Buitenlandsch cdCieuws PU KOL FEUILLETON Stukge/oopen KU KLUX KLAN DERDE BLAD ZATERDAG 13 JUNI 1931 BLADZIJDE De nieuwe Noodverordening De Ontwapenings conferentie Een bidstonde voor het welslagen De volgende Int. Arbeidsconferentie De Fransche Marine- begrooting verlaagd De nieuwe Fransche Senaatspresident v oei en, verzacht 1 en gen eest men mei Afscheid van Doumergue Gemengde buitenlandsche berichten 5000 misdaden begaan Peter Kuerten's doodvonnis De Pruisische Landdag voorstander van voltrekking Groote brand te Koningsbergen Te veel dokters in Frankrijk De ramp van de „Poseidon" KORT NIEUWS GEMENGD NIEUWS RADIO-OMROEP Humoristische Avonturen-roman De sociaal-democratische Rijksdagfractie er tegen De sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft het volgende besluit genomen: De sociaal-democratische Rijksdagfractie is de meening toegedaan, dat de nieuwe Noodverordening een groot aantal bepalin gen bevat, die de arbeidende massa ten zeerste zullen drukken. Haar verwezenlijking zou een ondragelijke verslechtering van het leven met zich medebrengen. De soc.-demo cratische fractie was en is bereid mede te wer ken aan de beveiliging van de sociale in stellingen en de reorganisatie van het eco nomisch leven ter saneering van de finan- ciën.De nieuwe Noodverordening heeft ech ter, tengevolge van haar drastische eenzij digheid, die de onderste lagen der bevolking vooral drukt, groote onrust verwekt. Deze overweging is te meer steekhoudend, daar de Noodverordening maatregelen behelst, die sociaal weliswaar niet ondoelmatig en nut teloos zijn, doch buitengewoon verbitterend werken. De sociaal-democratische Rijksdagfractie eischt derhalve wijziging van de Noodver ordening, overeenkomstig de gemotiveerde i wenschen van de breede massa des volks. zij heeft er van kennis genomen, dat het fractiebestuur besprekingen met de Rijks- regeering aanhangig heeft gemaakt, ten einde een ingrijpende wijziging van de Nood verordening te verkrijgen. Zij zal haar be slissing over de verder te ondernemen stap pen van het resultaat van deze besprekingen afhankelijk stellen. In een nieuwe zitting zal moeten blijken of een bijeenroeping van den Rijksdag moet worden gevraagd. Bespreking tusschen Hindenburg en Brüning. Officieel wordt medegedeeld: De Rijkspresident heeft gistermiddag Rijks kanselier Dr Brüning ontvangen in verband roet diens reis naar Chequers en ter bespre king van den binnenlandschen politieken toestand. De regeering tot wijziging bereid. De Duitsche soc.-dem. persdienst deelt mee, dat de vertegenwoordigers der soc.-demo- craten die met den rijkskanselier een bespre king hebben gehad, hem hun bezwaren te gen de noodverordening te kennen hebben gegeven; vnl. wat betreft het afschaffen van sociale maatregelen. De rijkskanselier verklaarde dat aan de bijeenroeping van den rijksdag vele gevaren ten aanzien van de credietverleening ver bonden waren, waarvan een verdere toespit sing der economische crisis, der werkloos heid het gevolg zou zijn. De besprekingen leidden niet tot een re sultaat en zullen na den terugkeer van den rijkskanselier uit Neudeck voortgezet wor- den. Volgens den soc.-dem. persdienst is dij rijks- regeering tot het aanbrengen van wijzigin gen bereid, mits daardoor de financieele op brengsten niet beïnvloed werden. De finan cieele wijzingen zouden echter niet door den Rijksdag noch door een commissie aange bracht worden, maar langs den weg van in terne besprekingen. De aartsbisschop van Canterbury en de hoofden van alle kerkgenootschappen in Engeland hebben een beroep gedaan op de bevolking van Grot-Brittannië en Ierland om den goddelijken zegen af te smeeken voor het welslagen van de Ontwapenings conferentie 1932. Onder leiding van den aartsbisschop van Canterbury zal den 15den Juni a.s. in de Westminster Kathedraal een bidstonde wor den gehouden van de gezamenlijke Angli- kaansche, Katholieke en vrije kerken in Engeland. Te Luzern of Weenen In de zitting van gisteren der Internatio nale Arbeidsconferentie is besloten, dat de conferentie het volgend jaar zal worden ge houden te Luzem of te Weenen, voor het geval dat ten gevolge van de dan te Genève te houden Internationale Ontwapeningscon ferentie te Genève geen ruimte is voor de Arbeidsconferentie wegens gebrek aan ver gaderlokaliteit en hotelaccomodatie voor de afgevaardigden. Afhandeling voorstellen De kolencommissie heeft het voorstel ver worpen van de Britsche en Nederlandsche werkgever dat beoogde, het inhalen mogelijk te maken, van den arbeidstijd op de andere dagen van de week, indien op één dag, bq- vorbeeld den Zaterdag, korter zal worden ge werkt. Het amendement werd verworpen met 24 17 sternen. Tot de tegenstemmers behoorden ook mgr. Nolens en de arbeidersgedelegeerde v. d. Bilt. Ofschoon de Nederlandsche regeering het voorstel op zich zelf wel gunstig gezind was, achtte mgr. Nolens zich toch verplicht er tegen te stemmen, omdat de Engelsche re geering het amendement der werkgevers voor onaannemelijk had verklaard en mgr. No lens het tot stand komen der conventie niet op een betrekkelijk onbeduidende kwestie wilde doen afstuiten. De commissie heeft verder verworpen het voorstel der werkgevers, dat voor het in wer king treden der conventie niet alleen noodig zal zijn de ratificeering van de voornaamste Europeesche kolenvoortbrengende staten, doch dat daarvoor ook onvermijdelijk zou zijn de ratificeering der conventie door Ca nada en Japan. De commissie heeft aangenomen het voor stel der arbeidersgroep, dat de conventie in werking zal treden, zoodra twee van de vol gende zeven staten haar zullen geratificeerd hebben: België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Polen en Tsjecho- Slowakije. Beheersraad I. A. B. De nieuw-gekozen raad van beheer van het Internationaal Arbeidsbureau heeft den Franschman Arthur Fontaine tot voorzitter herkozen en tot ondervoorzitter benoemd den Deen Oersted, voor de werkgeversgroep en den Belg Mertens voor de arbeidersgoep. De buitenlandsche politiek komt weer aan de orde De Fransche Kamer heeft na korte be raadslaging de suppletoire credieten voor de begrooting van defensie goedgekeurd. Het voorstel der sociaal-democraten de be grooting van Marine met 2.500.000 Fr. te ver minderen, werd door de Kamer aangenomen met 261 tegen 251 stemmen. Hoewel de minister van Marine in de min derheid blijft, heeft hij niet de vertrouwens kwestie gesteld. Het voorsrtel werd ingediend door afge vaardigde Moch. Franklin Bouillon heeft in de Kamer ver klaard, dat hij besloten heeft opnieuw een interpellatie in te' dienen in zake de bui tenlandsche politiek. België's grensverdediging Een brief aan den Koning De te Verviers gevestigde „Ligue pour la Défense de l'Est" heeft een brief aan koning Albert gericht, waarin zij opkomt voor het organiseeren der verdediging van de Oost grens op de grenslijn zelf, en niet op de Maas of verder het land in. Aan den brief is een ontwerp inzake de defensie toegevoegd, hetwelk destijds door den kapitein Brouhon werd opgesteld en door generaal Leman werd goedgekeurd. Een redevoering Gisteren heeft de nieuw-gekozen Senaats president Lebrun in het Palais du Luxem bourg een redevoering gehouden. Spr. gaf een kort historisch overzicht en verklaarde o.a., dat Frankrijk trotsch mag zijn op de schitterende prestatie de door den oorlog verwoeste gebieden weer te hebben opge bouwd. De materieele sporen zijn daarmede gedeeltelijk verdwenen. Er zijn echter nog moeilijkheden te overwinnen. Teneinde de crisis te kunnen overwinnen, moet Europa zich aaneensluiten tot een gemeenschappe lijk werk van toenadering en overeenstem ming. Hieraan heeft Frankrijk sedert 10 jaren loyaal medegewerkt en hiervoor of fers gebracht, die dikwijls overdreven ge oordeeld werden. Ook in de toekomst zal het Fransche volk trouw blijven in de nood zakelijke samenwerking. De nieuwe voorzitter van den Senaat oogstte met zijn uiteenzettingen levendige toejuichingen. Doos 30-60. Tub« SO ct. Bij Apoth en Drogisten Laatste ministerraad Aan het slot van den laatsten door pre sident Doumergue voorgezeten ministerraad gaf minister-president Laval namens zijn collega's uiting aan de dankbaarheid van het ministerie jegens den president der re publiek, wiens aftreden door het geheele land wordt betreurd. Al Capone heeft een vermogen van f 50 millioen Het gerechtshof te Chicago heeft thans tegen Al Capone en eenige zijner medewer kers een proces aanhangig gemaakt wegens overtreding van de prohibitiewet. De bende van Capone worden op grond van een uit voerig onderzoek 5000 afzonderlijke straf bare daden ten laste gelegd. De districts officier schat de inkomsten, die de bende sedert 1920 gemaakt heeft door overtreding van de wet op prohibitie, op 24 millioen dollar per jaar. Sedert het begin van zijn misdadigersloopbaan moet Capone zich een vermogen van 20 millioen dollar vergaard hebben. De Pruisische Landdag heeft in overeën- stemihing met het advies van de Juridische Commissie, het Duitsch-nationale voorstel, volgens hetwelk de goedkeuring van de vol trekking van het tegen den Düsseldorfschen massamoordenaar Peter Kürten gewezen vonnis niet onder de bevoegdheid valt van den Landdag, verworpen. Mijn-ongeluk te Songuldak Acht dooden. Uit Stamboel wordt gemeld, dat ten ge volge van een ontploffing in een mijn bij Songuldak acht personen zijn gedood. De materieele schade is aazienlijk. Songuldak ligt in Voor-Azië aan de Zwar te Zee. In een warenhuis Gistermiddag brak in een magazijn, gele gen aan de Markt in de oude stad Konings bergen een hevige brand uit. Het vuur breidde zich zeer snel over het drie verdiepingen hooge gebouw uit. Een groote hoeveelheid brandende tapijten en balen met stoffen werd door de brand weer uit de vensters op straat geworpen. Velen maakten van de ontstane verwarring gebruik om zich onrechtmatig verschillende goederen toe te eigenen en verscheidene per sonen zijn ook reeds gearresteerd. Het verkeer werd op dit drukke kruispunt ten zeerste belemmerd. De brand in het warenhuis van Alexander en Euehrenach werd door de brandweer met niet minder dan 25 stralen bestreden, waar bij ook een drijvende motorspuit meewerkte. Na 2 uur van hard werken gelukte het, het vuur in bedwang te krijgen. Groot gevaar ontstond door het instorten der torens, die op het dak van het warenhuis waren aangebracht. Deze kwamen terecht op de draden van de electrische tram en van de electrische verlichting, die afknapten. Gelukkig was de stroom reeds te voren uitgeschakeld, zoodat geen verder onheil werd aangericht. Een brandweerman werd tijdens het blus- schingswerk licht gewond. De twee verdiepingen zijn geheel uitge brand. De schade is nog niet te overzien, doch is zeer belangrijk. Een hittegolf in Spanje 100 tot 120 graden warmte In Spanje heerscht op het oogenblik een hittegolf, zóó hevig, als sedert 1908 niet. meer is voorgekomen. Te Madrid steeg het kwik sedert drie dagen tot 40 giaden, in Andalusië zelfs tot 50 graden. Te Madrid werden tot dusverre ruim 50 personen door de hitte bevangen, waarvan twee gevallen met doodelijken afloop. Ook in Spanje Sedert drie dagen heerscht in het zuiden van Frankrijk een hittegolf. In de omgeving van Tarbes was het gisteren 95 graden F. en in de zon zelfs 120 graden. Sedert 40 jaar is het daar niet zoo warm geweest. Thans 27.000 Bij den Franschen Senaat is een wetsont werp in behandeling, dat drastische maat regelen inhoudt tot het beperken van de mo gelijkheid om den universitairen medischen graad te behalen. De medici zijn n.l. zoo tal rijk, dat er paal en perk aan het nog steeds onrustbarend stijgende aantal esculapen dient te worden gesteld. Alleen degene, die gebo ren of genaturaliseerd Franschman is en een Fransch voorbereidend examen heeft af gelegd, kan tot de medische faculteit worden toegelaten. Het komt dus neer op het we ren van buitenlanders. Het aantal buitenlandsche medische stu denten in Frankrijk is inderdaad treffend hoog. In het jaar 1930 waren er 3147 buiten landers tegen 8228 Franschen. Dertig jaar geleden telde Frankrijk 17.000 medici, nu reeds 27.000! Hevige sprinkhanenplaag In Zuid-Arabië Sedert eenige dagen wordt Zuid-Arabië ge teisterd door een tot nog toe ongekende sprinkhanenplaag. Niet minder dan twin tigduizend hectaren bouwland zijn door de zwermen geheel vernield. Ongeveer vijftien duizend man werken dag en nacht aan de bestrijding van de plaag. De staf van den wonderdokter De rechtbank te Innsbruck heeft dr. Cei- pek wegens verkeerde diagnose met den staf van den wonderdokter Zeileis tot betaling van schadeloosstelling veroordeeld aan een klaagster, benevens tot vergoeding van doel- looze betalingen van reiskosten en de tenge volge van de schuld van den beklaagde ge maakte operatiekosten en verdere kosten. Operaties der duikers gestaakt. Volgens draadloos bericht van de oorlogs vaartuigen zijn de duikers er niet in ge slaagd de „Poseidon" binnen et dringen. Zq onderzochten een deel van den romp, "die aanzienlijk is beschadigd. De operaties der duikers zijn gestaakt wegens de weers gesteldheid, die slechter geworden is. Pogingen om den onderzeeër te lichten Het Amerikaansche bergingsvaartuig „Pi geon" (dat bij Tsingtau lag) is te Weihaiwei aangekomen. Het personeel van het vaar tuig slaagde er in een kabel om de „Posei don" heen te slaan. Heden zal men beproe ven den onderzeeër te lichten. De oorzaak van de ramp Volgens kapitein Iyeisji, den Japanschen gezagvoerder van het vrachtschip Yuta, dat met de Poseidon in aanvaring kwam, zou de ramp uitsluitend het gevolg zqn van het feit, dat de Poseidon plotseling van richting veranderde. Ik was naar beneden gegaan om te lun chen, vertelde hU, en de Yuta werd tijdelük bestuurd door mijn plaatsvervanger, een Chinees. Na de aanvaring lieten wq touw ladders neer en redden aldus den comman dant en 24 dezer leden der equipage van de duikboot, voordat deze zonk. Bij een huiszoeking in een Boed dhistenklooster te Rangoon vond de politie vier honderd patronen voor geweer en re volver en het complete materiaal voor de vervaardiging van patronen. Trier is gisteren door een onweer gepaard met wolkbreuk, geteisterd; het telegraafkantoor liep onder, zoodat vele ly- nen gestoord werden. De schade is aanzien lijk. f 1000 gestolen Een graancontroleur uit de Robert Fruin- straat te Rotterdam, heeft by de politie aan gifte gedaan, dat uit een kast in zijn woning een kralen tasch met zilveren beugel, inhou dende 1000 aan bankbiljetten, is gestolen. Uit de politiekamer ontsnapt Hy deed het op zijn gemak Woensdagavond is het den milicien N. van het 22ste reg. inf., die te Ede in voorarrest zat wegens opruiing bij de onlangs plaats gehad hebbende relletjes bij de verstrekking van brood, gelukt uit te breken. Hij heeft vermoedeiyk hulp van buitenaf gehad. N. is naar de kamer gestapt, waar hij mededeelde uit voorarrest ontslagen te zijn. Hy trok zijn uniform weder aan en verliet het kazemeterrein. Toen kort daarna de ontsnapping werd ontdekt, was de vogel ge vlogen. Hij is tot heden nog niet ontdekt. De voet afgeknepen Donderdagmiddag omstreeks vier uur is in de ondergrondsche werken van de staats man Maurits een Poolsche arbeider met zqn voet in een lus van een kabel bekneld ge raakt. De voet werd totaal afgeknepen. De arbeider is naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar hy het redelijk wel maakt. Brand te Hoevelaken Slapende kinderen nog bijtijds gered Donderdagavond omstreeks half tien be merkte het 13-jarig dochtertje van een melkslijter J. te Hoevelaken, dat boven het huis rookwolken uitkwamen. De moeder was uit werken, terwijl de vader achter op het land werkzaam was. IJlings is het meisje haar vader en eenige buren gaan waarschu wen, die terstond toesnelden en wien het gelukte, twee kinderen, die rustig in het huis lagen te slapen, nog tijdig in veiligheid te brengen. Het vuur bleek echter niet meer te stuiten en spoedig stond het perceel in lichter laaie. Aangezien op het dorp geen brandspuit aan wezig is. trachtte men aanvankelijk de vlammen met eenige minimaxapparaten te dooven, doch het vuur had reeds te grooten omvang aangenomen dan dat dit kon baten. Ook de motorspuit uit Amersfoort, welke door den burgemeester was ontboden en spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen, dat het geheele huis met den inboedel een prooi der vlammen werd. Een varken en een hit kwamen in de vlammen om. De boeken van den melksiyter zijn alle verbrand, hetgeen een schadepost voor hem beteekent, daar verscheidene halfjaar- en jaarklanten daarin stonden genoteerd. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Onveilig Eindhoven Vjjf inbraken op een dag De inbraken op klaarlichten dag duren in Eindhoven maar voort. Eergisteren weer op vqf plaatsen. By v. d. H. in de Boegstraat, kwam men binnen na een ruit te hebben in gedrukt, vermist wordt er niets: bij J. aan de Roostenlaan wordt f 59 vermist, bij diens buurman vond men niets; bij S, V. in de Geraniumstraat is f 69 gestolen; by J. H. in de Heistraat f 6.50. Blijkbaar zijn het dieven, die weten, wan neer de bewoners niet thuis zijn. Alle in braken kwamen voor in dezelfde wy'k. ZONDAG 14 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. 8.30 N. C. R. V„ 9.30— 5.00 K. R. O., 5.00 N. C. R. V. 7.45—12.00 K. R. O. 8.309.30 Morgenwqding o. 1. v. Ensign. J. Smael. 9.30—10.00 Gramofoon- platen. 10.00 Uitz. van de Pontificale Mis uit de Parochiekerk van den H. Rozenkrans te Schiedam ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der parochie. 11.4512.00 Kwartiertje v. d. Ned. R. K. Middenstandsbond. 12.00— L30 Concert K. R. O.-Sextet o. 1. v. P. Lus- tenhouwer. 1.30—2.00 Godsdienstig onderricht door D. Bont. 2.00—2.30 Litterair halfuurtje door A. Cooien. 2.30—4.15 Middagconcert. Heng. Orkestvereen. „De Eendracht" o. 1. v. C- J. Langeveld. 4.155.00 Ziekenlof. 5.00 Kerkdienst uit de Hooigrachtkerk te Leiden. 7.458.10 Prof. R. Welschen O. P. „Meta- physica". 8.10 Voetbaluitslagen. 8.15—10.40 Uitz. georg. d. h. St. Antonius-Comité, Min derbroedersklooster te Weert by de opening van het Jubeljaar, afgekondigd door Z. H. den Paus ter viering van het 7de eeuwfeest van het zalig afsterven van den H. Antonius van Padua. Ca. 9.30 Vaz Dias. 10.4011.00 Epiloog door het Klein Koor o. 1. v. J. H. Picckers. HILVERSUM, 298 M. 8.30—8.45 Gym nastiek o. 1. v. G. Kleerekoper. 8.50 Voetbal nieuws. 8.55 S. S. Lantinga: „Tweejarige zaaibloemen". 9.25 Postduivenberichten. 9.30 —10.000 Orgelspel Joh. Jong. 12.00 Gramo- foonpl. 12.151.00 Concert AVRO-octet o.l.v. L. Schmidt. Solo-viool Boris Lensky. 1.00— 1.30 L. J. Jordaan: „De Teekenfilm". 1.30— 2.00 AVRO-octet. 2.00—2.30 H. v. Booven: „Twee meisjes en ik", van A. H. Nqhoff. 2.30 2.45 Gramofoonpl. 2.45—3.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 3.153.45 Lezing door Dr. C. H. Sluiter „Hoogtebestraling en materie vernietiging. Hec doel van Piccard's ballon vaart". 3.454.45 Vervolg Omroeporkest. 4.45 —5.00 Vaz Dias. 5.30 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. M.m.v. Dubbelmannen- kwartet „Arti". 7.15—8.00 Volkszangdemon- stratie o.l.v. P. Tiggers. M.m.v. de A'damsche Zangersgroep „De Wielewaal". 8.00 Vaz Dias. 8.15—9.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re freinzang: Bob Scholte. Betty v. d. Bosch- Schmidt (sopraan). 9.159.30 Zang door so praan. 9.309.45 Kovacs Lajos. 9.4510.30 „Hoe Stieneke uit „Den Anker" gevrijd werd", Vlaamsche minnespel naar Dr. M. Sabbe, bewerkt door Rien van Noppen. 10.30 —11.00 Kovacs Lajos. 11.00—12.00 Gramo foonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerk- cantate No. 76 van Bach. 4.15 Lezing. 4.35 Concert. Kwintet, D. Clark (alt), Jan van der Gucht (tenor). 5.50 Zang door Lissie de Ro sen (sopraan). 6.206.35 Bijbellezing. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Lezing. 9.10 Berichten. 9.25 Concert Orkest, H. Thorpe (tenor), F. Ri chardson (bas). 10.50 Epiloog. 11.00 The Si lent Fellowship. PARIJS „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert. 1.20 Gra mofoonpl. 1.50 Gramofoonpl. 2.20 Gramofoon- platen. 4.20 Gramofoonpl. 7.50 Circus Radio- Paris. 8.20 Radio-tooneel. 9.05 Concert. 9.50 Voortzetting concert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—1.20 Or kestconcert. 3.405.30 Concert omroeporkest. Soliste. Ca. 4.25 Zang. 5.305.50 Gramofoon- platen. 6.206.40 Harmonicamuziek. 8.201 9.20 Concert omroeporkest en solist. 9.409.55 Piano-soli. 10.0511.05 Koorconcert en so listen. 11.0512.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Or kestconcert. 8.208.50 Gramofoonpl. 11.50 12.40 Bach-cantate. 1.202.50 Orkestconcert. 4.506.20 Orkestconcert. 8.20 „Die Herzogin von Chikago", operette, muziek van E. Kal man. Ca. 11.2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M.: 5.25 Concert omroeporkest. 6.35 Gra mofoonpl. 8.20 Kamermuziek. 8.55 Voortzet ting concert. 9.20 Concert. 338.2 M.: 5.30 Con cert omroeporkest. 6.05 Concert 6.35 Gramo foonpl. 8.20 „Le songe d'une nuit d'Hiver", opera van Aug. De Boeck. Omroeporkest: ZEESEN, 1635 M. 7.20—8.20 Orkestcon- cert. 8.209.15 Berichten. 9.15 Morgenwijding. 11.50 Bach-cantate „Die Himmel rühmen de Ehre Gottes". 12.20 Feestuitzending van den Mariënburg. 1.20 Middagconcert. 2.50 Solis- •tenconcert. 4.20 Blaasconcert. 7.058.20 Le zingen. 8.20 „Der Zigeunerbaron" van Joh Strauss. 11.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. MAANDAG 15 JUNI HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-uitzending 8.00 Schriftlezing 8.159.30 Gramo foonpl. 10.30 Ziekendienst 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door mej. Doyen 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.00 Poli tieberichten 12.15 Gramofoonplaten 12.30 Orgelconcert Jan Zwart 1.452.35 Gramofoonplaten 2.353.15 A. J. Herwig: „De Kamerplanten in deze maand" 3.153.45 Knipcursus 4.005.00 Zie- kenuurtje 5.006.30 Concert. Mejuffrouw P. Berghout (harp), mejuffrouw C. Rietveld (viool), H. J. Berghout (cello), A. Martyn (harmonium en piano) 5.456.00 Causerie door P. J. v. d. Berg 6.307.00 Verteluur- tje voor jongeren 7.008.00 Zangcursus J. P. Caro. G. v. d. Burg (piano) 7.30 Po- litieber. 8.008.10 Gramofoonpl. 8.10 8.30 ds. P. Ch. v. d. Vliet: „Tot het ouder hart" 8.3010.45 Concert. Chr. Radio orkest o. 1. v. G. Stam. Joh. v. Ginkel (cla rinet) 9.059.35 Causerie over de betee- kenis van de Koloniale Tentoonstelling te Parijs door R. Zuyderhof 10.15—10.25 Vaz Dias 10.451180 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiek o. 1. v. G. Kleerekoper 8.00 Gramofoonpl. 11.30 Concert VARA- Mandoline-Ensemble o. 1. v. J. B. Kok 12.00 Concert VARA-Septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Gramofoonpl. 5.15 Orgelspel Joh. Jong 5.45 Concert. Dameskoor „Vox Jubi- lans" o. 1. v. Fr. Uyttenboogaard. Piano: mej. M. Oldenburger 6.20 Vervolg Dames- koor-concert 7.00 Gramofoonpl. 7.05 Foto-halfuurtje door D. v. Kreveld 8.05 Concert vanuit het Muziek-Lyceum te Am sterdam. Leerlingen van het Lyceum en or kest, samengesteld uit Musici van het Ly ceum en VARA-orkest o. 1. v. J. Spaander man 9.40 Vaz Dias 9.50 Vervolg uitzen ding Muziek-Lyceum 11.0012.00 Gramo foonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morge#- wyding 11.05 Lezing 12.20 Concert. D. Carver (bariton), Strijkkwartet 1.35 Or kestconcert 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen 3.40 Dansmuziek 4.05 Concert A. Fryman (viool), Maud Dixon (piano) 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Be richten 7.00 Zang door Anne Thursfield en Sumner Austin 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Vaudeville 9.20 Berichten 10.00 Kamermuziek. H. Macklin (tenor), het Pro Arte Strijkkwartet 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 880 Radio-tooneel 9.50 Orgelconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert 3.505.50 Orkestconcert. Ca. 4.35 Piano-soli 9.3510.00 Vocaal concert 10.4010.55 Amerikaansche liede ren 10.5511.20 Mandolineconcert. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 11.0011.20 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert 5.206.20 Or kestconcert en solisten 8.209.00 Orkest concert 9.00 Cabaret. Daarna tot 11.20 Nachtconcert 11.2012,20 Dansmuziek 12.201.50 Nachtconcert. BRUSSEL, 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Concert 6.05 Concert 6.35 Gra mofoonpl. 8.20 Concert omroeporkest 9.20 „Le Chien du Jardinier", opera comique 338.2 M.: 5.20 Concert omroeporkest 6.05 Concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert 9.20 Voortzetting concert 8.35 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gramo foonpl. 10.3012.50 Lezingen 12.50 1.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten 2.203.10 Gramofoonpl. 3.104.50 Lezin gen 4.505.50 Concert 5.508.2o Le zingen 8.20 Concert 8.50 Lezing 9.20 Symphonieconcert 10.2011.00 Berichten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTR. 27 PHILIPS- en „ERREM 3" TOESTELLEN HOOFDSTUK XXII DE VOLGENDE MORGEN Oom Chipperton kwam laat aan het ont bijt. Zijn gezicht had een uitdrukking, als van een gewonden soldaat, die, als hy ge wild had, veel van zijn geieden pijnen had kunnen verhalen. Hij begroette zijn neef minder luidruchtig dan gewoonlijk, maar zqn stem klonk toch even harteiyk en joviaal als altijd. „Neen, ik kan niet zeggen, dat ik een. bij zonder rustigen nacht heb gehad", ant woordde hij op de vraag van zijn neef, of hij goed geslapen had. „Het duurde lang, vóór ik den slaap kon vatten. Maar mijn voet is al heel wat beter." Op het gezicht van Moore waren geen teekenen van verrassing of verwondering te lezen wat betreft het ongeval van haar meester, zij wist er niet meer van, dan dat het den vorigen avond gebeurd was, nadat zj] zich ter ruste had begeven. Zij had nu juist de koffie binnengebracht en toen zy de kamer wilde verlaten, schoot het haar te binnen, dat zij nog een boodschap moest afgeven; zij keerde zich om en sprak: „Die jongen is er vanmorgen weer ge weest, meneer, om de boodschap te bren gen, die hij vergeten had." „Een jongen met een boodschap? Wat voor boodschap?" „Over dat nachthemd van u. meneer?" John James, die juist een teug koffie wilde nemen, en den kop met het geurige vocht byna met zijn lippen in aanraking had ge bracht, deed plotseling zqn mond wijd open, trok zijn wenkbrauwen zoo hoog op, als dat bij die gelaatsversiering maar eenigszins mogeiyk is, en bleef met zqn kop koffie in zijn uitgestoken hand zoo onnatuurlijk stok stijf staren, dat het wel leek, of hij een ta bleau vivant aan het instudeeren was. Wat oom Chipperton betreft, hij scheen bq het hooren van het woord ..nachthemd" zoo'n geweldigen schok te ontvangen, dat hij zqn mes en vork tegelqk ratelend uit zijn han den liet vallen, zoodat zij met een ratelen den slag op zijn bord vielen. „Ai, wat krqg ik daar een steek aan mqn enkel", riep hq uit en oogenblikkelijk daarna: „Wel Moore, vertel mq eens, van wien kwam die jongen?" „Van juffrouw Pellet, de waschvrouw, meneer." „Maar je stuurt toch nooit geen nacht hemden van my van juffrouw Pellet, want ik draag pyama's; hoe kwam zy dan aan dat nachthemd?" „Het was door iemand op een weiland ge vonden, meneer. Hij probeerde te weten te komen van wien het kwam, maar er stonden alleen maar twee letters op en geen naam." „En hoe ontdekte hij dan, dat het van mij was?" „Hij is tenslotte naar juffrouw Pellet ge gaan meneer, want hij wist dat zq voor veel menschen uit de buurt wascht, en dacht, dat het zoo goed als zeker van u was. Die man heeft het toen bij haar gelaten en zij heeft het haar jongetje hier laten brengen." „Hum, dat is zeer zonderling", zei Theo- philus. „Hoe kan een oud nachthemd van mij in een weiland terechtkomen? Misschien is het bij iemand van de waschlijn gestolen. Als juffrouw Nancy terugkomt, moet ik haar toch eens vragen, of zij zich nog kan herinneren aan wien zij oude kleeren heeft gegeven, 't Is goed zoo Moore, wil je bij ge legenheid juffrouw Pellet voor mij bedanken en geef het jongetje dan iets in zijn spaar pot." Het gelaat van den grootmeester van de Ku-Kux-Klan bleef zijn welwillende, waar dige uitdrukking behouden, zoolang het meisje in de kamer was. Toen zij eenmaal weg was, glimlachte hij en weer keek hij als een schooljongen, die na een onvrqwilligen salto mortale, goed op zqn beenen terecht komt. „Wel, wel, is het zoo met mqn nachthemd gegaan! Zie je wel, wy hadden ons in het geheel niet bezorgd behoeven te maken, John, en je zal zien, dat het met dien knoop van je jas ook zoo gegaan is." „Neen, dat geloof ik niet", antwoordde Benstone, „want wij wisten wat er met het nachthemd gebeurd was; maar die knoop zit nog steeds in den zak van Wellaby en hij weet van Spalding, dat hij van mijn jas afkomstig is. Herinnert u zich nog, dar hij er juist over begon te praten op het kruispunt van den weg, maar dat hij door dat losloopende paard toevallig onderbroken werd. Maar hy zal toch altijd nog te bewq- zen hebben, dat de knoop, welke hij op Ber- rycroft vond, de mqne is." „Goed geredeneerd, John", zei Theophilus goedkeurend. „Laat Wellaby maar aan mij over; als hij er ooit toe komen zou, om jou voor een inbreker aan te zien, krqgt hij bij mij den wind van voren en niet zuinig ook, reken daar maar op!" De grootmeester keek met zoo'n barsch gezicht naar dsn koffiepot, dat het den schijn had of hij zich al oefende, hoe hq Wellaby in dat geval zou moeten bejegenen; daarna zweeg hij eenige oogenblikken, als in gedachten verdiept. „Ik hoop, dat onze drie vrienden van nacht niet in ongelegenheid zullen geraakt zqn", zuchtte hij. ,,Het spijt mij, dat Holster bij hen geweest is; dat doet mq het ergste vreezen." „U hebt mq verteld, dat zqn geweer in de hal was afgegaan, toen hij verleden jaar den kerstzang „Stille Nacht" voor katten- gekrol hield. Is dat werkelyk gebeurd?" „Ja, dat is een feit, je kan de vlek nog aan het plafond zien. Ja, hq is een gevaar lijke klant, en het mag wel een wonder hee- ten, dat hij onze drie goede vrienden, toen zij dien avond in zqn boomgaard waren, niet heeft doodgeschoten. Want het waren geen kennissen of vrienden van hem; ik geloof niet, dat hij ooit een woord tegen hen heeft gesproken. Wat denk je er van, zouden wij niet eens laten informeeren, hoe het ilge- loopen is?" „Neen, dat is niet noodig", antwoordde Benstone. „Wellaby vertelde mij gister avond, dat hij dezen morgen even aankomt, om te hooren hoe het met u is. U zult dus alles wat u wenscht te weten, meer dan uitvoerig hooren." „Goed, dan zullen wq maar wachten tot hij kor-t." De tijd van wachten was echter korter dan zq wel voorzien hadden; want oom Chipperton had nog niet uitgesproken, en zich in een gemakkelqke houding op zijn stoel gezet, met een anderen stoel er voor, om zijn gekneusden voet te laten rusten, of de deur van de bibliotheek werd geopend, en Wellaby trad binnen. Hij kwam vroolqk glimlachend naar hen toe, maar hq had donkere kringen cm zijn oogen en zijn ge laat droeg duidelijk sporen van wat in het algemeen met het bqvoeglqk naamwoord „katterig" bestempeld wordt. „Daar ben ik weer, meneer Benstone", sjirpte hy. „Zeg, Cbjppertofl. het speet my te hooren dat je gisteravond je voet zoo verstuikt had. Hoe is het er nu mee? Wq begrepen maar niet waar je was gebleven. Hoe is het gebeurd?" „O, ik trapte op een lossen steen en ver zwikte mqn enkel", antwoordde de groot meester. „Jelui met. je avontuurlqke jon gensondernemingen zullen mij nog een vroegtijdigen dood veroorzaken", iachte hij. „Nu is het me een nacht geweest!" gilde Wellaby. „Wat een jacht hebben wij op die deugnieten gemaakt, wij hadden ze bijna te pakken, die rakkers, die ons drieën zoo'n poets gebakken hebben!" „Is het heuscli?" riep Chipperton met zoo'n natuurlijke, verraste stem, dat geen tooneelspeler het hem verbeterd zou hebben. „Ja -"feeusch", piepte Wellaby. „Het is eigenlijk een ongehoorde grap en je zal het bijna niet kunnen gelooven, als ik het je vertel. Ik zag in den boomgaard van Holster een lichtje heen en weer gaan. Ik maakte er tegen Manch en Brickie rapport van, toen wij elkaar ontmoetten bij het kruispunt. Zq waren met mij van oordeel, dat wq op verkenning uit moesten gaan, om te zien, wat dat kon zqn. Maar toen wij in den boomgaard kwamen, stuitten wij op Holster, die met een kaarslantaam bezig was, mot jes en nachtvlinders te vangen! Je moet weten, hij is een soort van insectenkenner." „Verbazend!" riep Theophilus. „Maar je wilt toch niet zeggen, dat Holster die grap pen bij jelui heeft uitgehaald?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9