W.J.B.v. UEMT HUIZING'S DE BETEEKENIS VAN HET DUITSCHE BEZOEK Stadsnieuws M den bovensten Candidaat van lijst KATHOLIEKEN! STEMT 24 JUNI a.s. TWEEDE BLAD DINSDAG 16 JUNI 1931 BLADZIJDE BRIEVEN UIT ENGELAND Uitvoering Ziektewet Aanmelding noodig binnen tweemaal 24 uur Provinciale Staten van Noord-Holland cMUZIEK De gemeente-on tvanger van Heemstede Christelijk Lyceum De presidents wisseling in Frankrijk pfBSiA Het gouden feest der N. Z. H. GEMENGD NIEUWS Het ongeval op de Keizersgracht te Amsterdam Alleen het hokje vóór den naam VAN LIEMT rood maken Wervelstorm boven België Hevige kampongbrand 292 woningen in de asch gelegd Mgr. Heijlen aan een ongeluk ontsnapt KUNST EN KENNIS Het Amsterdamsch Tooneel De Wensch Lijst 5 W. J. B. van Liemt SOCIAAL LEVEN De arbeidstijd in de mijnen Schoenenmagazijn Groote Houtstr. 42-44 Er is niet alleen door de Engelsche en Duitsche pers, maar door de bladen van heel Europa en Amerika aan het bezoek van Rijkskanselier Bruening, en den minister van Buitenlandsche Zaken, von Curtius, aan hun Britsche ambtgenooten een aandacht geschonken, grooter nog dan doorgaans aan internationale minister-ontmoetingen gegund wordt. Omgekeerd evenredig aan die belang stelling is de voorlichting geweest. Een ontvangst, die de heer Bruening na zijn te rugkeer uit Chequers te Londen aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers beloofd had, werd zelfs afgelast op den na drukkelijk uitgesproken wensch van Mr. Macdonald, ofschoon deze den ondanks zijn betrekkelijke jeugd zoo bezadigden Rijks kanselier wel niet van loslippigheid ver dacht zal hebben. Als journalist is men licht geneigd per soonlijkheden, die zich niet bijster vrijgevig tegenover de pers toonn, te „straffen" door middel van een minder welwillende „recensie". Natuurlijk kan den Duitschers, als gasten, geen blaam treffen voor de op vallende geheimdoenerij, welke hun bezoek gekenmerkt heeft, maar alles wel beschouwd kunnen wij ook de heeren MacDonald en Henderson niet al te hard vallen. Ik geloof zelfs, dat hun uiterste omzichtigheid, of schoon voor ons, mannen van de pers, wat onaangenaam, ten volle gewettigd was. De te Chequers gevoerde besprekingen droegen geen officieel en nog veel minder een bindend karakter. Zij waren niets an ders dan een persoonlijke gedachtenwisse- ling tusschen de leidende ministers van twee landen. Wanneer dezen niét met elkaar kun nen spreken zonder verplicht te zijn daar van, door bemiddeling van de pers, rekening en verantwoording af te leggen, dan wordt elk vertrouwelijk overleg onmogelijk. Bovendien gingen de aangelegenheden, welke ter sprake werden gebracht, niet al leen Engeland en Duitschland aan. Een groot aantal andere landen was er evenzeer bij betrokken en op niet één punt had, zonder de toestemming dier landen, een besluit kunnen worden genomen. Elke meer gede tailleerde mededéeling omtrent de bespre kingen, had elders, en ook in Engeland en Duitschland zelf, aanleiding kunnen geven tot verkeerde uitleggingen en noodlottig misverstand. Bovendien moest, vooral met het oog op het wantrouwen van Frankrijk, elke schijn vermeden worden dat de Engel- schen en Duitschers bezig waren eigenmach tig „besluiten" te nemen, om aldus andere landen voor half-voldongen feiten te stellen. Wij kunnen iets voelen voor de meening van sommige Engelsche bladen, zooals de „Daily Express", die volhouden dat het be ter geweest was indien deze ontmoeting op dit tijdstip niet plaats gevonden had. Maar nu zij wel heeft plaats gehad, gelooven wij. dat Mr. Macdonald zeer verstandig gehandeld heeft door haar, voor zoover dit in zijn macht lag, een volkomen „besloten" karakter te ge ven. En hiertoe bestond nog meer reden, omdat vraagstukken onder de oogen gezien zijn waarvan Mr. Macdonald, toen hij een paar maanden geleden de uitnoodiging tot de Duitschers richtte, niet voorzien kon, of in ieder geval niet voorzien heeft, dat zij een zooveel ernstige wending zouden nemen. Het is hoogst twijfelachtig of hij anders de uitnoodiging gedaan zou hebben. Want het heeft geen oogenblik in zijn be doeling gelegen met de Duitschers dringen de aangelegenheden te behandelen, waar over ook andere landen zeggenschap hebben. Hij heeft de beide ministers verzocht naar Londen te komen om geheel andere redenen en met andere oogmerken. Hij heeft de openbare meening in Duitschland er van willen doordringen, dat zijn regeering er niet aan denkt, dat land in het diplomatiek ver keer te isoleeren, een verdenking, die tij dens Mr. Henderson's verblijf te Parijs in Berlijn gerezen was. Hij heeft verder de positie der Duitsche regeering tegenover de „Nazi's" althans wat de buitenlandsche politiek aangaat willen versterken. En ten slotte heeft hij aan heel de wereld, en meer in h bijzonder aan Frankrijk, te kennen willen geven, dat Engeland de Eu- ropeesche aangelegenheden niet meer beoor deelt op den grondslag der door den oorlog geschapen verhoudingen, omdat het zich niet nader acht te staan bij een zijner voorma- je bondgenooten dan bij Duitschland. Wij gelooven dat hierin, en niet in de gevoerde besprekingen, de beteekenis gezocht moet worden van de uitnoodiging aan de Duitsche ministers en van hun verblijf te Londen. De Labour-regeering heeft op eenigszins demonstratieve wijze te kennen willen ge ven dat de oorlog het laatste restje van zijn beteekenis als vriendschapsmeter voor de verschillende landen verloren heeft. - Al thans wat Engeland betreft. De ontvangst der Duitsche ministers is statiger geweest dan anders buitenlandsch staatslieden ten deel valt. Zij zijn verwel komd geworden door een oorlogsschip een eerbewijs dat eigenlijk slechts aan staatshoofden en bij hooge uitzondering aan ministers van een verbonden land verleend wordt. Mr. Macdonald heeft een audiëntie voor hen „bewerkt" bij den koning, en deze audiëntie moest dienen als symbool van het volmaakte herstel der Engelsch-Duitsche vriendschap. Alles is gedaan om het bezoek tot een „symbool" te maken, en tot een vriendschapsbetooging tusschen twee naties. Kenschetsend is het ook dat de Duitschers bij hun vertrek de heeren MacDonald en Henderson uitgenoodigd hebben tot een te genbezoek te Berlijn. Ook dit is wèl tus schen staatshoofden, maar niet tusshcen ministers gebruikelijk. Maar hieruit moet niet worden afgeleid dat door de Engelsch-Duitsche ontmoeting de Europeesche vrede weer eens bevestigd ge worden is. Ja, als Fransche en Duitsche mi nisters elkaar, hetzij te Parijs, hetzij te Berlijn, op zoo vriendschappelijke en op vallende wijze ontmoet hadden, dan zouden er redenen zijn te spreken van grooten voor uitgang in de ontwikkeling der internatio nale verhoudingen. Maar de nuchtere waar heid is dat de Engelsch-Duitsche betrekkin gen sinds lang reeds voortreffelijk zijn. Op niet één belangrijk punt bestaan meenings- verschillen tusschen Londen en Berlijn, en de Labour-regeering is samengesteld uit mannen, die voor het meerendeel nooit een geheim gemaakt hebben van hun Duitsche sympathieën. De uitnoodiging en het bezoek hebben niet kunnen beoogen de betrekkin gen, die zoo hartelijk mogelijk waren, min der. onhartelijk te maken. Zij beoogden de bestaande hartelijkheid wij zouden zelfs mogen spreken van een zekere En gelsch-Duitsche solidariteit voor heel de wereld ten toon te spreiden. In Frankrijk zal men dit des te duidelijker begrijpen, aangezien de heer MacDonald ge durende de twee jaren van zijn minister schap, nóch als particulier, nóch officieel, een voet in dat land gezet heeft, en zelfs zijn vacantiereizen naar Duitschland maakte. NESSUNO. Het Bestuur van den Raad van Arbeid te Haarlem; gezien artikel 50, eerste lid, sub g, der Ziektewet; gelet op art. 4 eerste lid van het Koninklijk Besluit van 26 Februari 1930 no. 48; besluit tot het vaststellen der vol gende conrole-voorschriften: Artikel 1. De verzekerde die, ingeval van ongeschikt heid tot het verrichten van zijn arbeid we gens ziekte, aanspraak maakt op ziekengeld waaronder voor de toepassing dezer voor schriften elke andere uitkeering in de plaats van ziekengeld is begrepen is verplicht van die ongeschiktheid zoo spoedig mogelijk en in elk geval binnen tweemaal 24 uur melding te doen op een der volgende plaat sen: het kantoor van den Raad van Arbeid te Haarlem, Statenbolwerk 1; het kantoor van den Raad van Arbeid te IJmuiden, Vischhal; de kantoren der Posterijen in het gebied van den Raad van Arbeid. Dit Besluit ligt ter Secrtarie van den Raad van Arbeid te Haarlem ter inzage. Ziekmeldingsformulieren zijn kosteloos ver krijgbaar aan de kantoren der Posterijen en moeten in de daarbij verstrekte enve loppe ongefrankeerd worden ingezonden bij den Raad van Arbeid te Haarlem. De watervoorziening van Marken Aansluiting bij het Provinciaal Bedrijf Het gemeentebestuur van Marken heeft zich verleden jaar tot ons College gewend, schrijven Ged. Staten van Noord-Holland, met de vraag te willen onderzoeken, of aan sluiting van dat eiland op het net van het Provinciaal Waterleidingbedrijf mogelijk was en eventueel een kostenberekening daarvan op te maken. Hoewel de eilanden niet tot het voorzie- ningsgebied van dit bedrijf behooren. kwam het ons alleszins gewenscht voor, op dit ver zoek in te gaan De wijze toch, waarop men zich op Marker tot op heden in het alge meen, doch bijzonderlijk gedurende perioden van groote droogte, ten aanzien van drink en werkwater beholpen heeft, strijdt met de eerste beginselen der hygiëne. Op het eilana zelf zijn geen andere dan de tot nu aangewende en onvoldoende ge bleken middelen tot verkrijging van dat wa ter aanwezig. Immers in verband met de geo-hydrologi- sche gesteldheid mag als vaststaande worden aangenomen, dat in den bodem geen bruik baar zoet water kan worden aangetroffen. Wegens de verregaande vervuiling van het oppervlaktewater, dat bovendien brak is, komt dit evenmin in aanmerking. Verbetering is mitsdien alleen te verkrij gen door aansluiting aan een op het vaste land bestaand buizennet, waarvoor topogra fisch slechts dat van het P. W. N. aandacht verdient. Termen waren derhalve te over, om na te gaan, of dit bedrijf technisch in staat zou zijn, om Marken uit zijn isolement op het gebied van drinkwater te verlossen en of de daaraan verbonden kosten voor redelijke financiering vatbaar zouden zijn. De uitkomst van dat onderzoek is geweest, dat het technisch mogelijk bleek tusschen gemeld buizennet en Marken eene verbin ding te maken door het leggen van een dubbelen geïsoleerden stalen zinker door de Gouwzee van de ringleiding af, die zich in de gemeente Katwoude in den voet van den zeedijk bevindt. De ligging van de verbindingsleiding is gedacht naast en evenwijdig aan den zich onder water be vindenden dam tusschen Marken en het vasteland van Noord-Holland. Aangezien de scheepvaart dezen dam wegens de geringe vaardiepte mijdt en zich alleen bedient van de middenin gelegen coupure van enkele honderden meters, zal slechts inbaggering van laatstbedoeld stuk noodig zijn. De kosten dezer voorziening met inbegrip van het distributienet ter plaatse zijn op rond f 100.000 geraamd, waarvan f 50.000 als door de abonnementsgelden gedekt be schouwd kunnen worden, zoodat nog voor een bedrag van f 50.000 dekking moet wor den gezocht. Ged. Staten zouden ten laste van de pro vinciewillen brengen de jaarlijksche kosten van rente, aflossing en onderhoud van 20 pet. van het totaal der aanlegkosten. Gecombineerd concert Het mannenkoor „Proza en Poëzie", di recteur Jan Booda, zong gisteravond in de Gemeentelijke Concertzaal de twee koor werken, waarmede het op het jongste zang concours te Zandvoort twee eerste prijzen behaalde: „Bede" van Roeske en „Boeren feest" van Dresden. De „Bede" voldeed ons in deze groote zaal meer dan in het Kurhaus te Zand voort. Dit koorwerk klonk hier lichter en transparanter. Den loop der stemmen, die eenigszins polyphoon is, kan men thans beter volgen. Opvallend was het verschil in tempo. Booda nam het tempo iets vlug ger, waardoor het werk een soepele: gang verkreeg. Had hij dit in Zandvoort even eens gedaan, het koor zou van de eerste prijswinnaars niet no. 2, doch wellicht no. I in zangnummer zijn geweest. Jammer dat in het laatste couplet het toonpeil werd opgedreven. Dit berokkende eenige schade aan klank en samenzang. „Boerenfeest", waarmede „Proza en Poëzie" in den Eerewedstrijd den hoogsten prijs verwierf, genoot ook een sterk muzi kale verklanking. In de vlugge passages mo ge de tekst niet immer even duidelijk te verstaan zijn, het blijft voor P. en P. een bewonderenswaardige prestatie. Typee ring, declamatie, veelstemmigheid (het is soms 6-, 7-stemmig) intoneering en rhyth- me eischen geweldig veel. Booda toonde hiermede zijn groote be- heersching en slagvaardigheid. Begrijpelijk is het, dat het koor deze gelegenheid aan greep om hun dirigent nogmaals, thans in het openbaar, te huldigen. Een hulde, waarmede het gansche auditorium van har te instemde. Het Kinderkoor zong op dit concours de groote Cantate „Het Ouderhuis" van Rich. Hol, „Een oud Sprookje" van Cath. van Rennes, eenige liederen en het vrije werk, op den wedstrijd gezongen: „Zingelingj", van H. J. den Hertog. De zaal was stamp vol, de temperatuur naderde het kook punt. Bestaat er nog ventilatie in onze concertzaal? O. K. Reisbureau Lindeman Het kantoor der N. V. Nederlandsch Reis bureau v.h. A. J. Lindeman en Co., dat te dezer stede tot voor eenige dagen gevestigd was Stationsplein 13 naast den ingang van het station, is gisteren van huisvesting ver anderd en thans gevestigd Barteljoris- straat 3. Hoewel men een reisbureau gaarne denkt in de omgeving van een plaats, waar drukke passage van reizigers plaats heeft (hier het station), en dit ongetwijfeld ook veel voor- deelen heeft, was de directie van „Linde man" te Amsterdam, welke sinds eenige jaren dezelfde is als die van „Lissone" te Den Haag, er van overtuigd, dat men het reizend publiek meer van dienst kan zijn met een reisbureau, indien dit in het cen trum der stad gevestigd is. Naast deze waren er nog andere drjfvee- ren tot verhuizen, en wel eerstens die, om het publiek een geriefelijker gelegenheid te scheppen, hun reizen samen te stellen en te bespreken, en tweedens die, om ook het kantoor Haarlem te doen deelen in de ver beteringen, welke de andere bureaux van de N. V. Ned. Reisbureau den laatsten tijd hebben ondergaan en die gericht zijn op uniformiteit in de inrichting der onderschei dene kantoren. In alle opzichten heeft men in Haarlem dit doel bereikt en het kantoor aan de Bar- teljorisstraat is ingericht als een all-round reisbureau, dat vrijwel alle denkbare biljet ten voor spoorwegen in binnen- en buiten land direct uit voorraad samenstelt en af levert, en tevens in staat is alle voorkomende lucht- en scheepvaartpassages langs directen weg af te sluiten. Het Haarlemsche bureau staat dus in geen enkel opzicht achter bij de groote kantoren te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De cliënten worden voor den verkoop en inlichtingendienst uitsluitend bediend door personeel hetwelk mede door zijn dienstrei zen op jarenlange practische ervaring kan bogen. De inrichting van het nieuwe bureau is volgens de modernste eischen, gemakkelijk en zeer practisch, zoodat het bedienen van cliënten op rustige wijze kan geschieden, wat voor een reisbureau bijna een vereischte genoemd mag worden. Bij de opening sierden eenige bloemstuk ken het bureau op. Ongetwijfeld heeft onze stad met omge ving door deze verplaatsing een reisbureau gekregen, waarop haar belangrijkheid ha.ar recht geeft. De gemente-ontvanger van Heemstede, jhr. R. W. F. van Muhlen, is vandaag 25 jaar als zoodanig in functie. Gisteren slaagden voor het eindexamen wis- en natuurkundige afd. H B. S. 5-j. c. de dames P. J. Koning, G. J. Schreuder, J. Ver burg en de heeren P. J. van der Giessen, IJ. E. H. Norel, J. Sluiter, N. H. van Steenwijk, J. A. Versluis en G. J. Wassenaar. Afgewe zen: één. Officieele ontvangst ten Stadhuize Burgemeester en Wethouders zullen ten Stadhuize officieel ontvangen: a. op Woensdag 1 Juli a.s., des namiddags om 9 uur, de deelnemers aan de algemeene vergadering van de vereeniging van Neder- landsche Arbeidsbeurzen; b. op Maandag 6 Juli a.s., des namiddags om 9 uur, de deelnemers aan de jaarverga dering van de Vereeniging van Gasfabrikan- ten in Nederland. De overdracht van het Fransche presidentschap. De menigte wachtend voor het stadhuis te Parijs op de komst van Doumer. Prov. Staten van Noord-Holland Zomerzitting De eerste gewone zitting der Prov. Sta ten van Noord-Holland zal worden ge opend op Dinsdag 7 Juli half twaalf. In de op dien dag te houden vergadering zal in de eerste plaats worden overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. Daarna zal de vergadering worden ver daagd tot Woensdag 8 Juli, half elf, als wanneer de verkiezing moet plaats heb ben van leden van Ged. Staten. De vergadering zal daarna worden ver daagd tot Dinsdag 21 Juli, half elf, ter behandeling in openbare vergadering van de punten der agenda, die door de com- missiën zullen zijn onderzocht. Zoo noodig zal de behandeling den volgenden dag, eveneens te half elf, worden voortgezet. Viering te Leiden Directie en commissarissen van de Noord en Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij de meesten vergezeld van hun dames, heb ben gisteren een bezoek aan Leiden ge bracht. In het versierde administratiegebouw had een ontvangst plaats, waarbij ook het te Leiden en omgeving gestationneerde per soneel vertegenwoordigd was. Achtereenvol gens voerden het woord de heeren Kapel namens de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Noordwijk, Mooykind namens de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Katwijk, van Gijn, stationschef te Leiden. Deze toespraken gingen vergezeld van het aanbieden van bloemstukken, waaronder ook eenige in den vorm van de locomotief van de tram in 1881 en een van een modernen motorwagen. De directeur, de heer ir. W. J. Burgerdijk, sprak woorden van dank. Het lijk van den aannemer te voorschijn gebracht Te ruim twee uur gistermiddag was het opruimingswerk zoover gevorderd, dat men door gaten en scheuren in de puinmassa het bedolven slachtoffer zien kon. Het lag ter hoogte van het rechter gedeelte van het oude gebouw. Lichaam en hoofd waren zwaar verminkt. De aanwezige doctoren van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst zagen dan ook met èèn oog opslag, dat de dood was ingetreden. Waar zulks onomstootelijk vast stond, gaf de com mandant der brandweer, de heer C. Gordijn Jr., order, het verdere weggraven van het puin voorloopig te staken. Hij achtte het be ter, dat in verband met het gevaar voor een nieuwe instorting stutten werden aange bracht, alvorens men voort zou kunnen gaan met het bevrijden van het lichaam van den bedolven aannemer Om twee uur begon de brandweer het puin van den ingestorten achtergevel te stutten, opdat bü de pogingen om het lijk van den 34-jarigen aannemer te bevrijden, zoo min mogelijk gevaar zou zijn dat dit puin in be weging kwam. Tegen drie uur was de brandweer daar mede gereed en daalden enkele brandwachts in de diepte af, waar het lijk lag. Het be vrijden ervan kostte eenige moeite, aange zien de beenen van het slachtoffer in het puin bekneld zaten. Te drie uur was het lichaam bevrijd en werd het stoffelijk over schot door een auto van den G. G. en G. D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De brandweer rukte daarna in omdat haar hulp niet meer noodig was. De bouwkundige autoriteiten van Publieke Werken en van den Bouw- en Woningdienst beraadslagen thans over de beste wijze waar op men het gedeelte van het gebouw, dat is blijven staan, zal afbreken. Waar gevaar voor nieuwe instortingen nog altijd aanwezig is, werd besloten het gedeel te van de Keizersgracht tusschen Raadhuis straat en Leliegracht, waaraan het gebouw is gelegen, voor alle verkeer gesloten te hou- den. Wellicht zal dit ook heden nog het ge val zijn. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. Groote verwoestingen - Drie dooden Vele gewonden Een wervelstorm heeft in België groote verwoestingen aangericht, waarbij drie per sonen gedood en verscheidene gewond wer den. In verschillende plaatsen werd de oogst volkomen vernield. Een dorp bij Leuven werd door slagregens overvallen. Schade f 120.000. De Resident van Tapanoeli seint d.d. 12 Juni dat hij bericht ontving van den contro leur van Mandailing, dat gistermiddag een brand heeft gewoed in het kampong-com plex Hoetatoruas te Hoetapadang in de on- derafdeeling Mandailing afdeeling Padang- sidimpoean. Van de 310 kampongwoningen en rijst schuren zijn er 292 verbrand. De schade wordt geraamd op f 120.000. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgeko men. De oorzaak is nog niet bekend. Zijd auto in botsing met een autobus Op den Helvoirtsehen weg nabij de IJzeren Man te Vught, is gistermiddag een auto, waarin o. m. was gezeten Z. H. E. Mgr. Th. Heijlen, bisschop van Namen, in botsing gekomen met een autobus. De auto reed dientengevolge tegen een lantaarnpaal, welke werd vernield, terwijl de auto beschadigd werd. Mgr. Heijlen en de overige inzittenden bleven echter ongedeerd. Besloten zitting Een raadslid schendt het geheim Voor de rechtbank te Maastricht heeft gisteren terecht gestaan een raadslid van de gemeente Eijsden, terzake van schending van het geheim van een besloten vergadering. Het gold het noemen van de som, die gebo den zou worden door de gemeente voor een te koopen terrein. De eisch was f 500 boete of honderd da gen hechtenis. Verificatie-vergadering In het Paleis van Justitie te Amsterdam is de Verificatievergadering gehouden van het „Amsterdamsch Tooneel", dat op 5 Fe bruari j.l. in staat van faillissement! werd verklaard. Aanwezig waren de rechter-commissaris. mr. J. G. de Vries, de curator mr. W. A. Moerel, de heer Eduard Verkade en vijf crediteuren. Nadat de vorderingen waren behandeld, bracht de curator verslag uit. Hij wees erip, dat curanda reeds korten tijd na de oprichting vrijwel geen werkkapitaal meer tot hare beschikking had. De jaarsalarissen der artisten (ongeacht de gasten) bedroegen in totaal f 153.000, die van het administratief personeel teza men 25.900 en van het technische perso neel tezamen 21.450 per jaar. terwijl aan huur van pakhuizen pl.m. 5000 per jaar moest worden uitgegeven. Dit alles weet het publiek niet of niet voldoende. Het zag b.v. bij de opvoering van het tooneelstuk „De Affaire Dreyfus" volle zalen en ver wachtte terecht groote recettes, maar vergat dat de monteering van een dergelijk stuk, de huur van costuums, enz. een groot gat sloeg in deze recettes en het wist niet dat deze recettes niet voldoende waren om de verliezen bij het opvoeren van andere tooneelstukken geleden, te dekken. De curator meende dit ter kennis van de crediteuren te moeten brengen, omdat verschillende hunner, alleen denkende aan de opbrengst der zoogenaamde „kasstuk ken" en dus ook alleen denkende aan de recettes van die stukken, zich omtrent den financieelen toestand een geheel verkeerde voorstelling van zaken hebben gevormd en zelfs van meening zijn geweest, dat het faillissement van het „Amsterdamsch Too neel" is veroorzaakt door frauduleuze han- Er was eens een man die een wensch mocht doen. Hij had verschrikkelijken honger en wensch te zich een worst! HU kreeg de worst, at haar op en had den dag daarna meer honger dan ooit. Toen had hU spijt,, dat hU niet bedachtza mer was geweest en de hem geboden gele genheid niet wat beter had besteed. Doch het berouw kwam te laat en de kans zyn toestand blijvend te verbeteren had hij in kortzichtigheid en onnaden kendheid verkeerd gebruikt. Op 24 Juni mogen de kiezers een wensch doen en zich een keuze maken uit de keur van beloften die hen wordt gedaan. Laat het u niet vergaan als den man met zijn worst! Veelbelovende partijen zijn, zoo zij ooit de meerderheid mochten verkrijgen, misschien wel een oogenblik in staat uw verlangens te bevredigen, doch wanneer daarna de in eenstorting en financieele débécle onherroe pelijk volgt, zUt gij ongelukkiger dan ooit. Kiest die partij, welke u alleen datgene wil geven, wat blijvende verbetering voor u beteekent en die u niet gelukkig wil ma ken met maatregelen, die na een korte spanne tijds uw ongeluk zouden medebren gen. Die partij vindt gij uitsluitend op delingen, terwijl het een gevolg was van bedrUfskapitaal. De curator verklaarde in totaal in kas te hebben een bedrag van 13066.83. Tegen over dit actief staan 22 preferente credi teuren die tezamen 991.777 te vorderen hebben en zestig concurrente crediteuren die aanspraak maken op 35 823 70. Het totaalbedrag der preferente crediteuren kan nog aanmerkelUk hooger worden indieb eenige renvooy procedures, die vermoedelijk nog gevoerd moeten worden, door den cu rator verloren worden. Voorts is er nog een niet onbelangrUk bedrag aan boedelkosten te betalen, terwijl de faillissementsonkosten niet gering zullen zUn, zoodat de curator meende, niet te pessimistisch te zUn, door te verklarA„ dat waarschU'nlijk de prefe rente crediteuren het grootste gedeelte hun ner vorderingen, doch de concurrente cre diteuren niets zullen ontvangen. Geen verbod van vrouwen- en kinderarbeid De commissie tot regeling van den ar beidstijd in de mijnen heeft in tweede lezing de artikelen van het ontwerp-conventie aangenomen, waarbU het gedurende de eer ste lezing aangenomen arbeidersvoorstel tot verbod van ondergrondschen arbeid voor vrouwen en kinderen beneden 16 jaar niet is opgenomen op grond van juridische be zwaren, die een dergelijke bepaling in de conventie niet mogelijk maakten. Nachtarbeid voor vrouwen Herziening van de conventie van Washington De Int. Arbeidsconferentie heeft twee voorstellen tot herziening van de conventie van Washington in zake het verbod van nachtarbeid voor vrouwen aangenomen. De eerste bepaling is, dat de conventie niet be trekking heeft op vrouwen met toezicht be last en op vrouwen, die geen handenarbeid verrichten. Deze werd met 54 tegen 43 stem men aangenomen. De meeste arbeiders stemden tegen of onthielden zich van stem ming. De Nederlandsche regeering en de werkgevers stemden voor. De tweede wUziging, n.l. dat in uitzonde ringsgevallen na overleg met de werkgevers- en arbeidersorganisaties een arbeidsverbod van 11 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens in de plaats gesteld mag worden van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens, zooals de conventie bepaalt, alleen voor bepaalde in- distrieën of streken, en niet voor het ge- heele land, werd met 56 tegen 38 stefflmen aangenomen. De Nederlandsche werkgevers stemden vóór, de regeering onthield zich van stemming, de Nederlandsche arbeiders stem den tegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5