t% t3 f -25 "fr* f i t* f3000.- f 750.- f250.- f125. f50.- f40. HET ARCHIEF VAN DE NOORD-ZUID- HOLLANDSCHE TRAMWEG MIJ. VRIJDAG 12 JUNI 1931 y v DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17790 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOOIT WIJZER De weelde tiert nog De ramp van de „Poseidon" 18 matrozen omgekomen Brand op de vlieghaven van Malmö Luchtverkeer niet verstoord K.R.O.-film Vaticaan en Italië Loting voor lichting 1933 Interessante tentoonstelling in het nieuwe gebouw aan de Leidschevaart Adelaide door een cycloon geteisterd Ernstige verwoestingen 1 "fVJfc VOORNAAMSTE cKIEUWS »RUte J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht V.A.R.A. contra den Staat BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie ltfnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbeL By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Het is genoegzaam bekend, dat wij allerminst bewonderaars zijn van de preventieve radio-censuur; wij be schouwen die censuur als een grooten last en een handicap in vele uitzend- gevallen; aanvankelijk achtten wij haar ook overbodig, want zoo redeneerden wij de regeeringscontroleur kan toch ten allen tijde een of anderen spreker, die buiten zijn boekje gaat, „den nek omdraaien" Een der lichamen echter, dat er het grootste belang bij zou hebben, de pre ventieve radio-censuur te zien verdwij nen, is zelf oorzaak, dat de minister er niet aan denken kan, deze censuur te doen vervallen of minder lastig toe te passen. Wij bedoelen de V.A.R.A., den so- ciaal-demokratischen radio-omroep. Herhaaldelijk gaat de V.A.R.A. buiten de perken en kondigt zij lezingen aan, die naar het oordeel van het gezond verstand toch werkelijk niet door den beugei kunnen. Nu weer twee gevallen van recenten datum: Op 13 Juni zou de linksch-roode par tijbestuurder P. J. Schmidt voor de V.A.R.A.-mikrophoon een rede houden over „Klassenstrijd of Klassenvrede". De Radio-Contröie-Commissie had den tekst van zijn rede opgevraagd en heeft daarna aan de V.A.R.A. medegedeeld, dat zij er bezwaar tegen had, dat de volgende zin voor de mikrophoon wordt uitgesproken: „Maar onder de verantwoordelijkheid van deze zelfde christenen, vertegen woordigers der kapitalistische klasse, woedt een terreur over een volk van 60 millioen zielen in Indonesië, zuchten duizenden in de gevangenissen en in de bannelingenkampen aan den Boven-Di- goel en wordt elke zelfstandige actie der volksbeweging in de kiem gesmoord. Voor de handhaving der Nederlandsche klasse-heerschappij in Indonesië is geen middel te laag." Is dat ook geen schandelijk taaltje? Is dat geen onverantwoordelijke oprui ing? En heeft de controle-commissie niet schoon gelijk, wanneer zij derge lijke onwaarheden niet uitgezonden wil hebben? Het andere geval betreft een herden king van den moord, in 1924 door fas cisten gepleegd op den Italiaanschen socialist Matteotti, welke herdenking Woensdagavond voor de mikrophoon zou plaats hebben, doch door de controle commissie werd verboden „op grond van haar taak om te voorkomen moge lijk gevaar voor de veiligheid van den Staat". De Matteotti-herdenking zou bestaan uit orgelspel van Joh. Jong, op het V.A.R.A.-orgel, daarna zou Walter Schevenels, secretaris van het I.V.V., een korte rede houden. Vervolgens zou een samenvatting van zijn rede in het Fransch, Duitsch en Engelsch worden gegeven. Waarna tenslotte twee minu ten stilte zouden volgen, ter herdenking van den doode. De redevoering is niet doorgegaan, maar als we nagaan, welke taal de heer Zwertbroek, secretaris van de V.A.R.A., zich Woensdagavond veroorloofd heeft om aan te kondigen, dat de zender nu zwijgen zou, dan blijkt de controle-com missie wel zeer juist gehandeld te heb ben door deze uitzending te verbieden: „Dit zwijgen" aldus de heer Zwert broek „zal m listens zoo welsprekend zijn als welke toespraak ook. Men zal in dien tijd denken aan Giacomo Mat teotti, op 10 Juni 1924 geslacht door fascistische moordenaars op instigatie van hun hoofdman Mussolini." De heer Zwertbroek zeide hierna met een verwijzing naar de radio-censuur, dat ook in ons land fascistische metho den worden toegepast en wekte zijn ge hoor op tot „een gezamenlijken strijd tegen al deze duisterlingen en dwinge landen". Het was ook de bedoeling van den heer Schevenels geweest, Mussolini met name aan4 te duiden als den indirec- ten moordenaar van Matteotti. Zou de V.A.R.A. nu zelf niet begrij pen, dat zoo iets om van den overi gen inhoud der in „Het Volk" gepubli ceerde rede maar te zwijgen werke lijk onduldbaar is, en dat zij, door der gelijke uitzendingen te organiseeren, de controle-commissie dwingt tot in grijpen? De V.A.R.A. moest wijzer zijn en niet voortgaan met de zaak te bederven voor de andere omroepvereenigingen, die zich nooit te buiten gaan. Cocaïne in beslag genomen De politie te Groningen heeft een inval gedaan in een perceel in de Bruine Ruiter- straat, met vermoeden dat aldaar een partij cocaïne aanwezig was. Inderdaad werd door de politie een pastij cocaïne aangetroffen van ongeveer 10 pond en in beslag genomen. In verband hiermede zijn twee personen aangehouden en na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. Wat mannen en.... vrouwen per jaar verrooken! De weelde tiert nog. Zelfs in dezen crisis tijd, waarin ieder klaagt en zucht over de ellende der malaise. In sommige opzichten vermeerdert zelfs de weelde nog. Men lette b.v. eens op de merkwaardige cüfers die het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over het roo- ken van sigaren en sigaretten geeft. Zij lee- ren ons, dat in het jaar 1930 voor niet min der dan 183 millioen gulden in Nederland werd opgerookt. Ziet hier het merkwaardige staatje, dat ons de toeneming van het rooken in de laatste jaren wel zeer duidelijk belicht. Aantal: Sigaren Sigaretten Tabak (aantal) (aantal) (in kg.) 1000 1000 1000 1923 1.043.126 1.957.945 12.683 1924 1.036.846 2.506.865 14.596 1925 1.062.972 1.981.680 10.622 1926 1.145.089 2.369.075 12.540 1927 1.197.612 2.590.893 11.845 1928 1.266.889 2.790.691 11.751 1929 1.346.089 3.179.577 11.299 1930 1.369.650 3.589.552 11577 Verkoopwaarde in duizenden guldens: 1923 78.524 35.184 28.426 1924 75.599 42.487 33.870 1925 77.424 34.716 26.134 1926 81.060 40.546 30.181 1927 82.987 43.328 27.184 1928 87.540 46.677 27.699 1929 92.703 53.651 26.671 1930 94.068 61.673 27.296 Vooral de stijging van het gebruik van si garetten door mannen en vrouwen is enorm; van 35 millioen in 1923, steeg dit tot 61 millioen in 1930. Bijna 200 millioen gulden, al zoo wordt in Nederland per jaar aan het genot van een weelde-artikel geofferd! Weelde? vraagt de „Standaard" en het blad antwoordt: „Ja, in weerwil van de groote groepen, die in den waan schijnen te verkeeren, dat het trekken aan een sigaar of sigaret tot de eischen van het noodzakelijk levenson derhoud moet worden gerekend. Merkwaar dige figuren heeft men onder deze heeren rookers! Daar zijn er, die zich hoogst ver ontwaardigd betoonen, wanneer zij attent worden gemaakt op het verbod van roo ken in een niet-rook-coupé. Daar zün er, die het als een aantasting van him men- schenrechten beschouwen, wanneer in een openbare vergadering verzocht wordt het rooken na te laten. Daar zijn er, die het vanzelfsprekend achten op een samen komst van mannen met ééne vrouw in hun midden, toch het rooken onvervaard voort te zetten. Deze fanatici zullen zich ietwat moeilijk buigen voor de waarheid, dat zij zich een weelde-uitgave veroorloven. Uiteraard is daarmee op zichzelf niets oneerbaars van deze hebbelijkheid gezegd. Want weelde is geoorloofd en kan nuttig wezen. Ook van economisch standpunt. Im mers dan is een soort van reserve-fonds ge vormd, waaruit in dagen van tegenspoed kan worden geput. Daling op de behoeften- ladder is dan in teruggaande tijden moge lijk." Rookers zullen daarom wellicht goed doen zich aan mogelijke inkrimping van hun weel- de-uitgaven geleidelijk te wennen. Het is thans zeker, dat de achttien ma trozen, die opgesloten zitten in den gezon ken onderzeeër „Poseidon", overleden zijn. De Britsche admiraliteit heeft van de ma- rinebesturen van verschillende landen sym pathiebetuigingen ontvangen naar aanlei ding van het verlies van de „Poseidon". Sympathiebetuigingen. Bij de vele sympathiebetuigingen welke de admiraliteit heeft ontvangen in verband met de ramp van de „Poseidon", behooren bood schappen namens de Marine van Frankrijk, Japan, Joego-Slavië, Spanje, Zweden en de Vereenigde Staten. De vlieghaven van Malmö, de grootste van Zweden, werd gisteren geteisterd door een zwaren brand, welke het middengedeelte der grootste hal, een drie-motorig vliegtuig en andere zaken vernielde. Het vuur ontstond, doordat een monteur een electrische lamp liet vallen. De lantaarn viel in stukken op in olie gedrenkt garen, dat vlam vatte en ook de 1200 liter benzine van genoemd vliegtuig in brand zette. Het luchtverkeer over Malmö zal ondanks den brand in stand gehouden kunnen worden. De Katholieke Radio-Omroep zal a.s. winter een tournée door het geheele land maken met de film, die speciaal voor haar vervaardigd wordt op de ateliers van de „Polygoon" te Haarlem. Deze film, welke geheel oorspronkelijk zal zijn en volgens het scenario, dat thans gereed is, boeiend van begin tot eind, zal bevatten de ge schiedenis van den K.R.O. en zijn ont wikkeling en vervolgens een pakkend beeld geven van het cultureele werk, dat hij verricht. Verklaring uit de Vaticaansche Stad Men verklaart in de Vaticaansche Stad, dat het bericht, als zou de apostolische nun tius, Borgongini Duca, nadat hij niet ont vangen was door den minister-president, een audiëntie bij den koning van Italië aangevraagd en een lang onderhoud met den souverein hebben gehad, van iederen grond ontbloot is. Door het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken wordt dit bericht zelfs niet minder categorisch tegengespro ken. Verder verklaart men, dat er niets ver anderd is in de positie van de Katholieke jeugdvereenigingen, die worden beschouwd nog steeds te bestaan, alleen met dit ver schil, dat zij vooraan geplaatst zijn onder onmiddelijke bescherming der bisschop pen. Het Vaticaan neemt dus met de ontbin ding dezer vereenigingen geen genoegen. H. K. H. Prinses Juliana voor de K.R.O.-microfoon Op Zaterdag 13 Juni a.s., van 2.303.30 uur, zal de K. R. O. de tewaterlating van het instructievaartuig „Prinses Juliana" op de werf „Gideon" te Groningen uitzenden. H. K. H. Prinses Juliana zal de doop plechtigheid verrichten. Medewerking zal worden verleend door de Harmonie van de Vereeniging „Patrimo nium" en door 1200 schoolkinderen. Bepaald op 26 Juni a.s. De minister van Defensie heeft bepaald, dat de in art. 10 der Dienstplichtwet be doelde loting ter bepaling van den inge schrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd, in het openbaar geschiedt voor de lichting 1933 op 26 Juni a s., des middags om 2 uur te Den Haag in de „Weeskamer", Bin nenhof 8. De loting geschiedt uit een aantal ge nummerde biljetten overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alphabe- tisch register der gemeente Amsterdam van de lichting 1928. Samenstelling der commissie De minister heeft voorts in de commissie voor het houden van de loting voor de lichting 1933 benoemd: tot lid tevens voorzitter: mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad; tot zijn plaatsvervanger mr. S. K. D. M. van Lier, adv. en notaris te Den Haag; tot leden: de heeren M. Belzer, luit.-gen., lid van het Hoog-Militair Gerechtshof en Th. Sanders, directeur van de Staatsloterij te Den Haag; tot hun plaatsvervangers: onder scheidenlijk J. G. Leverland, luit.-gen. tit. b. d. te Den Haag en P. de Ridders, oud administrateur der gemeente-secretarie te Rotterdam, te Hillegersberg; tot secretaris J. A. L. Vervloet, boekhouder bij de Staats loterij te Den Haag en tot adj.-secretaris V. H. Laforêt, hoofdcommies bij het depar tement van Defensie. De A.V.R.O. zonder Voorzitter Gaat dr. A. W. Molhuyzen heen? Naar de „Radio-Gids" van zeer goed ingelichte zijde verneemt, zou de voorzitter van de A. V. R. O., de heer dr. A. W. Molhuyzen, zijn voornemen te kennen heb- bü gegeven, zijn functie neer te leggen. Na de jongste onthullingen over de ge schiedenis van de A. V. R. O., acht men het van gezaghebbende zijde zeer onge- wenscht, dat de secretaris van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité tevens voorzitter is van de zoozeer gecom promitteerde A. V. R. O. Men is op het oogenblik op zoek naar een nieuwen voorzitter, maar dit levert begrijpelijkerwijze! nogal moeilijkheden op. Geen enkel Nederlander van naam zal men gemakkelijk bereid vinden thans het A.VR.O.-voorzitterschap op zich te nemen. Het gouden jubileum van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij zal dan Zaterdag met grooten luister in onze stad ge vierd worden. Wij hebben reeds veel over de voorbereidingen geschreven, thans een en an der over de tentoonstelling, die in het nieuwe administratie-gebouw aan de Leidschevaart, is ondergebracht. In de mooie, ruime, lichte zalen zijn schotten gebouwd, waartegen de verschillen de foto's zijn bevestigd, gerangschikt naar tijd en lijn. Op de tentoonstelling vinden we allereerst twee oude speelgoedtrams, waarop met kleine lettertjes geschilderd staat: Haarlemsche Tramway Maatschappij. In de eerste jaren van de tram wilde ieder kind zulk een speel goedwagentje hebben en we herinneren ons neg heel goed, hoe we heel gemoedelijk een blank celluloid meisje naast een klein nik kertje van dezelfde substantie plaatsten op de harde banken van de open tram, die door een paard werd voortgetrokken. Wat een ver schil met den grooten nieuwen Budapester- wagen, die ook in miniatuur vervaardigd is en tot in de kleinste bijzonderheden natuur getrouw genoemd mag worden. In het midden van een der kamers in het gebouw rijdt een tram met aanhangwagen voortdurend rond. Masten en electrische ge leiding ontbreken niet, zelfs een wachthuisje is niet vergeten. Dit aardig stukje werk is gemaakt door den monteur van de N.Z.H. T.M., den heer C. v. d. Bosch te Voorburg. Op een kaart is duidelijk gedemonstreerd, welke wisselingen de rails ondergaan hebben van Staatsspoor 1889 tot Electrificatie 1924. Een aardig onderdeel van de expositie voor heeren technici. Aan den wand treffen we de portretten van de oud-directeuren, de heeren E. Luden, Barnet-Lyon, H. A. Waller, Ch. Julius en H. F. Adams aan. Zooals men weet is tegen woordig directeur de heer Ir. W. V. Bur- gersdijk. Wanneer we de verschillende historische foto's bekijken, treffen we menig aardig mo ment uit het verleden, dat feiteiyk al in het vergeetboekje geraakt was. Lezer, wist u wel, dat in de jaren 1914 1918 tijdens de mobilisatie, vrouwelijke con ducteurs op de zware tramtreinen Amster dam— Zandvoort dienst deden? Het is toch werkelijk waar, want op de kieken zien we de vrouw als conductrice au grand complet, ge wapend met den gelen z.g. urgentieband. De aanwezigheid van de conductrice was dan ook werkeiyk uiterste noodzaak. Bij de opening van de verschillende lynen in Noord- en Zuid-Holland hebben altijd fes tiviteiten plaats gevonden. Meestal werd de eerste tram, die net traject reed fleurig ver sierd, terwijl ook de autoriteiten met hooge hoeden niet ontbraken. De meeste van deze plechtigheden hadden nog plaats in den be- ruchten „snorrentijd", terwijl ook de vader moorder niet ontbrak! Zoowaar zien we nog foto's van den voor- maligen Omnibusdienst BloemendaalHaar lem, welke te Haarlem (Zijlweg) aansluiting gaf aan de E.N.E.T. Deze omnibus had niets te maken met onze comfortabele reiswagens van tegenwoordig, maar men deed het er toch mede. Het apparaat werd 's avonds op geborgen in een houten schuur, waar het kon uitpuffen van de vermoeienissen van den dag. Ende menschen waren er volop mede tevreden. Natuurlijk is er een groot aantal kieken aanwezig van de gezellige, onmisbare en ge moedelijke paardentram, die van het Sta tion naar den Haarlemmerhout reed. De koetsiers stonden in weer en wind op den bok, ze knalden lustig met de zweep om het paard wat harder te doen loopen en ze belden vervaarlijk als er een verkeers- obstacle opdook. Gemoedelijk was dat trem- metje, dat stopte op verzoek. Nu ja, de con ducteur was wel aan vaste halten gehouden, maar zoo precies moest je het toch niet nemen. Als een vaste klant zwaar met pakjes beladen was, eischte de beleefdheid, dat de koetsier vlak voor de deur stopte. Zelfs met de paardentram konden onge lukken gebeuren, dat is ook op de ten toonstelling bewezen. De aanleg van de tramroutes in Haarlem vereischte heel wat ongenoegen. Menige drukke winkelstraat was dagenlang niet te bereiken! De eerste conducteurs van de E.S.M. wa ren heel deftig gekleed. Ze geleken wel iets op oud-Zouaven. Ze droegen een moderne plus fours, iets langer dan de thans gebrui kelijke, en waren versierd met witte slob kousen. Onze practische tijd heeft gelukkig ook practischer uniformen voor die, heeren meegebracht. Wist u, dat de E.S.M. ook korten tijd een salon-restauratierijtuig in roulatie had? Er is een foto van aanwezig en de wagen zag er van binnen heel gezellig uit. Ook deze wagen reed in de „snorredagen". Velen zullen zich nog wel herinneren, dat tusschen Den Haag en Scheveningen een stoomtram reed. Het is nog niet zoo lang geleden dat de z.g. „Blauwe" tram op dit traject is gaan rijden. Toen de locomotief voor het laatst de be kende stoomtramwagentjes trok (ze worden thans bij drukke dagen als bijwagen op de lijn SchotenHeemstede gebruikt) had zich een begrafenis-comité gevormd, terwijl de „loco" met een groot doodshoofd met toe passelijk onderschrift was uitgerust. De foto van deze gebeurtenis is zeker uit het archief van een of anderen employé gekomen, want er stond heel prozaïsch boven „Met de groete van Nieko." De groeten terug hoor! Ook op de lijn LeidenDen Haag is menig kluchtig moment voorgevallen, toen de stoomtram nog door de dorpen pufte en rookte. Aardig is de foto van het vervoer van nieuwe Budapester-wagens door de Leidsche grachten. Belangstelling van het publiek te over. Op de expositie is zelfs een hoekje te vinden voor de IJssel Stoomtramweg Maatschappij, die de lijn GoudaOudewater exploiteerde. In oude tijden, toen de menschen nog heel wat gemoedelijker leefden, was het mo gelijk, dat het eindpunt van de lijnen Rijnsburg—Noordwijk a. Zee en Katwijk vlak aan zee op den boulevard uitkwam. Dat zou tegenwoordig niet meer zoo gemakke lijk gaan! Zwarte historische bladzijden Het spreekt vanzelf, dat er in het vyftig- jarig-bestaan van een trammaatschappij wel eens ongelukken gebeuren. In vele ge vallen werd zulk een ongeval op de gevoe lige plaat vereeuwigd en het is nu juist zoo loffelijk van de tentoonstellings-commissie, dat zü deze foto's niet achterwege heeft ge laten. Een eigenaardig ongeval deed zich voor in 1901, toen een wagen van de electrische door de Wilsonsbrug den Raamsingel in- wipte en in het water verdween. Het duurde we} een paar dagen eer de drenkeling weer op het droge was. In 1908 koos een tramtrein te Noordwijk den verkeerden weg en tippelde heel vroo- lijk de voorkamer van een huis binnen. Ernstiger was het ongeval in 1924, toen een N.Z.H. Tramtrein in botsing kwam met een N. S. Spoortrein, op de spoorwegkruising LeidenWoerden. De locomotief viel den dijk af en verschillende wagens werden ge kraakt. Eenige kleinere ongevallen uit de laatste jaren zijn niet vergeten. Ook de administra tie is met verschillende bezienswaardigheden gekomen. Er zijn heel wat dienstregelingen in deze halve eeuw verschenen en de kaartjes en prijzen zijn ook nog al eens ver anderd. Ten slotte zijn aan de wanden nog ver schillende reclameplaten van vroeger en nu en grafische staten gehangen. Zaterdagmiddag wordt de tentoonstelling geopend, zy is in alle opzichten het be zichtigen waard, zoodat een druk bezoek te voorspellen is. Het noordelijk deel van Adelaïde, de hoofd stad van Zuid-Australië, is Donderdagavond door een cycloon geteisterd. Vele huizen en openbare gebouwen zyn verwoest. De cycloon was mülen in den omtrek hoor baar. Hy ging dicht langs een kinderzieken huis. De centrale veiling te Ter Aar is Domderdag voor het eerst gehouden. De autoriteiten by de officieele centrale eerste veiling. Benoemingen Paters Franciscanen ïn het bisdom Haarlem. (blz. 1, 1ste blad) Loting voor de lichting 1933. (blz. 1, 1ste blad) Adelaïde door een cycloon geteisterd. (blz. 1, 1ste blad) De achttien matrozen, die in den gezonken Britschen onderzeeër „Poseidon" opgesloten zaten, omgekomen. (blz. 1. lste blad) Afscheid van den burgemeester van Bloe mendaal van den gemeenteraad. (blz. 1, 2de blad) De Belgische regeeringsverklaring. (blz. 1, 3de blad) Peru opnieuw in staat van beleg. (blz. l, 3de blad) Een brief van Briand namens den raad van ambassadeurs over de ontwapening van Duitschland (blz. 1, 3de blad) De bakkers en de tarwe-wet. (blz. 2, 3de blad) Bijzonderheden omtrent het programma van het bezoek der koninkiyke familie aan Parijs. (blz. 2, 3de blad) De regeering wüst het voorstel-Boekman inzake het paleis op den Dam te Amsterdam af. (blz. 2, 3de blad) Stuwadoorswet in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Vragen van het Kamerlid Albarda over de verboden uitzending der Mateotti-herdenking. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.f 766. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.50. Hoogste barometerstand 766.8 te Zürich. Laagste barometerstand 752.3 te Andanes. Verwachting: Matige tot zwakken, Weste lijke tot Zuideiyken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Iets warmer. De postvluchten op Indië Op één dag van Amsterdam naar Athene Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het postvliegtuig, dat gistermorgen uit Amsterdam vertrok, te 11.13 uur te Boedapest is aangekomen. Vandaag vertrok het toestel te 12.50 uur, waarna het nog dienzelfden dag te 19.25 te Atthene landde. Benoemingen Paters Minderbroeders Z. H. E. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd met ingang van 15 Juni, tot ka pelaan te Delft (H. Joseph) Pater A. J. Franken, tot kapelaan te Gouda (H. Jo seph) Pater J. G. Tesser, tot kapelaan te 's-Gravenhage (H.H. Ant. en Lod.) Pater M. L. Wassenaar, tot kapelaan te 's Graven - hage (H. Paschalis) Pater F. J. Zantvoort, tot kapelaan te Rotterdam (H. Antonius van Padua) Pater F. J. Janssen. De Staat in beroep De Staat is by het gerechtshof te Den Haag in beroep gekomen van het vonnis in kort geding van den president van de Haagsche rechtbank, waarbij aan de V.A.R.A. alsnog toestemming is verleend voor de uitzending van het hoorspel „Gevleugelde daden", welke uitzending door de radio-controle commissie was geweigerd. Deze zaak zal worden gebracht op de rol van het Hof van 20 Juni a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1