Buitenlandsch cdCieuws FEUILLETON DE NOODVERORDENING KU KLUX KLAN BRIEVEN UIT DUITSCHLAND Het Fransche Presidentschap De Duitsche noodverordening Critiek uitgeoefend De Int. Arbeidsconferentie Gemengde (Buitenlandsche Berichten f' De raadselachtige dood van een jong meisje RADIO-OMROEP KORT NIEUWS GEMENGD NIEUWS Door den trein gegrepen Humoristische Avonturen-roman Berlijn, 10 Juni 1931 Kommt, bitte, Mittwoch zum Butterbrot, dann können wir schön über die Notverordnung schirapfen.... Hoewel niet zonder humor neergeschre ven, typeert deze uitnoodiging tot een sou per" de beroering, die de onsociale nood verordening der Rijksregeering verwekt in geduldige middenstandskringen, die met de arbeidersklasse er het meest door getroffen worden. Het is de tweede noodverordening, die de Rijksregeering met bijna dictatoriale macht uitschrijft. Zooals bij de eerste, worden ook nu weer de minst draagkrachtigen het zwaarst be last. De vermogenden worden in hun bezit volstrekt niet getroffen, uit vrees der regee ring voor kapitaalvlucht. Dit geeft ze vol mondig toe. Men begrijpt de ontzettende moeilijkheden, doch het is voor de groote menigte daarom niet minder ergerniswek kend. Dezen keer zal zij niet berusten er. zij vindt steun bij alle, ook bij de regee- ringspartijen. Men vreest terecht een nog sterker vlucht uit protest en vertwijfeling naar de radicale partijen van links en rechts. Allen zien dit in en de leden der Rijksregeering kunnen daar onmogelijk blind voor zijn geweest, evenmin voor het onsociale hunner vorderingen. Het is alsof zij een noodkreet wilden pressen uit 't reeds zoo bedrukte volk, waardoor de complices van Versailles tot nadenken moeten worden gebracht. Het lijkt zelfs in verband met het week-end in Chequers louter regie-kunst. Eischen en dreigen is voor den zwakke, die vreeselijk in de knel zit, niet „diplomatiek". De regeering en de verantwoordelijke partijen eischen en dreigen dan ook niet, al wenschen ze het Verdrag van Versailles in het diepste der hel. Ze hebben het ge- teekend onder dwang en in omstandigheden, die wel zeer miserabel waren, maar de misère van heden niet deden voorzien. In Chequers is gewerkt op gevoel en ver stand, in vriendschappelijken, zelfs hartclij- ken toon, op hetzelfde oogenblik, dat de noodverordening in Duitschland werd be kend gemaakt en een storm van veront waardiging verwekte. Het is met alleen de menigte, die protesteert, ook de regeeringen der Duitsche Staten hebben hunne bezwa ren geuit. De Rijksregeering zal gedwongen worden, belangrijke veranderingen aan te brengen of de Rijksdag zal worden bijeen geroepen, wat een hoogst ondiplomatiek tu mult zal teweeg brengen. Wat in het voik omgaat, zullen dan de radicalen in het par lement voor de heele wereld demonstreeren. geen herziening meer van het Verdrag van Versailles en van zijn „herstelbetalingen die de Rijksregeering officieel reeds „tvl- buutlasten" genoemd heeft; ze zullen eischen absolute verwerping van het Ver- drag van Versailles en zoo goed als heel het Duitsche volk zal met hen instemmen. Maar hoe de vei deeling der lasten in d- veranderde noodverordening ook moge nit-, vallen, de roep van een zeventig millioenen volk om bevrijding van een verdrag, da„ naar zijn vaste overtuiging berust op een leueen de leugen, dat alleen het Duitscne voT^chuldig Is aan den oorlog, die roep zal steeds fuider worden en niet onopge merkt blijven zonder catastrophale gevo gem Zoolang bezadigde mannen het roer m handen hebben, zal aangedrongen worden, SSSlS en beeehelde», op «"gem misschien op een moratorium -^uitstel va executie Maar hoe lang nog zal het vol deze bezadigden aan het roer laten, als Frankrijk hardnekkig op zijn standP™ wuft staan' Men is zich bewust, dat Devrij din" van de cijnsplichten volstrekt nog niet het einde der economische cnsis[^teeke wnmen echter de radicalen aan het roer fn Te kamen der nationaal-socialisten z«n Dlotseling weer onrustbarend gestegen dan ^1 er van herstelbetalingen of ook maar van onderhandelingen geen sprake tanks ^en *S S ^oS^orïogS don SalenCht?an 'hnks Slen^tmchten0 htm land mogelijk was, men ziet hier met zo g de naaste toekomst tegemoet. De dre gende politieke en economische gevaren kunnen den geallieerden niet onverschillig blijven, ze moeten ook hen treffen. Het is niet de eerste keer, dat men m Duitschland de leege Staatskas tracht te vullen door vermindering der ambtenaars salarissen en belasting der „kleine luijden Toen Frederik de Groote geld noodig had voor de kultureele en economische opheffing van zijn land en het met de Staatskas magertjes gesteld was, stelde zijn finan- cieele raadgever hem in een uitvoerig schrij ven „alleruntertanigst" voor, de kas te vul len door geregelde kortingen op de loonen der subalterne ambtenaren. De koning ant woordde: „Ik dank Geheimrat von Tauben- heim voor zijn goede bedoelingen en eco- nomischen raad. Ik vind echter zijn raad zeer weinig applicabel, daar de arme lieden van deze klasse toch al zoo kommerlijk le ven, nu de levensmiddelen en alles zoo duur is en zij eer een verhooging dan een ver mindering van hun loon moeten hebben. In- tusschen wil ik zijn plan en de daarin lig gende goede gezindheid graag aannemen cn zijn voorslag aan hem zelf tot uitvoering brengen en hem jaarlijks 1000 Taler van zijn traktement aftrekken, met dit voorbe houd, dat hij zich over een jaar melden en mij berichten kan, of deze begrooting zijn eigen huishouden voordeelig of schadelijk is. In het eerste geval wil ik hem zijn zoo groote als onverdiende jaarwedde van 4000 Taler tot op de helft terugbrengen en hem bij zijn berusting loven en den anderen, die zich hiervoor aanmelden, deze beschikking in applicatie brengen." Dit schrijven van den ouden Frits is voor de Duitsch-natio- nale pers een prachtige aanleiding om vergelijkingen te maken tusschen de demo cratische regeering eener republiek en de autocratie van een Pruisischen koning, waarbij nu eens werkelijk de democratische regeering de slechte figuur maakt. Daarbij profiteert ze van de gelegenheid om de amb tenaren met hun salarisvermindering en alle werknemers met hun „Krisis-Steuei*", Biirger-Steuer, Umsatz-Steuer", boven en behalve de oude belastingen, die reeds zwaar genoeg zijn, benevens de groote ver scheidenheid van nieuwe indirecte belastin gen, om al deze zwaar belaste loontrekkers er op te wijzen, dat alles, wat hun genomen wordt, niet zal dienen om de lijdende Hei mat op te heffen, maar weg zal vloeien naar den onverzoenlijken vijand. Het is voor de nationalistische en voor de communisti sche pers niet moeilijk onder zulke om standigheden een volk tot het uiterste op te zweepen. Een indruk van toestanden en algemeene stemming kan alleen juist zijn, als deze ver kregen is door voortdurende aanraking met het dagelijksche leven, in de woningen, op straat in de verschillende wijken ,in restau rants, in publieke middelen van vervoer, waar groepjes de zorgen van den dag be spreken, in vergaderingen met economische, philantropische of politieke tendenzen, vooral in de volkswijken. Nooit bij een pan toffelparade op den Kurfürstendamm en in andere groote winkelstraten, waar ook rampzalige wezens uit kroegjfc en holen als „lady" mee paradeeren. De Engelschman, die Berlijn bezocht, in een goed hotel woonde, de luxe restaurants bezocht en zich in een auto liet rondrijden, beging een kwaadwillige lichtzinnigheid als hij in een Engelsch blad schreef over al de goed- gekleede en goed-doorvoede menschen die hij zag en tot de slotsom kwam, dat het den Duitschers nog lang niet zoo slecht gaat, zelfs dat ze bij de wereldmalaise eigenlijk veel te goed leven. Zijn indruk, oppervlakkig en onjuist, wordt in Engeland en Frankrijk druk gecolporteerd door tegenstanders van herziening van het Young-plan en komt hun goed van pas op dit kritieke moment, nu de bezadigde mannen, die in Duitschland nog aan het roer zijn, al him hoop gesteld hebben op herziening van dit plan, zonder voorloopig nog aan het verdrag van Versail les te willen komen. H. L. De overdracht aan Doumer Om tien minuten over half drie had Za terdagmiddag in het Elysée de plechtige overdracht van het presidentschap aan Dou mer plaats. President Doumer was door den premier Laval aan het Senaatsgebouw afgehaald. Beiden begaven zich in een open rijtuig, be geleid door twee escadrons, door de straten, die in feestelijken vlaggentooi waren, naar het Elysée, waar eenige compagnieën de mili taire eerbewijzen brachten. Op het Elysée werden beiden ontvangen door president Doumergue, die omgeven was door de leden van het kabinet, de voor zitters en de bureaux van Senaat en Kamer. In zijn toespraak tot den nieuwen presi dent der republiek verklaarde Doumergue, dat de natie de vaderlandsliefde, het karak ter en den noesten arbeid van Doumer had leeren kennen. Zij weet dat deze verheven eigenschappen op het gebied der binnen- landsche politiek zich zullen doen gelden voor de handhaving en den vooruitgang der republikeinsche instellingen en op 't gebied der buitenlandsche politiek voor het behoud der bevoorrechte plaats, die zij dank haar offers en haar belangeloosheid met roem, hoewel duur, veroverd heeft. Voor het volbrengen van deze taak zal de nieuwe president in het parlement een kost baren steun vinden. Doumergue dankte de voorzitters en de bureaux van Kamer en Senaat voor den hem gedurende zijn septennaat verleenden steun. De president der republiek, Paul Doumer, antwoordde, dat de eenparige dank der natie den scheidenden president vergezelde. Het land zal niet vergeten dat president Dou mergue gedurende zijn septennaat in moei lijke uren getoond heeft een optimistisch staatshoofd te zijn en bemoedigend en kal meerend heeft gewerkt. Hij, Doumer, zou zich bij de uitoefening der hem opgedragen bevoegdheden den scheidenden president tot voorbeeld nemen. Hij rekende er op dat de steun van Kamer en Senaat hem niet zou worden onthouden bij de handhaving der republikeinsche instellingen, die de voor waarde is voor den vrede nar binnen en naar buiten. Meer dan ooit blijft het land na het roemrijke en smartelijke maar heldhaftig gedragen leed den vrede toegedaan. Na de overdracht van het staatsgezag, die ook tot uiting kwam in de overhandiging van het grootkruis van het Legioen van Eer aan president Doumer, begaf de nieuwe pre sident zich, vergezeld van den premier La- val, naar het Stadhuis van Parijs, waar hij door den gemeenteraad officieel werd ont vangen. Ontvangst gemeenteraad Parijs De ontvangst op het stadhuis droeg een bijzonder plechtig karakter. Alle ministers namen er aan deel. In de toespraak die hij ter beantwoording van de welkomstrede van den voorzitter van den raad, graaf de Castellane, en den pre fect van het departement van de Seine hield, huldigde president Doumer de stad Parijs als het zinnebeeld van de eenheid en de eendracht van Frankrijk, die m het bij zonder tijdens den oorlog aan den dag wa ren getreden. Doumer, wien de groote gouden medaille der stad Parijs werd aangeboden, schreef zijn naam in het gouden boek van den Pa- rijschen gemeenteraad. Bij het graf van den onbeken den soldaat. Doumer heeft de „flamme du souvenir" bij het graf van den onbekenden soldaat aan gewakkerd in tegenwoordigheid van Gou- rand, Laval, Maginot, Dumesnil, Charles Dumont, Champetier de Ribes, delegaties van oudstrijders, van het Amerikaansche en het Britsche Legioen en van een dichte zwij gende menigte. Nog in het Senaatsgebouw Ten einde de overdracht der diensten te vergemakkelijken zal Doumer tot de vol gende week nog in het Senaatsgebouw wo nen. Doumergue weer burger Doumergue, die weer gewoon burger is geworden, had reeds Zaterdag van zijn medewerkers in engeren kring op het Ely sée afscheid genomen en verliet dit 's mid dags zonder eenige plechtigheid. Hij vertrok nog 's avonds naar zijn landgoed bij Tou louse. Het kabinet-Laval blijft De president Laval heeft Zaterdag aan pre sident Doumer het verzoek om ontslag van het kabinet aangeboden. President Doumer weigerde dit ontslag te aanvaarden, zoodat het kabinet in dezelfde samenstelling als tot dusver de zaken zal leiden. Rijkskanselier Brüning confereerde Za terdag met verschillende partijleiders om hen te overtuigen van het ongewenschte eener ontijdige bijeenroeping van den rijks dag en van een wijziging der noodverorde ning. Men maakt hieruit op, dat Hinden burg, met wien Brüning heeft beraadslaagd, met zijn politiek accoord gaat. De rede, die Brüning voornemens was in de vergadering van het Centrum te Hildes- heim te houden, is niet doorgegaan,, ver moedelijk omdat hij alles wü vermijden wat den toestand zou kunnen verscherpen. Het bestuur van den Rijkslandbond heeft een motie aangenomen, gericht tegen de noodverordening, waarin o.m. wordt geëischt. dat de regeering-Brüning aftreedt. De bond heeft in een vergadering de motie eveneens goedgekeurd. De houding van Pruisen. De Pruisische Landdag heeft de commu nistische motie van wantrouwen tegen het Staatsministerie, welke gemotiveerd wordt met het argument, dat zij aan de totstand koming der Noodverordening heeft medege werkt, met 220 tegen 167 stemmen verwor pen. De Landdag verwierp voorts het commu nistische voorstel, waarin het staatsministe rie verzocht wordt opheffing van de nood verordening te eischen, met 206 tegen 151 stemmen en 2 onthoudingen. De sociaal-democraten verklaarden tegen te stemmen, aangezien zij niet wenschten vooruit te loopen op de eindbeslissing van hun fractie. De werktijd in de mijnen De plenaire zitting der Int. Arbeidsconfe rentie nam een motie van Mertens, den Bel gischen arbeidersgedelegeerde aan, inhou dende, dat de 15e zitting der conferentie den Beheersraad verzoekt, zich te wenden tot de betrokken organen van den Volkenbond, ten einde hun te wijzen op de resultaten van haar pogingen, om den werktijd in de kolen mijnen internationaal te regelen, opdat zij onverwijld alle maatregelen nemen, die op economisch gebied kunnen bijdragen tot'het beperken der internationale crisis in de kolenindustrie, waar een verbetering op so ciaal gebied niet mogelijk is zonder een aanvullend economisch accoord. Huiszoekingen in communistische lokaliteiten Arrestaties wSgens verdenking van hoogverraad De politie heeft te Essen huiszoekingen verricht in de lokaliteiten van den commu- nistischen Strijdhond tegen het Fascisme en van de Communistische Partij. Onder verdenking zich te hebben schuldig gemaakt aan voorbereiding tot hoogverraad werden de leider van den Bond in het Ruhr- gebied, het raadslid Schwenk en 12 andere personen uit Essen gearresteerd. Een groote hoeveelheid documenten werd in beslag ge nomen. Te Duisburg had een soortgelijke inval plaats. Hier werden 13 personen gearres teerd. Het orgaan van de Stahlhelm verboden Tot 28 Juni Naar aanleiding van een karikatuur van Rijkskanselier Dr. Bruening en van den Rijksminister van Financiën Dr. Dietrich, gepubliceerd in het centrale Bondsorgaan van de Stahlhelm, heeft de Berlijnsche Po- litiepresident het blad tot 28 Juni a.s. ver boden, omdat de caricaturen „een beschim pend karakter droegen en de voorgestelde personen verachtelijk trachtten voor te stel len." Het verdrag met de Evangelische Landskerk Door den Pruisischen Landdag aangenomen De Pruisische Landdag heeft het Staats verdrag met de Evangelische Landskerk met 202 tegen 54 stemmen en 105 onthoudingen aangenomen. Door een dollen hond gebeten In de Jungstrasse in het Oosten van Ber lijn zijn de daar wonende kapper Ibisch en zijn vrouw door hun dol geworden hond ge beten. De kapper had het dier, naar „Tempo" mededeelt, een grooten herdershond, slechts acht dagen geleden' voor de bewaking van zijn zaak gekocht. Toen hij gistermiddag met het beset op straat ging wandelen, viel de hond hem plotseling aan en beet hem zóó verschrik kelijk, dat hij bewusteloos en met bloed be dekt in elkaar zakte. De vrouw, die haar man te hulp snelde, werd eveneens gebeten. Daarna liep de hond met het schuim op den bek door de straat, waar politiebeamb ten er eindelijk in slaagden, hem neer te schieten. Ibisch en zijn vrouw zullen tegen honds dolheid! ingeënt moeten worden. De vrouw is slechts licht gewond, de man daarentegen moest met levensgevaarlijke kwetsuren in het ziekennuis worden opge- Ernstig spoorweg-ongeluk Vele gewonden Vrijdagavond kwam te Patzau een perso nentrein in botsing met een goederentrein. Beide locomotieven en vier wagons van den personentrein werden vernield. Er werden 24 personen gewond, van wie twee levensge vaarlijk. Onder water geworgd? Betreffende den raadselachtigen dood van de 25-jarige Starr Faithfull wordt gemeld, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat het meisje zand in de iongen had, hetgeen er op zou wijzen, dat zij in ondiep water ver dronken is ofschoon zij een goed zwemster was. Er zouden teekenen zijn die er op wij zen, dat zij is geworgd, terwijl zij onder water werd gehouden. Achteruitgang van het toerisme 50.000 passen minder uitgereikt Uit cijfers van het Amerikaansche depar tement van buitenlandsche zaken blijkt, dat in weerwil van verlaging van de reistarieven de wereldcrisis het toeristenverkeer heeft aangetast. Tot 30 Mei werden dit seizoen 56.715 paspoorten uitgereikt, hetgeen meer dan 50.000 minder is tegenover het vorig jaar. y ZES MAANDEN LATER „Zeg. is je grootvader niet meer dood dat je geen zwart haar meer draagt?" (Pages Gaies) Het „geheimzinnige vuur' Eenvoudige oplossing Betreffende de „vuurverschijnselen" aan den hemel in Engeland bericht de „Dai ly Herald" thans de oplossing van het mys terieuze gebeuren. Een zekere Fred, werkzaam aan het arse naal te Woolwich, had enkele wagonladin gen onbruikbaar cordiet, waar niemand iets meer aan had. Fred hield zeker veel van fantastische vuurverschijnselen en wierp de stoffen op een hoop midden op de schiet baan, om ze daar aan te steken. lederen avond keek Fred nu met trots naar zijn vuurwerk, welks gloed echter vermoedelijk buiten zijn weten duizenden anderen schrik en angst aanjoeg. Door aanzienlijke vermindering van het aantal sterfgevallen en een geringe stij ging van het aantal geboorten, is de bevol king van Japan in het afgeloopen jaar met 912.595 zielen toegenomen. De katholieke Belgische Kamerfractie heeft oud-minister Poullet tot haar voorzitter gekozen, in de plaats van Renkin, die minis ter-president is geworden. Op de renbaan Karlshorst zijn vier beambten van de Berlijnsche Schutzpolizei gearresteerd, die ernstig verdacht worden, zich door bookmakers te hebben laten om- koopen. Liefdesdrama De dader ter beschikking van de justitie gesteld. De jongeman, die eerverleden week onder Schaesberg een meisje met een mes zwaar aan de keel verwondde en zich zelf ook ver wondde, heeft thans het ziekenhuis te Heer len verlaten en is als verdacht van poging tot moord ter beschikking gesteld van de justitie te Maastricht. Het meisje is in zoo verre hersteld, dat het gisteren ook aan een verhoor kon worden onderworpen. Woning afgebrand Vrijdag brak brand uit in de woning van een landbouwer in de Ruurloschebroek, welk huis tot den grond toe afbrandde. De le vende have kon gered worden. De inboedel ging echter geheel verloren. De brandspuit kon wegens watergebrek niets uitrichten. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te wijten aan een lek in den schoorsteen. Alles was slechts laag verzekerd. Brand te Eindhoven In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontstond te Eindhoven 'brand in de boerderij van den landbouwer G. van Lierop, wo nende in de Klauwierstraat. Na korten tijd was de boerderij totaal afgebrand. Behalve de inventaris zijn twee runderen in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Auto-ongeluk te Zwolle Eenige gewonden t Tijdens een hevig onweer en zwaren regen val is op den Meppelerweg te Zwolle de auto van den heer B. Wiegerts, te Klazinaveen, tengevolge van de gladheid van den weg ge slipt en met een vaart van 40 K.M. tegen een boom gebotst. In den auto zaten 7 man nelijke personen, allen uit Erica, die een bezoek hadden gebracht aan de pastorie te Vreeswijk en op den terugweg waren. Aanvankelijk liet het ongeval zich zeer ernstig aanzien. Onmiddellijk waren medici en ambtenaren van politie ter plaatse, die den weg voor het verkeer afsloten. De 56- jarige J. H. J. Welmering, veenbaas uit Vrie- zenveen, bleek er het ernstigst aan toe te zijn. Met een zware beenfractuur moest hij in het Sophiaziekenhuis ter verpleging wor den opgenomen. De overige gewonden kon den, na medisch onderzoek, huiswaarts kee- ren. De auto is totaal vernield. Spoorwegemployé gedood Zaterdagmorgen te 8 uur werd op het spoorwegemplacement te Roozendaal naast de rails het lichaam gevonden van den 23- jarigen J. Jonkers uit Rotterdam, employé bij de electrische tractie. De man leefde r:og enkele oogenblikken, maar gaf spoedig den geest. Het lijk werd naar het R. K. Zieken huis „Charitas" vervoerd. Uiterlijke verwon dingen werden niet waargenomen, zoodat men aanvankelijk voor een raadsel stond. Dokter Konings, die inmiddels ontboden was, constateerde echter vermoedelijke hals wervelbreuk, zoodat aangenomen wordt, dat de ongelukkige een klap van een passee- rende machine heeft gekregen, welke voor hem den dood ten gevolge had. DINSDAG 16 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00—11.30 Gra- mofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuurtje Pastoor Perquin 12.00 Politieber. 12.15— I.45 Concert K.R.O.-trio o.l.v. P. Lustenhou- wer 1.45 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrou wenuurtje 3.00—3.30 Gramofoonpl. 4.00 —4.30 Gramofoonpl. 4.30—6.00 Concert K.R.O. Kunstensemble, o.l.v. P. Lustenhouwer 6.00—6.30 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart 6.30—7.00 Gramofoonpl. 7.007.30 Prof. Dr. Th. Rutten: „Over toepassing en gegevens der Zielkunde" 7.30 Verbonds- kwartiertje 7.45 Politieber. 8.00 Concert K.R.O.-orkest o.l.v. J. Gerritsen 8.45 hoor spel „De Huwelijks Advertentie" van D. J. de Klerk door het Frits Bouwmeester En semble 9.00 Vaz Dias 9.15 Vervolg concert 10.00 Hoorspel „Leve de Schoon maak" van J. Cats Jr. 10.2011.00 Ver volg concert 11.00—12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Uitsl. A.V.R.O.- uitz. 8.009.50 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding 10.3011.30 A.V.R.O.-kwar tet o.l.v. D. Groeneveld 11.3012.00 Half uur voor de vrouw 12.0012.30 Vervolg A.V.R.O.-kwartet 12.30—1.15 Gramofoonpl. 1.15—2.00 The Columbia Three (Accordeon- Ensemble) 2.00 Lezing door J. H. Kruyf 3.004.00 Knipcursus 4.005.00 Kinder uurtje 5.00—6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte (refreinzang) 6.00 Sportpraatje door H. ^poliander 6.307.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 7.00 J. Dhont over zijn openluchtspel „Cortez" 7.30 Mu ziek die men zelden hoort. Spreker W. Lan- dré. M. m. v. het Concertgebouw-sextet 8.009.00 Omroeporkest 0.1.V N. Treep 9.00 Beiaard-concert uit den St. Jan te Den Bosch door Toon van Belkom 9.3010.15 Vervolg Omroeporkest 10.15 Vaz Dias 10.30 II.00 Vervolg Omroeporkest 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel door E. O. Henry 1.20 Orkest-concert 2.15 Televisie 2.25 Uitz. voor scholen 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Berichten 7.00 Zang door Anne Thursfield en Sumner Austin 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Kwin tet, M. Natalia, sopraan; H. Fry, bariton 8.20 Lezing 8.50 Vervolg concert 9.20 Eerichten 9.35 Bericht 9.40 Lezing 10.05 Lezing 10.30 „Falstaff". Opera van Verdi. Derde bedrijf, 1ste tafreel 11.30 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Concert 9.05 Vervolg concert 9.50 Ver volg concert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Concert 3.205.20 Orkestconcert en solist 8.20—9.20 Russische gedichten en muziek. Omroeporkest 9.20—9.40 Finsche liederen 9.40—10.15 Hoorspel 10.30—11.20 Muziek van oude Deensche componisten 11.20— 12.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 10.3511.15 Gramofoonpl. •12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert en solisten 5.206.20 Concert 8.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M. 5.20 Concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert omroeporkest 9.20 Voortzetting concert 338.2 M. 5.20 Concert omroepor kest 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Concert Omroeporkest. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—7.50 Gramo foonpl. 10.3012.50 Lezingen 12.15 1.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezin gen 4.505.50 Concert 5.50—8.20 Lë- zingen 8.20 Orkestconcert 9.20 Hoorspel „Die blaue Kugel" naar Dreiser 10,35. Lezingen en Berichten. Vervolgens orkest concert. Een houtschroef ingeslikt Door het nemen van een Röntgenfoto bij een driejarig patientje uit Dieren is geble ken, dat het ventje een groote houtschroef in de luchtpijp had zitten. Vier maanden lang moet hij dit voorwerp hebben meege dragen. In Februari had hij wel gezegd, dat hij „een spijker opgegeten" had, doch daar hij niet over pijn klaagde, werd aan dit gezegde slechts oppervlakkige aandacht be steed en de kleine op natte pleuris be handeld. De schroef is thans met een tang verwijderd. Kwajongens Een auto met steencn bekogeld Op den Amsterdamschen Weg tusschen Oosterbeek en Arnhem hebben een paar in een personen-automobiel rijdende rijksveld wachters twee fietsende jongemannen uit Schaarsbergen aangehouden, die den auto met steenen bombardeerden. De inzittende rijkspolitie wist deze deugnieten te achter halen en hen te identificeeren. Dit ging bovendien nog met verzet gepaard, zoodat dit muisje voor deze 21-jarige kwajongens nog wel een staartje zal hebben. Zijn schuldeischer met een mes gestoken De dader voortvluchtig Zaterdagmiddag heeft een zekere W. van F. te Alblasserdam, den kruidenier A. Groe nendijk met een mes gestoken. Van F., die nog een oude schuld te betalen had aan den kruidenier, werd door dezen aangemaand en ontstak daardoor zoo in woede.dat hij zijn schuldeischer met een mes een ernstige steekwonde aan den hals toebracht. Het slachtoffer werd naar het gemeentezieken huis overgebracht. De dader is voortvluch tig. 51. „O heere neen! maar het toeval wilde, dat die inbrekers op datzelfde oogenblik cok in den boomgaard van Holster waren: nu je begrijpt, dat wij te wapen liepen! Wat die schurken eigenlijk van plan waren, weet ik niet, maar zü sjouwden een wit tuinbeeld weg, dat ergens in den rozentuin op een piëdestal stond." Wellaby gaf een zeer nauwkeurige be schrijving van de vervolging. „Zij waren met hun tweeën", blerde hij, en wendde zich met opgewonden vuurrood eelaat tot Benzone .Het' moeten Jonge kerels geweest zijn, wam ik heo in mijn leven nog nooit "oo hard zien loopen, als óie twee bandieten deden. Ik denk, dat zij over een heg gesprongen zijn en over het veld achter dit huis ontkomen zijn; anders hadden wij ze moeten vangen. Enfin, wij hebben hun in alle geval schrik op het lijf gejaagd, en zij weten nu, dat er menschen zijn, die de wacht houden, zoodat ik met reden mag veronderstellen, dat zij die stre ken niet opnieuw zullen uithalen." „En heb je geen idee, wie het kunnen zijn?" „Neen, absoluut niet." Oom Chipperton deed of hij ernstig zat te peinzen. „Maar vertelde je laatst niet, dat je een sleutel had, die je in staat zou stellen om de hand op den misdadiger te leggen?", vroeg hij. Wellaby begon te lachen, doch daarna be trok zijn gezicht en zag hij er een oogenblik terneergeslagen uit; maar weldra verhelder den zijn trekken weer. „Nu, ik zal het je maar vertellen", zei hij eenigszins aarzelend. „Toen de boef bij mij had ingebroken, heeft hij een stuk grauw papier laten liggen; ik denk. dat hij er ge reedschappen of zoo iets in gepakt had. Ik vond het den volgenden morgen in het salon liggen. Er zat nog een gedeelte van een eti ket op van een winkelier, en in den boven hoek van dat etiket stond met inkt no. 174 geschreven. Ik nam dat stuk papier mee, en liet het aan verschillende winkeliers zien. Tenslotte herkende Golland, de ijzerhande laar, het als een van zijn etiketten die hij voor monsters gebruikt." „En wat beteekende dat no. 174 dan?" vroeg Theophilus nieuwsgierig. „O, dat sloeg op een nummer van een in gekomen bestelling uit zijn dagboek. Hij ver geleek het nu met zijn register, maar dat bleek op een abuis te berusten, want het monsterpakje onder no. 174 stond op jouw naam geboekt, en dus afgaande op die ge gevens had jij de inbreker moeten zijn. Ilc moet bekennen, dat ik zeer teleurgesteld was, maar kon mij toch niet weerhouden in lachen uit te barsten, want het geval was te vermakelijk!" „Het is de meest onbetaalbare grap, die ik ooit in mijn leven gehoord heb", riep oom Chipperton, en toen vervolgde hij met schertsenden ernst: „Ik beloof je heilig, dat ik nooit meer oij je zal inbreken om te an tiquiteiten te komen stelen, hoor! Op mijn woord van eer, nu ik weet, dat jij een de genstok kan hanteeren. zal ik mij geen tweede maai aan wagen, nu bedank ik er voor!" Wellaby proestte van het lachen, doch een oogenblik daarna kreeg hij een onbedwing- baren geeuWaanval. „Neem mij niet kwalijk", zei hij veront schuldigend. „Ik weet niet, hoe laat het was, toen ik vanmorgen naar bed ging. Het was klaar dag. Die grap zal ik je nog even vertellen." „Wat ter wereld hield je dan zoo lang uit je bed?" vroeg Theophilus. „Het was de schuld van Holster", ver klaarde Wellaby. „Ik heb altijd gedacht, dat die Holster een vervelende vent was, maar het is gebleken, dat het juist andersom is. Hij gevoelde zich uitermate erkentelijk tegenover ons, omdat wü die dieven belet hadden, bij hem in te breken, of zijn tuin beeld te stelen." „Maar wat denk je, dat die dieven met dat beeld hadden willen doen?" „Waarschijnlijk waren zjj van plan, het mee te nemen en het hier of daar tegen een voordeur te plaatsen en dan te bellen. Dat kan je, na het gebeurde bij Manch, gerust veronderstellen. Maar wat ik zeggen wilde van Holster, nu hij stond er op, dat wij met hem zouden meegaan en voor afscheid een druppeltje whiskey nemen en het gevolg was Wellaby zweeg even. „Ik geloof, dat wij gedwongen werden meer dan een druppeltje te nemen", vervolgde hij grinnekend. „Neen, je moet niet denken, dat wij meer gedronken hebben dan wij konden verdragen, maar majoor Holster is zoo'n reuze gastvrije kerel, en hij wilde ons maar niet laten vertrekken. Wij zaten een tijdlang genoeglijk te praten, en dit leidde tot wat men een Momusavond zou kunnen noemen; Manch heeft een lied gezongen.. „Wat heeft Manch gedaan?" vroeg Theo philus in uiterste verbazing. „Hij zong een lied ..Was Holster toen ook in de kamer? Zag werkelijk, dat het Manch was?" „Natuurlijk." „Gelukkig dat hij wist waar het geluid andaan kwam maar ik sta werkelijk ver baasd; ik wist niet dat Manch een zanger was!" „Ik evenmin", lachte Wellaby, „maar het was waarachtig een mooi lied en wel veertig coupletten lang Het spijt mij, dat ik niet meer weet, waar het over gaat. 't Is eigen lijk schande, dat ik het niet weet, want hij zong het tweemaal en ik heb telkens het re frein uit volle vorst meegezongen, en Hol ster ook, want die scheen zich kostelijk te amuseeren." „Maar, beste vriend, Holster heeft niet het minste verstand van muziek, en kan de eene noot niet van de andere onderscheiden." ,Nu, het eenige wat ik je kan verzekeren is. dat hij heeft gezongen als een lijster, en dat hij zei. dat het hem weer herinnerde aan den tijd, toen hij nog onder dienst was," „Nu jelui schijnen een gezelligen avond gehad te hebben", zei oom Chipperton na een oogenblik stilte. „Dat hadden wij", antwoordde Wellaby spontaan, ,,'t Speet mij alleen, dat jelui bei den er niet bij waren. Wij hebben de laatste dagen heel wat opwinding en sensatie be leefd, maar het schijnt Manch werkelijk goed gedaan te zijn Brickie vond het ook. Het heeft Manch heeïemaal ontbolsterd. Hij is in zijn hart een beste kerel, als je hem kent, sn zoo is het met Brickie en den majoor eveneens. Holster heeft aangeboden, om ook lid van het veiligheidscomité te worden." „Hm! Ik geloof anders niet, dat wij op dat terrein verder behoeven te werken", zei Theo philus. „Je kunt er van verzekerd zijn, dat die twee deugnieten die jelui op de vlucht gejaagd hebben een goede les gehad hebben. Ze zullen ons niet meer lastig vallen." Wellaby knikte bevestigend en stond op: (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6