HUIZING'S AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER VAN BLOEMENDAAL ■sseae TWEEDE BLAD VRIJDAG 12 JUNI 1931 BLADZ/iJi^i^ Toespraken van wethouder Laan, den heer De Waal Malefijt en den gemeentesecretaris Dankwoord van den burgemeester STADSNIEUWS Personalia De bietenteelt in Haarlemmermeer VAN ONZE RECHTBANK De moordaanslag in de W ouwermanstraat Schoenenmagazijn Groote Houtstr. 42-44 ONZE OOST LUCHTVAART Donderdagmiddag vergaderde de gemeen teraad van Bloemendaal onder voorzitter schap van den burgemeester, jhr. A. Bas Backer, die voor de laatste maal de bijeen komst leidde. Begrrootingen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een suppletoire begrooting en een af- en over- schrtjvingsstaat op de begrooting 1930 van het waterbedrijf, alsmede een af- en over- schrijvingsstaat op de begrooting van 1930 van het gasbedrijf. Aldus vastgesteld. Vaststelling balansen B. en W. bieden ter vaststelling aan de balans en rekening van het waterbedrijf over 1930 en de balans en rekening van het gasbedrijf over 1930. Aldus besloten. Suppletoire begrooting B. en W. bieden ter vaststelling aan de 6e suppletoire begrooting dienst 1930. Aldus vastgesteld. Onderwijsvergoeding B. en W. stellen voor, het bestuur der Schoolvereeniging „Aerdenhout-Bentveld" ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs over 1929 te vergoeden de jaarwedde van O. Timmerman, tot een be drag van 1397.51. Aldus besloten. Wijziging uitbreidingsplan B. en W. stellen voor, voorloopig goed keuring te verleenen aan een wijziging van het partieele Uitbreidingsplan no. 10, strek kende tot het op bedoeld uitbreidingsplan laten vervallen van den geprojecteerden weg no. 16 (een verbindingsweg van de Donke- relaan naar de Bosch en Duinlaan) voor de gronden van Wildhoef c.a. Voorloopig goedgekeurd. Vervroegde aflossing geldleening B. èn W. stellen voor, met bijbetaling van de gewone rente tot den dag der aflossing en drie maanden extra rente over het af te lossen bedrag, het restant ad 152.000 van de met de N.V. „Nationale Levensver zekeringsbank", gevestigd te Rotterdam, bij besluit van 2 December 1925 aangegane geldleening, oorspronkelijk groot 297.0C0, geheel af te lossen op I Augustus 1931. Aldus besloten. Ambtenaar Burgerlijke Stand Jhr. A. Bas Backer wordt eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlij ken stand. AFSCHEID BURGEMEESTER Dan vond het afscheid tusschen burge meester en raad plaats. Allereerst sprak wethouder LAAN jhr. Bas Backer toe: Mijnheer de Burgemeester! In Juli van het jaar 1907 ontvingen wij in Bloemendaal de mededeeling: Benoemd tot Burgemeester van Bloemendaal jhr. A. Bas Backer, thans Burgemeester van El- burg. Toen u de betrekking aanvaardde, mijnheer de Burgemeester, was Bloemendaal een heel andere gemeente dan thans. Toen was het een kleine onbekende ge meente met slechts 7000 inwoners, een klein lieflijk dorp met natuurschoon gezegend, waar de ezeltjes rijtoertjes door het bosch maakten, de menschen genoeglijk panne koekjes zaten te eten onder de boomen, doch een plaats zooals gezegd een kleine, onbelangrijke en onbekende plaats. Hartenlust was pas in exploitatie geko men, evenals Duin en Daal, waar nog slechts enkele villa's stonden. De Kinheimweg was een zwart smal pad zonder bebouwing. De Kleverlaan was spo radisch bebouwd. De Julianalaan en het Julianakwartie»- was weiland, waar de koeien lustig liepen te grazen. In Kweekduin vond men hier en daar een huis. De Brederodeweg was een klinker weggetje van 3 M. De Kennemerweg was onbebouwd, men vond er alleen Albertsberg en Wildhoef. In Aerdenhout trof men een enkele villa aan, echter Rijnegom, Oosterduin, Naalden- veld, Groot-Bentveld, Boekenroode, Koeduin waren of aardappelveld of weiland. Van den door het geheele land en zelfs ver over de grenzen beroemden Zeeweg be stond niets deze kwam door uw doorzettings vermogen tot stand en vooral u waart het die den tegenstand bij een deel der raads leden wist te overwinnen, waardoor Bloe mendaal dit pracht natuurmonument rijk werd. De wereldberoemde kopjes, waar ieder komt kijken en die zoo'n schitterend uit zicht bieden, waren voor het publiek geslo ten terrein. Het Bloemendaalsche bosch kwam door aankoop in handen der gemeente, alsmede de weilanden gelegen achter Zomerzorg. l?e oude begraafplaats om het Bloemendaal sche kerkje werd door de behulpzame hand der Familie Van der Vliet vervangen door een der mooiste begraafplaatsen die men zich kan denken en waar Bloemendaal toen 7000 inwoners telde, is dat getal thans ge stegen tot ca. 14000. In 6 scholen werd de Bloemendaalsche jeugd de noodige leerstof bijgebracht, en thans hebben wij behalve een schitterend Lyceum 14 van de meest moderne scholen, welk getal weldra zal zijn aangegroeid tot 17, een getal, dat wel wat overdreven mag heeten, zoodat ik de bewoners onzer ge meente wel in overweging zou willen geven met het aanvragen van nieuwe scholen nu maar eens op te houden met het oog op de financieele gevolgen voor gemeente en Rijk. Gas, heerlijk en goedkoop drinkwater, electrische straatverlichting, rioleering door de geheele gemeente, waar dit mogelijk is, het grootste deel der slechte klinkerwegen, omgezet in prachtige, geruischlooze stofvrije asphaltwegen, dit alles Mijnheer de Burge meester is tot stand gekomen onder uw be stuur en met uwe medewerking en niette genstaande al deze verbeteringen en ver fraaiingen enorm veel geld vereischten, wist het gemeentebestuur de inwoners te vrij waren voor ondraaglijk hooge belastingen en wist het belastingpercentage te houden op 3 pOt. U Mijnheer de Burgemeester, stond altijd op de bres waar het gold een zuinig beheer, en waar het gold de toestanden in onze gemeente te verbeteren en de gemeente te verfraaien, en u burgemeester, hebt het uwe er zeer zeker toe bijgedragen om Bloemen daal van een klein dorp te maken tot wat het thans is, n.l. een van de mooiste ge meenten, zoo niet de mooiste, in ons vader land. En thans na 24-jarigen arbeid acht u den tijd gekomen om uw werk aan een ander over te dragen, acht u den tijd gekomen om uw laatste levensjaren in rust door te bren gen. Wij allen gunnen u die rust van harte, en wenschen u toe, dat het u gegeven zal zijn nog vele jaren daarvan te genieten te midden van allen die u dierbaar zijn. Ik voeg er nog deze wenk aan toe, dat u die laatste levensjaren zult doorbrengen in de plaats die u en ons allen zoo dierbaar is geworden, en dat u nog heel veel jaren getuige zult moge zijn van den verderen bloei en schoone ontwikkeling onzer ge meente. Alle leden van den gemeenteraad hebben er prijs op gesteld u een aandenken te schenken aan een lang burgemeesterschap dezer gemeente. Zij hopen, dat u het zult willen aanvaarden, dat u het nog vele jaren zult mogen gebruiken, en steeds bij het ge bruik zult denken aan den aangenamen tijd als hoofd dezer gemeente doorgebracht. Spr. overhandigde den burgemeester den een zilveren presenteerblad, waarop gegra veerd staan het wapen van Bloemendaal en de woorden „De raad van Bloemendaal aan jhr. A. Bas Backer 19071931". De BURGEMEESTER dankte ontroerd voor dit vriendschapsbewijs. Rede De Waal Malefijt. De heer De Waal Malefijt sprak als volgt: Mijnheer de Voorzitter, Als oudste raadslid zij het mij vergund aan de woorden van den Wethouder, den heer Laan, het een en ander toe te voegen. De heer Laan heeft in zijn toespraak doen uitkomen, welke veranderingen vrijwel zonder uitzondering gróote verbeteringen onder uwe leiding in de gemeente o.m. tot stand zijn gebracht. En om volledig te zijn, zou de Wethouder nog veel meer in het licht hebben kunnen stellen. Ik denk hierbij aan de verbetering van den Vogelenzangschenweg, aan het ma ken van een uitzichttafel op het Koningin Wilhelminaduin te Bloemendaal en op het Julianaduin te Aerdenhout, aan de uitbrei dingen van het wegennetMaar waartoe zal ik voortgaan; waartoe nog meer uit de herinnering terugroepen? Van ganscher harte stemmen wij in met al hetgeen door den Wethouder zooeven is gereleveerd. Gedurende het tijdperk van 24 jaren, dat u het burgemeestersambt van Bloemendaal vervulde, mocht ik ongeveer 23 jaren als raadslid en 15 jaren als Wethouder met u samenwerken. En mocht het al eens voor komen, dat er verschil van inzicht bestond, dan wist u steeds zoowel in het College van Burgemeester en Wethouders als in de raadsvergaderingen de principieel politieke debatten te coupeeren om de zakelijke din gen de gemeente-belangen op den voor grond te stellen. De geest des tijds heeft zich ook in onze gemeente doen gelden. Het toenemend snel verkeer stelde hoogere eischen aan de wegen, waaraan door verbreeding en verruiming is tegemoetgekomen. Veel is daardoor van de intimiteit en het karakteristieke van het dorpsaspect en het dorpsleven verloren ge gaan, de landelijke rust op vele plaatsen verstoord geworden, maar desniettegen staande zijn hier nog vele aantrekkelijke punten gebleven en het behouden van rus tige verblijfplaatsen te midden van de onge repte natuur, had uwe volle aandacht. Het bezoek van omwonenden en vreemde lingen aan deze gemeente, is met de jaren snel toegenomen, niet het minst door den aanleg van een grootschen weg door de dui nen naar Zee en Zandvoort, onder uwe lei ding tot stand gekomen, aan beide zijden waarvan a. h. w. de schoonste natuurtafe- reelen, tot ver over onze grenzen geroemd, te voorschijn geroepen zijn. In jaren van voorspoed niet alleen, maar ook in moeitevolle jaren, als in den oorlogs tijd, heeft u steeds getoond een warm klop pend hart te hebben gehad voor de belangen der gemeente en hare ingezetenen. Dat u in den lentetijd het besluit genomen heeft de leiding uit handen te geven, opdat een jongere kracht uw taak over nemen zal, is als een symbool voor de verdere ontwik kelingsplannen, waarvan de kiem reeds ge zaaid is, te beschouwen. De voorbereidingen van belangrijke plannen en werken zijn reeds genomen. En aan den vooravond van de uit voering, nu den weg eenmaal gebaand is tot het nemen van verdere gewichtige be sluiten, verlaat gij uw post, om uw welver diende rust te genieten. Ik spreek namens alle raadsleden, als ik u bij uw afscheid hartelijk dank zeg, voor alles wat u in het belang der gemeente Bloe mendaal tot stand heeft helpen brengen. Met tevredenheid kunt u op uw beleid en uwe werkzaamheden terugzien. Bij den Raad zal uw persoon en uw werk tot in lengte van dagen in aangename her innering blijven. Ik eindig met ons aller wensch uit te spreken, dat het u gegeven moge zijn nog jaren en jaren in goede gezondheid een aan gename rust te genieten. Ik heb gezegd. i Rede secretaris De SECRETARIS, mr. dr. J. F. Veeren, richtte zich in de volgende bewoordingen tot. den scheidenden burgemeester: Geachte Burgemeester, Ware het niet de 11de Juni en het 11de punt der Agenda dat luidt: Afscheid van den Burgemeester, ik zou me niet ver meten het woord te voeren, nadat ik ruim elf jaren in deze vergadering gezwegen had. Wij staan hier op een tweesprong waar onze wegen zich scheiden na zoo'n langen tijd van samenwerking, en onwille keurig grijpen de gedachten dan achter waarts en komen herinneringen boven aan episodes, die door beide voorgaande sprekers gememoreerd zijn, doch welke voorbereid werden op uw kamer. Hoe vaak niet ging het huistelefoontje met: „Secretaris, heb je even tijd" en dan wist ik wel, dat er een of ander belangrijks te behandelen viel. Voor zaken buiten het ambtelijk leven staande toondet ge dikwerf belangstelling, doch ge wist ze daarvan altijd gescheiden te houden. Steeds toondet ge hoffelijkheid te bezitten, ook al waart gij het met uw tegenstander niet eens. Het was een pret tig samenwerken, daarvoor breng ik u dank en spreek de verwachting uit, dat ge, als ge het ambtelijk leven vaarwel gezegd hebt, nog vele jaren een otium com dignitate zult mogen genieten met uwe familie en in goede gezondheid. Rede Burgemeester De BURGEMEESTER gaf allereerst uiting aan de groote voldoening, welke de vervulling van het ambt te Bloemendaal hem gegeven had. Dan wees hij op den bloei van de gemeente, wier zielental sinds zijn komst verdubbeld is ondanks de an nexatie door Haarlem en herdacht, dat van de 11 leden, die zitting hadden in den raad bij zijn komst, niemand meer raadslid is, terwijl nog slechts twee hunner in leven zijn. In den raad heeft spr. steeds getroffen de beschaafde toon der debatten. Daarover is hij verheugd, terwijl hij dankbaar is je gens alle wethouders en raadsleden, die hem in zijn arbeid gesteund hebben. Spr. wenscht allen het beste ,toe en hoopt, dat de gemeente in groei en bloei moge toe nemen. Op alle redevoeringen volgde een hartelijk applaus. Na de sluiting der vergadering bood de burgemeester den raadsleden in „Van Ouds het Raadhuis" een thé aan. Examen L. O. HAARLEM, 11 Juni. (Da Costa Kweek school). Geëxamineerd 6 candidaten. Toe gelaten de dames M. H. Freymuthen, W. Roepman, te Bloemendaal;'E. Visser, Sant poort; B. J. Rozeboom en A. W. Daudey, Haarlem. Afgewezen één. Rijkskweekschool. Geëxamineerd 6 candi daten. Geslaagd de heeren J. A. Heupers, P. L. v. d. Munnik, C. C. Paap, P A. Hinze, J. H. Lieve, M. C. Lieve, M. C. J. Meyer, allen te Haarlem. Met ingang van 1 Juni 1931 is de heer H. W. van Turnhout, Rijksklerk 2e klasse ter Griffie van de Arrondissements-Recht- bank alhier, bevorderd tot Rijksklerk le klasse ter genoemde Griffie. Mej. M. E. J. Willenborg, alhier, slaagde aan de St. Antoina-kweekschool te Amster dam voor het examen akte 1. o. Belangrijk ingekrompen De verwachting, dat in den Haarlemmer meerpolder de bietenteelt dit jaar op be langrijk kleiner schaal zal plaats hebben dan in 1930, is wel bewaarheid geworden. Nu de uitzaai zijn beslag heeft gekregen, kon worden geconstateerd, dat de mét dit gewas beteelde oppervlakte thans ongeveer 2000 HA. minder bedraagt dan verleden jaar, zoodat van de hoofdproducten der landbouwgewassen de bietenteelt ditmaal geen allereerste plaats inneemt. Het aantal met bieten beteelde H.A. be draagt thans ongeveer 1400. De zaak 14 dagen uitgesteld Gisteren werd door de Haarlemsche recht bank de zaak tegen A. v. d. S., den dader van den moordaanslag in de WOuwerman- straat verder behandeld. Zooals men zich zal herinneren, was deze zaak teruggewezen naar den rechter-com- missaris teneinde een rapport omtrent ver dachte in te winnen bij de Centrale vereeni- ging voor zenuw- en zielziekte. Door deze vereeniging was getracht, een huisgezin te vinden, waarin verdachte zou kunnen wor den opgenomen. Hierin was zij niet geslaagd. Op verzoek van den verdediger, Mr. L. G. v. Dam, is de zaak nogmaals 14 dagen aan gehouden, om met een volgende zitting het advies van Dr. Mees in te winnen en een zuster van verdachte te hooren als getuige a décharge. Deze zuster van verdachte heeft indertijd aangeboden, verdachte bij zich in huis te nemen. In verband hiermee zal zij 25 Juni worden gehoord. We zijn in een trein geweest, een expres- trein, die met razende vaart door de onmete lijke uitgestrektheid van het Chineesche rijk snelt. We hebben daarinN een opstand meegemaakt, van Chi neesche koelies en ar beiders, zoo fel en zoo geweldig, dat het leek op twee werelden die met elkaar in botsing kwamen. Eigenlijk was het ook zoo; het was een botsing van een stel avonturiers en van getergde Chinee- zen, welke laatsten in hun ten top gedreven woede tenslotte naar de wapens grijpen en hun verdrukkers in de pan hakken. Dat geschiedt in een trein, in den „Blauwe ex pres", die met een gang van 100 kilome ter en meer per uur voortjakkert langs de ijzeren staven. Na tuurlijk zijn het weer de Russen, die dit m zuiveren filmvorm ge goten product hebben vervaardigd. Trou wens, zonder deze we tenschap zou het reeds niet moeilijk zijn, de makers ervan aan te duiden. Ten eerste is het weer hun speciale en geliefkoosde thema: de opstand van een onderdrukt ras en ten tweede vindt men bijkans nergens een dusdanige formi dabele dynamiek. Zij bezitten het geheim, om de toeschouwers niet stom te laten staren De Conducteur naar hetgeen zich voor hun oogen afspeelt, doch zij dwingen hen om mee te doen, en, zooals hier het geval is, in den trein te zitten en van nabij getuige te zijn van het drama. Vastgesnoerd wordt men meegesleept in de toomelooze vaart, niet in staat eraan te ont komen of zich los te rukken, steeds feller, harder, en sneller, omringd door menschen van allerlei slag, die onderwijl alle phasen van woede, angst, bitterheid en wanhoop doorloopen. Zonder consideratie en meedoo- genloos trekt het ijzeren monster deze strij dende wereld achter zich aan, het in het verschiet liggende ongeluk tegemoet. Reeds direct bij het begin voelt men de geladen atmospheer, die ieder moment, dat de film voortschrijdt, krachtiger wordt tot aan de explosie toe; dan wordt de spanning over geheveld op het lot van den trein, die te pletter gaat loopen, stuurloos en full speed. Het is ongetwijfeld de hoogste trap van film-sensatie, doch een sensatie, die geen dolzinnig en sterk overdreven avontuurtje als basis heeft, doch geboren werd uit een toestand van onrecht en machtsmisbruik, die volkomen gesuggereerd wordt. Doch het is een fatale suggestie, fataal, wijl men ge neigd is klakkeloos te aanvaarden wat men ziet, zonder zich rekenschap te geven van de venijnige tendenz, die erin schuilt. Doch dat weet men nu eenmaal en daarom kan deze film voor volwassenen, die zich dit bewust zijn, geen kwaad meer. Dat Hja Trauberg, een leerling van Pudovkin en Eisenstein is, verwondert niets; zoowel de brutale onstuimigheid van Eisen' De locomotief met den stoker, die de broer is van het meisje, dat met vele lotgenooten in den zelfden trein wordt vervoerd. stein als het dichterlijke element van Pudovkin zijn te herkennen. Daarbij komt de geweldige muzikale illustratie (eigenlijk een te banaal woord voor deze machtige compositie) van den onlangs overleden com ponist Edmund Meisel, die o.a. de muziek schreef van „Potemkin", „Tien dagen, die de wereld deden wankelen", en het eerst sedert kort uitgekomen één-actertje „De kleine schroef". De muziek is zoo vast geweven in het geheel, dat het niet meer doenlijk is, haar straffeloos ervan te verwijderen. Zij is inhaerent gemaakt (en geworden) aan de film, onderstreept zelfs het kleinste detail, en striemt den voortsnellenden trein, bij zijn razende vaart een paniek tegemoet. Het is moeilijk in woorden uit te drukken, wat Mel- sel's muziek voor deze film beteekent; doch dit kan men gerust zeggen, dat hij het dy namisch accent gelegd heeft, op hetgeen Trauberg vervaardigde. We zullen vermijden de film bij gedeelten te ontleden en, voor zoover aanwezig, de voornaamste personen te noemen. Allen en allen blijven ondergeschikt aan de film; het pleit alleen voor den regisseur, dat de keuze der personen juist is geweest. Al naar gelang de graad van belangrijkheid treden zij meer of minder op den voorgrond, waarbij de Chi- neezen en de koelies een zeer voorname rol vervullen. Het vette, geestelijke type, dat optreedt, toont weer even het karakter van den com- munistischen regisseur. Het was nóch noo- Het verkochte Chineesche meisje dat de directe aanleiding wordt tot den opstand. dig, dat die geestelijke erbij was, nóch, dat hij juist dien vorm moest hebben en dus als eenige, zij het ook bescheiden note comique moest fungeéren. Daarboven kan men zich echter gevoeglijk verheven achten en de „aardigheid" zonder meer passeeren. L. V. Uitspraken van Donderdag 11 Juni 1931 H. C. B., ijscoventer, wonende te Haar lem, thans gedetineerd, art. 247 W. v. Str., vier maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. H. S., bakker, wonende te Woensel, thans gedetineerd, diefstal door middel van braak en inklimming, een jaar en zes maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. C. C. huisvrouw van A. J. B., wonende te Zandvoort, verduistering, vrijgesproken. R. J. E. G., stoker, vonende te Haarlem, appèl overtr. art. 461 W. v. S., vonnis kan tonrechter Haarlem bevestigd. J. S., chauffeur, wonende te Haarlem, appèl overtr. art. 461 W. v. S., f 5 boete subs. 5 dagen hecht. o.v. en f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis o.v. M. T. H., reiziger, wonende te Amsterdam, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, vrij gesproken. Heling op groote schaal Zy. jaar gcëischt. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gis teren terecht zekere G. S. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan heling van goe deren, afkomstig van verschillende te Am sterdam gepleegde inbraken. Deze goederen bestonden uit: mantels, jassen, bontmantels, bonten, kousen, sokken, sigaren, enz., tot een gezamenlijke waarde van 3 a, 4000 gulden. Als eerste getuige werd een der personen gehoord, van wien verdachte de goederen ge kocht had. Deze persoon was medeplichtig geweest aan een der inbraken, waarvan de goederen afkomstig waren, en was voor deze inbraak door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot 2)4 jaar gevangenisstraf. De tweede getuige was de eigenaar van de bontzaak, waar bovengenoemde inbraak ge pleegd was. Verdachte bekende al het hem ten laste gelegde. De O. v. J. achtte de verschillende feiten zeer ernstig, verdachte had zich niet één maal, doch viermaal aan heling schuldig ge maakt. Bovendien, aldus de O. v. J., hoe vlugger de inbrekers de gestolen goederen kunnen wegwerken, hoe meer zij hierdoor aangemoedigd worden. De O. v. J. eischte tegen den verdachte een gevangenisstraf van 2 jaar en zes maan den. Verdachte schrok zichtbaar van dezen eisch. De verdediger, Mr. L. G. van Dam vroeg, gezien de economische moeilijkheden en den slechten invloed waaronder verdachte ver keerd had, uiterste clementie. Op een vraag van den President aan ver dachte, of déze nog iets te zeggen had, ver klaarde hij, dat een rechercheur hem had aangespoord de inbrekers naar Haarlem te lokken en dat hU toen de verleiding niet had kunnen weerstaan. De uitspraak is bepaald op 25 Juni. Zevende Haarlemsche Kruideniers-beurs 21 tot en met 25 September a.s. Behoudens toestemming van B. en W. dezer gemeente, zal de 7de Haarlemsche Kruideniers-Beurs gehouden worden van Maandag 21 September tot en met Vrijdag 25 September a.s. in het Gemeentelijk Con certgebouw. De Beurs wordt weder 5 dagen gehouden; de twee eerste avonden zijn bestemd voor winkeliersbezoeken. Niet alleen de Haar lemsche winkeliers ontvangen een uitnoodi- ging, doch alle belanghebbenden, woonach tig tusschen Alkmaar en Leiden, benevens in de Zaanstreek en in de Haarlemmermeer. Het bestuur der Koninklijk erkende Ver eeniging van Winkeliers in Koloniale waren „Ons Belang", afdeeling van den Neder- landschen Kruideniersbond en bestaande uit de heeren A. B. Slothouber, voorzitter; J. van der Burg, secretaris; H. C. de Graaf f, penningmeester; en W. H. van Turnhout, T. Kroon, Joh. Thed. Nic. Versluys, L. Nij- dam, C. Koopman en J. Baas, leden, doet al het mogelijke om voor een druk bezoek te zorgen, om daardoor het succes der beurs zoo hoog mogelijk op te voeren. Vorig jaar werd de beurs bezocht door winkeliersgroepen uit Alkmaar, Amsterdam, Zaandam, Krommenie, Velsen—IJmuiden, Hilversum en de Haarlemmermeer, terwijl winkeliers uit Overiisel en Zeeland gedu rende die dagen Haarlem bezochten. Het algemeen belang wordt dus terdege door deze zaak gediend. In 1930 werd deze beurs (nog steeds de eerste in het land, wat organisatie en slagen betreft, volgens verschillende fabrikanten), door meer dan 1500 winkeliers bezocht, ter wijl ongeveer 10.000 particulieren van hun belangstelling blijk gaven. Het bestuur is dan nu ook weer zeer opti mistisch gestemd voor het welslagen dezer 7de beurs, aangezien tal van aanvragen voor een standplaats, uit het geheele land, bij het secretariaat binnenkomen. Het ligt ook nu weer in de bedoeling, dat door de 65 aangesloten leden der vereeni ging voor het middagbezoek kosteloos toe gangskaarten zullen worden verstrekt. Ten slotte zij nog herinnerd, dat het secretariaat der beurs gevestigd is bij den heer J. van der Burg, Witte Heerenstraat 33 (tel. no. 10485), Haarlem. Communistische propaganda van Singapore uit Onbeteekenend succes. Aneta verneemt, dat nog enkele uit Ned.- Indië uitgeweken Inheemschen verblijf hou den in Singapore en op de omliggende ei- Hinden. Van deze plaatsen uit wordt door deze uitgewekenen het communisme en ex tremisme gepropageerd in sommige deelen van de buitengewesten, zooals West-Borneo en Djambi. Het voornaamste object van de propaganda schijnt te zijn opruiing tegen het blanke ras. Bovendien houden ook vele hy- lam-Chineezen, onder wie zich talrijke com munistische propagandisten bevinden, zich aldaar op tengevolge van het feit. dat de immigratie-bepalingen in Singapore en de Straits Settlements minder streng zijn dan in Ned.-Indië. Van daaruit kunnen zij ge makkelijk per prauw oversteken naar Ned.- Indië voor een tijdelijke actievoering. De In dische politie en de politieke recherche zijn voortdurend zeer actief en zeer waakzaam, zoodat het succes dier propaganda onbetee kenend kan worden geacht. Rijkstoezicht op het gebruik van zweefvliegtuigen De minister van Waterstaat heeft vastge steld een Regeling van het rijkstoezicht op het gebruik van zweefvliegtuigen Deze regeling houdt o.m. het volgende in: 1. Zweefvliegtuigen mogen slechts als zoo danig worden gebruikt, indien de volgende voorwaarden vervuld zijn: a. de bestuurder van het zweefvliegtuig dient in het bezit te zijn van eene daarvoor geldige zweef vergunning; b. het zweefvliegtuig dient voorzien te zijn van een geldig bewijs van luchtwaardigheid; c. op het zweefvliegtuig dient te zijn aan gebracht een naam of ander onderscheidings kenmerk ten genoegen van den directeur van den luchwaartdienst. 2. Het eerste lid, onder a, geldt niet ten aanzien van oefeningen, welke onder leiding van een daartoe door den minister aangewe zen persoon op en boven een daartoe door den minister aangeduid terrein worden ge houden. 3. Het eerste lid onder b, geldt niet ten aanzien van proefvluchten, welke door een daartoe door den D.L.V.D. aangewezen of toegelaten persoon op en boven een daarbij uitgeduid terrein worden gehouden. De geldigheidsduur van de in het vooraf gaande bedoelde bescheiden bedraagt ten hoogste twee jaar, te rekenen van den dag van het laatste met gunstigen uitslag onder gaan lichamelijk onderzoek, onderscheiden lijk van den dag van het laatste met gunsti gen uitslag verrichte onderzoek naar de luchtwaardigheid. 3. De geldigheidsduur van het bewijs kan door den D1.V.D., op verzoek van belang hebbende, mits tijdig vóór het verloopen van den termijn van geldigheid ingediend, wor den verlengd met ten hoogste een gelijken termijn. 4. De kosten, verbonden aan de uitreiking en de verlenging van de in het eerste lid be doelde bescheiden, bedragen: eerste uitrei king zweef vergunning f 2; eerste uitreiking bewijs van luchtwaardigheid, ten' hoogste f 25; door den D.L.V.D. te bepalen; verlen ging van den termijn van geldigheid en we- deruitreiking van de zweef vergunning f 1; verlenging van den termijn van geldigheid en wederuitreiking van hef bewijs van lucht waardigheid, ten hoogste f 5. De aanvrager van eene zweefvergunning, als bedoeld onder a van het eerste lid van ar tikel 2, moet eene schriftelijke verklaring overleggen van een door den D.L.V.D. daar voor aangewezen instructeur in het zweef vliegen, waaruit blijkt, dat hij eene vlucht van ten minste vijf minuten naar behooren heeft uitgevoerd binnen een afstand van 1 k.m. van het punt van vertrek en ook overi gens kan geacht worden voldoende geoefend te zijn in het zweefvliegen. Geneeskundig onderzoek Vóórdat eene zweefvergunning wordt uit gereikt, moet bovendien zijn gebleken, dat de aanvrager voor het uitoefenen van de zweefsport door een geneeskundige, uiterlijk een jaar en negen maanden te voren, licha melijk geschikt is bevonden. Daartoe be hoort de aanvrager een bij den DJj.V.D. te verkrijgen formulier, ingevuld en ondertee- kend door den geneeskundige, op te zenden aan den chef van den Vliegmedischen Dienst van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, die van den uitslag kennis zal geven aan den D.L.V.D. Om in aanmerking te komen voor eene zweefvergunning, moet de aanvrager den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. De licha melijke eischen, welke zijn vermeld in het aanvraagformulier, zijn: a. afwezigheid van elke lichamelijke of geestelijke ziekte, van elk gebrek of van elke afwijking, welke kan leiden tot eene plotse linge ongeschiktheid tot het besturen van een zweefvliegtuig. Elk vermoeden op zwanger schap leidt tot ongeschiktverklaring; b. voldoende functie der vier ledematen; c. normale functie van hart, longen, nieren en zenuwstelsel; d. eene gezichtsscherpte van ten minste 4/10 op'elk oog, zoo noodig met aanwending van glazen; voldoende stereoscopisch zien voor het schatten van onderlinge afstanden; normale blik en gezichtsveld; eene voldoen de gehoorscherpte en een beiderzijds nor maal functionneerend vestibulair apparaat. Verplichting tot het houden van een dagboek De eigenaar van een zweefvliegtuig, dat is voorzien van een geldig bewijs van lucht waardigheid, is verplicht ten aanzien van een zoodanig zweefvliegtuig een dagboek te houden. In het dagboek worden de verrichtingen van het zweefvliegtuig geregeld vermeld, zoo dat daaruit onder meer kan blijken hoeveel uren het zweefvliegtuig sedert den bouw in gebruik is geweest, welke vluchten door het zweefvliegtuig zijn uitgevoerd, wie de be stuurder is geweest en welke herstellingen het zweefvliegtuig heeft ondergaan. Indien een zweefvliegtuig, als in het vorige lid bedoeld, is verloren gegaan, vernietigd of geheel buiten gebruik gesteld, is de eigenaar verplicht binnen 14 dagen den D.L.V.D. daar van kennis te geven. Voor het opleiden van zweefvliegers is eene bijzondere vergunning van den minis ter vereischt, die daaraan voorwaarden zal verbinden betreffende: a. het terrein, waarop en waarboven de oefeningen zullen plaats vinden; b. de personen, aan wie de leiding der oefe ningen wordt toevertrouwd, en die, welke tot de opleiding worden toegelaten; c. de wijze, waarop de opleiding zal plaats hebben; d. de zweefvliegtuigen, waarmede de oefe ningen worden gehouden; e. het toezicht op het materiaal. Wanneer een ongeval met een zweefvlieg tuig heeft plaats gehad, ten gevolge waarvan één der inzittenden of een ander lichamelijk letsel heeft bekomen, of het zweefvliegtuig ernstig beschadigd is, of eenig ander goed dan het zweefvliegtuig ernstig beschadigd is, en in dit laatste geval niet reeds eene rege ling der schadevergoeding is getroffen, kan door de zorg van den D.L.V.D. na het ongeval een onderzoek naar de oorzaken worden in gesteld. Het is verboden met een zweefvliegtuig te zweven boven menschenverzamelingen en boven de bebouwde kom eener gemeente.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5