Laatste Nieuws ZOMERREIZEN Passage- en Reisbureau „HAARLEM" Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen 5 Juni Wendt U voor Uwe Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRiCH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders Nieuw 5-jarenplan voor Rusland Agenda Agenda 6 Juni Studieclub „St* Bavo" tot het Lorentzplein 26 - Haarlem Telef. 13050 MEDEGEDEELD DOOF DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Een onderzoek-commissie ingesteld De „Nautilus" naar Spitsbergen De betalingen van Duitschland De Duitsche noodverordening STADSNIEUWS Oplichter aangehouden Ned. R. K. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius" Een paard aan den wandel Leening van de gemeente Bloemendaal De Fonteinlaan Succes Derde-Orde-dag te Noordwijk VEPKEERSONGE VALLEN Gevonden dieren en voorwerpen Het Ziekentriduum 1931 te Bloemendaal Aanbestedingen Onteigening gtooden BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL INGEZONDEN Vereeniging „Het Brokkenhuis" voor Haarlem en omstreken Aan het jaarverslag over 1930 van „Het Brokkenhuis" ontleenen we: Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- Koers 2.15 68% 45 24% 14% 317/g 14 35 29% 2% lOlVa 102 10215/16 1003% 35 29 2u/„ 105% 218J4 Bij de Staatscommissie voor Economische Zaken, werd, naar het Telegraaf Agentschop der Sovjet Unie meldt, een commissie inge steld, welke onder voorzitterschap van Koej- byscheff belast ls met het uitwerken van een nieuw Vijf-Jaren-Plan. De commissie telt 73 leden. Voorbereiding tot den tocht De onderzeeër „Nautilus" is naar Enge land vertrokken om vandaar den tocht naar Spitsbergen en den Noordpool te beginnen. Het schip is geladen met voedsel voor achttien maanden en brandstof voor onge veer 5000 mijlen. Een kotter van de kustwacht heeft bevel gekregen het schip te vergezellen tot de groote zandbanken. Commandant Sloane Danenhower gaf voor het vertrek zijn voldoening te kennen over de bij de proefvaarten door het schip be reikte snelheid en zeide dat zij een snelheid van 11 knoopen zouden behouden. Staking van rentebetalingen De „Daily Herald" bericht, dat Duitsch land het denkbeeld zou willen opperen om niet alleen de herstelbetalingen, vastgesteld in het Youngplan, te schorsen, doch ook de uitbetaling van de rente van de in het bui tenland aangegane leeningen. De Duitsche Ministers zouden dit tijdens hun verblijf op Chequers aan MacDonald en Henderson mededeelen. Dor den president onderteekend. Rijkspresident Von Hindenburg heeft he den een nieuwe noodverordening ondertee kend. De tekst, die ongeveer 30 vel schrijfma chineschrift beslaat, zal morgenochtend door de R,ksregeeri nggepubliseerd worden. '33» Gebouw „St. Bavo" Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur Ledenvergadering Overheidsperso neel. 8 uur Spoorwegpersoneel, 8 uur R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur „Alberdingk Thün", 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Concert door de H.O.V., 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" R. K. Bouwvakbond, 5 uur. „Geel-Wit" 6 uur. Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Ten verzoeke van den commissaris van politie te Haarlem, heeft de rijksveldwach ter te Zwolle aldaar aangehouden den 27- jarigen H., verdacht van oplichting en valschheid in geschrifte. De man heeft bekend. Woensdag hield de afdeeling aarlem van bovengenoemden bond een ledenvergadering in het gebouw „St. Bavo". Om 8 uur opende de nieuw voorgestelde voorzitter, de heer Th. Bulters, de vergadering met het gebed en riep allen aanwezigen een hartelijk wel kom toe. Spr. uitte zijn voldoening over de flinke opkomst en hoopte ook in het vervolg een steeds grooter aantal op de vergadering aanwezig te zien. Spr. was er zeker van, dat het hem in zijn nieuwe functie wel eens moeilijk zou vallen, maar rekende op den steun van de leden. Direct hierop ontspon zich, naar aanlei ding van een op het laatste oogenblik in gekomen schrijven van een der leden, een uitvoerige discussie, welke echter tot aller bevrediging werd opgelost. Hierna werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven aangaande actie personeel Van Gend Loos en een felicitatie van het Hoofdbestuur aan den nieuwen voorzitter. Daarna werd een tiental nieuwe leden ge ïnstalleerd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de groei en bloei van de afdeeling gestadigen voortgang hebben en wederom tal van nieuwe leden in de afdeeling waren bijgekomen. In hret jaarverslag van den penningmees ter werd vastgesteld, dat de financieele toe stand der afdeeling gunstig is. De voorzitter dankte dan de heeren Mol en Van Os voor de nauwkeurigheid, waarmede zij hun jaarverslagen hadden samengesteld, waarmede de vergadering met applaus in stemde. Na rondvraag volgde sluiting met gebed. Wie is de eigenaar? De rubriek „Gevonden voorwerpen" is in de kranten van groote beteeklnis. Heeft U een portemonnaie verloren? Lees de krant en zoolang er nog eerlijke vinders bestaan, zult U spoedig weten, waar uw eigendom terug te verkrijgen is. De vinder doet bij de politie aangifte en de politie geeft het lijstje van gevonden voorwerpen aan de pers. Veel afwisseling is er niet in, doch vanmor gen ontdekten we een „paard" tusschen de belastingplaatjes en de boordenknoopjes. Het geval zat zoo. Een paard, waarvan de identiteit nog onbekend is, nam de pooten, waarschijnlijk aangelokt door het lieve lente weer. Het beest maakte een flinke tippel, tot groote verwondering van een burger, die angstvallig naar een koetsier of een voer man zocht. Bruintje stapte rustig door en genoot van de mooie omgeving. Toen hij op den Schotersingel kwam, roemde hij den rijkdom van de Haarlemsche plantsoenen en ademde de geuren in van pas ontloken rhododendron-bloemen Bruintje was geboren als sleeperspaard en nu hij niets te sleepen had, en toch kon wandelen, waardeerde hij eerst het mooie, volle leven. De burger greep in en verstoorde de zoete overpeinzingen van het paard, dat hinnikte „Wij leven vrij, Wij leven vrij, Op Neerlands dierb'ren grond". De burger bracht het paard op en arri veerde er mee aan het politiebureau in de Smedestraat. Daar stond de inspecteur van dienst even raar te kijken. Moest dit gevonden voorwerp eerst in de wachtkamer gebracht worden? Zou het misschien voor het hekje van den inspecteur van dienst moeten worden geleid? Er werd naar een oplossing gezocht en men besloot Bruintje op de binnenplaats te deponeeren. Daar wacht het thans op de komst van den baas, die nog maar steeds niet verschenen is. Waar bemoeide de burger zich ook mee? Bruintje zou rustig langs den Zeeweg naar Zandvoort zijn gegaan. En daér is toep ook politie I! Met de gedachten van een paard kunnen wij, menschen, ons echter niet bezig houden. Vervroegde aflossing B. en W. van Bloemendaal stellen voor, met bijbetaling van de gewone rente tot den dag der aflossing en drie maanden extra rente over het af te lossen bedrag, het res tant ad f 152.000 van de met de N.V. „Na tionale Levensverzekeringbank", gevestigd te Rotterdam, bij besluit van 2 December 1925, aangegaane geldleening, oorspronkelijk groot f 297.000, geheel af te lossen op 1 Augustus 1931. Geen rijwielen op den rijweg. B. en W. dezer gemeente achten het noodzakelijk, in verband met de aanwezig heid van een rijwielpad ter weerszijden van de Fonteinlaan, in het belang van de vrij heid en veiligheid van het verkeer voor het berijden van die laan regelen vast te stel len en hebben besloten, den rijweg van de Fonteinlaan met uitzondering der rijwielpa den GEHEEL gesloten te verklaren voor het verkeer met RIJWIELEN. Het hier ter stede bestaande Dubbel Man- nenkwartet „Bel Canto", directeur de heer P. Halsema, behaalde op het zangconcours te Diemen, 3 Juni gehouden, den len prijs met 306 punten. De jaarlijksche Derde-Orde-Dag van de Federatie van Derde-Orde-Afdeelingen zal dit jaar in het teeken staan van de ver eering van St. Jeroen. Deze Derde-Orde-Dag wordt gehouden op Maandag 22 Juni a.s. te Noordwtjk-Binnen en het programma is als volgt: 9'A uur: Plechtige H. Mis met preek te Noordwijk in de kerk van St. Jeroen. 12 uur: Gezamenlijk vertrek van af café restaurant „Royal" te Noordwijk naar het Martelveld ter vereering van St. Jeroen. 2% uur: Feestvergadering in de zaal van Hotel Royal, Voorstraat 76 te Nordwijk. Spreker: Zeereerw. Zeergel. Heer Pater Mr. Ezechiël van der Helm, O.F.M. Voor zoover de tijd het toelaat zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. 4)4 uur: Vertrek uit Noordwijk. Voor de deelnemers uit Haarlem en om geving, die dezen Derde-Orde-Dag wenschen mede te maken, staan autocars ter beschik- Rins Maandag 22 Juni, des voormiddags te half negen uur, wordt afgereden van de Groote Markt te Haarlem. Alleen de netto-kosten dezer auto's per persoon wordt in rekening gebracht. Degenen, die kaarten wenschen te verkrijgen, gelieven zich aan den secretaris of andere bestuursleden hun ner afdeeling op te geven, uiterlijk tot 12 Juni a.s. De kaarten zijn beschikbaar van 14 Juni a.s. af. Ook deelnemers van niet bij de Federatie aangesloten afdeellngen kunnen aan dezen Derde-Orde-Dag deelnemen, doch hiervoor moeten alleen de directeuren der afdeelingen aan het secretariaat der Federatie, Park laan 93 te Haarlem, het aantal benoodigde kaarten aanvragen, die gratis ter beschik king worden gesteld. Voor reisgelegenheid heeft ieder dezer deelnemers zelf te zorgen. Daar het aantal plaatsen beperkt is, zal er zonder kaarten in geen geval toegang wor den verleend. Op den Heerenweg. Op den Heerenweg te Heemstede kwamen hedenmorgen omstreeks half 12 twee auto's met elkaar in botsing. Uit het wandelbosch „Groenendaal" kwam een vrachtauto der firma Gerzon en op den Heerenweg reed in de richting Haarlem een luxe-auto, waarin een tweetal heeren gezeten was. Doordat de laatste auto nogal groote •aart had, kon de bestuurder den van rechts imenden vrachtauto geen voorrang verlee- en, met het gevolg, dat hij tegen dezen r anreed. Beide auto's werden beschadigd. Persoon- ke ongelukken kwamen niet voor. Scheffer, Pres. Steijnstraat 99, autoped; De Nieuwe, Hofdijkstraat, 38, 2 boekje Rijks- verz.bank; v. d. Sluis Jac. v. Lenneplaan 4, broche; G. Doezie, Vogelkoopsteeg 4, cliché's; Fijnhout, Kennemerstraat 23rood; gewichten; Gonggrijp, Voorzorgstraat 78, haarborstel; v. d. Vossen, Ten Katestraat 4, hond; De Graaff, De Clercqstraat 116, hoed; F. van Wort, Lange Annastraat 14, jas; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (ge bracht door Leeflang, Nieuwe Groenmarkt 8); R. Schouten, Spaarndamscheweg lOrood, invaliditeitskaartW. Bek, Lootsstraat 29, muziekstukken; Martin, Delftstraat 26, num merplaat; Handgraaf, Hofdijkstraat 26, por temonnaie met inhoud; Vergers, Slachthuis straat 6rood, portemonnaie met inhoud; N. Cop, Feithstraat 1, portefeuille met inhoud: Blankenstein, Turfmarkt 30, rijwielbelasting- plaatje; A. van Deutekom, Bronsteeweg 45, Heemstede, rijwielbelastingplaatje; W. Hendriks, Ged. Oude Gracht 116, rijwiel belastingplaatje; Koomen, Krinzinger- straat 30, rijbewijs; v. d. Linden, Pres. Steijn straat 44, schoppen; Lamp, Stoopplein 20, Overveen, sierspeld; K. v. d. Wagen, Lange Veerstraat 7, sciiop; W. Hemmes, Boeken rodestraat 12, sjaal; Diel, Schermerstraat 9rood, tienrittenkaart; L. Wilkes, Lange Raamstraat 15, wagenzeiltje Men schrijft ons: Gisterenavond vergaderde deze studieclub der R. K. Kiesvereeniging onder voorzitter schap van den heer Dekker, die, na opening met den Chr. groet, het woord gaf aan den spreker, den heer v. Kessel, raadslid van Haarlem, die onze gemeentepolitiek toe lichtte. In verband met het feit, dat hij pas vanaf de annexatie hier zitting heeft, nam spr. vooral de financieele politiek vanaf dat tijdstip onder oogen. Was oorspronkelijk de verwachting ge wekt, aldus spr., dat door de annexatie er een vereffening der lasten zou plaats vinden, neerkomende op een verlaging der opcenten op de Haarlemsche belasting, zoo bleek al spoedig, dat men verheugd moest zijn, dat er geen verhooging kwam. Toch was een der eerste voorstellen, dap per .door de socialisten ondersteund, het salaris van burgemeester en eenige directeu ren zoogenaamd te brengen op het peil der groote steden. Dit hoewel al in eenige jaren bleek, dat het aantal zeer groote inkomens aanmerkelijk was gedaald, terwijl dat der zeer lage (beneden f 1800.onrustbarend was gestegen. Toen echter in de daartoe bestemde com missie verhooging van salarissen van het lagere personeel aan de orde kwam, was het uit het kamp der S. D. A. P., dat men aan raadde hierop niet aan te dringen in ver band met den slechten toestand. Aan de andere zijde weer besteedde men enorme kapitalen voor grondaankoop bijv. in voormalig Heemstede, om te voorkomen, dat daar twee-verdiepingen-huizen werden ge bouwd, met de zekerheid voor oogen er bin nen afzienbaren tijd niets van te kunnen verkoopen. Op dezelfde wijze in Schoten. Protesten door sommige raadsleden bij Ged. Staten mochten dit niet ongedaan maken. Ook op het gebied van scholenbouw wer den op onverantwoordelijke wijze enorme sommen gevoteerd. Voorts noemde spr. nog de verbouwing van de Concertzaal, waar ten gerieve en op spe ciaal verzoek van de Bachvereenging circa een ton méér werd uitgegeven, dan strikt noodzakelijk was, zonder dat nochtans hier van het gevolg was, dat Bach extra bijdroeg door hoogere huur. Minder royaal werd de wegenbouw behan deld, waardoor in arbeiderswijken, die nieuw werden aangelegd, geen asfaltbestrating kon worden aangebracht, ondanks gelijken prijs. Wel werden er utopieën bedacht, zooals een Noorderhout met groote speelterreinen, vijver met verbindingskanaal en strand, ter wijl de havenplannen, die van direct groot belang voor Haarlems burgerij zijn, om onbegrijpelijke reden maar steeds opgebor gen blijven. Zoo heeft de annexatie, aldus spr., niet datgene gebracht, wat werd voorzegd en zal het zelfs op de e.k. vergadering in Juli zoo danig zijn geworden, dat de wethouder van financiën een beeld van onzen toestand zal ophangen, waarvan alle Haarlemmers zullen schrikken. Spr. besloot zijn zeer belangwekkende en uit propagandistisch oogpunt uiterst leer zame rede met den wensch, dat de toekomst meer licht moge brengen, dan hij er in ziet. Uit de vergadering werd in krasse woorden gewezen op de misleiding, die blijkens deze feiten van onze gemeentebestuurderen uit gaat. Aangespoord werd mede te werken steeds meer menschen op deze vergaderingen te brengen, waar men beter dan waar ook de kwaliteiten van onze afgevaardigden kan leeren kennen en vergelijken. Men zal natuurlijk beweren, dat aan al deze besluiten ook onze rechtsche raadsfrac ties waarschijnlijk schuldig staan, omdat de betreffende voorstellen toch ook deels met haar instemming zijn genomen. Maar dan vergete men toch niet, dat sinds de invoe-, ring van de evenredige vertegenwoordiging de rechtsche fracties tot een minderheid zijn gedaald. En hoezeer zij ook in vele opzichten en op verschillende punten een ander ge meentebeleid zouden wenschen en dat ook metterdaad hebben bepleit bij verschillende gelegenheden, is het haar niet mogelijk een betere politiek door te voeren. Er is maar één oplossing hiervoor. Dat is deze: verster king van het rechtsche element in den Raad. Spr. spoorde aan met de inspanning van uiterste kracht te werken bij de a.s. raads verkiezingen, om dat doel te bereiken. Spr, wees eveneens op het wenschelijke van een gezonde en opbouwende critiek der kiezers op de daden hunner vertegenwoordigers. Tenslotte kon de voorzitter nog mededee len, dat op 17 Juni as. voorloopig is vast gesteld een groote propagandavergadering in gebouw „St. Bavo", waar zal spreken de edelachtbare heer M. L. A. Klein. Ook dit jaar zullen voor de zieken in stad en omgeving weer eenige vreugdedagen aan breken, waardoor zij althans eenige ver zachting van leed zullen ondervinden. Dit jaar zal te Bloemendaal een zieken triduum gehouden worden in de kerk van pastoor Willenborg. Ongetwijfeld zal deze groote strijder voor het ziekenapostolaat weer een groot aantal zieken kunnen toespreken, om deze te ster ken in hun lijden en hun hoop te geven in God. Wat zal het voor velen reeds nu 'n heer lijke gedachte zijn, weer in de kerk te kun nen komen, de liturgische plechtigheden te kunnen meemaken en den zegen van het Allerheiligste in het Godsgebouw zelf te kunnen ontvangen Men zij er aan herinnerd, dat er de vol gende week nog slechts twee dagen gelegen heid bestaat tot opgave voor deelname. Pastoor Willenborg is gaarne genegen alle inlichtingen te verstrekken. Hedenmorgen werd vanwege den hoofdin genieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland in het bureel Zijl- weg 24, aanbesteed: het verlengen der oever verdediging langs het Zuiderstrand van Vlieland. Raming f 6500. Ingekomen waren vijf biljetten. De laagste inschrijver was G. W. Boltje te Heerenveen, voor f 5786. Voorts werd aanbesteed het maken van een remstoel, een aanlegsteiger en zeven dukdalven in de haven voor bijleggers te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming f 14.200. Ingekomen waren veertien biljetten. De laagste inschrijver was J. Schermer Jr., te Nieuwendijk, gem. Almkerk, voor f 10.334. ontvangen bedroeg f 987.71)4, terwijl voor f 746.98 werd besteed voor aankoop van nieuwe goederen, zoodat van het eerste be drag niet veel overbleef. In het verslagjaar werden verschillende giften en bijdragen van diverse zijden ont vangen. Het ledental bleef vrijwel gelijk. In totaal heeft de vereeniging thans 175 leden-contri buanten. De samenwerking met andere in stellingen van weldadigheid nam ook in om vang toe. Vooral het Burgerlijk Armbestuur maakte veel gebruik van het Brokkenhuis om de door genoemd bestuur ondersteunde gezinnen te helpen aan kleeding, beddegoed e.d., hetgeen voor deze instelling ook een groote besparing medebracht, aangezien de verstrekte goederen tegen een kleine ver goeding werden gegeven. Ook de zusters van Maatschappelijk Ziekenhuiswerk en de huis bezoeksters van de T. B. C. Vereeniging be zoeken regelmatig het Brokkenhuis, zoo zij iets noodig hebben voor de aan hun zorg toevertrouwde gezinnen. Het bestuur overweegt de benoeming van een administrateur, doch de moeilijkheid is gelegen in de kosten, die hiermede gemoeid zijn. Het bestuur bleef in het verslagjaar ongewijzigd, terwijl de zetel van de instel ling bleef gevestigd in het voormalig Mili tair Hospitaal aan de Kinderhuisvest. Ge vreesd wordt, dat binnen zeer afzienbaren tijd deze localiteiten weer ontruimd moeten worden en de instelling wederom en nu voor de 3e maal binnen de zes jaar naar elders verplaatst moet worden, hetgeen wederom groote kosten en ongemak medebrengt. Noo dig en afdoende zou zijn, dat de vereeniging over een vast gebouw zou kunnen beschik ken voor de verdere ontwikkeling van haar werk. Ten slotte willen we gaarne onzen hartelij- ken dank betuigen aan allen, die ons in het afgeloopen jaar op welke wijze ook steunden en hierbij de hoop uitspreken, dat de be langstelling, steun en sympathie in ons werk in de toekomst nog mogen toenemen in het belang van de noodlijdende bevolking die on ze hulp zoo noodig heeft. De rekening en verantwoording sluit in ontvangsten en uitgaven met f 3418.95. Raadsbesluit goedgekeurd Bij Kon. besluit is goedgekeurd het besluit van den Raad van 25 Februari 1931 tot ont eigening, ingevolge art. 77, 5°. der onteige ningswet, ten name van de gemeente van de bij dat besluit aangewezen perceelen, welke perceelen gelegen zijn aan de Westzijde van den Rijksstraatweg tusschen de Algemeene Begraafplaats en „St. Barbara." Ondertrouwd 4 Juni: J. C. Weitz en C. v. d. Werff. H. van 't Hag en E. N. M. Uit- tenbosch. J. B. Sliggers en C. Kooijman. N. Ronde en A. R. Vorst. W. H. Ben- nink en T. v. d. Pers. A. D. van Her werden en D. C. van Leijen. S. J. Kedde en H. Strobosch. Getrouwd 4 Juni: J. Klingers en F. T. H. v. d. Loos. J. Heining en J. Cop. W. S. Eikelenboom en S. M. v. d. Broeke. J. C. Nieuwenhuizen en J. Willemsen. P. Jansen en M. C. Jansen. Geboren 2 Juni: A. Bruijn—de Jong, d. E. SmoldersTimmermans, d. B. H. Roo- seRostoker, z. 3 Juni: H. M. P. Giese- ling—Roest, d. F. Vroom—Schweier, z. G. Kramer—Dekker, d. 4 Juni: C. G. Sweijen—v. Eekhout, z. Overleden 3 Juni: W. H. van Berkel— Maurik, 63 jaar, Schoterweg. J- M- Kol~ laardv. d. Pieterman, 51 jaar, Brouwers straat. Gemeentezaken B. en W. bieden ter vaststelling aan de 6e suppletoire begroo ting dienst 1930. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der Schoolvereeniging „Aerdenhout-Bentveld" ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs over 1929 te vergoeden de jaarwedde van O. Timmerman, tot een be drag van f 1397.51. B. en W. stellen voor, voorloopig goed te keuren een wijziging van het partieele uit breidingsplan no. 10. Het bestuur kan weer met veel dank en groote voldoening terugzien op het jaar dat achter den rug ligt, gezien den steun, sym pathie en medewerking die het dit jaar we der van vele zijden mocht ontvangen. In totaal werd er 37 middagen ultdee- ling van kleeding etc. gehouden en bedroeg het aantal gezinnen dat hiervan gebruik maakte pl.m. 680. Hiervan werden er in ver band met de geringe inkomsten 167 gezinnen geheel gratis geholpen, terwijl de overige ge zinnen voor de ontvangen hulp een kleinig heid betaalden, hetgeen weder werd beoor deeld aan de hand van rapporten van den Armenraad. Het bedrag dat hiervan werd Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Geachte heer redacteur, Gaarne eenige plaatsruimte in uw ge- eerd blad. Bij voorbaat dank. „Acht uur, acht uur, geen langer arbeids duur"; aldus het strijdlied van de S. D. A. P. Acht uur, wie zal zich den tijd nog kun nen herinneren, dat het gevaar van revolutie ons land bedreigde en de overheid dezen werktijd, tot een wet maakte. Spoedig ver dween deze echter weer van het tooneel, om plats maken voor een negen-, ja sehs tien-urigen arbeidsdag. Slaan wij nu een blik in den hedendaag- schen tijd; eiken dag prijken de couranten met berichten van sluiting van fabrieken, ontslag van personeel, verkorting van werk tijden, enz. Is het te verwonderen, dat menigeen zich zelf de vraag stelt, wanneer zal mij dit noodlot treffen? Al mogen burgemeester en wethouders onzer stad, met de uitvaardiging van een proclamatie nog zulke goede bedoelingen hebben gehad, bij vele personen komen toch de vragen op: Heeft dit iets gehol pen tot bestrijding van de werkloosheid? Be staat er in onze stad een comité tot leni ging van den nood der getroffenen? Een goede gedachte is het van deze cou rant geweest de Pinksterboodschap van Z. H. Paus Pius XI in haar geheel te plaat sen. Daarin hebben wij de verschillende vraagstukken op geestelijk en wereldsch ge bied kunnen lezen. Maar nu de vraag, wan neer deze plannen uitgevoerd zullen worden. Wij allen kunnen daaraan medewerken. Een moeilijke taak staat hen te wachten die lei dende posities bekleeden; den leiders of ver tegenwoordigers der openbare lichamen. Hun zouden wij willen toeroepen: „Pak aan, eer het te laat is". Wil men ons vaderland behoeden voor het gevaar, waarvan wij de voorbeelden in an dere landen zien, dan moet er krachtig ge handeld worden. Daar de arbeidersklasse voor een groot deel getroffen wordt door werkloosheid, moet er getracht worden den achturendag te behouden. Laat de overheid, hen die werk hebben, verbieden, bij derden te werken; dit ont neemt immers veel werk aan de werkloozen. Aan hen die pensioen hebben, moet verbo den worden, voor een lager loon te werken, dan zij kunnen doen, die hier geheel van moeten bestaan. Nu er op R. K. fabrieken en instellingen zoo veel vrouwen werken, moet er gedaan worden wat ons is voorgeschreven: de vrou wen moeten plaats maken voor de mannen. Z. H. Paus Pius XI heeft gesproken, nu moeten wij antwoorden met daden. Dat deze Pinksterboodschap in vervulling moge gaan tot heil van Kerk, Maatschappij, Vaderland en Volk. EEN ABONNR DE HAARLEMSCHE KWESTIE EEN NATIONALE KWESTIE! Mr. Bach wordt beleefd De N. H. Crt. van Zaterdag 30 Mei j.l. verraste mij weer eens met een kostelijk stukje proza van mijn waarden opponent Mr. Bach, directeur van het Diocesaan Hanzebureau. Hij begint daarbij met o.a. te constatee- ren, dat het polemiseeren met schrijver de zes op zichzelf geen genoegen is. Soit! Tot heden heb ik me angstvallig onthou den van het weergeven mijner indrukken over Mr. Bach's geschrijf, omdat ik meende, dat geïnteresseerde lezers dezer artikelen er weinig belang bij hebben om te weten of ik voor mijn genoegen polemiseer of voor mijn verdriet. Zij zullen op de allereerste plaats begrepen hebben, dat beide debaters kwa men om het recht te verdedigen eener actie en tegenactie, waarvan de leiding geheel of gedeeltelijk aan hen is toevertrouwd door bepaalde maatschappelijke groepen. Maar nu Mr. Bach de vriendelijkheid heeft zijn meening te zeggen, schaam ik me niet te constateeren, dat zijn geschrijf naar mijne overtuiging ten eenemale niets weg heeft van die voornaamheid en zakelijkheid, de welke men bij een academisch gevormd man veronderstellen mag aanwezig te zijn en dat zijn betoogtrant bepaald hinderlijk is zoo gauw deze vervalt in het ten toon spreiden van een onaangenaam en opdringerig aan doend didactisch talent. Nu zwijg ik nog maar over Mr. Bach's volkomen gebrek aan origineel bestrijdingsmateriaal, wanneer hij zich op min of meer „persoonlijk" terrein begeeft. En wij komen dan weer op de kwestie waar het tenslotte om gaat, geachte lezers. Mijnheer Bach schrijft met een waardig aan doende gerustheid: „Ieder jurist zal het met mij eens zijn, dat men een wetsbepaling als deze moet lezen in het licht van de ge schiedenis harer totstandkoming en dat voor al een publiekrechtelijk lichaam als een ge meenteraad bij het hanteeren van een der gelijke wetsbepaling met haar uit de ge schiedenis blijkende beteekenis en strekking rekening moet houden." Mij dunkt, nu weten wij het! Vooral dat „moet" is sterk gezegd. Maar is het wel inderdaad geheel juist wat Mr. Bach ons te gelooven voorhoudt? Zouden er misschien ook nog juristen zijn, welke eerst dan deze redeneering aan de or de stellen als blijkt, dat het betreffende wetsartikel niet volkomen duidelijk geredi geerd is? Wat is voor den heer Bach het uitgangspunt; de wet of hare geschiedenis? En als de betreffende passage dier geschie denis van de winkelsluitingswet eens tot de conclusie zou leiden, dat men gebruik maakt van een nieuw element in het totstandko men onzer Nederlandsche wetten? Zou die geschiedenis dan soms niet in strijd kunnen zijn met de wet, mijnheer Bach, in plaats van het voorstel van den Haarlemschen gemeenteraad? Ik denk hier bij aan het bij ons op dit terrein der wet geving niet onbekende begrip „referendum", waar wij m.i. wel heel aardig heengaan als we aannemen, dat uitsluitend op initiatief en of goedkeuring van 'n zekere groep i.e. de werkgevers toepassing van artikel 6 mogelijk zou kunnen zijn. Voorloopig vind ik het in ieder geval maar veiliger om de beoordeeling van de noodza kelijkheid en gewenschtheid der toepassing van het bewuste artikel aan het oordeel van den gemeenteraad over te laten, welke toch steeds het algemeen belang der stedelijke bevolking als maatstaf bij het gebruik maken zijner in de wet omschreven bevoegdheid zal aanleggen. Zelfs bij weigering van goedkeu ring door de Kroon kan men hem dus niet in gebreke stellen. Is echter artikel 6 der winkelsluitingswet zoo onduidelijk? De wordingsgeschiedenis van een wet zal al naar gelang van tijd en omstandigheden verschillend of zelfs in het geheel niet be oordeeld kunnen worden. Maar de wet blijft tot ze verdwijnt of gewijzigd wordt en zoo als de betreffende wet thans voor ons ligt hebben wij en ook de middenstanders ze te accepteeren. Men kan voor of tegen het toe passen van artikel 6 der winkelsluitings wet zijn; het recht ontzeggen er een geoor loofd gebruik van te maken door de toe passing te pousseeren, kan men niemand, zelfs niet aan de bedienden! Meent Mr. Bach het gelijk en de geschie denis aan zijn zijde te hebben, dan gunnen wij hem dat genoegen gaarne, doch ander zijds zullen wij blijven prefereeren in het licht van onze zienswijze voort te gaan. Zoolang artikel 6 met zijn huldigen tekst, in duidelijk leesbaar Vollandsch, den ge meenteraad de bevoegdheid laat om onder goedkeuring van de Kroon bij gemeentelijke verordening een bepaalde wijze of- meerdere wijzen van sluiting gedurende een halven dag in de week vast te leggen, achten wij 't niet noodzakelijk ons te verdiepen in de ge schiedenis der winkelsluitingswet en wij meenen, dat tegen een dergelijke opvatting juridisch geen bezwaren kunnen worden in gebracht. Mr. Bach schijnt het den Haarlemschen gemeenteraad, welke alleszins bekwame ju risten in zijn midden telt, waaronder wij 'n Mr. Dr. Bijvoet noemen, niet al te best te kunnen vergeven, dat hij aan de opvattin gen der bediendenbonden tegemoet kwam. Intusschen staat die gemeenteraad reeds niet meer alleen, want sindsdien hebben meerdere colleges van B. en W. blijk gege ven er omtrent het bewuste artikel 6 een zelfde interpretatie op na te houden. Zelfs komen onze afdeelingsbestuurders bij hun bondsbestuur om advies vragen nu zij van gemeentebesturen uitnoodigingen in be zit krijgen, waarbij wordt verzocht B. en ff. te willen mededeelen of men het gewenscht acht. dat van het bepaalde in artikel 6 door middel van een in het leven te roepen ge meentelijke verordening zal worden gebruik gemaakt. Resumeerend en dit als antwoord on het laatste antwoord van Mr. Bach kan ik veilig constateeren, dat de Katholieke Bediendenorganisatie op volkomen wettige en geoorloofde wijze actie voert voor het totstandkomen van den vrijen middag voor de winkelbedienden en dat zij zich daarbij bedient van een middel, welks toepassing door zeer vele gemeenteraadsleden en be kwame juristen geenszins in strijd met de wet wordt geacht. En mocht ons onverhoopt de weg versperd worden, dan zijn er nog andere wegen, wel ke naar Rome leiden, nietwaar Mr. Bach? A. BOERSMA, seer. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". (Hiermede sluiten wij de discussie. Red. „N. Haarl. Crt.") VRIJDAG 5 JUNI Vorige Koersen Staatsleeningen 5% Nederland 1919 4'/s NederL 1916 4'/, Nederl. 1917 4 Nederland 1931 4 i-j N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford (ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather totem. Nickel Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. TapanoeU Serbadjadi SUau V. L O. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomc Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker H. V. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Ghlc. Milw St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 1017/. 102% 102 100% 97% 109% 99% 120% 158% 89% 65% 40% 116% 50% 244% 459/i« 44 513% 11 16 23 67 179% 18%, 198% 83*/, 316/1« 6% 5 /l6 7% 7% 35*/, 103 7% 8*/i, 279% 18 76% 40,50 147% 10% 4% 27% 17 1% 97% 120 161% 90% 64 40% 117% 50% 248% 46% 45% 6 24 68 2003% 85 6% 5% 72 46 26 2833% 241 220% 246 41 38 275 2763/t 39% 152 12% 4% 30 19 1% VRIJDAG 5 JUNI Parijs Brussel monden New-York (caDle Berlijn ZUrlch Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 9.80 34.60 34.70 12.08% 12.09% 2.48 2.49 58.95 59.05 48.15 48.25 12.95 13.05 23.60 24.— 66.50 66.60 66.55 66.65 66.50 66.60 7.30 7.40 34.85 34.95 27.- 29.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2