WEET U MAANDAG >ow?; Tteffijidgeest Wulaphone Radio-Bureau PILLARD Co. CyVfodemaAazijn OH n n n H.J.v. LEEUWEN's MEUBELHUIS MODERNE WONINGEN Noo^psctf ZOEKT GIJ Ie KLAS GIJ SLAAGT Hoort en ziet onze Belangrijke prijsvermindering Mantels, Mantelcostuums en Complets Totale uitverkoop restanten van Zomerhoeden 8 8 8 8 g 8 U p FINANTIEEL OVERZICHT 151 Oude Groenmarkt 26 HAARLEM TE HUUR 37.50 per maand HENNEN W. L. 2 BOERENWAGENS Moderne Kinderwagen PARTIC. GELD Groot Bovenhuis Chic gemeub. Pension 20% EXTRA KORTING KOM NIET BIJ ONS K'JKEN KATHOLIEKEN fjrrrrrjrrrrrrrrrjrjfrr^ Onze sorteerinq is v zóó schitterend en de prijzen zQn zóó laaq dat U zeker niet kan nalaten te koopen bij: Geheel compleet f 275.— Nassaustraat 2 - Telefoon 14790 Groote Houtstraat 28-30 l§ VRAGEN BUS BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE VO pi»»*84 DEKENS IÜ MEUBELEN voor uwe vereeniging of gezelschap een SALONBOOTiiitsluitend voor PASSAGIERSDIENST dan zeker bij H. J. FEYE. Door ons zijn in de vaart gebracht 2 nieuwe SALON- BOOTEN, plaats biedend voor 250 en 300 personen. Te bezichtigen aan de KOUDEN- HORN. Booten beschikbaar van 10 tot 300 personen. Vraagt prijs en inlichtingen bij H. J. FEYE, Kantoor Ravelingsteeg 13, Telefoon 11292. Radio en Gramophone in een! Een weergave zooals U bij hel duurste toestel nog nooit hoorde! met motor voor plateau aandrijving 2 jaar garantie. - Een week op proef desgewenscht in termijnen te betalen. In onze etalages Koningstraat etaleeren wij heden diverse restanten en artikelen waarvan wij den verkoop opheffen, tegen spotprijzen. O.a. alle soorten kinderkousen, beneden de helft der waarde JQ 8—13 JUNI 1931. Men zou wenschen, dat de schokken, die de voornaamste beurzen van Amerika en Europa reeds langer dan anderhalf jaar teisteren, van even korten duur en even onschuldigen aard waren geweest als die, welke in ons land zijn waargenomen in den vroegen Zondagmorgen en die aan sommi gen volgens hun uitlatingen het ge voel hebben gegeven tot een interessante natie te behooren. Ongelukkigerwijze geven de schokken, welke de beurzen zoo al niet op hare grondvesten doen wankelen, dan toch in ieder geval verzwakken, aan geen sterveling een bevredigend gevoel. Of men de beursoverzichten volgt van Wall Street, van Frankfurt, Londen, Brussel, Berlijn of Amsterdam, men krijgt steeds denzelfden indruk, n.l. dat nog nergens de lang ver hoopte verbetering in het nabije verschiet ligt. Wanneer men meende, dat er inderdaad binnenkort op een ommekeer gerekend zou mogen worden, zouden dan de besprekingen door Curtius en Briining met MacDonald en Henderson op Chequers gevoerd, welke toch in ieder geval niet op niets zijn uit- geloopen, niet reeds lang te Berlijn in wat hoogere koersen zijn verdisconteerd? Maar neen, het pessimisme in het vroegere Koninklijke en Keizerlijke Rijk is te groot en nieuwe drastische dalingen werden op de Duitsche beurzen in de afgeloopen week geregistreerd. Wat is het eigenlijke voordeel van de jongste Duitsch-Engelsche besprekingen? Dat de aandacht van de geheele wereld en in het bijzonder ook van Frankrijk en Amerika weer is gevestigd op de netelige kwestie der herstelbestalingen. Een niet tastbaar voordeel dus, maar toch niet te versmaden. Ieder mensch met gezond ver stand ziet in, dat het een waanzinnigheid is aan te nemen, dat Duitschland werkelijk tot 1988 zal voortgaan met eenige milliar- den per jaar te betalen en daarom is het onbegrijpelijk, dat een overeenkomst, waar van ieder weet, dat zij onvervulbaar is, zoo lang ongewijzigd blijft bestaan. En ook een moratorium zou geen oplossing brengen. Want slechts van afstel en niet van uitstel hangt het welzijn van de Duitsche natie af En met dat van Duitschland het onze. Dat men ook ten onzent geen hooge verwachtin gen heeft van Duitschland's toekomstige betalingscapaciteiten blijkt wel uit de koer sen van Obligaties der Young Leening, waarvoor niet meer dan even 60 wordt geboden. In den laatsten tijd schijnt weer veel Duitsch kapitaal naar ons land te zijn overgeheveld en vooral te worden belegd in Nederlandsche Staatsobligaties, hetgeen mede de buitengewoon hooge noteeringen voor 4K en 4 pCt. Obligaties Nederland ten gevolge schijnt te hebben (resp. ca. 104 en 102 Wanneer deze hooge noteeringen gehandhaafd blijven, behoort een conversie van i'A pCt. in 4 pCt. Obligaties tegen pari- koers geenszins tot de onmogelijkheden, want zonder twijfel zal aan den Minister van Financiën een verdere verlaging van de rente, welke het Rijk voor zijn geconso lideerde schuld moet betalen, van harte welkom zijn met het oog op de enorme ver mindering, die de Staatsinkomsten uit hoofde van dividend-, tantième-, inkom sten- en vermogensbelasting over het nu loopende jaar te zien zullen geven. Met vrij groote zekerheid valt echter te voorspellen, dat degenen, die in deze tijden van goedkoope rente hun gelden in obliga ties met langen looptijd van het 4j4, 4 en wellicht te zijner tijd 314 rentetype be leggen, zich op den duur een belangrijk kapitaalverlies zullen moeten getroosten, tenzij zij ook bij een stijging van den ren testand weer tijdig de bakens verzetten. De beurs van New-York toonde in de 2de helft van de week meer weerstandsvermogen dan men na de nieuwe scherpe dalingen zou hebben verwacht, hetgeen blijkbaar voor namelijk moet worden toegeschreven aan de onveranderde dividenddeclaratie van de New-York Central. Het schijnt echter, uat het bestuur dezer Maatschappij hoofdzake lijk ter kalmeering van de algemeene ner vositeit tot het uitkeeren van het gebrui kelijke dividend is overgegaan in de hoop, dat de resultaten van het overige gedeelte van het bedrijfsjaar deze declaratie zullen rechtvaardigen. Noch de wederom vermin derde bedrijvigheid in de staalindustrie, die nu op slechts 40 wordt geschat, noch het geringere aantal „car loadings", noch de uitblijvende opleving in de bouw-nijverheid geven op het oogenblik redenen tot gunstige verwachtingen voor de naaste toekomst. In Chicago moesten wederom een aantal finantieele firma's van minder beteekenis hun loketten sluiten. Regelmatige dividend verlagingen en blanco-verkoopen dragen er het hunne toe bij om een rijzing tegen te houden. Ook in Amerika is men weinig ge rust op de kapitaalsvlucht uit Duitschland, die in sommige kringen beschouwd wordt .als het gevolg van de vrees voor een pene tratie van het Bolsjewisme. Zeker is het, dat een vlucht van kapitaal uit het toch reeds zoo kapitaal-arme land noodlottig moet werken, want het eenige wat Duitsch land op het oogenblik noodig heeft, is juist kapitaal en vermoedelijk is er geen schijn van kans om buitenlandsche geldgevers te vinden, zeker niet in voldoende mate. Inte gendeel schijnen Amerikaaansche credieten voortdurend te worden opgezegd, zoodat het land op het oogenblik als het ware wordt leeggepompt. En dan verlangt men jaarlijks nog een paar duizend millioen goudmark a fonds perdu van het uitgezogen land. In Amsterdam denkt men er nog niet aan zijn apathische houding prijs te geven en de meeste fondsen ontmoeten niet de ge ringste belangstelling. Slechts voor solide binnenlandsche obligaties ontwikkelt zich een toenemende vraag, zoowel voor eigen als voor buitenlandsche rekening. Na de ontzettende koersverliezen, die de houders van aandeelen zich hebben moeten getroos ten, is men er blijkbaar vóór alles op be dacht het te beleggen kapitaal veilig te weten, waarbij de kwestie van het rende ment slechts een secundaire rol speelt. Het gevolg is, dat er zoo goed als geen vraag is naar aandeelen, ook niet naar die soorten, die volgens de tegenwoordige koersen en dividenden een zeer ruim rendement laten. Hoe kort is het nog geleden, dat men op de beurs elkaar aandeelen tot prijzen van 600— 900 vrijwel uit de hand rukte en op ver wachtingen van „dikke" claims becijferde, dat binnen vier of vijf jaar die aandeelen aan den kooper „niets meer zouden kosten". Inderdaad is de kostprijs van tegenwoordig niet veel meer, maar zóó had men het niet bedoeld. De ontnuchtering is gekomen en in de stemming van „the day after the night before" voelt men den gebruikelijken afkeer van datgene, wat eerst de oorzaak van den roes was. „Geen aandeelen!" is nu het parool en men denkt blijkbaar aan de veiligheid van balfjaarlijksche coupons van weduwen- en weezenbelegging en aan de trouwe coupon- schaar, die voorloopig geen gevaar loopt door het knippen van dividenden ontijdig te ver slijten. Rg. Vraag: Hoe moet men een parketvloer be handelen om schoon te krijgen? Antw.: Afwrijven met staalkrullen: daarna opwrijven met was. Vraag: Hoe krijg ik bloedvlekken uit een beige zomermantel? Antw.: Men legt fijn rijstemeel, dat met koud water een dikke brij vormt, op de vlek en laat dit drogen. Is die volkomen droog, dan wordt het afgeborsteld. Is de bloedvlek nog niet geheel verdwenen, dan herhaalt men deze behandeling. Vr.:.Er is in Hillegom herijk geweest, zon der dat wij daar iets van hebben vernomen. Kunt u mij zeggen in welke plaats, liefst het dichtst bij Hillegom, het weer herijk is en op welke dagen? Antw.: Te Den Haag. Nadere inlichtingen verstrekt de politie te Hillegom. Vraag: Wie is de uitgever van het blad „De Manufacturier' en wat is de abonne mentsprijs? Antw: Het adres van den uitgever is N. Z. Voorburgwal 278—280, Amsterdam. De abonnementsprijs is f 5.per jaar, franco per post. Het blad verschijnt tweemaal per maand. Vr. 1: Hoeveel bedragen de invoerrechten voor bloembollen, tulpen, narcissen, hyacin ten, crocussen en gladiolen in Duitschland. Vr. 2. Idem in Oostenrijk? Antw. 1 en 2: Wendt u tot het secretariaat v. d. Alg Vereen, voor Bloembollencultuur te Haarlem of tot de Kamer van Koophan del in uw district. Vraag 1Is onze Bisschop Mgr. Aengenent al eens meer naar Rome geweest? 2. Wanneer beginnen de vacantie's op het R. K. Lyceum Zijlweg, Overveen. 3. Welke Maggi-soepen mag men op Vrij dag gebruiken? Antw. 1: Ja. 2: Wendt u tot den rector van dit Lyceum. 3: De zoogenaamde magere. Vr. Omtrent loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Is een caféhouder verplicht auteursrecht te betalen voor accordeon met viool, daar deze niet van muziek spelen? Antwoord: Ja. Vraag: Moet men voor een accordeon, welke men in Duitschland koopt, nog in voerrechten betalen? Zoo ja, hoeveel? Antw.: Ons niet bekend. Vraag: 1. Hoe kan ik inktvlekken uit een eikenhouten tafel krijgen? 2. Kunt u mij een recept geven voor het maken van 2 liter vanille-ijs? Antw#ord: 1. Met citroen- of zuring- zuur, daarna weer wrijven met was. 2. 1. L. melk, 1 L. room, 8 eierdooiers, 300 gram suiker, 1 stokje vanille. Breng op een hoekje van de kachel de melk langzaam aan de kook met de vanille, voeg dan den room toe. Klop de eierdooiers met de suiker, voeg hierbij het kokende mengsel van melk en room, waaruit de vanille verwijderd is en laat de vla, onder goed roeren op de kachel binden. Laat ze daarna, onder af en toe roeren, om het vor men van een vel te voorkomen, geheel koud worden. Het ijs maken geschiedt als volgt: Spoel voor het gebruik de ijsbus en den vleugel flink af. Vul de bus met de koud geworden vla; plaats de bus in het emmertje op de daarvoor bestemde spil. Sluit de bus en leg er een draainrichting overheen. Klop het ruwe ijs fijn, vul de opening tusschen bus en emmer, met ijs en zout, 3 kopjes ijs tegen 1 kopje zout, tot aan het deksel der bus. Breng nu de bus in draaiende beyreging, eerst langzaam, later iets vlugger, tot het draaien moeilijker gaat, waaruit blijkt, dat de vla bevroren is. Neem dan den vleugel uit de bus, strijk er, zoo vlug mogelijk, het aanhangende ijs af, sluit de bus weer en plaats een kurk in de opening van het dek sel. Zorg er voor, dat hierbij geen pekel in de bevroren vla komt. Bedek nu de ijsbus geheel met fijngeklopt ijs en zout, plaats den emmer in een bak, om het water op te vangen, dat door een opening in den wand loopt. Laat het geheel in een wollen kleed gepakt een paar uur rijpen, waardoor het ijs smakelijker wordt. Vraag: Hoe bereidt men slagroom? Antwoord: Voeg bij den room een weinig suiker en sla den room tot hij stijf is. Vraag: Bestaat er in Haarlem een R. K. Korfbalclub voor jongens? Zoo ja, waar is die dan gevestigd? Antwoord: Tot op heden is ons van een dergelijke vereeniging in Haarlem niets be kend. De revolutie-poging in Peru Verbanning van personen. In verband met het ontdekte revolution- naire complot zijn in Peru talrijke perso nen gearresteerd; 42 personen werden ver bannen naar het eiland San Lorenzo. De staat van beleg blijft voorloopig nog gehandhaafd. De Belgische Regeeringsverklaring Het debat De Belgische Kamer heeft het debat over de regeeringsverklaring voortgezet. Vandervelde (Soc.) stond er op, aan te toonen, dat de socialisten nooit geweigerd hebben mede te werken aan een financieele politiek, die streeft naar het evenwicht der begrooting, daarbij rekening houdend met de sociale verzekeringen. Hij was van meening, dat Renkin inzake de taalkwestie minder precies is dan Jaspar. De socialisten zijn vol zorg voor de toenade ring van onze beide bevolkingsdeelen. De taalkwestie is in het oog van de socialis ten slechts een afleidend middel voor het na tionalisme. Van Cauwelaert (Kath.) verklaarde, dat de geheele rechterzijde aan Renkin haar besten steun zal geven; de Katholieken zijn steeds bereid om alle uitgaven goed te keu ren, die onontbeerlijk zijn voor de nationale verdediging, en zullen de regeering volledige medewerking geven bij het in evenwicht brengen van uitgaven en inkomsten. Spr. eischte een nationale en definitieve oplossing van "de taalkwestie. In zijn antwoord aan Vandervelde zegde de eerste minister Renkin, dat het kabinet zal trachten het vertrouwen des lands door zijn daden te winnen, dat het zijn best zal doen de begrooting in evenwicht te brengen met handhaving van een billijke verdeeling van de fiscale lasten en dat het zal pogen de taalkwestie op te lossen in een eens gezindheid, die zal voortspruiten uit de lief de voor het land. Over de kwestie der nationale verdediging zeide Renkin, dat het land den oorlog niet wil en dat door hetgeen België voor de nationale verdediging van zijn grondgebied doet, niemand bedreigd wordt. Ondanks de moeilijkheden van het oogen blik heeft de regeering vertrouwen in de toe komst van het land. De toestand in Spanje Aftreden der voorloopige regeering geëischt Gisteren werden in het centrum der stad Madrid verschillende communistische be toogingen gehouden, waarbij het aftreden der huidige voorloopige regeering werd ver langd. Eenige malen moest de politie hard handig ingrijpen. Volgens de autoriteiten waren de inciden ten niet van groote beteekenis. Luchtpostverbinding tusschen Amerika en Europa Plannen in de Ver. Staten Naar vernomen werd, wordt door den Di recteur-Generaal der Amerikaansche poste rijen, Brown, de uitvoering overwogen van de reeds lang in studie zijnde plannen tot het instellen van de luchtverbindingen tus schen de Ver. Staten en Europa en wel via de Hudson-baai, Groenland, IJsland, de Faröereilanden, Kopenhagen en vandaar luchtverbindingen naar West-, Middel- en Oost-Europa. Zandtrein ontspoord Wijziging examencommissie Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is ingetrokken de aanwijzing van T. J. Bezemer, hoogleeraar aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, als deskundige bij de eindexamens aan de afdeelingen H. B. S. van het Christelijk Lyceum en van het gemeentelijk Lyceum te Haarlem, en als zoodanig in zijn plaats aangewezen dr. G. W. Kernkamp, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Geringe materieele schade Vanmorgen te omstreeks 6 uur kwam een Zandtrein van de richting Rietlanden aan het 4e perron van het Centraal station te Amsterdam. Waarschijnlijk door verkeerden wisselstand ontspoorden twee zandwagens, die midden in de treinformatie reden. De materieele schade is betrekkelijk gering. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Direct is begonnen met het lossen van de wagens, terwijl het verkeer over een ander spoor werd geleid. Prinses Juliana Haar verblijf te Parijs. H. K. H. Prinses Juliana zal een week langer dan de Koningin en de Prins te Parijs verblijven om verschillende merkwaar digheden van deze stad te bezoeken. Examen Nuttige Handwerken HAARLEM, 12 Juni. (Rijkskweekschool) Geëxamineerd 4 candidaten. Geslaagd de dames A. J. Appelboom, N. Buys, T. W. Hoogerbeets, A. M. Jellema, allen te Haar lem. Eigenaardig, dat er nog altijd lezers zijn, die mij vertellen dat ze mijn stukjes ge nieten en nog altijd niet weten dat het cijfer erboven niet het aantal stukjes aangeeft maar het aantal Stichters. Mijn doel is (ze zeggen wel eens: ge haalt 't nooit) duizend, maar één duizend, van zulke vrienden (innen) bij elkaar te krij gen, Stichters en (of) Stichteressen die mij ieder ineens of bij gedeelten honderd gul den schenken. lederen keer dat er een bij komt gaat het cijfer boven mijn stukjes een punt omhoog. Daarom blijft na een on gelukkige week (dezulken zijn er tegenwoor dig nogal) 't cijfer hetzelfde en kan 't soms, na een uitzonderlijk gelukkige week, wel eens met twee tegelijk omhoog gaan. Van omhoog gaan is anders den laatsten tijd weinig te bespeuren. Men zou zoo zeg gen, dat de motor vastgevroren zit. Brrr! Gesproken van die vrienden die mij ver tellen dat ze mij allang kennen uit mijn stukjes: Niet zoolang geleden zeide een meneer tegen een mijner confraters, die over is uit de Missie: „O, bent U pater XYZ? Al vaak van gehoord." Deze stak meteen zijn hand uit en zeide: „En nog nooit iets van U voor mijn Missie gehad". De arme meneer bemerkte te laat dat hij zich vergaloppeerd had. De omstanders lachten en hij moest zijn portemonnaie voor den dag halen. Nu behoeft u niet bang te zijn mij te vertellen dat u mijn pennevruchten leest. Ik zal u niet beschaamd maken. Daar ben ik veel te bescheiden voor!!! 't Is al mooi, dat men leest wat ik schrijf. Den een of an deren keer krijgt u wel eens een goede bui en zegt u tot uzelf of tot uw huisgenooten: Het wordt toch tijd dat wij Father Lefeber ook eens een beetje helpen. Niet te lang wachten, hoor. Zoo u weet: als u mij een briefkaartje schrijft, ben ik altijd bereid zelf iets goeds te komen ha len of te komen bespreken. 3t. Bonifacius-Missiehuis Hoorn FATHER LEFEBER Directeur U kunt ons ook helpen door ons geld te geven tegen rente zoolang u leeft. Na Uw dood wordt het geld gebruikt voor de op leiding tot priester. de goedkoopste meubelzaak hier ter stede? Zoo niet, leest dan onder staande prijzen en u komt evenals duizenden andere koopers voor u, tot de overtuiging dat ondanks alle hum bug-aanbiedingen en lokprijzen, wij sinds zeven jaar in Haarlem de goedkoopste zaak zijn en blijven. WILT U EEN BEWIJS? Zoodra een advertentie van ons in de courant is geplaatst, komen ver schillende mijner z.g. concurrenten zich voor mijn étalage overtuigen van de prijzen, welke zelfs voor hen een raadsel zijn. Divans 25.00, 17.50, 12.90, 9.50 Eiken Dressoir vanaf 24.50 Theemeubelen vanaf 9.50 Kapstok vanaf 2.90 Ovale en ronde Salon tafels vanaf 7-25 Spiegels, groote maat, geslepen glas 9.50 Boekenkasten vanaf 15.50 Bloemtafels 1-80 Rookfauteuils, losse damast kussens 14.90 Divankleeden (groote keuze) vanaf f ^.30 Tafelkleeden 4-2[' Kapstokkleeden 2.25 Schoorsteenloopers 2.90 2-persoons bedstellen, 3deelig m. schuine peluw en 2 ka pokkussens 22.50 Eiken Slaapkamer, bestaande uit spiegelkast (legkast), waschkast met wit marmer en geslepen spiegel, 2-per soons ledikant, nachtkastje met marmeren tafel, 2 eiken stoelen m. rietmat 129.50 Schilderstukken. grootste maat, m. gouden of zwarte lijst I 5-95 2 Fauteuils, 4 Stoelen v.a. 25.00 2 Clubcrapauds, geheel vee- rend en 4 stoelen met vee- ren met moquette 72.50 Moderne garnituren m. losse zittingen en effen stof, di- verse kleuren 42 30 Enorme sorteering Waaier, Chester field, Bergère en moderne clubstellen Woningbureau „NOORD-HOLLAND". Allard Piersonstraat 12, Telef. 14368. Te koop 6-weeksche en 3-daagsche kuikens a 0.30, bij j. v. d. BRONK, Joh. Verhulstweg, Santpoort-Station. Te koop Te bevragen: BISCHOP, Peperstraat 10, Beverwijk. dikke banden. Spotprijs. Anthonie- straat 81 zw. direct beschikbaar voor goede eerste hypotheken, uitsl. op eerste klas boerderij of land. Geen tusschenper- sonen. Brieven onder no. 10484, bur. van dit blad. te huur, centrum stad, ook zeer ge schikt voor atelier, 30.p. mnd. Br. onder no. 10482, bur. v. d. blad. ter overn., lsten stand, bij Concertge bouw te Amsterdam. Het geheel bevat vrij bovenhuis, badkamer, groot en ruim, 4500. Inl. P. J. SCHRAGE, Lijnbaansgracht 74 d, Amsterdam. UPOMS koopt niet in winkels waar onze delijke of N. Malthusiaanscne artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan Stationboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVt„l i V^oro^r- TELEFOON 433 EN 433 ■wanneee UJ beslist méep «wil betalen TEL:S1h1h DRIE LUNEN» BILDEPDUKSTPAAT 77-85 AMSTERDAM VOGELZANG lOIOIOIOiOiOIOIOIOIOiOaOIOIIOIOIOiOIOIOIOiOIOIOIOIOICIOIOAOAOIOIOiOIOIOIOIOIOIO»^ 8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8