MARIA-STICHTING REISBUR. LINDEMAN OPENING No. één van Lijst 5 WORDT VERPLAATST STEMT IN HAARLEM W. J. B. van Liemt ELCK WAT WILS xWJTTApjj' BINNENLANDSCH NIEUWS Verkorting van militairen dienst voor aanstaande dienstplichtigen LANDBOUW EN VEETEELT IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De melkteems op de boerderij als besmetter van de melk B ARTEL J 0 Rl SST RAAT no. 3 MAANDAG 15 JUKI De maand Juni in den groententuin POSTZEGELNIEUWS BOEKBESPREKING Kaart van Nederland FAILLISSEMENTEN Scherprechters, die „het niet weten" Het bal der Chaplin-copisten PASSA GIEPSLIJSTEN STOOMVAARTLIJNEN Het voordeel van het Vooroefenings instituut Zooals bekend mag worden verondersteld, wordt jaarlijks in Juni te 's-Gravenhage ge loot, wie van hen, die in het kalenderjaar 18 jaar warden, in elke gemeente het eerst in aanmerking komt om in vredestijd een militaire opleiding te ontvangen. Vanaf dat tijdstip kan ieder met vrij groote zekerheid uitmaken of hij dienten gevolge zal moeten dienen, te meer waar, door het „één-zoon-per-gezln" stelsel, de vrijstelling wegens opleiding tot een geeste lijk ambt en de afkeuring, elk jaar blijkt, dat de kans om te moeten dienen (voor elke gemeente verschillend) 90 of meer be draagt. De Wet geeft de gelegenheid om op twee wijzen de militaire opleiding te kunnen vol brengen, t.w.: a. geconcentreerd in de kazernes; b. grootendeels ter plaatse bij het Voor oefeningsinstituut. Door het bestaan van den kaderplicht zijn de militaire verplichtingen verschillend naar gelang al dan niet meer dan gewoon lager onderwijs werd genoten, t.w.: A. Zij, die niet meer dan het 7e leerjaar onderwijs ontvingen, komen niet voor op leiding tot een rang in aanmerking. Zij kun nen echter bij verschillende wapens met ver schillenden eersten oefentijd worden inge deeld. Deze oefentijd bedraagt voor de on- beredenen 5% maand, voor beredenen der artillerie 12 maanden, voor cavalerie 15 maanden kazernedienst. Door zich tijdig op te geven bij het Voor oefeningsinstituut heeft men keuze van wa pen, t.w. Infanterie of Onbereden Artillerie met een eersten oefentijd van 5% maand en bovendien verkrijgt men daarop bij het be zit van het Bewijs van Voorgeoefendheid 4 maanden verkorting. Zoodoende wordt de jongeling dus zoo kort mogelijk uit zijn maatschappelijke functie en zijn omgeving gehaald. De verbintenis bij het Vooroefeningsinsti tuut be teekent oefenen gedurende 1 jaar tot een maximum van 300 oefenuren, verdeeld over een avond en een middag of twee avonden per week (op uren, zooals de klasse het best uitkomt; worden dus in overleg met de jongelui vastgesteld). Is eenmaal het diploma behaald, dan wordt nog 50 uren per jaar (d. i. 1 2 maal per maand) geoefend tot den aanvang van de eerste oefening. Tijdens de oefening moet worden deelgenomen aan één tweedaagschen marsch; het examen zelf duurt 1 dag. Deze jongelui moeten zich opgeven vóór September van het kalenderjaar, waarin zij 18 jaar worden. B. Zij, die meer dan uitsluitend lager onderwijs genoten, moeten in ernstige mate rekening houden aangewezeh te zullen wor den voor de opleiding tot onderofficier (9 maanden kazemeverblijf) en indien zij het diploma H. B. S. 5-j. c. of daarmede gelijk te stellen diploma verkrijgen, tevens voor de opleiding tot officier (12 maanden ver blijf) aan een der scholen voor Verlofs officieren Het Vooroefeningsinstituut stelt hen in staat dit verblijf aldaar met 7% maand te verkorten, door te oefenen ter plaatse en in den vrijen tijd. Zij sluiten daartoe een ver bintenis bij het Vooroefeningsinstituut in het tijdperk, loopende van het oogenblik, waarop de jongeling 16 jaar is geworden tot uiterlijk 1 Juni van het jaar waarin hij 18 jaar wordt. Het is als regel voordeelig zich zoo jong mogelijk te verbinden. Deze jongelui oefenen maximaal 200 uren per jaar, d.w.z. een avond en een middag totdat de rang van sergeant is bereikt. Dit geschiedt na geslaagd examen, gevolgd door een maand practischen dienst op een tijd stip en bij het Regiment ter keuze. In dien rang eenmaal aangesteld, behoeft men slechts 50 uren per jaar te oefenen (d. t 1 2 maal per maand) tot men voor eerste oefening onder de wapenen moet komen. Deelname aan den tweedaagschen marsch Is verplicht. Hij, die in aanmerking komt om aange wezen te worden voor de Officiersopleiding, moet bovendien deelnemen aan een Zomer kamp gedurende drie weken en aan een Paaschoefening gedurende ten hoogste 4 da gen. Voor het vaststellen van de oefenings- dagen wordt zooveel mogelijk rekening ge houden met de particuliere belangen van de deelnemers. Hierbij zal gaarne overleg wor den gepleegd met de onderwijsinrichtingen dis de deelnemers bezoeken, c.q. met hunne werkgevers. De jongelui, die meer dan lager onderwijs genoten, moeten zich opgeven voor de uit slag van de loting bekend is. Tegenover de voordeelen, voor het geval van moeten die nen, doen zij afstand van de zij het ook geringe kans op vrijloten. Loten zij vrij, en hebben zij den rang van sergeant be reikt, dan worden zij vrijgesteld van de eer ste oefening in de kazerne en kunnen hun volbrachten diensttijd op him verzoek, voor broederdienst doen gelden. Op hen rusten de verplichtingen van gewoon dienstplichtige ten opzichte van de herhalingsoefeningen. Hebben zij den rang van sergeant niet bereikt, doch zijn zij wel in het bezit van het bewijs van voorgeoefendheid, dan moe ten zij een eersten oefentijd volbrengen ln de kazerne van 6 weken. Zij, die zich vóór hun 25ste Jaar in Ned.- Indië willen vestigen, moeten aldaar een eersten oefentijd in militairen dienst door brengen; hiervan wordt geen vrijstelling b.v. wegens broederschap verleend. Vrijstelling van dezen eersten oefentijd in Ned.-Indië wordt alleen verleend aan hen, die ÜJ Nederland gedurende 5% maand on der de wapenen zijn geweest als vrijwilliger op korten termijn. Verbindt men zich echter bij den gewonen landstorm en behaalt men daarbij het di ploma van voorgeoefendheid, dan wordt deze verplichte diensttijd in Nederland terugge bracht tot 6 weken. Voorgeoefenden worden tegen hun wil niet onder de wapenen geroepen tot handhaving of herstel van de openbare orde of rust. Verbondenen beneden den leeftijd van 18 jaar worden bij legermobilisatie niet onder de wapenen geroepen. De opleiding geschiedt voor allen van Rijkswege. Op Rijkskosten worden de deel nemers gekleed en uitgerust. In verband met het dragen van beenwindsels moeten de deelnemers zich echter een paar hooge schoenen aanschaffen. De keuring vindt vooraf plaats. Over bovengenoemd onderwerp hield dr. L. T. Schey, Rijks veeteeltconsulent te Hoorn, op een dezer dagen gehouden vergadering van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken, een inleiding, waaraan we het volgende ontleenen. Onlangs kreeg ik, aldus dr. Schey, bezoek van een bestuurslid eener zuivelfabriek. Hij had het- losse gaasje uit zijn melkteems meegenomen en vroeg mij, of dat wel ln orde was. Het was gedeeltelijk verstopt. Zoo'n gedeeltelijk verstopt zeefgaasje is natuurlijk niet goed in orde. De melk zal er moeilijk doorloopen. Spr. vraagt thans de aandacht voor de mogelijkheid, dat zoo'n verstopt zeefgaasje de melkteems op de boerderij tot een besmetter van de melk maakt, ln plaats van de melk te verbe teren. Wij kunnen gerust aannemen, dat die gaasjes, wanneer zij eenigen tijd in gebruik zijn geweest, in vele gevallen na de gewone reiniging op de boerderij niet meer enkel uit metaal bestaan, doch dat er zich in de gaatjes een moeilijk te verwijderen stof heeft afgezet en zij dus niet schoon zijn. „Doet het aan de melk nadeel?" vraagt men zich af. Om zich daaromtrent te oriën- teeren, legde spr. het verstopte gaasje in gekookt leidingwater, op een temperatuur van 37 gr. C„ gedurende 2 dagen. Het water was troebel geworden en had een zeer vieze lucht. Wanneer spr. wat van dit water aan rauwe of aan gepasteuriseerde melk toevoegde, ging de melk op 38 gr. C. gehou den gisten, terwijl de contrólebuizen, dus dezelfde rauwe of gepasteuriseerde melk, zonder dat water geen gasvorming ver toonden. Het is wel waarschijnlijk, dat dit zeef gaasje de melk wel schijnbaar schooner gemaakt zou hebben, en den leverancier een mooier cijfer voor de vuilheidsproef zou hebben bezorgd, maar tevens besmet zou hebben met ongewenschte bacteriën, o.a. wanneer zij bestemd is voor de kaasberei ding. Ik wilde wel aldus spr. dat ik u de resultaten kon mededeelen van een bacte riologisch onderzoek omtrent den toestand van vele dergelijke zeefplaatjes, in plaats van die van deze eene proef. Maar we doen toch verstandig met die verstopte gaasjes te wantrouwen. Het is heel goed mogelijk, ze zoodanig, b.v. met heet sodawater te behandelen, dat ze nog wel verstopt, doch niet meer besmettend zijn. Maar doen die gunstige omstandigheden zich in de prak tijk in het algemeen voor? Het zal stellig niet meevallen. En er is bij de inspectie van het melkgereedschap geen contróle mogelijk, of een verstopt gaasje besmettend is of niet, wanneer de melk er doorheen loopt en er mede in nauwere aanraking komt. Het zuiver houden van die gaasjes is in de praktijk blijkbaar moeilijk. Spr. heeft getracht zoo'n verstopt gaasje met een voudige middelen op te knappen. Met zwakke zuren (melkzuur en azijnzuur) kreeg spr. geen resultaat. In een kokende oplossing van soda en groene zeep was het afzetsel nog niet weg; toen ik het'gaasje daarna borstelde met een nagelschuiertje met die vloeistof, werd het gemakkeh)k geheel schoon; alle gaatjes waren open. Het eenvoudige middel was, naar spr. meende gevonden. Maar voor een paar dagen wilde spr. weer zoo'n gaasje schoonmaken door te borstelen met soda- en groene zeepwater en het ging niet. Spr. verwacht, dat menop de boerderij wel ln staat is, het gaasje zon der veel moeite ln goeden toestand te hou den, wanneer men 't na gebruik direct met koud water afspoelt, dus voorkomt, dat de melk er in opdroogt, en het met heet soda water, waarbij wat groene zeep gevoegd is, aan beide zijden afborstelt. Men moet het daarbij op een vlakke Plaate epem Men ziet gemakkelijk, of het goed blijft, door het voor het licht te houden. Boven het gaasje bevindt zich in de tewns gewoonlijk een geel-koperen plaatjemet ronde of slangvormige openingem Dit houdt het grove vuil tegen en breekt den val de- melk. Ook deze openingen loopen kans, verstopt te geraken en dan is het reinigen eveneens heel moeilijk. «i. Het oppervlak van het koper is gemak kelijk blinkend te maken; men kan het des noods met een poetsmiddel bewerken, doch het afzetsel in de holle buisjes ln het blijft dan buiten bereik. Spr. meent dat de openingen in die zeefplaat niet te fijn moe ten gemaakt worden, zoodat zij goed schoon te houden zijn. Zij behoeven ook met zoo klDe tmelkteems op de boerderij heeft al heel wat melk schijnbaar zuiver gemaakt, doch in werkelijkheid ontbaar besme. Wanneer de melk op de boerderij blijft en daar wordt verkaasd, dan merkt men de slechte gevolgen beter op. dan wanneer de melk toch naar de fabriek gaat alsof de melkproducent er dan niet mee te maken ^Constructief is de melkteems heel wat verbeterd Die ouderwetsche melktoemsen konden ontzettende besmetters van melk 7iin door tal van plaatsen, waar zich in bederf verkeerende oude melkresten bevon- dene besturen van de zuivelfabrieken kun nen hieruit een onafwijsbare gevolgtrekking maken. Op de geschiktheid van de kaasmelk oefenen tal van melkteemsen op de hoer erijen invloed uit. Het bestuur moet door deskundige inspectie toezien, dt ^e f a^u geen schade lijdt door de onkunde of onwil ^'"zuivelfabrieken, die de levering van zuivere melk aanmoedigen, door aan de leveranciers een premie boven het melkge d toe te kennen. Aan de fabriek laat men y3 L. melk door een wattenschijfje loopen en wanneer dit schoon blijft, krijgt ^leve rancier een hoog cijfer. Wanneer dit de eenige beoordeeling van de melk vormt, acht spr. de zaak bedenkelijk. De fabriek vischt achter het net. De leverancier kan het vele vuil, dat bij het melken in de melk gekomen is, er volkomen uitgevischt neo- ben. Schijnbaar is de melk zindelijk, gewon nen in werkelijkheid is zij zeer besmet met bacteriën, die door haar kleinheid met te gengehouden worden. Ook als de teems zelf in eenigszins vervuilden toestand verkeert (soms zonder dat de gebruiker er erg in heeft) kan de gezeefde melk in schijn voorbeeldig zuiver, in werkelijkheid gevaar lijk besmet zijn. Spr. zag eens in een pro vincie in het oosten van ons land by het melken een wattenteems gebruiken, met vele besmettingshaarden, een, die heel goed de oorzaak van knijpers zou kunnen zijn. Maar deze melkbesmetter bezorgde den gebruiker een premie boven zijn gewone melkgeld. Het teemsen van de melk op de boerderij moest eigenlijk niet noodig zijn: „de melk moet schoon in den emmer," wordt aan de leerlingen op melkcursussen geleerd. In dit opzicht zouden de melkers en melksters zonder groote moeite met wat meer vakkennis, liefde voor den arbeid en plichtsbesef heel wat meer kunnen bereiken ter verbetering van de kwaliteit der melk, die als grondstof voor de kaasbereiding daardoor ln waarde zou stijgen. Het houden HAARLEM OP ZATERDAG 13 JUNI, NA SLUITING OM 14 U„ VAN STATION SPL. 13 NAAR OM 9 UUR van melkcursussen is het middel om in dit opzicht vooruit te komen. Ook al zou men al het vuil, dat bij de melkwinning in de melk geraakt is, er kun nen uitteemsen, toch heeft het zijn besmet tend werk gedaan. Vuile melk maakt, dat de teems spoedig veel vuil bevat, waarmede de volgende melk in aanraking komt en dus nog opnieuw wordt besmet. Deze laatst genoemde omstandigheid doet zich wel eens voor in zuivelfabrieken, die de vervuilde teems tijdens de melkontvangst eens moes ten reinigen, opdat zij niet een groote be smetter van de melk wordt. Spr. hoopt hiermede belangstelling te hebben gewekt voor den toestand en het gebruik van de melkteems op de boerderij, een stuk gereedschap, dat helaas nog noo dig is, om fouten, bij de melkwinning ge maakt, te corrigeeren, doch dat de melk soms in schijn beter, in werkelijkheid slech- t&r Voor dit laatste moeten de besturen wa ken. Er komt nu veel onkruid en dat moet radi caal worden vernietigd door middel van hak ken, schoffelen of wieden. Dat moet geschie den bij droog, zonnig weer; doet men het bü nat weer, dan verpoot men eenvoudig 't onkruid en men schiet er niet mee op. In den tuin zij men voorzichtig met chemische be strijdingsmiddelen, als fijngemalen kaïniet; voor sommige gewassen, als uien, kan men dit gebruiken, maar voor de andere niet; wel is het geschikt om onkruid in paden en straatjes te verdelgen. Zoodra het goed weer is en de grond is droog, gaan we aan 't werk. Er mag geen on kruidplantje blijven staan. Ze halen voedsel uit den grond en nemen het zonlicht weg. Als we alles zooveel mogelijk op rijen hebben gepoot en gezaaid, dan zal dat aan ons werk zeer ten goede komen. Zorgt voor alles, dat nimmer het onkruid zaad vormt. Men kan nu opnieuw kool uitplanten even als salade en zomerandijvie. Dit geschiedt het best, als het pas geregend heeft en de lucht nog donker is, dan hebben de planten het minste te lijden en groeien ze spoedig verder. Prinsesseboonen kunnen nog worden gelegd tot ongeveer 2i Juni. Salade, postelein selderij en peterselie kunnen opnieuw worden uitgezaaid; ook koolrapen kan men nu zaaien. Op 21 Juni eindigt het asperge steken. t Is nu de maand voor het uitzaaien van winterandijvie: de officiële dag daarvoor is 24 Juni. Spruitkool, late bloemkool en boe renkool worden uitgezet én Cantonner Wit kop gezaaid. De aardbeien beginnen te ranken. Wie dit jaar nieuwe bedden denkt aan te leggen moet de mooiste en rijkstdragende pollen met een stokje merken en daarvan de twee of drie sterkste uitloopers aanhouden. Alle an dere uitloopers moeten worden afgeknipt; dat scheelt veel in de opbrengst. Aan de nieuwe uitgezette kool en andere planten geve men een weinig kalksalpeter; ook de andere gewassen zullen daarbij, in dien ze niet goed groeien, baat vinden; vooral, als het koud weer is. Wij herinneren er aan, dat de grond naast stikstof ook kali en fosforzuur noodig heeft. Heeft men dat in het voorjaar niet voldoende gegeven, dan stroole men op de bedden, waar men nieuwe planten denkt uit te zetten, wat patentkali en superfosfaat. Nieuwe uitgiften Curacao: De provisorische opdruk 2% op 3 c. groen heeft reeds weer afgedaan, was trouwens spoedig uitverkocht. De definitieve nieuwe 2% c. groen is reeds verschenen, in het bekende cijfer-type, en aan de philate- listen-loketten verkrijgbaar. Hongarije: De postzegels van 5 f., 16 f. en 32 f. rood der uitgave 192627 werden over drukt resp. met de cijfers 4, 10 en 10. Portugal: In de Lusiadas-serie, waarvan We onlangs de uitgifte van de 5 c. grijs meldden, verschenen sindsdien 4 c. bistre, 6 e. grijsblauw, 10 c. violet, 15 c. bruin, 16 c. violet, 25 c. groen, 40 c. rood, 50 c. bruin, 80 c. groen, 1 E. lila-bruin, 1 E. 25 donker blauw, 2 E. violet, 4 E. 50 geel, 5 E. geel groen. Een drietal waarden zijn nog te ver wachten. Rhodesia (Zuid): Met de nieuwste beelte nis van koning George verscheen een serie postzegels, bestaande uit de waarden: p, 1 p, 3 p, 4 p, 6 p, 8 p, 10 p, 1 sh, 1 sh 6, 2 Sh, 2 sh 6, 5 sh. Tanding 12. Met de bekende voorstelling der „Victoria Palis" verschenen de 2 p. en 3 p. Tanding 14% X 14. Roemenië: In de .,8 Juni 1930"-opdruk- kenserie verscheen nog de 25 b. zwart der uitgave 1928—29 (watermerk horizontale golflijnen). Het vijftigjarig bestaan van het koninkrijk werd gevierd met de uitgifte van een her inneringsserie met de beeltenis van koning Carol. Het eeuwfeest van het leger gaf eveneens aanleiding tot uitgifte van een aantal nieu we zegels. Het halve eeuwfeest van de vloot moest toen natuurlijk ook herdacht: Vier nieuwe zegels zijn aan de vloot gewijd. Ten slotte de luchtvaart. Deze viert nog wel geen eeuw- of half eeuwfeest, maar bij zulk 'n royale uitgifte meende men ook de luchtvaart te moeten bedenken: 3 luchtpost zegels: 50 b blauw-groen, 1 L. lilabruin en 2 L. blauw. Er zijn speciale regelingen ge troffen voor het gebruik dezer zegels in het binnenlandsch verkeer. Soedan: Als derde provisorisch luchtpost zegel werd uitgegeven de 5 m zwart er. olijf bruin der uitgaven 192728, voorzien van den opdruk „Air Mail". Volgens de „Stamp Col lecting" bestaat de oplage der provisori sche luchtpost uit 80.000 stuks van 5 m en 50.000 stuks van 10 m van 2 pi. Soedan: De luchtpostserie, besteld bij De La Rue Co. te Londen, zal bestaan uit de waarden: 5 m, 10 m, 15 m, 2 pi, 3% pi, 4% pi en 5 pi. Tripolitanië: Het expreszegel 10 c. bruin van Italië, uitgave 1930, verscheen met den opdruk „Tripolitania". De serie, uitgegeven bij gelegenheid van de 5de Jaarbeurstentoonstelling te Tripoli, had van de hoogste waarde, 10 L en 2 L, slechts een oplage van 10.000 stuks. Uruguay: Ter gelegenheid van de opening eener philatelistische tentoonstelling te Mon tevideo op 11 April 1.1., meldt de „Msb.", blijkt 'n serie van 4 waarden te zijn uitgegeven: 2 c. blauwgrijs, 5 c. matgroen, 8 c. roodbruin en 15 c, leikleurig. De voorstelling is een repro ductie van Uruguay's eersten zegel de „Dili- gencia", uitgegeven in 1856. De zegels, ge drukt in blokken van 4 stuks hebben een op lage van 30.000 series. Slechts één serie per persoon werd aan 't publiek verkocht. Zwitserland: Naar het „Buil Mens" meldt, zal de eerstvolgende jaarlijksche „Pro Juven- tute"-serie bestaan uit de volgende waarden: de 5 c. 10 c. en 20 c. zullen, evenals de vorige jaren, met wapenvoorstellingen verschijnen, de 30 c. zal de beeltenis hebben van Alexander Vinet, protestantsch theoloog, ge boren in 1797 te Lausanne. „De Wandelaar" Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Juni-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heem schut, geologie, folklore, buitenleven en tou risme. Jan P. Strijbos beschrijft het leven der steeds zeldzamer wordende grielen, terwijl de redacteur, Rinke Tolman, de aandacht vraagt voor het beroemde keverboek Coleop- tera Neerlandica. Gerlof Kalma deelt ver dere bijzonderheden mede omtrent de slan gensoorten, die in Nederland voorkomen en C. A. van der Gen, zelf een bekwaam foto graaf, zet uiteen wélke wonderen kunnen worden verricht met camera's van klein formaat. Een volkszangdag gaf Gabriël Smit een schetsje in de pen, terwijl Herman J. Langman geestdriftig gewaagt van een Wandeling langs den Dommel. De bloeiende linden hadden de aandacht van J. H. Brink- greveEntrop, de grillig gevormde jenever bessen die van Gerh. Krekelberg; beiden schetsen welke plaats de genoemde boomen in het volksleven innemen. Tenslotte leidt F. A. Brunklaus ons naar het Limburgsche mijngebied en wel speciaal naar de streek yan Brunssum. In de uitvoerige rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei) worden tientallen onderwerpen aangeroerd. Talrijke schitterende foto's illustreeren als steeds den afwisselenden tekst. Van de Texas-Compagnie, te 's-Graven hage, ontvingen wij een kaart van Neder land, welke als een typische wegwijzer voor de toeristen, die oins land wenschen te bezoeken, mag worden aangemerkt. Men heeft er niet mee volstaan op deze kaart alleen de plaatsnamen aan te geven, maar ook wordt door een prentje bij iedere stad of dorp aangegeven, in welk opzicht de plaatsen een bijzondere aantrekkelijkheid voor de vreemdelingen bezitten. Bovendien bevindt zich onder de kaart een lijst van plaatsnamen met daarachter vermeld de aard van het toeristenwezen. De kaart is geworden tot een sprekende reclame, welke ongetwijfeld ook de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer ten goede zal komen. opgegeven door v. d. Graaf Co. N V. aAfd. Handelsinformaties) Uitgesproken 10 Juni: A. L. van Aggele, beambte bij de poste rijen, Amsterdam, Bilderdijkstraat 112 II. R.c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. F. A. Deiters, Amsterdam, Heerengracht 388. H. Beltman, koopman, Amsterdam, Zee- burgerdijk 168 I. R.c. Mr. H. D. Feenstra. mjicanzjvuj Automobilist: „Het is gelukkig voor u, dat cut gebeurt vlak voor het huis van een dokter." Slachtoffer„Ja-eh- maar ik ben de dokter!" Cur. Mr. F. A. Deiters, Amsterdam, Hee rengracht 388. Wed. F. HoekveldPost, Amsterdam, Am- stelveenscheweg 881 hs. R.c. Mr. H. D. Feen stra. Cur. Mr. F. A. Deiters, Amsterdam, Heerengracht 388. Z. de Wit, vrachtrijder, Musselkanaal. R.c. Mr. J. F. B. J. Godding. Cur. Mr. H. F. R, Reitsma, Stadskanaal. R. van Dijk, kruidenier, Zeist, v. Rhee- nenweg 38. R.c. Mr. J. J. Wijnstroom. Cur. Mr. H. L. L. van Hoogenhuyze, Zeist. J. M. C. van Buuren, Nieuwland. R.c. Mr. C. J. Heemskerk. Cur. Mr. L. Bloch, Gorin- chem. H. M. v. Bemmel, rijwielhandelaar, Zwijn- drecht. R.c. Mr. M. van Aken. Cur. Mr. B. J. Verhey, Dordrecht. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 10 Juni: A. Ledegang, Amsterdam. Op zijn reis door Californië bezocht de Fransche schrijver Decobra ook de strafge vangenis St. Quentin bij San Francisco. Het gebouwencomplex ligt te midden van een weelderigen tropischen plantengroei. Op het eerste gezicht meent men niet voor een tuchthuis, maar voor een Casino aan de Riviera te staan. Het gevangenis-orkest, dat uitsluitend uit gevangenen bestaat, laat op bepaalde tijden van den dag op een terras zijn lustige wijsjes weerklinken. Onnoodig te vermelden, dat de Amerikaansche straf- methode zich hier van haar mooiste zijde laat zien. Het gaat er daar anders naar toe als in de hel van Aubum. Na een bepaalden tijd kan aan de gevangenen een kort verlof toegestaan worden. Hiervan zijn alleen uit gezonderd de „moordenaars der eerste cate gorie," die ter dood of tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld zijn. In St. Quentin bevinden zich 5000 gevangenen, waaronder 180 vrouwen. Alle gevangenen moeten wer ken. Decroba had den indruk in een fabriek en niet in een gevangenis te zijn. Typisch is daar de gewone terechtstelling. Onder voortdurend toezicht van een bewa ker brengen de ter-dood-veroordeelden hun laatsten nacht in een speciale ijzeren kooi door. Kort voor de terechtstelling boeit de scherprechter beide handen van den misda diger met een breeden riem. Na voorlezing van het doodvonnis door den directeur wordt den veroordeelde een kap over het hoofd ge trokken en wordt hij naar den galg geleid. De beul legt hem een strop om den hals en plaatst hem op een kleine brug, waarin zich de nodlottige valdeur bevindt. De eigenlijke terechtstelling wordt niet door den beul uit gevoerd. In de nabijheid van den galg zitten ln een klein huisje drie gevangenisambtenaren. Voor ieder bevindt zich een strakgespannen touw. Van deze drie touwen gaat er echter maar één naar het schavot en is daar ver bonden met een mechanisme, dat de val deur onder de voeten van den misdadiger opent. Dank deze inrichting, weet geen der drie beambten, wie eigenlijk den veroor deelde ter dood gebracht heeft. Op een tee- ken van den beul snijden zij met scherpe messen de drie touwen door. Maar alleen het doorsnijden van één van deze drie tou wen heeft tot gevolg, dat den veroordeelde den grond onder de voeten weggetrokken wordt. Zoo is in enkele seconden het vonnis voltrokken en de zenuwen van den scherprechter een heele last bespaard ge bleven. In Portland (Staat Oregon) organiseerde de eigenaar der „Pontages-Vaudevilles-Cir- cutts" een bal onder het devies „Chaplin- copisten". Alle deelnemers waren verplicht ln het oostuum van Charley Chaplin te ver schijnen. De beste copisten zouden, zooals bekend gemaakt werd, een premie ontvan gen. Het was natuurlijk een allerkoddigst gezicht.... niets dan Chaplinsü Honderden Chaplins.... honderden kneveltjesbol hoedjes, reusachtige schoenenstokjes. En men wist eigenlijk niet, of men het bal niet akelig in plaats van komisch zou vinden.... Ais het costuum maar in zoo reusachtige op lage voorradig was! Ofschoon het natuurlijk reeds een typisch gevoel gaf, de extra vagante kleeding van den kleinen man als regimentsuniform te zien Maar nu had iedereen zich ook nog in gespannen het gezicht van Chaplin na te bootsen. Iedere Chaplin had een nummer op den rughet eenige, waardoor zjj van elkander te onderscheiden warenEn de leden der jury liepen met notitieblocs en potlooden in de gelijkvormige menigte en deelden punten uit Eindelijk was het oogenblik daar. Een fanfare riep de deelnemers bijeen en de jury liet aankondigen, dat no. 27 het meest ge leek op den echten Charlie. No. 27 kwam op het podium en noemde zijn naam. Naar vermeld heette die mijnheer Drinkwater; de tweede prijs was voor No. 14; het was een Mister Houston. De derde prijs kreeg no. 31. No. 31 heette Charlie Chaplin! Er was niets aan te veranderen: Chaplin bevond zich persoonlijk op het bal der Chaplin- copisten en kreeg nu de verzekering, de stel lige verzekering, dat hij op de derde plaats op zich zeiven geleek!! De heeren Drink water en Houston leken meer op hem, dan hij zelf! „an het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" d.d. 10 Juni van Amsterdam naar Batavia ver trokken. Naar Southampton: 45 passagiers. Naar Algiers: 16 passagiers. Naar Genua: 195 passagiers. Naar Port Said: Lieut. D. French Blake; J. Goos, F. J. Koenderink; H. Ricke; A. Vogel; J. F. Wensink. Noor Indië: mevr. J. J. Abs; mej. A. H. J. M. Adriaens; fam. P. Th. C. Adrichem; me vrouw A. M. van Asselt; W. J. van Baden; mevr. W. Baan; mej. H. A. A. Bakker; mevr. A. van Beekum en 2 k.; F. L. Ch. v. Beemen; J. v. Beersum; mevr. E. M. Benning; fam. C. J. M. Bense; mevr. J. W. v. Bentem en 2 k.; A. C. Barendsen; W. Bernard; mej. L. Bick; mej. C. C. Blanckers Pasqué; M. Blan- kestein; J. F. A. Bleij; G. Blom; F. Bors- boom; J. v. d. Bos; mevr. Bosman; jonge- juffr. C. W. S. Bosman; jongeh. P. C. Bos man; mevr. N. Both; K. J. M. L. Boy en echtg; mevr. M. J. Brantjes; J. Brendel; J. Bretzler en echtg.; fam. H. J. Brink; M. Bronke; mevr. M. E. G. Brugman, 2 z. en d.; N. L. J. van Buttingha Wichers; lam. mr, h. M. Cahen; jonge juf f. J. M. McCall; C. Camfferman; fam. P. v. Capelle; M. Caris; W. M. F. Clabbers; dr. R. Catelani; mevr. C. Coster en d.; mevr. Ch. H. Costerus; A. N. Costerus; J. J. Craanen; fam. H. Dassen; mevr. Debels; mevr. A. Deismann; fam. A. J. Dorenbos; H. J. G. Dorenbosch; C. H. Dorre; mevr. H. Douna; P. J. Droog en echtgen.; fam. J. Th. van Duyne; mevr. A. Duyster en z.; H .J. Duyverman; H. A. v. Eek; mevr. M. Edwards; fam. J. F. B. Eekhof; mej. L. W. Esche; J. P. Evertse; mevr. A. Faamhof; C. Frijters; A. Frissen; C. D. L. Geraerds The- singh; mevr. E. T. Gesell; mej. H. E. Gilgen; H. A. Godefroy; J. Ch. de Graaf f; mevr. D. de Grauw en k.; H. Grimm; mevr. H. Groo tenhuis; A. Groothengel; dr. R. Gsell; me vrouw J. Gunkel en 2 k.; F. van Gunst; A. P. J. Hackmann en echtg.; mevr. J. C. C. Hahn; C. Haller; dr. ir. N. H. van Harpen en echtg.; mej. G. E. Harten; R. F. Hartogc fam. T. H. Hazelaar; mevr. M. J. van Heer- turn; mej. L. G. Hehuwat; L. H. A. Held; mevr. P. J. L. v. Hemert en 2 k.; L. v Hei ningen; mevr. M. L. F. v. d. Hoeven en 2 k.; J. H. A. Höfelt en echtg.; A. G. Hogenkamp en echtg.; H. V. Hogerzeil en echtg.; J. Hoge- veen; fam. C. P. E. Hoolhorst; H. Houwink; mevr. C. E. v. d. Hoven van Genderen en 3 k.; Z.eerw. Pater J. M. Huygens; mej. J. S. Ingenohl; M. A. Jacobs en echtg.; K. Jansen; T. D. Jayasuriya; jhr. W. J. de Jonge en echtg.; jonkvr. R. S. A. de Jonge van Zwijns- bergen; G. J. Kaldenhoven; mej. M. Klaas- sen; J. N. v. d. Klashorst en echtg.; fam. Ir. Th. P. E. de Klerck; E. F. Th. Kloek; A. H. Kloppenburg Jr.; K. de Koek; P. Koekkoek; S. W. Koldewijn; P. H. Kooy; F. J. Korst- jens; mej. C. Kraak; mr. A. C. Kraayenbrink; C. P. Kranendonk en echtgeii.; G. L. Krol; mevr. J. Kröll; mevr. M. Kruiver; mej. A. Kruse; mevr. W. C. Krijgsman; mevr. S. I. M. Kuipers; fam. W. Kwant; C. R. J. La- ceulle; A. Lang; C. Ch. Leger; J. Lelyveld; J. H. Lemmers; mevr. Ch. H. Lever; fam. Liem Sik Ho; A. H. A. Link en echtg.; F. H. A. de Lizer; mej. C. Luiting; fam. E. Meinders; K. v. Merkem; F. G. Meurs; fam. Ch. L. Meyer; J. J. Meyerink en echtg.; G. Middelman; dr. J. A. Middendorp en echtg.; H. L. Moll; H. J. Moors; mevr. M. I. Moorselaar en k.; mevr. O. S. Mik en 3 k.; J. Muller; P. Milller; J. D. Murch; G. H. Nienhuis; fam. H. C. Nleu- wenhuisen; Raden S. Nimpoeno; mevr. L. v. d. Oord en 2 k.; T. Oostendorp en echtg.; L. Ophuls en echtg.; A. M. v. Orsouw; J. N. Otten en echtg.; B. v. Otterloo; H. de Oude; H. C. Piek; fam. W. R. Pieters; mej. R. Pistor; P. A. Rombout; fam. J. Th. Poodt; J. J. Prophitius; W. H. A. M. Pluym; mevr. B. E. v. d. Putten; A. J. H. v. Raaij; fam. mr. G. W. A. Reiger; G. Th. C. O. H. Reinecke; ir. L. J. Rens en echtg.; mej. A. H. A. Rente- ma; G. P. L. J. Roelofs; A. E. Roelofs; fam. P. M. Roll; mevr. Th. de Roode en k; H. D. Roosenschoon en echg.; mej. A. G. Rowold; M. Rühl; mevr. P. H. Rube en k.; C. v. Ryck; mevr. S. J. Scham; M. Schmidt; mej. G. C. Schneider; fam. W. A. Schneider; J. Scholte; mevr. G. Schönmann; dr. H. W. Schreuder en echtg.; J. H. C. Schultz en echtg.; A. Ch. G. Schwind; mevr. R. T. Seivers; A Sint; A. M. Smit; mevr. J. Smith; C. F. Schneider; J. Sellars; E. A. baronnesse v. Slingelandt Westenbrink Weustmann, z. en d.; J. J. v. Slooten; mej. J. E. Smets; fam. A. Smit; W. F. Soeters; D. J. H. W. Spanjaard; mej. C. Stammes; mevr. G. G. Staring en 2 k.; me vrouw R. J. Steenborg; F. Steinhardt; P. J. Stet; G. Suithoff en echtg.; H. Suurd en echtg.; J. W. Tacke; J. Tan; G. Tel; W. G. F. Thomassen; Tjan Gwan Kwie; fam. J. G. Toorop; C. A. Trijssenaar; mevr. P. A. Tu- tein Nolthenius; mej. H. P. J. Tutein Nolthe- nisus; fam. A. Tuzee; mr. P. A. Ursene; fam. ir. H. G. v. Veldhoven; F. ter Veen; W. Vermeer en echtg.; G. Vink; P. Vis; F. Th. J. v. Vorstenbos; J. de Vos: fam. C. G. Vree- denburgh; G. ter Vrugt: A. D. v. Vrijberghe- De Coningh; mej. S. E. de Waard; mevr. A. Wanders: mevr. A. P. H. v. Warmelo; fam. F. E. Westenberg; J. Weijts; mevr. A. G. de Wit; fam. F. Witmer; E. N. C. Woollerton; dr. A. Wunderlich; mej. F. D. Wyckerheld Bisdom; fam. W. C. A. Zegveld; J. W. Zehn- der; fam. M. L. P. Zwaard; fam. A. H. Zweers. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN DE Wi jlt, 11 Juni van Batavia te Amsterdam. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AURORA, 10 Juni v. Valencia n. Cartha- gena. FAUNA, 10 Juni v. Yerakini n. Salonica. HEBE, 11 Juni v. Amsterdam te Rotterdam. HELDER, 10 Juni v. Hamburg n. Amster dam. IRIS, 10 Juni v. Vigo n. Amsterdam. ODYSSEUS, 10 Juni v. Danzig te Stettin. ORESTES (uitr.), 12 Juni v.m. te Havre verw. TRAJANUS, 10 Juni v. Baroelona te Genua. ZEUS, 10 Juni v. Or an naar Bona. HOLLANDAFR1KA-LUN HEEMSKERK, 11 Juni v. Rott n. Ham burg. WESTERKERK (thuisr.), pass. 11 Juni Perim. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN IJSTROOM, ii Juni v. Amst. n. Hamburg. HOLLAND—AMERIKA-LUN NEBRASKA, Rott. n. d. Pacifiok, 10 Jtml v. Londen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJV RIDDERKERK, 10 Juni v. Hamburg n. Antwerpen. JAVA—NEW YORK-LIJN MERAUKE, Java n. New York, 10 Juni Perim gep. ROTTERDAMSCHE LLOYD HELLEVOETSLUIS vertr. 10 Juni: Auda city, Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALGORAB, thuisr., 10 Juni v. B. Ayres. ALUDRA, thuisr., 10 Juni v. Victoria. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ADRASTUS, 10 Juni van Rotterdam te Kobe. RHESUS, 6 Juni van Batavia n. A'dam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER II, 11 Juni v.m. 8 uur v. Rott te Gravesend. EMMA ms„ 9 Juni van Hamburg n. EXPRESS, 11 Juni v. Rott. te Kingslynn. KERKPLEIN, 12 Juni Udsire gep. Rott n. Narvik. LETO, 10 Juni van Rio Janeiro te Bahia Blanca. MIRACH, 9 Juni van Amst. te Archangel. MOLENWATER, 10 Juni van Oran naar B. Ayres v. o. NIJVERDAL, 11 Juni v. Rott. te Konings bergen. RESNOVA ms., 9 Juni v. Diisseldorf te Hamburg. STAD ARNHEM, 11 Juni Holtenau gep. Rott. n. Lulea. TRITO, 10 Juni v. Rott. te Belfast. TWIOD ms., Bonninga 9 Juni van Aarhus te Hamburg. VLEDDERVEEN ms., 9 Juni van Hamb. na ar Elbing. VREDENBURG, 10 Juni van Vlissingen te Narvik.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 14