.GROOT MODEL" MOCW TRUFFEL REEPEN SS De Gemeenteraads verkiezingen LUCHTVAART BINNENLANDSCH NIEUWS Een gemeenteraad om door één derde stem Zuiderzeefonds R. K. Kiesvereeniging en R. K. Dissidenten te Den Bosch Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer GEMENGD NIEUWS De gezonken „Veergat" Smokkelarij De „Do X" UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE De verkiezingen te Heemstede Een laatste woord R. K. Propagandaclub „Voor Kerk en Vaderland" Waarom stemt ge op lijst 2? BLOEMENDAAL BEVERWIJK LISSE SANTPOORT IJMUIDEN ZANDVOORT SPORT EN SPEL VOETBAL Tsjecho-Slowafcije-Zwitserland 7-3 DAMMEN Huldiging en simultaanseance van den Haarlemschen kampioen SCHIETEN ZWEMMEN Zeewedstrijden te Zandvoort WORSTELEN WATERPOLO STADSNIEUWS R. K. Bond van Technici „St. Bemulphus" Personalia INGEZONDEN Bij de verkiezing voor den gemeente raad te St. Annaland heeft zich het merk waardig verschijnsel voorgedaan, dat deze raad, die in meerderheid links was, door een verschil van 1/3 stem rechts is geworden. De rechtsche lijst behaalde 457 stemmen ren daar de kiesdeeler 152 was, waren ge kozen drie der candidaten met een overschot van één stem. De linksche lijst verkreeg 341 stemmen. Een zesde zetel kon direct aan de lijst van Gemeentebelang eveneens links georiënteerd worden toegekend; deze lijst .vierwierf 171 stemmen. Om voor een restzetel in aanmerking te komen, moest de officieele linksche lijst per zetel drie kwart van den kiesdeeler, zijnde 114 stemmen, hebben, of in totaal 342; zij had er maar 341 of 1/3 stem per zetel te weinig. Zoo kreeg de rechtsche lijst met slechts één stem boven de drie directe zetels den restzetel. Deze partij had dus per zetel 457 4 114 stem en dus juist voldoende om per zetel driekwart van den kiesdeeler te hebben. Telegram aan den Paus Aan Z. H. den Paus is namens professoren en studenten der R. K. Universiteit te Nij megen een telegram verzonden, waarin zij zich vereenigen met de droefenis, die het bart van den H. Vader getroffen heeft en waarin zij God bidden dat Hij Z. H. be- scherme in de moeilijke uren. (w.g.) DRERUP, rector magnificus JONKERGOUW, pres. v. h. stud.-corps. Suppletoire begrooting voor een Sluismuur te IJmuiden. Ingediend is een suppletoire begrooting Zuiderzeefonds 1930. Een bedrag van f 6500 wordt aangevraagd voor tegemoetkoming aan personeel en f 125.000 ten behoeve van den bouw van de Spuisluis ten Noorden van de Noordersluis te IJmuiden. Van het op art. 7 toegestaan bedrag is 1 millioen ongebruikt gebleven, waarvan een deel kan worden aangewend tot verhooging van de andere artikelen. De rede van den heer Keestra niet doorgegaan. Zooals reeds gemeld, zou de heer Keestra, burgemeester van Culemborg en een bekend figUUr in de R.' K. Staatsparty, in 's-Herto- genbosch een rede voor een vergadering van R. K. Dissidenten houden. In de jongste tij- eenkomst van den Partijraad was in ver band hiermede op de houding van den heer Keestra critiek uitgeoefend. Naar uit 's-Hertogenöosch wordt gemeld, is deze vergadering, die gisteravond zou worden gehouden, een groots teleurstelling geworden, daar de heer Keestra niet geko men is om zijn spreekbeurt te vervullen. Congres te Gouda. Onder het vrooiyk gezang van den beiaard van den St. Janstoren te Gouda zyn gisteravond de deelnemers aan het congres van de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer, dat in de komende dagen te dier stede wordt gehou den, officieel ten stadhuize door het ge meentebestuur van Gouda ontvangen. Burgemeester E. G. Gaarlandt heeft de gasten op hartelijke wyze verwelkomd. De voorzitter van de A.N.V.V., de heer O. T. R. Baron Krayenhoff, dankte voor de vriendelijke ontvangst. Nadat ververschingen waren aangeboden, is het gezelschap mte de muziek van het Stedelijk Orkest voorop, onder veel belang stelling van de burgery naar de Sociëteit „Ons Genoegen" gemarcheerd, waar het een door het gemeentebestuur van Gouda aan geboden concert gaf. Na afloo bleef men nog eenigen tijd bijeen. In verband met de geringe hotelcapaciteit van Gouda is op het stationsemplacement een slaapwagentrein met restauratie tot een gezamenlijke lengte van 127 meter geplaatst, in welk rijdend hotel, waarvan Gouda de primeur geniet, aan een belangryk gedeel te van de ruim 160 congressisten op prac- tische wyze logies wordt verschaft. Het zoeken naar de ïyken gestaakt Na de lichting van de gezonken sleepboot „Veergat", in dienst van de Maatschappy tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, waarby het ïyk van den machinist is gevonden, zyn nog vele pogingen in het werk gesteld om de ïyken der twee andere slachtoffers te vinden. Door een duiker werden eenige kleine voorwerpen, die aan de boot hebben toebe hoord, boven gebracht, maar de ïyken wer den niet door hem ontdekt. In overleg met de directie, de familie en den duiker, werd ten slotte besloten het zoeken te staken. De eenige hoop is nu nog, dat de Ujken door den stroom zullen zyn meegevoerd en dat deze by een of andere plaats zullen aan spoelen. Hedenmorgen vroeg is de verongelukte kapitein van de sleepboot „Veergat", H. Bak ker, door de bemanning van den zuiger Sliedrecht van de Maatschappy tot uitvoe ring van de Zuiderzeewerken 5 ij K.M van de plaats des onhei'.s dryvende in zee ge vonden en opgevischi. Het lijk is per sleep boot naar het verbandlokaal van de M. U. Z. op Wieringer, vervoerd en daar gekist. Het zal heden per boot naar Rotterdam, de woonplaats van het slachtoffer, worden vervoerd. Het smokkelen neemt steeds grooter afmetingen aan In het Akener woud zyn verscheidene smokkelaars aangehouden die 25000 sigaret ten by zich droegen. Een sterke smokkelaars bende is naby Rotterdell verrast. De bende vluchtte met achterlating van 143.800 siga retten en 60 pond koffie. Beambten uit Con- zen arresteerden vier smokkelaars, die 26000 sigaretten hadden gesmokkeld. Drie vrouwen uit Keulen en een man uit Hamburg werden naby Bildchen aangehouden, 18000 sigaret ten werden in beslag genomen. By Aken werd een smokkelauto verplicht te stoppen, ofschoon de chauffeur nog probeerde de be ambten ondersteboven te ryden. Na lang zoeken vonden zy onder de carrosserie een geheime bergplaats met 167000 sigaretten. Alles is in beslag genomen. Beambten uit Laurensberg ontlastten vlak by de Limburg- sche grens smokkelaars van 19000 sigaretten, 10 K.G. tabak en 120 pakjes sigarettenpapier. By Rothe Erde werden in beslag genomen 3500 sigaretten, op het hoofdstation te Aken werden smokkelaars uit den trein gehaald; 2500 sigaretten werden goede buit verklaard. Beambten van de post AkenForst om singelden een bende, bestaande uit acht per sonen; de smokkelaars moesten 32.500 siga retten, 28 pond koffie en 530 pakjes siga rettenpapier in den steek laten. By de grens werd een smokkelbende ontlast van 14000 sigaretten. Een politieagent uit BurtscheidAken ontmoette des nachts vyf verdachte perso nen. Een van hen kon hy te pakken krygen. Hy was in het bezit van 12000 sigaretten en 5 pond koffie. Beambten van de post Bildchen arresteerden nog drie smokkelaars uit Duis burg, twee vervoerden 30.000 sigaretten en 1000 boekjes sigarettenpapier. Naby de Kerk- raadsche grens werden smokkelaars ontlast van 130 pond koffie. Na een jacht op motor rijders door tolbeambten van Aken Sief wer den 36000 sigaretten in beslag genomen. De smokkelaars ontkwamen. Een smokkelaar uit Eilendorf werd te AkenForst 10.000 sigaretten ontnomen. Op den Vaalser straat weg by Aken werden door beambten uit Ors- bach 9000 sigaretten in beslag genomen; te Palenberg in de buurt van de Limburgsche grens is een smokkelbende uit Eschweiler gearresteerd, die 42 pond koffie, 500 sigaret ten en 12 pond tabak vervoerde. Beambten uit Beek hielden een heele reeks smokkelaars aan, die 4000 sigaretten, 62 pond koffie en 60 pond cacao frauduleus over de grens had den gebracht. De laatste twee weken heeft de militaire politie te Kerkrade ongeveer 200 vreemdelin gen aangehouden, meestal Duitschers, die werk kwamen zoeken of smokkelen. De meesten zagen er zeer armoedig uit en had den geen cent op zak. De vreemdelingen zyn ter beschikking gesteld van den commissaris van politie en over de grens gezet. Morgen naar Rio de Janeiro By gunstig weer zal de Duitsche vliegboot „Do X" Woensdag a.s. van Natal in Bra zilië naar de Braziliaansche hoofdstad Rio de Janeiro vliegen. Katholieken van Heemstede, wy staan aan den vooravond van den grooten dag! Na al hetgeen de laatste weken en dagen op verschillende wyzen en in verschillende vormen aan u is voorgehouden, is het nu wel overbodig u nog met vele woorden aan te sporen, als katholiek uw plicht te doen en uw stem uit te brengen op ïyst 2 E. A. M. Droog. Wy zyn er van overtuigd dat u dien plicht kent en hem straks in de stilte van uw stemhokje zult weten te vervullen. Nog enkele practische wenken! Verlicht het werk van de propagandis ten en kom zooveel mogelijk in den voor middag stemmen. Op ieder stembureau zit ten twee katholieke propagandisten die u alle mogeiyke inlichtingen zullen verstrek ken. Heeft iemand geen oproepingskaart voor de verkiezingen ontvangen en meent hij toch stemrecht te hebben, dan meldt hy zich maar aan het stembureau waar luj thuis hoort. Degenen die alsnog gehaald wenschen te worden kunnen dit morgen nog opgeven aan de propaganda-centrale in het R. K. Ver- eenigingsgebouw aan den Heerenweg, die aldaar den geheelen dag is gevestigd (tele foon 26351). Maak alleen het hokje voor E. A. M. Droog rood, anders is uw stembiljet on geldig. En nu, vooruit! De R. K. Raadsfractie en de propagan disten worden morgenavond om half 9 in het Vereeniglngsgebouw verwacht ter be kendmaking en bespreking van den uit slag! Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging een propagandavergadering. Een groot aantal belangstellenden was opgeko men om dezen propagandaavond by te wo nen. Spreker was dezen avond de heer De Wit, lid van het gilde van de Klare Waar heid uit Amsterdam. Spreker hield een rede over de Katho lieke gemeente-politiek. Onedr de aanwezigen merkten wy o. a.. op, dr. E. A. M. Droog, wethouder, en ver schillende R.K. raadsleden. De voorzitter, de heer W. Groenland, opende de vergadering met den christeiy- ken groet. „Iedere party," aldus de voorzitter, „brengt tydens de verkiezingen, als om strijd zyn programma naar voren, wat ieders recht is. Maar er wordt nooit meer gelogen dan tydens de verkiezingen, tydens een oorlog en na een jachtparty. Ook hier in Heemstede wordt nog al eens overdreven. Het doel dezer byeenkomst is, recht te zetten wat door zekere party den kiezers is voorgehouden, om daar tegenover te stel len ons Roomsch programma, waarna ge legenheid gegeven zal worden, andere mee ningen te uiten." De heer De Wit zeide, aanvankelijk de uitnoodiging geweigerd te hebben, omdat men in Heemstede nog zulke goede herin neringen heeft aan Paul de Waard, een medebroeder van het „Gilde der Klare Waarheid", maar eenmaal hier zijnde zou spreker zyn taak zoo goed mogeiyk ver vullen. „Onze maatschappy is ziek," aldus spre ker. „De menschen zyn ten prooi aan geesteiyke verwarring. Het is een najagen der stoff.elyke goederen; de hoofdpijlers: rechtvaardigheid en naastenliefde, worden ondermynd, zoodat het gebouw ,De Maat schappy" dreigt ineen te storten. Het liberalisme, dat in politiek heeft in geboet, regeert nog. wy zien het socialisme en communisme, dat niet anders dan puur materialisme is. „Ieder voor zich, God voor ons allen", is veler leuze. Heeft dit materialisme, vraagt spr. heil gebracht? Het heeft de volken uiteengerukt, de klassen tegen elkander opgezet, heeft het zelfs ge bracht tot dien geweldigen wereldoorlog. De Chr. politiek zal een zoodanige rich ting moeten nastreven, dat ook daarin de mensch zyn einddoel kan bereiken. In die politiek moeten wy er dus naar streven verbetering te brengen in de maat schappy, maar niet enkel de behartiging der belangen om die belangen, wat zuiver materialistisch is. Daarnaast, zegt spreker, moet er naar gestreefd worden, die besturen te verkiezen, die het meest kunnen arbeiden in het belang der katholieke leer. In dit verband citeerde spr. uit de Encycliek „Immortale Dei", den zendbrief over den politieken plicht, dien wy te ver vullen hebben. Naast de „Rerum Novarum", zegt spr., is in dezen zendbrief de weg gewezen, wel ken wij te volgen hebben. Door eendrachtig samenwerken kunnen wy in staat, provincie en gemeente de christeiyke gedachte meer bybrengen. Het gaat ook in een gemeenteraadsver kiezing om hoogere belangen. Zondags rust, volkshuisvesting, armenzorg en nog vele andere zaken dienen getoetst te wor den aan onze christeiyke beginselen. Uitvoerig schetst spreker den schoolstryd en hoe wy op moeten passen, om wat ons eenmaal gegeven is, te behouden. Met vele cyfers toonde spr., dat wy zelfs nu nog op vele plaatsen ten achter zyn by de openbare school, en als men de kans krijgt, zal men het by zonder onderwys een knauw geven. Maar wy willen, roept spr., dat het on derwys een aanvulling is op de christe- ïyke opvoeding van het kind in het huis gezin. Ook het woningvraagstuk behandelt spr. uitvoerig, wy eischen goede woningen, ook al, omdat velen den gang naar de kerk verleerd hebben, door het onzedelijke sa menwonen. En dan vooral eischen wy een goede woning voor de groote gezinnen. Hier in Heemstede hebben B. en W. hun taak goed begrepen en uw lystaanvoerder is hier zeker niet in gebreke gebleven. Men zegt, dat uit de gemeentebedrijven te veel winst gemaakt wordt, maar dan wyst spr. op Amsterdam, waar 13 millioen winst uit de bedrijven gehaald wordt en daar regeeren de socialisten. Nog meer ver gelijkingen maakte spr. met Amsterdam. De Katholieken zorgden het beste voor den werkloozensteun. Uitvoerig stond spreker stil by het vraag stuk „kinderteeslagj", waarin hy weergaf de noodzakeiykheid tot steun aan het groote gezin, niet gebaseerd op ondersteu ning. Spr. besloot met een aansporing om a.s. Woensdag Roomsch te stemmen. En als wy in het hokje staan, dan leggen wy de getuigenis af, dat wij de wereld willen brengen tot Christus. Dan zal niet de haat zegevieren, maar de vaan der liefde. Niet de leuze „Bloed en Tranen", maar wy gaan op met de vaan, waarop geschre ven staat „God is Liefde". Niet de sikkel en de moker, maar voorop het Kruis van Christus, dat zal heerschen over de aarde. Een kort debat had daarna plaats. De heer Broeder (S. D. A. P.) verklaar de zich tegen een groot gezin, omdat veel arbeiders in de toekomst het loon zouden drukken en deze ook zullen gebruikt wor den voor militaire doeleinden. Uitvoerig diende de spr. den debater van repliek en wees op den woningbouw der Katholieke en Christelyke organisaties, waartegenover de S. D. A. P. enkel maar luchtkasteelen bouwde. Verder wijst hy den debater op de tal rijke instellingen. Waar zijn, roept spr. ten slotte jullie instellingen. Jullie hebben moties; wij stel len onze daden op charitatief gebied. Zich tot de overige socialisten in de zaal wendend, vraagt spr. naar hun helden zijn. Een Petrus Donders, een Pastoor Baak, de talrijke verpleegsters en ver plegers by de melaatsen? Spr. wekte ten slotte allen op om Woens dag No. 1 van ïyst 2 te kiezen, waarna de voorzitter met een dankwoord en den Chr. groet sloot. Dat is in weinig woorden te zeggen. Om dat ge geen revolutie maar evolutie wenscht, vooruitgang en geen afbraak, zelfbeheer- sching en geen karakterloosheid. Voortbouwen op den ouden grondslag van God, eigendom, en familie; toepassing van de tien geboden en de bergrede; geen atheïsme of paganisme, geen proefhuwelijken en geen klassenstrijd; geen socialisatie maar bedrijfsorganisatie, geen demagogie maar democratie in den goeden zin van het woord; zoo is het program der R.K. Party. Is het in den tegenwoordigen tyd geen geluk, dat er een groep burgers bestaat, die zin voor vooruitgang paart aan waakzaam heid voor de aloude Christelyke beginselen, waaraan we zooveel danken; een ordelieven de party, die onder alle standen, intellec- tueelen, middenstand en arbeidersklasse haar kalmeerenden invloed doet gevoelen en zonder wie de revolutie-verwoesting mis schien reeds in 1918 had gezegevierd? De Katholieke Party, al is ze nu van meerderheid tot minderheid geworden, heeft in Heemstede altijd een grooten in vloed gehad, en is Heemstede daarby niet weigevaren? Ging onze gemeente niet steeds voorop in het stichten van vereenigingen als Vincentius, Vrouwenbond en Elisabeth- vereenigingen; van Boerenleenbank en Wo- ningbouwvereenigingen; van Huisverzorging, Ziekte- en Ziekenhuisverzekering, van Volks bond en Middenstandsvereenigingen, hulp voor groote gezinnen en zorg voor werkloo- zen? Is er hier te Heemstede niets gebeurd op 't gebied der hygiëne? Denk eens aan zuigelingen- en kleuter-consultatiebureau, aan schoolartsen- en schooltandartsendienst, aan badhuis en zweminrichting, waarvan ge desnoods gratis gebruik kunt maken? En werd de stoffelijke vooruitgang der gemeente soms verwaarloosd? Waar vindt men mooier bosch, mooier wegen, moderner gebouwen dan bij ons? We'nu, stemt dan als één man op ïyst'2, Dr. Droog. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 8 tot en met 13 Juni genomen 557 douchebaden en 52 kuipbaden. Aan 26 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 8 volwassenen gebruik gemaakt. WONINGBOUW TE VOGELENZANG. Voorstel van B. en W. Het Bestuur der Woningbouwvereeniging „St. Jozef" te Vogelenzang, heeft verzocht, tegen een erfpachtscanon van f 23.50 per woning voor den tijd van 51 jaren in erf pacht af te staan: a. een bouwterrein, gelegen aan den Vo- gelenzangscheweg te Vogelenzang, ter rop pervlakte van pl.m. 1750 M2.; b. een bouwterrein, gelegen aan de Leid- schevaart te Vogelenzang, ter oppervlakte van pl.m. 440 M2.; zulks om op die terreinen te stichten en te hebben respectievelijk 6 en 3 woningen. B. en W. meenen, dat door de tot stand koming van een beperkt aantal arbeiders woningen in de wyk Vogelenzang in een behoefte zal worden voorzien en dat tegen de beoogde erfpachtsuitgifte geen bezwaren bestaan. Verder stellen zy voor, ten behoeve van de stichting van negen voornoemde woningen aan de woningbouwvereeniging „St. Jozef" te Vogelenzang een voorschot onder hypothecair verband te verleenen van f 37.200 in maxi mum. De aardbeien-veilingen Naar wy vernemen zullen de aardbeien- export-veilingen a.s. Donderdag een aanvang nemen. ONDER DE STOOMTRAM Hedenmiddag omstreeks half 1 kwam een 8-jarig jongetje, genaamd W. van Schie en wonende Leidschevaart, onder de gemeente Noordwykerhout, ter hoogte van de O. L.- school op den Heerenweg, alhier, onder de stoomtram te vallen. Als vermoedeiyke oorzaak wordt aange nomen het spelen. Hy kreeg ernstige kneuzingen aan beide beenen en werd binnengedragen in Huize Pius waar dr. De Graaf geneeskundige hulp verleende. Geesteiyke hulp was eveneens spoedig ter plaatse. Men vreest voor zyn leven. E. H. B. O. Ter verkryging van het „Oranjekruis"-diploma werd Vrijdag een tiental leden der afdeeling E. H. B. O. een examen afgenomen. Voor het eerste gedeelte slaagden acht candidaten. Verbetering Men heeft deze week 'n aan vang gemaakt met het opknappen van den hoek Hagelingerweg—Hoodstraat. Het over tollige zand is verwyderd en men is bezig met bestrfaten. Hiermede verdwynt een lastige hoek in het steeds drukker wordende verkeer. Motor in brand Door zekeren R. te Den Helder is aan de politie te Velsen- Noord medegedeeld, dat zyn motorrywiel, waarmede hy op weg was van Amsterdam naar Den Helder, onder Santpoort in brand was geraakt en niet meer bruikbaar was. Persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. Opdracht De levering van de benoo- digde anthraciet in het a.s. seizoen is door de spaarkas „Arbeid Adelt" opgedragen aan de Mij. „Het Anker". De prijzen der brand stoffen rijn: Belgische anthraciet afmeting 20-30 1.98, afmeting 30-50 2.10. Treinstopplaats Middenduinerweg By verscheidene ingezetenen ligt ter teekening een ïyst, met het doel een verzoekschrift te steunen tot het verkrijgen van een stopplaats der electrische treinen aan den Middendui nerweg. INBRAAK In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de woning van den heer B. in de Kanaalstraat. Vermist wordt een yze- ren geldkistje met voor anderen waardelooze papieren, doch yoor den eigenaar van zeer veel waarde. Twee personen zyn in genoem den nacht door surveilleerende agenten ter plaatse gezien, doch by het zien van de politie gingen zy per rijwiel op de vlucht. Deze personen zyn door de politie ter voor geleiding van den Commissaris van Politie aangehouden en in bewaring gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Propaganda voor de Gemeenteraadsver kiezing Op Woensdag 17 Juni, te 8 uur, wordt door de R. K. Kiesvereeniging Cen- tralie Velsen de eerste van de reeks propa- ganda-avonden gehouden in het café van den heer Klauwers, bij het station te Santpoort. Voor deze vergadering worden alle R. K. kiezers en kiezeressen uit de gemeente Velsen ten dringendste uitgenoodigd. Verschillende sprekers treden er op, o.m. de heer Maas, gemeenteraadslid. Het te behandelen onder werp is de gemeente-politiek en wat er mee samenhangt. Bodega Mustert Zaterdagmiddag is alhier de verbouwde Bodega van den heer Mustert geopend. Het nieuwe gebouw maakt een buitengewoon mooien indruk. Van buiten noch van binnen zyn kosten gespaard, maar is het meest nieuwe en meest moderne toegepast. Daardoor is een zeer smaakvol geheel verkregen. De ruimte is door deze verbouwing byna twee maal zoo groot geworden. Ook 's win ters zal de Bodega geopend zyn. Het ter ras strekt zich twaalf meter verder op het strand uit dan vroeger. De druk bezochte receptie van Zaterdag is ryker geworden, waar het met recht trotsch stelling van allen heeft gehad. Meer dan honderd groote bloemstukken waren binnen gekomen en alle Zandvoortsche vereenigin gen waren vertegenwoordigd. Zoo is Zandvoort weer een inrichting rijker geworden, waar zij met recht trotsch op kan zyn. Ernstige aanrijding Op de Brederode- straat werden twee meisjes, een van zes en een van vier jaar, door een wielryder aan gereden, toen ze achter een stilstaanden auto vandaan kwamen om de straat over te steken, Het 6-jarig meisje, uit Amsterdam af komstig, kwam te vallen en brak het lin kerbeen. Het andere meisje kreeg een hoofdwonde. Nadat Dr. van Fraassen de eerste hulp verleend had, werd het Amsterdamsche meisje naar het Binnengasthuis vervoerd. Gevaariyke hoek Op den hoek van den Bentveldweg en de Zandvoortschelaan ge raakte een wielryder onder een auto. Het rijwiel werd vernield. Tegen den autobe stuurder werd procesverbaal opgemaakt. Duiventil en jonge duiven gestolen Een bewoner van Plan Noord heeft by de politie aangifte gedaan, dat van zijn erf een dui ventil met jonge duiven ontvreemd is. Ernstige val Doordat het rijwiel slipte over 'n steen kwam een wielrydster uit Am sterdam aan de Zandvoortschelaan te val len. Ze werd door dokter Gerke verbonden. Ze had haar linkerelleboog gebroken. Per trein is ze daarna huiswaarts gekeerd. Fortuna's protest afgewezen Het protest van Fortuna inzake den wed strijd Fortuna—Xerxes het ging tegen het toekennen van den door Xerxes benutten strafschop is afgewezen. De stand blyft dus 21 voor Xerxes. Urania wint het tournooi te Parijs De Zwitsersche club Urania heeft een bui tengewone prestatie verricht door het kam- pioenentournooi te Parijs te winnen. Zij sloeg eerst First Vienna met 21 en kwam in de finale tegen Slavia, die Santander met 5—1 klopte. In de gisteren gespeelde eind strijd zegevierden de Zwitsers met 21 over de sterke Tsjechen. Voorts won First Vienna gisteren met 42 van Wolverhampton Wan derers. (Sportkr.) Zaterdag vond voor 15.000 toeschouwers de voetballandenwedstrijd Tsjechoslowa- kye tegen Zwitserland plaats. De Zwitsers stonden met de rust met 3—1 voor! Na de pauze echter speelden de Tsjechen, die een elftal hadden samengesteld uit Spartanen en Bohemians, schitterend en de 31-voorsprong veranderde roemloos in een 73-nederlaag van de Zwitsers. De Spartaspeler Silny speelde schitte rend. Deze landenwestrijd gold voor den Europacup. Onder byzonder groote belangstelling vond Maandagavond jj. in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" de huldiging en simultaanséance plaats van den Haarlem schen kampioen J. B. Sluiter Jr. Door 28 damspelers werd aan deze séance deelgenomen, waarvan de simultaanspeler na 4 uur spelen 21 partyen won, 4 partyen remise speelde en 3 partijen verloor. Nationale schietwedstrijden te Alkmaar Door de K. E. Schietvereeniging „Nimrod" te Alkmaar, zyn groote nationale schiet wedstrijden voor geweer K. S. O. en buks georganiseerd vanaf 19 tot en met 26 Juni en 34 Juli a.s. by gelegenhedi van het 20- jarig bestaan. Een eere-comité heeft zich gevormd uit de meest vooraanstaande personen van Alk maar en omstreken, terwijl vele ook prijzen beschikbaar stelden. Het bestuur beschikt nu over een pracht collectie pryzen, zoowel voor de corps- als de personeele wedstrijden. Alhoewel er in Nederland slechts een enkele maal een lange afstandzwemwed- stryd in zee werd gehouden, zijn deze in het buitenland zeer in trek en genieten daar een algemeene populariteit. De groote belangsteling, die er in het buitenland voor dergelijke wedstrijden be staat, heeft de Zwemclub „Haarlem" doen besluiten, deze ook in Nederland meer in te voeren. Op Zaterdag 27 Juni a.s. organiseert zy te Zandvoort den tweeden Nederlandschen langen afstandzwemwedstrijd in zee. De afstand van dezen wedstrijd be draagt 1 zeèmyl (1850 M.). De deelnemers zullen zich verkleeden in de nieuwe badinrichting „Het Noorderbad", waarna zy met auto's naar den start wor den gebracht, ter hoogte van het Kur- haus. De wedstrijd wordt gezwommen vol gens de bepalingen van het wedstrydregle- ment der N. Z. B. Om dezen wedstrijd nog aantrekkelijker te maken, zullen eenige bekende buiten- landsche afstandzwemmers worden uitge noodigd; terwyi de directie van het .Noor derbad", een fraaien wisselbeker beschik baar heeft gesteld. Wanneer het weer nu een beetje wil medewerken, zal het er ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken, wat voor de Nederlandsche zwemsport een prachtige propaganda zou zijn. Kampioenschappen worstelen van Nederland te Den Haag Zondag 14 Juni vonden te Den Haag wor stelwedstrijden plaats om het kampioenschap van Nederland De afdeeling Midden A verliep als volgt: Kampioen W. Massop, „Hercules" Amster dam, wint van Bergstein, Culemborg, op touché, op punten van Beekman, Amsterdam en Heinsbergen, Haarlem. Tweede pryswinner H. Heinsbergen, H. K. V. „Haarlem", wint van Beekman op touché en Schaap „Sandow", Zaandam, op touché en verliest van M. Massop op punten. Derde prijswinnaar H. Beekman, S. S. S. Amsterdam, wint op touché van Schaap en verliest van H. Heinsbergen op touche en van Massop op punten. De prestatie welke H. Heinsbergen op deze kampioenschappen van Nederland leverde mag zeer hoog geacht worden als men be denkt dat W. Massop als een van de beste worstelaars van Nederland wordt beschouwd en reeds aan verschillende Internationale wedstryden en de Olympische spelen van 1928 heeft deelgenomen. Bezien wy dan dat Heinsbergen in dezen wedstrijd alleen op punten van Massop verliest, meenen wy zyn prestatie hoog te mogen noemen. Het bestuur van Haarlem meent, indien Heinsbergen zijn sport wat meer beoefent, nog een beter succes niet lang zal uitblijven. „De Waterratten" Woensdagavond speelt D. W. R. 1 haar 2en competitiewedstryd voor de N. Z. B. Het ze vental moet den stryd aanbinden tegen „De Zijl" uit Leiden. D. W. R. verschynt als volgt: C. v. d. Broek C. H. Vrugt, A. H. de Bruyn Jr., S. de Vries, A. C. de Bruijn, N. de Vries, Th. v. Koningsbrugge. Het tweede zevental zal den stryd aanbin den tegen „Dolfijn 3" uit Amsterdam. De opstelling is als volgt: C. van Andel, R. Knol, P. de Zeeuw, J. Seubring, F. Broerse, J. v. d. Booren, R. Blaak. Op Zondag 26 Juli a.s hoopt D. W. R. een nationaal zwemfeest te houden in de nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart. Ledenvergadering Dezer dagen hield bovengenoemde bond zyn ledenvergadering in hotel ,.St. Jan". De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorts kwam aan de orde, het stellen van een candidaat voor de adviescommissie, naast het Bondsbestuur, en werd de heer Joosten voor de afd. werktuigkundigen voorgesteld. De voorzitter deelde mede, dat de heer Swart als bestuurslid bedankt had, wegens drukke werkzaamheden als bondsbestuurder, efe dat de heer de Voys als secretaris der afd. is benoemd. Voorts werd de heer van Eek als bestuurslid gekozen. Tot het samenstellen van een concept huish. reglement voor de afd. Haarlem werd uit de vergadering een commissie benoemd. De voorzitter wenschte voor de afd. een aanvullingsfonds in het leven te roepen, als aanvulling van de werkloozenuitkeerlng. Be sloten werd, de bepalingen in de nieuwe sta tuten voor de afdeeling te doen opnemen. Hierna sprak de voorzitter een opwekkend woord voor meerdere propaganda en besloot na het voordragen van een gedicht, dat met een harteiyk applaus beantwoord werd. Besloten werd de vergaderingen voortaan te doen houden op den laatsten Dinsdag van elke maand. Van de rondvraag werd door vele leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter, onder dankzegging de vergadering sloot. Bij ministerieele beschikking zyn in de commissie, in 1931 belast met het examinee- ren van hen, die een akte van bekwaamheid voor onderwijs in handelsterminologie en handelscorrespondentie in vreemde talen wenschen te verkrijgen, benoemd tot lid en voorzitter dr. S. Elzinga, mspecteur van het; middelbaar onderwys in de 5de inspectie, en tot lid o.a. de heer G. K. W. Bakker, beiden alhier. De heer J. H. Ressing, alhier, slaagde te Leiden voor het doctoraal examen genees kunde. Mej. J. P. H. Huntink, alhier, slaagde aan de St. Antonia-Kweekschool te Amsterdam voor het examen nuttige handwerken. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk OPROEP In verschillende bladen leest men, dat het leidend Katholiek orgaan „De Tyd" gaat verdwynen. In de oogen van ondergeteekenden, wier oordeel, naar hun biykt, door velen wordt gedeeld, zou dit een oneer zyn voor de Ka tholieke vlag en een ware ramp voor de zaak van Kerk en Vaderland. Zy willen dus den val van „De Tyd" trach ten te verhoeden en doen by dezen een be roep op alle vrienden van „De Tyd", om, aan het adres van een der onderstaande personen, als bewys van instemming met de pogingen om „De Tyd" te behouden, hun vi sitekaartje te willen zenden. Ten spoedigste vernemen zy, die zulk teeken van instemming gaven, nader. Het is kort dag. Zendt uw kaartje per omgaande, als gij onze opvatting deelt. Hubert Cuypers, Postbus elf, A'dam; Mr. C. Kropman, Wethouder, Adm. de Ruyter- weg, A'dam; Dr. L. C. J. van Gorkom, Ko ninginneweg 113, 's Bosch; Prof. dr. A. Steger, Lonckhorstlaan 36, Heemstede; Prof. mr. W. P. J. Pompe, Maliestraat 5, Utrecht; F. W. Swaene, Mariaplaats 22, Utrecht; Dr. H. Poels, Heerlen; W. de Veer, A. van Ostadelaan 4, Utrecht; Dr. H. Verhoeven, Centr. Bur. Onderw., Bezuidenhout 275, Den Haag. Vereeniging Koninginnedag Geachte Redactie. Mag de Commissie voor de Kinderfeesten door middel van uw blad even de aandacht vestigen op en de belangstelling vragen voor de zeer spoedig te houden collecte? Deze kinderfeesten kosten, door het groote getal kinderen, dat er aan deelneemt, zeer veel geld. Van de zeer op prijs ge stelde gemeentelyke subsidie wordt dan ook een dankbaar gebruik gemaakt.De vereeniging „Koninginnedag" heeft echter niet zooveel inkomsten, dat zy ook het hare kan bydra- gen aan de bekostiging dezer feesten. En zoo bleven dan voor de Commissie twee wegen open. Of men moest wegens gebrek aan voldoende middelen de kinderfeesten laten vervallen, öf er moest op andere wyze getracht worden, de benoodigde gelden te krijgen. Die andere wijze is er. Dank zy de toestemming der autoriteiten mogen we een collecte houden langs de huizen met gewaarmerkte inteekeniysten. Is het noodig deze collecte by de inge zetenen aan te bevelen? Het wil ons voor komen van niet. In de eerste plaats niet, omdat we weten, dat de kinderfeesten zich in zeer veel belangstel^"- verheugen en in de tweede plaats, omrV' we onze kinderen van harte een prettige '"gen gunnen. Met dank voor de plaatsing. De Comm. v. d. Kinderfeesten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6