POIES VERGIFTIGD? HET VROUWENPARADIJ! NDERJURKEN ZELFGEMAAKTE KAPJES SMAKE VAN EEN TOT TWEE JAAR WENKEN EN RAADGEVINGEN JUK ETEN ONZE HUISDIEREN OP VERZOEK Aan de huisvrouw OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN De Arabier zegt, dat het Paradijs van den man zijn huis is. Van de vrouw is lang beweerd, dat haar Paradijs de keu ken was. Is dat nog zoo? Figuurlijk en letterlijk? Vrouwen zelf denken er wel anders over. Niet dat zij niet een paradijs van een keuken zouden wenschen, maar de omstandigheden zijn zoo geheel an ders. Eerstens is het terrein der vrouwen wel eenigszins verlegd, en dan die keu kens of keukentjes van tegenwoordig, waarin men zich nauwelijks keeren of wenden kan! Toch stelt iedere huisvrouw prijs op een mooie keuken; op een ruime keu ken! En als aan dat verlangen niet kan worden of is voldaan, dan zal zij haar misnoegen daarover niet onder stoelen en banken steken. Het is nu eenmaal zoo en niet anders: wie goeden smaak heeft, stelt doorgaans ook prijs op een goede keuken. Wie daar onverschillig voor is, heeft een tekort in zijn aardsche bestaan. Het is wat afge zaagd, maar toch nog steeds steekhou dend dat oude gezegde, dat de weg naar het hart van den man door zijn maag gaat. En zie eens naar de oude Germa nen: zij hielden er in hun oerouden tijd geen fijne keuken op na. Hun braadspit was hun lans of speer en zoo braadden zij wat op de jacht gevangen was. En nog lang, heel lang is het braadspit in de Duitsche keukens bewaard gebleven en aan het spit gebraden vleesch behoort nu nog tot de lekkernijen ook al be dient men zich van een modernen braad- oven, welke door gas wordt verhit. De keuken is altijd beschouwd als een der gewichtigste vertrekken van het huis. Ten spijt van de minachting, welke de bouwers er in onzen tijd voor aan den dag plegen te leggen. Maar een goede keuken? Van ouds, en dat is nog niet zoo heel lang geleden, bestonden daar de volgende regels voor: bij den bouw van een huis is de keuken een der voor naamste declen, waaraan alle mogelijke aandacht moet worden geschonken. Zij moet helder en ruim zijn en aan de koel ste zijde van het huis zijn gelegen; dus aan den noordkant. Zij moet dicht bij woon- en eetkamer zijn, maar daarvan toch zijn afgescheiden, om de lucht van het koken zoover mogelijk verwijderd te houden. Waar mogelijk, moet zij verbon den zijn met de diensttrappen of wat daarmede gelijk staat, opdat alles zonder hindernis kan worden binnengebracht. Voorts moet de vloerbedekking, voor zoo- Een ongodsdienstige vrouw is als een klok zonder klank. Zeg niet alles, wat ge weet, maar weet alles wat ge zegt. Het woord stiefkind heeft voor een edele vrouw geen beteekenis. VERA. Een vrouw verbergt haar liefde veertig jaren lang, maar haat en afkeer verbergt zü nog geen dag. (Arabisch spreekwoord) Een dag van lediggang is vermoeiend als een slapelooze nacht. Zijlengte 24 c.M., heupwijdte 56 c.M. Benoodigd: 70 c.M. stof van pl.m. 70 c.M. breedte, 70 c.M. voering, 2 kleine knoopjes, één grootere knoop. Voor dit broekje neemt ge fluweel, peau de pêche, of matting. Ge maakt het pa troon op de aangegeven maten; wanneer ge een rechthoek opzet, welke 29 c.M. lang, en 36 K c.M. breed is, kunt ge hier in alle aangegeven maten afteekenen, waarna ge het patroon op de vaste lijnen uitknipt. Wilt ge zakken in het broekje hebben, wat eigenlijk voor zoo'n kleine maat niet noodig is, dan maakt ge hier van even apart een patroontje door dit na te radeeren. Hierna legt ge het patroon op de stof. Fluweel en peau de pêche hebben vleug, zoodat ge hiermede bij het knippen rekening moet houden. Overal knipt ge l'A c.M. voor naad bij. Wanneer ge zakken in het broekje maakt, begint ge hiermede. Hiervoor knipt ge 4 stukken voering volgens het patroon, waarna ge voor den inkijk op deze stuk ken een stukje stof stikt, dat 10 c.M. lang en 4 c.M. breed wordt (ter hoogte van ver de keuken beneden ligt, van steen zijn. Ligt zij boven, dan is eikenhout of terrazzo te verkiezen. De wanden moeten van steen zijn, en waar dit niet overal kan, moeten toch de muren bij oven en waschgelegenheid van tegels zijn ge maakt of daarmede zijn bedekt. Voor oven of kooktoestellen moet ruim schoots ruimte aanwezig zijn en ook voor het dienstdoende, personeel moet de keu ken aangenaam wezen. Al deze voorwaarden zijn in onze mo derne woningen gewoonlijk niet verwe zenlijkt. Wanneer een groot huis wordt gebouwd, en op geld niet behoeft te wor den gezien, kan misschien wel aan die voorwaarden worden voldaan, maar in verreweg de meeste gevallen stuit dat alles af op de kosten en op de noodza kelijkheid, dat met ruimte moet worden gewoekerd. Toch is het jammer, want de keuken is, ook al is de huishouding in onzen tijd voor wat de keuken betreft, heel wat ge wijzigd bij vroeger vergeleken, toch nog altijd een der voornaamste vertrekken van het huis. Behoorde dit tenminste te zijn. Nu moet alles in de kleinst moge lijke ruimte worden afgewerkt en waar gevraagd wordt om er ook een aange naam zitje voor de dienstbode te doen overschieten, daar kunnen we niet an der doen dan meewarig de schouders ophalen. Niet omdat de dienstbode dat aangename niet zou behoeven te onder vinden, maar omdat het practisch in de moderne huizen niet is door te voeren. Wanneer komt daar eens een einde aan? En wanneer gaan de architecten en de bouwers, en dan de zoogenaamde eigenbouwers vooral, eens rekening hou den met ten minste een glimp van het ideaal der huisvrouw, dat namelijk de keuken het vrouwenparadijs is of be hoorde te wezen? Een vrouwelijke architect zal practisch met de ruimte zoo weten te woekeren, dat de keuken niet op de allerlaatste plaats komt. Als mannelijke architecten er geen raad mee weten, laten zij dan eens bij de huisvrouwen te rade gaan. Zij kunnen er heel veel leeren en zullen zich minder schuldig maken aan het geven van ergernis op een terein, name lijk dat van de keuken, via welk onmis baar deel van het huis zij toch ook wel goed en uitstekend bediend zullen wil len zijn. J. K. W. Een mensch zonder geduld is als een lamp zonder olie. (A. de Musset) Een vrouw is nooit spraakzamer dan wanneer zij haar man prijst, en wanneer zij klaagt over haar schoonmoeder. (Chineesch spreekwoord) Een verstandige vrouw kan geen man hoogachten, die in zijn betrekking niet is, wat hij zijn moet. Evenmin zal een man zijn vrouw hoogachten, als ze haar hui selijke plichten niet kent en eert. E. van Stagemann. de accolade). Vervolgens komen er twee stukken aan den voorkant van de broek, één links en één rechts, goede kanten op elkaar, waarna ge de 8 c.M. van de acco lade langs stikt. Dan kunt ge den zak naar den verkeerden kant toe omhalen, waarna ge verder den inslag op den zij naad aan den voorkant van de broek even omrijgt. De beide andere stukken worden aan den achterkant van de broek vastgestikt, waarna ge de voorkanten op de achterkanten kunt stikken, met uit zondering van de 8 c.M. voor den ingang van den zak. Hierna stikt ge den achter naad en 7 c.M. van den voomaad dicht. Vervolgens verbindt ge den kruisnaad; voor- en achtemaad komen hierbij op elkaar. Voor het splitje knipt ge 3 stuk jes voering en 2 stukjes stof. Links zet ge in den vorm van 't split eerst een stukje voering tegen. Hierna stikt ge een stukje stof en een stukje voering tegen elkaar voor de knoopsgaten, terwijl dit gelijk met bovengenoemd voeringsstukje wordt tegengestikt. Ook voor den rechter kant stikt ge stof en voering tegen elkaar en stikt dit aan voor de knoopjes. Dan kunt ge de broek bovenaan en aan de pijpjes op lengte omrijgen. De voering- broek wordt in elkaar gestikt, waarna ge ze bovenaan en aan de pijpjes langs zoomt; ook langs het splitje. DENY. Fig. 4200 is een zomerjurk van shan tung imprimé of gebloemde mousseline, met een effen zijden cravatte, die non chalant om de hals hangt en op zij met een strik sluit, op de taillehoogte zijn smalle, ingestikte plooitjes aangebracht. Fig. 4204 kunnen we als 'n meer ge kleed jurkje beschouwen. Langs den even gedrapeerden shawlkraag zijn fijne plis- séstrookjes. Ook op het rokje zijn van voren 2 rijtjes plissé aangebracht. Hier door krijgen we een vlug en, indien we Menigmaal komt het in een huishou ding voor, dat consumptie-artikelen, die men in goeden staat verkeerend in kel der of kast heeft opgeborgen, na korte- ren of langeren tijd voor het gebruik ondeugdelijk zijn geworden. Oorzaak wordt nagegaan dan, dikwijls krijgt de leverancier de schuld en tochdeze schuilt bij de huisvrouw zelf, wijl zij deze artikelen niet op de juiste wijze heeft bewaard. Vele consumptie-artikelen nemen spoe dig den smaak aan van hetgeen in de nabijheid bewaard wordt. Zoo b.v. melk. Staat er kool of zijn er uien in de buurt, de melk zal er al heel gauw sterk naar smaken en boter eveneens. Gemalen koffie, eenigen tijd bewaard in de buurt van specerijen en andere sterk riekende stoffen, neemt al gauw den smaak daarvan aan. Kofieboonen ook, doch niet zóó spoedig als de gema len koffie. Daarom is 't aan te raden, koffie, in welken vorm ook, in goed gesloten bussen te bewaren, ver verwij derd van sterk-geurende artikelen. Ook cacao mag niet in de buurt van sterk-geurende stoffen bewaard worden. In een goed gesloten bus, op een droge, luchtige plaats in de schaduw. Inwer king van zonlicht op cacao is uit den booze. Heeft men kaas in voorraad, dan moet De vruchtentijd komt weer in het land en daarmede de tijd voor com potes en inmaak, waarvoor ik spoedig eenige recepten laat volgen, die van pas kunnen komen. Allereerst nu eenige re cepten voor komkommerbereiding. We ten mijne lezeressen dat komkommers zoo gezond zijn en zoo rijk aan vita minen? Zet ze dus aan uwe huisgenoo- ten zooveel mogelijk gevarieerd voor, in slavorm, maar ook gekookt, gebakken, gestoofd enz. We kunnen nemen de eerste groene komkommers en ook de latere gele. Sterk oranje gekleurde komkommers moeten we niet nemen, dikwijls zijn dit te rijp geworden vruchten. Komkommers gestoofd, is een heer lijk gerecht. We nemen 1 Kilo daarvan, schillen deze heel dun, halen er met 'n zilveren of hoornen lepel het zaad uit, nadat we ze in de lengte opengesneden hebben. Dan het vruehtvleesch in lange reepen snijden van l1/,. c.M. dikte en deze weer in schuine snippers lang 4 A 5 c.M. Deze snippers wasschen en in water met zout gaan koken. Het water afgieten. 4 d.L. ervan met 1 d.L. melk weer aan de kook brengen en met y ons boter en 40 gram bloem daarvan een gebonden sausje koken, daardoor heen mengen een eierdooier, wat fijne witte peper of nootmuskaat en in dit sausje de komkommerschijfjes goed warm laten worden. Gevulde komkommers met vleesch. 4 A 5 flinke komkommers schillen, in de lengte doorsnijden, het zaad verwij deren, wasschen, 5 minuten in kokend water met zout leggen en even laten koken. Uit het vocht genomen wordt de eene helft gevuld met 1 pond kalfsge hakt geurig aangemaakt bolvormig hoog erin, zoodat de andere helft er als een kapje overheen sluit. De vruch ten dan dichtbinden. In een vuurvasten schotel smelt men 65 gram boter, voegt daarbij 1 d.L. geurigen bouillon van 'n paar Maggi blokjes, legt daarin de kom kommers en laat deze in den oven on geveer 1 uur stoven, ze telkens bedrui pende. Ten slotte het vocht binden met een weinig aangemaakte sago of aard appelmeel. Gevulde komkommers zonder vleesch. Hetzelfde aantal vruchten bereiden als het van zijde maken, nogal feestelijk effect. Fig. 3205 is zeer eenvoudig en smaak vol. Het is van effen batist met 'n schouderstuk en breeden rand langs het rokje van Engelsch borduursel. Voor wie van borduren houdt, is het aardig om dit zelf te doen. Wie er geen tijd of lust voor heeft, kan het per meter koopen, want Engelsch borduursel is op 't oogenblik weer zeer in de mode, zoo wel voor heele japonnen, als voor ver siering. POLA. men deze een zooveel mogelijk gelijkma tige, eenigszins vochtige temperatuur ge ven; de kaas vlak bewaren en van tijd tot tijd keeren. Kaas droogt spoedig uit, dus zorgen, dat ze niet te lijden heeft van de zon. Heeft men wintervoorraad van aardappelen, dan oppassen voor be vriezen of 't schieten van loof. De aard appelen bewaren in een drogen, donke ren kelder in niet te groote hoopen en zorgen dat in den winter alle vensters en trekgaten gesloten worden en blijven opdat er geen vorst kan binnenkomen of trekking ontstaan. Heeft men voorraad van boter, dan deze koel bewaren, op een frissche plaats, uit de buurt van sterk riekende stoffen. Een uitstekend middel om 't sterk wor den van boter tegen te gaan is, er een schoongeschilden grooten winterwortel in te steken. Meelartikelen, zooals havermout, gort, griesmeel e.d. moeten in gesloten bussen op een droge plaats bewaard worden, anders krijgen ze gauw een muffen smaak. Ze zijn zeer vatbaar voor inwer king van vocht en verliezen daardoor aan smakelijkheid bij 't bereiden. Meel artikelen niet te lang bewaren en steeds nazien of er zich geen wormpjes in vor men. Is dat 't geval, dan zijn zij voor het gebruik ondeugdelijk geworden. S. H. in het vorig recept is gezegd. Voor1 het vulsel weekt men 1 ons oud brood zon der korst in water of melk, drukt het goed uit en vermengt het met drie rau we eieren, 5 dooiers van hardgekookte eieren, een fijngehakten ui, K ons ge raspte Parmezaansche kaas, en wat zout, peper, nootmuskaat naar smaak. Gebakken komkommers. Hiervoor ne men 10 A 12 jonge vruchten zonder zaad. Ze schillen, wasschen en een half uur in zout vermengd met een weinig peper laten staan. Dan afdrogen, in bloem wikkelen en in heete boter bruin bakken. Komkommersoep. 2 A 3 groote kom kommers schoonmaken en gaarkoken in IK A 2 Liter geurigen bouillon met een handvol afgestroopte zuring. De groen ten door een zeef fijn wrijven. Den bouil lon weer aan de kook brengen, er 60 A 70 gram griesmeel instrooien en deze ongeveer 35 minuten zachtjes laten ko ken, wat zout bijvoegen en ten slotte een goed uitgeklopten eierdooier. Komkommers met roomsaus. kilo vruchten schoonmaken en bereiden op de manier als voor gestoofde komkom mers, daarna toevoegen fijne peper, nootmuskaat en eetlepel fijngehakte peterselie. De vruchten warm houden en vlak voor het opdienen er 1 d.L. stijfgeslagen room doorheen mengen. Voor het stoofsausje neemt men 3 d.L. komkommernat, 35 gram boter en 25 gram bloem. Zoetzuur van komkommers. Een aan tal komkommers worden geschild, in stukken gesneden en van het zaad ont daan. Dan wegen voor dat ze gewas- schen worden. Op ieder pond vruchten neemt men een flesch wijnazijn met 4 ons suiker, eenige pijpjes kaneel, eenige kruidnagelen en een stukje foelie. Daar in worden de vruchten een poosje ge kookt, doch vooral niet te zacht laten worden. In een goed schoongemaakten steenen pot worden de vruchtstukken gerangschikt en overgoten met het eenigszins afgekoelde kooknat. Dit nat wordt na acht dagen nog eens opge kookt en later nogmaals. De pot wordt gesloten met perkamentpapier. SYLVIA. Moordlustige buren of een ongeluk kig toeval zijn dikwijls oorzaak, dat poes vergiftige stoffen naar binnen krijgt. De afloop behoeft echter lang niet altijd doodelijk te zijn, als we maar vlug in grijpen. Hier volgen de tegenvergiften voor eenige van de meest voorkomende gevallen Arsenicum. Wasch zoo mogelijk de maag uit door de kat een groote hoe veelheid water in te gieten. Geef zink- sulphaat of een ander braakmiddel Vermeng ijzerchloride druppelsgewijze met gewone keukensoda tot het niet meer bruist en geef een halven theelepel. Her haal dit zoo noodig na een uur. Lood: Magnesiumsulphaat, olijfolie. Uw kamer zal zeker aantrekkelijker worden, indien u een of meer van die ge zellige kleine lampjes kunt laten branden. Men ziet ze tegenwoordig in zoo'n groote verscheidenheid dat men haast niet meer weet wat te kiezen, een zijden, een perkamenten, of een glazen kap. Leuker nog dan ze kant en klaar koopen is het, zelf een kap te maken. Het is niet bijzonder moeilijk, indien uw keus toevallig op een der aantrekkelijke perkamenten of geoliede kappen is ge vallen. Een ronde kap is misschien wel 't eenvoudigste te maken. De perkament papieren zijn in elke kleur te verkrijgen, en het prettigste is, dat, indien u eerst een model maakt op gewoon papier, u precies zooveel kunt koopen, zoodat u net genoeg heeft, de geheele breedte behoeft u nooit te nemen. In de verschillende kunstnijverheids- zaken en boekwinkels is het geoliede pa pier te koop. Hoe het patroon voor ow ronde kap gemaakt wordt. U heeft reeds twee ijzeren ringen ge kocht in een lampekappenzaak. Voor den onderkant grooter, voor den bovenkant kleiner, zoodat het kapje schuin toeloopt. U meet nu eerst de middellijn van den grootsten ring, is deze b.v. 50 c.M., dan maakt u een straal van 50 c.M. en trekt hiermede een cirkel, wat, ook zonder passer, heel eenvoudig is. U legt uw papier klaar, slaat een spij kertje zoo precies mogelijk in het midden van het papier vast, dit moet natuurlijk op een oude tafel, bank of vloer geschie den, waarin een spijkertje geslagen mag worden. U neemt nu een eind touw, en doet dit met een lusje om den spijker, vervolgens meet u het touwtje precies op 50 c.M. af, en maakt een lusje waar door een potlood gestoken kan worden. De lijn moet precies 50 c.M. zijn, anders is de kap te ruim voor den onderring. Nu trekken we het lijntje strak en trek ken rondom het spijkertje den cirkel. Vervolgens moet u de middellijn van den bovenring en trekt op dezelfde ma nier. Nu knippen we het papieren patroon precies op de helft door, met aanlating van 1 c.M. voor het overplakken, zie •teek. A. Het is natuurlijk goed, dat u het eerst op gewoon papier heeft gedaan, anders was een heele cirkel perkament-papier noodig geweest, terwijl een halve cirkel voldoende is. Vindt u het mooier het kapje minder schuin te maken, dan neemt u 2 maal de lengte der middellijn van den ring voor de straal van den cirkel, ons touwtje dus, en knippen een kwart van den cirkel uit, zie B., eveneens met aan lating aan een kant voor het overplak ken. Wilt u het papier ook zelf doorzichtig maken, dan neemt u dik teekenpapier Alle mogelijkheden van versiering staan nu voor u open, want u kunt op de opge- oliede kap mooie motieven teekenen en kleuren, met watervaste teeken-inkt of stencil-verf. Ook kan een aardige uitgeknipte bloe menrand, overgehouden van uw behang sel-papier, rondom geplakt worden. Voor het schilderen geven we hier een paar gemakkelijk na te teekenen motieven. Vervolgens worden langs den boven- en onderkant op gelijken afstand gaatjes gemaakt (met een perforeer-machinetje), Phosphor: Kopersulphaat, braakmid delen. Terpentijn-olie: Epsons zout. Weet u niet heel zeker, welk soort vergif poes heeft binnengekregen, waar schuw dan onverwijld den veearts en geef in afwachting van zijn bezoek een braakmiddel om de maag te ledigen. Lijdt het dier zóó, dat de toestand hopeloos schijnt, en is er niet spoedig een veearts te bereiken, drenk dan een doek in chloroform en druk dien stevig tegen neus en bek. De kat wordt dan verdoofd; of ze sterft een pijnioozen dood of ze blijft lang genoeg bewusteloos tot men een veearts kan bereiken om ze te laten afmaken. NOACH. en indien u inplaats van den zijkant over te plakken liever gaatjes maakt, dan vervalt de c.M., welke voor het plakken aangeknipt werd, en dan komen er op gelijke afstanden gaatjes. Vervolgens wordt de kap aan de ringen gemaakt, eerst aan den onderring, en dan aan den bovenring. We doen dit het beste met raffia in de kleur van het schilderwerk, of van den voet, waaron het kapje geplaatst wordt. Na den boven- en onderring wordt de zijkant, indien met gaatjes voorzien, met raffia dicht gemaakt. Nooit echter zou ik u aanraden opzij in een klein kapje gaatjes te maken. Het overplakken staat netter, sluit vaak be ter, terwijl geen licht door de gaatjes komt, dat op behangsel of achtergrond een minder aardig effect geeft. Zit de kap in elkaar, dan wordt deze geolied, om haar goed doorschijnend te maken. We nemen 2 deelen lijnolie en 1 deel terpentijn, en strijken de kap m?t een grooten kwast, of een schoon sponsje in, daarna laten staan, totdat zij goed aroog is, en ten slotte wordt de buiten kant gevernist met sneldroogende lak. U kunt ook de lak direct over het onge oliede teekenpapier strijken, maar niet te dik. Het verdient aanbeveling om de gekochte lak te verdunnen met brons tinctuur, daar de lak meestal te dik is, en dan gaat druipen. Vindt u de kap na een keer lakken niet glanzend genoeg, dan nogmaals lakken, indien geheel droog. U probeert nu de kap, of u haar door schijnend genoeg vindt, valt het u niet mede, dan kunt u haar nog oliën aan den binnenkant met 2 deelen olie en 1 deel terpentijn. De gaatjes kunnen nog weggewerkt worden met galon of franje, doch in de meeste gevallen vindt men met raffia omwerkte lampekappen juist aardig. De geplooide kappen zijn altijd nog zeer aantrekkelijk, maar indien we deze zelf willen maken, nemen we goed papier hiervoor. Het mag niet te teer of te broos zijn, daar het geplooid moet worden. Aardig dof gekleurd papier is hierv->-- - den handel. Hoewel deze soort kappen tamelijk goedkoop zijn, is het toch vaak leuker ze zelf te maken vooral wanneer men ze wil beschilderen, net blad-motief in effen tinten, zelfs in zwart, is er zeer geschikt voor. Bij het knippen van geplooide kap-' moet u 5 c.M. meer toevoegen aar- »- breedte, dan van uw geraamte va ..zer- draad, en u neemt 2 y, maal den omtrek van den onderring voor de lengte. U zult waarschijnlijk verschillende stukken krijgen, doch deze worden eerst later aan elkaar gemaakt. Op de ongeplooide reep teekenen we en kleuren het motief. Het plooien. U vouwt in deelen van 5 c.M. breed en drukt ze stevig aan met den nagel, daarna vouwt u deze deelen weer in de helft, achterwaarts en voor waarts. Vervolgens maakt u gaatjes 6 c.M. van den bovenrand, ieder gaatje op gelijken afstand van den kant van iedere plooi. Nu worden de einden netjes aan elkaar geplakt. Door de gaatjes wordt nu een koordie gehaald of zijden veterband, waarvan de einden met kwastjes of kralen afgewerkt worden. ANEMOON. vook scfiatUoN oe *9*ntecntic oeeien I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 15