f3000.- f 750.- f250.- f125. f50.- f40. RUSSISCH GRAAN DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADEN WOENSDAG 10 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17788 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Ernstig auto-ongeluk te Hoensbroek Mijnramp in Silezië Een Britsche onderzeeër gezonken Een Engelsche Bridge- Bond R.K. Middelbare Meisjesschool Doodelijk vliegongeluk bij Eelde De moeilijkheden tusschen Vaticaan en Italië iennepie-r, CfotonanaeL Militaire documenten gestolen VOORNAAMSTE cKIEUWS 0 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Pensioenfonds Bloembollenbedrijf BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p.regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger De geschiedenis van het Russische graan in ons land is bijzonder merk waardig. Het zal een jaar geleden zijn onge veer, dat schepen met roode vlaggen en sikkel en hamer in top, het koren van Rusland trachtten te plaatsen in Rot terdam. De kranten schreven toen veel over „gestolen" graan, „waar bloed aan kleefde"; in handelskringen verzekerde men, dat elke transactie zou worden ge weerd en op de graanbeurs vertikte men het de Russen te introduceeren. Onverrichter zake moesten de Russi sche schepen weer uitvaren om met succes in Engeland zaken te doen. Dat is een jaar geleden. Sindsdien is de prijs van het graan in ons land sterk gedaald en sindsdien zijn de Russen teruggekomen met nog groo- tere schepen en met nog meer graan. En helaas ook met meer succes. De invoerstatistiek spreekt hierover een duidelijke taal: Het staatje, dat wij er uit hebben samengesteld, geldt voor de tarwe. In het jaar 1929 bedroeg de invoer uit Rusland nihil. De eerste helft van 1930 bedroeg hij 9531 ton, tegenover een to taal-invoer van 312.766 ton. Dit is precies 3 pCt. Voor de maanden, volgend op de eer ste helft van 1930 zijn deze cijfers als volgt: Inv. uit Tot.-invoer Percent. Rusland in tonnen van den Maand in tonnen inv. uit 1930 Juli 1.366 57.412 2.4 Aug. 940 63.365 1.4 Sept. 25.141 101.624 24.7 Oct. 32.990 70.648 46.7 Nov. 34.575 63.927 54.- Dec 21.471 39.468 54.4 1931 Jan. 76.858 85.773 83.1 Febx. 33.172 46.543 71.2 Maart 15.037 43.454 34.6 April 39.058 76.858 50.8 De invoer van tarwe in ons land, waaraan de Russen in de eerste helft van 1930 nog maar voor drie heele per centen aandeel hadden, is daarna dus zóózeer in hun handen gekomen, dat zij het percentage van hun aandeel in het heele jaar 1930 op 17.8 konden bren gen en in het eerste kwartaal van 1931 op 64.1, terwijl zij in de maand Januari bijna alles leverden (meer dan vier vijfde deel). Er zijn maar twee mogelijkheden om dezen geweldigen aanwas voldoende te verklaren: Ofwel: de toestanden in Rusland moeten beter zijn geworden sinds verle den jaar, ofwel de Nederlandsche graanhandelaars zijn er niet afkesrig van, 'n beetje te huichelen. Over de toestanden in Rusland het volgende: De kwestie, of het Russische graan „gestolen" of tenminste „besmet" is, wordt niet zoo eenvoudig opgelost. Het graan van de Russen komt den laatsten tijd veel van de z.g. „Sowcho- sen" (staatslandbouwbedrijven van on gehoorde afmetingen). Het is een alge meen verschijnsel, dat naarmate het boerenbedrijf kleiner is, een grooter ge deelte van zijn productie voor eigen gebruik noodig is, en dus een geringer deel overschiet voor export. In het oude tsarenrijk was 11 pCt. van den grond in handen van groot grondbezitters. Doch deze 11 pCt. lever den 32 pCt. van de totale graanop brengst en 48 pCt., dus bijna de helft, van de buitenlandsche markt. De omge keerde verhouding gold voor de kleine goederen van bedniaks en seredniaks (arme boeren). Ditzelfde verschijnsel doet zich voor in het Rusland van vandaag. De groote staatsbedrijven, die machinaal worden bezaaid en geploegd en gemaaid, schij nen werkelijk een groot deel van de uitvoeroverschotten te leveren. Het overige deel komt van de kleine boeren, al of niet vereenigd in collec tieve bedrijven (Kolchosen). Vroeger werd het graan dezen menschen een voudig afgenomen. De boeren antwoord den toen onmiddellijk door niet meer te verbouwen dan zij strikt noodig had den voor eigen gebruik. Zoo mislukte de confiscatiepolitiek. Men heeft haar ver vangen door een industrieele politiek. Men bouwt nu fabrieken bij massa's om producten bij de boeren te kunnen inruilen tegen graan. Men heeft dus een markt geschapen binnen het socialis tisch paradijs. Wat er toch heelemaal mee in strijd is. Hoe het ook zij, het kan den schijn hebben, dat het Russische graan inder daad niet meer gestolen kan worden. Doch wij herhalen: dit is slechts schijn. Alles wat de boer, de arbeider, de mensch in Rusland kon verkoopen, is hem afgenomen. Particulier eigendom van eenigen omvang is voor niemand meer te bereiken. Dat is het gevolg van den historischen diefstal der Sovjets. Het eenige, wat de mensch in Rusland nog overheeft, en wat hij verkoopen moet om te kunnen leven, is zijn ar beid. Dezen kan hij niet opsparen en men kan hem dien niet ineens ont nemen zonder de vruchten daarvan eveneens te verwoesten. Den arbeid van den mensch kan men hem alleen lang zaam ontrooven. Voortdurend. Gestadig. Dat nu geschiedt in Rusland zonder twijfel. Het eenige, het laatste, wat de mensch in Rusland nog oezit, wordt hem afgenomen, doordat men hem dwingt te werken niet voor zich zelf maar voor den Staat Wanneer men de helft van het volksinkomen gebruikt om de totstandkoming van een vijf jarenplan te bewerken, dan .nisbruikt men zijn macht om het volk ~ijn ar beid te ontfutselen zonder het wel varend te maken. Beter is het dus in Rusland niet ge worden sinds verleden jaar. Welnu, dan kunnen wij den aanwas van den invoer tot zulke hoogten niet anders verklaren dan uit het feit, dat een zeer groot gedeelte van de Neder landsche graanhandelaren verleden jaar eenvoudig comedie gespeeld heeft. De uitpersing van het Russische volk kon hun ook toen blijkbaar al heel weinig schelen. En zelfs tot een „beau geste" schijnen zulke menschen niet in staat. Er is meer. Wij zouden willen vragen, of deze heele kwestie niet ten nauwste verband heeft gehouden met het feit, dat de graansilo's van Rotterdam op het oogen- blik, dat de Russische schepen arriveer den, boordevol zaten met duur gekocht graan, van verdere landen afkomstig. Was men toen soms bang voor de lage prijzen van de Sovjets? Wilde daarom de beurs er toen niet aan? Het is maar een vraag. Twee dooden Gisteravond werd te Hoensbroek op de Akerstraat Noord, ter hoogte van den Hoensbroekerweg, een personenauto door de tram, komende van de richting Staatsmijn Emma, aangereden en totaal vernield. De inzittenden, de heer Evers uit Heerlen en de heer Lebbing uit Brunssum, werden zwaar gewond opgenomen en in een café op den hoek van den Hoensbroekerweg binnenge bracht. Dr. Mekel, die onmiddellijk ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De heer Evers was reeds stervende, terwijl de heer Lebbing zich in een zeer deerlijken toe stand bevond. Beiden werden naar het St. Joseph-ziekenhuis te Hoensbroek overge bracht. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is de heer Evers overleden, terwijl de heer Lebbing korten tijd later aan zijn ver wondingen is bezweken. 7 dooden De mijninspectie te Breslau heeft vanmor gen vroeg officieel medegedeeld dat gisteren avond op de Mienenmijn bij Neurode tenge volge van een koolzuuruitbarsting 7 arbei ders zijn gedood en 4 gewond. Op 1 na, zijn alle lijken der slachtoffers geborgen. De ge wonden verkeeren niet in levensgevaar en meer slachtofers zijn niet te betreuren. In de betrokken schacht kan nog niet ge werkt worden. Met het reddingswerk maakte men direct na de ramp een aanvang, waardoor nog 2 arbeiders gered konden wor den. Het bericht van de ramp verspreidde zich, ondanks het nachtelijk uur, als een loopend vuurtje door het plaatsje. Kohlendorf bij Neurode, waar de Mienenmijn gelegen is. Weldra had zich een groote menschenme- nigte voor den ingang van de mijn verza meld en in angstige spanning werd op nade re mededeelingen gewacht. Groot was de ontsteltenis, toen de vondst van de 7 lijken werd medegedeeld. De lijken der slachtoffers toonen geen gebracht, terwijl de gewonden ter verpleging werden opgenomen. Hun toestand is redelijk wel en gevaar voor hun leven bestaat niet. De lijken der slachtoffers toonen geen enkele verwonding. Het te 's-Gravenzande gevonden lijk Geen moord. Over het gevonden lijk aan het strand te 's-Gravenzande waarover in ons blad reeds een en ander te lezen is geweest kan nog het volgende worden gemeld. Het lijk is onmiddellijk na het vinden naar het Groene Kruisgebouwtje te 's-Gravenhage overge bracht, waar een plaatselijke geneesheer den dood heeft geconstateerd. In de omgeving van het hart was een wond aanwezig, welke door een schot of een scherp voorwerp was veroorzaakt. De politie nam onmiddellijk het onderzoek ter hand en heeft Zaterdagmor gen met het Parket uit Den Haag en den deskundige Dr. Hulst uit Leiden de lijk schouwing doen verrichten. Uit dit onder zoek is komen vast te staan, dat van moord geen sprake kon zijn doch dat een aanne melijker motief was voor 't gebeurde levens moeheid. 29 geredden; 18 vermisten De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de onderzeeër „Poseidon" gisteren bij Weihaiwei gezonken is, na aanvaring met een koopvaardijschip. De oorlogsschepen „Berwick", „Cumber land" en „Hermes" bevinden zich ter plaatse. Volgens de eerste berichten zijn 5 officie ren en 26 matrozen gered, van wie er twee zijn overleden en worden er 18 matrozen vermist. De „Poseidon" was in 1929 gebouwd, mat 1475 ton en was bewapend met een kanon van 4 inch en 8 torpedolanceerbuizen. De officieele verklaring Omtrent de botsing van de „Poseidon", op 21 mijlen afstand van Wei-Hai-Wei, wordt officieel medegedeeld: De Admiraliteit deelt mede, bericht te hebben ontvangen van den opperbevelheb ber in China, dat de onderzeeër „Posei don", bij een botsing met een koopvaardij schip, hedenmiddag te 12,45 gezonken is. Zr. Ms. Berwick, Cumberland en Hermes zijn ter plaatse. Naar het schijnt is de „Poseidon" geramd door een Chinee sch schip, genaamd „Yuta". De „Poseidon" was een van de laatste en nieuwste onderzeeërs met een tonnenmaat van 1.451 ton en bewapend met een vier- duimskanon. 28 Febr. j.l. werd het schip toegevoegd aan de onderzeeërsflottielje, in de Chineesche wateren. Commandant was luit.-comm. B. W. Galpin. De koning heeft den commandant te Porthmouth, Plymouth en Nore een telegram gezonden, waarin hij zijn diep medegevoel en dat van de koningin uit drukt met de families van al diegenen, die vermist worden of omgekomen zijn. Volgens latere berichten zijn nog vier man opgepikt, zoodat het totaal der ge redden 28 bedraagt, van wie een in hopen- loozen toestand verkeert. Behalve 't vliegtuigmoederschip „Hermes" en de reeds genoemde kruisers, zijn nog vele andere schepen, waaronder de duik boot „Parent", de „Midway", de torpedo jager ;,Stormcloud" een sleepboot, op de plaats van het ongeluk. Men stelt reeds pogingen in het werk, om met duikers het vergane schip op te sporen. Tot dusverre heeft men het gezonken schip nog niet kunnen opsporen. Nederlandsche Spoorwegen Nieuw materieel De Nederlandsche Spoorwegen hebben, naar „Spoor- en Tramwegen" meldt, be steld: bij Werkspoor 25 doorgangsrij tuigen le en 2e klasse, bij de firma Beynes te Haarlem 10 vier-assige bagagewagens voor binnenlandsch verkeer, bij Allan te Rotter dam 10 vier-assige bagagewagens voor bin nenlandsch verkeer en bij Werkspoor 11 lo comotieven. Het drama in Mexico Moeilijkheden gevreesd Tegen den adjunct-chef der politie te Ardmore (Öklahama) en een anderen po litieman, die twee Mexicaansche studenten, onder wie een neef van president Rubio, hebben doodgeschoten, is een aanklacht we gens moord ingediend. Blijkens telegrammen uit Mexico heeft de zaak daar een levendige anti-Amerikaan- sche stemming gewekt. Hoover heeft president Rubio een tele gram gezonden, waarin hij zijn leedwezen uitdrukt over den dood van diens neef. Stimson, die vreest voor internationale moeilijkheden, heeft een streng onderzoek gelast. De spelregels Vanwege den Nederl. Bridge-Bond wordt het volgende medegedeeld: Uit het nieuwste nummer van het Engel sche Bridge-Magazine blijkt, dat men in Engeland het Nederlandsche voorbeeld heeft gevolgd en kort geleden aldaar een Bridge-bond heeft opgericht onder den naam British Bridge League. Opmerkelijk is, dat in de bewoordingen waarmede bet doel van dien bond wordt omschreven, geheel dezelfde gezichtspunten worden ontwikkeld als die, welke den door slag hebben gegeven voor de oprichting van den Nederlandschen Bridge-Bond. Het doel van den Engelschen bond is in de volgende zes punten neergelegd: le. Engelsche bridge-spelers in Engeland en in de koloniën nader tot elkaar te bren gen, ten einde de belangstelling voor auc tion- en contract-bridge te verhoogen; 2e. duplicate wedstrijden tusschen de leden en drives en gewone wedstrijden tus schen de verschillende clubs te bevorderen; 3e. het formuleeren van vaste regels voor wedstrijden; 4e. de standaardisatie van contract-bridge op een voor Engelsche spelers aanneembare basis; 5e. samenwerking met andere bonden met dergelijke doeleinden in andere landen; 6e. den individueelen bridge-speler in elk opzicht van dienst te zijn. Ook in Duitschland is men bezig tot de oprichting van een dergelijken bond te komen, zoodat wij gegronde hoop hebben binnen afzienbaren tijd ons hoofddoel te bereiken, n.l. eenheid te brengen in de bij het bridge-spel gevolgde regels. Gehoopt wordt intusschen, dat deze op richting moge leiden tot een spoedige defini tieve vaststelling der Engelsche regels, welke de bond dan zal overnemen. Koningstraat 20 Haarlem Het schriftelijk gedeelte van het eind examen der Mid. Meisjesschool van de Zus ters Franciscanessen in de Koningstraat werd gehouden 1, 2 en 3 Juni 1.1. Het monde ling gedeelte valt op 22, 23 en 24 Juni a.s. Inschrijving van nieuwe leerlingen bij voor keur 's Maandags en 's Vrijdags van 2 tot 6 uur in de Koningstraat. 18 Juni a.s. heeft het toelatingsexamen plaats. Aanvang te 9 uur. i De sportvlieger H. Hindriks omgekomen Gisterenavond is de bekende sportvlieger H. Hindriks uit Groningen, terwijl hij een korte vlucht over het nieuwe vliegkamp te Eelde maakte, op 100 M. hoogte plotseling met zijn Pander-toestel gevallen. Hij kwam even buiten het vliegveld terecht. De vlieger was met zijn been in de machine gekneld. Hij was echter bij kennis. Men wist hem spoedig te bevrijden en twee doktoren, dr. Kiestra en dr. Nathans, de politiedokter uit Groningen, waren spoedig ter plaatse, om de eerste hulp te verleenen. Voorloopig bleek slechts dat de vlieger een gecompliceerde beenbreuk en een ernstige kaakwonde had opgeloopen. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij naar het R. K. Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Daar bleek zijn toestand echter zeer on gunstig. De heer Hindriks was inwendig zwaar verwond, zoo ernstig, dat hij in den loop van den avond aan de gevolgen over leed. Bezuiniging op de legeruitgaven Geen oefeningen op groote schaal in 1932 Naar het „Vad." verneemt zullen op de legerbegrooting voor het komende jaar groo te bezuinigingen worden aangebracht. Zoo zullen de verschillende posten voor inrich tingen van militair onderwijs en van oefe ningen aanzienlijk worden verminderd. In verband hiermede schijnt het tevens in het voornemen te liggen het volgende jaar geen oefeningen op groote schaal te houden. Italiaansche nota overhandigd Graaf Vecchi, ambassadeur van Italië bij den H. Stoel, heeft zich gisteren naar het Vaticaan begeven, waar hij een langdurig onderhoud had met kardinaal Pacelli. Men beschouwt dit bezoek als een bewijs van de overhandiging van een Italiaansche nota in antwoord op de nota's van het Vati caan, want men wist, dat Vecchi niet eerder naar het Vaticaan zou zijn gegaan, dan wan neer hij in staat zou zijn, een of ander ant woord op de nota's van het Vaticaan te ge ven. Kort na zijn onderhoud met Vecchi heeft kardinaal Pacelli zich naar den H. Vader be geven en met Hem, nadat alle audiënties wa ren onderbroken, gedurende ongeveer een uur geconfereerd. Kardinaal Gasparri, de pauselijke nuntius Borgongini en de rechtsgeleerde Pacelli heb bed hierop nog met kardinaal Pacelli een onderhoud gehad. Verklaring van het Vaticaan Het Vaticaan spreekt het gerucht tegen, volgens hetwelk kardinaal Marcheti Selvag- giana door den H. Stoel zou belast zijn met de bestudeering van een ontwerp voor nieu we nationale organisatie van de Katholieke Actie. Met zeer veel reserve moeten nog steeds alle berichten over de diplomatieke bespre kingen, die op het oogenblik gaande zijn, worden ontvangen. Men voegt er evenwel aan toe, dat, indien men niet tot bevredigende resultaten kan ko men, het Vaticaan de kwestie niet zal opge ven, doch daarentegen zal besluiten, tot het uiterste te gaan. Men merkt nog op, dat de ontvangst van de nieuwe bisschoppen, die, zooals bekend, te Aquila en Vicenza zijn benoemd, zonder incidenten heeft plaats gehad en dat de pracht, waarmee men de manifestaties om gaf, met opzet werd ten toon gespreid om den zoogenaamden eerbied van het fascisme voor de Kerk op duidelijke wijze te manifes teeren. Ten slotte schijnt pressie te zijn uitge oefend op de bevolking van zekere deelen van Italië, met name in Zuid-Italië, waarbij men haar aanspoorde de kerkelijke autori teiten te dwingen, de processies te doen hou den, welke volgens een oude gewoonte op 13 Juni bij bet feest van den H. Antonius, rond trekken. Men houdt het er voor, dat deze stand van zaken aanleiding zou kunnen geven tot inci denten, doch spreekt categorisch het bericht in de buitenlandsche pers tegen, volgens het welk in de gehouden vergadering van kardi nalen verschillende kardinalen zich zouden hebben uitgesproken tegen de politiek van kardinaal Pacelli, welk bericht van het be gin tot het eind een verdichtsel is. Toenadering tusschen Vaticaan en Italië? In het conflict tusschen Vaticaan en Ita liaansche regeering moet, zoo meldt een W. B.-telegram, volgens particuliere berichten een toenadering op handen zijn.. Over eenige hoofdpunten zou een overeenkomst bereikt zijn. Andere punten waren nog onopgelost. Een bevestiging van dit bericht is nog niet te verkrijgen. H^uioweg 48 Haarlem. OJ 42 Italianen vergiftigd Opzet In het spel? Te Dauville zijn 42 Italiaansche arbei ders, die bij den bouw van het station al daar werkzaam waren, onder vergiftigings verschijnselen ziek geworden, naar men ver onderstelt tengevolge van het gebruik van ondeugdelijke levensmiddelen. Een hunner is in het ziekenhuis overle den, terwijl 2 andere nog in levensgevaar verkeeren. Volgens een bericht uit Trouville is het niet onmogelijk dat de oorzaak van het ziek worden der 42 Italiaansche bouwarbei ders te zoeken is in opzettelijke vergiftiging. Een der arbeiders zou uit wraak vergif in het eten van zijn kameraden hebben ge daan. Uit een fort te Luik De „Soir" verneemt uit Luik: In het fort Pontisse is een brutale dief stal gepleegd, waarvan men -zich afvraagt wat de beweegreden is. Een in den muur van het wachtlokaal Ingemetselde geblin deerde kast is geforceerd en daaruit zijn militaire documenten van zeker gewicht weggenomen. Het parket van Luik heeft een onder zoek ingesteld. Er is een groot aantal sol daten ondervraagd. Er werd geenerlei aan wijzing gevonden. De „Soir" vraagt zich af of de bedrijver van den diefstal handelde voor communis tische rekening of in dienst van de buiten landsche spionnage. Arbeids-ongevallen in Belgische mijnen Eenige dooden Op verscheidene plaatsen hebben in de Belgische mijnen ernstige arbeidsongevallen plaatsgehad. Nabij Charleroi zijn twee arbeiders door het instorten van een mijngang bedolven. Een hunner werd gedood, de andere ge wond. Te Wasmes en Dampreny zijn twee mijn werkers op groote diepte door een locomo tief vermorzeld. Te Remsee werd een mijn ingenieur bij het probeeren van een toestel voor het opvangen van kolengruis, gedood. Eensklaps had een ontploffing plaats; vele arbeiders, die in de nabijheid werkten, kon den zich bijtijds in veiligheid brengen. De Koninklijke familie naar Parijs Maandagavond vertrek De prins, die Maandag a.s. het 6e Int. congres voor militaire geneeskunde en phar- macie te 's-Gravenhage zal openen en een bezoek brengen aan de tentoonstelling ter gelegenheid van dat congres, zal ook een ge deelte van het diner bijwonen en zich daar na naar het Holl. Spoorstation begeven ten einde te 9.24 met de koningin en de prinses de reis naar de Fransche hoofdstad te ma ken. De koningin en de prinses zijn voornemens Maandag 15 Juni a.s. des avonds half negen van Amsterdam naar Parijs te vertrekken. Een belangrijk legaat Voor een school voor Internationale Zaken De overleden rechter E. B. Parker, uit Washington, heeft, naar thans bekend wordt gemaakt, een legaat van twee millioen na gelaten aan de bekende Columbia-Universi- teit, voor de oprichting van een aan deze Universiteit verbonden School voor Interna tionale Zaken. Het legaat zal beheerd wor den door een trustee, waarvoor zijn aange zocht o.a. de staatssecretaris Stimson, de voorzitter van het Hoog Gerechtshof der Ve eenigde Staten Stone en de Attornej Mitchell. Het auto-ongeval te Heerenveen Proces-verbaal opgemaakt De brigade-commandant van de Kon. ma rechaussee te Heerenveen heeft, na den chauffeur van den auto, waarmede Zater dagavond het noodlottige ongeval gebeurde, te Den Haag te hebben verhoord, hem heengezonden, nadat proces-verbaal was opgemaakt. De koninklijke familie vertrekt a.s. Maan dag 's avonds half negen van Amsterdam naar Parijs. (blz. 1, Iste blad) Doodelijk vliegongeluk op het vliegveld bi) Eelde. (blz. 1, 1ste blad) Britsche onderzeeër „Poseidon" by Wei haiwei na aanvaring gezonken; 2 dooden 18 vermisten. (blz. l, 1ste blad) Militaire documenten ontvreemd uit een fort bij Luik. (blz. 1, 1ste blad) De nota der Italiaansche regeering ter be antwoording van de nota's van het Vaticaan overhandigd. (blz. 1, 1ste blad) Mijnramp in Silezië eischt 7 dooden. (blz. 1, 1ste blad) Te Hoensbroek is een auto door een tram gegrepen, ten gevolge waarvan twee per sonen zijn gedood. (blz. 1, Iste blad) Het proces van de V.A.R.A. tegen den Staat voor de rechtbank te 's-Gravenhage. (blz. 1, 2de blad) Een tekort van 2 milliard, francs op de Fransche begrooting. (blz. 2, 2de blad) Protest der Fransche regeering tegen de betooging van de Stahlhelm te Breslau. (blz. 2, 2de blad) Economische rijksconferentie te Ottawa tot 1932 uitgesteld. (blz. 2, 2de blad) Albert Thomas verdedigt zijn beleid. (blz. 2, 2de blad) De toestanden op de werkverschaffingen; debatten in de Tweede Kamer. (blz. 3, 2de blad) De Koninklijke familie zal hare vacantie te Igls in Tirol gaan doorbrengen. (blz. 3, 2de blad) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 57 tegen 16 stemmen het wetsontwerp tot regeling van het mnziek-auteursrecht aangenomen. (blz. 3, 2de blad) In Den Haag is mevr. Köhler-van Gelder, de eerste vrouwelijke passagier van den luchtdienst Batavia—Amsterdam gister avond gehuldigd. (blz. 3, 2de blad) De Gregoriusdagen te 's-Gravenhage. (blz. 3, 2de blad) t Barometerstand 9 uur v.m.: 764, vooruit. LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.49. Hoogste barometerstand 769.9 mM. te Jan May en. Laagste barometerstand 748.3 m.M. te Blackrod. Verwachting: Meest matige, Westelijke tot Zuidelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk nog tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. Ook uitkeering aan invalide arbeiders Het bestuur van bovengenoemd fonds heeft »p zijn vergadering van 5 dezer besloten, om aan de werkgevers, die 65-jarige of oudere arbeiders in dienst hebben, over het contract jaar 1930193i de reglementair vastgestelde uitkeering toe te zenden. Vanaf 1 Juli zal ook aan invalide ar beiders de uitkeering worden toegekend. Zij, die nog op eenigerlei wijze met hun werkgever in verbinding zijn, kunnen hun uitkeering middels hun werkgever ontvan gen; de overigen zullen hun verzoek om uit keering rechtstreeks bij het bestuur van het fonds (Billitonstraat 3436 Haarlem) moeten indienen met opgave van het aantal dienst jaren, welke zij bij aangesloten patroons heb- Iben doorgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1