^Binnen landsch Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN „De Tijd" TWEEDE KAMER het geldschietersbedrijf Indische Begrooting 1931 De Balineesche dansers De verkiezing van president Doumer LUCHTVAART De Transatlantische vlucht van de DO X De Koninklijke Familie naar Parijs Belastingmoeilijkheden Uitzetting van vreemdelingen De geest der waarheid Nabij Brazilië De postvluchten op Indië KUNST EN KENNIS Prof. Piccard FIN ANCIEN Sodalitas Medicorum Dordtsche Petroleum Industrie Mij. Het leven was haar een last O. suiu xjft in het „Centrum": De berichten, welke in de laatste dagen de ronde hebben gedaan over de „Tijd", wek ken de herinnering aan het ontstaan en de 'geschiedenis van het oudste onzer katholieke dagbladen, dat van zooveel beteekenis is ge weest voor Roomsch Nederland. Opgericht aan den vooravond der gebeur tenissen van het historische jaar 1843 en van hetgeen daaruit rechtstreeks en zijde lings voortvloeide, is de „Tijd" gedurende bijna vier decennia het éénige algemeens- dagblad geweest der katholieken in ons land. Eerst in Mei 1884, toen het „Centrum verscheen, kwam daarin verandering. De behoefte had zich doen gevoelen aas een dagblad, dat o.a. door zijn lageren prij- een breederen lezerskring kon bestrijke; terwijl voorts al spoedig bleek, dat de gew. zigde tijdsomstandigheden een uitbreid"' der katholieke dagbladpers alleszins moti veerden, zelfs noodig maakten. Korten tijd daarna verscheen ook de „Maasbode", welke in 1884 nog slechts eenige malen per week uitkwam, als dagblad. En men heeft in de daarop volgende jaren de katholieke pers voortdurend zien groeien en een vlucht nemen, welke in vroeger jaren onbereikbaar werd geacht. De veranderde politieke omstandigheden ten deele het gevolg van de grondwets herziening van 1887 en de opkomst en ontwikkeling onzer sociale organisaties werk ten in niet geringe mate daartoe mee. Er was een gestadige wisselwerking tus- schen de uitbreiding onzer pers, de uitbrei ding van het kiesrecht en de uitbreiding van het vereenigingsleven. Te midden van dien sterken groei bleef de „Tijd" haar eigen, ietwat afzonderlijke positie bewaren, welke zich in haar politiek optreden vooral kenmerkte door groote voor zichtigheid. Dit was dan ook wel de voornaamste re den, dat zij het op den duur niet vinden kon met Schaepman's vooruitstrevende ideeën, en dat de democratische ontwikkeling onzer staatsinstellingen slechts een zeer geringe bekoring voor haar had. Voor vele katholieken bleef de „Tijd" echter steeds het leidende orgaan, en ook de tegenstander eerde het blad om den ernst en de degelijkheid van zijn inhoud. Een lange reeks van hoogstaande en uiterst bekwame mannen hebben, sinds Mgr. Smits in 1846 de „Tijd" te Amsterdam ves tigde waar zij aanvankelijk slechts drie maal per week verscheen naast en na hem deel uitgemaakt van de redactie, of tot hare medewerkers behoord. Hun namen mogen in onzen snellevenden tijd ten deele reeds vergeten zijn, hunne verdiensten zijn en blijven er niet minder om. In de geschiedenis onzer journalistiek zal de „Tijd" haar zeer bizondere, haar buiten gewone plaats lehouden en van die geschie denis een der belangrijkste hoofdstukken vormen. Vooral in de jaren, dat de Aprilbewe ging getuigde er van om de emancipee- ring der Nederlandsche katholieken nog zeer hard moest worden gestreden en zelfs de eerste eischen dier emancipeering op hefti- gen tegenstand stuitten, bewees de „Tijd onschatbare diensten aan de katholieke zaak. Met volle recht schreef dan ook bij het gouden jubileum van het blad de begaafde publicist rector Van Cooth in het maand schrift de „Katholiek", dat de geschiedenis van de „Tijd" onafscheidelijk is samengewe- ven met die onzer emancipatie. Op zulk een verleden te kunnen wijzen, aan zulk een traditie te zijn trouw gebleven, is wel het hoogste en beste, wat een katholiek blad bereiken kan. Op het wijde gebied der „vrij quaesties" was er in den loop der jaren menigmaal ver- schil van gevoelen in onze eigen partij, een verschil van gevoelen, dat zich uiten kon in scherpe polemiek. Maar onverschillig of men het daarbij eens of niet eens was met de „Tijd allen, oox degenen, die in bovenbedoelde kwesties haar gevoelens niet deelden, of hare soms forsche bestrijding ondervonden, brengen haar in deze dagen hun eerbiedigen groet. In de gister gehouden vergadering van de Tweede Kamer wam aan de orde de stem ming over het amendement-Van Rappard op art. 19 van het voorstel van wet-Van den Bergh c.s tot wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf. Dit amendement wordt verworpen met 58 tegen 6 stemmen. Art. 19 wordt vastgesteld. Toepassing Tarwewet. Het verzoek van den heer OUD (V.-D.), om een interpellatie te mogen houden met betrekking tot de uitvoering van de Tarwe wet, wordt toegestaan. De heer WIJNKOOP (C.P.) wenscht mon delinge vragen te stellen, waarvoor geen ver lof van de Kamer noodig is. Spr. hoopt, dat de mwilliging van de interpellatie daarvoor geen bezwaren in den weg legt. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet het geval zal zijn. De interpellatie zal wor den gehouden op een nader te bepalen dag. Het geldschietersbedrijf De behandeling van het voorstel van wet- Van den Bergh wordt voortgezet. Art. 20 wordt vastgesteld. Bij art. 21 licht de heer VAN POLL (R.K.) een amendement toe. om het driemaal her halen der aankondiging van een intrekking te veranderen in tweemaal, welke amende ment de heer Van den Bergh overneemt. Art. 2125 worden vastgesteld. Bij art. 26 wordt een amendement-Van Rap»iard overgenomen, ook hier niet te spreken van „datum en uur", maar alleen van „datum". Art. 26 wordt vastgesteld. Bij art. 27 licht de heer KNOTTENBELT (Lib.) een amendement-Vos toe, bij het ■anwijzen van een gemachtigde in plaats an „notarieele acte" te spreken van authentieke of onderhandsche acte", waar door kosten kunnen worden bespaard. De heer VAN POLL trekt een soortgelijk amendement in. De heer VAN DEN BERGH zegt, dat de "oorstellers tegen het amendement-Vos vrij ernstige bezwaren hebben, omdat dit in breuk njaakt op het stelsel van het voorstel van wetj De hf|r GOSELING (R.K.) begrijpt de bezwarerl tegen de onderhandsche acte niet Spr. diett een sub-amendement in op het amendement-Vos om dit te lezen: „Authen tieke of, wanneer een geldleener zijn echt- genoote machtigt, bij onderhandsche acte." De heer KNOTTENBELT neemt het sub- amendement-Goseling over. waarna de heer VAN DEN BERGH het amendement-Vos overneemt. Art. 27 wordt aangenomen met aanteke ning, dat de heer Knottenbelt er tegen is. Art. 28 wordt vastgesteld. Bii art 29 licht de heer VOS (Lib.) een amendement toe, om niet te lezen „te^hG met de onderteekening van de acte m tegelijk met of ten spoedigstena desond tokening van enz. met net 5 plaatselijke agentschappen van een bank, welke het voorschot verleent. De h^er v d. BERGH kan zich met het denkbeeld vereenigen en neemt het amende- "^Hii licht nog een wijziging toe strekken- met de bedoeling de beweegre^nen meer m overeenstemming te brengen met ae pand 'au'swet. Vervallen moeten dan de teneinde woekerpraktijken tegen tegaam De heer v. POLL meent dat niet vast staat, wat onder woekerpraktijken verstaan "Se heer6" d. BERGH neemt het amen- Het wetsvoorstel komt in De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) verzoekt aanteekening, dat hu tegen voorstel is omdat de gemeentelijke voot schotbanken op den voorgrond g zijn Het wetsvoorstelv. d. Bergh wordt z. h. StDeTfeTvmdn Bergh wordt door vele leden gelukgewenscht. Muziek-Auteurswet. Aan de orde is de wijzigteg van de auteurswet met het oog op bemiddeling inzake muziekauteursrecht. - .x Mevr. BAKKER—NORT (V.D.) herinnert eraan, dat dit oogenschijnlijk onbelangrijk wetsontwerp een hevigen strijd heeft ont ketend. Een berg adressen heeft de Kame bereikt. Theoretisch is er veel voor de strekking van dit voorstel te zeggen, maar spr. heeft bezwaren van practischen aard. Het ontwerp bevat o.a. geen enkele voor waarde, waaraan het nationale bureau, dat toch een monopolistische poshie zal krijgen, zal hebben te voldoen. Ook de re geling der controle ontbreekt geheel. Naar spreekster meent, mag dit alles niet worde overgelaten aan wisselende inzichten van opvolgende ministers, te meer niet, er nog al klachten zijn gerezen over de gestie van Buma. Concessie kan in dit ge val een groot nadeel zijn, tenzij onder zee strenge controle. Er zal een tabellenljjst moeten komen voor de vaststelling der r ie ven. Mei KATZ (C.-H.) begrijpt niet, waarom niet duidelijk in de wet is uitgesproken, dat men een monopolie wenscht Waarom moet dit een monopolistisch be drijf zijn? Hoe zal zulk een concessie kunnen wor den ingetrokken? Moet er dan een Staats bedrijf komen? Aan wie zal de minister dit monopolie geven? Velen denken, dat Buma dit zal krijgen. Mag de wetgever een bureau, dat jaren lang hier werkzaam is, plotseling alle rech ten ontnemen? Mocht de zaak voor het Internationaal Hof komen, dan zal spreekster haar met groote belangstelling volgen. Waarom moet men hier een Nederlandsch bureau hebben met dwang? Is muziek soms nationaal? Neen, bij uitstek internationaal. Bovendien, een bureau is een abstractie. Het gaat om de componisten en daarbij komt, dat de Sacem een Nederlandsch bureau heeft met Nederlandsch personeel. Door geen enkel argument is spreekster de noodzakelijkheid aangetoond van dezen drastischen maatregel, die bovendien vervat is in een zeer vaag ontwerp. Laat de minis ter het intrekken en althans zijn bedoelin gen nader uitwerken. De heer v. DIJK (A. R.) betoogt, dat al le geschriften in deze kwestie verschenen, slechts de verwarring vergroot hebben. In ieder geval dient erkend, dat op dit gebied een chaotische toestand bestaat, die een gevaar dreigt te worden voor het Neder landsche muziekleven. Dit ontwerp is daar om uit nood geboren. Vergeten moet niet worden, dat Buma ontstaan is door sa menwerking van belanghebbenden en dat, als niet wordt ingegrepen, het Nederland sche muziekleven zal zijn onderworpen aan een buitenlandsche instelling. Wordt het ontwerp niet aangenomen, dan krijgt men een feitelijk monopolie van een buiten landsche instelling. Spr. heeft dan liever een wettelijk monopolie voor een nationale onderneming. Het gaat erom de Sacem terug te drin gen tot haar natuurlijke taak, omdat wij niet wenschen een pénétration pacifique. De brief van de Fransche regeering doet een eigenaardig licht op de zaak werpen, want die onderstelt groote schade van de Sacem, terwijl zulk een- bureau toch geen commercieel bedrijf mag zijn. Spr. ziet in het ontwerp slechts een stuk nationale ver dediging. Van strijd met de Berner Con ventie is volgens spr. geen sprake. De bezwaren over de vaagheid van het ontwerp deelt spr. niet. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C. H.) laat zich uitsluitend leiden door het algemeen belang. Een algemeen belang acht hij het, dat wij baas zijn in eigen huis over ons cultuurleven. Door de positie van de Sacem is er van vrije concurrentie geen sprake. De Sacem heeft haar tarieven niet laag gesteld uit pu re liefde voor het Nederlandsche muziek leven, maar om de Buma ten gronde te richten. Men heeft hier de keuze tusschen een monopolie van een Nederlandsch en een monopolie van een buitenlandsch bu reau. Spr. geeft dan aan het eerste de voorkeur. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag. De wijzigingsbesluiten In het Voorloopig Verslag over de wets ontwerpen tot goedkeuring van de besluiten van den gouverneur-generaal van Ned - Indië tot het aanbrengen van wijzigingen in de Indische begrooting voor 1931, be treurden verscheidene leden het, dat de minister ook nu evenals bij de hoofdbe- grooting aan de Kamer cijfers overlegt welke geen basis vormen, waarop de werke lijke financiële toestand van Indië be oordeeld kan worden. Deze suppletoire begrootingen, zoo merkte men op, zijn geen maatstaf van de wijzi gingen in het financieele beleid, welke als gevolg van de economische depressie in Indië noodig zijn gebleken. Vele leden betwistten, dat d regeering gerechtigd zou zijn, eigenmachtig in afwij king van in overleg met den Volksraad vastgestelde begrootingen, een geheel gewij zigd beleid te voeren. Naar het oordeel van andere leden zal de regeering in de eerste plaats dienen na te gaan of het niet mogelijk is, de opbrengst van de middelen te verhoogen (een tijdelijk uitvoerrecht op aardolie en een tijdelijk uitvoerrecht op Deli-tabak). Een groot aantal leden keurde het af, dat de regeering gemeend heeft, haar toe vlucht te moeten nemen tot een verlaging van de salarissen der Indische ambtenaren. Andere leden kwamen hier tegen op. De nieuwbenoemde G.-G. Verscheidene leden maakten opmerkingen over de benoeming van den nieuwen gou verneur-generaal Zij gaven hun verwonde ring erover te kennen, dat de keuze is ge vallen op iemand, die hoe voortreffelijke eigenschappen hij overigens moge bezitten, geheel vreemd staat tegenover de vraag stukken der actueele koloniale politiek. Andere leden verklaarden, nog geen oordeel te kunnen uitspreken. Ook waren er leden, die den nieuwen landvoogd met vertrouwen tegemoet zagen, vooral gelet op de wijze, waarop hij als minister van Oorlog zijn ambt heeft waar genomen. Vele leden achtten het eerste interview van den nieuwen landvoogd niet bijzonder gelukkig. en 39 der Wet van 15 Juli 1925, van de artikelen 265 i 244 a (oud) van de Gemeente wet, eenige moeilijkheden kunnen ontstaan met name de moeilijkheid, dat de wette lijke grondslag is ontvallen aan alle aan slagen in gemeentelijke inkomstenbelasting en opcenten rijksinkomstenbelasting, nog op te leggen 1 Mei 1931, zoowel aan hoofd- verblijvers als aan werk- en woonforensen? Mocht de minister de eerste vraag toe stemmend beantwoorden, is hij dan bereid om spoedig een wijzigingsontwerp aanhangig te maken teneinde te voorkomen, dat de ge meenten geldelijk nadeel lijden? Gelukwensch van Nederland. Presidnt Doumer ontving gisteren den Ne- derlandschen gzant Jhr. Loudon, die hem namens de ollandsche regeering de geluk- wenschen met zijn presidentsverkiezing kwam aanbieden. Optreden ten Hove Vijftig Balineesche dansers en danseressen zijn gistermiddag opgetreden voor de Ko ningin, Prinses Juliana en eenige dames en lieeren van de hofhouding, in de vestibule van het Koninklijk Paleis op Het Loo. Zij kwamen om half 10 per autobus uit Den Haag op Het Loo aan. Er is hun een rijsttafel aangeboden. Om 6 uur vertrokken zij weer per autobus naar Den Haag. De dansers voer den zeer veel bagage met zich mee, niet min der dan 3000 K G. zwaar. Onder deze bagage nemen de muziekinstrumenten de belangrijk ste plaats in. Een der orkestleden scheidde zich af en voerde de z.g. gongdans uit. Vervolgens werd een huldedans voorgedragen, waarbij negen dansers optraden. H. M. de Koningin en Prinses Juliana volgden met groote belangstelling de ver richtingen der dansers en danseressen en onderhielden zich zeer minzaam met hen. H. M. de Koningin heeft alsnog den gepensionneerden vice-admiraal F. Bauduin adjudant-generaal en chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin aangewezen om haar te vergezellen bij haar bezoek aan Parijs. Maatregelen ter voorkoming gevraagd Het Tweede Kamerlid, de heer Smeenk, heeft den minister van financiën de vol gende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat door het vervallen krachtens de artikelen 23, 27 Uitsmokkeling des nachts over de grens? Het Eerste Kamerlid, de heer Van Emb- den heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat, wanneer de politie termen aanwezig acht tot het over de grens zetten van een in Nederland gevestigden vreemdeling, die door verlies van nationaliteit of on andere formeele re denen geen geldig pasooort van een buiten landsche overheid bekomen kan, zulke uit leiding heimelijk gescniedf door uitsmokke ling des nachts? En derhalve plaats vindt onder opzettelijke schending door onze auto riteiten van de rechtsvoorschriften van aan grenzende staten, althans onder misleiding hunner overheden? Is het den minister bekend, dat deze prak tijk voor de uitgeleiden tengevolge heeft, dat zij, bij ontdekking ginds, aanstonds op dézelfde wijze naar ons land worden terug gezonden? En dat zulks onze politie er niet van weerhoudt, deze wijze van uitdrijving alsdan opnieuw toe te passen? Acht de minister de praktijk, weergegeven in de eerste vraag, een uiting van een be hoorlijke verhouding tusschen rechtsstaten? Is de minister nopens de praktijk, weer gegeven in de eerste en de tweede vraag, waarbij een vreemdeling, die geen strafbaar feit begaan heeft, wordt op- en neergekaatst als een object, wordt genoodzaakt, zich schuil te houden, en belemmerd in zijn pogingen, om in zijn levensonderhoud te voorzien niet van oordeel is, dat dit een inhumaan stelsel is? Is de minister nog steeds van meening, dat herziening der Vreemdelingenwet niet urgent is te achten? Is de minister bereid, in elk geval de po litie te' gelasten, bedoelde behandeling van nationaliteitsloozen onverwijld te staken en, door uitreiking van een gunstpas of op an dere formeele wijze, het hun mogelijk ma ken, dat zij zich zoo noodig elders vestigen? Om zijn vriend een plezier te doen was Werner mee naar de Hoogmis gegaan. Hij zelf was veel liever naar het bosch getrok ken, om daar den Heer in Zijne prachtige natuur te loven, zooals hij gewoon was te zeggen. Maar, omdat zijn vriend Beuno zoo eigenzinnig volhield, dat hij in geen geval van de partij zou zijn voor na de Hoogmis, schikte hij zich, volgens zijn karakter, heel beminnelijk en stond daar nu geduldig met den hoed in de hand, terwijl hij nauwkeurig zijn omgeving beschouwde. De zon dreef haar stralen door de beschil derde ruiten en doorgloeide het schip der kerk met allerlei prachtige kleuren. Het was zóó licht, dat het branden der kaarsen hee- lemaai niet te zien was en men het slechts aan den fijnen walm der vlammetjes kon bemerken. Nadat het Gloria geëindigd was, zwol het orgel aan tot een fortissimo, zoodat het door de gewelven weergalmde en de zonnestra len dansten met de wierookwolken vreemde genuanceerde rij dansen. Werner had geen spijt meer, dat hij mee gegaan was. Terwijl de vriend in zijn mis saal de liturgische Misgebeden vervolgde, volgde hij niet alleen de speling van licht en schaduw, maar zag de waardige schreden van den suisse met zijn langen baard en het klokje van den ingetogen koster. En dit klokje vooral voerde hem terug naar de heerlijke dagen zijner jeugd, hoe hij dan op hooge feestdagen in zijn blauw flu- weelen pakje met giooten kanten kraag als een prinsje naast zijn moeder in de hooge kerkbank zat en een geldstukje in het zakje, waaraan een belletje tingelde, mocht wer pen.... en hoe hij alle wijsjes van de lied jes gekend had en dan den tekst uit het zangboek las en zijn kinderlijk stemmetje met het gezang der geloovigen mengde.... O, wat was dat al lang geleden en zoo ver van'hier! Moeder was doodNu kwamen de herinneringen aan de eerste H. Commu nie en de jaren, die hij nog goedgeloovig doorbracht.... daarna volgden de jaren, waarin hij werkte zonder godsdienst. O, hoe leeg was deze tijd.... De wereld eischte hem geheel voor zich op., al zijn gedachten, zijn heele kracht.... zijn thuis.... alles geraakte zoo ver van hem verwijderd en wat nog veel erger wasbet werd hem vreemd. De geloovigen stonden op. Een priester had den preekstoel betreden en las het Evangelie van den dag. Werner hoorde den tekst en hoorde hem toch niet. Hij kende hem nog woord voor woord, maar hij had hem vergeten, al die jaren. En nu sprak de priester over het feest Werner zag de beweging der ar men zag de gesticuleerende handen uit de wijde kanten der superplis, die de goede stem van den ouden priester kracht bijzet ten maar in zijn binnenste klonken andere woorden; andere woorden en toch dezelfde beteekenis. Toevallig had hij de laatste dagen een boek gelezen, dat zijn belangstelling opge wekt had Er was daarin over den H. Geest gesproken, hoe Hij alles doordringt, bezielt, vruchtbaar maakt.hoe Hij leven en bewe ging schenkt.... Hoe Hij geeft en neemt,hoe Hij doodt en opwekt ten leven, hoe Hij de gedachten regelt en het hart rustig maakt, hoe Hij het onderscheid leert maken tus schen goed en kwaad, tusschen het essen- tieele en oppervlakkige. Zeker had hij toen de woorden met be langstelling gelezen, maar hij merkte nu, dat hij ze niet goed verstaan had. Zij waren zijn ziel voorbijgeruischt als een bron, die men hoort klateren, aan wier koele wateren men zich verkwikt maar van wier water men echter niet dronk. Nu kwamen- die woorden nogmaals voor den geest en hij vergeleek ze met de woorden van den pries ter, die ongeveer dezelfde beteekenis had den en nu kreeg alles een beteekenis die hij begon te begrijpen. Evenals de Apostelen vreemde talen verstonden, plotseling ver stonden, zoo schitterde voor hem plotseling de waarheid en hij bleef doodstil in zich zel- vengekeerd, om het wonderbare licht, dat hij in zich voelde branden, niet te dooven. De preek was uit* de priester aan het al taar zong de prefatie. Werner keek naar zijn vriend. Die bladerde in zijn Misboek en was zeer aandachtig. Hij had een rustige, kalme uitdrukking, evenals bijna alle men- schen in den omtrek. De H. Geest was hun zeker bezit en hij, Werner, werd ondanks het licht door onrust gekweld. Is het goed, zooals deze menschen doen, die iederen Zondag naar de kerk gaan. Is het goed te biechten, zooals zij, en is het dan goed, zich door den pastoor wat te laten vertellen.... is dat al les goedgeeft dat rustschenkt dat vrede? Werner schudde het hoofd over zichzelf en over zijn gedachten. Zonderling.... voor de preek begon had hij het oude gebed: „Kom H. Geest, vervul de harten uwer ge loovigen" onwillekeurig meegebeden.Van de woorden van de preek had hij niet veel gemerkt, maar hun geest, de H. Geest was die over hem gekomen??.... Zijn hart was onrustig en wiegelde als een korenhalm in den wind. Hij zr "e zon nestralen en hun dansen met het stof niet meer hij hoorde het orgel en het gezang der geloovigen niet meerHij hoorde al leen het kloppen van zijn eigen hart, als een wonderlijk suizen als van een hevigen wind. en toen de menschen bij het Agnus Dei en bij de H. Communie op de borst klopten, deed hij het onwillekeurig ook Maar pas, toen de priester zijn „Ite Missa est" zong en de handen zegenend over de geloovigen uit strekte zonk Werner als door den bliksem ge troffen op de knieënde geest der waar heid en kracht was met zijn volle genade en kracht over hen was gekomen. Naar uit Porto Praida (Kaapverdische Eilanden) gemeld wordt was de Duitsche vliegboot DO. X. na een vlotte start, waar schijnlijk tengevolge van overbelasting, ge dwongen op verscheidene mijlen afstands van het punt van vertrek op den Oceaan te dalen. Van Porto Praia zijn talrijke sleepbooten derwaarts vertrokken om het reuzenvlieg- schip te bergen. Naar gemeld wordt is tot dusverre nog steeds geen sprake geweest van vertrek van de DO. X. naar Brazilië. Ook in dit geval geldt het blijkbaar weer een proefneming met zware lading. Tegenstrijdige berichten Terwijl berichten uit Lissabon bevestigen dat de DO. X. Donderdagmiddag te Porto Praia is opgestegen en op 60 zeemijlen van de Kaap Verdische eilanden een noodlan ding heeft moeten maken, melden andere berichten dat het vliegschip in het water ge vallen zou zijn. Het draadlooze station te Porto Praia heeft het laatst een radiogram van de DO. X. opgenomen, waarin gemeld werd dat de vliegboot gedwongen was een noodlanding te doen. Verdere pogingen van het draad looze station om met de DO. X. in contact te komen, hebben tot dusverre geen succes gehad. Thans zijn uit Porto Praia sleepboo ten naar de plaats des onheils uitgevaren DO X niet gedaald Naar uit Lissabon gemeld wordt, berust het bericht over het verongelukken van de DO X op een vergissing. Een stoomboot schijnt verkeerde waarnemingen te hebben gedaan. De DO X zet zijn tocht over den Atlan- tischen Oceaan voort. De DO X onderweg Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, heeft het Engelsche stoomschip Arlanza een radiobericht van de DO X opgevangen, dat als plaatsbepaling opgaf 10 gr. N.B. 22 gr. W.L. Een gelijkluidend bericht werd opgevan gen door het stoomschip Massilia. In dit be richt wordt tevens medegedeeld, dat de vlucht een bevredigend verloop heeft. Nabij de Braziliaansche kust Volgens een bericht van het nabij de Bra- wacht. Het draadlooze station te Porto Praia Norunha nadert de DO X de Zuid-Ameri- kaansche kust met een gemiddelde uursnel heid van 160 mijlen. Om 2 uur M. E. T. Norunha verwacht. te Fernando De landing van de vliegboot DO X te Fer nando Norunha wordt om 2 uur M.E.T. ver wacht. Het draadlooze station te Porto Praia op de Kaap Verdische eilanden heeft Don derdagavond om 23 uur 20 draadloos contact gehad met de DO X, waarbij werd medege deeld, dat de vlucht tot volkomen tevreden heid verloopt. De P.H.A.G.R. te Bangkok. Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen dat de P.H.A.G.R. gisteren om 5.18 uur uit Calcutta is vertrokken en om 9.15 uur te Akyab aankwam. Vandaar vertrok het toe stel om 10105 en landde om 13.20 te Ran goon, vanwaar het vertrok om 14.10 en te 18.25 uur te Bangkok landde. Het 17de retourvliegtuig. Het 17de retourvliegtuig is Donderdag te Saloniki aangekomen. Het vliegtuig wordt heden te Amsterdam op Schiphol verwacht. Naar Brussel vertrokken Professor Piccard heeft met zijn mede werker Kipfer per vliegtuig Augsburg ver laten. Hij zal heden naar Brussel vertrekken Over enkele weken hoopt hij nogmaals een bezoek aan Augsburg te brengen. De burgemeester der stad, dr. Bohl, over handigde den professor bij zijn vertrek, als aandenken aan zijn verblijf in Augsburg, een werk van den Augsburgschen kunstschilder Karl Schmitt. Het onderzoek van het thans in de Riedin- ger ballonfabriek aangekomen omhulsel van Piccard's ballon heeft uitgewezen, dat de ventiel volmaakt in orde was en goea functionneerde. Ontvangst te Brussel. Prof. Piccard is gistermiddag om half 6 uit. Zwitserland te Brussel aangekomen. Aan het Noorderstation waren ter begroeting aanwezig prins Leopold, burgemeester Max, de ministers Lippens en Petitjean en ver scheidene hoogleeraren. De assistent van prof. Piccard, dr. Kipfer. die om kwart over vier per vliegtuig uit Bazel te Brussel aan kwam. was met mevr. Piccard en haar vier kinderen fier auto naar Watermaal gereden, waar de Pullmann speciaal stopte om het gezelschap gelegenheid te geven tot in stappen. Op het station te Brussel werden de beide geleerden na de officieele begroeting en na dat aan mevrouw Piccard bloemen waren aangeboden, door de studenten op de schou ders rondgedragen. In triomf ging het gezel schap daarna per auto, tusschen dichte rijen belangstellenden en onder luide toejuichin gen door de stad naar het universiteitsge bouw, waar eerewijn werd aangeboden. Met betrekking tot een bericht waarin sprake is van een door mr. Van Velzen tegen mr. de Groot ingediende klacht dat in een circulaire over de Sodalitas Medicorum laatstegenoemde dezelfde passages zou heb ben gebezigd, die de president der Haagsche Rechtbank in de circulaire-Leenes als een onrechtmatige heeft gezien doet mr. de Groot ons een open brief aan zijn confrère toekomen. Hij protesteert er tegen, dat zoo doende de indruk wordt gevestigd, dat -het vonnis zou zijn gewezen door den gewonen rechter en niet door den president, die in kort geding niet ten principale kan en mag beslissen. Voorts acht mr. de Groot het onbetame lijk, persberichten te lanceeren, i.e. de in diening van een klacht, zonder de gegrond heid daarvan aan te toonen; een publicatie, die z. i. alleen een aantasting in eer en goe den naam kan beoogen. Dividend 17 pet. De raad an commissarissen van de Dordtsche Petroleum Industrie Mij. N.V. heeft besloten aan de algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1930 een dividend uit te keeren van 17 pet. (v.j. 24.2 pet.), waarvan in Januari reeds 10 pet. als interim dividend is betaald, zoodat nog een slotdividend van 7 pet. zal worden uitge keerd. Waartoe neerslachtigheid kan leiden Een eenzame weduwe van 70 jaar, die alleen en verlaten ergens buiten leeft, had hevige rheumatiek in handen en knieën en geen middel mocht baten. Is het te verwon deren, dat zij neerslachtig werd en radeloos? Gelukkig probeerde zij toen het eenige mid del, dat haar weer overeind kon helpen Kruschen Salts. „Ik wilde U toch even met een paar woor den schrijven, hoe Kruschen Salts mij ge holpen heeft. Ik ben weduwe en 70 jaar oud en toen ik met Kruschen begon waren mijn gewrichten erg stijf en ik had erge rheuma tiek in handen en knieën. Ik gebruik Kru schen nu ongeveer 2 jaar en heb tegenwoor dig maar heel weinig rheumatiek. Eigenlijk meestal heelemaal niet en mijn gewrichten zijn veel soepeler. Maar 't ergste van alles was, ik had vroeger geregeld vreeselijke vla gen van neerslachtigheid (ik woon alleen in een eenzame streek) zoo erg, dat ik te bang was om bij de rivier te wandelen, die dicht langs mijn huis loopt, uit angst, dat ik er dan in zou springen, om zoo een eind aan alles te maken. Ik ben blij, dat ik dergelijke ideeën nu nooit meer heb. Een feit is, dat iedereen mij nu beschouwt als een heel opgewekte kame raad." Mevr. E. A. C. De meest voorkomende oorzaak van neer slachtigheid is constipatie een verrader lijke klacht, omdat de lijder het zelden in verband weet te brengen met de gevolgen. Hij weet niet, dat constipatie beteekent een gestadige ophooping van lichaamsgiften, die den geest versuffen, de zenuwen ondermijnen en de algeheele veerkracht vernietigen. Kruschen Salts maakt constipatie onmogelijk. Kruschen helpt lever en nieren om hun na tuurlijke werking op natuurlijke wijze uit te voeren, het verwijdert zacht maar volkomen alle giftige afvalproducten en zorgt voor een zuiveren bloedstroom. Daarom hoeft U, wan neer U geregeld Kruschen neemt, nooit te weten, wat melancholiek beteekent en U zult zich nooit „zenuwachtig" voelen of terneer geslagen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) 369. De kellner zag hem dreigend komen, En ging er nu als Wim vandoor, Riep, „u lijkt wel een woeste tijger, 'k Moet er niets van hebben hoor." En hij liep, zoo hard hij kon loopen. Achter hem, de woeste vent. De jongen, die pret voor drie had, keek Om het hoekje van een tent. 370. Met moeite over den bergrug gekomen, Kwamen zij eindelijk in een dal, Waar ze vele breede vijvers zagen, Met een ruischenden waterval. „Waarom die vijver,' vroeg Pim weder, „Waarom aangelegd in het zand?" „Wel," was het antwoord, „om te besproeien, En het maken tot vruchtbaar land."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9