1250, f125. LEEKEPREEKEN \J u f 750.- f50. f40. 1 1 V BELANGRIJK! HENK FIBBE DE RUPS ZATERDAG 13 JUNI 1931 1 Indische Begrooting Het vergaan van de „Veergat" GROOTE Propagandavergadering WONINGBUREAU DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL ik Administratie van vermogens. Open en gesloten bewaar- neming van effecten en andere geldswaarden Audiëntie VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem op Dinsdag 16 Juni in liet Qebouw St. Bavo, Smede- straat 23, aanvang 81/! uur. Sprekers de HoogEdelgestrenge Heeren Mr. J. B. BOMANS Lid van Ged. Staten, en L. F. GUIT Lid der Tweede Kamer Onderwerp De a.s. Gemeenteraads verkiezingen Toegang voor alle R.K. Kie zers en Kiezeressen. Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17791 'Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden UII11 BI tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen- 1 UUÜO. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodélijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies *an anderen vinger 393 RECHTEN EN PLICHTEN VAN HET BEZIT Nooit is er meer aanleiding geweest om het natuurrecht van den privaten eigendom te verdedigen dan in onzen tijd. Zeker, de geschiedenis leert door alle eeuwen heen, dat tijdens politieke of sociale omwentelingen de eigen domsrechten door het gepeupel werden geschonden; dat er gestolen, vernield en gebrand werd. Maar dat was meestal slechts een vlaag, die voorbij ging. Was de orde hersteld of een nieuwe orde ge schapen, dan dacht niemand, met uit zondering van den gewonen misdadiger, er meer aan zich aan een anders goed te vergrijpen. De onaantastbaarheid van het privaat bezit is den mensch met de natuur ingeboren; zóó is het gelijk wij den vorigen keer zagen door den Schepper gewild. En zóó moet de Kerk dan ook het recht van den particulieren eigendom handhaven en verdedigen. In onzen tijd is daarvoor meer reden dan ooit, omdat door de prediking van het socialisme en het communisme de grondslagen van dat natuurrecht op de meest brutale manier worden ondergraven. En het is juist de Katholieke Kerk, die om tal van ge wichtige redenen dien plicht tot verde diging van het privaat bezit als een zware verantwoordelijkheid voelt. De Katholieke Kerk immers is de be waarster van de leer van Christus en een der pijlers van die leer is het ge bod der naastenliefde. Die leer predikt ook onthechting van aardsch bezit, ge varen van den rijkdom voor de ziel en prijst zelfs de vrijwillige armoede zalig en verheven. De kloosters, gaarden van de meest bewonderenswaardige deugd beoefening, waren en zijn kleine com munistische maatschappijen, waarin niemand iets zijn eigendom mag noe men en allen moeten arbeiden voor het gemeenschappelijk welzijn. En die kloosters heeft de Kerk niet alleen door alle eeuwen heen geduld, maar zij heeft steeds met alle kracht er tegen ge waakt, dat geen menschelijke begeerig- heid door de kloostermuren zou heen dringen en de heilige deugd van ar moede zou doen afnemen, overtuigd, dat met dien geest van armoede het geheele kloosterwezen ineen zou storten en daarmee voor de Kerk de kostbare bronnen van gebed en versterving, de voornaamste oefenplaatsen der deugd, zouden worden verstopt. Is het wonder dat een eenvoudig en weinig ontwikkeld katholiek verwantschap gevoelt met het socialisme en communisme? In zijn kerk hoort hij altijd tegen de gevaren van den rijkdom waarschuwen, de ar moede zalig prijzen, de naastenliefde verheerlijken, wee roepen over allen die hun bezit stellen boven God en het heil van den naaste. Hij hoort er het kloosterleven, de gemeenschap van niet- bezitters, den communistischen heil- staat-in-het-klein, roemen als de beste gelegenheid om te komen tot de vol maaktheid. Is het wonder, dat de ka tholiek gemakkelijk zijn oor leent aan de leeraren van het socialisme en com munisme en zijn eigen Kerk tweeslach tigheid verwijt? Tegenover de domheid van haar eigen kinderen heeft de Kerk altijd de moeilijkste taak gehad. Van Leo XIII af lieten de Pausen niet na om in omzendbrieven de zuivere leer om trent den eigendom te verkondigen. De groote moeilijkheid is den onontwikkel- den, den dommen of bevooroordeelden en in valsche stelsels verstrikten mensch het onderscheid tusschen het recht op privaat bezit en den duren plicht van den bezitter om zijn goederen goed te gebruiken, duidelijk te maken. Wanneer de Kerk dat recht verdedigt en opeischt, dan komt zij niet voor den bezitter, maar voor een der fundamenten van de door den Schepper gestelde wereldorde op. Het gaat er mee als met andere god delijke wetten. De Kerk houdt, tegen den tijdgeest in, vast aan de eenheid en onverbreekbaarheid van het huwelijk en de onschendbaarheid van den huwe lijksplicht. Heel de wereld moge tegen haar opstaan en betoogen, dat de mo derne samenleving echtscheiding en geboortebeperking eischt, nimmer zal zij één letter van haar huwelijksleer wijzi gen. Zoo mogen de legers van socialis ten en communisten aangroeien en duizendtallen christenen tot zich trek ken, de Kerk zal haar leer omtrent het recht van den persoonlijken eigendom nimmer kunnen en mogen opgeven. Daarom zullen allen, die leiding geven aan de massa, die in organisaties, in de pers of op eenigerlei wijze met de groote menigte van niet-bezitters con tact hebben, goed en heilzaam doen vóór alles en bij iedere gelegenheid dien plicht der Kerk duidelijk te maken en zich niet uitsluitend tot de veel dank baarder taak te bepalen van af te ge ven op „het kapitaal" en wegen te zoe ken om den arbeider deelgerechtigd te maken in de opbrengst van den arbeid, buiten en boven een rechtvaardig loon. En wanneer hun dan wordt tegengewor pen, dat vele bezitters hun kapitaal misbruiken, en daarom geen recht heb ben op hun bezit, dan moeten zij wijzen op de uitspraak, ook weer in de jongste encycliek van Pius XI gegeven: „en nog veel meer in strijd met de waarheid is het te beweren, dat het recht op eigen dom vermindert of verloren gaat door het wangebruik of het niet-gebruik er van." Zij moeten er op wijzen, dat vrijwillig opofferen van zijn bezit in dienst van God of den naaste, held haftige deugd is, maar het ontnemen van iemands eigendom tegen diens wil diefstal, dus misdadig is; dat het leven in een klooster door de bewoners om een hooger doel alleen uit vrijen wil wordt aanvaard en dat daarom alleen het „communisme" van monniken en nonnen mogelijk is. Door zóó de beginselen omtrent het privaat bezit in het bewustzijn van de groote menigte vast te stampen, zal opnieuw een vruchtbare bodem worden geschapen voor een betere maatschap pij, waar orde en welvaart kunnen heerschen. Immers alleen op die grond slagen van het natuurrecht is een ge lukkige samenleving denkbaar. Al het andere gaat in tegen het wereldplan van den Schepper en kan dus nooit tot geluk voeren. Niemand is ook beter in staat om de plichten van den bezitter aan te geven, dan wie eerst de rechten van den eigen dom scherp heeft vastgesteld. En die plichten zijn bijzonder zwaar! Gierig heid is in de Katholieke leer altijd tot de hoofdzonden gerekend en de aanwe zigheid en de omvang van de zonde worden goeddeels door de omstandighe den bepaald. Een rijke koning in een welvarend land, dat door geen binnen- of buitenlandschen vijand wordt belaagd en tot wien geen geruchten over ar moede en ellende doordringen, zal wei nig neiging tot gierigheid hebben. Maar wie zijn bezit ziet bedreigd, óf wel door echte of vermeende belagers, óf wel door zijn geweten, dat hem dringt aan zijn behoeftige medemenschen weg te geven, die heeft gelegenheid om te be proeven hoezeer hij aan zijn goederen gehecht is. Welnu, onze tijd is er een bij uitstek voor den rijke om zulk een vuurproef te ondergaan. Veiligheid van bezit bestaat voor niemand meer. Het is niet meer de vraag of de waardebe- zittingen veilig in de kluizen der ban ken of in eigen brandkasten zijn opge borgen. De waarden zelf wankelen. Wij leven als op een vulcanischen bodem. Een ieder heeft het gevoel, dat het ge heele gebouw onzer samenleving plot seling kan gaan scheuren of kraken en dat de chaos dan nog veel grooter zal zijn dan in 1914. Die onzekerheid maakt alle bezit twijfelachtig; doodt den on dernemingsgeest en daarmee de moge lijkheid om opgespaard kapitaal vrucht dragend te maken. Diezelfde onzekere toestand is noodlottig voor de niet-be zitters. Zij zijn afhankelijk van de werk- dadigheid van het kapitaal. Alleen arbeid kan duurzamen rijkdom voort brengen; maar geen arbeid is mogelijk zonder kapitaal. En zoo draait de maat schappij in een noodlottigen cirkel. Welnu, de kapitaalbezitter heeft hier volop gelegenheid om zijn plicht als beheerder van aardsche goederen te vervullen. Hij heeft na te gaan in hoe verre de onzekerheid van zijn bezit hem kwelt. Hij mag zich door de vermin derde veiligheid van zijn goederen niet tot een krampachtig vastklampen daar aan laten verleiden; niet uit angst op zijn gewone uitgaven bezuinigen en ze ker niet uit diezelfde vrees zijn mild dadigheid inkrimpen. Dit alles zou toch getuigen van een ongeregelde gehecht heid aan geld en goed; hij zou voor zijn deel schuldig staan aan een sto ring in de maatschappelijke functie van het kapitaal; hij zou de toch al moeilijke positie van den niet-bezitter nog verzwaren. Juist in tijden van eco nomische depressie hebben de groote en kleine kapitaalbezitters den duren plicht het maatschappelijk leven op gang te houden. Geen wonder, dat Pius XI in zijn jongste encycliek wijst op de noodzakelijkheid om zoowel georgani seerd als individueel de werkloosheid te bestrijden. Wanneer in een tijd als we thans beleven, ieder naar vermogen zijn best doet om nuttigen arbeid te doen verrichten is er kans om de wel vaart en daarmee rust, vrede en orde weer in het goede spoor te krijgen. Behalve de bezitter individueel, heeft ook de overheid zware plichten tegen over het kapitaal. Het is nu eenmaal helaas een feit, dat, wanneer men den mensch aan zichzelf overlaat, hij öf wei. SPAARNE BAIMK 1 weigerachtig zal blijken van zijn over vloed aan de gemeenschap mee te dee- len, öf wel al te licht zal denken, dat hij genoeg doet, terwijl hij niettemin te veel voor zichzelf behoudt. De overheid heeft vooral in onzen tijd daarbij den plicht regelend op te treden. Daartoe behoeft men haar echter niet meer aan te sporen. Het samenstroomen van niet- bezitters in groote steden en industrie centra heeft een pauperisme doen ge boren worden, waarbij geen enkele regeering werkloos kan blijven. Het gaat er dan ook niet zoozeer om de werèld- lijke overheden aan te sporen om door middel van belastingen zooveel van het particulier kapitaal af te nemen, dat de groote staatshuishouding goed kan func- tionneeren, als wel om te zorgen, dat de lasten op juiste wijze worden verdeeld en de belastinggelden nuttig worden aangewend. Het is de taak der christe lijke politiek daarvoor te zorgen. En nog al te weinig begrijpen zoowel de kiesgerechtigde burgers als de politici hier hun zware verantwoordelijkheid. In stijgende mate zien wij het groeps- en partijbelang boven het algemeen be lang uitgroeien. Ziehier in enkele regels nogmaals de rechten en plichten van het bezit vastge legd, alvorens wij tot de belangrijke vraag van de verhouding van arbeid en kapitaal overgaan. HOMO SAPIENS. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Maandag en Dinsdag geen audiëntie verleenen. Jammerlijk verdronken Donderdagmiddag omstreeks half 5 speel de de kleine P. de Boer, zoontje van de wed. J. de Boer en oud 5 jaar nabij de ouder lijke woning op de brug te Ursem. Op 'n ge geven oogenblik viel het ventje van de brug in het water en bleef zoover onder dat zijn klompjes bove i water uitstaken. Enkele kleinere jongetjes, die er bij tegenwoordig waren, liepen van schrik weg. Even later ontdekte de moeder zelf, dat de kleine te water lag en haalde haar jongetje zelf uit het water, doch helaas te laat; de ijlings ge roepen dokter constateerde, dat de kleine was overleden. Verwacht tekort over 1931 172 millioen gulden In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag over het wetsontwerp tot goedkeuring van de besluiten van den G.-G. van Ned. Indië tot wijziging en aanvulling van verschillende afdeelingen der Indische begrooting voor 1931 merkt de minister van Koloniën o.m. op, dat hij met den G.-G. in overleg zal treden nopens bespoedigde toe zegging, zoo noodig per luchtpost, van den Volksraad. Volgens de laatst bekende gegevens kan het tekort over 1930 becijferd worden op rond f 137.6 millioen waarvan f 52.9 millioen op den buitengewonen dienst, terwijl over 1931 een tekort wordt verwacht van f 172 millioen. Auto-nummering De Minister van Waterstaat heeft een aantal wijzigingen in de Motor- en Rijwiel beschikking aangebracht. O.m. is bepaald, dat wanneer (in eenige provincie) voor een motorrijtuig het num mer 99.999 is uitgegeven, de nummering op nieuw met 1 begint, echter met toevoeging van de letter Z. Op het nummerbord komt dan te staar b.v. A. Z-324. Spoorwegtarieven voor land- en tuinbouwproducten De regeering wil het rapport der commissie- De Vries afwachten In de Memorie v. Antwoord aan de Twee de Kamer inzake Bekrachtiging van overeen komsten met de N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen en met de N. V Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij, tot wijziging van de overeenkomsten 1920 S.S.'H.S. en van de overeenkomst 1930 N.S. zegt de Regeering o.a., dat zij in zake de vraag in hoeverre maatregelen omtrent ta rieven voor land- en tuinbouwproducten noo- dg zijn, de uitkomsten van den arbeid der Commissie-De Vries wenscht af te wachten. Dit kleurige,behaarde dier, Dit kruip- en knaagmirakel, Viert thans weer zijn triomfen uit, Is oorzaak van spektakel. iDt beestje heeft zich thans ontpopt In vele legioenen, En heeft den aanval ingezet De boomen.... te ontgroenen! Ze knaagt, ze vreet, verteert en kruipt En houdt niet op, voorloopig. Ze maakt de boomen ijs'lijk kaal En ook den boer wanhopig. Ze levert slag, de mensch slaat toe, Maai- zü weet van geen wijken. En haar reserven rukken aan, Al gaan ze over lijken. Geen conferenties baten hier, Geen pact en geen petitie. Zij neemt, van wat de menschen doen, Eenvoudig geen notitie! De rups..'., 't klinkt toch werk'lijk vreemd, Schijnt thans te overwinnen; Eenvoudig.... Wijl met haar dit keer Geen zijde valt te spinnen! MARTIN BERDEN. Het lijk van den machinist geborgen Gistermiddag ongeveer half drie is het gelukt de nabij Breezand op de Zuiderzee gezonken sleepboot „Veergat" te lichten. In de machinekamer werd het lijk gevonden van den verdronken machinist A. Visser Sr. uit Hansweert. Het stoffelijk overschot is naar de Verbandkamer van de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewer ken overgebracht. De sleepboot „Goeree" van den Stoomsleepdienst v.h. P. Smit te Rotterdam zal het stoffelijk overschot zoo spoedig mogelijk van Den Oever naar Hans- weert overbrengen. De lijken der andere verongelukten zijn niet gevonden, zoodat men vermoedt, dat zij zijn weggedreven of wellicht in de tak ken der zinkstukken van den kleileemdam zijn vastgeraakt. Het onderzoek wordt voortgezet. Zomerhuisje in brand Heer ernstig gewond Gistermiddag ongeveer 2 uur heeft te Eemnes een ernstig ongeval plaats gehad. Ter hoogte van de Gooiersgracht is een daar staand houten gebouwtje een zomerhuisje in brand geraakt. Op dat moment bevond zich in het huisje de 38-jarige De Bruin uit Hilversum, die zich door het bliksem snel vlam vatten niet meer bijtijds in vei ligheid kon brengen. Met hevige brandwon den overdekt werd de ongelukkige uit het huisje gehaald en naar het St. Janszieken huis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is zorgwek kend. Het huisje is totaal afgebrand. Dergelijke zomer- en kampeerhuisjes staan er veel in dezen omtrek. Men veronderstelt, dat B., ter wijl hü een sigaret zat te rooken, in slaap is gevallen. Het vuur van de sigaret schijnt door deze omstandigheid voedsel te hebben gekregen met het voornoemde noodlottige gevolg. Het voorzitterschap van de A. V. R. O. Het Hbld. weet te melden, dat het voor zitterschap van de A.V.R.O. is aangeboden aan den oud-wethouder van Amsterdam het Christelijk-historisch raadslid J. ter Haar Jr., die dit aanbod echter niet heeft aangeno men. Auto-botsing Een wagen in, de andere over de sloot Op de Wouwsche baan, onder Roosendaal, kwamen twee auto's, een van den heer R. te Roosendaal en een van den heer v. R. uit Tilburg, bij het elkaar passeeren in dezelfde richting, met elkander in botsing, waardoor beide wagens van den weg geraakten, en één in de sloot en de ander over de sloot heen in het weiland terecht kwam. Behoudens eenige schrammen, welke de heer v. R. opliep, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Beide wagens beliepen echter materieels schade. Studie-cursus van De Graal Voor Graalleidsters van 20 Augustus tot 2 September in het Centrale Graalhuis, Oude Scheveningscheweg 90, Den Haag Naar wij vernemen, zal in het Centrale Graalhuis te Den Haag van 29 Augustus tot 2 September 1931 een studie-cursus voor leidsters, worden georganiseerd. Het programma van dezen cursus laten wij hier volgen: Theorie over Jeugdbeweging: Mej. L. van Kersbergen. Psychologie der Vrouw: Mej. M. v. d. Kallen. Paedagogiek van de rijpere jeugd: Mej. G. Sweere. De Vrouw en de Ned. Letterkunde: Mej. G. Hackenitz. Sociale verhoudingen der Indische Vrouw: Mej. L. Allard. Heldinnen en Heiligen: Mej. G. Sweere. Eenige niet-Katholieke vrouwenkarakters van wereldbeteekenis: Mej. L. Veldhuis. De Graalstijl in verband met de nieuwe ontwikkeling der binnen-architectuur en meubelbouw: Jonkvr. Y. Bosch v. Drake- stein. De'beeldende kunst en de Graalbeweging: Mej. L. Mulders. De dramatische mogelijkheden in den nieuwen tijd: Mej. M. v. d. Kallen. De sociologie van het werkende meisje: Mej. M. v. d. Kallen. Practische oefeningen in pitriet, raffia, leerbewerking, sloyd etc.: Mej. P. Rammers. Reidansen, rhythmiek en de moderne be wegingscultuur: Mej. L. Mortens. Sport en lichaamscultuur voor de jonge vrouw op Katholieken grondslag: Mej. Ph. Scholten. De kosten zijn f 15. Aanmelden vóór 1 Augustus, Centrale Graalhuis, Oude Scheveningscheweg 90, Den Haag. Bedrijfsslapte in den scheepsbouw Massa-ontslag bij Wilton te Schiedam Wegens bedrijfsslapte zullen heden onge veer driehonderd man personeel bij de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Schiedam worden ontslagen, onder wie tal van personen met vele dienstjaren. Inbraak In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in het verkoopkantoor der steen- en pannenfabriek aan den Misterweg te Winterswijk. Men heeft getracht de sluiting van de deur te forcéeren, doch dit is niet gelukt. Er is een raam met geweld los geduwd, waardoor men naar binnen is geklommen. Er zijn alleen ontvreemd postzegels van zes, vijf en ander- halven cent, benevens eenigè sigaren ter ge zamenlijke waarde van ongeveer 12.50. De politie heeft vingerafdrukken gevonden. De Radio-censuur Het V.A.R.A.-bestuur ter verantwoording geroepen Naar „Het Volk" meldt, is bij het hoofd bestuur van de V.A.R.A. een schrijven van de Radio-Contróle-Commissie binnengeko men, waarin het volgende wordt gezegd: „Naar aanleiding van het gesprokene dooi den secretaris uwer vereeniging op 10 Juni j.l. in plaats van de rede van den heer Sche- venels verzoekt de commissie op grond van artikel 11 van het reglement der Radio- Contróle-Commissie het bestuur der V.A.R.A. ter verantwoording over haar houding in de vergadering der commissie te komen op 17 Juni a.s. om 11-15 uur." Artikel 11 zegt: Onverminderd de in het radio-reglement van 1930 gestelde straffen en de in de machtigingen gestelde boetebe palingen, kan de Radio-Omroep-Contróle- Commissie aan den minister van Waterstaat voorstellen, de verantwoordelijke omroepor ganisatie voor een bepaalden tijd niet te doen uitzenden. De minister van Waterstaat heeft de Motor- en Rijwielbeschikking gewijzigd. (blz. 1, 1ste blad) De heer J, ter Haar Jr. te Amsterdam heeft een uitnoodiging om voorzitter te wor den van de A. V. R. O. niet aanvaard. (blz. 1, 1ste blad) Volgens de laatste gegevens moet het te kort op de Indische begrooting 1931 172 mil lioen gld. bedragen. (blz. 1, 1ste blad) Te water lating van het naar Haar ge noemde instructievaartuig door H. K. H. Prinses Juliana te Groningen. (blz. 1, 2de blad) Vergadering van den Partijraad der R. K. Staatsparty. (blz. 2, 3de blad) De Tribune-kwestie in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) De buitengewone vergadering der Leer dam. De heer Copijn als directeur ontslagen. (blz. 2, 3de blad) Nederlandsche Linoleumfabriek N. V. te Krommenie In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders dezer vennoot schap werden de balans en verlies- en winstrekening met algemeene stemmen goedgekeurd en het dividend bepaald op 5 pCt. Als commissaris werd benoemd de heer dr. Albert Efcer te Stuttgart. Stoomvaart-Mij. „Zeeland" Dividendvoorstel 5 pet. (nihil) en uitgifte van aandeelen Aan de vergadering van aandeelhouders der Stoomvaartmij. „Zeeland" zal worden voorgesteld over 1930 een dividend van 5 pet. uit te keeren, wat in tal van jaren niet is ge schied. Tevens zal een voorstel ter tafel komen, van het maatschappelijk kapitaal, groot f 5.020.500, de nog niet uitgegeven f 3.000.000, omvattende de series D. E en F, uit te geven op zoodanige tijdstippen en onder zoodanige voorwaarden, behoudens het bepaalde in art. 38a zin 2 van het W. van K., als de directie onder goedkeuring van den raad van com missarissen zal vaststellen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.68 vooruit. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 9.51 uur en overmorgen om 9.51 uur. Bedevaarten naar O. L. Vrouw ter Nood Van de trap gevallen Het slachtoffer overleden In het Gasthuis te Kampen viel de ver pleegster P. van de trap. Hij brak zijn, nek en was onmiddellijk dood. Hinderlijk venten en bedelen Er kan niet genoeg gewaarschuwd worden door de leiders van Bedevaarten naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo tegen ventende kooplui en bedelaars daar ter plaatse, aldus „St. Bavo." Die kooplui maken er hun werk van, de pelgrims te versieren met lintjes en strikjes. Het is nergens anders om te doen, dan om den pelgrims wat geld uit hun zak te klop pen. Wil men de armen gedenken, dan zijn er in de beide kapellen offerbussen voor aal moezen aan de armen. Men ga dus de bede laars, die zich voor den ingang van de bede vaartplaats bevinden, eenvoudigweg voorbij. Dat is het beste middel om aan het hin derlijk gevent en gebedel, zooals dat den laatsten tijd op „kapel" voorkomt, een ein de te maken. Den Eerw. Directeuren van Bedevaarten wordt dus dringend verzocht de pelgrims vóór de reis van het een en ander op de ^hoogte te-stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1