Cheque-koersen Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM ELECTRICITEIT De uitwijzing van den nuntius uit Littauen De klaagmuur te Jeruzalem De 2de Ronde Tafel-conferentie Het resultaat van Chequers Uit de Spaansche Republiek STADSNIEUWS Agenda 9 Juni Agenda 10 Juni Om vergissingen te voorkomen Verduistering van f 7700 De nieuwe dirigent der H. O. V. Door auto overreden en gedood Drie-jarig meisje het slachtoffer Statuten Bijzonder Onderwijs Federatie van Haarlemsche Muziekvereenigingen HONKBAL De staking aan de Graafschapstraat VERKEERSONGE VALLEN Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum Rijkspostspaarbank De St. Jeroen-Processie 40ste bedevaart naar Noordwijk Barteljorisstraat 16 - Tel. 10758 VAMPYR stofzuigers f 105.- BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL DE BENOEMING VAN EEN BURGEMEESTER BEVERWIJK INGEZONDEN KERKNIEUWS Rector L. A. Roozen MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam P Y V Uiteenzetting door de „Osservatore" De „Osservatore Romano" acht zich ver plicht enkele onjuiste berichten betreffende het vertrek van Mgr. Bartoloni uit Kowno recht te zetten. De Littausche regeering heeft volgens het blad den Heiligen Stoel eenigen tijd geleden er van in kennis ge steld, dat de nuntius geen persona grata meer was. Hierop heeft de Heilige Stoel om nadere inlichtingen verzocht. De Littausche regeering heeft hieraan aanvankelijk niet willen voldoen en zich toen tot het ver strekken van enkele tamelijk vage mededee- lingen beperkt. Kortelings werd opnieuw om terugroeping van den nuntius verzocht, een en ander nog steeds zonder opgave van gedetailleerde re denen. In weerwil van een en ander heeft de Heilige Stoel onder protest op 5 Juni Mgr. Bartoloni. telegrafisch instructie gege ven zich naar Rome te begeven om rap port uit te brengen. De Littausche regee ring heeft toen dienzelfden dag den nun tius uitgenoodigd zonder meer Littauen te verlaten. Afgedwongen bedanken lid Katholieke Actie De „Osservatore Romano" meldt, dat jongelieden, die als lid der Katholieke Actie staan ingeschreven, onder bedreiging werden gedwongen, daarvoor schriftelijk als lid te bedanken, wegens de beweerde politieke agitatie dezer organisatie. Het eigendomsrecht der Mohammedanen erkend Het rapport der commissie, welke door de Britsche regeering, met goedkeuring van den Volkenbond, belast was de rechten en aanspraken van Mohammedanen en Joden ten aanzien van den klaagmuur vast te stellen is verschenen. Het zegt, dat de eigendom en het uitslui tend eigendomsrecht van den muur alleen aan de Mohammedanen toekomt, gegeven het feit, dat de muur een integreerend deel uitmaakt van het gebied Haramesj Sjerif, hetwelk „Wakoef" is, d.i. het eigendom eener godsdienstige stichting. Echter moeten de Joden te allen tijde vrijen toegang tot den muur hebben voor him gebeden onder voor behoud van zekere uitdrukkelijke bepalin gen. Het Engelsche Parlement en de Sweepstake Binnenkort is in het parlement een verkla ring te verwachten of het wenschelijk of noodzakelijk is, eenig amendement in te die nen op de wet, waarbij Sweepstakes verbo den zijn. De regeering beeft deze aangele genheid in ernstige studie, naar de minister van Binnenlandsche Zaken, Clynes, in ant woord op een vraag in het Lagerhuis mede deelde. Gandhi naar Londen Gandhi zal 15 Augustus a.s. zich inschepen aan boord van het s.s. „Mooltaw" om zich near Londen te begeven ter bijwoning van de 2de Ronde Tafelconferentie, die in Septem ber a.s. aanvangt. De aanrijding te Heerenveen Even voor 11 uur gisterenavond heeft zich, naar nader gemeld wordt, aan het hoofdbureau van politie in Den Haag aan gemeld de 25-jarige chauffeur M. v. d. V., wonende te Heerenveen met de medeeling, dat hij in de courant het bericht had ge lezen, dat te Heerenveen de heer J. de Grave door een auto-aanrijding om het leven was gekomen, v. d. V. gaf te kennen, dat hij vermoedelijk de bewuste auto bestuurder was. Even later kwam bij de Haagsche politie telefonisch verzoek van den brigadecommandant der Koninklijke maréchaussee te Heerenveen om den ge zochte aan te houden van wien bekend was, dat hij zich naar Den Haag had be geven. In afwachting van het verdere onderzoek is van der V. in bewaring gesteld ter be schikking van de maréchaussee. v. d. V. had den auto gehuurd in een garage aan de Iaillantlaan en had daarmee een tocht naar Friesland gemaakt. Verdere inzittenden waren iemand uit Sneek en een andere Hagenaar. De maréchaussee uit Heerenveen zou heden te Den Haag aankomen voor het verdere onderzoek in samenwerking met de Haagsch politie. De Duitsche ministers uit Londen vertrokken De Engelsche ministers zullen naar Berlijn gaan Hedenochtend om 8.13 zijn dr. Briining en dr. Curtius naar Southampton vertrok ken, vanwaar zij met de „Europa" weer naar Duitschland vertrekken. Even voor het vertrek van den trein kwam de Oostenrijksche gezant, baron Franckenstein, op het station aan; hij had een ernstig onderhoud met de Duitsche ministers. Vanuit Southampton heeft dr. Briimng aan den Engelschen ministerpresident MacDonald en dr. Curtius aan Henderson een telegram gezonden om hen te danken voor de gastvrijheid waarmede zij ontvan gen zijn. Een tegenbezoek De Duitsche ministers hebben bij hun bezoek aan Engeland hun gastheeren tot een tegenbezoek in Berlijn uitgenoodigd. MacDonald en Henderson hebben deze uitnoodiging met dank aangenomen. Het tijdstip en de details van het bezoek zullen binnenkort worden vastgesteld. Na de moordzaak-Lans Van O. 19 Juni in vrijheid Naar wij vernemen, zal de ex-procuratie houder van O., die wegens malversaties door het Hof van den Bosch werd veroordeeld tot 2 <4 jaar gevangenisstraf met aftrek der ge- heele preventieve hechtenis, 19 Juni a.s. in vrijheid worden gesteld. Zooals men zich zal herinneren, werd van O. verdacht, den moord op den heer Lans te hebben gepleegd, doch in hooger beroep werd hij hiervan door het Bossche Hof vrijgespro ken. Benoemingen in het Bisdom 's-Hertogenbosch Door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van den Bosch, is benoemd tot Vicaris-Gene raal van het Bisdom de Weleerwaarde Heer F. N. J. Hendrikx, rector van het geneeskun dig gesticht „Reinier van Arckel" en tot Deken der stad Den Bosch de Zeereerwaarde Heer J. L. Brekelmans, Plebaan der basiliek van St. Jan. Een drie-jarig moratorium? De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verklaart, dat de waarschijnlijke gevolgen van de besprekingen op Chequers een drie-jarig moratorium zullen zijn. Ondanks de zwijgzaamheid ter officieeier plaatse verklaart de correspondent, in staat te zijn mede te deelen dat men op Chequers tot de volgende conclusies is gekomen: De tijd is nog niet rijp voor het bijeenroe pen van een nieuwe internationale conferen tie of voor het benoemen van een nieuwe commissie van deskundigen om het herstel probleem te onderzoeken. Dit geldt in veel mindere mate voor het probleem der inter nationale schulden. Dientengevolge kwam een volledige herziening van het Young-plan nog niet in overweging. Men erkende echter den ernst van den financieelen en economi- schen toestand van Duitschland, en de nood zakelijkheid om dezen te verlichten. Dit zou kunnen geschieden door een gedeeltelijk mo ratorium voor het niet beschermde deel der jaarbetalingen overeenkomstig de bepalingen van het Young-plan. Duitschland wenschte een drie-jarig mora torium voor de niet-beschermde betalingen ter hoogte van 1.32 milliard, welk morato rium minstens over één milliard moest loo- pen. Van Engelsche zijde werd verklaard, dat men de inkomsten uit de herstelbetalingen niet kon missen, wanneer niet tegelijkertijd door Amerika overeenkomstige concessies werden gedaan, wat in dezelfde mate ook voor andere landen geldt. De sleutel van de oplossing ligt dus in Amerika. Zoowel van Duitsche als van Engelsche zijde was men zich echter bewust, dat het niet aanging Amerika officieel te verzoeken toe te stem men in een stopzetting der betalingen, vooral met het oog op het tekort op de Amerikaan- sche begrooting en op de komende presi dentsverkiezingen. Deze erkenning heeft een nog al pessimistische stemming veroorzaakt. Te anderer plaatse was men echter van mee ning, dat deze moeilijkheden het best op de volgende wijze uit den weg geruimd zouden kunnen worden: 1. Amerika zou voor den duur van het mo ratorium de vermindering met ruim één mil liard Mark der inkomsten compenseeren door 't stopzetten der binnenlandsche schulden of door het verlangzamen van het tempo, waar in deze schuld gedelgd wordt. 2. Amerika zou jaarlijks een leening van een milliard kunnen aangaan, waarvan rente en aflossing door Duitschland of door Duitschland en zijn geallieerde schuldeischers gezamenlijk gegarandeerd en betaald zouden kunnen worden. Moeilijkheden voor Barcelona Tijdens een door Macia voorgezeten ver gadering vroeg deze den banken van Barce lona deze stad te helpen, daar zij zich in groote moeilijkheden bevindt. De vertegen woordigers der banken verklaarden, dat zij bereid waren te helpen om den toestand in Catalonië tê consolideeren en den rijkdom van dit land te vermeerderen. Oneenigheid in Rute De bewoners van het dorp Rute hebben een aanval gedaan op het stadhuis en zich hiervan meester gemaakt. De regeering heeft troepen naar het plaatsje gezonden. Gebouw „St. Bavo" R. K. Kraamver- zorging, 2 tot 3 uur. „St. Caecilia", 8 uur. Rechtskundig Bureau, 8.30 uur. Patronaatsgebouw, Teylerpïein Verga dering Woningbouwvereeniging „St. Bavo", 8 uur. Cinema-Palace. „Hare Hoogheid be veelt" voorstelling om 8.15 uur. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolkings bureau 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers 8 uur „Kunst na Ar beid" 8 uur Haarlemsche Inkoop- Combinatie half 9 uur. Men maakt er ons op attent, dat op vele punten in de stad, vooral aan Katholieke instellingen en gebouwen, nog biljetten voorkomen, welke bedoeld zijn geweest, pro paganda te maken voor de Statenverkiezin gen in April. Zoo kan men nog dikwijls lezen: „Katholieken, kiest Mr. Bomans." Deze biljetten nu kunnen licht aanleiding tot verwarring en vergissingen zijn, vooral natuurlijk ook, doordat de naam Bomans in onze kringen zoo'n goeden klank heeft. Wor den bedoelde biljetten niet op tijd verwij derd, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat er stemgerechtigden zullen zijn, die op hun stembiljet tevergeefs den naam Bomans zoeken en hun stem tegen hun bedoeling in niet op de Katholieke lijst uitbrengen. Dit gevaar is te grooter, als men weet, dat het nummer van de Katholieke lijst voor de Raadsverkiezingen op 24 Juni a.s. niet het zelfde is als dat, hetwelk den Katholieken bij de Statenverkiezingen in April werd toe gewezen. Onze propagandisten zullen daarom goed doen, de propagandabiljetten, bestemd voor de Raadsverkiezingen, te plakken over die, welke reeds dienst gedaan hebben bij de Statenverkiezingen. Nog beter zou zijn, wan neer men laatstbedoelde biljetten eenvoudig verwijderde. Om vergissingen te voorkomen, is dit wel noodig. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van K. V., die in hooger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam is ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf we gens verduistering van een serie bedragen tot een totaal van f 7700 ten nadeele van v. d. P. alhier. Gisterenavond voorgesteld Gisterenavond heeft de Haarlemsche Or kest-Vereeniging een bestuursvergadering ge houden. De nieuwe dirigent, de heer F. Schuurman werd aan de heeren voorgesteld. De heer J. Tideman zal het secretariaat voor de vereeniging waarnemen. Het voorzit ter- en penningmeesterschap zal voorloopig in één hand blijven. Zondagavond omstreeks 8 uur werd op den Slaperdijk de driejarige Chr. van H., wonende Slaperdijk 100, aangereden door een auto, toen het meisje plotseling den weg overstak. Het kind werd door den bumper van den auto omver gegooid en daarna door den auto overreden, zonder echter onder de wielen te komen. De autobestuurder stopte onmiddellijk. Het meisje, dat achter den auto lag, bleek alleen een hoofdwonde te hebben gekregen, welke wonde men, daar de ouders van het kind niet thuis waren, wilde laten verbin den door een te Santpoort wonenden dok ter. Daar deze echter ook niet thuis was, werd het meisje naar het St. Antonius- Ziekenhuis te Velsen overgebracht, waar het verbonden en ter verpleging opgenomen werd. In den nacht verergerde de toestand van het jeugdige slachtoffer echter zeer en bezweek het aan de bekomen verwondingen, nJ. een schedelbasisfractuur en een bloed uitstorting in de hersenen. De „Stcrt." bevat de statuten van de N'.V. Hollandsche Manufacturenhandel „Van der Werff Co. te Haarlem", alhier. Personalia De heeren G. Botje, oud-gezagvoerder, J. F. Guépin, oud-kapitein ter zee, J. Steenberg en H. G. J. Uilkens, leden van de commissie voor de stuurliedenexamens, allen alhier, E. G. Wesselink, directeur van de Hollandsche Stoombootmaatschappij te Bloemendaal en J. Koster, oud-gezagvoerder, te Heemstede, zijn benoemd tot gecommitteerden bij de in 1931 aan de van Rijkswege gesubsidieerde zeevaartscholen te houden eindexamens. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente op 3 Juni 1931, onder no. 13, heeft besloten medewerking te verleenen tot de aanschaffing van gymnastiektoestel- len en het beleggen met kurklinoleum van den vloer in het gymnastieklokaal der bij zondere lagere school aan de Ripperda- straat 13a; dat ieder ingezetene, alsmede het adres- seerend schoolbestuur binnen 30 vrije dagen van genoemd besluit bij Gedeputeerde Sta ten dezer provincie in beroep kunnen komen; en dat gedurende dien termijn alle beschei den, op deze beslissing betrekking hebbende, kosteloos voor een ieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e Afdeeling). Concert op het Rosehageplein Door de R.K. Harmonie „Utile Dulci" wordt Woensdag 10 Juni, op het Rosehageplein, een concert gegeven, uitgaande van de Federatie van Haarlemsche Muziekvereenigingen. Het programma van dat concert is als volgt: 1. Bruxelles Lille, Marsch, Louis Vermaelen 2. L'Avenir, Fantasie Élégant, J. Martin 3. Oceana, Grand Valse, Fr. Popy 4. Dans La Bruyere, Ouverture, A. Gevaert 5. Groot Rotterdam, Marsch, Willy Schotemeyer 6. Camerades, Marsch, D. Belleflamme 7. Le Reveil des Dieux, Fantaisie, Jean Louys 8. Martha, Fantaisie uit de Opera Martha, Flotow 9. Une Soirée d'Automne Aux Ardennes, Fantaisie, A. Gevaert 10. Bon Souvenir, Marsch, O. Filfits As gebroken Gistermiddag omstreeks 5 uur brak op de Zijlvest de achteras van een vracht auto, waardoor een der wielen van dezen auto afliep. Daar het ongeval juist op de trambaan gebeurde, kon het tramverkeer geen door gang hebben. Na drie kwartier wist men den auto evenwel van de trambaan te verwijderen. Wedstrijden voor School-negentallen Indien het weer het nu toelaat, worden Woensdagmiddag gespeeld: a. Gem. Lyceum, HaarlemH. B. S. B, Haarlem, om 3 uur, op het Gem. Sportter rein aan de Kleverlaan; b. R. K. H. B. S„ Hilversum—R. K. Ly ceum, Haarlem, om half 4, in het Gem. Sportpark te Hilversum. De winnaar van a komt dan Zaterdag te gen de R. H. B. S. te Velsen en de winnaars van dezen wedstrijd en van b spelen daarna de finale. Kistje met geld gestolen Onplezierige thuiskomst Een juffrouw, die vijf weken in de Maria- Stichting was verpleegd, deed bij haar thuis komst de onplezierige ontdekking, dat uit haar woning een kistje met geld was ont vreemd. Zij heeft hiervan aangifte bij de politie gedaan, die een onderzoek heeft ingesteld. Tot nog toe echter zonder resultaat. De arbitrage aanvaard De stucadoors-staking bij den bouw van 109 woningen, welke door de Woningbouwver eeniging „Onze Woning" aan de Graafschap straat gezet worden, is thans geëindigd. De stakers hebben de aangeboden arbitrage aanvaard en in afwachting van de te nemen beslissing het werk hervat. Diefstal van flesschen melk Door de politie is aangehouden een 68- jarige stucadoor, die er van verdacht wordt, meermalen flesschen melk te hebben weg genomen uit een voortuintje van een per ceel aan de Atjehstraat. Vermoedelijk heeft de aangehoudene zich ook schuldig gemaakt aan diefstal van bloemen. Te Halfweg Zondagavond omstreeks 7 uur kwam een auto van Amsterdam, die de Oranje Nas- saustraat te Halfweg wilde inrijden. De be stuurder van den auto had tijdig signalen gegeven. Van de richting Haarlem kwam een motorfiets met duo-passagier, welke nog juist voor den wagen heen wilde rijden. Dit lukte den bestuurder niet, de motor raakte den bumper van den auto en viel op den grond. De motorrijder brak zijn been en de duo passagier kreeg lichte kwetsuren. Dr. Baumann verleende eerste genees kundige hulp, waarna de motorbestuurder naar het Juliana-ziekenhuis te Amsterdam werd overgebracht. Verkoopingen Uitslag der Maandagavond in het Alge meen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht gehouden verkooping van huizen. Ten overstaan van notaris R. C. A. van Cranenburgh: Het heerenhuis met voortuintje, erf en achtertuin te Bloemendaal aan de Korte Kleverlaan No. 66, groot 1 Are 14 c.A. Kooper: A. J. Overakker qq. voor 7.175. Ten overstaan van notaris G. Wolzak Hzn.: Het woonhuis, erf en tuin te Haarlem aan de Dr. Leydsstraat no. 90. Kooper: K. de Jong, voor 5.000. De vereeniging Nederlandsche Kunst kring opende Zondagmiddag onder veel be langstelling haar tentoonstelling in het Frans Halsmuseum. De president, de heer J. Haver Droese, heette de aanwezigen welkom en noemde het een verblijdend feit voor de vereeniging, dat zij nu op deze wijze kan exposeeren in het aloude Haarlem, dat reeds eeuwen geleden een centrum was van cultuur en kunst, in het prettige museum, dat den naam draagt van Frans Hals. Hij hoopte, dat de tentoon stelling in gunstigen zin zou spreken voor zich zelf. Spr. dankte den directeur, den heer Gratama, voor zijn vriendelijke mede werking, die op hoogen prijs werd gesteld. De directeur, de heer Gratama, be dankte de voorzitter voor diens vriendelijke woorden. In de eerste plaats deelde hij hier namens den burgemeester mede, dat deze verhinderd was tegenwoordig te zijn. -Spr. heette de vereeniging Nederlandsche Kunstkring, die de eerste vereeniging was, die hier exposeerde, hartelijk welkom. Hij wenschte de vereeniging in alle op zichten succes en hoopte haar in deze zaal, die speciaal bestemd was voor tijdelijke ten toonstellingen, meermalen terug te zien. Den dank voor zijn medewerking noemde de di recteur hier eigenlijk de waardeering voor de medewerking van het personeel. Daarna werd de tentoonstelling bezich tigd. Jaarverslag Nuts-iSpaarbank te Haarlem In het jaarverslag over 1930 van de Nuts- Spaarbank te Haarlem lezen we, dat het be drijf zich wederom gunstig ontwikkeld heeft. Er is een winst gemaakt van f 149.127.90, na aftrek van alle bedrijfsonkosten, storting in pensioenfonds en afschrijvingen op meu bilair en onroerende goederen, kon een be drag van f 75.630.05 bij de reserve worden ge voegd, waardoor de totale reserve steeg tot f 667.258.92. Uitgegeven werden in 1930 4358 nieuwe boekjes (v.j. 3860). Het aantal inleggers steeg tot 27706 (v. J. 25157) en vermeerderde dus met 2549 of ruim 10 pet. Het totaal tegoed der inleggers, met inbe grip van de rente over 1930, nam toe met f 1.443.660.58 of ruim 17pet. van het saldo van het vorige jaar en steeg daardoor tot f 9.572.890.46 K. De omzet vermeerderde met ruim 22 XA pet. en beliep f 15.780.464.10, tegen f 12.887.404.55 lA in het vorige jaar. Het aantal behandelde posten van inlage en terugbetaling verminderde met 1600 of 0.8 pet. en bedroeg 191655 (v. j. 193255)), dit als gevolg van de opheffing van den ophaal dienst in het Amsterdamsche kwartier. Aan het postkantoor Haarlem en zijn bij kantoren werd in den loop der maand Mei 1931 op spaarbankboekjes ingelegd 321.333.14 en terugbetaald 267.934.20. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 53.398.94. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 172. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 12.800.en afgeschre ven 9100.Derhalve meer in- dan af geschreven 3700. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 5. Vandaag was het voor zeer vele Amster dammers en Haarlemmers een bijzonder vreugdevolle dag. Thans was het de 40ste maal, dat de be devaart naar de reliquieën van den H. Je roen, Apostel van Kennemerland en pas toor en martelaar van Noordwijk, plaats vond. De 40ste keer, dat deze grootsche plechtigheid gehouden werd! Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum had de vereeniging „St. Jeroen" een bijzon der mooi en uitgebreid programma samen gesteld. Bijzondere luister werd aan deze jubilé-processie verleend, door de tegenwoor digheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent, die persoonlijk de bedevaart mee maakte en de plechtigheden leidde. Des morgens werd voor de deelnemers een H. Mis opgedragen. De bijzondere intentie waarvoor deze pro cessie gehouden werd is: de roeping tot het H. Priesterschap in het bisdom Haarlem. Het vertrek. Een groote menigte pelgrims begaf zich hedenmorgen naar het Centraal Station te Amsterdam en nam in den extra-trein plaats. In devote stemming werd om 8.04 uur de reis aangevangen. Voorbij de St. Magdalenakerk baden de bedevaartgangers een Rozenhoedje voor een goede reis. Te Halfweg voegden zich vele deelnemers bij de processie. Tusschen Halfweg en Haar lem werd op godsdienstige wijze een lied gezongen. Te Haarlem kwamen de laatste pelgrims in den trein en thans werd de reis officieel aangevangen. Allen verkeerden in de juiste godsdienstige, ingetogen stemming. Voorbij Haarlem werd een tientje gebeden voor de huisgenooten en vrienden der be devaartgangers, één tientje voor de bekeering der zondaars en één voor de geloovige zielen. Te 8.47 kwam de processie te Leiden aan en verlieten allen de trein, waarna 'de reis per tram vervolgd werd. De aankomst. Om 9.30 uur was het doel der reis, Noord wijk, bereikt. De deelnemers, ongeveer 600, stelden zich in twee rijen twee aan twee op en Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, de geestelijken, bestuursleden, zelatricen, vaan deldragers, bruidjes, enz. schreden tusschen deze rijen voort. Het dorp Noordwijk was schitterend ver sierd; huis aan huis wapperden de vader- landsche driekleur en de wimpels in de Pau selijke en Bisschoppelijke kleuren. Langzaam en indrukwekkend met mu ziek en vaandels voorop, begaf de schare zi.ch naar de Bedevaartskerk. Tijdens het binnentreden der kerk werd de lofzang „Ve nn Creator Spiritus" gezongen. Terstond na de offering der processiekaars nam de Z.Eerw. heer Pastoor F. W. de Rooij het woord en heette de aanwezigen welkom. Het was spr. een buitengewoon genoegen, met dit gedenkwaardig jubileum dezer hei lige plechtigheid het welkom te mogen heeten. Deze dag is allereerst de dag, dat wij bij zondere dankbaarheid moeten betuigen aan God en aan Z. H. Exc., dat deze de goed heid heeft gehad, door zijn tegenwoordig heid de plechtigheid op te willen luisteren. Vervolgens herdacht de eerw. spreker de kortgeleden overleden broedermeesters W. N. J. Meester Wz. en M. van Langen en be tuigde zijn spijt, dat dezen niet bij dit feest tegenwoordig konden zijn. Spr. eidigde met een opwekking te zor gen, dat deze processie in stand blijft. Hierna werd de H. Communie uitgereikt en droeg Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent de Pontificale Hoogmis op, voor de dit jaar overleden broeder-meesters. De toespraak van Z. H. Exc. Na de Hoogmis sprak Mgr. de deelnemers toe. Beminde Geloovigen. Gij kent allen de geschiedenis van Sa muel, den zoon van den Joodschen priester. Het huwelijk van dezen Joodschen pries ter was lange jaren onvruchtbaar geweest. Zijn vrouw Anna bad tot God, haar een zoon te geven en beloofde, wanneer zij een zoon kreeg, hem voor zijn leven lang aan God toe te wijden. Haar gebed werd verhoord en een zoon werd haar geboren, dien zij Samuel noem de. Op zekeren leeftijd bracht zij hem naar Sion en gaf hem over aan den Hooge- priester; zoo werd Samuel altaarknaap van God, zooals zijn moeder beloofd had. Op zekeren dag werd hij geroepen, ter wijl hij bij het tabernakel sliep. Hij hoorde tweemaal zijn naam roepen en meende, dat de Hoogepriester hem geroepen had. Deze antwoordde dat het niet zoo was. Hetzelfde herhaalde zich nog eenige malen. De Hoogepriester zeide tot Samuel, dat God hem geroepen had. Toen God nogmaals riep. sprak hij: „Heer hier ben ik, want Gij zijt het, die mij geroepen hebt." Toen openbaarde God Samuel zijn beslui ten over de toekomst van het volk Israël. Gij zijt vandaag hier gekomen om door voorspraak van den H. Jeroen van God af te smeeken, vele uwer kinderen priester te laten worden. Het is mij een groote vreugde dat gij deze intentie gekozen hebt. Wij hebben zoovele priesters noodig om te voldoen aan de noo- den in ons eigen bisdom en wij kunnen nog zoovele priesters gebruiken om afgedwaalden terug te brengen tot de H. Kerk. Wij hebben velen noodig om missionaris te worden. Eenige weken geleden heb ik uit den mond van Z. H. den Paus gehoord, dat Nederland zoo groot is in het uitzenden van missiona rissen. Daarom hoop ik, dat God velen uwer zonen roeping mag geven gelijk aan Samuël. Het is mij een vreugde, dat gü u tot een Nederlandschen heilige met deze intentie ge wend hebt. Nu gij tot hem ter bedevaart zijt gegaan, zullen uw beden zeker verhoord wor den. Moge deze dag duizendvoudig vrucht dra gen tot heil van den Priesterstaat in dit bis dom en overal, tot heil der zielen. Vereering reliquieën Hierna vereering der reliquieën van den H. Jeroen. Tijdens de vereering werd gezon gen: „Uw gebeente groeten wij." toe. Hierna vereering der reliquieën van den De namiddag-oefening. Te 2.45 uur begaven allen zich wederom naar de kerk. Gezongen werd: „Smeeklied voor de bekeering van ons vaderland". Daar na processie naar het Martelveld op de bui tenplaats „Galorama". Op het Martelveld hield de Weleerw. heer W. M. Bosch een predikatie en werd voor de verschillende intenties gebeden. Vervolgens keerden de bedevaartgangers naar de kerk terug. In den tuin der pastorie werd de plechtige processie met het H. Sacrament gehouden door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. Eerbiedig, onder het zingen van „Pange Lingua", wachtten de pelgrims tot de pro cessie was opgesteld. Tijdens de processie voerde het zangkoor „Rex clementissime" uit, terwijl door de pel grims het refrein gezongen werd. Nadat het „Loflied op het H. Sacra ment" gezongen was, keerden allen weer naar de kerk terug, waar de lofzang „Te Deum Laudamus" gezongen werd, gevolgd door het „Tantum Ergo" en de zegen met het Aller heiligste. De terugreis. Te 5.40 uur vertrok de processie uit Noordwijk en behouden kwam men op de plaats van bestemming aan. Op de plechtigheden in den middag ko men wij morgen terug. Past op de zakkenrollers! Uit een zak van een damesmantel is gis teren op de Botermarkt een portemonnaie, inhoudende een bedrag van 2.ontvreemd. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Geboren, 5 Juni: M. H. Akersloot-Hendriks, zoon A. C. A. Overbeek—Beuks, zoon G. Terreehorst-Walters, dochter A. M. H. Rubbert-Fleumer, zoon M. Kuijt-Akker- man, zoon 6 Juni: M. C. Thoolen-van Eekeren, 2 dochters P. C de Boer-Legius, dochter J. Smit-Koenekoop, zoon 7 Juni: J. J. Jacobs-Raaphorst, zoon C. J. van Egmona-v. Andel, dochter 8 Juni: N. W. Peltenburg-Botje, zoon J. Sonnebom- Lucas, dochter Ondertrouwd, 8 Juni: A. van Nieuwen- huizen en A. E. Scholtz. Overleden, 5 Juni: A. Philippo-Bos, 45 j„ Kleverlaan 6 Juni: P. Koelemeijer, 81 j„ Leidschestraat K., 15 mnd., zoon van H. Wittekoek, Rollandstraat J. M. v. d. Eem, 62 j., Kamperlaan 7 Juni: C. P. Sormani, 82 j„ M. v. Heemskerkstraat G. A. v. d. Putten, 46 jaar, Rollandstraat 8 Juni: A., 5 jaar, dochter van P. Houweling, Sumatra- straat. Een tegenspraak Oud-minister E. P. Westerveld verzoekt aan het Hbld. mede te willen deelen, dat berichten omtrent zijn „te verwachten be noeming" tot burgemeester van Bloemen daal, van a tot z onjuist zijn. EEN GELUKKIGE VANGST In den afgeloopen nacht heeft de politie op de Breestraat een Amsterdammer aangehou den, J. G. M. genaamd, die zonder licht reed en bovendien niet in het bezit van een rij- wielbelastingmerk. In het optreden van den man vonden de agenten aanleiding, om hem even mede te nemen naar het politiebureau, waar een strenger verhoor werd toegepast. Het bleek als spoedig, dat men hier een goede vangst gedaan had. Bij fouilleering bleek M. een compleet stel inbrekerswerk- tuigen bij zich te hebben, zoodat met reden verondersteld mocht worden, dat de man op een nachtelijke strooptocht uit was. Voor nader onderzoek is de man in arrest gesteld. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Amsterdam, 8, Juni 1931 Geachte Redactie. Abusievelijk werd in mijn laatste ingezon den stuk over de Haarlemsche kwestie ver meld de zinsnede: ,,Ik denk hierbij aan het bij ons op dit ter rein der wetgeving niet ONbekende begrip „referendum enz." Men gelieve daarvoor te lezen: „Het bij ons op dit terrein der wetgeving niet BEKENDE begrip referendum enz." Gaarne vergeef ik den zetter dit kleine abuis, omwille van de juistheid wenschen wij er even op terug te komen. Hoogachtend, A. BOERSMA Jr. Seer, van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus v. AssisiS." Eervol ontslag verleend Aan den Zeereerw. heer L. A. Roozen, rector van het St. Jans Gasthuis te Hoorn, is op zijn verzoek door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem eervol ontslag uit de kerkelijke bediening verleend met ingang van 1 Augustus. Rector Roozen is geboren in 1882. Het is 20 jaar geleden, dat Rector Roo zen, toen als kapelaan, te Hoorn kwam. Na zijn priesterwijding op 15 Aug. 1907 was hij eerst drie maanden assistent te Beverwijk, daarna 3)4 jaar kapelaan te Berkel in Zuid- Holland en vervolgens kapelaan te Hoorn. In die functie heeft kapelaan Roozen de katholieke actie vele jaren gediend, vooral door zijn adviseurschappen van verschil lende vereenigingen. Het rectoraat van het St. Jans Gasthuis werd hem in 1922 opgedragen. Verder was rector Roozen o.a. werkzaam als bestuurslid van de vereeniging „Oud-Hoorn". DINSDAG 9 JUNI 9.70 9.80 34.60 34.70 I2.O8V2 12.091/, New-York (caDie) 2.48 2.49 58.95 59.05 48.15 48.25 12.95 13.05 23.85 24.05 Stockholm 66.55 66.65 66.55 66.70 66.55 66.65 Praag 7.30 7.40 Weenen 34.85 34.95 Warschau 27.— 29.— Tl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2