Buitenlandsch chCieuws FEUILLETON DE DUITSCH-ENGELSCHE BESPREKINGEN TE LONDEN KU KLUX KLAN Herstel van vertrouwen en welvaart noodig - Over de herziening van de oorlogsschulden - Persstemmen uit de versch illende landen Humoristische Avonturen-roman F De verkiezingsstrijd in Spanje Gemengde ^Buitenlandsche cBerichten „lm Westen Nichts Neues" toegelaten RADIO-OMROEP KORT NIEUWS Het officieeie communiqué. Een officieel communiqué aan het eind der Engelsch-Duitsche besprekingen op Chequers, het officieel verblijf van den pre mier, door het Foreign Office uitgegeven, deelt mede dat de moeilijke economische toestand in Duitschland werd besproken. De Britsche vertegenwoordigers vestigden de aandacht op het universeele karakter van de heerschende depressie en den bijzonderen invloed daarvan op Duitschland. Beide par tijen waren het er over eens, dat buiten en behalve de pogingen van nationaal karakter, het herstel van het vertrouwen en de wel vaart afhankelijk waren van internationale samenwerking. In dezen geest zullen de bei de regeeringen pogingen in het werk stellen om de heerschende krisis te behandelen in nauwe samenwerking met de andere belang hebbende regeeringen. Het communiqué zegt verder dat „de ge legenheid werd aangegrepen voor een vriend schappelijke bespreking van de positie, waar in het Duitsche rijk en andere industrieele staten zich thans bevinden. Bijzondere na druk werd door de Duitsche ministers ge legd op de moeilijkheden van de bestaande positie in Duitschland en de behoefte aan leniging." Teleurstelling in Duitsche kringen. Algemeen heerscht het geloof in diploma tieke kringen te Londen, dat geen scherp omlijnde beslissingen uit de besprekingen te Chequers zijn te voorschijn gekomen. Dien tengevolge heerschte er in niet-officieele Duitsche kringen eenige teleurstelling. Uit de bewoordingen van het communiqué wordt opgemaakt, dat Brüning en Curtius gevraagd hebben om verlichting van het bestaande stelsel van betaling der schade vergoedingen, doch het besluit der beide re geeringen om pogingen in het werk. te stel len om de heerschende krisis te behandelen „in nauwe samenwerking met de andere be langhebbende regeeringen" wórdt niet uit gelegd in de beteekenis, dat een nieuwe con ferentie tot herziening van de schadevergoe dingen in het naaste verschiet ligt. Brüning was verrukt over de genoten gast vrijheid. Hjj zou uiting hebben gegeven aan de hoop, dat hjj spoedig in staat zou zijn, de vriendelijkheid te Berlijn te beantwoor den. Herziening van de oorlogsschulden? Volgens de „Sunday Express" is het niet onwaarschijnlijk dat als resultaat van de besprekingen te Chequers een wereldconfe rentie zal worden voorgesteld tot het over wegen van voorstellen tot herziening van alle oorlogsschulden. Oordeel der Engelsche pers Voor zoover de Engelsche pers reeds com mentaar levert op het bezoek van dr. Bruening en dr. Curtius aan Chequers, komt zij algemeen tot de conclusie, dat de bespre kingen tot nog toe zonder eenig resultaat zijn gebleven. De correspondent van de „Daily Telegraph" critiseert het officieeie communiqué wegens de ondeskundige redac tie van den niets zeggenden inhoud. Het valt hem bijzonder op, dat noch het woord „Herstel-betalingen" noch het woord „Ont wapening" er in voorkomt. Hoogstens uit het woord „verlichting" kan men opmaken, dat men het over de herstelbetalingen heeft gehad. De alinea, die betrekking heeft op de in ternationale samenwerking, is blijkbaar be stem om Briand ten aanzien van zijn Euro pa-plannen gerust te stellen. Ondanks de officieeie geheimdoenerij meent de schrijver echter te kunnen verklaren, dat men geen overeenstemming heeft bereikt. Men is niet verder gekomen bij dé bepaling van de ver dere stappen, die ten aanzien van de her stelbetalingen gedaan moeten worden. De besprekingen op Chequers zijn in het alge meen meer van economischen dan van poli- tieken aard geweest. De „Daily Herald" gelooft weliswaar, dat op Chequers de steen aan het rollen is ge bracht, doch houdt zich eveneens wat het resultaat betreft voorzichtigheidshalve in de ruimte. De besprekingen hebben in ieder ge val hun doel niet gemist. Wanneer men eenigszins teleurgesteld is over het feit dat de bijeenkomst geen plannen heeft opge leverd volgens welke men dadelijk handelen kan, dan komt dit slechts doordat men te hooge verwachtingen heeft gehad. Het doel der bijeenkomst was slechts den toestand te onderzoeken en elkaar met de bestaande moeilijkheden op de hoogte te stellen, niet echter het definitief uitwerken van plannen. In dezen zin hebben de besprekingen de ver wachting vervuld. De regeeringen zullen thans verder moeten zien of zij hun conclu sies in een daad kunnen omzetten en of de herziening der schuldenregelingen zal moe ten gaan over den weg van Genève of met behulp van de in het Youngplan aangegeven mogelijkheden. Want het zou voor iedereen noodlottig kunnen worden wanneer men zou wachten tot Duitschland van zijn recht van uitstel van betaling gebruik zou maken. Van dag tot dag wordt duidelijker dat men in den komenden herfst in een beslissend stadium treedt. Wanneer er niets gebeurt moet men 46 „Stop", schreeuwde Brickie, en het ge luid van zijn stem klonk nu zoo afschuwe lijk dichtbij, dat hij zeker niet meer dan vijf-en-twintig meter achter was. „Neen daar niet recht door!" hijgde Benstone. Zij waren nu dicht bij Cedar Mount, maar het was hopeloos om de oprij laan in te slaan en het hek door te gaan, want vooraleer oom Chipperton goed en wel met zijn sleutel het slot zou gevonden heb ben, zouden zü door de anderen reeds inge haald zijn. Zü vlogen het redding-brengende hek voorby, en over ongeveer een lengte van 100 meter, werd de wilde jacht op den vlakken weg voortgezet. Toen begon het terrein te stijgen, want zy draafden nu een tameiyk hoogen heuvel op. Benstone liep met onver minderde vaart door, de oefeningen, die hü gedurende de laatste tien dagen had ge houden, zy het dan niet altijd even vrijwil lig, kwamen hem nu goed te stade, maar op den grootmeester deed het glooiende ter- rekenen op een catastrophalen toestand voor het credietwezen. Het stopzetten der her stelbetalingen zou slechts de eerste schok van een reeks van hevige economische aard bevingen zyn. Het voorbereidende werk van Chequers kan van onschatbare waarde zyn, wanneer het binnen afzienbaren tijd maat regelen tengevolge zou hebben, waardoor de storm wordt afgewend. Uitingen in de Amerikaansche pers De resultaten van Chequers worden zoowel in de pers alsook in parlementaire kringen druk besproken en beschouwd als een poli tieke gebeurtenis van den eersten rang. De commentaren geven natuurüjk uiting aan verschillende meeningen, doch houden alle rekening met de Amerikaansche binnen- landsche politiek. In een hoofdartikel van de democratische „New York Times" wordt er kend, dat de herstelbetalingen onmogelijk nog langer uit buitenlandsche leeningen ge financierd kunnen worden, aangezien lee ningen met het oog op den deplorabelen toe stand van het Duitsche credietwezen slechts ruïneerende gevolgen kunnen hebben. Duitschland kan natuuriyk een nieuwe con ferentie aanvragen ter herziening van het Young-plan en ook een moratorium zou mis schien verlichting brengen, doch het zou beter zijn voor Duitschland zelf, heroïsche krachtsinspanning te verrichten teneinde de betalingen voort te zetten en tegelijkertyd op de noodzakeiykheid van herziening te wijzen. Toegegeven dient te worden, dat de vervulling van het Young-plan door de eco nomische wereldcrisis ten zeerste bemoeilijkt wordt. De Londensche correspondent van de „New York Times" verklaart, dat de Engelsche regeering in geen geval besloten is, by het opnieuw aan de orde stellen van de kwestie der oorlogsschulden als bemiddelaar tusschen Amerika en Europa op te treden. De corres pondent gelooft aan de mogeUjkheid van een internationale leening voor Duitschland. De volgende stappen zullen dan door de Euro- peesche economische commissie gedaan moe ten worden, wanneer de dan in Duitschland aan eht roer zynde Rüksregeering de te verwachten binnenlandsche politieke stormen meester is geworden. De uitnoodiging aan de Vereenigde Staten om mede te werken by een nogmaals in studie nemen van de ge- heele oorlogsschuldkwestie, zal niet van En geland, doch van de Europeesche Economi sche Commissie uitgaan. De aanwezigheid van Stimson en Mellon in Europa biedt ge legenheid, om de zaak aan te snijden. Feestmaaltyd Engelsch-Duitsche Vereeniging Aan den feestmaaltyd, die de Engelsch- Duitsche Vereeniging ter eere van den Rüks- kanselier en den Ryksminister van Buiten landsche Zaken heeft aangeboden, zaten o.a. de navolgende personen aan: de Minister- President Ramsay MacDonald met zijn doch ter; de Minister van Buitenlandsche Zaken Henderson met diens echtgenoote; de Kan selier van de Schatkist Snowden; de Minis ter van Arbeid Miss Bondfield; de Lord- Kanselier Sir Robert Vansittart; de Staats secretaris Dalton; Baldwin en diens echt genoote; Sir Austen Chamberlain en echt genoote; Lord Cecil en de Oostenrijksche Gezant Baron Frankenstein. Beide landen, aldus Lord Reading, maken moeilijke tijden door. De lunch is evenwel niet de gepaste gelegenheid om klaarheid te brengen in het bezoek aan Chequers. Dit bezoek zal een mysterie biyven. In zijn antwoord legde de Rykskanselier den nadruk op de intellectueele samenwer king der leden van de vereeniging. Het doel van de reis naar Engeland, aldus Dr. Brü ning, is geweest, zich vriendschappelü'k uit te spreken met de Engelsche staatslieden. Het is niet de bedoeling van Dr. Brüning zich in te laten met politieke aangelegen heden. De Rykskanselier is er evenwel stel lig van overtuigd, dat nauwe en vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland een absoluut noodzakeiyke fac tor zyn in de Europeesche aangelegenheden. Met groote vreugde en met eeriyke hoop voor de toekomst kan Dr. Brüning zeggen, dat thans de beide landen nader tot elkaar zullen komen. De regeeringen der verschil lende mogendheden staan voor problemen, die dringende oplossing vereischen en we gens hun groote afmetingen slechts in ge- meenschappeiyke samenwerking en in den geest van welwillendheid zullen kunnen worden overwonnen. Hoe meer de noodza keiykheid erkend zal worden van een gecon centreerde actie, des te sneller zal d verbe tering intreden. Ten slotte bracht Dr. Bruening een toast uit op den tafelpresident en de Engelsche leden der vereeniging. Voor de receptie, die na afloop plaats had, was het geheele corps diplomatique uitge- noodigd. Van de regeering waren alle minis ters verschenen, met uitzondering van die van Koloniën, Binnenlandsche Zaken, Oor log en Handel. Ook de hoofdambtenaren van Buitenlandsche Zaken, o.w. Sir Frederic Leith-Ross, waren verschenen en voorts de Hooge Commissaris van Zuid-Afrika en de rein zijn invloed schijnbaar geducht gel den. „Zoo kan ik het niet langer volhouden," steunde hij. De vervolgings-brigade won wel iets op hen, maar toch slechts duim voor duim, want de helling werkte op hen byna even belemmerend als op den voorzitter. John Ja mes voelde plotseling een hulpelooze woede in zich ontbranden, die een sterke neiging in hem deed opwellen, om de ellendelingen met zijn knuppel te ïyf te gaan. „Ugh! ik kan niet meer," kermde Theo- philus. „U moet! U moet!" siste de andere ge biedend. Rrrraf-waf-waf De nachtelijke stilte werd plotseling ver broken door het geblaf van een woedenden hond, die een tuinhek uitschoot en het zoo heftig aanlegde of hy alle veüigheidsbeenen tegelijk wilde opereeren. „Uit den weg, leelijk mormel," schreeuw de Manch. „Geef hem een slag, toe raak hem!" gilde Wellaby. „Zeg, alsjeblieft, schei uit!" schreeuwde de majoor onder protest. „Kijk uit wat je doet met dien knuppel, je zou meWat leelijkerd, wou je mü ook!Daar dat is voor jou, leeiyk monster!" Langzamerhand werd het geluid van de uitroepen tegen den aanvallenden hond zwakker, daar de afstand door dit opont houd grooter was geworden, en de opge- Lord-Mayor van Londen, vele vooraanstaan de personen uit het Engelsche en Duitsche openbare leven, parlementsleden, enz. In den laten namiddag waren de Rijks kanselier en Dr. Curtius de gasten van het Kon. Instituut voor Buitenlandsche Aange- gelegenheden, dat in Chatham-House 'n thee aanbood. Daarna begaven zij zich naar het Carlton-hotel. De stemming aan den feestmaaltijd was zeer geanimeerd. Lord Reading begroette den Rykskanselier en den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken in een rede, waarin hy den nadruk legde op het zuiver vriend schappelijke, officieuze karakter der büeen- komst. Een banket in de Duitsche ambassade Ramsay MacDonald en zijn dochter Ish- bell, die op The Chequers de honneurs heeft waargenomen, waren gisteravond de gasten van de Duitsche ambassade, waar een, ove rigens in overeenstemming met den ernst der tyden, eenvoudige maaltijd was aangericht. Hieraan werd deelgenomen door een aantal tegenwoordige en voormalige ministers met hunne dames, die ook reeds aan den door de Engelsch-Duitsche Vereeniging aange- richten feestmaaltyd hadden aangezeten. De terugkeer Op de „Europa" die 10 Juni te Bremer haven wordt verwacht, zullen zich te Sout hampton inschepen de Rijkskanselier Dr. Brüning, de Rijksminister van Buitenland sche Zaken, Dr. Curtius en de zich in hun gezelschap bevindende heeren. De „Europa" wordt tegen 8 uur 's morgens te Bremerhaven verwacht. Aan boord bevinden zich de Amerikaansche ambassadeur te Berlijn, Sacket en echtge noote. Rapport Rykskanselier Rykskanselier Dr. Brüning, zal, naar de D. A. Z. verneemt, de eerste de beste ge legenheid benutten om rapport uit te bren gen over de Engelsche reis aan denRükspre- sident. Te dien einde zal hij tegen het eind van de week naar Neudeck reizen om zoo spoedig mogelijk naar Berlijn terug te keeren, daar het kabinet zyne beraadslagingen met den meesten spoed wil voortzetten. Tegenbezoek van Henderson aan Berlijn? Met betrekking tot de op The Chequers gehouden besprekingen weet de „Evening Standard", op grond van byzondere inlich tingen mede te deelen, dat hierby althans iets bereikt is. Het bezoek heeft Brüning in de gelegenheid gesteld in volkomen open hartigheid de Duitsche zaak ter sprake te brengen. Anderzyds werden Henderson en MacDonald in staat gesteld zich een welom- ïynde opinie te vormen inzake de situatie in Europa. Beide partijen zün als gevolg hier van tot de conclusie gekomen, dat er nood- zakeiyk iets gedaan moet worden. De on derhandelingen zyn nog niet ten einde. Het Engelsche voorstel betreffende een inter nationale leening voor Duitschland, waar voor dit land als tegenprestatie zou moeten beloven het Duitsch-Oostenrijksche tolver drag en zyn ontwapenings- en revisie- eischen te laten vallen, is niet ter sprake gebracht. Men is echter overeengekomen, dat de Chequers-besprekingen het voorspel vormen van internationale gedachten- wisselingen. Bovendien is besloten, dat als eerste stap op den weg naar verwezeniyking hiervan Henderson zich in zün kwaliteit van voor zitter van de ontwapeningsconferentie bin nen afzienbaren tijd naar Beriyn zal be geven. Dit is volgens het blad een der direct nawijsbare resultaten van het overigens vrij geheimzinnige weekend op The Chequers. Duitsche tevredenheid In politieke kringen te Beriyn is men van meening, dat het bezoek van den Duitschen rykskanselier en den minister van buiten landsche zaken in Chequers geheel aan zün doel beantwoord heeft. De houding van de Fransche pers, die zeer sterk tegen Chequers stelling neemt, bewust dit duideiyk. Bü zonder veel waarde hecht men aan het feit, dat dr. Brüning en dr. Curtius niet al leen gelegenheid hadden, met den Britsehen premier over den economischen toestand van Duitschland te confereeren, maar dat aan deze besprekingen ook de minister van ('han del, Graham, sir Frederick LeithRoss van het ministerie van financiën en de gouver neur van de Bank of Engeland, Montague Norman, hebben deelgenomen. In verband hiermede wordt van officieeie züde de eisch tot büeenroeping van den rijks dag bedenkeiyk genoemd. De regeering moet volkofnen vrüheid van handelen hebben om de in Chequers zoo gun stig ingeleide onderhandelingen voort te kunnen zetten. Deze vrüheid van handelen zou door on vruchtbare discussies in het parlement slechts geschaad kunnen worden. Fransche persstemmen Verscheidene bladen nemen stelling tot het Duitsche bezoek aan Chequers. De „Intransigeant" vraagt, waarin de door Duitschland op Chequers gevraagde leeningen moeten bestaan, of een morato rium, credieten, dan wel een revisie van het Youngplan bedoeld wordt. Zonder de Fransche toestemming kan niets geschie den. De Vereenigde Staten schünen echter slechts toe te willen geven, op voorwaarde dat Frankrijk zün veiligheid prüs geeft. In dit geval zouden er weliswaar geen oorlogs- schulden en schadeloosstellingen zijn, daar voor komt echter in de plaats een nieuw oorlogsgevaar, want Duitschland, dat nooit goedwillig zal ontwapenen en nooit zal toe stemmen in een verandering der Europee sche landkaart, vindt dan niet meer een macht tegenover zich, om het in toom te houdMi. De „Temps" legt er den nadruk op, dat jaagde vluchtelingen bereikten den top van den heuvel. „Een eindje verder is een hek, waar wü gemakkeiyk over heen kunnen, 't is beter dat wü het veld ingaan en ons achter de heg verbergen," zei Theophüus. Al pratende trapte hy op een losliggenden steen en viel büna! hü waggelde naar voren, doch kon nog juist zijn evenwicht bewaren. „Au! ik heb mijn voet verstuikt, au! waar achtig ik geloof, dat mijn enkel ontwricht is!" „Neem mün arm! geef mü een arm!" „Neen! ik kan mij niet bewegen, ik ben verloren „U kimt hier niet blijven, pas op! daar komt een auto aan, hoor maar!" De auto kwam een hoek omzwenken, en toen de twee onbeweeglüke vluchtelingen in het felle licht der electrische lantarens kwa men, werd de motor plotseling uitgeschakeld, de rem ratelend in werking gesteld en de auto tot stilstand gebracht. „Hallo, Benstone! is er iets aan de hand," riep een vriendeiyke stem. Een moment was de blik van John James strak gericht op een vrouweiyke gestalte, die warm ingepakt naast den bestuurder zat; slechts een oogenblik aarzelde hü, doch snel de toen naar voren: „Om 's hemelswil, Harding! rüd ons on middellijk en zoo hard mogelijk naar Cedar Mount! münheer Chipperton heeft zijn voet verstuikt." Jerry vroeg niet verder. het Duitsche bezoek een pünlijken indruk heeft achtergelaten, te meer daar Berlijn gepoogd heeft deze ontmoeting uit te buiten ten gunste van zijn onmiddeliyke politieke doeleinden. De terugkeer van vertrouwen en voorspoed in Europa, is afhankelük van een politiek van samenwerking geiyk Briand deze met de organisatie van een Europee sche Unie steeds op het oog gehad heeft. Duitschland echter heeft van te voren ge poogd deze groote Europeesche gedachte te vernielen door de mogendheden allen met het oog op eigen politieke belangen met de Tolunie voor 'n fait accompli te stellen. De dwaling bestaat in het geloof door dreige menten en politieke afpersingen, meer te bereiken dan door een loyaal nakomen der verdragen. Het „Journal des Debats" beweert even eens, dat de algemeene politiek het meest in gevaar gebracht wordt door vernieling van een begrijpen der verdragen. De linksche „Soir" werpt de vraag op, of het kabinet-Brüning na de ontmoeting van Chequers aan de macht zal blüven. Het is zeker, dat de Rijksregeering nu zü te Chequers den steen aan het rollen heeft gebracht niet meer terug kan. Wanneer Brüning morgen gedwongen mocht zijn zün functie neer te leggen, dan zal een an der op zijn plaats de zaak verder moeten doorzetten. De positie van het Rijkskabinet is nog nooit zoo onzeker geweest als na de uitvaardiging van de Noodverordeningen en de demonstratie inzake het reparatiepro bleem. De partyen bevinden zich in groote opwinding. De zomer kan nog vele gebeur tenissen brengen. Wijziging in de Amerikaansche politiek? Volgens den correspondent van de „New York Times", te Washington, zou de hou ding van de regeering van Hoover ten aanzien van de besprekingen op Chequers verder gaan dan die van een passieven waarnemer. Hij meent, dat de meening. waaraan senator Borah Zaterdag uiting gaf, ten gunste van een vermindering van de Duitsche schadevergoedingen, wijst op een wüziging in de politiek der regeering. Saneeringsprogramma voor Duitschland Uiteenzetting van dr. Stegerwald. In een büeenkomst van Christeiyke Vak- vereenigingen van den Beneden-Rijn, heeft de rijksminister van Arbeid, dr. Stegerwald, over het sanéeringsplan der regeering ge sproken en o.m. het volgende gezegd: „Wü bevinden ons in een groote economi sche en financieele krisis. De begrootingen van het rijk, de landen en de gemeenten en de werkloosheidkassen wijzen een deficit van meer dan twee milliard mark aan. De beperkte saneering, waarvoor 1% mil liard M. noodig is, zal in de periode van 1 Juli 1931 tot 31 Maart 1932 aldus geschie den: Ten eerste. De begrootmgen van het rijk, de werkloosheidsverzekering en de krisis- ondersteuning zullen met 700 millioen Mark worden verminderd. Ten tweede. Door tractementsverlagin- gen zal 370 millioen worden bespaard. Ten derde. Verhooging der belastingen zal 650 millioen opbrengen. In totaal wordt hierdoor 1720 millioen ver kregen. De dan nog resteerende tekorten der lan den en gemeenten zullen door deze zelf moeten worden gedekt. Zü moeten tot nog scherpere bezuiniging overgaan en de belas tingen invoeren, die de noodverordeningen piogeiyk hebben gemaakt. Aangaande de loonsverlagingen verklaarde dr. Stegerwald het volgende: „Door loonsver laging alleen kan het Duitsche bedrüfsleven niet worden gesaneerd. Het Duitsche volk be stond voor 65 pet. uit loon- en salaristrek- kenden. Na de nieuwe tractementsverlaging door de gemeenten zullen door de overheid en particulieren in 1931 ongeveer a 9 mil liard M. minder aan loonen en salarissen worden uitbetaald, dan in 1929. De helft van dat bedrag is een gevolg der toenemende werkloosheid en de verkorting van den ar- beidstyd. De prüzen zün niet in geiyke mate gedaald als het loon is verminderd. Derhalve moet de regeering ook aan de kwestie der grond stoffen (kolen, ijzer, landbouwproducten enz.) de grootste aandacht wyden. Het Duitsche volk staat voor ernstige din gen. Met een plotselinge wüziging in het staats- of ecpnomisch systeem is niets te bereiken. Alle landen gaan onder de gewel dige economische krisis gebukt, onverschillig of zy aanhangers der republiek, van de monarchie, van het kapitalisme of commu nisme zyn. Voor geen enkele groep gaan de lasten, welke haar worden opgelegd, boven haar krachten. Wü moeten onze levensvoor- „Uitstekend, gaat maar achterin zitten." 't Was Benstone naderhand onmogeiyk om te vertellen, hoe hy oom Chipperton er in gekregen had, maar het was een feit. Nauwelijks had hy de deur achter zich dichtgeslagen of de auto reed weg en haalde ruimschoots den verloren tijd in. Een oogenblik hielden zy nog hun hart vast, toen zy boven van den heuvel af in het licht van de lantarens hun vier vervolgers tegen de helling zagen optobben. Zy wachtten zich wel om te toeteren en vlogen met volle vaart de duisternis in. HOOFDSTUK XX. „Zoo brachten zij hem thuis „Eindeiyk veilig!" riep Benstone met een zucht van verlichting. Zün blüdschap, van nog op het laatste oogenblik aan het nood lot ontsnapt te zün, overmeesterde hem ge heel. In het eerste oogenblik scheen hem alle gevaar geweken, doch toen bedacht hü dat er klippen waren, die met de grootste voorzich tigheid moesten omzeild worden, indien hü een schipbreuk wilde vermüden. Hü bukte zich over zün metgezel heen en fluisterde: „Maak U gereed om zoo vlug mogelük het huis in te gaan. Blüf niet staan praten; ik zal hem wel te woord staan." „Wie zün het, John, ken je hen? De stem van dien man kwam mij eenigszins bekend voor." waarden wijzigen. Wü moeten ons losmaken van het denkbeeld, dat een volk, dat den grootste van alle oorlogen heeft verloren, na dien oorlog minder zou behoeven te wer ken en een beter leven zou hebben dan vóór dien oorlog. Het grootste oogenblik is niet alleen voor Duitschland maar ook voor Europa en Amerika gekomen. Het gaat niet alleen om de redding van Duitschland, maar om het behoud der eeuwenoude Europeesche cultuur en beschaving." Demilitarisatie van Guam Uit bezuiniging. Het gerucht loopt, dat de Vereenigde Sta ten het voornemen hebben het loopende jaar tien millioen dollar te bezuinigen en vüftien millioen het volgend jaar door voort te gaan met de demilitarisatie van het eiland Guam, in het Oosten van den Stillen Oceaan. Uit den Pruisischen Landdag Een communistische motie van wantrouwen. Na een lang reces kwam de Pruisischen Landdag gisteren voor het eerst weer büeen. Voordat met de behandeiing van de agen da een begin werd gemaakt, diende de af gevaardigde Schwenk namens de communis tische fractie een motie van wantrouwen tegen de Pruisische staatsregeering in. Ter motiveering werd aangevoerd, dat de nood verordening van de Rüksregeering was tot stand gekomen met behulp van de actieve medewerking der Pruisische regeering. De communisten wenschten hun motie urgent te laten verklaren, aan welken wensch ech ter geen gevolg werd gegeven. Als eerste punt op de agenda stond het concordaat van den Pruisischen Staat met de evangelische kerken, welke overeenkomst door den Pruisischen minister van Eere- dienst werd toegelicht. Minister Grimme herinnerde aan de tot stand koming van het concordaat met de katholieke kerk en ook aan de souvereiniteit van den staat, die door het concordaat nog eens nauwkeurig wordt omschreven. De grens tusschen Kerk en Staat wordt nauwkeurig getrokken. Hü verwachttevan het concordaat, dat het een einde zou maken aan de stemming, die in sommige religieuze kringen bestond als zou de Staat en voornameiyk de republiek vüan- dig tegenover den godsdienst staan. De rede van minister Grimme werd her- haaldeiyk onderbroken door lawaai van communisten, die verlangden, dat de behan deling van dit punt vanwege zün groote po litieke beteekenis zou geschieden in aan wezigheid van minister-president Braun. In vollen gang In geheel Spanje is de verkiezingsstrüd in vollen gang. De Minister van Buitenlandsche Zeken Lerroux heeft te Valencia een groote rede gehouden, waarin hü wees op de nood zakeiykheid van de oprichting van 30.000 scholen De bü de militaire bezuiniging vrü- gekomen officieren zouden dan als onderwij zer worden tewerkgesteld. Lerroux stelde ten slotte Manuel Bartholomeo Cossio candidaat voor het Presidentschap der Republiek. Ook de Minister van Oorlog Azana heeft het woord gevoerd in een vergadering van meer dan 30.000 kiezers. Hü zeide, oon., dat er een einde moet komen aan de thans be staande animositeit tegenover de Katholieke kerk in Spanje. De communisten hebben eveneens groote messa-vergaderingen georganiseerd. Te Ma drid eischte een communistenleider den re- volutionnairen strüd tegen de Kerk. Volgens hen moesten de arbeiders bewapend worden en ten behoeve van den strüd tegen de po litie moesten speciale axbeiderstroepen wor den gevormd. Tegen de regeering zoowel als tegen de sociaal-democratie moest een ver bitterde strüd gevoerd worden. De spreker heeft veel bijval geoogst. Alleen voor bepaalde corporaties De welbekende film van Remarque's „lm Westen Nichts Neues" is, na hernieuwde her- „Het is Harding, en de dame, die hy bü zich heeft, is juffrouw Weston; zü zün naar den schouwburg te Blakewich geweest. Ik zal vragen of zij tegen Brickie wil zeggen, dat U uw voet verstuikt heeft en zü ons naar huis hebben gebracht." „Dat is een goede uitvlucht voor onze plot selinge verdwüning. Zün zü met die verkla ring niet tevreden, dan kan je tegen morgen zelf een excuus bedenken. Zij kunnen in geen geval bewijzen, dat ik Juno heb aangeraakt en ik geloof ook niet, dat zü er een oogenblik aan denken," fluisterde Theophüus, „maar ik wil liever dien Harding er buitenhouden; hij is een pretmaker en heeft zijn hart op zün tong." „Laat dat maar aan mü over; het voor naamste, waar U aan moet denken, is, dat zü niet moeten zien, hoe U er uitziet. Uw rug is behnoriyk, draai dien hun dus toe en keer U niet om, als U hen goeden nacht zegt." Benstone leunde achterover tegen de kus sens en nam een afwachtende houding aan, toen hü voelde, dat de vaart van den auto verminderde en zü Cedar Mount bereikt had den. Hy sprong uit den auto om het portier te openen en volgde toen den wagen op een drafje de oprülaan in. ,,Wil ik U een handje helpen?" vroeg Jer ry, toen de auto stühield. „Dank U, doe geen moeite, ik kan het al leen wel af," antwoordde Benstone, „ik ben direct terug." Met een Diiniyk gezicht stond Theophi- lus op. WOENSDAG 10 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-uitz. 8.00 Schriftlezing 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.3011.00 Ziekendienst 11.0012.00 Harmoniumspel door M. F. Jurjaanz. Mevr. D. v. Neerden, sopraan 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.30—2.00 Concert. NCRV. Dameskoor. H. Hermann, viool; P. v. d. Hurk, fluit; K. F. Borgers, cello 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur door mej. Wentink 3.00—4.30 Concert. H. Heüdenryk, zang; D. Vos, viool; G. v. Ran den, piano 4.30 Gramofoonpl. 5.00 6.00 Kinderuurtje 6.00 H. Püon: „Worm en luis bü de huisdieren" 6.45 Gramofoonpl. 7.00 Dr. F. J. Krop: „Pinkster-evangelie en Bolsjewisme" 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.00—9.00 Concert Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior", Ede, o.l.v. W. J. Sleddering; met medewerking van mevr. A. Bondam, sopraan; mej. R. Meijer, alt; mej. v. d. Aa, piano 9.00 L. W. J. van Hasselt'. „De Bioscoop en het Kind" 9.30—10.30 Orgelconcert Jacques Bley 10.00 Vaz Dias 10.30—11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 Och tendgymnastiek door G. Kleerekoper 7.30 —7.45 Herhaling Gymnastiek 8.00 Gramo foonpl. 9.30 Orgelspel Joh. Jong 11.00 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet, o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 1.45 Gra mofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 4.25 Gra mofoonpl. 6.00 Concert door het VARA- Mandoline-Ensemble, o.l.v. J. B. Kok 8.40 Concert VARA-orkest, o.l.v. H. de Groot. L. Spruyt van Rheinauwen, zang; Joh. Jong, piano en Gramofoonpl. 9.50 Vaz Dias 10.30 Vervolg concert 11.1512.00 Gramo foonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwü- ding 11.05 Lezing 12.20 Gramofoonpl. 1.05 Orgelconcert door W. S. Vale 1.50 Orkestconcert 2.50 Uitz. voor scholen 3.20 Lezing 3.50 Concert Militair Orkest. T. Dean, sopraan 5.05 Orgelspel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmu ziek 6.35 Berichten 7.00 Strijkkwartet 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Piano recital door Kathleen Dale 8.20 Concert. Orkest, J. Armstrong, tenor 9.20 Berich ten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 9.55 „King John" van Shakespeare 11.25—12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 11.00—11.20 Gramofoonpl. 11.3512.13 Gramofoonpl. 12.20 Gramo foonpl. 1.25—2.50 Concert. Orkest en so praan 5.206.20 Orkestconcert 8.20— 9.15 Orkestconcert 9.20 Concert. Orkest en piano Daarna berichten en tot 11.20 Con cert 11.2012.20 Dansmuziek. PARUS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 9.05 Radio-Tooneel 10.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert 3.505.30 Orkestconcert 6.10 6.40 Gramofoonpl. 7.508.50 Concert. Orkest en solisten 9.20—10.35 Vervolg Con cert 10.50—11.50 Vervolg concert. BRUSSEL, 338.2 en 508.5 M. 338.2 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.05 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Kamermuziek 9.20 Dansmuziek. 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.05 Solisten concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramo foonpl. 9.20 Solisten-concert. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—7.50 Gramo foonpl. 9.2012.20 Lezingen 12.201.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten 2.20 3.05 Gramofoonpl. 3.054.50 Lezingen 4.50—5.30 Concert 5.508.20 Lezingen 8.20 Vroolük uurtje 9.20 Zang en decla matie, o.l.v. H. Deiters 10.25 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. keuring, voor vertooning in het Duitsche Rük goedgekeurd. De füm mag evenwel slechts vertoond wor den voor officieeie instanties van Rük en landen en in besloten bijeenkomsten van verbonden en vereenigingen van voormalige oorlogsdeelnemers, oorlogsinvaliden en na gelaten betrekkingen van oorlogsdeelnemers. Voorts wordt de vertooning toegelaten voor: arbeidsgemeenschappen en andere ver eenigingen, die den internationalen vredes wil bevorderen, benevens vakbonden, beroeps- vereenigingen en cultureele organisaties. Tot de vertooning zullen toegang hebben de leden van bedoelde organisaties en hunne familie leden. De besturen dienen een ordelük ver loop van de voorstelling te garandeeren. Voor de "jeugd mogen ook vanwege boven genoemde bonden, geen voorstellingen wor den georganiseerd, zelfs niet in besloten kring. In de Fransche Alpen zün drie per sonen naar beneden gestort en om het leven gekomen. Vrüdag a. s. worden verkiezingen gehouden op IJsland, waar een sterke bewe ging ten gunste eener volledige afscheiding van IJsland van den Deenschen staat gaan de is. Het Chineesche Roode leger onder leiding van Fiang Djimig heeft de stad Tsjoeniang in het N.W. van de provincie Fomdziang bezet. De Duitseh-Roemeen sche onder handelingen over een handelsverdrag zün heden te Berlijn hervat. In een dorpje bü Kafrelzajat (Egypte) zijn 130 woningen van inlanders in vlammen opgegaan; 7 personen zijn levend verbrand. „Met gebroken spieren en pezen brachten zü hem thuis," mompelde hü treurig. Zün neef hielp hem uitstappen en met moeite gingen zü de treden naar het bordes op. zy openden de deur en strompelden de hal binnen. John James draaide het gas, dat hü laag had laten branden, hoog op. Einde- lük had hü den grootmeester veilig en be houden binnen. „Kunt U een oogenblik blüven staan, ter- wül Ut afscheid van hem neem," fluisterde hij. „Ja, en breng dan mün stok mee, ik heb hem in den auto laten staan en er zit mis schien verf aan den knop." Benstone ging naar buiten en haalde den stok uit den auto. ,,Ik dank je harteiyk," begon hy, „het spü't mü, dat ik je zoo lang heb opgehouden, maar ik weet niet, hoe ik hem thuis had moeten krijgen, als je ons niet had opgepikt." „U herkende ik dadelük," zei Jerry, „maar in den anderen kon ik niet zoo spoedig me neer Chipperton herkennen. Zijn hoed stond over zijn oogen, en wat had hü toch aan zyn voet?" „Hy heeft hem leeiyk verstuikt, doordat hij op een lossen steen trapte; hij denkt, dat hü zün enkel verzwikt heeft, omdat hü zoo'n PÜn heeft." „Willen wü soms wachten, tot u zeker weet, dat hü geen medische hulp noodig heeft," vroeg juffrouw Weston. „Jerry zal wel even een dokter halen, als het noodig is." (Wordt vervolgd). Zij: „Ik lees daar van een man, die zün vrouw voor een paard ruilde. Dat zou jij nooit doen, hè manniej." Hij: „Nee, zeker ni^t, want ik houd niet van paarden als het nou een auto was(Passing Show)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6