Buitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON HAAS AZIJN KU KLUX KLAN VOOR UW GEZONDHEID DE BESTE Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. z a s&ra =r^a fi etsban d er DERDE BLAD VRIJDAG 12 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 Het nieuwe Belgische landsbestuur De betalingen van Duitschland Humoristische Avonturen-roman De Engelsche liberalen en de regeering De ongeregeldheden in Duitschland De nieuwe president van den Franse en Senaat Senator Lebrun gekozen Hchtloopend Gemengde (Buitenlandsche Berichten Ernstige overstroomingen in Klein Azië Entrepot in de asch gelegd RADIO-OMROEP KORT NIEUWS Onrust in Peru Een nieuwe revolutionnaire beweging De regeeringsverklaring van Renkin De nieuwe minister-president Renkin heeft gistermiddag in de Kamer een zeer lange regeeringsverklaring afgelegd. De verklaring werd eerst in het Fransch en daarna in het Nederlandsch voorgelezen. Renkin verklaarde, dat de regeering haar aandacht allereerst zal wijden aan het her stel van den financieelen toestand. Zij zal zich verzetten tegen overschrijdingen dér credieten, terwijl nieuwe uitgaven gedekt zullen moeten zijn. Medewerking zal worden verleend aan den arbeid voor den vrede. Renkin verklaarde, dat gestreefd zal wor den naar winstgevende exploitaties der Staatsbedrijven. Verder wordt in de regeeringsverklaring het volgende gezegd: Wij zullen de maatregelen voorstellen, welke wij noodig achten om ons land te beschutten tegen eiken gebeurlijken inval en wij vragen aan de Kamers voor de lands verdediging de noodige credieten te stem men. De regeering wenscht het taai-vraagstuk in den kortst mogelijken tijd, alsook op een volledige en afdoende wijze, op te lossen. Het voormalig kabinet heeft met nut het nog te voltooien werk voorbereid, en diens ontwerpen wefden aan de Kamers medege deeld. Wij zullen onzen plicht nicl ontwijken, 't land te geleiden naar de oplossingen, welke ons heilzaam schijnen en wij richten eenen oproep tot de openbare meening en tot den goeden wil van al de medeburgers om de regeering in dit vredestichtend werk te helpen. Eensgezindheid werd overigens verworven, zoo aangaande het te bereiken doei als wat betreft de algemeene beginselen, welke eerst daags de kwestie zullen regelen van het lager en middelbaar onderwijs en van cie openbare administraties. De in den Senaat begonnen bespreking over het gebruik der talen in het lager on derwijs zal zonder uitstel worden voortgezet. De regeering zal aan de Kamer vragen de inzage te bespoedigen van het ontwerp, dat door het vorig kabinet werd neergelegd in zake gebruik der talen in bestuurszaken. Het taalstelsel op gerechtelijk gebied wordt aan de beraadslagingen der bijzon dere commisie van de Kamer der volksver- tegenwoordigeres onderworpen. Het dient op den zelfden grond en volgens de prin ciepen gezegd, waarmede de oplossingen inzake onderwijs en administratie bezield zijn. Wij zullen deze vaderlandsche verstand houding, met al onzen besten wil in de hand werken, zonder andere bekommernis dan de handhaving van 's lands eenheid en de versterking der nationale cohaesie door het huldigen van een taalstelsel dat, de cul tuursoorspronkelijkheid eerbiedigende der groepen, welke België geschiedkundig sa menstellen, hun dezelfde rechten waarborgt alsook dezelfde mogelijkheden, dezelfde achting en denzelfden steun in ieder domein waar de Staat zijn gezag uitoefent. De re geering zal, overigens, in volle geweten de ze beginselen voor oogen hebben bij het vervullen harer uitvoeringsopdracht. Zij zal er zich niet bij bepalen een streng toezicht te houden op de naleving der reeds be staande taalwetten, maar zal met een aan dachtige en vooruitziende bezorgdheid de doelmatige toepassing trachten voor te be reiden der aanstaande hervormingen en trapsgewijze, zoo in de Vlaamsche als in de Waalsche provinciën, het vertrouwen in de toekomst en de verkleefdheid voor het ge meenschappelijk vaderland versterken. Tijdens het debat, dat op de verklaring volgde, traden er onmiddellijk belangrijke meeningsverschillen tusschen Liberalen en Vlaamsch-Katholieken aan den dag. Woensdag a.s. zal de Kamer over de re geeringsverklaring stemmen. In de Fransche Kamer besproken In den loop der middagzitting der Kamer, die zich gisteren verder bezig hield met de suppletoire credieten voor 1930/1931, besprak het Kamerlid Dubois, oud-lid der Commis sie van Herstel, de geruchten, dat Duitsch land zijn betalingen zou staken. Frankrijk moest z.i. in dat geval zijnerzijds de beta ling der intergeallieerde schulden dienover eenkomstig verminderen of eventueel de annuïteiten over drie jaar verdeelen. De minister van het budget, Pietri, ver klaarde, dat hij niet kon ingaan op de uiteenzettingen van Dubois, maar dat de premier Laval Donderdag daaromtrent zijn standpunt zou mededeelen. Nota van Briand. Het „Journal Officiel" van den Volkenbond heeft een nota gepubliceerd van den Fran- schen minister van buitenlar.dsche zaken. Briand, die dit document in zijn functie van voorzitter van de gezantenconferentie reeds op 16 Maart j.l. aan den secretaris generaal van den Volkenbond heeft doen toekomen, terwijl Sir Eric Drummond het 49. „Ik geloof dat het beter is, maar niets meer te vragen,'" onderbrak hem juffrouw Weston, ,,'t Is al laat; wil je mij dus naar huis brengen? Wel te rusten meneer Ben- stone." Als een beeld der wanhoop bleef John James bewegingloos in de hal achter. Hij hoorde den motor aanzetten en den auto wegrollen; toen scheen het hem, dat al wat op deze wereld waarde voor hem bezat, met den auto verdween. Zijn oog viel op de scher ven van de gebroken vaas en inwendig slaakte hij den verwijtenden zucht: „O. Piato, o Juno, gij zijt mijn ongeluk!" HOOFDSTUK XXI Onzekerheid „Zij denkt, dat die heele geschiedenis mijn werk is," steunde Benstone. „Voor dat ik te High Rusting kwam, zijn er nooit zulke din gen gebeurd. Ik ben de jongste van de twee en zij veronderstelt natuurlijk, dat het mijn op 10 April aan de leden van den Volken bondsraad ter kennisneming heeft toegezon den. In deze nota maakt Briand de leden van den raad er op opmerkzaam, dat sedert de terugtrekking der intergeallieerde mili taire controle-commissie op 31 Januari 1930 uit Duitschland geen enkel controle-orgaan meer bestaat, dat toezicht oefent op de uit voering van de aan Duitschland opgelegde ontwapeningsverplichtingen. Briand is van meening dat deze verplich tingen door Duitschland na de terugtrek king van de intergeallieerde contro!e-com- rnissie niet op bevredigende wijze zijn ver vuld. Briand verwijst hierbij naar vier aan de nota toegevoegde bijlagen, die echter niet gepubliceerd worden. Voorts verwijst hij naar een aantal ar- 'tikelen van het verdrag van Versailles die door Duitschland naar zijn meening ten aanzien van de ontwapeningsverplichtingen niet ten volle zijn nagekomen. Deze punten hebben betrekking op de sterkte en de recruteering van de rijksweer, op het militaire bestuursapparaat van de rijksweer, op de politie en op de vorming van de Duitsche afweerorganisaties. De nota van Briand draagt een zuiver informatorisch karakter. Verdere stappen worden in de nota niet aangekondigd. De zaak kan slechts in den Volkenbonds raad aan de orde worden gesteld, wanneer een der raadsleden de kwestie van schen ding door Duitschland der ontwapeningsbe palingen van het verdrag van Versailles in dezen vorm aan de orde stelt. Een dergelijk voorstel is echter niet aan hangig gemaakt en wordt voorloopig ook niet verwacht. De meening in Duitschland. Te officieeier plaatse te Berlijn acht men Briand's nota aan den Volkenbond niet van groote beteekenis. De kwestie is in het ge heel niet actueel en is veeleer de afwikke ling van een uit 1927 dateerende aangele genheid. Inzake het vraagstuk der Duitsche ont wapening heeft de Volkenbondsraad echter als zoodanig geen initiatief-recht. De gezanten-conferentie heeft indertijd zelf toegegeven, dat zij, na de terugtrekking der controle-commissie uit Duitschland. gee nerlei bevoegdheden meer in deze kwestie heeft. Een verklaring van Lloyd George In een te Edinburgh gehouden vergade ring der liberalen werd het woord gevoerd door Lloyd George, die verklaarde, dat de volgende week een ernstige parlementaire krisis zal brengen. Volgens de mededeeling van Lloyd George is de regeering voorne mens, indien de liberalen wijziging in de wet op de grondbelasting blijven eischen, het er op aan te laten komen. Mocht zulks het geval zijn, dan wijst hij alle verantwoorde lijkheid van de hand. Lloyd George legde er den nadruk op, dat de Liberale Partij door haar oppositie tegen de wet op de landbelasting geen be roering wil verwekken, doch vatbaar is voor gezonde redeneeringen. Aan den anderen kant beschikt de partij over een voldoend aantal parlementsleden om iedere regeering omver te werpen en iedere wet onmogelijk te maken. Dr. Bruening en de N ood verordening Besprekingen op til De Rijkskanselier, dr. Bruening, zal Za terdag besprekingen hebben met woordvoer ders der Staatspartij, der Economische Partij en van den Chr. Soc. Volksdienst. Of de Rijkskanselier besprekingen zal hebben met de leiders der oppositiepartijen is nog niet bekend. Het schijnt evenwel zeker, dat dr. Brue ning voor het oogenblik weigert wijzigingen te brengen in de Noodverordening voor zoo ver deze materieele aangelegenheden be treffen en dat de Rijkskanselier alle consequenties hiervoor aanvaardt, ingeval de regeering door de bijeenroeping van den Rijksdag onder politieken druk zal worden gebracht inzake de noodverordening. In Elbsrfeld en Bannen Woensdagavond hebben, zoowel in Bar men als in Elberfeld groote samenscho lingen plaats gehad. De politie, die de menigte wilde ver spreiden, werd met steenen gegooid. Eenige personen werden gearresteerd. Te Cassel een agent gedood In de straten, in de buurt van de Alt- markt te Cassel, verzamelden zich gister avond troepjes communisten. Toen zij aan het verzoek der politie, om uit elkaar te opzet, mijn initiatief is, dus uat ik de hoofd schuldige ben." Hij sloot en grendelde de voordeur; toen hij in de bibliotheek kwam, bevond hij, dat oom Chipperton zich in zittende houding op de sofa had opgericht. Zelfs de veeg witte verf kon de weemoedige uitdrukking op 't gelaat van den grootmeester niet verbergen. Toen Benstone hem zoo beschouwde, werd zijn gemoed zachter gestemd. Eenige oogen- olikken te voren was hij nog voornemens om den aanlegger van al deze ellende met scheldwoorden te overladen, maar nu voelde hij medelijden met hem en was bereid, om hem tot het laatste toe. hulp en ondersteu ning te verleenen „John," begon Theophilus met holle stem, „ik hoop, dat ik niet driftig tegen je ben ge weest. Ik vermoed, dat Nancy je heeft ge vraagd, hier te komen, omdat zij bevreesd waszijn stem stokte. „Beste oom, uw geestvermogens zijn abso luut niet geschokt, U is even normaal als ik. U heeft een ongeval gehad waardoor uw herinneringsvermogen eenigen tijd buiten werking gesteld isdas is alles meer niet. „Maar vertel mij toch eens „Nog niet; eerst moet ik koud water halen om uw enkel te betten." Het was niet. vooraleer Theophilus goed en wel in zijn bed lag, dat Benstone er in toestemde, om op zijn vragen antwoord te geven. „Behalve mijn voet voel ik mij weer ge gaan, niet voldeden, drong deze, gewapend met gummistokken, de menigte in de om ringende straten. Het kwam tot heftige schermutselingen, waarbij de politie agenten met bloempotten, kogelflesclijes van uit de ramen bekogeld werden. Huis zoekingen werden gedaan en verschillende personen werden gearresteerd. Toen tegen elf uur de Marktgasse ward ontruimd, werd uit een huis geschoten. Een agent werd doodelijk gewond. In de Klos- terstrasse moest de politie van haar revol vers gebruik maken; een voorbijganger werd gewond. Tegen 12 uur was de rust weergekeerd. De politie heeft tot nader order alle vergaderingen en optochten in de open lucht verboden. Op de arrestatie van den dader, die op den politie-agent geschoten heeft, is door den Regierungsprasident 1000 M. beloo ning gesteld. De candidaat der rechterzijde, Lebrun, is met 147 tegen 139 stemmen, die uitgebracht zijn op Jeanneney, gekozen tot president van den Franschen Senaat in plaats van Doumer. Werkloozenverzekering in Engeland Geen conferentie der parlementspartijen In een vergadering van Labour-parle- mentsleden heeft MacDonald verklaard, dat de regeering de aanbevelingen van de Koninklijke Commissie in zake de werkloo- zenverzekering betreffende de overgangs- uitkeeringen, vermindering der ondersteu ningen, verhooging der bijdragen en ver lenging van den wachttijd zal van de hand wijzen. Dit beteekent, aldus de premier, dat de regeering de feitelijke aanbevelingen der commissie negeert. MacDonald gaf te kennen, dat de regee ring spoedig in het Lagerhuis zal voorstel- Pot 90 et, Tube 50 ct. Zeep 60 et heel de oude zei oom Chipperton, „maar ik kan hier niet den geheelen nacht blijven liggen, zonder te weten wat er met mij ge beurd is. Zeg eens John, waar kwam toch die witte verf vandaan? Vertel mij nu eens alles: voor dien tijd heb ik toch geen rust." Eerst zeer voorzichtig, en toen hij be merkte, dat 't oom Theophilus geen kwaad deed, met meer vuur, gaf Benstone een ver slag van de „vroolijker leven"-expeditie. Het viel hem moeilijk, den grootmeester het ver haal te doen gelooven en zonder de onweer legbare gebeurtenis met de witte verf, zou hij het wel als een verzinsel beschouwd heb ben. Dit bewijs voor de echtheid der geschie denis, deed hem er bij John James op aan dringen, alles nog eens opnieuw te vertellen, welk verhaal hij door ontelbare vragen tel kens onderbrak „Meen je werkelijk, dat Wellaby geloofde, dat ei een inbreker in zijn huis was ge weest?" riep hij verwonderd. „Op mijn woord, wij mogen dankbaar zijn, dat er niemand vermoord is." Met een zucht liet hij zijn hoofd weer op het kussen zinken „John, denk je dat de menschen er ooit achter zullen komen?" „Laten wij hopen van niet. Ik heb Wella by gezegd, dat U een ontwrichten enkel had, en hij scheen met dat bericht volkomen te vreden te zijn." „Maar wat je daar over mijn nachthemd vertelt, bevalt mij niet. Ik bedoel de manier, waarop het eerst werd achtergehouden en len de overgangsuitkeeringen te verlengen en opnieuw een crediet te verschaffen voor de werkloozenverzekeringen. In het Lagerhuis verklaarde MacDonald, dat de regeering ook thans, nu het voorloo- pige rapport der koninklijke commissie in zake de werkloozenverzekering is ontvan gen, niet voornemens is een conferentie bijeen te roepen der parlementspartijen ter beraadslaging over de werkloozenverzeke ring. De Raad van Vlaanderen Vaststelling der statuten. De „Schelde" meldt, dat te Brussel de nieuw geconstitueerde Raad van Vlaanderen heeft vergaderd onder voorzitterschap van dr. Borms. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het onlangs te 's-Gravenhage overle den lid van den Raad, mr. Flor. Heuvel mans. De door het bestuur ontworpen statuten voor den Raad werden goedgekeurd. Daarna had de benoeming van enkele nieuwe leden plaats. Uit een mededeeling van den pen ningmeester bleek, dat de organisatie van de vrijwillige contributie-betaling ten behoeve van den Raad in vollen gang is. De middagvergadering was gewijd aan de bespreking van de buitenlandsche politiek van België. Een memorandum over dit on derwerp, dat binnenkort openbaar zal wor den gemaakt, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De eerstvolgende algemeene vergadering wordt in het najaar te Gent gehouden. Twaalf doodvonnissen Een opstand. Een bijzondere rechtbank te Sharrawaddy heeft twaalf personen, beschuldigd van deel neming aan den opstand in Birma in De cember j.l. der dood en 26 tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Vier beschuldig den werden vrijgesproken. Met "betrekking tot de Duitsche Kabinets zitting, waarin het resultaat van de bespre kingen op The Chequers werd besproken, weet de „Vossische Zeitung" oa. te melden: De gedachtenwisselingen over de bijeen komst van The Chequers hebben verscheide ne uren in beslag genomen. Het Kabinet is het blijkbaar reeds eens geworden over den weg, dien het ten behoeve van herziening van het Young-Plan wil inslaan en heeft zich solidair verklaard met de dienaangaan de bij Brüning en Curtius bestaande opvat tingen. De Rijkskanselier zal morgen den Rijkspresident rapport uitbrengen. Ten aan zien van de kwestie, dat transfert-uitstel op komst zou zijn, zegt het blad: Van den be ginne af aan waren voor het aanhangig ma ken van revisie twee mogelijkheden: Diplo matieke onderhandelingen met de crediteu- ren-staten of aanvechting van het Young- Plan zelf. Van diplomatieke onderhandelin gen, die bovendien zeer omslachtig zouden zijn, kan men, vooral na de rede van Briand, niet veel verwachten. Er blijft dus de tweede weg open, nl. een beroep op het deskundi gen-rapport van 7 Juni 1929. Er is reeds op gewezen dat de financieele gevolgen bij de afkondiging van het trans fert-uitstel niet direct en niet zeer belang rijk zijn, doch de afkondiging door de Duit sche regeering heeft automatisch de bijeen roeping tengevolge van de bijzondere advi- naderhand teruggebracht, lijkt mij wel wat verdacht. Wat dat kan beduiden, zou ik wel eens willen weten." „Ik denk, dat wij morgen wel meer zullen hooren. U dacht immers, dat die landlooper het had medegenomen? Misschien begreep hij, dat het niet verstandig was, gestolen goed onder zijn dak te bewaren, en stuurde het daarom terug." „En dan die knoop, dien je verloren had, daar hebben ze ook houvast aan." Ja, dat is een leelijk geval. Ik geloof, dat Wellaby er van het begin af verdenking op heeft gehad Voor alles ter wereld zou ik willen, dat hij die jas maar niet bij den kleermaker had gezien. Maar daar is niets meer aan te veranderen." „Ik begrijp niet. dat Spalding zoo onbe scheiden durfde zijn." zei Theophilus, „hij verliest mij als klant, die kerel!" Oom Chipperton dacht een oogenblik na. „Ik hoop dat de andere drie leden van 't veiligheidscomité goed en wel in bed lig gen," mompelde hij. „Hoe is het met hen afgeloopen? Wat hebben zij gedaan?" „Ik weet er natuurlijk niets van," ant woordde Benstone. „Ik vroeg aan Wellaby of hij naar huis ging en hij zei „nog niet," want zy hadden majoor Holster bij zich." „Allemachtig, als zij Holster meegenomen hebben, kan je alles verwachten, en het zou mij niets verwonderen, als zij alle drie in hechtenis genomen worden." „In ieder geval is U niet aansprakelijk voor hetgeen zij doen. U houdt maar vol, dat uw seerende commissie van de Bank voor Inter nationale Betalingen. De de revisie van het Young-Plan beoogende actie der Duitsche regeering heeft een aanvang genomen. De Zwitsersche Jegeruitgaven Geen verlaging De Nationale Raad heeft een voorstel van Zwitsersche Rochaix (vrijz.), om de militaire uitgaven te verlagen, met 109 tegen 41 stem men verworpen. De soc.-dem. stemden vóór. 300 huizen ontruimd Tengevolge van de hevige regens, welke gedurende de laatste 24 uren gevallen zijn, zijn de rivieren in KIein-A2ië buiten haar oevers getreden. In de omgeving ^kn Angora zijn 30 personen verdronken. 300 huizen moesten door de bewoners worden ontruimd. Deze hebben thans on derdak gevonden in moskeeën. Vele personen hadden een toevlucht ge zocht in hooge boomen, waaruit zij bevrijd zijn. Spoorweg-ongeluk bij Kaldenkirchen 16 gewonden Woensdagmiddag heeft op het baanvak AltonaKaltenkirchen (pr. Holstein) een botsing plaats gehad tusschen een motor wagen en een goederentrein. Bij de botsing werden 16 passagiers van het tramrijtuig gewond, voor het meerendeel aan hoofd en beenen. Geen der gewonden verkeert in levensgevaar. Zij zijn allen naar de ziekenhuizen ver voerd, terwijl eenigen hunner later naar huis werden overgebracht. De oorzaak van het ongeval is gelegen in het feit, dat het personeel der tram niet gewacht heeft op het binnenkomen van den trein. Luxe leven in een gevangenis Hoe de dagen doorgebracht werden. Het departement van justitie in Zuid- Afrika heeft een rapport gepubliceerd van een door den minister gelast onderzoek na een inval in de Centrale gevangenis te Pre toria, waar, naar men vermoedde, dingen ge beurden in strijd met het gevangenisregiem. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de gevangenen, in totaal eenvijfhonderd, al lerlei luxe genoten, o.m. het genot van bran dewijn, cigaretten, warme baden, loterijen, autotochtjes met gevangenisambtenaren en bezoeken aan de opera. Verder is gebleken dat de gevangenen handel dreven met vrienden buiten de ge vangenis, waartoe zij uit de voorraden der gevangenis putten en hun handelswaar naar buiten voerden door een valdeur, in de eet zaal aangebracht. Zij maakten zelfs gebruik van de gevangenispers tot het drukken van zoogenaamde loterijbriefjes, die zii aan an dere gevangenen met riike vrienden ver kochten. Het resultaat van het onderzoek is, dat vele gevangenisbeambten hun ontslag heb ben gekregen. Schade 2.000.000 kr. Het aan de haven van Oslo staande entrepot der landbouwcoöperatie Felleskjö- pet, dat met graan en chemicaliën was gevuld, is heden totaal door brand ver woest. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen der nabijstaande groote kolen- opslagplaatsen. De schade bedraagt twee millioen kronen. Handel in blanke slavinnen Een consul gearresteerd Naar uit Montevideo gemeid wordt, zou de Boliviaansche consul Eugêne Gorgoroso, door de politie gearresteerd zijn onder be schuldiging van ondersteuning van den han del in blanke slavinnen. voet bezeerd is en U in een auto is thuisge bracht." „Ja. dat is juist het leelijke van het geval. Zij zullen het zeker te weten komen." „Waarom?" „Omdat die Harding veel te veel gezien heeft. Natuurlijk is mijn gezicht l\em niet ontgaan, toen hij je in de bibliotheek hielp om mijn schoen uit te trekken. Natuurlijk zal hij het aan zijn kennissen vertellen." „Neen, dat zal hij niet" „Waarom niet?" „Omdat ik zeer goed heb begrepen, dat hij op Nancy verliefd is," antwoordde John James brutaal, „en daarom zal hij er niet op gesteld zijn, dat U in een schandaal be trokken wordt, dat spreekt van zelf". „Je wilt daarmede zeggen, dat hij hier zal komen, om mij, met een pistool tegen het hoofd, mijn toestemming af te persen voor „Niets van dat alles! U veronderstelt toch zeker niet, dat Nancy een avonturier zal trouwen? Bovendien zou den jongeman zoo iets ook nooit in de gedachten komen. Ik mag dien Harding bijzonder graag. Als ik jonger was, zou het mij een genoegen doen, om bij zijn huwelijk als getuige te mogen fungeeren." „Zoo, zoo! nu hij is mij een beetje al te voortvarend en onnadenkend." „Maar hij was toch wel voortvarend en nadenkend genoeg om ons vannacht mede te nemen. Als hij het niet gedaan had, wa ren wij verloren geweest. Geloof maar, dat ZATERDAG 13 JUNI 1931. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-Uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonpl. 10.00—11.30 Gramo- foonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.151.45 Con cert K.R.O.-Sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 Postduivenber. 1.50—2.30 Gramofoonpl. 2.30 Vragenhalfuurtje. 3.004.30 Kinder uurtje. 4.456.00 Concert K. R. O.-Kunst- ensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 6.00 S. P. J. Borsen: „Roeien". 6.15 Jour. Weekover zicht door P. de Waart. 6.35 Belastingpraatje C. B. J. Otte. 7.00 O. v. Eggermont: „Vleeschetende planten". 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.0011.00 Concert K.R.O.-or- kest o. 1. van P. Lustenhouwer. Mandoline club „Inter Nos" o. 1. v. B. C. Parreren. In de pauze Vaz Dias en van 9.109.30 C. H. Hebeis: „Radiostoringen". 11.0012.00 Gra- mofoonolatenconcert. HILVERSUM, 298 M. 6.45 Ochtendgym nastiek o. 1. van G. Kleerekooper. 7.307.45 Herhaling Gymnastiek. 8.00 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet o. 1. van Is. Eyl. 2.30 Concert VARA-orkest o. 1. van H. de Groot. 3.15 Vervolg concert. 4.00 Vervolg concert. 4.30 Gramofoonpl. 5.35 Gramofoon- platen. 7.15 Viool-recital Alex Moskowsky. Vleugel: Olga Moskowsky. 10.15 Pers- en Voetbalnieuws. 11.1512.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.50 Concert Kwintet, W. Bury (sopraan). 505 Orgelspel door R. Fport. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Dansmuziek. (*35 Berichten. 6.55 Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 7.50 Cabaret-programma. 9.00 Berichten. 9.15 Be richten. 9.20 Lezing. 9.5012.20 The Alder- shot Command Searchlight Tattoo. Inter mezzo: Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dans muziek. 6.20 Gramofoonpl. 9.05 Orkestcon cert en soli. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonpl. 10.3511.05 Gramofoonpl. 11.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30—12.55 Gramofoon- platen. 1.252.50 Orkestconcert. 2.55—3.45 Gramofoonpl. 5.206.10 Concert. 8.20 Vroo- lijke avond. 9.35 Gramofoonpl. 10.35 Berich ten en tot 11.50: Concert. 11.501.20 Dans muziek. KALUNDBORG, 1153 M. 10.50—12.20 Zang en toespraken. 12.30—2.20 Orkestconcert. 2.50 5.20 Gramofoonpl. 3.505.50 Orkestcon cert en zang. 8.209.20 Orkestconcert en voordracht. 9.209.35 Zang. 10.0511.20 Dansmuziek. 11.2012.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 338.2 en 508.5 M. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gra mofoonpl. 820 Concert. Orkest en zang. 920 Orkestconcert. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert en zang. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkest concert en zang 9.05 Causerie. 9.20 Vervolg concert. 9.35 Radio-Tooneel. ZEESEN, 1535 M. Circa 7.00—7.50 Gramo foonpl. 10.552.20 Lezingen en berichten. 2.20—3.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Voordrachten. 8.20 Vroolijke Avond. 9.20 Militair concert door vier kapellen van de Infanterie uit Weenen. 10.50 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek door Dajos Bela en zijn orkest. De consul wordt er van beschuldigd, han delaars in blanke slavinnen, die uit Argen tinië uitgewezen waren, van Boliviaansche passen te hebben voorzien en op deze wijze hun terugkeer naar Argentinië mogelijk tf hebben gemaakt. Philippe Daudet vermoord? Opsporing der vrouwelijke getuige Léon Daudet begaf zich gisteren naar den procureur der republiek om hem te verzoeken de getuige, waarvan sprake was bij het han gende geding en wier verklaringen de om standigheden van den dood van Philippe Daudet zouden kunnen ophelderen, te doen opsporen en verhooren. De procureur zegde dit toe. Prins Karei, graaf van Vlaanderen en tweede zoon van het Belgisch vorstenpaar, is bevorderd tot kapitein van het eerste regiment gidsen. Op een veiling te Londen werd een brief van den Schotschen dichter Robert Burns o.a. bevattende het manuscript van een lang gedicht, gekocht voor den prijs van 11.000. s Bij een hevige hittegolf te Cal cutta zijn verscheidene Europeanen overle den. Generaai Weygand en Pierre Benoit zijn tot lid der Académie Frangaise benoemd. Door tusschenkomst van den re- geeringscommissaris is het geschil tusschen trampersoneel en de directie der tramweg maatschappij te Warschau bijgelegd. Het tram- en autobusverkeer is hervat. die Harding zijn hoofd goed bij elkaar heeft. Hij bewees U in ieder geval een onwaardeer baren dienst en daarom vind ik, dat, wan neer hij uw toestemming voor een engage ment komt vragen, U hem welwillend zult te woord staan." „Jou alleen ben ik dank schuldig, beste John. Jij hebt meer voor mij gedaan dan ik je ooit kan vergelden." „Als ik U dan ergens mede verplicht heb, zal ik zeer tevreden zijn, als U Harding een gunstig oor wilt leenen en dien jongen man niet gaat afwijzen, omdat U een vooroordeel tegen hem hebt. Luister naar hetgeen hij U te zeggen heeft en wees 'n beetje toegevend voor den hartewensch van Nancy. Wees er van verzekerd, dat zij er niet het meisje naar is, om een losbol tot man te kiezen." Oom Chipperton fronste het voorhoofd, doch geleidelijk ontspanden zijn trekken zich en glimlachte hij weer. „Op mijn woord van eer, John, ik heb je nog nooit zoo hooren redeneeren. Het is be paald een gevolg van onze „vroolijker leven"- expeditie; je moest zelf ook trouwen." „Wilt U mij beloven, dat U zal doen wat ik heb gevraagd? U zegt, dat U zich ver plicht gevoelt tegenover mij; welaan, U hebt nu gelegenheid om die schuld te vereffenen." „Je bent een echte Shylock John," lachte Theophilus. „Enfin, wij zullen maar afwach ten wat Nancy te zeggen heeft als zij terug komt." (Wordt vervolgd). LEBRUN Even na drie uur werd in het Palais Luxemborg een aanvang gemaakt met de voorbereiding voor de stemming. Er waren slechts twee candidaten, een der Republi- keinsche Unie, terwijl de Gauche democra- tique eveneens een candidaat had gesteld. In de wandelgangen werd algemeen ver wacht, dat Lebrun gekozen zou worden. Ingenieur Albert Lebrun werd 29 Augus tus 1871 te Mercy le Haut geboren. In het jaar 1898 werd hij voor de eerste maal af gevaardigde. Sinds 1911 is de thans be noemde Senaatspresident drie maal minis ter van Koloniën geweest. De regeering heeft den staat van beleg afgekondigd voor het geheele land met het oog op een nieuwe revolutionnaire bewe ging. Talrijke arrestaties Bij decreet, zoo wordt nader gemeld, is de staat van beleg voor geheel Peru her steld, daar de openbare orde wordt be dreigd door de revolutionnaire plannen, welke de regeering kent. Burgers en mili tairen, beschuldigd van opstand of op ruiing, zullen summier worden berecht. De schuldigen worden ter dood veroordeeld en terstond terecht gesteld. Officieel wordt gemeld, dat 55 personen zijn gearresteerd, n.l. 22 in de buurt van Callao, de anderen te Lima. De Vlaamsche studentenbetogingen te Gent Negen van de tien verdachten gevonnist Gisteren hebben voor de Rechtbank te Gent tien Vlaamsche studenten terecht ge staan, die er van worden verdacht te hebben deelgenomen aan de betoogingen, die op 17 December 1930 te Gent tegen den Fraskil- jonschen hoogleeraar Hulin de Loo plaats hadden. Een honderdtal studenten drong toen het Universiteitsgebouw binnen, waar de grijze hoogleeraar college gaf. Zij eischten dat hij zijn hoogleeraarsfunctie aan de Ecole des Hautes Etudes zou neerleggen. Toen hij hierop niet inging, werd hij uitge jouwd en de Universiteit uit gejaagd. De voornaamste getuige in het proces was de hoogleeraar zelf. Daar hij zijn verklaringen in het Fransch aflegde en de studenten be weerden, dat zij deze taal niet begrepen, moest een tolk voor de vertaling in het Ne derlandsch zorgen. Geen der getuigen kon met zekerheid ver klaren dat de verdachten de hoofddaders bij de relletjes zijn geweest. De rechtbank veroordeelde tenslotte negen van de studenten tot acht dagen gevangenis straf en 182 francs boete voorwaardelijk, met een proeftijd van vijf jaren. Een hunner werd vrijgesproken. Er was tijdens het proces een groote politie macht op de been, om relletje te voorkomen. Na het bezoek op Chequers De besluiten van de Duitsche Rijksregeering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9