Buitenlandsch ddCieuws Uw kindje FEUILLETON DE SWEEPSTAKE DERBY XU KLUX KLAN BRIEVEN UIT ENGELAND De Internationale Arbeidsconferentie Het antwoord van Albert Thomas De moratorium-kwestie Een officieele verklaring -FIETSBANDEN hckt/oopend De demonstraties van de Stahlhelm De Belgische regeeringsverklaring Belgische Ministers van Staat Herziening van het Young-plan bepleit Het Evangelische kerkverdrag in Pruisen De Fransche financiën Een deficit van 2072 millioen francs De reparaties Purol en Purolpoeder RADIO-OMROEP De Economische Rijksconferentie te Ottawa Straatgevechten in Barcelona Gemengde ^Buitenlandsche c"Berichten Nieuw tentoonstellingsgebouw te München KORT NIEUWS Humoristische Avonturen-roman „Ik zou wel eens willen weten, meneer, „Wij hadden een Derby van een nieuwe soort", schrijft de „Daily Telegraph" in een hoofdartikel. „Een eeuw of langer is Derby Day een nationaal feest geweest en de Downs (zooals de heuvelreeks van Surrey genoemd wordt) verwachten alle soorten en klassen van men- schen op de paarden, die hun hart gewonnen hebben, te zien wedden. Maar dit jaar heb ben wij het denkbeeld van een sweepstake op monsterachtige schaal ontwikkeld ge zien. Verhalen, die ons een koude rilling over het lijf joegen, hebben immer de ronde ge daan over de reusachtige weddenschappen, door dezen of genen sportsman aangegaan en over de geweldige verliezen, door een anderen sportsman geleden. Maar nu kan zelfs de ergste gokker ons geen kippenvel meer bezorgen. Wat met wedden gewonnen of verloren kan worden is niets, vergeleken bij onze kans op een aandeel in de reus achtige kongsie der sweepstakes. Dit jaar wordt zü geschat op ongeveer drie millioen ponden. Wie kan het bedrag over het vol gende jaar voorspellen?" Gij zult mij ten goede houden, dat ik de ontboezemingen van een Engelsch blad woor delijk vertaald heb in plaats van u te ont halen op zelfgemaakte uitweidingen over de „Derby van een nieuwe soort", welke wij beleefd hebben. Zelfs indien ik deskundige v/as op het gebied van races en wedden, zou ik niet zoo vermetel zijn, mij een oogenblik in te beelden, dat in alle Nederlandsche taalgebieden tezamen één man woont, die in zoo weinig woorden zoo juist iets weet uit te drukken, dat met „rennen" ver band houdt, als een Engelschman en dat, indien dit wel het geval was, ik, die geen renpaard van een muilezel weet te onder scheiden, die man zou zijn. Op dit punt blijft de Engelschman on overtroffen. Ook het opschrift van dezen brief; „De Sweepstake Derby" ontleen ik aan de „Daily Telegraph". Het weegt op tegen een heel hoofdartikel. De Derby Sweepstake is anderhalve eeuw oud; zij werd in 1780 door den twaalfden graaf van Derby (het grafe lijk geslacht dagteekent van de eerste helft der twaalfde eeuw) ingesteld, ofschoon reeds vijftig jaren daarvoor te Epsom jaarlijksche rennen gereden werden. En nu, honderd vijftig jaren later, kenschetst een Britsch journalist op treffend juiste en bondige wijze de ontwikkeling van Derby Day als nationa- len „feestdag", door de woorden Derby en Sweepstake van plaats te laten verwisselen en van „Sweepstake Derby" te spreken. Wat de „Derby Sweepstake" is, weet gij. Ik moet in ieder geval aannemen, dat gij het weet. De „Sweepstake Derby!" Dat wil zeggen; een Derby, die geheel en al beheerscht en overheerscht en overschaduwd is ge worden door de Sweepstake, door dégrootste loterij van alle tijden eri volken. Met een inzet van 2.750.000 pond, met hoofdprijzen van 30.000 pond, met een paar dozijn prijzen van 15.000 en 10.000 pond, met honderden prijzen van 100 pond. En met een batig saldo van honderdduizen den ponden voor.... de ziekenhuizen van Ierland! Zoo ooit een regeering, die aan chronisch geldgebrek leidt, een genialen inval gehad heeft, om zich althans voor één doel en een goed doel de noodige middelen te verschaffen, dan is het de regeering van den Ierschen Vrijstaat geweest, toen deze een sweepstake, een loterij instelde, die parallel zou loopen aan de groote rennen iri Engeland. De Ieren zelf zijn, in bijna even sterke mate als de Engelschen, gokkers en wed ders, maar aangezien zij arm zijn, kunnen zij slechts geringe bedragen riskeeren. Zij zijn ook voortreffelijke paardenkenners en Paardenfokkers. De Royal Siciety te Du blin is een der voornaamste hippische in stellingen ter wereld. Maar het land der rennen is en blijft Engeland. Opdat de sweepstake de millioenen zou afwerpen, die de regeering van den Vrij staat voor haar hospitalen noodig heeft, moest de belangstelling van het Engelsche publiek gaande worden gemaakt. Ierland moest onmiddellijk het voordeel trekken an de weergalooze populariteit der groote Engelsche wedrennen. De inzet bedroeg 10 shilling. Voor dit bedrag kreeg men, evenals bij iedere loterij, een genummerd „aandeel" of lot. Eenige dagen vóór de Derby ving te Dublin de trekking aan. Op de eerste nummers vielen naar den". Een ieder, die een paard trok, zou minstens 845 pond ontvangen. Maar zü, op wier nummer het paard gevallen was, dat Woensdag zou zegevieren, zouden 30 000 pond uitgekeerd krijgen. Bijna alle gelukkigen waren arme drommels. Het ge- 'ukkigst waren - zij, die „favourites" getrok ken hadden. En in zekeren zin tevens te beklagen. Wat moesten zij doen? Ingaan op aanbiedingen van hen, die hun 5000 rond en zelfs veel meer boden voor een half aandeel in hun kans? Verloor het naard, dan hadden zij in ieder geval een klein fortuin binnengehaald. Maar won het aard, dan hadden zij duizenden en duizen den ponden genoeg om hun verdere leven zorgeloos en zelfs in grooten wel stand door te brengen verbeurd. Terwijl de gelukkigen zich geen raad wisten met hun geluk, en in duizend angsten verkeer den, dat zij er precies het verkeerde mee zouden doen, duurden de trekkingen voort. Londen dacht aan niets anders. Sinds de sluiting van den wapenstilstand in 1918 zijn de kranten niet zóó gulzig verslonden ge worden. Op de drukste uren van den dag zag men alom drommen menschen. die de lange uitlotingslijsten doorkeken in hoop en vrees. Zouden ook zij 100 pond getrokken hebben? Iedere editie verwekte nieuwe sen satie, al bevatte zij niet meer dan een half dozijn nieuwe trekkingen. Men kon er immers bijzijn. En eindelijk: sluiting van de sweepstake. Eenige uren verademing. En dan: de Derby. De grootste Derby, de geweldige race van alle tijden, bijgewoond door niet veel minder dan één millioen opgewonden menschen. De paarden beslisten in hoogste instantie de waarde der prijzen. 30.000 pond of niet meer dan 845 pond. Enkele minuten van barstende spanning. En dan is een blinde mandenmaker bezitter van 30.000 pond ster ling geworden. Een arme zuigeling heeft meer ponden op haar naam gekregen dan zij uren geleefd heeft. Een neger is schat rijk geworden. Kapitalen zijn in enkele minuten verworven. De rest van Engeland heeft ze bij beetjes van 10 shilling verloren. En de Iersche ziekenhuizen kunnen voor- loopig voort. NESSUNO. In een uitvoerige rede heeft de directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, Al- bert Thomas, geantwoord op de bij de al- gemeene beschouwingen in de Internatio nale Arbeidsconferentie op zijn beleid en op zijn jaarlijksch rapport geoefende cri- tiek en gedane scherpe aanvallen. Hij ver klaarde, dat de Internationale organisatie van den Arbeid op het oogenblik in een critisch stadium van haar ontwikkeling is gekomen. De economische wereldcrisis en de geweldige werkloosheid hebben haar een nieuwe taak opgedrongen en nieuwe vraag stukken opgeworpen, welker oplossing zeker ook de toekomst van het Arbeidsbureau zou beïnvloeden. Ter bestrijding van de werk loosheid beval Thomas sterk aan het uitvoe ren van groote openbare werken, het orga- niseeren van internationale credietver- schaffing voor de bijzonder ernstig eraan toe zijnde staten en voorts het ontwikkelen van de werkloosheidsverzekering. Wanneer men wil, dat de wereld de ellende en de verschrikkingen bespaard zullen blijven, waarmee het begin van een nieuw regiem in Sovjet-Rusland gepaard ging, dan moet men thans niet terugschrikken voor de grootste inspanning en het nemen van maatregelen evenmin uitstellen als zoonoo- dig het invoeren van ingrijpende hervor mingen. Van officieele Duitsche zijde wordt mede gedeeld, dat de verschillende berichten, als zou de Rijksregeering voornemens zijn bin nen eenige dagen een verzoek om een mo ratorium te doen, zonder eenigen grond zijn. Er zijn nog geen besluiten genomen en alle mededeelingen hieromtrent zijn dan ook voorbarig en kunnen slechts scha delijke gevolgen hebben. Een gedeeltelijk moratorium mogelijk De „Daily Telegraph" verneemt met be trekking tot de bijeenkomst te Chequers, dat het tijdstip niet rijp wordt geacht voor een nieuwe internationale conferentie of commissie van deskundigen noch ten aan zien van de schadevergoedingen, noch van de oorlogsschulden. Vandaar, dat een groot opgezette herziening van het Youngplan niet wordt overwogen, doch eenige verlich ting van Duitschlands moeilijkheden zou kunnen worden gegeven door een partieel moratorium voor het voorwaardelijk gedeel te der annuïteiten tot een bedrag van 600 milioen gulden per jaar voor den duur van drie jaar. Groot-Brittanië kan niet afstand doen van zijn ontvangsten uit de schadevergoe dingen zonder correspondeerende verlich ting van de betaling van zijn oorlogsschul den aan Amerika. Daarom berust de sleu tel van den toestand bij de Vereenigde Staten. In sommige kringen wordt het denkbeeld geopperd, dat Amerika wellicht zou toe stemmen in opschorting van de betalingen, indien het jaarlijksch binnenlandsche lee ningen uitgeeft van 600 millioen gulden, interest en amortisatiefonds waarvan zou den worden gewaarborgd door Duitschland, of Duitschland en de geallieerden gemeen schappelijk, waardoor moeilijkheden met de Amerikaansche begrooting zouden wor den vermeden. Men beoogt echter niet zich rechtstreeks tot de Vereenigde Staten te wenden, doch voorzichtige polsing door de mogendheden zou kunnen geschieden, die in het bijzonder bij de quaestie zijn ge ïnteresseerd. Briand over het bezoek op Chequers In de Fransche Ktmerzitting heeft de minister-president verzocht, de debatten in zake de Stahlhelmdemonstratie te Bres- lau uit te stellen. In dit verband ver klaarde Briand o.a. dat de Kamer bij de algemeene debatten gelegenheid zou hebben zich een denkbeeld te vormen van den hul digen stand van de DuitschFransche be trekkingen. Te Breslau in de nabijheid van de Pool- sche grens is een demonstratie gehouden, welke uitgegaan is van een bond, die niet zeer vredelievend pleegt te zijn. Ditmaal zijn twee vorsten en verscheidene generaals aanwezig geweest. Dit is een evenzeer te berispen als te betreuren gebeurtenis. In de 'te Breslau uitgesproken redevoeringen is geen beroep gedaan op oorlog, maar is heftige critiek uitgebracht op de regeering. die men voor te zwak hield om een veran dering van de Oostelijke grenzen te ver krijgen. Het gaat te ver, dat een dergelijke demonstratie in de nabijheid van de Pool- sche grenzen na de verzoening van Genève plaats vindt. Dit had coeten worden ver meden. De Fransche regeering heeft in haar standpunt de Duitsche regeering kenbaar gemaakt en heeft den indruk, dat deze door haar gedeeld wordt. „Wij zullen trachten uit het Duitsche volk, zoo al niet een bevriende natie, dan toch een vredelievend volk te maken. De Duitsche staatsleden hebben mij kwade uren bereid, maar ik laat mij daardoor niet ont moedigen. In ieder geval zou ik niet willen, dat het kabinet-Bruning door nationalisten zou worden vervangen". De Fransche regeering zal in ieder geval niet verzuimen bij dergelijke incidenten in te grijpen. Het bezoek op Chequers Na deze verklaring ging Briand geheel onverwacht over tot bespreking van het reparatieprobleem en van het bezoek op Chequers. Hierover zeide hij o.a.; Met be trekking tot de reparaties kan Duitschland zijn eigen opvattingen vertegenwoordigen, dat is zijn goed recht. Wij hebben echter onze eigen meening en men zal de plechtige verdragen niet kunnen aanvechten, zonder dat wij daartoe onze toestemming geven. Het Young-plan kan niet worden gewij zigd, want het heeft een definitief karakter. Van een eventueel plan, om het Young plan te herzien, heb ik geen kennisgeving ontvangen. Wanneer dit echter wel het ge val ware geweest, zou ik niets hebben ondernemen, zonder daar het parlement in te kennen. De verdading der stemming over de inter pellatie Lorin, inzake de demonstratie- tie van den Stahlhelm te Breslau, werd bij handopsteken aangenomen. Hierna werd de zitting verdaagd. In Fransch en Vlaamsch De Belgische minister-president Renkin heeft medegedeeld, dat hij Donderdag a.s. de regeeringsverklaring zoowel in het Fransch als in het Vlaamsch zal voorlezen. Vroeger, vóór het optreden van het kabi- net-Poullet, werd de regeeringsverklaring alleen in het Fransch uitgesproken en gedrukt, zoowel voor de Kamer als voor den Senaat. Bij de regeering-Poullet werd een gedrukte vertaling in het Vlaamsch naast den gedrukten Franschen tekst rond gedeeld, en in December 1929 liet Jaspar zijn verklaring eveneens in het Fransch en in het Nederlandsch drukken. Maar alhoe wel hem was verzocht ook in het Neder landsch de regeeringsverklaring af te leg gen, of te laten herhalen door een Vlaamsch lid der regeering, had Jaspar geweigerd zulks te doen. Sedert het bestaan van het Belgisch koninkrijk zal men dus Donderdag a.s. voor de eerste maal een regeeringsverklaring hooren uitspreken in het Nederlandsch. Vier leden der regeering, n.l. de heeren Van Isacker, Van Dievoet, Van Caenegem en Heyman, hebben den grondwettelijken eed in handen des konings afgelegd in het Nederlandsch. Van Cauwelaert en Janson Krachtens koninklijk besluit zijn de hee ren Van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen en lid der Kamer, en Paul Emile Janson, oud-minister van justitie, tot mi nister van staat benoemd. Door deze benoeming bedraagt het aantal ministers van staat thans 28. Een Amerikaans ch pleidooi De vroegere Amerikaansche Ambassadeur Houghton.te Berlijn, die geruimen tijd zeer teruggetrokken geleefd heeft, heeft zich weer in het openbare leven begeven. Voor een groot aantal toehoorders heeft hij in het Camegie-Instituut te Pittsburg een rede gehouden, waarin hij zich openlijk voor re visie van het Young-Plan verklaarde. Spr. legde er den nadruk op, dat buiten en be halve de herstelbetalingen ook de geheele waarde van de intergeallieerde schulden op de schouders van het Duitsche volk wordt gelegd. Men zegt van Duitschland, dat het den wereldoorlog ontketend heeft en het is op grond hiervan, dat deze zware financieele eischen gesteld zijn. Men vergeet echter, dat de geallieerden met Amerikaansche hulp den wereldoorlog hebben gewonnen. Zij, en niet Duitschland, zijn dus voor de schulden aan de Vereenigde Staten verantwoordelijk. Spreker waarschuwde de geallieerden er dringend voor den boog te veel te spannen. Van een ineenstorting van Duitschland kan de wereld geen voordeel hebben. Volgens spr. is het onvermijdelijk óf het Young-Plan tot herzien óf Duitschland uitstel van betaling te verleenen tot op het moment, dat het weer in staat zal zijn zijn herstelprestaties te hervatten. Aangenomen door Hoofdcommissie Pruis. Landdag De Hoofdcommissie van den Pruisischen Landdag heeft het Evangelische kerkver drag aangenomen met de stemmen der communisten tegen. De sociaal-democraten onthielden zich van stemming. De „Predi- kantenwet" werd eveneens aangenomen. in de gistermiddag gehouden Fransche Kamerzitting werd beraadslaagd over de suppletoire credieten voor het begrootings- jaar 1939—1931. De rapporteur Lamoureux verklaarde o.a., dat de inkomsten die aanvankelijk bere kend werden op 50.270 millioen, gestegen zijn tot 51.356 millioen, wat bij een over schot van 1086 millioen een vrij gunstig resultaat mag heeten. De uitgaven zijn van 50.598 millioen tot 53.499 millioen gestegen. Het deficit bedraagt dus in totaal 2072 mil lioen francs, het grootste, dat ooit in de geschiedenis van het Fransche parlementa risme is voorgekomen. De voornaamste oorzaak hiervan moet ge zocht worden in de suppletoire credieten. Spr. noemt het onzinnig, in de toekomst de begrooting in evenwicht te brengen, indien deze toch weer door suppletoire credieten wordt verstoord. De regeering heeft niet minder dan 46 wetsontwerpen ingediend, die alle aanleiding zijn tot nieuwe uitgaven. Dit is een ernstige fout, waaraan een einde moet komen. In het verdere verloop van de debatten werd het beleid der regeering scherp ge gispt. Een Italiaansche stem. In het semi-officieele Giornale d'Italia be spreekt Gaida de Italiaansche opvatting over de verdere behandeling van het tri- buutvraagstuk. Zijn uiteenzettingen worden vooral van belang door het feit, dat hij nau we betrekkingen onderhoudt met het Palaz zo Chigi. De formule, die Gaida opstelt luidt: Wan neer iedere St^at zou afzien van dat gedeel te, dat hij boven de dekking van zijn eigen oorlogsschulden van Duitschland ontvangt (dit noemt Gaida het nettogebied)kan hij zijn verplichtingen nakomen, tegelijkertijd echter den Duitsche financiën een belang rijke hulp geven. Een dergelijke kwijting zou ook een directe werkzame bijdrage zijn tot de practische beperking der bewapenin gen en tevens door het toonen van een goe den wil en den persoonlijken geest van Euro pa Amerika aanleiding kunnen geven tot een gematigder regeling der oorlogsschul- denkwestie. Moeder, Uw kindje zal U niet half zoo veel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes be handelt met Purol. Dit verzacht dade lijk en geneest spoedig. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. Het parlementswerk in Duitschland De Nazi's doen weer mee. Naar de „Fote Adler", het nat.-soc. orgaan voor de Mark Brandenburg, meedeelt, zullen de nat.-soc. voor het geval de Rijksdag weer bijeenkomt, vooreerst weer aan het parle mentswerk deelnemen. Aanval van Nanking op Kanton Opening der vijandelijkheden aanstaande. De vijandelijkheden tegen de Kantonee- sche troepen kunnen thans elk oogenblik worden verwacht. Volgens berichten uit par ticuliere bron heeft de regeering acht divisies afgezonden, die thans zijn aangekomen bij Jietsjang aan de grens van Honan en Kwantoeng. Een afstand van nog slechts 30 K.M. scheidt de legers. Uitgesteld tot het volgende jaar De Engelsche minister voor de Domi nions Thomas heeft in het Lagerhuis be kend gemaakt, dat de economische rijks conferentie te Ottawa uitgesteld is tot het volgende jaar. De regelingen hadden berust bij de Oanadeesche regeering en gisteren heeft de premier van Canada medegedeeld, dat tengevolge van de moeilijkheden, onder vonden door Australië en New-Zealand, bij het treffen van een regeling voor volledige vertegenwoordiging in Augustus, het nood zakelijk was geworden de conferentie uit te stellen tot 1932 en dat alle be trokken regeeringen zich hiermede accoord hebben verklaard. Bij opzetting tot staking Te Barcelona is het tot ernstige botsin gen gekomen tusschen syndicalisten en socialisten. De syndicalisten poogden het personeel van een draadfabriek tot staking op te zetten. De socialisten weigerden ech ter aan het stakingsparool gevolg te geven. Tijdens de hierop volgende woordenwisse lingen vielen schoten, die spoedig beant woord werden. Ten slotte waren eenige honderden arbeiders in den strijd gewik keld, welke eerst door het ingrijpen van de politie beëindigd kon worden. Naar tot dusverre bekend is zijn 11 per sonen zwaar gewónd. Een prijsvraag voor den bouw. De gemeenteraad van München hééft een vergadering gehouden die iri hoofdzaak ge wijd was aan het verlies, dat de stad had geleden door het afbranden van het Glas paleis. Besloten werd voorloopig 50.000 Mark beschikbaar te stellen voor het bou wen van een hulp-tentoonstellingslokaal en voor de rest van de verzameling. Er zal een nieuwe tentoonstelling worden gehou den in de Pinakotheek, die waarschijnlijk 15 Juli a.s. geopend zal worden en drie maanden zal duren. Waarschijnlijk zal on der alle Duitsche architecten een prijsvraag worden uitgeschreven voor een nieuw ten toonstellingsgebouw. Wanneer het Ministerie van Financiën de credieten heeft goedgekeurd, zal met het opruimingswerk begonnen worden, dat on geveer zes a acht weken zal duren en minstens 100.000 Mark zal kosten. Uit de puinhoopen heeft men twee brandkasten kunnen bergen, waarvan één reeds geopend is. Deze brandkasten bevatten belangrijke documenten en contracten, die geheel onge schonden zijn gebleven. Bovendien vond „Zijn we eigenlijk geen idioten?" „Zeg spreek liever in het enkel voud!" „Ben jij eigenlijk geen idioot?" DONDERDAG 11 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00— 11.00 NCRV. 11.00—2.00 KRO. Daarna NCRV 8.00—9.15 Gramofoonpl. 10.00 Zang Dameskoor NCRV 10.30 Zieken- dienst 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin 12.00 Politieber. 12.151.45 """'eert KRO-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer 1.452.15 Gramo foonpl. 2.153.15 Handwerkcursus 3.15 3.45 Vrouwenhalfuurtje 4.005.00 Zie- kenuurtje 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.456.45 Viool-recital E. Staal. Vleugel G. v. Wezel 6.45 Knipcursus 7.00 Vragenhalfuurtje 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.008.30 ir. M. C. A. Meischke: „Is het interieur van onze wo ning wel zooals het wezen kan?" 8.30 10.45 Concert Chr. Radio-orkest o. 1. v. G. Stam. M. m. v. mej. B. Schut (alt) 9.55 Vaz Dias 10.4511.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. AVRO-uitz. 8.009.50 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwij ding 10.3011.00 Gramofoonpl. 11.00— 11.45 Concert. C. Kummer—Heeroma (zang), Marg. Dikboom (piano) 11.4512.00 Gra mofoonpl. 12.002.00 AVRO-kwartet o. v. D. Groeneveld 2.002.30 Lezing. Jkvr. H. van Lennep: „Iets over de veredeling der lichaamscultuur" 3.004.00 Knipcursus 4.004.30 Gramofoonpl. 4.305.30 Zieken- uurtje 5.306.30 Omroeporkest o. 1. v. W. Knikker 6.30—7.00 Sportpraatje door H. Hollander 7.00—7.30 Vervolg concert Om roeporkest 7.308.00 Prof. dr. A. H. de Hartog: „Herlevend Realisme" 8.008.15 Gramofoonpl. 8.1510.30 Aansluiting Concertgebouw. Concertgebouw-orkest o. 1. v. N. Treep. Helene Cals (sopraan). Mevr. Roosje Kohier—Van Gelder vertelt van haar vliegtocht Indië—Holland 10.30 Vaz Dias 10.40—12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte (refreinzang). DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel door R. Foort 1.202.20 Concert. P. Tas (viool), Yvonne Morris (cello), Inez Togno- lini (piano) 2.25 Uitz. voor scholen 4.05 Dansmuziek 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Nieuwsber. 7.00 Strijkkwartet 7.20—7.40 Lezing 7.50 Lezing 8.30 „Crisis in Spain" 9.20 Berichten 9.35 Berichten 9.40 „Idle Thoughts" 9.55 Strijkkwin tet 10.25 Derde bedrijf uit „Rigoletto" van Verdi 10.55 Lezing 11.10 Vierde bedrijf uit „Rigoletto" 11.3512.20 Dans muziek 12.2012.25 Televisie. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 10.3511.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert 5.206.20 Concert. Orkest, viool en hoorn 8.20 Tuinconcert 10.25 Berich ten en tot 11.20 Concert 11.2012.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert 3.205.20 Orkestconcert en voordracht 8.208.50 Orkestconcert 8.5010.00 Zang en declamatie 10.00 10.25 Piano en viool 10.4011.20 Orkest concert 11.20—12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 338.2 en 508.5 M. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl 8.20 Orkestconcert en causerie 9.10 Cau serie. Daarna vervolg concert 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Zang en causerie 9.20 Kamermuziek. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gra mofoonpl. 10.30—12.20 Lezingen 12.20 1.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Le zingen 4.505.50 Concert 5.508.20 Lezingen 8.20 Dansmuziek 8.55 Sym- phonieconcert 9.10 Berichten en daarna uit Londen: 3de en 4de acte van Rigoletto, opera van Verdi. men er nog een bedrag van 800 Mark in baar geld in. Zitting Beiersche Landdag Gistermiddag heeft de Beiersche Land dag een plechtige zitting gehouden in ver band met het afbranden van het Glazen Paleis. De voorzitter, Stang, sprak de hoop uit, dat de hulpmaatregelen, in weerwil van den ernst der tijden, doeltreffend zullen werken en men in het Duitsche Rijk en ook daar buiten de behulpzame hand zal bieden. Bü het afbreken van een schuur op een landgoed, scheurde plotseling een groot steenblok uit een der muren los, waardoor vier werklieden bedolven en gedood wer den. Onder groote belangstel ling heeft te Heidelberg de inwijding plaats gehad van het nieuwe Universiteits gebouw, dat met Amerikaansch geld ge bouwd is. De stad was geheel met vlaggen versierd en van alle kanten kwamen be langstellenden, die de openingsplechtigheid wilden bijwonen. Over de periode 1531 Mei 1931 is de werkgelegenheid in "de tweede helft van Mei iets gunstiger geworden. De werk loosheid is, volgens de van de arbeidsbeur zen ingekomen rapporten, met 144.000 ver minderd tot 4.067.00 per 31 Mei. Het aantal werk loo zen in En geland bedroeg 1 Juni 2.2639.971 of 123.034 meer dan op 18 Mei. Een rupsenplaag teisterd het plaatsje Cully bij Lausanne; de diertjes dringen in de wrnircgen binnen en belem meren het verkeer. 47. „O, ik denk, dat er alleen een spier ver rekt is." Het gesprek werd gestoord door een slag in de hal, waarop een doodelijke stilte volg de. „Ik vrees, dat hij geilen is," zei Jerry, „zou U niet eens even gaan kijken?" Benstone begaf zich vlug naar binnen en snelde de hal inWat hij daar aan schouwde was een tooneel, dat hem op zijn hevigst aangreep. Voor zijn geest verscheen het beeld van oom Chipperton, zooais hij in volle statie achter den grooten lessenaar van het gerechtshof troonde, toen weer, hoe hij gekleed in rok en wit vest het hu welijksfeest van zijn neef bijwoonde, dan oom Chipperton als voorzitter van een poli tieke vergadering, gezeten op een tribune ^midden van vlaggen en guirlandes. Niet- -genstaande zijn kleine, vergeeflijke gebre- en, was hij toch altijd een zeer respectabel en hoogstaand mensch geweest, en nu! Theophllus zat op den grond tusschen de scherven van een groote vaas, welke hij van de eiken kast had gestooten, en waar hij nu met zijn hoofd en schouders tegen aan leunde. Blijkbaar had hij willen probeeren, door de hal te loopen en was toen ergens over gestruikeld; zoo moest het ongeluk gebeurd zijn. Het grijze haar zat met witte verf tegen zijn voorhoofd gekleefd; ook zijn eene wang was wit besmeurd. Hij geleek nu veel op een dronkaard, die na door zijn kameraden beklad te zijn, door hen was achtergelaten, om zoo in handen van de politie te vallen. „Den hemel zij dank, dat Nancy hem zoo niet ziet", mompelde Benstone bij zich zelf en kwam vlug naderbij om hem hulp te ver leenen. „Heeft U zich bezeerd?" vroeg hij adem loos. Er volgde geen antwoord; ofschoon Theo- philus wel bij kennis scheen, had de val hem blijkbaar versuft. „Heeft U zich bezeerd? Is U met uw hoofd tegen die kast gevallen?" „Borstbeesteunde oom Chipperton nauwelijks hoorbaar. „Borstbeen!" riep Benstone verschrikt uit. „Is uw borstbeen gebroken?" „Borstbeeld," fluisterde oom Chipperton; hij zweeg even en vervolgde toen: „het borst beeld van Plato kwam naar beneden zie je. daar liggen de scherven." Er klonken voetstappen en even later ver scheen Jerry in de hal. „Kan ik soms iets voor U doen?" vroeg hij. Benstone keerde zich plotseling om, alsof hij den binnenkomende te lijf wilde en hem het huis uit moest zetten; slechts met moeite behield hij zijn zelfbeheersching. Het kwaad was nu eenmaal gebeurd, en al zijn pogingen om den machtigen groot meester ongezien te laten, waren verijdeld. „Als je even licht in de bibliotheek wil opsteken, dan kunnen wij hem daar op de sofa leggen." Hij knielde neer en maakte den boord van oom Chipperton los. Deze trachtte overeind te komen, doch zonk, met een zucht van pijn, weer terug. „Wat is dat toch met mijn voet?" mop perde hij, „het lijkt wel ofhè, hoe komt U hier?" Deze vraag gold Jerry, die juist uit dè bibliotheek kwam. De jonge man keek met meewarig verwonderden blik naar de ineen gezakte gestalte op den grond. „U heeft een ongeluk gehad", trachtte Benstone te kaimèeren. „En daar U niet kon loopen, is meneer Harding zoo vriendelijk geweest, ons in den auto thuis te brengen." De verklaring scheen onzen grootmeester geheel van zijn stuk te brengen. Hij scheen versuft en keek de twee mannen aan zooals een kind naar een nieuwe kindermeid kijkt. Zonder tegenwerping liet hij zich opnemen en op de sofa in de bibliotheek leggen. „Zoo is het beter," zei Jerry vastberaden. „Welke voet is het nu? Neen, over die jas zou ik mij maar niet druk maken, laten wy liever eerst zijn schoen uittrekken." hoe lang U heeftbegon Theophllus, doch daarna zweeg hij, alsof het heele geval boven zijn begrip ging. De schoen werd niet zonder de noodige „au's" van den patiënt uitgetrokken en dank zij de groote onder vinding, die Jerry'op het gebied van voet ongevallen bij het voetballen had opgedaan, was hij in staat de diagnose te kunnen stel len, dat het slechts een onbeduidende ver stuiking was. Hij gaf nu zijn advies voor de behandeling en zei; „Laat mij het maar liever doen; ik doe het zoo dikwijls! Wijs mij maar even waar ik een kom koud wa ter kan vinden en „O, dat is heusch niet noodig," zei Ben stone, „ik ben met dat werk ook goed ver trouwd, zeg maar vast tegen juffrouw Wes ton, dat het geval niet van emstigen aard is. Ik kom dadelijk wel even buiten om het haar persoonlijk mede te deelen." Jerry scheen deze weigering niet zeer aan genaam te vinden. Aarzelend ging hij naar de deur en toen hij er uitging, draaide hij zich om, en wenkte Benstone, dat hij hem iets wilde zeggen. John James kwam naar hem toe en vroeg: „Wat is er?" „Ik zeg maar, dat het een beroerd ge val is," begon Jerry zeer zacht fluisterend. „Ik heb nooit geweten, dat die oude snaak van „dattem" was." „Van wat?" vroeg John James. „Van dattem," zei Jerry en maalcte met zijn hand een omdraaiende beweging op nioadhoogte. „Beste kerel! hij is niet dronken; hij is zelfs een zeer matig man." „Ik denk nu juist aan Nancy," bromde Jerry, „een tijdje geleden heb ik al eens opgemerkt, dat zij er bedroefd en bezorgd uitzag en toen wilde zij mij niet zeggen, wat haar hinderde. Heeft de oude dikwijls last van een verstuikten enkel?" „Maar man, hij is niet dronken, ik geef je er mijn woord van eer op." „Kom, kom, maak mij nu niets wijs. Waarom zei hij dan, toen hij uit den auto sukkelde, dat hij zooveel bier geheschen had." „Weineen, hü had het over spieren en pezen!" „Nu ik dacht, dat het dronkenmanstaal was." „In het geheel niet; hij heeft een emsti gen schok gehad; bovendien moet je beden ken, dat hij niet jong meer is." „Neen, oud genoeg om wijzer te zijn, denk ik." John had Jerry wel een klap in zijn ge zicht kunnen geven. Hij had een gevoel als of er iemand met een lucifer bij een vat kruit stond, zoodat elk oogenblik, om een ontploffing te voorkomen, kostbaar was, en nu hield die Jerry hem op met dergelijk on zinnig gepraat over veronderstelde alcoholi sche neigingen van oom Chipperton. Het was zeer waarschijnlijk, dat de an dere leden van het veiligheidscomité van hun vervolging terugkeerend, op Cedar Mount even zouden komen informeeren, waar de voorzitter gebleven was; ongetwij feld zouden zij er op aandringen om hem te spreken. De eenige manier om dit te voorkomen, was Jerry en zijn auto zoo spoedig mogelijk te doen vertrekken en de voordeur te gren delen. Als dat klaar zou zijn, was Benstone vast besloten, het fort tegen alle aanvallers te verdedigen. „Beste Harding, ik geef je de heilige ver zekering, dat hij niet dronken is. Daar mag je zelfs geen oogenblik aan denken." „Hoe heeft hij zijn voet dan verstuikt. Het lijkt nog al een verdacht laat uur, om je voet te verstuiken." Jerry hield even op; het scheen of plot seling zijn begrip als door een lichtstraal verhelderd werd. Zijn twijfel of de groot meester in staat van kennelijke dronken schap verkeerde, verdween en er verscheen een breede grinniklach om zijn lippen. „Ik vermoed, dat hij met het veiligheids comité op verkenning is uitgeweest," ver volgde hij. .Brickie is er ook lid van. Tante Edith vertelde mij er een en ander van, onderweg naar Blakewich. Heeft U nog iemand gearresteerd?" „Natuurlijk niet," antwoordde Benstone, „maar ik kan nu werkelijk niet langer staan praten. Ga dus, als ik je verzoeken mag, naar den auto en verontschuldig mij bij je tante, dat ik haar zoolang heb opgehouden. Ik moet nu naar oom gaan zien, of alles nog in orde is, ik kom dadelijk bij U terug." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6