WEILL ZOON OPRUIMING MODELLEN ZOMERPRIJZEN BONTMANTELS Een wandeling door de Berlijnsche Bouwtentoonstelling Het gouden jubileum der N. Z. H. TWEEDE BLAD MAANDAG 15 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 Het gouden jubileum van de N.Z.H.T.M. GEMENGD NIEUWS Een attentie STADSNIEUWS Overzicht van bouwbedrijf en woningwezen Dameskleedermakers Bontwerkers BARTELJORISSTR. 26-28 „Onderling Genoegen" (Pijlslaan en omlig gende straten). Tijdens de receptie speelden de tramman nen uit Haarlem en Leiden vele marschen In de muziektent op het remiseplein, waar zij arriveerden na eerst een muzikale wande ling door de stad gemaakt te hebben. Ook na de receptie marcheerden de corpsen door de stad Zoowel in de omgeving van het N. Z. H.- gebouw aan de Leidschevaart, als in de stad zelf, genoten de muzikanten veler aandacht en belangstelling. De feestmaaltijd Des avonds werd een feestmaaltijd gehou den, waaraan vele genoodigden aanzaten. Aan het diner zaten met den Minister van Waterstaat aan, de commissarissen en directeur der Maatschappij, een drietal hoofdambtenaren van het Departement van Waterstaat, de directeuren van de Gooische-, de Geldersche- en de Westlandsche Tram weg-Maatschappij, welke laatste directeur ook vertegenwoordigde^ de Nederlandsche Vereeniging van Locaal Spoor- en Tramwe gen, de secretaris dezer laatste vereeniging, Mr. A. Bruch, vertegenwoordigende Ged. Staten van Noord-Holland, de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, de burgemeesters van de plaatsen gelegen aan de lijn HeemstedeLeiden, wethouder Splin ter, vertegenwoordigende den burgemeester van Leiden, de directeur der Tweede Noord- Hollandsche Tramweg-Mij., de voorzitter en secret, van het jubileumfonds, afd.chefs, 3 hoofdbestuurders, vertegenwoordigende de 3 vakcentralen, de voorz. van de Vereeniging van Ambtenaren der N. Z. H., de heeren F.ldik, Mr. Deenik, Heuff en Dr. Merens resp. wiskundig, rechtskundig, artistiek en medisch adviseur der Maatschappij; de aan nemer en opzichter van het nieuwe hoofd gebouw, alsmede degenen die voor een ko ninklijke onderscheiding in aanmerking kwa men, uitgezonderd de heer Sluis, die wegens ziekte verhinderd was. De tafel werd voorgezeten door den pre sident-commissaris der maatschappij, den heer Ir. van Manen, die een kort welkomst woord sprak. De heer Burgersdijk gaf aan de hand van door hem vervaardigde grafische voorstel lingen over de lijnen der Mij. een geschied kundig overzicht dier lijnen. Verder bracht hij dank aan heeren Com missarissen en chefs voor him arbeid. Aan de rede van den Minister van Water staat, mr. Reymer, is het volgende ont leend: Met genoegen heb ik de uitnoodiging aan genomen om het vijftigjarig jubileum uwer maatschappij bij te wonen; is een gouden jubileum in het leven eener maatschappij op zich zelf niet zulk een opmerkelijk feit, zeker is het dit wel bij een onderneming op het gebied van het verkeerswezen, met zijn steeds sneller stijgende ontwikkelingslijn en zijn omwenteling in velerlei opzicht, vooral in het laatste decennium. De stoomtram, die destijds de sedert het verdwijnen van de diligence vereenzaamde wegen kwam verlevendigen, is thans te mid den van het veelvoudig toegenomen en ver snelde wegverkeer een vooral in het dicht- t>evolkte Westen van ons land nauwelijks geduld anachronisme geworden. Vervanging van den stoom- door motor of electrische tractie, is dan ook in vele ge vallen noodig gebleken; uw maatschappij heeft bij die electrificatie een belangrijke rol ge speeld, ook toen zü nog niet door de auto- busconcurrentie daartoe werd genoopt. In 1909 werd uit den naam uwer maat schappij het woord „stoom" geschrapt. Als straks ook uw oude stamlijn en de lijnen naar Purmerend en Edam zullen zijn geëlectrificeerd, heeft uw maatschappij een net van electrische tramwegen onder haar beheer, dat er wezen mag. Voor hetgeen door uw maatschappij in zake electrificatie en concentratie van Tramwegen is tot stand gebracht, breng ik haar gaarne alle hulde en voeg daarbij den wensch, dat ook de thans in voorbereiding zijnde electrificatie zal mogen bijdragen tot den voortdurenden bloei uwer maatschappij. Zij kan, naar mijn meening, de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan. Onderscheidingen Het verheugt mij dan ook, dat ik kan mededeelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de verdiensten uwer maat schappij te huldigen door te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau ir. B. Nugteren, ingenieur bij uwe maatschappij en voorts toe te kennen de aan die orde ver bonden medaille in goud aan A. Sluis, gep. hoofdboekhouder, in zilver aan uwen halte chef J. Yzendijk, en in brons aan H. Berg man, H. van Eshof en H. J. Steenman, conducteur, ploegbaas en voorman bij uwe maatschappij. Ir. Nugteren sprak namens de gedeco reerden een tazikwoond. Verder Voerden het woord Mr. A. Bruch, namens Ged. Staten van Noord-Holland, de heer C. Maarschalk burgemeester van Haarlem, de heer Gouverneur namens de burgemeesters der gemeenten aan de lijn Heemstede Leiden, de heer Splinter namens het ge meentebestuur van Leiden en de heer Steetskamp namens het jubileumfonds, die bijzondere hulde bracht aan den heer ir. Imummink, zijnde de promotor van de personeelsorganisaties, inzonderheid van de jubileumfondsen. Concerten te Voorburg Ter gelegenheid van het gouden jubileum van den N. Z. H. T. M., zal op Maandag 15, Woensdag 17 en Vrijdag 19 Juni in den tuin voor het kantoorgebouw aan den Parkweg, een muziekuitvoering worden ge geven. Vrijdag zal het muziekgezelschap van af het viaduct bij Park Vronestijn des avonds om half 8 zich te voet naax het kantoorge bouw begeven. Het Moederhuis der St. Juliana-congregatie Gelukkig dat Haarlem weer gesproken heeft. Ik was al bang voor een eeuwig stil zwijgen, of had ik eerder moeten denken aan een stilte, die den storm voorafgaat, die wellicht zou losbreken by het tweede lustrum der vestiging van de Juliaantjes in Haarlem in September a.s.? Enfin, laat ik mij niet verdiepen in gis singen, liever blijven bij de werkelijkheid. A. Fr. stuurde f2.50, N. N. f 10 en dan nog een prachtgift, al was ze niet groot, n.m. f 0.50 van een arm moedertje, mis schien met halve centjes opgespaard. Heemstede bracht nog per Giro een flin ke gift van f 50. Den Haag liet zich ook allerminst onbe tuigd. De vorige een reuzegift van f 4000. D»n naam mag ik niet vermelden. Ik schiet nu flink in de goede richting. Er is nog f 27748.51 noodig. Ik ben dus al bijna op de helft. Moge St. Antonius, wiens feest wij nu juist vieren, deze week eens bizonder vruchtbaar maken. J. JORNA S.J., Pastoor, Bisschoppelijk Bestuurder der St. J ulianacongregatie Den Haag, St. Antomus 1931. Da Costastr. 44, Giro 88072. De Leidsche muziekbroeders brachten bij de Haarlemsche trammannen een bezoek, om gezamenlijk te concerteeren. De aankomst aan het station te Haarlem. Vliegtuig verbrand De twee .inzittenden omgekomen Boven Vemeuil sur Avre stortte een En- gelsch vliegtuig neer en vloog in brand. De inzittende piloot Harold Brock en de pas sagier John Robertson kwamen in de vlam men om. Hun verkoolde lijken zijn naar het hospi taal te Vemeuil vervoerd. Ongewenschte gevolgen der kladschilderij Ruzie en vechtpartijen op straat In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Amsterdam de kladschilders in grooten getale de straat 'op gegaan. Omstreeks vier uur waren leden van de S. D. A. P. aan het schilderen op het plavei sel van de Nassaukade bij het Frederik- Hendrikplantsoen. Daar ontstond kwestie met een voorbijganger en het gevolg was, dat een vechtpartij ontstond. Een man werd vermoedelijk met een hamer op het hoofd geslagen; de kwetsuren waren in elk geval van dien aard, dat hij zich in het Binnen gasthuis moest laten behandelen. Aangifte is bij de politie gedaan; arrestaties hebben echter niet plaats gehad. Nabij het Haarlemmerplein werden eenige schilderingen onleesbaar gemaakt door per sonen, die in „roode band"-taxi's kwamen aanrijden en die vermoedelijk fascistisch waren aangelegd. Zij wierpen een zwarte vloeistof, waarschijnlijk inkt, over de schil derstukken en raakten daarbij een klad schilder. Ook daar ontstond eenig kabaal. In de nabijheid van het Singel heeft om één uur een student, die naaf het schilderen stond te kijken, op een of andere wijze, op rijkelijke wijze verf op zijn kleeding gekre gen. Hij is toen, volgens de „Crt.", naar een garage in de Reguliersdwarsstraat gegaan en heeft zich daar met benzine gereinigd. Toen dit was afgeloopen, begaf hij zich naar buiten en stak een sigaret aan. De kleeding was echter nog niet opgedroogd en de ben zinedampen vatten vlam. Den jongeman zou het slécht vergaan zijn, indien niet op het zelfde oogenblik een nachtwaker voorbij was gekomen. Zonder zich te bedenken trok hij zijn jas uit en wierp die over den student heen, zoodat de brandende kleeding dadelijk gedoofd werd. Daarna heeft hij het slachtoffer naar het Binnengasthuis ge bracht. Hij is daar verbondende brandwon den kwamen voor aan gezicht en handen. Na behandeling kon de jonge man echter huis waarts keeren. Auto-ongeval bij Heerenveen Twee kinderen ernstig gewond Gistermorgen vond te Heerenveen op den straatweg naar Oranjewoud een ernstig ver keersongeval plaats. Twee kinderen van den heer F. v. d. W„ een meisje van elf en een jongetje van vier jaar, liepen op den weg achter de boomenrij te wandelen. Op het zelfde moment, dat een auto, bestuurd door dr. Wildervank uit Oldeboom naderde, stak het jongetje den weg over. Het meisje, het gevaar bemerkend waarin het broertje zich bevond, vloog, naar de „Crt." meldt, in haar angst hem achterna, met het noodlottig ge volg, dat beiden werden aangereden. De autobestuurder die aan het ongeval niet de minste schuld had, stopte onmiddellijk en onderzocht de slachtoffers. Omwonenden haalden ijlings hulp uit Heerenveen en dr. v. d. Kamp was spoedig ter plaatse. Hevig bloedende uit wonden aan het hoofd, werden de beide slachtoffertjes opgenomen en per auto van dr. Wildervank naar het ziekenhuis te Heeren veen vervoerd. Zü hadden beiden ernstige wonden aan het hoofd bekomen, terwijl het meisje haar dijbeen had gebroken. Paard op hol geslagen Verschillende gewonden Zaterdagavond te ongeveer half 8 heeft op den Frieschen straatweg, even buiten de kom der gemeente Groningen, een ernstig ongeval plaats gehad. Uit de richting Gro ningen naderde een met een paard bespan nen koetswagen, waarin gezeten was de fa milie B. uit Dorkwerd, gem. Aduard, in tctaal zes personen. Eensklaps sloeg het paard op hol, den wagen met zich meesleu rende waarna deze omkantelde. De inzit tenden werden eruit geslingerd. Drie van hen, waaronder twee kinderen, kwam onder den wagen terecht. Allen bekwamen meer of minder ernstig letsel. Twee meisjes en een jongen moesten naar het Academisch Zie kenhuis worden' vervoerd. De overigen kon den zich, na voorloopig verbonden te zijn, huiswaarts bgeven. Incident aan boord van de „Prins Hendrik" Zenuwzieke wilde de Prinses een brief overhandigen Zaterdagmiddag werd, even voordat H. K. H. Prinses Juliana zich aan boord zou begeven van het Instructievaartuig „Prins Hendrik" te Groningen, aan boord van dit schip, iemand opgemerkt, die zich daarop niet mocht bevinden. Bij onderzoek bleek het een inwoner van De Punt te zrn, een zenuwpatiënt, die op onverklaarbare wijze kans had gezien aan boord te komen. Bij fouilleering bleek de man in het bezit te zijn van een grooten brief gericht aan H. M. de Koningin,dien hij aan de Prinses wilde over handigen met het verzoek deze aan de Ko ningin over te geven. De man is door den politie-beambte, zonder dat dit door de andere aanwezigen werd bemerkt, van het schip verwijderd en overgebracht naar het hoofdbureau van Politie. Hij is later weer op vrije voeten gesteld, daar geen enkele kwade bedoeling bij den man voorzat. Brand in „De Toekomst" te Wormerveer De oliefabriek gedeeltelijk uitgebrand In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is in de oliefabriek „De Toekomst", toebe- hoorend aan de Handelsmaatschappij Saen- den voorheen Bloemendaal en Laan te Wor merveer door tot dusverre onbekende oor zaak brand uitgebroken in de perserij, waar de in bewerking zijnde voorraden liggen op geslagen en waar tevens veel machines staan. Daar de brand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, werden de brand weren van de geheele Zaanstreek, van Zaan dam tot Krommenie gealarmeerd, zoodat het niet lang duurde of 5 motorspuiten wierpen enorme massa's water in het brandende ge bouw, dat grenst aan de zeepfabriek van de firma J. Dekker. Het snelle en kracht dadige optreden van de brandweer onder leiding van commandant ir. P. Klinkenberg was oorzaak, dat de vlammen spoedig kon den worden gelocaliseerd, zoodat het vuur beperkt bleef tot het middengedeelte der fabriek, waar zich hoofdzakelijk machines be vonden. Aan het blusschingswerk, waarmede de brandweer ongeveer vijf kwartier bezig was voor het vuur tot zijn haard geïdeali seerd was, namen deel twee autospuiten uit Zaandam, vier uit Wormerveer en een uit Wormer, die gezamenlijk 14 stralen water op de vlammen, die tot ver in den omtrek zicht baar waren, wierpen. Het vuur heeft gewoed in de zoogenaamde oude fabriek, welke is gelegen tusschen de zeepfabriek van de fir ma Dekker en het pakhuis Rosario. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt zeer voorloopig geschat op ongeveer f 50.000. Alles is op beurspolis verzekerd. Tusschen half twee en twee uur in den nacht was de brandweer het vuur grootendeels meester. Laurens Koster brengt een eeresaluut aan de oude paardentram, die Zaterdag door onze stad reed. De verdere festiviteiten beeld noodigt zijn lezeressen uit tot een bezoek van dit huis en van de bijzonder in teressante deelen der tentoonstelling onder deskundige leiding. Een eigenaardigheid op de Bouwtentoon stelling zijn voorts ook de straten, die op het tentoonstellingsterrein zijn aangelegd. Zij hebben een totale lengte van twee kilo meter. Elke straat heeft een eigen naam. Zoo vindt men hier de „Münchner Asphalt- Strasse", de „Strasse der Schlesischen Granit A. G.", de „Stampfbetonstrasse", de „Teer- strasse" e.a. Elke straat is namelijk uit een ander materiaal vervaardigd, de eene uit beton, de andere uit ruw asphalt, de derde uit granietsteenen enz. Tijdens den duur van de tentoonstelling zal wel blijken, welk plaveisel het beste bestand is tegen de voet stappen van de vele duizenden bezoekers Een kijkje m de tweede afdeeling: „Onze tegenwoordige woning" Na voorbereidingen, die jaren hebben ge duurd, is de „Groote Duitsche Bouwtentoon stelling" te Berljjn geopend. Zij blijft tot 2 Augustus toegankelijk voor het publiek. On danks eenige beperkingen, die door de econo mische krisis van den dag noodzakelijk zijn geworden, is hier een geweldig stuk werk ontstaan, dat de verbazing van eiken bezoe ker verwekt. Wellicht hebben juist de moei lijkheden, die zich gedurende den voorbe reidingstijd hebben bemerkbaar gemaakt, er toe bijdragen, deze tentoonstelling te maken tot een groot geheel, waarvan alle deelen op een zeldzaam hoog peil staan. Indrukwekkend is reeds onmiddellijk de uitgestrektheid van het geheel. Men is der gelijke enorme exposities op de Berlijnsche tentoonstellingsterreinen, die zich in het Westen der stad om den 138 M. hoogen „Funkturm" uitstrekken, eigenlijk niet ge wend. De laatste Berlijnsche tentoonstelling, die men met de Bouwtentoonstelling zou kunnen vergelijken, heeft in 1896 plaats ge had. Het was de „Berliner Gewerbe-Aus- stellung". Op het gebied van het bouwbe drijf is de Berlijnsche tentoonstelling zeker de grootste, die ooit is gehouden. Op een oppervlakte van 130.000 M2. biedt zij, in ze ventig verschillende gebouwen, een volledig overzicht van het bouwbedrijf en het wo ningwezen van onzen tijd. Behalve Duitsch- land zijn 22 andere Staten op deze tentoon stelling vertegenwoordigd. Bij het wandelen door de hallen krijgt men den indruk, dat deze tentoonstelling eigen lijk is een tentoonstelling van het heden en van de toekomst. Wie hier „aardige dingen" hoopt te vinden, zal zeker niet geheel voldaan zijn. Zelfs de moderne bouw kunst treedt vaak op den achtergrond ten gunste van plannen, ontwerpen, modellen en ideeën voor de toekomstige tijden „wanneer het de menschheid weer beter zal gaan." In de eerste hal is reeds het modernste arbeids gebied van den architect ondergebracht: de stedenbouw, alsook de moderne woningbouw. Aan beide zijden van een zeer geslaagde ontvangzaal strekken zich de afdeelingen der 22 buitenlandsche tentoonstellers uit. Ver tegenwoordigd zijn hier de volgende Staten: Australië, Chili, China, Denemarken, Enge land, Estland, Finland, Hongarije, Italië, Joegoslavië, Nederland, Palestina, Polen, Spanje, Tsjecho-Slowakije, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Zwitserland, als ook de steden New-Delhi (Indië), Parijs, Riga, Boekarest en Stockholm. Zeer indruk wekkend is in de Italiaansche zalen een ge weldig model van het forum van Rome in gips. Duitschland zelf licht de oplossing van alle vraagstukken betreffende den steden bouw toe aan de hand van modellen, ont werpen, plannen en zelfs films. Woonwijken, zakenwijken en industrieele centra worden hierbij van elkaar gescheiden gehouden. In deze afdeeling zal de vakman veel vinden, dat zijn belangstelling wekt. Elke bezoeker zal echter in de volgende afdeelin gen, gewijd aan het „Moderne woningwe zen" en aan „Het bouwwerk van onzen tijd", veel van zijn gading vinden. Vooral de leek blijkt veel aandacht te schenken aan de wo- ningvormen, die men hier in verschillende grootten vindt, en waarbij aan de eischen j van de hygiëne en van het verkeerswezen blijkt te zijn voldaan, terwijl ook rekening is gehouden met de noodige overwegingen van financieelen en economischen aard. Men vindt hier modellen van heerlijke model woonwijken vol licht, lucht en zon in de woningen. Een genot voor het oog! De prij zen voor een dergelijk huis variëeren volgens inrichting, grootte en ligging van 3000 tot 50.000 Mark. Een paar stappen verder in de afdeeling der bouwcoöperaties, die zeer talrijk in Duitschland zijn, verneemt men, op welke wijze men aan het geld voor het bouwen van een woning kan komen. Met hulp van modellen, teekeningen en reusachtige foto's wordt getoond, wat de in de gansche wereld als „German Style" beroemde nieuwe Duit sche bouwstijl der zakelijkheid in de laatste jaren aan belangwekkende gebouwen heeft geproduceerd. Ongeveer 150 architecten, le den van den B. D. A. (Bund Deutscher Ar chitecten) hebben hun beste werken voor deze afdeeling ter beschikking gesteld. Nog interessanter is eigenlijk de tweede hal der tentoonstelling. Hier zijn 24 model woningen geheel ingericht. Zij wekken na tuurlijk de bewondering van alle huisvrou wen, die de tentoonstelling bezoeken. Het middengedeelte van de hal maakt den in druk van een kleine moderne woonwijk, want de architect Mies van der Rohe, de leider van deze afdeeling, heeft de woningen ondergebracht in echte huizen, die zich in vriendelijke plantsoenen verheffen. Voor iedereen is gezorgd. Men vindt in deze af deeling een huisje voor één gezin, een groot woonhuis met woningen van één tot vier kamers, bijzondere woningen voor 'n tum- leeraar, een student, een tandarts, een jong gezel zonder bepaald beroep enz. Men heeft ook de jonggezellen en jonggezellinnen met weinig geld niet vergeten. Voor hen is het Boardiiighouse bestemd, dat in de bovenver dieping vijf kleine afzonderlijke woningen bevat en in de benedenverdieping enkele gemeenschappelijke vertrekken, de gemeen schappelijke keuken, een bibliotheek, een schrijfvertrek. Daar ons leven zich echter niet binnen de vier wanden afspeelt, maar ook in kantoren, winkels scholen enz., vin den wij hier in een bijzondere afdeeling ook nog een gezellig ingerichte kweekschool, een In aansluiting aan ons verslag, omtrent de huldiging van directie en commissarissen bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der N.Z.H.T.M. nog het volgende: Nadat de heer Leuvs namens het rijdend personeel het woord gevoerd had, dankte de directeur der Mij., ir. W. J. Burgersdijk, de woordvoerders, terwijl hij ook zijn erkenning uitsprak voor de mooie geschenken. Hij uitte den wensch, dat in deze nieuwe vergaderzaal in aangenamen toon de bespre, kingen zullen worden gevoerd. Mocht het door de tijdsomstandigheden niet steeds mo. gelijk zijn aan de wenschen van het perso neel tegemoet te komen dan verwachtte spr., dat men niet zou vasthouden aan eigen be langen, maar ook die der Mij. zal ter harte nemen. Vervolgens deed spr. mededeeling van het besluit van commissarissen om op den dag van het jubileum alle straffen kwijt te schelden en ieder lid van het personeel met een schoone lei te doen beginnen. Voorts is besloten als feestgave toe te kennen aan dienstdoende ambtenaren, naar gelang van de dienstjaren, een bedrag varieerend van 7.50 tot 120.—; aan de dienstdoende be ambten 6.50 tot 52.50; aan hulpbeamb ten een derde deel van deze uitkeeringen aan de wegens ouderdom gepensionneerde ambtenaren 30 tot 80; aan de id. be ambten 25 tot 35. Voor de wegens inva liditeit gepensionneerden zal de uitkeering individueel worden vastgesteld. En niettegen staande de uitkomsten over 1930 achter blij ven bij die over 1929 zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders, heden te houden, worden voorgesteld aan het perso neel een uitkeering te doen als het vorige jaar is gedaan. De receptie Des middags werd in het nieuwe N.Z.H.- gebouw aan de Leidschevaart door de jubi- leerende maatschappij receptie gehouden. Van de gelegenheid tot felicitatie maakten velen gebruik. Gisteren werd te Noordwijkerhout, ter herdenking der uitvaardiging van de encycliek „Rerum Novarum" een groote meeting gehouden. De deelnemers in optocht onderweg van de kerk naar het terrein waar de meeting gehouden werd. muziekschool met een zaal voor 120 per sonen en een kostschool voor jonge meisjes. Alles zeer aardig ingericht lang niet zoo nuchter, als dergelijke inrichtingen er vroe ger uitzagen. Zelfs de kantoren van de of- ficieele autoriteiten beginnen er vriendelijker uit te zien. Door het beheer der Pruisische Staatsgebouwen zijn hier een politiebureau, een boekhouding en een kassavertrek uit een regeeringsgebouw, een verblijfplaats voor agenten van politie en een celgevangenis in gericht. Zij allen hebben het nuchtere uiter lijk, dat hen vroeger kenschetste, verloren. Verrassingen op architectonisch gebied vragen in een verdere hal de belangstelling van den bezoeker. De „Deutsche Zement- bund" heeft hier een zeer eigenaardig bouw werk laten oprichten, namelijk een toren, die boven breeder is dan beneden. Beneden heeft deze toren een doorsnede van 3 M. op het bovenste platform echter een door snede van 12 M. Langs een draaitrap kan dit platform worden bereikt. Op het 70.000 M2. groote terrein, dat zich aan de tentoonstelling aansluit, staan twin tig kleine landhuizen, kleine hoeven met echte stallen, waarin varkens knarren en kippen kakelen. Een paar van deze huizen zijn geheel gebouwd uit koperblik. Men moet er aan wennen. Later zullen ze heelemaal groen worden, daar regen en wind de opper vlakte der koperen platen spoedig zal oxy- deeren. Het grootste voordeel dezer koperen huizen is. dat zij zeer snel kunnen worden gebouwd. In 48 uur tijds kan namelijk een vrij groot huis van dien aard gereed zijn. Een verdere architectonische merkwaardig heid is de „Ring der Vrouwen", een schep ping van den bekenden architect Prof. Peter Behrens. Dit huis bestaat uit een cirkelrond centraal gebouw met ronde ingangsvestibule, waaraan zich twee kleinere ronde gebouwen harmonisch aansluiten. Alle gebouwen heb ben platte daken. Aan de zuidelijke zijde van het geheel ligt een vijver met in het mid den een, natuurlijk eveneens rond, open- lucht-dansparket. Dit eigenaardige bouw werk is voor feestelijkheden bestemd en zal over een bijzondere zaal voor modeshows beschikken. Ongeveer honderd vrouwenver- eenigingen zullen hier in den loop van dezen zomer bijeenkomsten, lezingen, weldadig- heidsthé's enz., houden. Het modetijdschrift „Die Dame" bijvoor- O. a. werden opgemerkt mr. H. J. Silver - gieter Hoogstad, chef van de afdeeling Mijn wezen van het departement van Water staat; dr. A. J. Merens, medisch adviseur der N. Z. H.; J. van Spal, directeur den Leid sche Duinwater Mij.; W. J. B. van Liemt, voorzitter der afdeeling Klein Bedrijf der Haarlemsche Kamer van Koophandel; jhr. A. Bas Backer, burgemeester, en mr. dr. J. F. Veeren, gemeente-seretaris van Bloe mendaal; ir. J. Oldenborgh, directeur van het P. E. N. in Noord-Holland; dr. J. F. M. Sterck, oud-inspecteur van het L O. te Haarlem; ir. Becker, directeur der N. V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens fa. J. J. Beijnes; ir. W. C. Gelinck, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Noord-Holland; ir. G. W. van Heukelom, chef van den weg bij de Ned. Spoorwegen; mr. S. H. Vening Mei- nesz, griffier, namens Ged. Staten van Noord-Holland; jhr. J. P. W. van Doom, burgemeester, en N. Vos, gemeente-secreta ris van Heemstede; ir. Van Marle, inspec teur-generaal van het toezicht op de Rijks Spoor- en Tramwgen; ir. van Glans en mr. Immink, resp. voorzitter en secretaris van het Groepsverband der Ned. Spoorwegen; W. B. Reynen, secretaris der Ned. Mij. van van Nijverheid en Handel; J. H. A. Evers, inspecteur der registratie; mr. Tideman, oud-gouverneur der Molukken; J. v. d. Broek commandant der Haarlemsche Brandweer; J. A. A. Ochtman, directeur van het ge meentelijk gasbedrijf; mr. S. A. Miedema, dir. der Haarlemsche Hypotheekbank; jhr. J. Röell, voorzitter der Ned. Ver. van locaal- spoor- en tramwegen, vele directeuren van tramwegmaatschappijen, t. w. A. Sebbelee. van de Geld. T. M.; P. P. van Alphen, van de SemarangCheribon Stoomtram Mij.: F. M. Augustijn en G. Jüngeling, resp. dir en oud-dir. der Gooische T. M.; ir. Nieu en- huis, van de Rott. E. T.; ir. H. v. d. Vegt, oud-dir. der Rott. E.T.M.; H. Montijn, van de H. T. M.; B. van Kreel, van de Deli- Spoorweg Mij.; F. Loep, van de Zutphen— Emmerik Trammij., en M. Deffele, van de Probolingo T. M. Voorts verschenen nog ter receptie verte genwoordigers van de gem.-tram Amsterdam, het A. E. G., de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer Zandvoort, de Zandvoortsche Handelsver., de afdeeling Haarlem van den Forensenbond en van de Buurtvereeniging

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5