HUIZINC'S VEILIG VERKEER PIJLTJES Ernstige aanrijding te Vijfhuizen Het torendrama te Amsterdam T ennisschoenen Vlechtschoenen TH. SMIT Fa. KLEIN TWEEDE BLAD VRIJDAG 5 JUNI 1931 BLADZIJ Schoenenmagazijn Groote Houtstr. 42-44 STADSNIEUWS VAN ONZE RECHTBANK Personalia Wielrijder zwaar gewond Het doodelijk ongeluk te Heemstede Het raadhuis van Noordwijkerhout VEPKEERSONGE VA LLEN De Korte Zijl weg te Overveen Eindexamens afd. H. B. S. Chr. Lyceum GEMENGD NIEUWS Een civiele vordering van f 16.000 toegewezen Inbraak bij een Maastrichtschen juwelier Verdoovende middelen gevonden Vergiftiging in een militair hospitaal Meisje door veldwachter aangerand? Van het dak gevallen De drieling bracht ge! Aanrijding met doodelijk gevolg De goedgevulde kous Monteur gedood De moderne tijd, waarin wij leven en waarin onze kinderen worden opgevoed voor hun toekomstige taak, kent één leuze, die géén partij-leuze is, maar gemeengoed van allen: de leuze Veilig Verkeer. De dag van den 6den Juni 1931 zal in Nederland aan deze leuze zijn gewijd. Want de leuze Veilig Verkeer moet niet langer meer „leuze" blijven, maar zij moet worden „werkelijkheid". De veiligheid van het verkeer op den openbaren weg is een onvoorwaardelijke eisch, welke de mensch- heid stelt aan de steeds voortschrijdende ontwikkeling van de menschelijke samen leving. Deze ontwikkeling is niet denkbaar zonder haar voornaamste factor: het Ver keer. Heel het streven van de menschheid, zoowel van het individu als van den Staat, is gericht op expansie; de menschelijke geest kiest zich steeds uitgebreider arbeids veld; de stadsburger is, nadat hij zich meer dan. een eeuw in hoofdzaak staatsburger heeft gevoeld, thans wereld-burger gewor den. Het reizen en trekken zit hem in het bloed; den roep uit verre verten wil hij ge hoorzamen; het economisch leven eischt samenwerking tusschen de einden der we reld. Snelverkeer is daarbij het parool ge worden, correspondeerend met het versnelde tempo van den modernen tijd. Geen land, geen gewest, geen stad, geen mensch kan zich meer onttrekken aan de heerschappij van het Verkeer. Ieder komt met het Ver keer in aanraking, wordt er door medege- sleurd in de wervelende vaart van haast en gejaagdheid. De onevenwichtigheid in de ontwikkeling van het verkeer heeft den openbaren weg gemaakt tot een groot ge vaar. De eisch van snelverkeer over schreeuwde den eisch van Veilig Verkeer. Het gevolg ervan bleef niet uit: de dageiijk- sche berichten omtrent verkeers-ongevanen zijn er de stille getuigen van; reeds menige doodenakker bezit de graven van slacntof- fers van het moderne Verkeer. Ervaring wel een droeve ervaring wekte de leuze „Veilig Verkeer." Er wordt reeds veel gedaan voor de veilig heid van het Verkeer. De overheid is daarin op voorbeeldige wijze voorgegaan. Het par ticulier initiatief is daarbij niet achter ge bleven. In wetsartikelen zijn verschillende voorschriften vastgelegd; aan de naleving dier voorschriften wordt zooveel mogelijk streng de hand gehouden; particuliere or ganisaties verleenen vrijwillig daarbij haar steun. Er wordt opvoedend te werk gegaan; tijdschriften en brochures lichten hun lezers in, op scholen wordt de jeugd onderwezen in de regels»van den weg. Er heersclit op di, gebied groote bedrijvigheid. Alle krach ten der samenleving de wetenschap, de techniek, de paedagogie, enz. werken samen om in zoo kort mogelijken tijd, den mensch vertrouwd te maken met de eischer. van het moderne verkeer, opmerkzaam te maken op de gevaren, bekend te maken met de voorschriften. In groote lijnen staan de geboden van het moderne verkeer vast. Als ieder zich hield aan de regels van den weg, was Veilig Verkeer voor negen en negen tig procent althans gewaarborgd. En toch In werkelijkheid laat de Veiligheid van het Verkeer nog allies te wenschen over. Er gaat geen dag voorbij, of er gebeurt een ongeluk met doodelijken afloop; de lijst der verkeers ongevallen is nog steeds bedroevend lang. De fout schuilt bij den mensch. Wat baten raadgevingen, als ze toch in den wind wor den geslagen? „Wat baet het den Uyl het -bril-aanbiên als het beest toch niet zien en wil?" Onnadenkendheid, onachtzaamheid, onnoozelheid spelen in deze materie de groote, gevaarlijke rol. Men kent wel de voorschriften, men kent de gevaren, men is zich bewust van de mogelijkheid van het gevaar en toch zondig men, telkens en tel kens weer tegen de voorschriften en raad gevingen. Het schijnt wel, of de snelheid een bedwelmenden invloed op den mensch heeft. Men heeft het gevaar elk oogenblik, elke minuut van den dag voor-oogen en tóch wil men het blijkbaar niet zien. Men weet met welk een razende vaart een auto voorbij kan vliegen: toch steekt men gedachteloos de straat over. Men weet, dat een afzonderlijk fietspad aangelegd is; toch prefereert de fietser den gevaarlijken, grooten weg boven het veilige fietspad. Men weet, dat links- van-den-weg-rijden tot botsingen kan lei den, dat het achterop rijden in een bocht onvermijdelijke ernstige gevolgen kan heb ben, dat een te groote snelheid eigen leven en dat van anderen in gevaar kan brengen; toch is het aantal automobiel-bestuurders, dat met onbezorgd gemoed en met een lach op het gelaat zich aan deze overtredingen dagelijks schuldig maakt, legio. Van onbe kendheid met wat het verkeer eischt, is daarbij geen sprakegewaarschuwend is men honderdmaal; dezelfde automobilist, die 's morgens of 's middags al rijdende fout op fout maakt, schudt meewarig en beden kelijk het hoofd, als hij 's avonds in zÜn easy-chair gedoken, in zijn courantje het relaas van een ongeval leest een ongeval, dat, als het toeval hem dien dag niet gediend had, hemzelf ook zou zijn overkomen. En toch zondigt hij den volgenden dag op nieuw. De fout schuilt bij den mensch. We citeeren hierboven een en ander uit het hoofdartikel van de „Verkeerscourant uitgave van den Bond van Vrijwillige Ver- keersinspectiën in Nederland, ter gelegen heid van den Verkeersdag op morgen, 6 Juni. Deze dag zal in ons geheele land gewijd zijn aan het veilig verkeer. In honderd duizend nummers wordt dit blad met z'n schat van wenken en raadge vingen in steden en dorpen verspreid. Groo te propaganda-tochten worden gehouden; in Noord-Holland trekken twee stoeten van 'n dertigtal automobielen de provincie door, om in stad en land propaganda te maken voor veilig verkeer. Op de scholen wordt den kinderen gewe zen op de gevaren, maar ook op de regels van den weg. Dit alles is het werk van de provinciale vrijwillige verkeersinspectie in Nederland, die daarmede eens te meer bewijzen, welke nuttige instituten zij zijn. Er heerscht bij het groote publiek nog al eens misverstand over deze vrijwillige ver- keersinspecteurs, die men er van verdenkt „stille" wegpolitie te zijn, die het gemunt heeft op 'n vergeten rijbewijs of verloopen wegbelastingkaart. Niets is echter minder waar. Ter betere informatie willen we daarom^hier nog eens memoreeren doel en werkwijze dezer inspec tiën. Het doel der in Nederland bestaande Pro vinciale Vrijwillige Verkeersinspectiën is het bevorderen van de naleving der wettelijk vastgestelde verkeersvoorschriften en wel door: a. aan politie-beambten of personen met soortgelijke bevoegdheid gelegenheid te ge ven om mede te rijden in motorrijtuigen, welke vrijwillig en geheel kosteloos door haar leden daarvoor ter beschikking worden gesteld; b. het verspreiden van drukwerken en platen, welke de aandacht vestigen op het belang, dat de weggebruikers hebben bij het inachtnemen van de regels van den weg; c. de aandacht van de betrokken auto riteiten te vestigen op verkeers-belemme- ring en zoo noodig voorstellen te doen, wel ke tot verbetering of wegneming daarvan kunnen leiden; d. aanwending van al zulke wettige mid delen, waardoor een veilig verkeer wordt gediend. De volgens rooster vastgestelde politie autoriteiten staan onder voortdurend toe zicht van de Rijkspolitie. De controle strekt zich uit over alle verkeer op den weg bui ten bebouwde kommen van gemeenten. Bij eiken te houden tocht door de provincie zit een politie-beambte, een rijksveldwachter of marechaussée, in burger of uniform, naast den automobilist en neemt nauwlettend waar of verkeersovertredingen worden ge maakt. Wordt opgemerkt, dat tegen de regelen van den weg wordt gezondigd, dan wordt halt gehouden en den overtreder of de over- treedster op het verkeerde van zijn (haar) handelwijze gewezen. Bij voorkeur wordt waarschuwend of raadgevend opgetreden. De automobilist onthoudt zich van elke politie- bemoeiing; deze mist trouwens het recht om zelf proces-verbaal op te maken. Er worden zichtbaar goede resultaten be reikt. Tactvolle wenken doen in deze den overtreder vaak tot een beteren weggebrui ker maken. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat tegen hen, die met opzet of door onwil het ver keer in gevaar brengen, gestreng wordt op getreden en tot het maken van proces-ver baal wordt overgegaan. Daar in den regel dezelfde politie-beamb ten mederijden, krijgen zij voor deze functie een speciaal practische geschiktheid. Terde ge wordt gelet op de geschiktheid der auto mobilisten, die zich voor de politie-auto- ritten beschikbaar stellen; niet ieder, die zich aanmeldt, wordt aangenomen. De kos ten van benzine enz. worden door den auto mobilist zelf gedragen. Het karakter van de hier te lande be staande Vrijwillige Verkeersinspectiën is vrijwel gelijk: elk heeft een aantal leden met een eigen bestuur, die een kleine con tributie betalen ter bestrijding van de on kosten van drukwerken e.d. De Provinciale Utrechtsche Verkeersin spectie verschilt eenigszins van haar zus- terafdeelingen. In Utrecht waren het de Provinciale Staten zelf, die den stoot tot oprichting gaven. Verschillende Provinciale Vrijwillige Ver keersinspectiën genieten een provinciale subsidie. De Provinciale Vrijwillige Verkeersinspec tiën hebben zich tot een Bond vereenigd. Deze is Koninklijk goedgekeurd en heeft 'n tijdschrift „Het Verkeer", dat gewijd is aan verkeers vraagstukken. Voorzitter en secretaris van de Noord-Hol- landsche inspectie zijn de heeren G. A. Co- nijn en C. Ch. Walraven, beiden te Alk maar. Dat ook van hooger hand het werk dezer inspectie gewaardeerd wordt, bewijst de volgende uitspraak van Z. Exc. den Minis ter van Waterstaat Mr. P. Reymer: „Het verkeersvraagstuk raakt het geheele land en de geheele bevolking. Wordt dit al gemeen ingezien, dan wordt ook het in zicht algemeen, dat voor de oplossing van dit vraagstuk de medewerking van allen ge boden is. Door haar belangelooze bemoeiing hebben de vrijwillige verkeersinspectiën deze algemeene medewerking metterdaad inge leid; het is haar groote verdienste." De verkeersdag van 6 Juni trekt zich tot iederen weggebruiker, tot den wandelaar, fietser, motorrijder, automobilist, bestuur der van welk voertuig ook. „Opdat in hen moge ontwaken het be wustzijn, dat het plicht is, om ieder in eigen kring mede te werken aan de verwezen lijking van de leuze: „Veilig Verkeer." Mensch, wie gij ook zijt, kijk uit! Uitspraken van Donderdag 4 Juni 1931 J. F. S., voeger, wonende te Haarlem, „diefstal", een maand gev. straf voorw., proeftijd drie jaren, benevens f 15.boe te subs. 15 dagen hecht. o. v. C. B., groentenventer, wonende te Haar lemmermeer, „veroorzaken van zwaar li chamelijk letsel door schuld", zes weken hechtenis o. v. met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. P. M.. autobusondernemer, wonende te Beverwijk, „appèl overtr. Motor- en Rijwiel reglement", f 40.— boete subs. 40 dagen hecht. o. v. J. v. T., magazijnbediende, wonende te Haarlem, „appèl overtr. Motor- en Rijwiel reglement". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. J. N. v. d. B., sigarenmaker wonende te Haarlem, „appèl overtr. art. 453 W. v. S". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. J. N. v. d. B., sigarenmaker, wonende te Elaarlem, „appèl overtr. art. 433 W. v. S.". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. C. Z., werkman, wonende te Zandvoort, appèl overtr. Jachtwet", f 15.boete sub sidiair 10 dagen hecht., o. v. met verbeurd verklaring schietgeweer. H. J. K., chauffeur, wonende te Bever wijk, „veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld", f 25.boete subs. 10 dagen hecht. o. v. J. C. S., los werkman, wonende te Wijk aan Zee en Duin, „diefstal, meermalen ge pleegd". Een maand gev. straf o. v, W. D., caféhouder wonende te Zand voort, „appèl overtr. Jachtwet.", f 15.— boete subs. 10 dagen hecht. o. v. met ver beurdverklaring schietgeweer. i N. J., arbeider, wonende te Hillegom, „Art. 247 W. v. Str."; zes maanden gev.- traf o. v. I. W. F. de H., los werkman, wonende te Hillegom, thans gedetineerd. 2. J. V., los werkman, wonende te Hillegom, thans ge detineerd. 3. P A. H., los werkman, wo nende te Hillegom. 4. J. A. de H., los werk man, wonende te Hillegom. Sub 1, 2 en 3: „diefstal", sub 4: „mede plichtigheid aan diefstal", sub 1: zes maan den gev. straf met aftr. prev. hecht. o. v., sub 2, 3 en 4: ieder vier maanden gev.- straf voorw. met een proeftijd van drie ja ren en bijz. voorwaarden. De volgende gediplomeerden der M. T. S. te dezer stede zijn geplaatst in de navol gende betrekkingen: Afd. Bouwkunde; de heer N. de Haas als tijdelijk teekenaar bij het Architectenbu reau Gulden- en Geldmaker te Amster dam. Afd. Weg- en Waterbouwkunde: de heer D. J. Lambers Jzn. als opzichter bij de Gemeentewerken te 's-Gravenhage. Gisteravond had te Vijfhuizen een zeer ernstig ongeluk plaats. Omstreeks half 6 kwam de stucadoor J. Zomer, wonende aan den Zwanenburgerdijk aldaar, van zijn werk den Vijfhuizerdijk langs rijden. De weg is daar los en voor een fietsrijder slecht te berijden en om nu nog het beste pad te nemen reed hij links van den weg. Dit werd den man noodlottig. Nabij de woning van den heer L. Buis kwam een luxe-auto hem achterop rijden. Op het eerste signaal, reed Z. door en op het tweede keek hij om en stak meteen den weg over, doch helaas te laat. Alhoewel de auto-bestuurder nog deed wat mogelijk was, door direct rechts uit te halen, kon hij toch niet voorkomen dat Z. werd aangereden, waardoor deze zwaar aan het hoofd gewond on den weg bleef liggen. Telefonisch werd dokter Kuiper van Half weg ontboden, die spoedig ter plaatse was en die een ernstige schedelbreuk consta teerde. Hii achtte het noodig dat geestelijke hulp werd ingeroepen.waama de Zeereerw. Heer Pastoor K'eint'es van Vijfhuizen het slachtoffer de H.H. Sacramenten der Ster venden toediende. Binnen zeer korten tijd was de ziekenauto van Hoofddorp gearriveerd, waarmede de ongelukkige die veel pnn leed, naar de Marla-Stichting te Haarlem werd overge bracht. De auto. welks bestuurder niet de minste schuM treft, reed bij het ontwijken van Z. te "en een paal van het electrisch net, met het gevolg dat deze afknapte. De auto werd hierdoor zwaar beschadigd. Door de ge- meenteoobtie werd procesverbaal ongemaakt. Hedenmorgen was de toestand van Z. zeer ernstig. Nadere bijzonderheden. Zooals wij gisteren reeds meldden, is gis termorgen op den Heerenweg te Heemstede een auto-ongeval gebeurd, waarbij de 61-ja- rige J. G Noë, wonende Zijlvest 1, zoo nood lottig om het leven kwam. De toedracht van het ongeval is volgens het officieele politie-rapport als volgt: Het slachtoffer kwam uit de Manpads laan en wilde den Heerenweg oversteken. Uit de richting Haarlem kwam de chauf feur Jac v d. Grient, in dienst bij Mevr. von Panwitz, die zijn mevr. naar Amers foort had gebracht, en nu huiswaarts keerde. Op circa 275 M. afstand van de Man padslaan maakt de Heerenweg een zwakke bocht en op dien afstand is de weg daar tot den Kadijk te overzien. Volgens verklaring van den chauffeur bleek de wielrijder te twijfelen of hij zou doorrijden of terug keeren, wat den chauffeur in de war bracht. Ruim 20 M. vóór de plaats der aanrijding toonde een zwarte streep op het asphalt aan, dat de remmen extra waren gebruikt. Van die plaats is de auto gaan slippen en tenslotte circa 25 M. verder dwars op den weg tot staan gekomen. De aanrijding had plaats 8 M. van uit het punt, waar de Manpadslaan voor den chauffeur zichtbaar was, of circa een halve Meter over de helft van het asphaltdek. De klap van de aanrijding werd op ver ren afstand gehoord. Het slachtoffer werd niet ernstig ver minkt, en is waarschijnlijk door een klap tegen het achterhoofd direct overleden. Dr. Van Aalst uit Bennebroek, die spoe dig ter plaatse was, verrichtte de lijkschou wing, waarna het stoffelijk overschot door de politie in beslag werd genomen. Behalve de politie was het parket uit Haarlem aanwezig om de plaats van het ongeval in oogenschouw te nemen. Algemeen is men van oordeel, dat de chauffeur zeer snel (men spreekt van 100 K.M.) heeft gereden en daardoor niet spoe dig den auto tot stilstand kon brengen. In „The Christian Science Minitor", ver schijnende te Boston (Amerika), lezen wij een artikeltje over het Raadhuis te Noord wijkerhout, dat wij vertaald hieronder laten volgen. De moderne bouwkunde in Nederland ont wikkelt zich volgens een systeem, waarbij er rekening mede wordt gehouden, dat elke tijd zijn bijzondere eischen stelt en op deze wijze is een geheel nieuwe en oorspronkelijke kunst ontstaan Toch gaat de invloed van het verleden nooit geheel verloren. Vooral in de dorpen zijn in de laatste jaren raad huizen gebouwd, waarin de traditioneele stijl viel te onderkennen. In Noordwijkerhout, gelegen tusschen dui nen en bosschen in de nabijheid van Den Haag is onlangs een raadhuis gebouwd met een eigen karakter, naar het ontwerp van den architect A. J. Kropholler te Wassenaar. De heer Kropholler is de overtuiging toe gedaan, dat de oude Hollandsche architecten bouwden op onverbeterlijke wijze en dat elke poging om deze architectuur te verbeteren noodwendig moet falen. In zijn ontwerpen volgt hij daarom de oude bouwkundige tra ditie en zijn streven is om den ouden bouw trant aan te passen aan de nieuwe behoef ten des tijds, maar nooit poogt hfj nieuwe vormen te scheppen uit zucht om modem te zijn. Naar dit systeem ontwierp hij een kerk in een der nieuwe Haagsche wijken en het valt op hoe goed deze past bij haar omgeving. Het Raadhuis te Noordwijkerhout is een an der voorbeeld van Krophollers kunst. Voe lende, dat een dergelijk bouwwerk het gezag tot uitdrukking behoort te brengen, terwijl dit tevens door zijn soliditeit de eeuwen moet kunnen trotseeren, heeft hij zoo wei nig mogelijk hout gebruikt en waar dit ge bruikt werd, heeft hij het goed beschermd. Dit gebouw heeft dan ook noch houten ven sters, noch houten dakgooten. Mr. Krophol lere werk is de uitdrukking van een bijzon dere opvatting, in de moderne Hollandsche architectuur, die het traditioneele karakter der streek zooveel mogelijk wil behouden. Auto-botsing. Gistermiddag ongeveer twee uur reed de heer Schulmeijer per luxe-auto op den Park weg te Bloemendaal en draaide den Bloe- mendaalsche weg op, hierbij signalen gevend en kalm rijdend. De bestuurder van een snel rijdenden luxe auto zag den ander te laat en een flinke botsing volgde. Beide bestuurders liepen lichte verwondin- De nieuwe brug over de Zanderijvaart, welke in de plaats komt van de Hospesbrug, in Overveen, meer bekend onder den naam van „de brug van Malefijt" zal nog dezen zomer gebouwd worden. De werkzaamheden, verben den aan het dempen van de sloot langs en 't verbreeden van den Korten Zijiweg, worden bewaard tot den volgenden winter, zulks met het oog op werkverschaffing. Wat noodig verdwijnen mag, zijn de bouwvallige onoog lijke huisjes op deze foto. gen op. De wagens werden deerlijk gehavend en moesten worden weggesleept. Auto over den kop Gistermiddag stond op het kruispunt RijkswegSlaperdijk te Santpoort een auto bus. Deze werd gepasseerd door een luxe auto, welke weer door een sneller rijdenden auto werd gepasseerd. Deze laatste reed daarbij den luxe-auto aan en sloeg vervol gens over den kop, waarbij zij geheel ver nield werd. Persoonlijke ongelukken kwa men, wonder boven wonder, niet voor. Door de rijkspolitie werd proces-verbaal opgemaakt. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft nader bepaald, dat de eindexamens der af deeling H. B. S. van het Christelijk lyceum te dezer stede zullen wor den afgenomen op 12, 13 en 15 Juni. De arrondissementsrechtbank heeft uit spraak gedaan in een civiele zaak, door de gescheiden vrouw van den in Amsterdam bij het torendrama om het leven gekomen Arkenbout, tegen den verdachte M. aanhan gig gemaakt en veroordeelde dezen tot be taling van het bedrag van ruim f 16.000, wegens geleende en voorgeschoten gelden bij voorbaat. Als procureur trad op Mr. Fr. Schuy- lenburg. de nieuwe „ORTHOLUXE" STEUNSCHOEN met voetkussens. NASSAUSTRAAT 1 TELEFOON 13490 een eindweegs, totdat zij op 'n eenzamen weg door hem werd aangerand. Er wordt naar deze zaak een onderzoek ingesteld. De bé trokken beambte is inmiddels naar een andere standplaats overgeplaatst. Bende voor den rechter. Voor den Akenschen strafrechter heeft een negen leden tellende bende terecht gestaan, als wier beruchte hoofdman werd gebrand merkt de gedetineerde W. L„ die anderhalf jaar geleden des nachts inbrak bij den Maastrichtschen juwelier H. R. in de Maas trichter Brugstraat en gouden en zilveren sieraden roofde tot een waarde van vijftien duizen gulden en nog een belangrijk be drag aan geld De inspecteur der Maastrichtsche recher che, de heer Mordant, die destijds het spoor vond van den dader en dezen, in Duitsche gevangenschap verkeerend, tot bekentenis wist te brengen, werd o.a. als getuige ge hoord. Terzake van de inbraak bij den juwelier te Maastricht werd tegen den verdachte W. L., den bendeleider van deze beruchte die ven en helers, o.a. een gevangenisstraf ge- eischt van 2 jaar en 6 maanden. Gevallen van paratyphus. Zondag en Maandag heeft zich, naar eerst thans bekend is geworden, in het militair hospitaal te Den Haag een groot aantal gevallen voorgedaan van vergifti gingsverschijnselen, terwijl een nader bacte riologisch onderzoek aantoonde, dat men hier te doen had met paratyphus. Zondag had het militair hospitaal een aantal duiveneieren cadeau gekregen en in de keuken van het hospitaal had men van deze eieren een citroenvla bereid. Zondag middag werd dit aan een aantal patiënten als nagerecht verstrekt. In den loop van den nacht van Zondag op Maandag en des morgens werden echter alle patiënten, die op de zaal lagen, waar de citroen vla was uitgereikt, ongesteld. De doctoren consta teerden uniforme verschijnselen, welke op een acute vergiftiging wezen. Al heel spoe dig was men tot de conclusie gekomen, dat men te doen had met paratyphus, veroor zaakt door het eten van de citroenvla. Dit werd nog duidelijker toen het bericht kwam, dat de vrouw en een logé van een hoofdver pleger benevens een werkvrouw, die ook van de citroenvla hadden gegeten, eveneens door paratyphus waren aangetast. De hygiënist van de landmacht, de of ficier van gezondheid eerste klasse dr. Doornixs uit Utrecht, is overgekomen en heeft enkele resten van de citroenvla onder zocht, waarbij bleek, dat inderdaad in de duiveneieren de kiemen van paratyphus- bacillen voorkwamen. De toestand van de patiënten er zijn er zeventien is momenteel gunstig. De temperatuur loopt terug en gevaar voor uit breiding wordt niet meer aanwezig geacht. Ook enkele patiënten die gisteren nog een ernstigen indruk maakten, zijn thans veel beter. Door een 17-jarige boerendienstbode uit Mastenbroek is bij de politie aangifte ge daan van aanranding door een rijksveld wachter. Op een avond kwam zij van haar ouderlijke woning, toen eenige boeren knechts op den weg het haar lastig maakten en zij de hulp van den pol'tiebeamb'e inriep Volgens haar verklaring geleidde hij haar Aan boord van een Nederlandsch schip Een telegram uit Shanghai meldt, dat daar aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Gemma" (varend voor reke ning van de Holland Oost-Azië lijn, maar toebehoorend aan de firma Van Nieveld, Goudriaan Co. te Rotterdam) en van het Japansche stoomschip „Durban Maru" groote hoeveelheden heroïne zijn aangetrof fen. Aan boord van de Nederlandsche boot werden 391 pond heroïne gevonden, die ver borgen waren in de stukken kleedingstof en op het Japansche schip werden 179 pond heroïne in beslag genomen, verborgen in vaten olijven. De totale waarde van de ach terhaalde verdoovende middelen wordt ge schat op 120 000. De beide schepen kwamen uit Europa. Gisteren is te Boekelo een 29-jarige lood gieter uit Hengelo, die bezig was heretel- lingswerkzaamheden te verrichten op het dak van een bakkerij, op tot dusver niet opgehelderde wijze naar beneden gestort en op slag gedood. De Jonge Garde Wij kunnen het ons zoo best inden ken, dat vele katholieke landgenooten met bezorgdheid de berichten lezen uit Rome over de aanmatiging van de fas cisten tegen de Kerk en vragende het hoofd schudden: waar moet dat naar toe? Anderen bidden gedurig om sterkte voor de Kerk in den moeilijken strijd en dat is mooi, maar ik kan het niet hel pen, dat ik veel liever ter opwekking aan door de Italiaansche gebeurtenis sen opgeschrikte lezers het verslag voor leg van de manier, waarop mej. Seybel, een Amsterdamsch leidster van De Graal, naar Indië is vertrokken, waar zij op Java de oprichting van De Graal ter hand zal nemen. De Amsterdamsche Graalmeisjes hebben haar uitgeleide gedaan en in den vroegen morgen, kwart over zes!, waren al niet minder dan 600 Graalleden bijeen voor het Graalhuis aan de Vondelstraat. Een lange fleurige stoet stelde zich hier op. Voorop gingen graalmeisjes met trom mels en muziek en wel dertig vlaggen. In den stoet reed mej. Seybel in een auto mede, voorafgegaan door een groo te schare meisjes. De auto, waarin mej. Seybel zat, was bedolven onder bloemen, haar aangeboden door de leidsters en de meisjes. Zoo marcheerde men door de nog stille stad naar het Begijnhof, waar in de open lucht door 'n spreek koor 't Kerkelijk Morgengebed werd gebeden. Dan ging het weer verder naar het Centraal Station. En daar werd plotseling de gewone gang van zaken verstoord door het heldere geluid van een groote schare graalmeisjes, die in spreekkoor op een der perrons het litur gisch reisgebed zegden. De geheele be volking van het Centraal Station liep te hoop. Poetsers, witkielen, conducteurs, reizigers, allen stonden verbaasd en getroffen bij dit schoone tooneel. Door een eerewacht schreed mej. Seybel dan naar den trein en nog eens schalden de woorden van het spreekkoor onder de kap van het Centraal Station: „de wereld moet bekeeren, God zal triom feeren". Dan stoomde de trein langzaam het station uit. „Alleluja," klonk een begeesterde vrouwenstem voor het portierraampje. „Excelsior," klonk het helder uit de honderden meisjesmonden. „Vooruit," was het antwoord. Een ander bericht is dit; dat in den Staat Oldenburg in Duitschland het Centrum zich bij de een dezer dagen gehouden verkiezingen heeft gehand haafd, terwijl alle andere partijen, ook de socialisten, achteruit liepen. Ge handhaafd als een rots in de branding. Wel zijn de extremisten, de Hitlerianen en communisten, geweldig in kracht vooruit gegaan, maar violenta non du- rant, de heftigen houden geen stand en zooals nu de eens machtige socialisten achteruit tollen, zullen over ettelijke jaren de Hitlerianen en communisten hun kracht zien wegslinken. Maar, zooals het door alle tijden was: Het Centrum, de Katholieke Kerk, handhaaft zich! Zeker, Holland en Duitschland is Italië niet en al gaat het hier zegevie rend voorwaarts, daarom is het in het Zuiden nog niet in orde met de Kerk, maar anderzijds is het ook niet noodig de gebeurtenissen in Italië zooveel ge wichtiger te achten dan die in Holland en Duitschland. Een Italiaansche fascistische Jongen is zeker niet meer waard dan een Hol landsche katholieke jongen. En zij zijn de Jonge Garde. o RECTIFICATIE. In het „Pijltje" van gisteren staat een hinderlijke druk fout. Er wordt gezegd, dat de gewassen in doorsnee 100 pet. minder opbrachten dan verleden jaar. Dit moet zijn 40 pet. Vele geschenken 12 April werd in de vroedvrouwenschool te Heerlen een drieling geboren. Op 14 Mei verliet de moeder de kliniek. Aan giften is binnengekomen f 1220, waaronder een gift van de Koningin, van de Koningin-Moeder en van Mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond. Verder zijn er nog vele gaven in na- tura. Het geld is vastgezet op de Spaarbank. De vader, een invalide mijnwerker, kan we kelijks een bedrag van tien gulden afhalen. De giften zijn zoodoende voldoende voor ruim twee jaar. Op den straatweg te Gorssel is de arbeidci D. uit Eupe door een vrachtauto aangereden en kort daarna aan de gevolgen overleden. Inbreker: „Nou heb ik dag en nacht gewerkt om dien jongen een pracht verjaardag te bezorgen en nou speelt ie er niet eens mee. (Passing Snow) Dezer dagen bleef de deur van den land bouwer Van Regteren in de Buitennieuw- straat te Kampen gesloten. Toen de politie de deur open had gebroken, vond zij den boer midden in een plas bloed op den vloer liggen. Van Regteren, die al geruimen tijd alleen woonde, stond bekend als een zonder ling en buitengewoon schriel man. In te genwoordigheid van familieleden ging de politie over tot opening van een oud orand- kastje, dat half door den vloer gezakt in den heek van het vertrek stond. Achtereenvolgens kwamen te voorscnijn bundeltjes bankpapier, zakjes specie, pakjes effecten. Toen alles een beetje geschift was, bleek er bijeen te zijn 'n bedrag van bijna f 25 000 aan contanten, ter wijl de aanwezige effecten geschat werden op een f 70.000. Het feit, dat er Dij Van Regteren wel wat te halen was, bleek echter niet onbekend te ziin bij verschillende leden van het inbrekers gilde. De vorige week toch werden, naar aanleiding van een onbeduidend inbraakje te Kampen, aangehouden een Duitccher, een Oostenrijker en een Kamper voddenkoopman. De Duitscher bekende 't inbraakje en toen hij toch eenmaal aan het bekennen was. ver telde hfj ook, dat het in het voornemen van het drietal gelegen had Van Regteren „koud" te maken om den spaarpot, dien men daar wist te zitten. Op het laatst waren zij echter voor het plan teruggeschrokken. Het ingestelde onderzoek wees uit, dat Van Regteren een natuurlijken dood was gestor ven. Door electrischen stroom De chef-monteur J. W. Vos van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Coe- vorden kwam gisteren te Nieuwe Krim in aanraking met onder stroom staande draden van een persturfmachine en werd levens gevaarlijk getroffen. De man is kort daarop overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5