Van Alles en van Overal TWEEDE BLAD WOENSDAG 10 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 Het ontzag voor jury-uitspraken Niet jury-lid en dirigent in één persoon F aillissementen Het gouden jubileum der N.Z.H.T.M. RECHTSZAKEN Doublé overtrokken Bril-montuur met verstelbaren arm f2.25 ALLÉÉN ZIJLSTRA AT 97 KERKNIEUWS STADSNIEUWS Door Joego-Slavië „Velserend" waar zij aan een gemeenschap pelijk landelijk koffiemaal deelnamen. Daarna werd een bezoek gebracht aan „Brederodeduin" waar ook de film „De bloedsomloop" vertoond werd en een thee werd aangeboden. Tijdens het groote zangconcours te Zand- voort is het dezen zomer voorgekomen, dat iemand den eenen dag in de jury zat en den volgenden keer als dirigent deelnam aan de wedstrijden! Welke toestanden gaan daar heerschen! merkt „De Tijd" naar aanleidng hiervan op. En hoe zal het ontzag en de eerbied voor jury-uitspraken bij de zangers en zangeres sen door dergelijke maatregelen verdwijnen! Herdenking 50-jarig bestaan N.Z.H. Muziek De beide njuziekkorpsen van het personeel der N. Z. H., dat van Leiden en van. Haar lem, hebben de directie hun medewerking aangeboden voor den feestdag van 13 Juni a.s. Deze aangeboden medewerking is gaarne aanvaard. Des middags van 35 uur zal door de ge combineerde corpsen een uitvoering worden gegeven .op het remiseterrein aan de Leid- schevaart. De Haarlemsche tramblazers zul len hun Leidsche kunstbroeders afhalen van het station N. S. en dan in optocht de stad doorgaan. De route is, behoudens wijziging door den Commissaris van Politie, als volgt: Aankomst Stationsplein om half 2. Ge marcheerd wordt door Kruisweg. Groote Markt, Groote Houtstraat, Houtplein, Tem peliersstraat, Leidschevaart. Terug om pl.m. kwart over 5 van het Remiseterrein over Leidschevaart, Konin ginneweg, Wilhelminastraat, Kenaupark, Kenaustraat, Kruisweg, Stationsplein. Het geheel zal uit 60 man bestaan, w.o. 20 trommelslagers. Minister Reymer neemt deel aan het feestmaal. De Minister van Waterstaat, de heer Rey mer, zal a.s. Zaterdag deelnemen aan het feestmaal, dat de N. V. Noord-Zuid-Hol - landsche Tramweg Maatschappij ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan in haar dien dag te openen nieuwe kantoorgebouw te Haarlem, geeft. Onderwijzersexamens HAARLEM, 9 Juni. „Da-Costa-Kweek- school". Geëxamineerd 6 candidaten. Toege laten de heeren: W. Kappner te Haarlem, p. van Wakeren te Schagen en de dames: J. M. Hylkema te Hillegom, J. Schimmel penning te Overveen, J. van Duinen, H. W. Meeuweszen te Haarlem. Afgewezen: geen. HAARLEM, 9 Juni (Rijkskweekschool) Geslaagd de dames C. P. E. Vriesen en C. A. Wolff, en de heeren P. J. R. van den Berg en J. J. R. Groos, allen te Haar lem. Personalia Mej. J. P. H. Huntink, alhier, slaagde aan de Sint-Antoniakweekschool te Amsterdam voor het examen akte L. O. Mej. KI. Keitgen, alhier, slaagde aan de R. K. Kweekschool te Moerdijk voor het examen akte L. O. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Haar lem mr. dr. J. Wackie Eijsten te Bloemen- daal. De besteller bij de P. T. T., W. Koning te Schagen, is overgeplaatst naar Haarlem. Orgelconcert Het programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, te geven op Donder dag 11 Juni, des namiddags van 3—4 uur door den heer George Robert, is als volgt: 1. Praeludium et Fuga a kl. t., J. S. Bach. 2. Sarabande et Fughette, F. Couperin 3. Adagio en Andante uit het concert G gr. t., G. F. Handel. 4. Sonate V, F. Mendelssohn Bartholdy. Andante. Andante con moto. Allegro maestoso. 5. a. Mélodie, b. Marche, A. Guilmant. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werden den 9en Juni 1931 in staat van faillissement verklaard: N. V. Naamlooze Vennootschap Vis- scherij Maatschappij „Spaarnestroom" ge vestigd te IJmuiden, Trawlerkade 59. Cu rator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, wonende te Haarlerq. N. V. Vennootschap Visscherij Maat schappij „Rijnstroom" gevestigd te IJmui den, Trawlerkade 59. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, wonende te Haarlem. B. G. Hilbers, bloembollenhandelaar, wo nende te Wijk aan Duin, Beecksanghlaan 513. Curator Mr. M. A. van Eek, wonende te Haarlem. P. A. van Wijk, handelsreiziger, wonen de te Haarlem, Zijlweg 131. Curator Mr. L. G. van Dam wonende te Haarlem. W. van Elswijk, schillenophaalder, wo nende te Rijk Haarlemmermeer, Aker- dijk 169. Curator Mr. C. Blankevoort wo nende te Haarlem. H. J. Sekeris, timmerman en aannemer wonende te Haarlem, Tugelastraat 46. Cu rator Mevr. Mr. van TaalingenDols wo nende te Haarlem. W. J. Pelser, huisknecht wonende te Zandvoort, Zeestraat 34 boven. Curator Mr. L. Ali Cohen wonende te Haarlem. J. de Jong, schilder, wonende te Haar lem, Korte Lakenstraat 10. Curator Mr. L. Ali Cohen wonende te Haarlem. J. J. P. van Deenen, behanger, wonende te Haarlem, Kokstraat 2. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys wonende te Haarlem. P. ten Wolde, caféhouder en heibaas, wo nende te Beverwijk, Kloosterstraat 1. Cu rator Mr. H. J. M. Tonino, wonende te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: J. C. Arts, wonende te Zandvoort. Cu rator Mr. H. O. Drilsma wonende te Haar lem. D. A. Vellema wonende te Beverwijk. Cu rator Mr. Dr. A. van der Flier wonende te IJmuiden. J. C. Feringa wonende te Haarlem. Cu rator Mr. G. W. C. Pliester wonende te Haarlem. Geëindigd is het faillissement door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van J. W. Wakker wonende te Hoofd dorp. Curator Mr. G. W. C. Pliester wo nende te Haarlem. Het Teraziaplein te Beograd. Een mooi gedeelte van het Kalimagdan - park Zaterdag viert de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij haar 50-jarig be staan. Op dien dag zal een nieuw kantoor gebouw aan de Leidschevaart te Haarlem geopend worden. Een foto van den nieuw bouw Aanvaring in het Noordzeekanaal Gebrekkige regeling van het verkeer in dit kanaal. De Raad voor de Scheepvaart deed giste ren uitspraak inzake de aanvaring van het stoomschip „Trajanus" met het Er.gelsche regeling van het verkeer in het Noordzee kanaal bij de Hembrug. De Raad is van oordeel dat dit ongeval een typisch voorbeeld is van de gebrekkige regeling van het verkeer in het Noordze- kanaal. Op de wijze, waarop de beide schepen, welke met elkaar in aanvaring zijn geweest, hebben gehandeld, valt geen aanmerking te maken. Integendeel, op deze schepen is zeer voorzichtig gemanoeuvreerd. Toen echter de diepgaande „Weser", als 't ware zigzagsge- wijze, en wel wat gewaagd manoeuvreerende, langs de „Medmenham" voer en daar een aanvaring werd voorkomen, was het voor het Engelsche schip onmogelijk zijn koers te behouden, daar het water op geweldige wijze in beroering was gebracht. In dit ge val had een van deze beide schepen vast moeten maken. Hetzelfde resultaat zou hier verkregen zijn, wanneer de brugwachter den toegang voor schepen van de zeezijde nog niet had opengesteld. De Raad wil hiermede niet zeggen, dat de geheele regeling hier van den brugwachter had moeten uitgaan. Aan dien ambtenaar ontbreken gesteld dat hij den toestand uit zeemansoogpunt zou kunnen beoordeelen daartoe de noodige gegevens. Wel had hij kunnen bedenken, dat het, onder de toen maals heerschende weersomstandigheden, openstellen van de brug voor schepen van de zeezijde komende, ook al zou de „Trajanus" het laatste schip zijn dat, van de andere zijde komende, nog van deze brugopening kon gebruik maken, aanleiding zou geven tot het elkander passeeren der schepen zeer dicht bij de brug, hetgeen zeker ongewenscht is. De vischtijd Gisteren is een pakhuis in de Bannesteeg opengebroken. Uit dit pakhuis is een hen gelstok ter waarde van 6.50 ontvreemd. Alweer het versche kadetje Behandeling in hooger beroep Voor de Vijfde Kamer der Amsterdam- sche Rechtbank diende gisteren in hooger beroep de zaak tegen den 36-jarigen direc teur van hotel „Suisse", J. F. S., verdacht van overtreding der arbeidswet. S. zou als directeur van hef hotel in de aan het hotelibedrijf verbonden keuken, bakkerijarbeid hebben doen verrichten door den bakkersgezel H. Breet, bestaande uit het vervaardigen van luxe broodjes. Voor B. was geen Arbeidslijst, vereischt volgens art. 68 der arbeidswet aanwezig. Destijds stond de hotelhouder voor den kantonrechter terecht, de ambtenaar van het O. M. eischte 0.50 boete (daar het hier- een principieele beslissing betrof) doch de Kantonrechter, Dr. Fontein, sprak ver dachte vrij. Het O. M. ging in hooger beroep. Als getuige werd de controleur van den arbeid A. C. J. Bouter gehoord. Get. had geconstateerd dat in de werkplaats bakkers- arbeid werd verricht. De directeur van „Suisse" had verklaard dat de bakkersgezel Breet, brood bakte om den logeergasten versch brood te verschaffen voor 10 uur des morgens. De directeur had geen arbeids lijst ingevuld voor B. daar hij z.i. tot het hotelpersoneel behoort. De oven van de bakkerij bevindt zich in de keuken. De officier, Mr. E. Overbosch, hield een zeer uitvoerig requisitoir, waarin hij allereerst de 6 overwegingen van den kantonrechter naging, waarop verd. was vrijgesproken. Spr. noemde broodbakkerijen die plaatsen, waar brood wordt bereid. Dit is hier het geval. Dat ter plaatse uitsluitend brood wordt bereid is niet noodig om de werk plaats als bakkerij te bestempelen. Het staat vast dat in de keuken van „Suisse" brood wordt gebakken ten behoeve van de gasten. Zoolang de inrichting uit sluitend hotelbedrijf is, is de arbeidswet niet van toepassing, doch hier dienen de artike len der arbeidswet te worden nageleefd. Ook in een hotel mag geen brood voor 10 uur worden geleverd. Spr. was van meening, dat het vonnis van den kantonrechter on juist was gewezen, hij eischte vernietiging van het \onnis van den kantonrechter en verdachte's veroordeeling tot 1.— boete. De verdediger, Mr. A. J. Herzenberg, be streed de opvatting van den Officier. Indien hier sprake is van een bakkerij dan is er nog geen strafbaar feit aanwezig, daar de keuken waarin gebakken wordt onttrokken is aan de arbeidswet aangezien zij geen fa briek of werkplaats is in den zin der wet Zoolang de arbeidswet niet is ingevoerd OPTICIENS voor koffiehuizen en hotels valt de arbeid in de keuken-bakkerij niet onder de arbeids wet. Het gaat hier om de kwestie of de hotelhouder zijn gasten versch brood mag afleveren voor 10 uur des morgens. PI. concludeerde ten slotte tot bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak 23 Juni a.s. De V.A.R.A. contra den Staat „Gevleugelde daden" Gisteren is bij de Haagsche rechtbank in hoofdzaak aanhangig gemaakt de kwestie tusschen de V. A. R. A. en den Staat be treffende de uitzending van het hoorspel „Gevleugelde Daden", welke uitzending door de radiocontrólecommissie was verboden, doch die in kort geding door den president van de rechtbank alsnog werd toegestaan. Nadat mr. Duys voor de V.A.RA.. had ge concludeerd voor eisch, werd de zaak verder aangehouden tot 8 Sept. De afgebroken radio-rede. In de procedure tusschen de V.A.R.A. en den Staat over de afgebroken radiorede van den heer Zwertbroek heeft de procureur voor de V.A.R.A. mr. Tj. Mobach gisteren con clusie van repliek genomen. Hieraan wordt het volgende ontleend: Dat waar de radio-omroepcontróle-commissie geenszins is een college van advies en bij stand aan de regeering, zooals bijv. de Radio- raad, en nog veel minder een verordenend orgaan, dat algemeene voorschriften kan ge ven, volgens de V.A.R.A. aan 't verzoek aan die commissie van 11 Aug. 1930, dat door den Staat werd geciteerd, geen algemeen ver bindende kracht kan worden toegekend. Bovendien is discussie over dit verzoek voor deze procedure van geenerlei belang, omdat het slechts handelde over uitzendin gen omtrent de verdeeling van den zendtijd en de daarbij op desbetreffende regeerings- besluiten geuite critiek, waarvan in casu geen sprake is. Verder wordt in de conclusie gesteld, dat de Radio-omroepcommissie op 23 Sept. 1930 een tweeden brief of circulaire heeft rond gezonden, waarop van de zijde der V.A.R.A. niet is geantwoord, omdat zij zich in geen enkel opzicht wilde binden en het met de door de radio-contrólecommissie gestelde normen geenszins eens was, daar het verzet der commissie thans geheel in het algemeen de regeeringspolitiek op radiogebied betrof en aan de V.A.R.A. in haar omroepmachtiging de uitzending van mededeelingen van poli- tieken aard zeer nadrukkelijk is toegestaan. Waar de radio- omroepcontrólecommissie zelf haar beide brieven blijkt te hebben op gevat als volkomen bindende „oekasen", zoo dat zij zelfs aan de omroepcontroleurs daar van afschrift had verstrekt, heeft zij daar door een ongeoorloofde uitbreiding gegeven aan art. 12 van het radio-contrölereglement, dat volgens den tekst en de bedoeling de omroeporganisatie slechts verplicht tot het toezenden van den woordelijken tekst op een concreet verzoek in een bepaald geval. De commissie schijnt dezen gevaarlijken weg steeds verder in te gaan, gelijk blijkt uit haar nieuwste „verordening" van 20 Jan. 1931 en de V.A.R.A. stelt, dat op bovenbe doelden wankelen grondslag het afbreken der uitzending op 8 Oct. 1930 wordt gemoti veerd. Het gevaarlijke van een zoo willekeu rige handelwijze blijkt reeds uit de door den Staat gereproduceerde redevoering, die aan leiding tot afbreking zou hebben gegeven. Daaruit blijkt echter zonneklaar, dat deze rede geen enkele bespreking van eenig be sluit van de regeering of van regeeringscol- leges behelst en de V.A.R.A. ontkent, dat zelfs al had de circulaire van 23 Sept. 1930 rechtskracht, de afbreking op grond daarvan ware te rechtvaardigen. De V.A.RA. hand haaft dan ook ten volle haar vordering. Deze zaak werd hierna voor verdere be handeling aangehouden tot 8 Sept. Wederopbouw der verwoeste kerken in Frankrijk Een kathedraal door 2000 granaattreffers verwoest. Op de jaarvergadering van het „Werk tot wederopbouw van verwoeste kerken en tot ondersteuning van behoeftige priesters," die dezer dagen te Parijs werd gehouden, heeft M. Laudet in tegenwoordigheid van kardinaal Verdier en van verschillende Fransche bis schoppen mededeelingen gedaan over hetgeen tot nu toe verricht is door het werk van den wederopbouw der tijdens den oorlog ver woeste kerken. Van de 1200 kerken, die in meer of min dere mate restauratie noodig hadden, zijn er tot nu toe 950 weer hersteld; aan 220 wordt nog gewerkt. Verder is aan 6000 pries ters geldelijke steun verleend tot een geza menlijk bedrag van millioenen francs. De totale uitgaven van het werk bedroegen 800 millioen francs. In de toekomst zal men zich verder in hoofdzaak wijden aan de bevordering van priesterroepingen, ondersteuning en bijstand aan herstellingsoorden voor priesters en de oprichting van nieuwe kerken in de voor steden van Parijs. Onder de opnieuw opgetrokken kerken munt vooral de basiliek van Albert (depar tement Somme) door haar architectuur uit. Op den toren bevindt zich het uit de 9e eeuw stammende genadebeeld der Moeder Gods, dat in 1915 door een granaat werd ge troffen, maar op wonderdadige wijze toch behouden is gebleven. De wederopbouw van deze kathedraal, die door 2000 granaten ge troffen werd, heeft 14 millioen francs ge- krvsf. Een kijkje uit het park op de Save, waar een nieuwe haven wordt aangelegd. Van Sarajewo naar Beograd (Belgrado) is ook alweer een volle dag reizen per smal spoor; weer dus van 's morgens vroeg tot 's avonds in den trein. Hier in Joego-Slavië behoeft men er ech ter geen spijt van te hebben, dat de afstan den zoo groot zijn, want men raakt niet uit gekeken aan het landschap waar men door reist, en men zit in deze wagons van het smalspoor, zooals ik al eerder zei, zeer ge makkelijk. Het weer was goed, maar niet zoo warm als de laatste dagen, wat voor een treinreis nu juist geen nadeel was. En dan heb ik op deze reis ook nog weer een nieuwe sensatie ondergaan: Toen we goed en wel aan het rijden waren kwam de conducteur met een armvol koptelefoons bij zich den passagiers vragen, of ze ook van de radioaansluiting gebruik wilden maken. Vijf entwintig dinaren kostte het, als je tot Bel grado toe een koptelefoon tot je beschikking wilde hebben, dat is dus in Nederlandsch geld f 1.12%. De telefoon werd aangesloten aan een stopcontact id den wagon en daar be gon het. Eerst, het was Zondag, een kerk dienst, als ik me me wel herinner uit Boeda pest en daarna de gebruikelijke pro gramma's, zooals we die hier ook kunnen hooren: Rome, Beograd, enz. Het was werke lijk een typische gewaarwording, al rijdende te kunnen genieten van de op verren af stand gegeven concerten, maar nog veel ver wonderlijker was het tot de ontdekking te ko men, dat er veel minder storingen waren dan ik dat thuis gewoon ben; zelfs het rij den door de tunnels en er zijn er hier op deze lijn zoo eenige; ik heb me laten vertel len, en ik geloof het volkomen, 144 had niet den minsten invloed op het geluid. Over het begin van de reis zelf zal ik nu maar niet te veel meer uitweiden, die was zooals de reis van Doebrownik naar Sa rajewo: bergen, en bergen en nog eens ber gen waar je tegenop keek en waar je langs keek en waar je, al waren het dan ook tel kens weer bergen, nooit genoeg van kreeg, zóó mooi waren ze in de veelheid van kleu ren, die ze, niettegenstaande hun sombere grijsheid, ten toon wisten te spreiden. Tegen een uur of vier echter veranderde het land schap. Eerst had een flinke regenbui de grijze steenen zwart gekleurd, zoodat de in druk nog verlatener werd, maar het duurde niet lang, of er kwam wat meer groen te zien en vooral nadat we langs een groote serpentine tusschen Wardiste en Oesjize, waarin we alleen al 28 tunnels door kwamen, over een hoogen berg heen gekomen waren, kregen we meer groen te zien, al bleef ook het terrein, op enkele gedeelten na, zeer Een der typen, een met 'n schapenvel omhan gen man, die dit kleedingstuk zoowel in den heeten zomer als in den kouden winter draagt, zooals men die in Beograd nog tus schen de naar de laatste mode gekleede dames en heeren ziet rondloopen. bergachtig. Maar op de berghelling zag je nu weiden en akkers, waartusschen zich vriendelijke witte kleiwegen slingerden. Maar toen het ook hier begon te regenen ge lukkig maar een half uurtje werden al die vriendelijke witte wegjes donkerbruine pap slingers die tusschen het zwarte gesteente door kronkelden en er alles behalve aan lokkend uitzagen. Soms kwam je bij prachtig weer en helderen zonneschijn een tunnel binnen en als je er na een minuut of wat aan den anderen kant van den berg weer uitkwam zat je midden in den nevel of in den regen. Het laatste gedeelte van de reis voor Beograd ging door vlak land met mooie groene weiden en akkers met jong gewas, hier-en-daar afgewisseld met groepen hoo rnen. EU na dat vlakke stuk land doorgestoomd te zijn', waren we in de hoofdstad van Joego slavië. Beograd, dat eigenlijk niets anders wil zeg gen dan het Witte Fort, is een merkwaardige stad. Niet, dat ze in zooveel opzichten afwijkt van andere steden, maar omdat ze in de jaren na den wereldoorlog en vooral in de laatste tien jaren zoo totaal van voorkomen is veranderd. Waardoor? Bij het einde van den oorlog had Beograd een bevolking van 80.000 zielen, die in 1921 Ten slotte wil ik nog even wijzen op het, in een gebouw in typisch Servischen stijl ge huisveste museum Mestrowitsj, waar in hoofdzaak beelden van den grooten beeld houwer Iwan Mestrowitsj zijn tentoongesteld. Het meest heeft mij getroffen een marmeren beeld, waarin in het voetstuk gebeiteld staat Moja Majka (mijn moeder). De dag werd besloten met een diner, aan geboden door den Nederlandschen consul, den heer Petkowitsj, waaraan het aan rede voeringen weer niet ontbrak, maar verder een zeer aangename geest heerschte en Holland nog al eens in de hoogte gestoken werd. ARTHUR TERVOOREN. Het oude en het nieuwe BeogTad naast elkaar. reeds gestegen was tot 100.000. En nu, maar tien jaren later, wonen er, volgens de jongste volkstelling van 31 Maart 1931, niet minder dan 240.000 menschen. Sedert het einde van den oorlog is dus het inwonertal verdrievou digd. Is het wonder, dat de stad van aanzien veranderd is? Neem daarbij dan ook nog in aanmerking, dat tijdens den oorlog de stad zwaar be schoten is, waardoor veel van wat er in de eerste maanden van 1914 nog stond werd vernield en men zal begrijpen, dat iemand, die toen Beograd, of zooals het toen nog ge- noëind werd, Belgrado, gekend heeft, nu al heel raar zou opkijken, als hij er onver wachts weerkwam. Een stad zonder huizen, waar maar steeds meer menschen heentrokken het is dui delijk, dat de eerste en in den aanvang eenige zorg was: huizen bouwen! Met verbazende snelheid verrezen er over al gebouwen en nu dan toch alles vernieuwd moest worden, besloot men het ook maar grondig te doen en inplaats van de kleine éénverdiepingshuisjes, die er gestaan hadden, kwamen nu reusachtige gebouwen van zes, zeven verdiepingen. Waardoor je nu tus schen al die nieuwe, hooge gevaarten hier- en-daar nog de weinige kleine huisjes, die er zijn overgebleven, als dwergen tusschen de reuzen ziet staan, wat op den vreemde ling wel een eigenaardigen indruk moet ma ken. Baksteen, of zelfs natuursteen, ziet men er niet veel voor de huizen gebruiken, het is alles beton en Beograd wordt dan ook wel eens de betonnen stad genoemd. Voortva rendheid genoeg dus, maar het oog voor architectonisch schoon heeft daarmee helaas geen gelijken tred gehouden; er staan wei nig gebouwen, waarvan je kunt zeggen: dat is nu eens een prachtig gebouw. En toch, al zijn de gebouwen dan wat plomp en zwaar, al ontbreekt er sierlijkheid van vormen, al ont breekt er stijl aan, als geheel maakt de stad een aangenamen indruk en dat is al veel. Waar het aan ligt weet ik niet, maar je voelt er je prettig, ook al vind je veel van wat je ziet, lang niet mooi. Wat Beograd bij zijn vooruitgang verloren heeft is de typische echt Servische kleeding van zijn bevolking. Vóór den oorlog liepen hier de mannen zoowel als de vrouwen nog allemaal rond in de mooie landsdracht, maar nuDe dames kleeden er zich zeker niet minder dan in Parijs en rouge en lippenstift wordt er met minstens even groote vaardig heid gehanteerd als in de meest mondaine stad ter wereld. Wat ik nu niet bepaald een voordeel kan vinden. HeelemóAl heeft de stad zich echter nog niet gemoderniseerd en het doet eigenaardig aan, als je daar 'usschen al die chique dames in keurige toiletjes en die heeren in colbertjes van de nieuwste Engelsche stoffen, mannen ziet loopen, gekleed in een schapenhuid, of vrouwen met hoofddoek en in felle kleuren Ned. Centrale Ver. tot Bestrijding der Tuberculose Algemeene vergadering Gistermorgen om elf uur kwamen de afge vaardigden van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in café Brinkmann te Haarlem bijeen. De voorzitter, dr. J. D. Hefting, opende de ver gadering met een woord van welkom. Spreker wijdde eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van Dr. Kluiskerk te Rotter dam. Het Internationaal Congres der Tubercu losebestrijding zal het volgende jaar, in de eerste week van September in Nederland worden gehouden. De opening zal geschieden in de Grafelijke Zalen te Den Haag en de vergaderingen zullen plaats vinden in den Dierentuin te Den Haag in ivt Koloniaal Instituut te Amsterdam. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de totale opbrengst van de Emmabloem- collecte dit jaar i 159.000 bedragen heeft. De gebruikelijke verslagen en begrootin gen werden vervolgens goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen Dr. Hef ting, Mr. Slingenberg, Mevrouw de Vries- Bruijn, Dr. Schuckink Kool, Dr. Bronkhorst, Dr. Schoip, Dr. Vos er Dr. Heving. Van Amersfoort was een voorstel ingeko men tot wettelijke regeling van de Tuber- culose-bestrijding. Dit voorstel werd nader toegelicht, doch het dagelijksch bestuur achtte thans het oogenblik niet gunstig om bij de regeering op wettelijke regeling aan te dringen. Een dergelijk verzoek is al meerma len gedaan, doch de uitwerking bleef nihil. De vergadering ondersteunde het voorstel niet. Bij de rondvraag ontspon zich een uitge breid debat over de subsidie-regeling inzake T.B.C.-bestrijding in den lande. De vergade ring ondersteunde krachtig een motie, daar voor ingediend door het bestuur b(j de re geering. Ten slotte diende dr. Heyermans een voor stel in, waarin hij het bestuur opdraagt een krachtige actie te voeren in den lande te zamen met andere vereenigingen, om bij de autoriteiten aan te dringen op verhooging van de rijkssubsidie aan de plaatselijke ver eenigingen. Het bestuur achtte deze motie niet aan vaardbaar, omdat daarin een wantrouwen jegens de leiding gevonden moest worden. Het voorstel werd dan ook na een vrij heftige dis cussie verworpen. In den middag maakten de afgevaardigden een autorit door Haarlems omstreken naar 308. VIII. rijk geborduurde lijfjes en rokken. Dat is nog een overblijfsel van wat Belgrado eens, nog niet zoo heel lang geleden, is geweest. Wat heel mooi is in Beograd is het Kali- magdan-park, een in terrassen aangelegd park, vanwaar men een fraai uitzicht heeft op de samenvloeiing van Save en Donau. In dit park, dat is aangelegd tegen en om de ruines van een oud fort en waarin ook een monument staat dat getuigt van dankbaar heid aan Frankrijk, waar tal van Serven een toevlucht vonden, toen zij hun eigen land moesten ontvluchten, wandelen 's avonds de inwoners van Beograd graag. Ze zien er uit op den Donau en vooral ook, op de vlakte aan den overkant daarvan, die tot aan den oorlog aan Oostenrijk behoorde, maar nu ook Servisch gebied is geworden, waar Serven wonen, zooals zij, maar die tot na den oor log hebben moeten zuchten onder vreemde overheersching. Bezienswaardig zijn in Belgrado het Han delsmuseum, het Nationale Museum, waarin tal van voorwerpen uit het steenen tijdperk en uit den Romeinschen tijd zijn bewaard, die in den omtrek der stad en in den Donau zijn gevonden; het Studentenhuis, dat koning Alexander voor twintig millioen di naren heeft laten bouwen en aan de stad geschonken ter huisvesting van arme stu denten. Er wonen daar in dat groote gebouw 500 studenten, terwij] er alle dagen nog 250 andere komen eten. Ook een fraaie Grieksch Katholieke kerk (de overheerschende gods dienst is hier de G. K.) hebben we nog bezichtigd, waarin de geloovigen staande den dienst moeten bijwonen, banken zijn er in de heele kerk niet, alleen drie zetels, een voor den Koning, een voor de Koningin en een voor den patriarch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5