(Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN TWEEDE KAMER VERGADERING VAN DONDERDAG De Ontwapeningsconferentie Het Paleis op den Dam Vertrouwen niet vertrouwen SOCIAAL LEVEN De Int. Arbeidsconferentie KERKNIEUWS Dankschrijven van Z. H. E. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen Rheumatiek belette haar te werken Opmerkelijke genezing van een 60-jarige onderwijzeres De VOORZITTER deelt mee, dat de Cen trale afdeeling heeft besloten op Donder dag 18 dezer in de afdeelingen te doen behandelen het wetsontwerp tot wijziging van het 10e hoofdstuk der Rijksbegrooting 1931 (economische Voorlichtingsdienst). Wijziging Stuwadoorswet Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Stuwa doorswet. Bij art. 2 verdedigt de heer BRAUTIGAM (S.D.A.P.) een amendement tot invoering van arbeidersboekjes, betoogend, dat nu de Arbeidskaart is vervallen, er geen controle meer is op den arbeidstijd der havenarbei ders, in dien zin, dat niet is na te gaan, of een arbeider, die zijn bepaalden tijd heeft gewerkt, daarna nog weer bij een anderen werkgever zal gaan werken. De heer GUIT (R.K.) licht een amende ment van gelijke strekking toe. Spr. meent, dat tegen invoering van arbeidsboekjes ook bij de werkgevers geen bezwaar is. Hij heeft in zijn amendement tevens voorgesteld de mogelijkheid van ontheffing van de ver plichting tot bet hebben van arbeidsboekjes te geven als in collectieve contracten reeds een regeling bestaat. De MINISTER VAN ARBEID, H. EN N„ de heer Verschuur, merkt op, dat vroeger een arbeidskaart bestond, die niets dan last veroorzaakte. De eerste gedachte waarop men zint na mislukking van zoo'n middel, is een ander contrólemiddel in te voeren, doch in de praktijk deed zich de behoefte daaraan niet zeer sterk gevoelen. De haven inspectie voelt niets voor arbeidsboekjes. De regeering dient niet gedwongen te wor den over de heele lijn van de arbeidsboekjes gebruik te maken. De heer BRAUTIGAM vraagt of de be drijven, waarin het noodig zal zijn over arbeidsboekjes zullen kunnen beslissen. DE MINISTER zegt dit toe. Beide amendementen worden ingetrokken. De heer BRAUTIGAM (S. D.) verdedigt een amendement om te bepalen, dat bij over- werkvergunningen voor langer dan een week vooraf overleg moet worden gepleegd met de arbeidsorganisaties. De heer DE VISSER (C. P.) verdedigt een amendement om den werktijd in de haven te bepalen op 7 uur per dag en 40 uur per week. Minister VERSCHUUR merkt den heer De Visser op, dat een groot deel der in dustrie reeds werkt met een „short time- system". Iets anders is of in dit ontwerp de 7-urigen arbeidsdag moet worden vastge legd. Spr. wijst er op, dat de communisten in 1919 tegen den 8-urigen arbeidsdag ge stemd hebben. Spr. zou intusschen totaal geen bezwaar hebben tegen een 7-urigen ar beidsdag als hij over middelen beschikte om, evenals in Rusland, vrijwilligen arbeid ver plicht voor te schrijven. Van de havenar beidsinspectie kan spr. niets dan goed zeg gen. Zij heeft ook te maken met inter nationale veiligheidsmaatregelen met be trekking tot schepen. De heer DE VISSER dient een amende ment in om den vrijen Zaterdagmiddag verplicht te stellen. Het amendement wordt niet voldoende on dersteund en maakt dus geen onderwerp van bespreking uit. De heer BRAUTIGAM verdedigt nader zijn amendement en wijzigt het zoodanig, dat een overwerkvergunning voor een ter mijn, langer dan een bij algemeenen maat regel van bestuur vastgesteld tijdvak slechts wordt verleend na overleg met de organi saties van werknemers en werkgevers. De MINISTER neemt het amendement- Brautigam over. Het amendement-De Visser wordt verwor pen met 54 tegen 2 stemmen. De heer KNOTTENBELT (V.B.) wijst er op, dat in de wet staat, dat op Zondag geen schepen worden gelost. Hij vraagt of dit ook geldt voor het lossen van vee. Minister VERSCHUUR meent, dat zich in dit opzicht geen moeilijkheden voordoen. Verschillende reederijen zijn reeds in het bezit van een dergelijke doorloopende ver gunning. De heer BRANTIGAM licht een amende ment toe om stuwadoorsveiligheidscommis- sies dwingend voor te schrijven. De heer DE VISSER (C.P.) zegt, dat dit amendement een bewijs is van de onder worpenheid der sociaal-demopraten aan de regeering. Een middel om ongevallen te voorkomen is verkorting van den arbeidstijd. Minister VERSCHUUR merkt op, dat de ongevallen in de haven vrijwel gelijk blijven. Het aantal dient echter verminderd te wor den. De instelling van veiligheidscommissies is een nieuw strijdmiddel tegen de ongeluk ken. De regeering stelt zich daarvan niet veel voor. De heer KNOTTENBELT (V.B.) betoogt, dat de werkgevers de uiterste zorgen be steden aan de veiligheid, doch dat vaak de arbeiders niet medewerken. Men moet de in stelling der veiligheidscommissie aan den Minister overlaten, die dit zoo beknopt en eenvoudig mogelijk kan doen. De vergadering wordt verdaagd tot heden. De verboden Matteotti-herdenking Vragen van den heer Albarda De heer Albarda heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Waterstaat: 1. Wil de minister mededeelen, op welke gronden de Radio Controle-commissie de uitzending van een redevoering en van or gelmuziek, ter herdenking van de zeven jaar geleden in Italië omgebrachten socialist Mattepti, op 10 Juni 1931 heeft verboden? 2. Heeft de minister, toen hij van het in de eerste vraag bedoelde verbod bericht ont ving, aanleiding gevonden zijn tusschen- komst te verleenen, ten einde opheffing van het verbod te bevorderen? 3. Hebben eenige beslissingen, welke de Radio-controle-commissie in den laatsten tijd heeft genomen, den Minister niet tot de overtuiging gebracht, dat die commis sie met haar preventief toezicht menigmaal verder gaat, dan ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den Staat, de open bare orde of de goede zeden, waarvan wet en reglementen spreken verdedigbaar is? 4. Is de Minister niet van meening, dat inzonderheid met het verbod van de Matte otti-herdenking de Radio-controle-commissie de grenzen heeft overschreden van de op dracht welke voor haar in artikel 3 ter van de Telegraaf- en Telefoonwet en in artikel 5 van het Radio-controle-reglement is te vinden? 5. Hebben de ervaringen van den laatsten tijd den Minister niet overtuigd van de wenschelijkheid, om de preventieve censuur op de radio-uitzendingen af te schaffen, en wil de Minister de afschaffing van die cen suur, al of niet met wetswijziging, bevorde ren? 6. Wat is de reden, dat de minister nog steeds niet overgegaan is tot de regeling van het beroep van de beslissingen der Radio controle-commissie, hoewel hij reeds op 27 Mei 1930 in'de Tweede Kamer zijn voorne men daartoe uitsprak, op 23 en 30 October 1930 die uitspraak bevestigde, en op 3 Ja nuari 1931, in antwoord op schriftelijke vra gen, mededeelde dat zijn beslissing slechts wachtte op het verslag van een onderzoek in het buitenland, welk verslag nu reeds gerui- men tijd geleden is verschenen? 7. Kan de regeling van het beroep nu spoe dig verwacht worden, en zal die regeling zoodanig zijn, dat de beslissing in hoogste instantie blijft bij den tegenover de volks vertegenwoordiging verantwoordelijken Mi nister? Betooging van de VARA in Den Haag. Gisteravond heeft de Haagsche Federatie van de VARA een betooging gehouden als protest tegen het verbod van de uitzending der Matteotiherdenking. Op de Prinsegracht voor het Volksgebouw stelde zich om acht uur een stoet van 8000 deelnemers op, die met een muziekcorps voorop om half negen van daar vertrok voor een wandeling langs de aangekondigde stra ten, voornamelijk door de Transvaalbuurt. Ook het hoofdbestuur en het Haagsch Fede ratiebestuur liepen aan het hoofd van de« stoet, alsmede enkele bestuursleden van de socialistische organisaties in Den Haag. Vlaggen werden meegedragen, verder zagen wij tal van doeken met „Weg met de radio- censuur," „Weg met de Radio Omroep Con trole Commissie," terwijl ook een groot por tret van den voorzitter werd meegedragen met een slot op den mond. De stoet, die te ongeveer half tien weer aan het Volksgebouw arriveerde, werd daar ontbonden na een toespraak van den Haag sche Federatievoorzitter, den heer T. K. van der Veen. F. Bos overleden Te Lonneker is gistermorgen op 65-jari- gen leeftijd overleden de heer F. Bos, een zeer bekend figuur in landbouwerskringen. De overledene die mede-oprichter was van den Plattelanders Bond, werd in September 1918 voor dezen bond gekozen als lid der Tweede Kamer, waarin hij tot September 1919, toen hij als zoodanig bedankte, zitting had. De overledene, die bestuurslid was van verschillende instellingen op landbouwkun dig gebied, was Officier in de Orde van Oranje Nassau. Een nationale actie? Met het oog op de ontwapeningsconferen tie van den Volkenbond, welke Februari 1932 te Genève zal worden gehouden, worden drie petitionnementsacties voorbereid en wel door de R. K., de S. D. A. P. en de Ne- derlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken, Naar het „Hbld." verneemt, wendt laatst genoemde bond pogingen aan om te komen tot een nationale actie. De Nederlamdsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken, acht in deze voor allen even belangrijke aangelegenheid 'n Nationale Adresbeweging, die uiting geeft aan den vredeswil van het geheele Nederlamdsche volk, mogelijk en zeer gewenscht en heeft zich daarom tot de R. K. en de S. D. A. P. gewend. Afwijzing voorstel-Boekman inzake het onderhoud Op den 14den April van dit jaar heeft het Amsterdamsche raadslid Boekman een voorstel ingediend, waarmee hij beoogde, wordt het paleis op den Dam aan het rijk afgestaan, daaraan de voorwaarde te verbin den dat een bijzondere Commissie door Rijk en Gemeente zal worden benoemd voor het ontwerpen van plannen, om het voormalige Raadhuis zooveel mogelijk in zijn oorspron- kelijken staat terug te brengen. Het Rijk zou zich moeten verbinden deze plannen binnen een nader vast te stellen termijn uit te voeren. Het paleis zou, als de koningin het niet gebruikt, kosteloos of te gen een lagen entreeprijs voor het publiek toegankelijk worden gesteld. In het verslag van het onderzoek van de Paleis-Raadhuis-voordracht van B. en W. in de Afdeelingen van den Raad, werd o.m. ge vraagd of het dagelijksch gemeentebestuur bekend is hoe de regeering tegenover dit voorstel staat. Het college van B. en W. kan daarop thans antwoorden. In een zeer onlangs bij den burgemeester ingekomen regeerings-missive wordt ver klaard dat er reeds jarenlang een officieele Commissie voor het onderhoud van het pa leis bestaat, en de Landsoverheid geen be hoefte gevoelt tot instelling van een tweede Commissie, en op den grondslag, als in het voorstel-Boekman is aangegeven. Bezoek der Koninklijke Familie te Parijs De hoofdpunten van het programma Het programma van het bezoek van de Koningin, den Prins en de Prinses aan Parijs blijkt, behalve het bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling en dat aan den nieuwen president der republiek, den heer Paul Doumer, in het Elysée, nog eenige be langwekkende punten te bevatten. Gelijk men weet, komt de koninklijke familie Dinsdag a.s. in den vroegen ochtend te Parijs aan. Woensdag wordt zij door pre sident Doumer officieel op het Elysée ont vangen, die haar een déjeuner aanbiedt, Dienzelfden avond diner op de Nederland- sche legatie, waarbij de president der repu bliek tegenwoordig zal zijn. Donderdagochtend bezoek aan de Kolo niale Tentoonstelling. Vrijdagavond zou, naar verluidt, maar schalk Lyautey den vorstelijken gasten een diner aanbieden, vermoedelijk op de ten toonstelling. Zaterdagmiddag ontvangst der konink lijke familie in het Parijsche Stadhuis; daarna zouden de leden der Nederlandsche kolonie in de gelegenheid worden gesteld om in de Nederlandsche legatie hun op wachting bij het vorstelijk echtpaar en de prinses te maken. De bakkers en de Tarwe-Wet Wenschen ten aanzien van bloem- porcentage en broodprijs- verhooging De vijf landelijke organisaties in het bak kersbedrijf, hielden gisteren een vergadering in „Krasnapolsky" te Amsterdam, waar de wenschen der Nederlandsche bakkerspa troons werden geformuleerd met het oog op de a. s. invoering der Tarwewet en met het oog op de vergadering der com missie van advies voor de Tarwewet, die heden voor het laatst zal vergaderen. De vergadering was bijeen geroepen door den Ned. Bakkersbond en werd geleid door den heer Staehle. Besloten werd eenstemmig te ijveren voor: 1. Een percentage van minstens 10 pet. vrije, onvermengde bloem voor de beschuit en banketbakkerij der gemengde bedrijven. 2. Voor een zoo laag mogelijken prijs der onvermengde bloem. 3. Voor een niet hooger percentage dan 15 pet. bloem en meel van inlandsche tarwe. 4. Voor een sterke bestrijding van den invoer van Belgisch brood in Nederland 5. Voor een broodprijsverhooging van een cent per 800 gram voor elke f 1.50, waarmede de bloemprijs per 100 kilo wordt verhoogd, in te gaan met 1 Juli a.s. 6. Voor de oprichting eener bakkers centrale door de federatief samenwer- werkende bonden in het bakkersbedrijf. Aan de bakkers-vertegenwoordigers in de advies-commissie werd verzocht deze wenschen aan de regeering over te bren gen. Er kwam een dame de zaak van den ju welier Watzmann binnen. Zij keek wat aar zelend rond, sprak toen den bediende aan, met een Engelsch accent, zoekend naar haar woorden. J „Hebt u ook.... hoe noemt u dat.... een no ppIpd W (VP De bediende keek een ietsje wantrouwig, en vertelde, dat er een rijke keuze parelsnoe ren aanwezig was. In het kantoor achter den wmkel zat de juwelier met zijn boekhouder. Hij had op gekeken, toen de dame binnenkwam, en het was hem opgevallen, dat ze wat vreemd deed, wat schuw. Hij besloot, haar in 't oog te houden. Juweliers moeten oppassen. Hij ging den winkel in. De bediende had intusschen eenige, snoe ren getoond. De dame koos heel opper vlakkig kijkend, bijna onverschillig. Dat vond Watzmann nog verdachter. Hij wist bij ondervinding: zoo vluchtig kiest een dame geen parelsnoer. De dame had een snoer gegrepen en zei: „Ik geloofdit hierZe had nog niet eens naar den prijs gevraagd. Toen kwam de juwelier dichterbij en sprak de dame aan: „Heeft mevrouw al beslist? Dit hier? U hebt een goede keuze 't is 't mooiste stuk, dat we hebben." De dame scheen te schrikken van de komst van den juwelier, 't Was alsof ze even in eenkromp; ze wendde den blik af en keek hulpeloos rond. „En.... de prijs?" vroeg ze eindelijk. Op die vraag had de juwelier gewacht. Hij had het snoer al twee jaar in huis "en nog had hij geen kooper gevonden. Als de prijs genoemd werd, trokken alle liefhebsters zich terug. Maar hij voelde, dat deze klant zich niet terug zou trekken. Ze voerde iets in haar schild, dat achtte hij zeker; en lui van dat slag vinden nooit iets te duur. Loerend zei hij: „De prijs is wel wat hoog maar de parels zijn er ook naar.... het kost zestigduizend mark." Het kwam uit, zooals de juwelier gedacht had. Het bedrag maakte niet den minsten indruk. De dame dacht maar één oogenblik na. „Zestigduizend... zestigduizend... hoe veel is dat in dollars?" Watzmann nam een papiertje en rekende, maar hield de dame in 't oog. Toen hij klaar was zei hij: ,,Ik moet u voor 't snoer veertiënduizend dollar rekenen, mevrouw; dat is de uiterste prijs." De dame knikte. „Goed. Ik neem het." Nu moest de aap uit den mouw komen. Met spanning wachtte de juwelier, hoe de „Amerikaansche" zich verder zou houden. Ze stond een oogenblik besluiteloos, deed dan een paar stappen heen en weer, beet zich op de lip en vroeg eindelijk met een benepen stemmetje: ,,Ik.... heb geen Duitsch geld. Neemt u ook dollars aan?" „Zeker mevrouw", zei de juwelier hij glimlachte, want hij meende nu de oplossing van het raadsel gevonden te hebben „'t is ons precies hetzelfde." „Goed. Ik zal u direct betalen." Watzmann zuchtte: kwamen zulke klan ten maar alle dagenen wat jammer, dat zulke klanten bijna allen zwendelaars zijn! De dame deed haar tasch open, nam er een portefeuille uit en daaruit een pakje bankpapier. Het viel Watzmann op, dat haar handen beefden, en énmaal keek ze schichtig naar de deur. Eindelijk had ze het geld bij elkaar. Ze legde het neer. „Als u even na wilt tellen.... Ik geloof, dat 't veertienduizend is." De juwelier telde langzaam. Natuurlijk waren die biljetten valsch. Een beetje on- noozele zwendel, dacht hij, ietwat teleurge steld. Hij had iets origineelers verwacht. Toen zei hij: „Dat klopt. Veertien duizend dollar." De dame herademde zichtbaar, zij nam het snoer en wilde toen gaan. Maar Watz mann trad haar in den weg. „Een oogen blikje, mevrouw." Met schrikoogen ging ze een stap ach teruit. „Watwat is er dan nog ,.Als mevrouw 't goed vindt, wou ik die biljetten eerst even naar de bank laten bren gen." Zij werd bleek. „Naar de bank?" „Ja mevrouw zal wel begrijpen, dat zul ke bedragen niet zonder controle aangeno men kunnen worden. Ik ben er natuurlijk volkomen zeker van, dat de biljetten echt zijn „Dat zijn ze ook!" riep ze. Watzmann bleef kalm en vriendelijk. „Zoo als ik u al zei, ben ik er volkomen zeker van. Maar omwille van de goede orde 't Is toch ook in 't belang van mevrouw zelf, dat er later geen strubbelingen komen." De dame was woedend. ,.'t Is in mijn be lang, dat ik mijn tijd niet sta te vermorsen! Uw houding is eenvoudig beleedigend. U schijnt te vergeten, dat u een dame voor- hebt!" De juwelier maakte een buiging. „Ik ver geet het geen oogenblik, mevrouw." Hij wenkte zijn boekhouder en zei: „Loop even vlug naar de bank aan den overkant.In vijf minuten is alles in orde, mevrouw." De klant greep naar het bankpapier.' „Geef mijn geld maar terug. Ik laat me door u niet beleedigen! Ik maak den koop onge daan!" De juwelier had haar bij den elleboog gevat en op een bank neergedrukt. „Te laat mevrouw u ziet, dat mijn boekhouder al weg is. Als u hier even wilt wachten, tot hij terug is? Maar ik heb er geen bezwaar tegen, den koop ongedaan te maken", ging hij spottend voort, „want ik geloof niet, dat uw dollars erg hoog staan op 't moment". Nauwelijks vijf minuten latier kwam Un- terberg met de biljetten terug. Hij was bleek en gaf den chef een wenk, mee naar achter te komen. Watzmann ging, maar fluisterde den bediende toe: „Oppassen! Zorg dat ze niet ontsnapt!" De bediende knikte, de chef ging naar het kantoortje. „En, Unterberg?" ,,De briefjes zijn echt, meneer; door vier beambten onderzocht zonder twijfel echt." De juwelier stond verslagen. „Echt? Echt?" „Ze hebben me uitgelachen, omdat ik nog zoo lang twijfelde." Watzmann ging met de handen door de haren. „Ontzettend! Ont-zettend! Nu loopt ze natuurlijk weg en ik blijf met 't snoer zitten". Toen trachtte hij zich te beheerschen en ging den winkel weer in. „Mevrouw ik vraag u duizendmaal excuus u zult me mijn voorzichtigheid niet kwalijk nemen? U weet, wij juweliers worden „Niet kwalijk nemen?" riep de dame, woe dend opstaande. ,.U moest u doodschamen! Dacht u, dat een Amerikaansche zich zooiets liet aandoen? Hier hebt u uw parelsnoer geef me maar gauw mijn geld terug." „Maar mevrouw", begon de winkelier te smeeken, „begrijpt u dan toch Een koude blik uit haar oogen sneed zijn woorden af. Watzmann maakte een berus tende handbeweging. „Alstublieft mevrouw.. ik begrijp natuurlijk welhier is uw geld...." De dame nam de dollars terug en verliet zonder groet den winkel. Watzmann sleepte zich naar zijn kantoor terug. Hij liet zich in een leunstoel vallen en kreunde: „Wat 'n pech! Wat 'n pech! Nu héb ik eindelijk weer eens een mooi zaakje., in zoo'n beroerden tijd.... en dan haal ik zoo'n stommiteit uit.... zoo'n ezelsstreek.. Den volgenden dag Watzmann klaarde op! betrad de dame opnieuw den winkel, lachte verlegen en zei: ,,U treft 't, meneer. Ik heb overal gezocht, maar ik kon nergens zoo'n mooi parelsnoer tegen dien prijs krij gen." Watzmann straalde. „Dat dacht ik wel, mevrouw." „Een mensch moet practisch blijven, 't Zou onnoozel zijn, om een persoonlijk geschil met u ergens anders duizend dollar mëer te be talen." De juwelier boog beminnelijk. „Zeer ver standig. Zeer practisch, mevrouw." „Maar een troostpenning moet u me toch betalen. Duizend dollar. Geeft u me het snoer voor dertienduizend? Watzmann dacht geen seconde na. Zeker mevrouw u hebt gelijk die boete ben ik u wel schuldig." „Mag ik 't snoer dan maar hebben?" „Alstublieft. Ik feliciteer u met uw mooien koop." „Hier is het geld. Als u even natellen wilt dertienduizend." De juwelier telde snel. Klopt. Dank u wel. Dertienduizend." De dame glimlachte. „En moet u niet even iemand naar de bank sturen? Voor zichtigheidshalve? U bent zoo'n voorzichtige koopman dat heb ik gisteren ondervon denIk wil graag zoolang wachten.." Watzmann keek beschaamd. „U spot. me vrouwmaar ik heb 't verdiend geef ik toe...." De dame knikte hem toe, trok spottend de mondhoeken op, lachte even hardop en ging. De juwelier stond zich in de handen te wrijven. „Een mensch moet maar geluk hebben, wat? Ik had nooit gedacht, dat dlè nog 'n keer terug zou komen. Mooi zaakje, jongens! Maar één ding beloof ik je ik neem nooit meer zoo'n duur stuk in voor raad. Zoo'n bofje heb je niet eiken keer. Zeg Untenberg, ga even naar de bank en wissel het geld. We hebben morgen een wissel, komt prachtig uit". De boekhouder nam de dollars en ging. De juwelier liep vroolijk-opgewonden door den winkel. Vijf minuten later stormde Unterberg bin nen, doodsbleek, hijgend: „Meneer me neer „Wat is er? Wat heb je?" „De dollars „Nou? Heb je ze gewisseld?" „Geen kwestievan, meneer." „Hoezoo geen kwestie van?" „Ze zijn valsch, meneer Watzmann valsch!" Watzmann stond verstijfd. „Valsch? Hoe zoo valsch? Gisteren zeien ze toch, dat ze echt waren?" Zijn laatste kracht inspannend zei de boekhouder: „Ja, die van gisteren waren echtmaar die van vandaag zijn valsch Het Nederlandsche Roode Kruis Jaarvergadering te Deventer Heden werd te Deventer de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsche Roode Kruis. Z. K. H. Prins Hendrik, die de vergade ring presideerde, heeft in zijn openings woord in het bijzonder welkom geheeten den heer Nauta als vertegenwoordiger van het Centraal Comité in Nederlandsch-Indië. Na ook de overige nieuwe aanwezigen te hebben begroet, herdacht de spreker de overledenen, in het bijzonder Dr. Mansholt. De secretaris-generaal, de heer Mr. G. van Slooten Azn., bracht vervolgens verslag uit van het Hoofdbestuur over het jaar 1930. Het jaarverslag werd door de vergadering goedgekeurd evenals het verslag van den penningmeester, den heer W. J. van Lijn den. De begrooting voor 1931 werd vastge steld op f 71.592.30. Na afloop van de vergadering werd door den heer H. C. J. M. van Dijk uit Rotterdam een voordracht gehouden over den bloed transfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis. Te twaalf uur werden de deelnemers aan de vergadering, die reeds gisteravond in den Schouwburg waren bijeengekomen ter bijwo ning van de voorstelling van de „Roode Kruis Revue," op het Stadhuis door het ge meentebestuur ontvangen. In den middag werd een uitstapje gemaakt naar Gorssel. Hedenavond vereenigen de leden der ver gadering zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Het Nederlandsch Persmuseum Jaarvergadering. Dezer dagen is te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer J. H. Rogge de jaarvergadering gehouden van het bestuur van het Nederlandsch Persmuseum. De vergadering heeft het verslag van den secretaris, den heer A. Cohen, goedgekeurd. Aan het verslag over 1930 ontleenen wij, dat het Museum voor het eerst op geregelde tij den voor het publiek was opengesteld. Op 16 Mei had de opening plaats, waarna in den loop van het jaar verschillende ten toonstellingen werden gehouden. Eenige hon derden bezoekers hebben deze tentoonstel lingen bezocht. Gedurende het verslagjaar is het aantal dossiers van het Nederlandsch Persmuseum gestegen van 8100 tot 8500. Van verschillen de instellingen, uitgevers en particulieren werden zoowel oude als pas verschenen pe riodieken ontvangen. Eenige belangrijke aanwinsten van het Museum, n.l. een octrooi uit het jaar 1691 en een courant van 1620, worden in het verslag met name genoemd. De financieele toestand van het Neder landsch Persmuseum is ook in het afgeloo- pen jaar nog moeilijk geweest, waardoor vooral de noodzakelijke uitbreiding werd tegengehouden. Ook het inrichten van een journalistieke bibliotheek kon om dezelfde redenen nog niet geschieden. Het bestuur hechtte verder zijn goedkeu ring aan het financieel verslag van den penningmeester, den heer dr. A. G .C. de Vries, welk verslag met een zeer klein ba tig saldo sluit. Besloten werd zoo mogelijk tot uitbreiding van het museum over te gaan met een af deeling betreffende de techniek van het Dag bladbedrijf. De arbeidsvoorwaarden in de bruinkoolmijnen aanvaard De commissie der Internationale Arbeids- confreentie voor de regeling der arbeids voorwaarden in de bruinkool-industrie heeft het compromis-voorstel van den Duitschen regeerings-vertegenwoordiger Dr. Sitzler in zake de overwerkregeling in de bruinkool industrie, waarover dagen lang scherpe dis cussies zijn gevoerd, met groote meerderheid aangenomen. De arbeidersgroep stemde gesloten voor het voorstel, terwijl het grootste deel der regeeringsvertegenwoordigers zich van stem men onthield of met de werkgevers tegen het voorstel stemde. De vcrdeeling der werkuren In de Kolencommissie hebben discussies plaats gevonden over het voorstel van den Nederlandschen werkgever v. d. Bom en den Engelschen werkgever Lee, dat het voor de mijndirecties geoorloofd zou zijn, indien °P één dag van de week minder dan een maxi mum-aantal uren gewerkt wordt, dit in min dering gekomen aantal uren over de andere werkdagen der week te verdeelen. Mr. Haex, de Nederlandsche technische raadsman van de werkgeversgroep, lichtte dit amendement toe en wees er op, dat in Nederland thans vijf dagen acht uur ge werkt wordt en 's Zaterdags 6 uur. De Nederlandsche mijndirecties wilden de mogelijkheid openhouden om, indien de con ventie in werking treedt en de arbeidsdag van 7 y„ uur wordt ingevoerd, deze regeling te handhaven, als de aangrenzende landen niet tot de invoering van een vrijen Zater dagmiddag zouden overgaan. Hij wees erop, dat ook dan in de Neder landsche mijnen slechts 46 uur per week zal worden gewerkt, tegen 46% uur in de landen, die zonder vrijen Zaterdagmiddag iederen dag 7% laten arbeiden. Het amendement werd bestreden door de Engelsche regeering en de arbeiders. De stemming zal heden plaats vinden. Aanbieding geschenk De aanbieding aan het Internationale Arbeidsbureau van de prachtige muurschil dering van den Franschen meester Mau rice Denis (die voorstelt de waarde van den arbeider en den zegen van Christus) door de Internationale van Christelijke Vakvereenigingen, heeft gisteren plaats gevonden. Daarbij zijn redevoeringen uitgesproken door den Belg Pauwels, ondervoorzitter van de Internationale van Christelijke Vak vereenigingen, door Serrarens, als secreta ris-generaal van deze organisatie, door den Engelschen arbeidersgedelegeerde Poul- ton, als waarnemend voorzitter van den raad van beheer en door den directeur, Albert Thomas, die verklaarde zich erover te verheugen, dat de nieuwe encycliek „Quadragesimo Anno" zulk een krachtige ondersteuning is van het streven van de internationale arbeidsorganisatie. De Limburgsche bladen bevatten gister avond het onderstaande schrijven van Z. H. E. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, bisschop van Roermond: Aan de geestelijkheid en de geloovigen van ons Bisdom, Wij danken Onze Eerw. Geestelijken en Onze Geloovigen voor de gebeden, die zij met zooveel bereidwilligheid en ijver voor Ons in Onze ziekte hebben willen storten. Dat de goede God Ons wederom de krach ten heeft willen terugschenken, schrijven Wij voor het meerendeel aan die gebeden toe. Een bijzonder woord van dank willen Wij nog richten tot de kloosterzusters, die Ons zoo herhaaldelijk de verzekering harer vu rige gebeden gegeven hebben. LAURENTIUS, Bisschop van Roermond. Rheumatiek kan de dagelijksche werk zaamheden tot een foltering maken! Zoowel 't werk voor het levensonderhoud als de huiselijke plichten gaan achteruit, als het urinezuur U begint te kwellen. Ook een muziekleerares moest dit onder vinden: De laatste tien jaar nam ik dagelijks Kru schen Salts, ik leed aan rheumatiek, wat mijn onderwijs bemoeilijkte. Waarschijnlijk was hardlijvigheid de oorzaak. Wanneer ik van mijn stoel opstond, kraakten mijn knieën en soms had ik zelfs moeite om op te staan. Het trappenloopen was een kwelling voor me. Of schoon ik op een kouden kleigrond woonde, was ik spoedig verlost van de zware rheuma- tische pijnen, hoewel ik reeds 60 jaar ben." L. «J. C. De rheumatiek is een gevolg van het ge vaarlijke lichaamsgift, bekend als urinezuur. Als U de scherp-kantige kristallen van urine zuur onder de mikroskoop zien kon, zoudt U de scherpe pijnen ervan begrijpen! En als U dan kon zien, hoe Kruschen Salts de scherpe hoeken van deze kristallen afrondt en ze tenslotte geheel oplost zult U toegeven, dat deze wetenschappelijke behandeling Uw rheumatiek moet genezen! Kruschen Salts verhoogt de werking der organen, podat ieder spoor van schadelijke zuren uit Uw organisme verdreven wordt. Kruschen Salts houdt U van binnen zuiver en schoon! En u ondergaat naar lichaam en geest deze zuive rende kracht. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) 381. Het gevecht was eindelijk afgeloopen, Och, aan alles komt een end. Wie van de twee het had gewonnen, Werd de jongens niet bekend. De directeur dacht: „Ik ga eens zoeken, Wellicht, dat ik den deugniet nog ontmoet." En netjes aangekleed ging hij zoeken, Op zijn hoofd een hooge hoed. 382. Te midden van eeuwen-oude boomen Werd een groot vuur aangelegd En op dit vuur van dorre takken Stukken van het dier gelegd. Pim's makker zag toe, hoe deze telkens Takken op den vuurhaard deed. Ze konden het vet hooren sissen. Eindelijk was hun maal gereed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10