1750.- f 3000.- f250.- f125.- f50.- f40.- DE AARDSCHOKKEN IN ONS LAND DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 9 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17787 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL MEDEZEGGENSCHAP De waarheid eerlijk erkend De aardbeving in Engeland Kinderen ontvangen door Z. H. den Paus De uitwijzing van den nuntius uit Littauen De klaagmuur te Jeruzalem Autobus met 23 personen van een dijk gevallen Auto-ongeluk in Deli Ernstig vliegtuig-ongeval VOORNAAMSTE cJflEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Herinneringen aan vorige aardbevingen BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1t regels 60 ct. p. plaatsing; eike regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bjj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen yinger Er is indertijd heel veel te doen ge weest over de z.g. medezeggenschap, welke voor het personeel van de NA'. „De Arbeiderspers", die o.a. ook „Het Volk" uitgeeft, ingevoerd zou worden. Dezerzijds is meermalen betoogd, dat hier van werkelijke medezeggenschap, waarmede de roode arbeiders jarenlang gepaaid werden, geen sprake was: tot op zekere hoogte zouden de werkers mogen mede -zeggen, d.i. méé-praten (en dan nog bij monde van enkele, aan de directie welgevallige personeelverte- genwoordigers) van mede zeggen schap, in den zin van medebeslissings recht, was in het fraaie plan, dat als een propagandistisch zoethoudertje moest dienen, geen spoor te ontdekken. „Het Volk" heeft echter volgehouden, dat hier een prachtig stuk medezeg genschap bereikt ging worden: 't was allemaal heel echt en van groote be- teekenis voor het personeel, en de andere, de „kapitalistische" bedrijven moesten het der N.V. „De Arbeiderspers" maar eens na doen. „De Tribune" (als communisten en socialisten kijven, krijgen wij dikwijls interessante dingen te hooren) weet mede te deelen, dat er dezer dagen bij genoemde „Arbeiderspers" tusschen de directie en een deel van het redactie- personeel een conflict is gerezen, door dat de directie het aantal vacantieda- gen wilde verminderen; de Algemeene Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden moest voor het per soneel in de bres springen en uit een door het afdeelingsbestuur tot de leden gerichte circulaire blijkt, dat er zelfs met staking gedreigd moet zijn. Men heeft zich op een fiksch anti kapitalistisch gevecht voorbereid. In de circulaire heette het: „Wij deelen u dit niet alleen mede ter kennisneming, doch tevens om u erop te wijzen, dat het door ons vanzelfspre kend wordt geacht, dat zoo noodig alle leden van onze organisatie zich soli dair verklaren met de kameraden, in dien het contract mocht doorgaan. Dit beteekent dus dat wij van ieder lid verwachten, dat hij /zij zich beperkt tot zijn/haar eigen taak en onder geen voorwaarde werkzaamheden worden verricht, die anders worden verricht door collega's rechtstreeks bij dit conflict betrokken." De staking is niet doorgegaan. Wij nemen ook terstond aan, dat de „Tribune"-berichten natuurlijk heel sterk gekleurd zijn geweest. Maar zóó veel is zeker: men is nu aan 't onder handelen. In „medezeggenschap"? We plaatsen hier een vraagteeken, want „De Tribune" beweert, dat het propaganda-voorstel betreffende mede zeggenschap welk voorstel buiten het personeel om, dus zonder „mede zeggenschap" opgemaakt is, maar waarover het personeel vóór de defini tieve vaststelling praten mocht door het personeel is.... afgewezen. Zou de veelgeroemde medezeggen schap al mislukt zijn, nog vóór zij dooi de betrokken partijen is aanvaard? Wij hechten heel weinig waarde aan „Tribune"-praatj es, maar in dit speciale geval zou het ons toch interesseeren, als „Het Volk" de waarheid eens uit de windselen zou willen doen. In de laatste encycliek verklaart de Paus dat het niet mogelijk is „tegelijk goed ka tholiek en waar socialist te zijn". Schmidt, leider van den linkervleugel S. D. A. P., geeft daarop in de „So- aialist" het volgend commentaar: „Nu staat het hiermee zoo, dat voor een waar socialist in alle politieke en econo mische kwesties geen hoogere instantie be staat dan de socialistische beweging. Voor een goed katholiek echter is het woord van de kerk, van den Paus, in laatste instantie beslissend, ook als 't over maatschappelijke zaken gaat. Is nu de Pauselijke uitspraak in strijd met de beslissingen der socialistische beweging, dan moet een goed katholiek zich aan de kerk onderwerpen en hij houdt dan op werkelijk socialist te zijn. Een waar socialist is iemand, die bij voorbaat de autoriteit van de kerk in poli tieke en economische kwesties ontkent. Zoo iemand is geen gehoorzaam zoon van de kerk meer, al is het mogelijk, dat hij dit voor zichzelf poogt te verbergen door dui zend maal meer en inniger te bidden en te vasten. Het feit echter blijft bestaan, dat een waar socialist zich op bepaalde punten los gemaakt, bevrijd moet hebben van de kerk. Is dat niet waar dan is hij een onwaar, een onbetrouwbar socialist, een die ons in den steek laat, als de kerk dit nadrukkelijk van hem verlangt. Men kan geen oetrouwbaar socialist zijn, als er niet een barst is gekomen in het geloof aan de absolute, geestelijke en we reldlijke autoriteit van de katholieke kerk. Men is dan geen goed katholiek meer." Dat vinden wij een vrij wat eerlijker taal dan die, welke „Het Volk" thans dag aan dag te baat neemt, om maar te probeeren, de pauselijke uitspraak weg te praten. Het centraal punt in de Noordzee Uit nadere bijzonderheden over de aard beving blijkt, dat zij niet alleen in alle deelen van Engeland werd gevoeld, doch ook in een groot deel van Schotland. De uitgestrektheid van de aaardbeving, waarvan de eerste schok in het observatorium te Kew werd opgetee- kend te 26 minuten vóór half een, was zoo groot, dat het spoor niet meer geregistreerd kon worden. De beving duurde ongeveer een half uur. Volgens de schatting van de obser vatoria te Kew en te Brussel ligt het cen traal punt der aardbeving onder de Noord zee tusschen 10 en 30 mijl van de Engelsche kust in de nabijheid van Huil. Slechts schade van geringen omvang blijkt te zijn aangericht. Lowestoft, aan de Oostkust van Engeland, blijkt den schok het zwaarst te hebben ge voeld. Daar zijn schoorsteenen omlaag ge stort en muren ingestort. De bevolking rende verschrikt de straat op naar het strand, dat 's nachts om twee uur zwart zag van de menschen. Gasbuizen gesprongen Ten gevolge van de aardbeving van Zon dagnacht j.l. bleken er in de omgeving van de St. Pauls Katheoraal te Londen verschil lende gasbuizen te zijn gesprongen, zoodat de straten rondom de Kathedraal door de politie werden afgezet. De ambtenaren, die werkzaam zijn in de departementsgebouwen nabij de St. Paul mogen gedurende eenigen tijd niet rooken, totdat de lekkages zijn ge repareerd. ZH. heeft reden tot treurigheid Z. H. de Paus ontving een groep kinde ren, die hun eerste H. Communie hadden gedaan en hield tot hen een toespraak, waarin hij zijn vreugde over dit bezoek uitsprak en den kinderen zeide, dat, indien de ouders mochten vragen hoe het den Paus gaat, zij moeten antwoorden, dat het hem goed gaat en hij blij was, de kinderen te zien. Echter heeft hij ook reden om treurig te zijn. De kinderen moesten dat goed onthou den en zullen dit later beter begrijpen. De dag zal komen, waarop de geschiede nis zal uitmaken, waar de waarheid en het goede zich bevonden. Uiteenzetting door de i „Osservatore" De „Osservatore Romano" acht zich ver plicht enkele onjuiste berichten betreffende het vertrek van Mgr. Bartoloni uit Kowno recht te zetten. De Littausche regeering heeft volgens het blad den Heiligen Stoel eenigen tijd geleden er van in kennis ge steld, dat de nuntius geen persona grata meer was. Hierop heeft de Heilige Stoel om nadere inlichtingen verzocht. De Littausche regeering heeft hieraan aanvankelijk niet willen voldoen en zich toen tot het ver strekken van enkele tamelijk vage mededee- lingen beperkt. Kortelings werd opnieuw om terugroeping van den nuntius verzocht, een en ander nog steeds zonder opgave van gedetailleerde re denen. In weerwil van een en ander heeft de Heilige Stoel onder protest op 5 Juni Mgr. Bartoloni telegrafisch instructie gege ven zich naar Rome te begeven om rap port uit te brengen. De Littausche regee ring heeft toen dienzelfden dag den nun tius uitgenoodigd zonder meer Littauen te verlaten. Afgedwongen bedanken lid Katholieke Actie De „Osservatore Romano" meldt, dat jongelieden, die als lid der Katholieke Actie staan ingeschreven, onder bedreiging werden gedwongen, daarvoor schriftelijk als lid te bedanken, wegens de beweerde politieke agitatie dezer organisatie. Het eigendomsrecht der Mohammedanen erkend Het rapport der commissie, welke door de Britsche regeering, met goedkeuring van den Volkenbond, belast was de rechten en aanspraken van Mohammedanen en Joden ten aanzien van den klaagmuur vast te stellen is verschenen. Het zegt, dat de eigendom en het uitslui tend eigendomsrecht van den muur alleen aan de Mohammedanen toekomt, gegeven het feit, dat de muur een integreerend deel uitmaakt van het gebied Haramesj Sjerif, hetwelk „Wakoef" is, d.i. het eigendom eener godsdienstige stichting. Echter moeten de Joden te allen tijde vrijen toegang tot den muur hebben voor hun gebeden onder voor behoud van zekere uitdrukkelijke bepalin gen. Als belastingschuld betaald moet worden In AUahabad vallen dooden In een dorp nabij Allahabad kwam het tot ernstige botsingen, toen belastingambtenaren daar op geweldadige wijze achterstallige be lastinggelden kwamen innen. In een gevecht tusschen de ambtenaren en de dorpsbewoners werden 8 personen gedood. Er is zoo spoedig mogelijk een politiemacht r.aar het dorp vertrokken om de orde te herstellen. De Blikfabrieken te Krommenie Ontslagen arbeiders weer aangenomen Naar wij vernemen zijn gisteren aan de N. V. Vereenigde Blikfabrieken te Kromme nie de onlangs ontslagen arbeiders wederom aangenomen. De 2de Ronde Tafel-conferentie Gandhi naar Londen Gandhi zal 15 Augustus a.s. zich inschepen aan boord van het s.s. „Mooltaw" om zich near Londen te begeven ter bijwoning van de 2de Ronde Tafelconferentie, die :n Septem ber a.s. aanvangt. Petroleumschip ontploft Brand veroorzaakt vijf millioen dollar schade. Door het ontploffen van een petroleum schip, dat te Norfolk in Virgina in de ha ven gemeerd lag, ontstond brand. De aange richte schade wordt op vijf millioen dollar geraamd. Vele koeien en handelsentrepots werden vernield. Zes brandweerlieden wer den gewond. De Leidsche Stadhuisplannen Voorloopig weer van de baan. In de gistermiddag gehouden zitting van den Leidschen Gemeenteraad is besloten om aan te houden de voorstellen van B. en W. en van de S.D.A.P. inzake de raadhuiskwes tie totdat prae-advies zou zijn uitgebracht op een voorstel van de leiders van de recht- sche raadsfractie om: 1. Den heer Dudok te verzoeken een plan te ontwerpen voor den bouw van een stad huis zonder ouden gevel. 2. Eenige andere nader door den Raad aan te wijzen architecten uit te noodigen plannen te ontwerpen voor een stadhuis met of zonder ouden gevel. 3. Voor den bouw met ouden gevel aan te wijzen het terrein van het reeds ingediende planDudok, en 4. Voor dén bouw van een nieuw stadhuis zonder ouden gevel aan te wijzen hetzelfde terein, zoo noodig uitgebreid tot de Koren brugsteeg. Een medewerker schrijft aan het „Hbld.": Nu dezen keer de aardbeving in het Wes telijk deel van ons land zoo duidelijk is ge voeld, komt vanzelf de vraag, of zoo iets wel ooit eerder is voorgekomen. Ongetwij feld is het voor onze zeeprovinciën een zeld zaamheid, in Limburg daarentegen komen lichte aardschokken vaker voor. In de mededeelingen van dr. G. v. Dijk in „Hemel en Dampkring" vinden we b.v. uit den laatsten tijd de volgende data van voelbare bevingen in Zuid-Limburg: 27 Mei 1918; 20 Febr. 1921; 7 Dec. 1924; 23 Febr. 1926; 6 Jan. 1926 en 14 Jan. 1928. Van deze was die van 6 Jan. 1926 wel de krachtigste. De oorsprong daarvan lag in den Eifel,zoo dat Zuid-Limburg, wat ons land betreft, het eerst aan bod was, hoewel het verschijnsel zelfs tot Wildervank toe zwak werd waarge nomen. Een lichte aardbeving, waarvan het epi centrum in Nederland zelf lag (epicentrum is de plek, waaronder in- de aardkorst het eigenlijke cijtrum der trilling ligt) werd waargenomen op 2 Mei 1928 te Den Bosch, Utrecht, Lunteren. Dit was het eerste geval, waarbij een aardbeving wel te De Bilt, doch r.iet door buitenlandsche seismografen werd geregistreerd. Een aardbeving die zich, zooals nu, vooral in het Westen van het land deed gelden, was die van 17 Maart 1883 (Den Haag Alkmaar—Utrecht; het sterkst bij Haarlem). We zien dus wel, dat schokken in deze streken zeer zelden zijn, en zeker schokken van een intensiteit als die van Zaterdag en Zondag. Het epicentrum lag op een ongewone plek, nJ. in de Noordzee. In streken van vulcanischen oorsprong, zooals: de Eifel, is de kans op aardschokken grooter. Van daar dat zij in het Z. O. van Nederland minder zeldzaam zijn dan in het Z.W. Uit oude archieven. Het „Hbld." heeft zijn archieven er eens op na geslagen en vond, dat er in ons land in 1580 een aardbeving is gevoeld; op 2 Ja nuari 1602 wederom in geheel Nederland, op 4 April 1640 alleen te Nijmegen en Utrecht, waar de schokken groote schade veroorzaak ten. Op 18 September 1693 werden hier te lande trillingen opgemerkt die twee minu ten duurden en op 1 November 1755, in den nacht van 26 op 27 December van hetzelfde jaar en op 15 Januari 1756 kwamen even eens aardschokken voor. Op 18 Februari 1756 werd een algemeene dank- en biddag gehouden en op die dagen zijn weder aardschuddingen gevoeld; spe ciaal in de oude Luthersche kerk te Amster dam was de ontsteltenis groot: het gerucht liep dat de kerk in brand stond. Het Meteorologisch Jaarboek 1878 maakt voorts melding van aardschokken op 26 Au gustus van dat jaar in hoofdzaak langs de Maas en aan de oostelijke grenzen. Zij wer den veroorzaakt door neerploffingen in het Eifelgebergte. De aardbeving van 1883. De laatste krachtige aardbeving in Neder land, waarvan de geschiedenis melding maakt, was, zooals hierboven al opgemerkt, op 17 Maart 1883. In den vroegen ochtend van dien dag tus schen 5 uur en 5 u. 35 zijn de schokken in Amsterdam sterk waargenomen. Men dacht in de hoofdstad eerst aan het springen van een kruitschip bij Schellingwoude of bij Vel- sen; men sprak zelfs van een kruitschip in de Buitensingelgracht. Ook liepen er al spoedig geruchten over het springen van een Een doode, een zwaargewonde Gistermiddag te kwart over 4 had op de Teersdijk, te Wijchen (Geld.), een ernstig auto-ongeluk plaats, doordat de autobus van den heer De Rijdt, uit Grave, welke den dienst Grave-Nijmegen v.v. onderhoudt, tengevolge van een verzakking aan den rechterkant van den dijk, omsloeg en naar beneden stortte. De wagen, welke met een twintigtal passa giers op den terugweg naar Grave was, kwam aan den voet van den dijk in een bouwland terecht en werd geheel vernield. De chauffeur zag het ongeluk aankomen en wist nog bijtijds uit de cabine te sprin gen. Hij bleef ongedeerd. Een naast hem gezeten passagier sprong eveneens uit den wagen, doch aan den verkeerden kant, met het noodlottig gevolg, dat de man onder den vallenden wagen terecht kwam en op slag werd gedood. Het is de 60-jarige ge huwde schoenmaker W. den Doop uit Grave. Van de overige inzittenden brak mej. Enren, uit Neder-Asselt beide armen. Zij is met een viertal mede-passagiers, dat in hoofdzaak snijwonden had opgeloopen, naar dokter Klop te Wijchen vervoerd, waar de eerste hulp werd verleend. Nadien is zij naar haar woning overgebracht. Drie der andere passagiers bekwamen geen noemenswaardig letsel. De overigen, waaronder een aantal schoolkinderen, zijn, wonder boven wonder, met den schrik vrijgekomen. Nader wordt gemeld, dat de heer J. La- mers, uit Wijchen, een ribbenfractuur be kwam, terwijl de dames Loeven en Tonen, uit Wijchen, door glasscherven licht werden gewond. In de bus zaten 23 passagiers. Dat het ongeluk nog betrekkelijk goed is afgeloopen is te danken aan de zeer sterke carrosserie, welke slechts aan een zijde werd vernield. Het chassis bleef onbescha digd, en is later in den middag wegge sleept. Kind doodgereden In de gemeente Nieuwpoort Is een zes jarig kind door een auto aangereden en Zondagnacht aan de bekomen verwondingen overleden. ketel der Engelsche gasfabriek. Van dit alles bleek niets waar, zoodat men tot de con clusie kwam, dat de aarde moest hebben ge beefd. Merkwaardig echter was, dat van de electrische apparaten op het Rijkstelegraaf kantoor geen afwijkingen waren waargeno men. Het merkwaardigst waren de schokken gevoeld tusschen de Utrechtsche- en Wil lemspoorten, het zwakst of in het geheel niet tusschen Kadijk en Weesperstraat. In het centrum der stad is overal de beving gevoeld. In de Tesselschadestraat bleef een pen dule stilstaan op 5 u. 7; de koeien in het Vondelpark, die werden gemolken, vielen, volgens de berichten uit die dagen, ver schrikt ter aarde. De trillingen duurden vijf a zes seconden; zij moeten sterk zijn geweest. Ook te Utrecht zijn schokken gevoeld en voorts vrij hevig te IJmuiden en ook te Haarlem Lei den, Diemerbrug en Hilversum. Te Haarlem schudden de Amsterdamsehe Poort en het Stationsgebouw op hun grond vesten; in het station te Leiden waren pla fonds gescheurd. In het „Hbld." van 20 Maart 1883 schrijft prof. Buys Ballot, dat de magnetische in strumenten te Utrecht geen aanwijzingen hadden gegeven, hetgeen hij daaruit ver klaart, dat de schokken slechts evenwijdige slingeringen in de naalden zullen hebben veroorzaakt. De hoogleeraar had voorts berichten over schokken ontvangen uit Zaandam, Leider dorp, Sassenheim en Lisse en ook, doch reeds van een dag eerder, uit Neder-Asselt en Wychen. Uit andere deelen van het land zijn geen berichten van schokken ontvangen. In het „Hbl." van 10 Maart 1883 staat een uitvoerige beschouwing over deze aardschud- ding van de hand van mr. J. P. Amers- foordt. Hij zoekt een verklaring voor de ge beurtenis in den toestand van den Neder- landschen bodem. Er waren groote werken uitgevoerd; de drooglegging van de Haar lemmermeer, de indijking van het Westelijk IJ, Luitkemeer, Legmeer, Schinkelpolder, Mij- drechtsche plassen, Ronde Venen enz. Van andere droogmakingen zijn de wa terpeilen in dien tijd verlaagd; sedert veer tig jaren waren veel polders ontlast van hun veenslik. In de Osdorper-, Aker- en Riet- wijker- en andere polders, allemaal om de Haarlemmermeer gelegen, is een vracht van ongeveer 4 M. hoog veenslik afgegraven en weggevoerd. Uit de zanderijen bij Bennebroek en Hil- legom was een heele reeks binnenduinen ver dwenen. Er was een gleuf gegraven, waar door de verbinding met de andere duinen was verbroken. Dat was ook gebeurd bij IJ muiden. Het veenslik en het zand waren voor het grootste deel vervoerd naar Amsterdam, het zand o.a. naar het Willemspark. Daardoor is een groote last gelegd op den bodem der hoofdstad, een last, welke nog werd ver zwaard door den bouw van het Paleis voor Volksvlijt, de Gasfabriek, de Heineken's Brouwerij, de Roomsch-Kath. Kera (St. Willebrordus) aan den Amstel het nieuwe Rijksmuseum en vele huizen en stallen aan den Overtoom enz. Die zware lasten op den bodem van Am sterdam zouden volgens mr. Amersfoordt.de oorzaak zijn van grondverschuivingen, welke voor aardbevingen werden gehouden. Hij gaat hier verder op in en waarschuwt tot uitvoering van de vestingplannen rond om Amsterdam, daar daar de grond zeker niet onverzettelijk is. Zesde Nationale Bedevaart naar Dokkum De predikaties. Bij gelegenheid van de Zesde Nationale Bedevaart ter eere van de H.H. Bonifatius en Gezellen, die onder geleide van Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, op Zondag en Maandag 9 en 10 Augustus a.s naar Dokkum trekt, zal Maan dags tijdens het Plechtig Lof met Pontifi cale assistentie op het St. Bonifatiuspark te Dokkum Z. H. Exc. zelf de predikatie hou den. Zondags onder het Pontificale Lof in de St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden preekt over St. Bonifatius de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. R. Post, Secretaris van het Neder- landsch Historisch Instituut te Rome, en Maandags tijdens de Pontificale Hoogmis op het St. Bonifatiuspark te Dokkum houdt de Zeereerw. Heer Th J. van Noord, Pastoor te N. Scharwoude een predikatie over .An kergrond in stormgetij." Drie dooden Een huur-auto botste, naar uit Medan wordt gemeld, bij het huis van den admi nistrateur van de tabaksonderneming Loe- boedalan van de Deli Mij. tegen een vracht auto, waardoor de huur-auto over de parit werd geslagen en ondersteboven neerkwam. De inzittenden, de heer J. Broekhuyzen, em ployé van de firma Guntzel en Schumacher te Medan, mevr. Scheurs en de Chineesche chauffeur, zijn tengevolge van de bij het on geluk bekomen verwondingen overleden, ter wijl van de andere inzittenden de heer Des- sauvagie, employé van de Bataafsche Petro leum Mij., een arm- en een beenbreuk be kwam en de heer Scheurs, eveneens employé van B. P. M., ongedeerd bleef. Nader wordt gemeld, dat de heer Scheurs lichte uitwendige kwetsuren bekwam, terwijl hij, door den schrik, tijdelijk verlamd werd. De heer Dessauvagie bevindt zich buiten levensgevaar. Op het oogenblik van het on geluk had de auto een vaart van ong. 90 KM. Drie dooden Naar gemeld wordt is het postvliegtuig, dat den dienst tusschen Indo-China en Frankrijk onderhoudt, ten zuiden van Akyab in een rivier gestort. De piloten en de me- chanicien kwamen alle drie door verdrin king om het leven. Aan boord bevonden zich geen passagiers. Volgens andere berichten zou zich wel een passagier aan boord be vonden hebben, die eveneens gedood zou zijn geworden. Fascisme en Kerk Telegrammen van de Katholieke Garde aan Z. H. den Paus. Door het Hoofdbestuur van „De Katho lieke Garde" te 's-Gravenhage is Maandag 1 Juni 1.1. het volgende telegram gezonden aan Z. H. Paus Pius XI naar aanleiding van de droeve gebeurtenissen te Rome: De Katholieke Actie in Nederland, ge naamd „De Katholieke Garde", verlangend het hart van den Heiligen Vader te troos ten, verklaart hare solidariteit met de Ka tholieke Actie in Italië, betreurt de geweld daden tegen de Italiaansche Katholieken. Vooral betreurt zij de beleedigingen den Verheven Persoon van Zijne Heiligheid aan gedaan en vernieuwt Hem hare trouwe, lief derijke toewijding. Jansen, voorzitter. Dit telegram werd opgenomen in „l'Osser- vatore Romano" van 4 Juni j.l. Op 6 Juni j.l. mocht het Hoofdbestuur het volgend antwoord ontvangen: Vaticaan-stad. Vaderlijk gevoelig voor de uiting van pië teit van „de Katholieke Garde" in Neder land op een uur, zoo smartelijk voor Zijn hart, dankt Zijne Heiligheid en rekenend op de vurige gebeden, schenkt Hij Zijnen kin deren Zijn bijzonderen Apostolischen Zegen. w.g. Kardinaal Pacelli. A.N.V.V.-postzegels Naar het zoo juist verschenen jaarverslag van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer meldt, zullen het volgend jaar ge durende zes maanden speciale A. N. V. V.- postzegels worden uitgegeven, waarvan de extra-opbrengst aan deze vereeniging ten goede zal komen. Het ligt in de bedoeling vier waarden uit te geven, nl. voor binnenlandsche brieven en briefkaarten en voor buitenlandsche brie ven en briefkaarten. Hr. Ms. „Sumatra" De kosten bedragen ruim 200.000. Het onderzoek in het Droogdok te Soera- baja heeft uitgewezen, dat de scheepsbo dem en de voorspanten van Hr. Ms. Su matra als gevolg van het op een rif loopen door genoemd oorlogsschip op 4 Mei j.l., ernstige schade hebben geleden, 't Schip zal te Soerabaja worden gerepareerd. De duur van de reparatie wordt op drie maan den geschat en de kosten op f 220.000. Een sluiting in het groot 1155 café's opgeheven. Het Poolsche ministerie van financiën heeft bevel gegeven tot opheffing van 1155 café's. De behandeling van de stadhuiskwestie te Leiden verdaagd. (blz. 1, lste blad) Te Wijchen (Geld.) is een autobus met 23 personen van den dijk gevallen. Eén doode, één zwaargewonde. (blz. l, lste blad) De aardschokken in ons land. (blz. 1, lste blad) Bij een auto-ongeluk in Deli zijn twee Ne derlanders en een Chinees gedood. (blz. 1. lste blad) Het rapport der klaagmuurcommissie erkent het eigendomsrecht der Mohamme danen van den muur. (blz. 1, lste blad) De Duitsch-Engelsche besprekingen te Londen. (blz. 2, 2de blad) Rede van Mgr. Nolens op de Internationale Arbeidsconferentie over het werkloosheids vraagstuk. (blz. 3, 2de blad) Overleden prof. T. K. L. Sluyterman te Delft. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 762 stilstand Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.48. Het tekort bij het waterschap te Dongen Zou f 16.000 bedragen Naar gemeld wordt, moet het financieele tekort, in het waterschap De Donge, ont staan door het wanbeheer van den gewezen secretaris-penningmeester ongeveer f 16.000 bedragen. Eucharistische Derde-Ordedag te Weert Geestdriftige congresvergadering De vijfde Eucharistische Derde-Ordedag te Weert tevens lustrumviering mag in al le opzichten schitterend geslaagd heeten. Reeds den avond te voren Zaterdag 6 Juni kwam een groep congressisten aan, Onder leiding van het Centraal Bureau der Derde Orde had een huishoudelijke vergade ring plaats in Huize Charitas. Zondagmor gen om half tien arriveerden de meeste congressisten. Aan het station opgesteld be zichtigden de talrijke deelnemers eerst de prachtige Sacramentsprocessie. De „Hollan ders", zooals men hier zegt, waren zeer on der den indruk van deze openlijke huldiging van den Christus Eucnaristicus. Met de mee genomen vaandels sloten allen zich dan bij de Weertsche processie aar., die geaurende 2 uren door de velden en straten en over de pleinen trok. Vooral de slotplechtigheid op het kerkplein was ontroerend. Om drie uur vereenigden zich de congres sisten in de Minderbroederskerk. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door pastoor G. W. Bolder, terwijl de predicatie werd gehouden door Pater Petrus Nielen O.F.M., commissa ris der Derde Oide. Om half 5 begon de groo te congresvergadering in Huize Charitas, stichting der Weertsche Derde-Orde-afdee- ling. Deze vergadering werd opgeluisterd door zang en muziek van de Fraters theologanten, onder leiding van pater Gilbertus Lohuis O. F.M. De rede „Levensbron" werd gehouden door pater Nicolaus Lohuis O.F.M., die in ontroerende bewoordingen onze vereeniging- in-Christus uiteenzette en er op wees, dat de innige deelname steeds sterker moet wor den door een overtuigd eucharistisch leven. Geestdriftige toespraken werden verder ge houden door den Hoogeerw. pater Regalatus Hazebroek, Provinciaal, den Zeereerw. heer G. Bolder, den afgevaardigde van het Weert sche Derde-Ordebestuur en de heeren Duyn- stee uit Utrecht en Den Haag. Als een bijzondere vrucht van dit congres mag vermeld worden, dat het plan werd ge vormd om in alle Derde-Orde-afdeelingen een eucharistischen dag te organiseeren om aan Christus eerherstel te brengen voor de vervol ging der H. Kerk in onze dagen. Het Centraal Bureau nam op zich om dezen dag over heel Nederland te propageeren in samenwer king met de andere secretariaten der Derde Orde. De vergadering werd gesloten met het lied „Ridder Franciscus" onder begeleiding van orkest. Tijdens het congres werd een nationaal comité gevormd, om den eucharistischen Der- de-Ordedag meer en meer ingang te doen vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1