Cheque-koersen i Laatste Nieuws J. LOTTGERING NIEUW VAN OUD Stofztiigerhitts ËAERTEIS k HERIW6A WüTH RICH, HAARLEM Centrale Verwarming Herifiga-Johflson-OiiebrafltJers Bouwwerk te Amsterdam ingestort Geen staking bij van Gend en Loos Het Spaansche bewind STADSNIEUWS Agenda 16 Juni Herdenking der Bisschopskeuze Pater Antoon Busé De Lichtweek in Haarlem N. V. Haarlemsche Mineraalwaterfabriek „De Nijverheid" Geldleening Noord-Holland Opbrengst collecten Ververij en Chemische Wasscherij REINIGT EH MAAKT GR. HOUTSTRAAT 5A-TEL. 10771 Diefstal R. K. Grafische Bond Examen Nuttige Handwerken Jubileum A. Zwemmer Verkiezingsreclame Hollywood BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE BEVERWIJK" IJMUIDEN De eerste haringlogger binnen Grieksch schip op de Noordzee overvaren Auto met 9 personen te water Eén der inzittenden overleden Avontuur van twee jongelui in een kano Barteljsrisstr&at 16 - Tel. 10758 Philips' Radio-toegteHsa Drama in de Rotterdamsche diergaarde Bruinsma prijst Bruinsma Averij aan de motoren vati de „Nautilus" De duikboot hulpeloos op den Atlantischen Oceaan Aannemer bedolven 20 werklieden konden zich in veiligheid stellen Hedenmorgen had op de Keizersgracht te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk plaats. Men is hier sedert eenige maanden bezig een perceel te verbouwen en te trekken bij de daar staande 5-jarige H. B. S. Plotseling kwam de achtergevel, waar men aan het verbouwen is, naar beneden. Een 20-tal werk lieden, die hier werkzaam waren, wisten zich in veiligheid te stellen. De aannemer, de heer W. O. S., kwam onder de puinhopen terecht. De politie en de brandweer, die onmiddel lijk werden gewaarschuwd, rukten met veel materiaal uit. Momenteel is men bezig den bedolvene te bevrijden. Nader meldt men ons nog het volgende: Omstreeks kwart voor tien hoorden de omwonenden van de aldaar staande 5-jarige H. B. S. plotseling een hevigen slag, welke direct werd geyolgd door nog een tweeden slag. Het bleek, dat de vloeren van de eerste en tweede verdieping, benevens een groot gedeelte van den achtermuur van het per ceel, dat bij de 5-jarige H. B. S. zou worden getrokken, naar beneden was gekomen. Bij dit nieuw te bouwen gedeelte waren ongeveer 20 werklieden bezig, die zich oogen- fclikkelijk in veiligheid stelden. Een der mannen werd bij zijn vlucht aan het been gewond, terwijl de aannemer W. O. S. werd bedolven. Te 11 uur hedenmorgen is order gegeven het opruimingswerk voorloopig te staken wegens het groote gevaar van een nieuwe instorting. In een der geheel vrij gekomen kroonlijsten van het dak, is n.l. ongeveer in het midden een knik gekomen van circa 20 c.M., waar door kans bestaat, dat het dak en de voor gevel omlaag zullen storten. Mede met het oog op dit gevaar is de Keizersgracht over een groote oppervlakte door de politie afge zet. Geen teeken van het slachtoffer De directeur van bouw- en woningtoezicht heeft zich naar boven begeven om den toe stand op te nemen. Men zal trachten de kroonlijst op de een of andere wijze te stut ten. Het opruimingswerk geschiedt onder leiding van hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune. Later op den morgen was ook de commandant der brandweer de heer C. Gor dijn Jr. ter plaatse. Van het slachtoffer, dat onder het puin bedolven ligt, is geen teeken van leven gehoord. Een groote menigte slaat vanaf de bruggen de opruimingswerkzaam heden gade. Gisteren besloten Naar wij vernemen, gaat de staking bij Van Gend en Loos niet door na gepleegd overlegd tusschen directie en personeel. Dit besluit is gisteren op een vergadering te Utrecht genomen. Een rede van minister Lerroux De Spaansche Minister van Buitenland- sche Zaken Lerroux heeft Zaterdag te Bur gos een rede gehouden, waarin hij de onlus ten van de laatste tijden scherp afkeurde en vooral het verbranden van de kloosters veroordeelde. Hij verklaarde, dat alle gods diensten thans volledige vrijheid voor de uit oefening van hun eeredienst hadden gekre gen en dat dus verdraagzaamheid jegens de andere godsdienstige groepen geëischt mocht worden. Wanneer bij de aanstaande verkie zingen de huidige regeering verslagen zou worden, zou dat waarschijnlijk noch het her stel van de monarchie, noch de instelling van een dictatuur tengevolge hebben, maar het land zou er door verzinken in een toe stand van gevaarlijke anarchie. No. 10 15 Juni Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bu reau 8 y2 uur „St. Caecilia" 8 uur Ledenvergadering Smedenpatroons 8 uur Ledenvergadering Postpersoneel 8 uur R.K. Kiesvereeniging 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert 8% tot 9 uur. Gebouw Kamer van Koophandel Nas- sauplein 6 84ste vergadering 7 uur. Palace „De blauwe expresse", 8.15 uur. (Voor volwassenen). Luxor „Kemphanen der liefde", 8.15 uur. (Voor volwassenen). Kapittelmis in de Kathedraal 15 Juni 1928 kwam de benoeming van Z. H. Exc. Mrg. J. D. J. Aengenent tot Bisschop van Haarlem af. Ter herdenking van deze benoeming werd vanmorgen in de Kathedrale kerk een plechtige Kapittel- mis opgedragen in tegenwoordigheid van Z. H. Exc. De ondersteuning bij werkloosheid Belangrijke wijziging Vanwege den Minister van Pinnenlandsche Zaken en Landbouw is nader bericht bij het gemeentebestuur ingekomen, dat aan per- eonen, die na 1 Januari 1931 gehuwd zijn, ■ls regel geen steun mag worden verstrekt. Verder is door het gemeentebestuur be sloten, dat personen, die korter dan 12 maan den in de gemeente Haarlem woonachtig zijn, in den regel niet voor steun in aan merking komen, doch overeenkomstig -de Armenwet door het Burgerlijk Armbestuur zullen worden geholpen. Deze termijn was tot dusverre op 6 maanden gesteld. Licenciaatsexamen in de Theologie Voor het licenciaatsexamen in de Theo logie slaagde magna cum laude aan het Anglicum te Rome pater Antoon Busé, van de orde der Kruisheeren. Studieclub „St. Bavo" Een propaganda-vergadering dezer club wordt gehouden Woensdag 17 Juni, 8 uur, in gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Als spreker treedt op de heer M. L. A. Klein. Van 16 tot 26 October a.s. Naar wü vernemen, is door het dagelüksch bestuur van het Lichtweek-Comité-Haarlem- 1931 thans definitief vastgesteld, dat de Lichtweek in onze stad zal gehouden worden van 16 tot en met 25 October a.s. Onze winkelstand Het Amerikaansche huis Zaterdag heeft de heer Jack Morris, de eigenaar van de bekende zaak in Ameri kaansche goederen op het Spaarne, in de Barteljorisstraat 24 een tweede zaak ge opend. Deze zaak is naar alle eischen des tüds in gericht en maakt een büzonder mooien in druk; fraaie ruime étalages, stof dichte kas ten, moderne verlichting, enz. enz. Alles is even keurig in orde. De heer Morris is specialiteit in dames- en heerenregenjassen, motor- en sportklee- ding, kampeerartikelen, enz. Ongetwijfeld zal ook deze tweede zaak, ge- lük de eerste, een succes voor den heer Mor ris worden. „Fashion-Shop" Zaterdag is alhier het damesmodehuis „Fashion-Shop", Raamsingel 30, geopend. De exploiteur, de heer Verwagen, is jaren lang in Amerika geweest en importeert in Holland de allernieuwste Amerikaansche creaties. Het is werkelük de moeite waard, de col lectie japonnen eens te gaan bekyken. Deze zaak is er een zooals wü in Haarlem nog niet hadden en wij twijfelen er dan ook niet aan, of de heer Verwaüen zal suc ces met zijn onderneming hebben. Men schrijft ons: 19 Juni a.s. bestaat de Koninkl. Mineraal waterfabriek firma Ramakers en van Ber- kum, Koudenhom 54, 40 jaar. In het klein opgezet, in een pakhuis je be gonnen, is deze zaak zoodanig uitgegroeid, dat deze thans onder de grootste des lands mag gerekend worden. De firma werd 2 Augustus 1898 vereerd met het Koninklijk wapen, als leverancier ster van H. M. de Koningin-Moeder en be haald op internationale en nationale ten toonstellingen le- en eere-prijzen. Met trots kan de heer van Berkum (de heer Ramakers is reeds jaren overleden) op dit, in hoofdzaak zijn werk, terugzien. De heer van Berkum heeft zich boven dien tal van jaren beüverd om door middel van organisatie de zakenverhoudingen in juiste richting te brengen. Zondag 21 Juni a.s. houdt de firma van 2 tot 4 -uur receptie en het zal haar dan zeker niet aan belangstelling ontbreken. In afwachting van de beslissing der Staten hebben Ged. Staten van Noord-Holland de gelden der bü een Rüksinstelling aan to gane leeningen voorloopig bij haar opgeno men bü wüze van kasgeldleening tot uiterlük 1 Augustus a.s., waarna de leeningen in de finitieve zullen worden omgezet. De bedoelde leeningen zullen zü'n 4 pet. leeningen, waar van 3.000.000 tegen den koers van 97pet. en 1.000.000 tegen dien van 97(4 pet., alles te verstrekken op eenvoudige schuldbeken tenis, waardoor de aan uitgifte van obliga ties verbonden kosten worden uitgespaard. Auto het trottoir opgereden Twee huizen vrü ernstig beschadigd Zaterdagmorgen reed in de Dr. Leyds- straat een auto het trottoir op en schoot met 'n schok tegen de huizen, waardoor de perceelen 89 en 91 ernstig beschadigd wer den. De oorzaak van dit ongeval was, dat de bestuurder, zekere B., bezig was chauffeeren te leeren onder toezicht van een leeraar. Deze leeraar bevond zich toen het ongeval plaats vond, op ongeveer 100 Meter afstand van den auto. De bestuurder wilde draaien en toen hü het trottoir bijna genaderd was, trachtte hü te stoppen, doch inplaats van op de rem, trapte hij op het gaspedaal. De auto werd ernstig beschadigd. De gisteren in deze stad gehouden collec ten ten bate van arme en nieuwe parochies in het bisdom, hebben opgebracht: In de St. Bavokerk, Leidschevaart f 635.St. Bavokerk. Haarlem-Noord f 170.15; Liduina- kerk f 481.80. Personalia De volgende gediplomeerde der Middelbare Technische School alhier, is geplaatst in de navolgende betrekking: Afd. Werktuigbouw kunde, de heer C. J. Aardse, als teekenaar- constructeur bü den Rijkswaterstaat van Zuid-Holland. Een bewoner van de Linnaeuslaan heeft bü de politie aangifte gedaan van diefstal van een damestaschje, inhoudende twee beursjes met ongeveer f 30.en f 6.aan postzegels, en twee rijksdaalders en één gul den, die op een tafel in de Immer lagen. Vermoedelijk is de diefstal gepleegd, ter wijl de tuindeuren openstonden en zoodoen de de toegang tot de achterkamer vrü was. Excursie Frans Hals-Museum. De Ontwikkelings-commissie van boven- genoemden bond maakte gisteren een excur sie naar het Frans Hals-Museum waarbij de rondleiding geschiedde door den directeur den heer Gratama. Voor de deelnemers was het een waar ge noegen, dat bij het bezichtigen der schilder stukken en kunstvoorwerpen een verduide lijking werd gegeven. Daardoor werd de be langstelling zeer verhoogd. Aan het einde der rondwandeling sprak de voorzitter de heer B. Reünders, een hartelijk dankwoord voor deze mooie en leerzame excursie. Op de voordracht De dames G. A. Jansen en E. L. van Olst, beiden alhier, komen als tweede voor op de voordrachten resp. voor leerares in de wis- en natuurkunde en voor tüdelijk leerares voor bepaalde uren in de wis- en natuur kunde aan het tweede lyceum voor meisjes te Rotterdam. Middelbare Technische School Met ingang van 1 September 1931 is be noemd als leeraar in de Technische Vakken, de Wiskunde en de Natuurkunde de heer Ir. L. H. van der Deyl, te Hengelo (O.), thans souschef in de afdeeling Ketelbouw der N. V. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. te Hengelo. Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem. Geëxamineerd: 4 candidaten. Geslaagd: de dames N. den Ouden, H. C. van der Pligt, C. F. G. Vriesen en E. A. Wolff, allen te Haarlem. Onderwijzersexamens Eindexamen „Da-Costa-Kweekschool", Nassauplein 3, Haarlem. Geëxamineerd 6 candida,ten. Toegelaten de dames: M. D. Kroon te Bloemendaal; A. L. v. d. Veen en M. C. Waning te Haar lem, A. Telkamp te Hillegom. Afgewezen 2 cand. Vandaag herdenkt de heer A. Zwemmer den dag, waarop hü vóór 25 jaar bü de Haarlemsche Bankvereeniging, thans N.V. Twentsche Bank, in dienst trad. De jubilaris is bü deze gelegenheid dóór de directie en het personeel toegesproken. Bovendien mocht hy namens het personeel een gouden horloge en namens de directie een gouden ketting ontvangen. 10 Borden geplaatst Zaterdag zün, ingevolge desbetreffend raads besluit, 10 borden geplaatst, waarop de ver schillende politieke partüen naar hartelust gelegenheid zullen hebben hun propaganda te plakken. Er zün 12 vakken naast elkaar, de borden zün zeer groot en overzichtelijk. De borden zün geplaatst: op de Groote Markt, aan de Oostvest bü de Amsterdam- sche Poort, op het Plein, het Stationsplein, Soendaplein en Frans Halsplein en verder in het Kleverpark, het plantsoen aan de Hazepaterslaan, de Lieve Vrouwegracht en de Zijlbrug. Orgelbespeling Het programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavoketrk op Dtnsdag 16 Juni, 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer Piet Halsema, is als volgt: 1. Variaties over: „Mein junges Leben hat ein End" J. P. Sweelinck (15621621) 2. Passacaglia Hendrik Andriessen 3. Pastorale César Franck 4. Passacaglia en Fuga George Stain 5. Improvisation Op. 150 no. 1 C. SaintSaëns 6. Praeludium und Fuge über B.A.C.H. Franz Liszt Verpachting standplaatsen Wederom heeft de jaarlüksche verpach ting van standplaatsen in onze stad plaats gehad. Voor 1931—'32 was de animo weer groot en vrü behoorlijke bedragen had men er voor over, om negotie- of anderszins te kun nen uitoefenen. Het hoogste bedrag, 425.— werd gebo den voor den bloemenverkoop, le plaats vanaf den uitgang onder de stations- overkapping. Voor een consumptie-ijs-standplaats in den Hout bü de Spanjaardslaan werd 255.geboden, voor een tentje voor den verkoop van kleine eetwaren nabü den Wagenweg 300. Voor het exploiteeren van het rijwielrek onder het Raadhuis werd ingesclveven voor 125. Kleinere bedragen werden o.a. geboden voor autobewaking bij voetbalwedstrüden etc. Niet veel animo was er o.a. voor een standplaats voor den verkoop van bloemen in het Julianapark, slechts voor 10.— werd ingeschreven. Over het algemeen bleek de verkoop van consumptie-üs nogal rendabel te zün, voor een standplaats werden bedragen met een gemiddelde van 70.a 80.geboden. Getracht de gemeente op te lichten Alhier is aangehouden zekere R. Deze per soon had een overeenkomst met de gemeente tot leviering van een bepeaald aantal M3. zand. Hü bracht 300 M3 meer in rekening dan hü geleverd had. Tter zake oplichting en velschheid in ge schrifte wordt procesverbaal tegen hem op gemaakt, Hollywood was als een sprookje Voor den man en voor de vrouw, Die zoo graag als filmberoemdheid Carrière maken wou. Hollywooden wat wü zagen Tot reclame in de krant, Bracht ons' dikwüls in extase Als een droom uit droomenland. Want het spel scheen ons geen spel meer, 't Scheen daar werk'lük zóó te zün. Want op foto's en op filmen Merk je nooit zoo gauwden schün! En je las ook van salaris, Dat veel duizenden beliep, Voor een rol, die een beroemdheid In een ommezientje schiep. Maar de schün is aan 't verdwünen Hollywood is niet meer dé,t. Europeesche concurrentie Brengt in Hollywood de klad. En de helden en heldinnen Vinden nauwelijks emplooi, En natuurlijk, het salaris Is ook lang niet meer zoo mooi. Hollywood is aan het tanen, In die stad, zoo vaak benijd, Komt nu voor de filmartisten Langzaam aande werk'lijkheid! MARTIN BERDEN. Een noodlottig gevolg van den paardentram Zaterdagmiddag omstreeks drie uur reed op de Groote Markt, in de richting Koning straat een auto. De bestuurder stopte plotseling om naar den paardentram te küken, met het gevolg, dat drie achter hem rüdende auto's tegen eiken der opbotsten. Tegen den bestuurder van den eersten auto wordt procesverbaal opgemaakt. Ondertrouwd: 13 Juni: G. J. v. Heuven en M. Mulder. Geboren: 11 Juni, d. van J. Engel—Noë; 12 Juni, d. van T. SchermerhornSwart; d. ven M. 'v. Brusselv. d. Kaaden; 13 Juni, d. van M. M. Hendriks—Stumpel. Overleden: 12 Juni, W. M., 6 dagen, dochter van C. W. J. Thoolen, Teülerplein; P. B. van Britson, 47 jaar, Soutmanstraat. Jhr. R. W. F. van Muhlen 25 jaar gemeente-ontvanger Morgen (16 Juni) zal het 25 jaar geleden zün, dat Jhr. van Muhlen in Heemstede kwam als gemeente-ontvanger. In 1875 geboren te 's-Gravenhagé, vertrok hij op 21-jarigen leeftijd naar Indié, maar hij moest na 3 jaar om gezondheidsredenen zijn werkkring daar vaarwel zeggen. In Loosduinen kwam Jhr. v. Muhlen als volontair en werd daarna te Haastrecht benoemd als gemeente-ontvanger. In 1906 werd hü te Heemstede benoemd in de plaats van den heer Collot d'Escury. Heemstede, hoewel groot van oppervlakte, was toen nog een plattelandsgemeente. Jhr. van Muhlen maakte dan ook den geheelen groei van Heemstede en ook den strijd der annexatie mede, wat van hem veel arbeid vorderde. Al komt de heer Van Muhlen niet dik wüls in aanraking met het publiek en ais dit zoo is, dan gaat het nog meestal over het onaangename onderwerp „de belasting", toch heeft hü zich weten te toonen een zeer humaan ambtenaar, altijd helpend hen, die zijn hulp noodig hebben. Humaan ook voor het personeel, dat onder hem staat. Ongetwijfeld zal de 16de Juni voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbü gaan. De propagandatocht der R. K. propa gandisten Heemstede staat in het teeken der propaganda voor de a.s. Woensdag te houden gemeenteraadsverkiezing. De R. K. propagandaclub had Zaterdag avond een grooten propagandatocht georga niseerd, waarbij als spreker optrad de heer De Wit, lid van de Klare Waarheid, uit Amsterdam, en voorzitter van de afdeeling Amsterdam van den R.K Bond van Ge meentearbeiders „St. Paulus". Aan den oproep tot deelneming aan dien tocht was spontaan gevolg gegeven. Een 9-tal auto's, eenige honderden fiet sers, meerendeel leden van het kiezerscorps, allen mededragend borden met „Stemt No. 1 van lijst 2" en „Komt allen op de groote openbare vergadering van Maandag 15 juni", reden in den stoet mede. Op een grooten vrachtauto had een deel van „St. Michaël" plaats genomen, dat lustige depntjes speelde en de menschen naar buiten lokte. Op verschillende plaatsen, meer speciaal in arbeidersbuurten, hield de groote stoet stil, en verrees de forsche arbeidersgestalte van den heer De Wit, om met een stentor stem zijn 5-minuten-redevoeringen te houden,» welke soms tot 10 minuten aan hielden. Spr. behandelde den Volkswoningbouw, Bad- en Zwemgelegenheid, Zuigelingenzorg, de toestanden op de scholen, de „Rerum Novarum" en hoe de R. K. Staatspartij reeds ver voor de socialisten den strijd voor de arbeiders aanbond. Overal besloot de spr. met „Stemt No. 1 van lijst 2," en „Komt Maandagavond ter vergadering, waar de Katholieke gemeente politiek zal besproken worden, en waar een ieder gelegenheid krijgt met spreker van gedachten te wisselen." De politie zorgde uitstekend voor een vlot doortrekken door de dichte volksbuur ten. Van de tegenstanders werd geen wan klank gehoord. De tocht, om even 7 uur aangevangen, eindigde om even half 10. Naar wij vernemen, is de Zeer Eerw. heer C. M. Wouterlood, pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad, door Z. Hoogw. Excellentie, den Bisschop van Haar lem, benoemd tot pastoor van de parochie van den H. Vincentius te Amsterdam. Gistere» is alhier het eerste haringschip binnengekomen, n.l. de stoomlogger „Flora", IJm. 501, van de V. E. M. Het vaartuig maakte een goede reis. Het vertrok Dinsdag 2 Juni ter visscherij en kwam met 20 last harnig binnen. De bemanning gered Zaterdagmiddag te ongeveer half vier heeft in de Noordzee ter hoogte van den Noord-Hinder voor Hoek van Holland een aanvaring plaats gehad tusschen het Griek- sche stoomschip „Urania", dat van Danzig cp weg was naar Triest, met een lading kolen en het Noorsche tankstoomschip Beaufort, van Batoum met een lading olie naar Rot terdam. Het Grieksche stoomschip heeft groote schade gekregen. De opvarenden zijn door de „Beaufort" aan boord genomen en dit schip is daarna op de plaats van het ongeluk voor anker gegaan. De aanvaring heeft plaats gehad tijdens een zwaren mist, die zoo dicht was, dat de sleepboot „Ganges" van L. Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst, die ter assisten tie is uitgevaren, lang heeft moeten zoeken alvorens zij de „Beaufort" gevonden had. De „Urania" was 3064 tons bruto en 1953 tons netto groot en gebouwd in 1903. Zü behoorde thuis te Argostoli. De „Beaufort" meet 5067 tons bruto en 3002 tons netto, is gebouwd in 1929 en behoort thuis te Oslo. Relaas van kapitein en stuurman. De kapitein van de „Urania" en de eerste stuurman hebben ons verteld dat het schip met kolen van Dantzig kwam en op weg was naar Triest. Sinds Vrijdagmiddag was men in een dichten mist, zoodat voorzichtig gemanoeuvreerd werd. Zaterdagmorgen trok de mist even op, doch om 1 uur werd het in eens weer dik van mist. Er werd vaart ge minderd, terwül er voortdurend gefloten werd. Om half 2, het schip voer toen Z.W., hoorde men een ander schip. Om kwart vóór 2 was dit tweede schip naar het geluid te oordeelen, zoo dicht bij dat de kapitein van de „Urania" liet stoppen. Even later doemde aan stuurboordzijde op 10 M. afstand een schip op, dat met groote kracht ter hoogte van ruim 1 in den zij wand van de „Urania" schoof. Het schip bleef enkele oogenblikken zitten, draaide toen langszij en voer weer weg om op eeni- gen afstand ligplaats te nemen. Eenige ma trozen, die geslapen hadden, waren in hun angst op de Beaufort overgekomen. De rest van de bemanning bleef aan boord. 20 minuten na de aanvaring werd het ruim 2 van de „Urania" ruim 1 was natuurlü'k vol water met een voet water gevuld. 5 minuten later was dit drie voet en weer vü'f minuten later 10 voet. Het water stroomde door een scheur in het tusschenwand en toen het ook in de machinekamer kwam, werd be sloten het schip te verlaten. Eerst heeft de stuurman met een boot 8 man naar de Beaufort gebracht, doch toen hij terugkwam om de anderen te halen kwam hü dezen in een tweede boot reeds tegen. Het voorschip was n.l. volgeloopen en de kapi tein had het niet langer durven volhouden. Toen de reddingsbooten op een kwart mül van de „Urania" verwüderd waren, hoorde men een gekraak en gesis. Het schip brak en zonk zeer snel. Doordat van te voren de vuren waren gedoofd, vond geen explosie plaats. De bemanning werd opgenomen op de Beaufort. Er is eenigen tijd later nog een tocht gemaakt naar de plaats waar het wrak gezonken was, doch het werd niet meer ge vonden. De bemanning heeft alle eigendommen ver loren. De „Beaufort", die zwaar is gedeukt, heeft gisteren een deel"van haar lading gelost. Zaterdagmiddag is te Apeldoorn een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbü een per soon om het leven is gekomen. Een teerwagen, waarop zich negen werk lieden bevonden, werkzaam aan het wegdek van den Loenenschen weg, en op weg naar Apeldoorn, reed, vermoedelijk door een de fect aan de stuurinrichting, ter hoogte van de gemeentelijke vuilnisbelt het Apeldoom- Dierensch kanaal in. Eenigen der inzitten den wisten zich spoedig op het droge te bren gen, doch drie der arbeiders geraakten in het water onder den auto. Een jongen, die het ongeluk zag gebeuren, toonde groote tegenwoordigheid van geest door onmiddel- lük vier werklieden te waarschuwen, die in de nabijheid werkzaam waren. Deze begaven zich met een schuit naar de plaats des on- heils en het gelukte hun het drietal aan den kant te brengen. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast. Het mocht gelukken de werklieden W. Looyen- goed en B. Tamboer weder tot bewustzijn te brengen, al was de toestand van laatst genoemde zoodanig, dat hü naar het zie kenhuis te Apeldoorn moest worden ver voerd. De ruim 30-jarige ongehuwde werk man H. Buitenhuis, die het laatst uit het wa ter was gehaald, kon men echter niet meer tot het leven terugroepen. Zün lük werd naar het politie-bureau te Apeldoorn ver voerd. Zeewaarts gedreven en door een logger opgepikt Zondagmiddag waren twee jongelieden van omstreeks 18 jaar, n.l. een jongen uit Alkmaar én een meisje uit Bergen langs het strand nabü Schoorl gaan spelevaren in een kano. Er stond een vrü sterke landwind en toen het bovendien begon te regenen dreef de boot hoe langer hoe verder van het strand af; de wind nam dermate in hevig heid toe, dat de jongelui ten slotte niet meer naar het strand konden komen en zij steeds hoe langer hoe verder zeewaarts dre ven. Men maakte zich aan het strand ern stig ongerust en besloot naar Den Helder om hulp te telefoneeren. Spoedig voer de reddingsboot van Den Helder uit, terwijl ook een vliegmachine ver trok om naar de kano te zoeken. Daar deze langzamerhand voor de menschen aan het strand onzichtbaar was geworden, maakte men zich ernstig ongerust. Gelukkig werd het bootje ontdekt door den naar IJmuiden varenden motorlogger K.W. 110. die de jongelui, die in hun badcostuum in de boot waren gegaan en geheel ver kleumd waren, aan boord nam. Ze werden door den schipper van droge kleeren voor zien. In den besten welstand, echter nog wat onder den indruk van hun avontuur, kwa men zij Zondagavond te IJmuiden aan. Zij werden aan de zorgen der politie toever trouwd, die spoedig de ongeruste familie van hun behouden aankomst in kennis stelde en er voorts voor zorgde, dat ze zoo gauw mogelyk huiswaarts konden keeren. Boerderij afgebrand Door een defect aan den schoorsteen Gisteravond is, waarschünlük door een defect aan den schoorsteen, brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Hoek, te Albergen, onder den rook van Almelo. Daar er geen blusschingsmateriaal aan wezig was, was de boerderij in korten tijd tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel kon slechts weinig wor den gered. Een bedrag van f 300, toebehoorende aan een kostganger, ging eveneens verloren. Verzekering dekt de schade. Dame gedood door vallenden tak Gistermiddag te kwart voor drie heeft in de Diergaarde te Rotterdam een doodelük ongeval plaats gehad, dat aan de 34-jarige verpleegster, mevr. H. Vaassen, het leven heeft gekost. Tüdens een rukwind is plot seling een zware tak omlaag gekomen, die, naar het schünt, mevr. V. op het hoofd heeft getroffen, waardoor zü büna onmid dellijk dood moet zün geweest. Toen het ongeval gebeurde, was er niemand in de nabijheid, want het had plaats op een stil plekje in den tuin. Men vermoedt, dat me vrouw V., zooals zü wel meer placht te doen, bü den ingang West Kruiskade den tuin was binnengekomen en zü ter bekorting haar weg door de Diergaarde had genomen, om zoo haar woning in de Diergaardelaan te bereiken. Een jeugdig bezoeker vond haar bü het z.g. hooigebouw, dat in de buurt van het hoofdgebouw is gelegen. Onmiddellük werd de portier verwittigd, die er eenige surveil lanten heenzond. Mevr. V. lag rp.et het lichaam voorover op den grond in een bloed plas, terwül de haren verward waren. De Gemeentelüke Geneeskundige Dienst werd ontboden en deze was zeer spoedig ter plaatse, waarop mevr. V. naar het zieken huis aan den Coolsingel werd vervoerd. Daar kon men, naar de „Crt." meldt, slechts den dood constateeren. In de nabü- heid van het slachtoffer is een zware tak gevonden en een jongetje verklaarde, dat hij na een rukwind dezen tak had zien vallen. De tak schünt mevr. V. met zooveel kracht op het hoofd te hebben geraakt, dat zü onmiddellük dood moet zün geweest. Tegen 100 per loftuiting Wü lezen in „Amsterdam Vooruit": De „Cetem" gaat voort met elke week een loftuiting tot meerdere glorie en luister van den Heer Adolf Bruinsma, redactioneel en on derteekend door „Amsterdammer" te plaatsen. Uit zeer betrouwbare bron is ons thans medegedeeld, dat deze artikelen van den heer Bruinsma zelf afkomstig zü'n en dat voor de plaatsing hiervan 100.betaald wordt. CC Tengevolge van een defect aan de motoren van de „Nautilus", de duikboot waarmee Hubert Wilkins voor zün reis onder het poolüs naar de Noordpool naar Engeland is vertrokken, kon de duikboot haar reis niet voortzetten en kwam hulpeloos op den At lantischen Oceaan rond te drijven. De duik boot vroeg om assistentie en weldra was een schip ter plaatse, dat echter weinig hulp kon verleenen. Twee Amerikaansche schepen zün uit Amerikaansche havens vertrokken om assistentie te verleenen. Pogingen, om de duikboot te sleepen, mislukt De pogingen om de „Nautilus" te sleepen, zün door de woeste zee en de onmacht van de .Nautilus" om te manoeuvreeren mislukt. Bü daglicht zou een nieuwe poging worden gedaan om de „Nautilus" naar Queenstown te sleepen. Aan boord is alles wel. Dor de „Wyoming" op sleeptouw genomen. Gisteravond laat is de Amerikaansche kruiser „Wyoming" er ondanks de zware zee in geslaagd, de „Nautilus" op sleep touw te nemen. Decommandant van de „Wyoming" is voornemens een Iersche ha ven binnen te loopen. De averij veroorzaakt door cylinderbreuk, De „News Chronicle" heeft een telegram ontvangen van Sir Hubert Wilkins, waar uit blükt, dat de averij is veroorzaakt door een breuk in de cylinder van den vierden stuurboordmotor, die volkomen onbruikbaar is geworden. Te Bergen in Noorwegen hoopt Wilkins de machine te doen vervangen door een nieuwen motor. Met behulp van de bakboordmotoren en een hulpmotor aan stuurboord kon de „Nautilus" nog eenigen tijd met een vaart van ongeveer 8 mül blij ven loopen, maar toen raakten de accumula toren van den reservemotor op. Dientenge volge kon er ook niet uitvoerig geseind worden en bleven alle telegrammen ook zeer kort. Het was stil weer en Zondagavond te 18 uur was de positie van de „Nautilus" 45 gr. N.B. en 24 gr. 06 W.L. Aan boord is alles wel. Lady Wilkins is aan boord van de „Mau- retania" op weg naar Engeland. MAANDAG 15 JUNI 9.70 9.75 34.55 34.60 12.08 12.081/2 New-York (cable) 2.48 2.481/2 58.95 59.— Ztirlch 48.20 48.30 Rome 13.— 13.05 25.— 25.10 Oslo „MM*. 66.50 66.60 66.55 66.65 i 66.50 66.60 7.30 7.40 34.85 34.95 Warschau 27.— 29.— f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2