Buitenlandseh cd^ieuws FEUILLETON KU KLUX KLAN DERDE BLAD DINSDAG 16 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 De Noodverordening MacDonald behoedt de regeering voor een nederlaag Hoe het fascisme huishoudt Gemengde (Buitenlandsche cBerichten Het vergaan van de „St. Philibert" Petroleumbrand te Sewaren KORT NIEUWS LANDBOUW EN VEETEEL1 De veenkoloniale landbouw RADIO-OMROEP KERKNIEUWS Vrije Priesterretraite op „Loyola", Vught FINANCIEN De Rijksdag toch bijeen? De groote conferentie in de Rijkskanse larij met de achter de regeering staande partijen is gistermiddag in tegenstelling met de latere besprekingen met de Socialisten, naar de meening der regeering vrij gunstig verloopen. In ieder geval meent men, dat bijeenroeping van den Rijksdag zal kunnen worden vermeden. De Rijkskanselier heeft een verklaring af gelegd over den algemeenen toestand en on derstreepte in het bijzonder, in verband met de herstelverplicht'ingen, de noodzakelijkheid, van in kracht treding van de Noodverorde ning per 1 Juli. Overigens wees hij er op, dat het Kabinet tot aftreden bereid is, in dien de Rijksdag zou worden bijeengeroe pen. Aan de besprekingen namen derhalve de Rijksministers, ook de Ministers Dietrich en Stegerwald en de President van de Duit- sche Rijksbank Dr. Luther deel, alsmede de Pruisische Minister-President Dr. Braun en Loebe. Van de partijen waren vertegenwoor digd: Staatspartij, Economische Partij, Duit- sche Volkspartij, Centrum, Landvolkpartij, Beiersche Volkspartij, Chr. Socialisten en Conservatieven. Bij de besprekingen, zoo wordt nog officieel medegedeeld, heeft Bru- ning nog een beroep gedaan op den vader landszin van de afgevaardigden om morgen in het Senioren Convent het voorstel tot bijeenroeping van den Rijksdag te verwer pen. In den laten avond heeft de Rijkskanse lier de besprekingen met de leiders der sociaal-democraten en enkele andere partijen hervat. Nachtzitting bü den Rijkskanselier. Tot laat in den nacht hebben in de Rijks kanselarij opnieuw besprekingen plaats ge had, waaraan behalve de betrokken minis ters ook de afgevaardigde van de volkspartij Dingeldey en de soc.-dem. afgevaardigde dr. Breitscheidt deelnamen. Over het bespro kene werd geen communiqué verstrekt. De onderhandelingen der Sociaal- Democraten met Dr. Bruening. Rijkskanselier Dr. Bruening heeft gister avond opnieuw een bespreking gehad met de Sociaal-Democratische fractieleiders Wels, Breitscheidt, Hertz, Hilferding en Aufhaueser. De ministers Dietrich en Stegerwald zoomede de Rijksbankpresident Dr. Luther, de Prui sische premier Braun en Loebe, de voor zitter van den Rijksdag, woonden de be spreking bij. Vernomen wordt, dat de Rijkskanselier af wijzend staat tegenover den eisch der So ciaal-Democraten de begrootingscommissie van den Rijksdag bijeen te roepen. De Rijks kanselier heeft verklaard, dat thans geen wijziging van de Noodverordening mogelijk is, doch dat hij bereid is, later door per soonlijke besprekingen te trachten een com promis te vinden, dat dan den Rijksdag bij zijn samenkomst op 13 October kan worden voorgelegd. De Rijksdag toch bijeen? In Sociaal-Democratische kringen is men van meening, dat de bijeenroeping van den Rijksdag niet meer te voorkomen zal zijn. De Rijkskanselier heeft opnieuw geen twijfel gelaten, dat een zoodanig besluit het aftre den van het kabinet ten gevolge zal hebben. Hedenmorgen 9 uur zou de Sociaal-Demo cratische Rijksdagfractie bijeenkomen om een definitieve beslissing te nemen. Besluit der Duitsch-Nationale Volks partij. Blijkens een verklaring van den Duitsch- Nationalen Persdienst hebben de fracties van Rijksdag en Landdag en de voorzitters der landelijke bonden der Duitsch-Nationale Volkspartij een bijeenkomst gehouden, waar in de politieke toestand besproken werd. Het resultaat van de conferentie wordt be lichaamd in een aantal besluiten, o.a. den eisch in zake bijeenroeping van den Rijks dag en opheffing van de beide Noodverorde ningen van 28 Maart en 5 Juni j.j. Een compromis met de Liberalen? In het Engelsche Lagerhuis is heden, tegen de verwachting in, het amendement der Conservatieven op de grondbelasting- wet aangenomen met 232 tegen 208 stem men van de regeeringsgetrouwen. MacDonald redde de situatie door het amendement over te nemen. Naar thans algemeen geloofd wordt, zal een compromis tot stand komen inzake het c.ritieke liberale amendement, zulks in aansluiting op gisteren gehouden bespre kingen tusschen Lloyd George en de Minis ters. De stemmingen In het Lagerhuis heerschte gisteren tijdens de behandeling van de Financie Bill een buitengewone levendigheid. Tot verrassing van alle aanwezigen werd het amendement, ingediend door een conserva tief lid, waarbij landbouwgrond vrijgesteld wordt van de grondbelasting, aangenomen met 232 tegen 208 stemmen. De oppositie barstte in hoerageroep uit schreeuwende „aftreden". Baldwin vroeg wat de premier nu dacht te doen. In antwoord hierop zette Mac Donald uiteen, dat het. amendement was ingediend in den vorm van een concept - amendement, dat van geen invloed zou zijn op den inhoud van het wetsontwerp. Onder deze omstandigheden wil de regeering het amendement overnemen en het onderzoeken ten einde uit te maken of het aldus kan worden aangeduid. MACDONALD Op deze verklaring volgde opnieuw luid geroep en een conservatief lid poogde een gelegenheid te scheppen tot een werklijk op de proef stellen van de kracht, der regee ring door een amendement in te dienen, waarvan hij zeide, dat het van essentieel belang voor het ontwerp was. Ten slotte stelde Sir Arthur Steel Maitland, de voor malige conservatief-sluiting der debatten voor. De banken der regeeringspartijen waren toen echter reeds weer beter bezet, zoodat de motie met een kleine meerderheid van 246 tgen 232 stemmen verworpen werd, zoodat de uitslag van deze bij verrassing gehouden stemming in zijn tegendeel verkeerde. Internationale financieele samenwerking Nieuwe geruchten De Berlijnsche avondbladen publiceeren een artikel van de Parijsche „Matin", vol gens hetwelk in het Franscha Ministerie van Financiën een conferentie zou zijn gehouden tusschen den Minister van Financiën en de directeuren van de vooraan staande Fransche bankinstellingen, waaron der de Gouverneur-Generaal van de Ban- que de France, Moret, in welke bijeenkomst besprekingen werden gevoerd over den fi- nancieelen toestand in Midden-Europa, welke onder andere gekenmerkt wordt door de déconfiture van de Weensche „Kreditan- stalt". Besloten zou zijn een studiecommissie in te stellen, bestaande uit 6 vooraanstaande bankiers, door den Minister aan te wijzen, en 8 industrieelen, die door den Minister van Handel worden benoemd. Deze commis sie zou naar Midden-Europa worden gezon den om ter plaatse den toestand te onder zoeken en de mogelijkheid van internatio nale samenwerking te bestudeeren. De „D. A. Z." merkt hierbij op, dat het hier een hoogst eigenaardig bericht geldt, waarvan de bevestiging nog moet worden afgewacht. Mocht deze commissie in Duitschland op bezoek komen, aldus het blad, teneinde „den toestand van de Rijks bank" te onderzoeken, dan verzoeken wij de Rijksregeering onverwijld over te gaan tot de instelling van een Duitsche Studie commissie, om deze naar Frankrijk te zen den tot instellen van een onderzoek naar de oorzaak van het feit, dat Frankrijk alle goud ter wereld tracht op te koopen. Schandelijk optreden in een bisschoppelijke kanselarij Ofschoon de „Osservatore Romano" zijn bekende chroniek, betreffende de fascisti sche aanslagen tegen dé katholieken en hun eigendommen heeft gestaakt, bevatte het blad toch dezer dagen, bij wijze van uit sondering, een uitvoerig relaas met tal van nadere bijzonderheden over het barbaarsch optreden van een troep fascisten te Priverno, in de provincie Rome, waar de bisschoppe lijke kanselarij werd aangevallen en haar kostbare inhoud voor een groot deel ver woest. De deuren van het gebouw werden inge slagen, de sloten uit de deuren gebroken, de documenten van het archief op den grond geworpen en gedeeltelijk verscheurd, de kas ten stuk geslagen, waardevolle banden ver trapt. De speciale afdeeling, welke volgens kano- niek voorschrift „archivium secretum" heet, werd extra onder handen genomen. De daar aanwezige boeken en documenten zijn voor een goed deel volkomen vernield. Er is ook gestolen, de inhoud der geld- cassetten werd meegenomen. Van de in de zalen aanwezige schilderijen is maar weinig gespaard gebleven. Een cru cifix werd verbrijzeld, een schilderij, voor stellende Paus Pius X z.g. en de beeltenissen van den thans regeerenden Paus en van den bisschop werden vernield. Een zilveren rozenkrans van een Maria beeld werd later platgetrapt op straat ge vonden en door carabinieri terugbezorgd. Eenige documenten en prenten en een brief met opschrift „Sub secreto sigilli pontificii" werden eveneens op straat gevonden en ter kanselarij teruggebracht. Het wapen der bisschoppelijke curie bo ven den ingang werd afgerukt. Men vond het, eenige dagen later, met een gemeen op schrift beklad, terug in een der openbare toiletten der plaats. Ook in de zalen der kanselarij had de woeste bende haar anti-katholieken zin in allerlei muurbekladsels tot uiting gebracht. De bevolking is nog steeds zeer onder den indruk van dit barbaarsch vandalisme. De „Agenzia Stefani" heeft, na de „Os- servatore"-publicatie van het geval, een korte mededeeling gepubliceerd, waarin het heet, dat „een in de Italiaansche taal ver schijnend blad van een staat buiten Italië, de aangelegenheid uitvoerig heeft vermeld, zoodat* ze nu ook haar weg in de buiten- landsche pers vindt. Echter vergat men er bij te vermelden, dat de Italiaansche autori teiten de daders reeds hebben gearresteerd en wegens huisvredebreuk en aanslag tegen den godsdienst zullen straffen Waarop de „Osservatore Romano" 't com muniqué van Stefani publiceert, doch aan vult met de bijzonderheid, dat zich onder de gearresteerde er. naar de gevangenis over gebrachte raddraaiers ook eenige leden van de fascistische militie bevinden." Briand voor den vrede Rede in Gourdon. Briand heeft te Gourdon aan een maaltijd van oud-strijders een rede gehouden, waarin hij begon met voor de hartelijke ontvangst, welke hem was bereid, te bedanken. Deze was voor hem een compensatie voor de aanval len en het sarcasme, waaraan hij was bloot gesteld en gaf hem we%r moed voor de toe komst. „Ik wilde", zeide de minister, dat alle menschen, die in twijfel verkeeren, hier aanwezig waren. Beweerd wordt, dat men schen van allerlei levensopvatting een nieu wen oorlog voor hun land hebben getracht te voorkomen, maar niemand zich tot den vrede heeft gekeerd. Welnu, als gij onze ge schiedenis doorbladert, dan vindt gij op elke bladzijde deze verklaring: „Ik heb den vrede nagestreefd." Gedurende den oorlog zag ik jonge solda ten, die voortdurend aan den dood waren blootgesteld, en ik stelde mij den angst van hun familie voor. Ik nam mij plechtig voor, dat als de omstandigheden mij na den oor log aan het bewind zouden brengen, ik die macht ten bate van den vrede zou gebrui ken. Ik wilde niet iets dergelijks onderne men, zonder de oudstrijders te raadplegen en allen waren vol enthousiasme voor mijn plan nen. Zij verklaarden, dat ik de oorlogsver minkten van geheel Frankrijk achter mij zou hebben." Uit het Roemeensche parlement Koning Carol's Troonrede In zijn voor het nieuwe parlement gehou den troonrede besprak koning Carol de voor genomen bestuurs- e.a. hervormingen en ver volgens een buitenlandsche politiek van Roe menië. Hij verklaarde, dat de betrekkingen tot alle staten volkomen vriendschappelijk wa ren, met name met de bondgenooten, met wie Romenië den wensch deelde de gemeen schappelijk verkregen resultaten van hun werk duurzaam te maken. Roemenië streefde er naar, de internationale solidariteit, den eenigen mogelijken grond slag der beschaving, te versterken, want de rust, welke de wereld noodig had kon niet worden bereikt door het trekken van nieuwe grenzen, doch alleen door het uit den weg ruimen van geestelijke instellingen. De President van Venezuela afgetreden Op aandrang van het congres. De „Times" meldt uit New York, dat de president van Venezuela, Don Juan Bau- tista Perez, is afgetreden in overeenstem ming met den eisch van het Congres. Zijn opvolger zal op 19 Juni worden gekozen. Het kabinet heeft den minister van buitenland sche zaken, dr. Itriago Chacin, aangewezen om tot zoolang als waarnemend, president op te treden. De eisch van het congres volgde op een aantal individueele pogingen van leden van het congres om dr. Perez, die op 30 Mei 1929 het bewind aanvaardde, te bewegen af te treden. Normaal zou hy nog vijf jaar aan het bewind zijn gebleven. Hoover over krisis en douane-tarief Geen werkloozenzorg van staatswege Op een tournée door de staten van het Midden-Westen heeft President Hoover in Indianapolis voor het Republikeinsche Ver bond van Uitgevers in den staat Indiana een belangrijke rede gehouden. Spr. wees er in zijn inleiding op, dat de huidige eco nomische krisis alle tot dusver plaats ge had hebbende krises verre overtreft. De voornaamste oorzaak hiervan moet niet in Amerika gezocht worden, maar in de fu neste gevolgen van den wereldoorlog zwaren belastingdruk, stijgende bewape ning, sociale en politieke onzekerheid, ont wrichting van het economisch leven. Spr wilde den economischen nood der volkeren niet onderschatten. De Vereenigde Staten zijn echter economisch zelfstandiger dan welk land ook. Spr. gaf daarna een uitvoerig overzicht van de maatregelen van de regeering ter bestrijding van de krisis. Hij verdedigde het douanetarief, dat de Amerikaansche ar beiders tegen de concurrentie uit het bui tenland moet beschermen. Hij zegde den farmers verdere hulp toe en bepleitte hand having van het thans vigeerende loonpeil. Hij weigerde het economisch leven door nieuwe belastingverhoogingen te treffen en bepleitte stopzetting van de immigratie tot op het moment, dat de laatste werklooze Amerikaan werk zal hebben gevonden. Spr. verwierp ten stelligste de idee van werkloozenzorg van staatswege, waardoor het bestaan nog meer gedrukt zou worden en welke instelling naar zijn meening een soort premie voor de traagheid zou zijn. Na nog gewezen te hebben op de sociale maatregelen, die de regeering denkt uit te voeren, verklaarde Hoover tenslotte met optimisme vast te houden aan het vertrou wen in de sterkte der Amerikaansche tra dities. Op gevaarlijke plek gebeurd Het aantal slachtoffers "van de vreeselijke scheepsramp is nog niet met zekerheid be kend. De tot dusverre beschikbare cijfers va- rieeren tusschen 380 en 440. Vast staat, dat 44 passagiers von Pornic uit in twee auto bussen naar Nantes zijn teruggekeerd en dus de terugreis niet hebben medegemaakt aan boord van het schip, dat later verongelukte. De gezagvoerder van de „St. Philibert" stond bekend als een bekwaam en ervaren zeeman. Dat slechts 8 passagiers gered werden moet worden toegeschreven aan het feit, dat de zich aan boord bevindende reddingboeien en zwemgordels mede in de diepte zijn verdwe nen. Het onderzoek naar de lijken van de slachtoffers duurt voort. De pogingen, om het zinkende schip hulp te bieden, hadden geen succes aangezien de kleine kustvaarders en reddingbooten ten gevolge van de sterke branding zich niet buitengaats konden wa gen. De deskundigen wijzen er op, dat het schip juist ten tijde van den hevigsten storm op de gevaarlijkste plek, n.l. waar de zee slechts tien Meter diep is, gepasseerd is. In de omgeving van de plaats van de ramp bevinden zich bovendien talrijke klippen. Volgens een ander bericht zou de „St. Phi libert" te veel passagiers aan boord hebben gehad en niet tegen dén abnormaal sterken storm zijn opgewassen geweest. Verhaal van een ooggetuige De ramp van de „Saint Philbert" werd waargenomen door den wachter van de Se- mafoor van Pointe St. Gildes, die geruimen tijd de moeilijke vaart gadesloeg van de stoomboot, welke de vaargeul in den mond van de Loire trachtte te bereiken. De boot was voorbij de rotsachtige punt van St. Gil des. Steeds heviger door de golven gebeukt maakte de boot zwaar slagzij (zooals ge meld tengevolge van het feit, dat de meeste passagiers aan één kant schuilden voor wind en regen). De boot kwam weer in evenwicht, doch een nieuwe, krachtige golf lichtte haar op en deed haar in de volgende golf verdwij nen. Het drama had zich zoo snel afgespeeld, dat de wachter van de semafoor zijn oogen niet kon gelooven. Hij kon geen spoor meer van de boot ontdekken. Alle posten der omgeving werden onmid dellijk gewaarschuwd, maar alleen sleepboo- ten uit St. Nazaire konden zich ter plaatse begeven en enkele passagiers redden, die zich aan wrakstukken hadden vastgeklampt. Het juiste aantal der omgekomen passa giers zal pas over enkele dagen bekend zijn. Het wordt thans op driehonderd tachtig ge raamd. De „St. Philbert" had een beman ning van zeven koppen. De kapitein kende het vaarwater goed, maar had te kampen tegen een formeelen cycloon, die tegen vier uur opstak. Toen de storm zijn hoogtepunt bereikte, was de boot op het moeilijkste punt van den tocht. Betuiging van deelneming De voorzitter van de Int. Arbeidsconfe- rentie heeft namens de conferentie zijn deel neming jegens de Fransche regeering en 't Fransche volk betuigd in de ramp bij St. Nazaire. Een officieel onderzoek President Doumer droeg den prefect van de Beneden-Loire en minister-president La- val droeg den maire van Nantes en de Union des Coopérateurs" te Nantes op, aan de nabestaanden der slachtoffers der schip breuk van de „Saint Philbert" hun bewogen rouwbeklag over te brengen. De minister van Koopvaardij vertrok naar Nantes tot het instellen van een on derzoek naar de omstandigheden waaron der de „Saint Philbert" schipbreuk heeft ge leden. Briand zond den prefect en den maire van Nantes een telegram, waarin hij zegt te deelen in den rouw zijner medeburgers. 69 lijken geborgen 69 lijken zijn geborgen. ^Jlet vaststellen van de identiteit stuit op groote moeilijkhe den. Het geheele leidende personeel der „Union des Coopérateurs" bevindt zich on der de slachtoffers. Daar vele kinderen den tocht medemaakten, die geen plaatskaarten noodig hadden, derhalve ook niet officieel werden geregistreerd, vreest men dat het aantal slachtoffers grooter is dan men tot nogtoe aannam. Alle in de haven van St. Nazaire beschikbare vaartuigen zijn voor het bergingswerk gerequireerd. Ongeregeldheden te Roubaix Winkels geplunderd. Te Roubaix hebben de communisten be toogingen gehouden. In de Rue Lannoy gooiden zij verschillen de winkelruiten in, nadat de lichten waren stuk geslagen, werden de étalages geplun derd. Brandweermannen, die toegesneld kwamen om een begin van brand te blus- schen, werden met projectielen bekogeld, evenals de cavalerie, die te hulp kwam. Ver schillende particuliere auto's werden door de betoogers in brand gestoken. Vijftien personen werden gearresteerd. De scnade, welke door de plunderingen der communisten is veroorzaakt, is meer dan 200.000 fr. Van een winkel is de étalage ge heel verwoest en ligt de koopwaar op straat verspreid, terwijl zijn bestelauto's in brand gestoken zijn. Den eigenaar wordt door de communisten verweten, dat hij een officier van de „garde mobile", die Zaterdagavond gewond was. in zijn huis heeft verbonden. De Rue des Longaus Haues en een plein waarop drie barricades waren opgericht be vonden zich Zondagmorgen in een deplora- belen toestand: het verkeer langs deze we gen was onmogelijk geworden. Drie leden der garde mobile" en twee brandweermannen werden licht gewond. In het geheel werden 24 personen gearres teerd. De „Garde Mobile" is versterkt ten einde een herhaling der incidenten te voor komen. De overstrooming in het Inn-Dal Hel dal onder water Naar gemeld wordt, neemt de overstroo ming in het dal van de Inn onrustbarende vormen aan. Vooral voor de stad Hall, waar de dam doorgebroken is, is de situatie ge vaarlijk geworden. Het geheele dal staat ter weerszijden van de spoorlijn een kilometer ver onder water, zoodat alleen de rails nog zichtbaar zijn. Het water reikt reeds tot aan de eerste huizen van Hall, die alle ontruimd moesten worden. Ook andere streken in het beneden-dal van de Inn zijn geheel overstroomd. Militairen zijn ter assistentie naar de be dreigde plaatsen gedirigeerd. De gezonken onderzeeër Het bergingswerk opgegeven De werkzaamheden tot het bergen van den onderzeeër „Poseidon" zijn opgegeven, daar deze met een modderlaag van 3j4 meter is bedekt. Alle bergingsvaartuigen zijn naar de haven teruggekeerd. Drie menschen vermist. Te Sewaren (N. Jersey) is in het dok van de Shell Petroleum Company een brand uit gebroken. Er worden drie menschen ver mist. De schade wordt op 500.000 dollar ge raamd. De vlammen sloegen over op een sleepboot en twee met petroleum geladen schuiten, die verbrandden. Het blad der Wafdisten „Misr" in Egypte is voor goed verboden. Er is nu nog maar een Wafaistiseh blad. De andere op positiepartij, de liberale, heeft geen enkel blad. Twee communisten te Jeruzalem, die tijdens het feest van Mebimoesa ouruien- de geschriften hadden verspreid, zijn tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Steun ook voor den oogst 1931 Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van den Heuvel, in zake 't treffen van voorzieningen ten aanzien van den veenkolonialen landbouw heeft de Minister ~an Binnenl. Zaken en Landbouw geant- Voord: Een regeling is in voorbereiding, strek, kende om ook ten aanzien van den oogst 1931 aan den veenkolonialen landbouw van Overheidswege steun te verleenen. De voorbereiding van de regeling is reeds zoover gevorderd, dat indiening van de desbetreffende voorstellen binnen korten tijd mag worden tegemoet gezien. WOENSDAG 17 JUNI 1S31. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-Uitzendin- gen. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramo- foonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoni umspel M. F. Juriaans. Zang: mej. A. Geest (sopraan). 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoon- platen. 12.30 Concert. Mevr. C. v. Raven- swaayMöllenkamp (zang), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.00 Gra- mofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur door mej. Wentink. 3.004.30 Concert. Utr. Fluit- kwartet (P. v. d. Hurk, W. Clemens, Joh. Koppert, H. v. Dapperen) m.*m. v. J. Monis- sen (piano). 4.304.45 Gramofoonpl. 5.00 6.00 Kinderuurtje 6.00—6.45 H. Pilon: „Vijanden van appel en peer". 6.457.00 Cau serie door A. Broen. 7.007.0 Brig. Bertha Smith: „Japansche herinneringen". 7.30 Po litieber. 7.45 Gramofoonpl. 8.009.00 Concert Amsterd. A capellea koor „Bel Canto" o. 1. van A. Vranken M. m. van J. Zwart (orgel). 9.00 Mr. P. Borst- Iets over beruchte pro cessen en beroemde advocaten". 9.3010.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM 2S8 M. 6.45—7.00 en 7.30— 7.45 Gymnastiek o. 1. van G. Kleerekoper. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel Joh. Jong. 11.00 Gramofoonpl. 11.3512.00 Gramofoon- nlaten. 12.00 Concert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl en gramofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 3.15 Gramofoonpl. 4.25 Gramofoonpl. 6.30 Gra mofoonpl. 6.55 Gramofoonpl. 7.30 Liederen- recital door Berthe Seroen. Vleugel: Phons Dusch. 8.00 Concert VARA-Strijkorkest o. 1. van H. de Groot. 10.15 Vervog Concert VA- RA-orkest o.l.v. H de Groot. 11.0012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Gramofoon. 1.05 Orgelconcert. 1.50 Orkestconcert. 2.50 School- lezing. 3.15 Pauze. 3.20 Lezing: 3.50 Concert. Bournemouth symphonie-orkest. 5.05 Con certorgelbespeling 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsber., weerber. 7.00 Liederen van Brahms. 7.20 Lezing. 7.45 Le zing. 8.05 „Across the Moon", hoorspel. 9.25 Berichten. 9.40 Berichten. 10.00 Orkestcon cert. 11.0012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 1.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 9.05 Concert. Pianomuziek. 9.50 Vervolg pianoconcert. KALUNDBORG 1153 M. 12.20—2.20 Con cert. 3.505.50 Orkestconcert en soliste. 6.10 6.40 Gramofoonpl 8.209.30 Orkestconcert. 10.0010.20 Vioolsoli. 10.3511.20 Orkestcon cert. 11.2012.50 Dansmuziek. LANGENBERG 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonpl. 11.0011.20 Gramofoonpl. 11.4012.20 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert en solist. 8.20 ,Die Vogel", lirisch-fantastisch spel. 11.2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Gramofoonpl 6.00 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Ver volg kamermuziek. 9.35 ,,L' Ecole des fem- mes", comedie in 5 akten van Molière. 338.2 Meter: 5.20 Dansmuziek. Solisten. 6.20 Gra mofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Militaire muziek. 9.05 „Compassion!" humoristische schets van H. van 't Sas. 9.20 Voortzetting militair concert. 9.50 Gramofoonpl. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.00—7.50 Gramo foonpl. 9.20—12.20 Lezingen. 12.20—1.15 Gra mofoonpl 1.152.20 Berichten. 2.202.50 Gramofoonpl. 2.50—4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.508.05 Lezingen. 8.05 Dansmu ziek. 8.55 Voetbalwedstrijd Zweden-Duitsch land. 9.20 Berichten en Lezing. 10.35 Orkest concert. Hersteld Evang. Luth. Kerkgenootschap Predikambt, ouderlingschap en diaconaat voor vrouwen Te Amsterdam is de 96ste algemeene Kerkelijke Vergadering van het Hersteld Evang. Luth. Kerkgenootschap gehouden. Aan de orde kwam o.m. het voorstel tot toelating van de vrouw tot het ambt van predikant, ouderling en diaken. Aangenomen wordt de toelating tot het predikambt met 10 tegen 7, de toelating tot het ambt van ouderling en diaken met 12 tegen 5 stemmen» Van Zondagavond 19 Juli tot Donderdag morgen 23 Juli zal er in het retraitehuis „Loyola" te Vught een Vrije Priesterretraite gegeven worden. De E.E. H.H., die aan deze retraite wen- schen deel te nemen, geneven naam en leef tijd ten spoedigste op te geven aan de Di rectie van voornoemd 'retraitehuis. Discontoverhooging in Oostenrijk De Algemeene Raad van de Oostenrijk - sche Nationale Bank heeft, naar van zeer betrouwbare zijde wordt medegedeeld, be sloten tot verhooging van het disconto van 6 op 7K> procent. De oorzaak van deze verhooging is dezelfde als bij de kortelings doorgevoerde verhooging op 6 L- Humoristische Avon t uren-roman 52. „).k hoop, dat je voet gauw beter mag zijn, Chipperton, zoodat je weer spoedig uit kan neen, ik moet werkelijk weg, want Hol ster zou mij tegemoet komen om mijn anti quiteiten te zien Hij drukte hun de hand tot afscheid: toen scheen hij zich plotseling te bezinnen. „O ja. meneer Benstone", zei hij. „Gister avond zag ik bij Spalding een jas van u. Hij lag op de toonbank, en ik vroeg aan Spal ding, of hij mij ook een jas van dien snit kon maken. Toen vertelde hij mij van dien knoop." Daar kwam het eindelijk! Benstone's ge zicht betrok, en de stoel van oom Chipper ton kraakte. „Hij was van plan geweest het u zelf te vertellen, als u bij hem aankwam. Hij dacht, dat u het wel interessant zou vinden, te hooren dat de knoop, dien hij aan uw jas heeft gezet, dezelfde is, dien u heeft ver loren." „Dezelfde, dien ik heb verloren?" „Ja, 't is een eigenaardig geval; er was een gat in een van de zakken, en toen de knoop losraakte, moet hij in dien zak terecht gekomen zijn en door het gat tusschen de voering geraakt. Spalding voelde iets hards, onderaan bij den zoom en meende, dat het wel de knoop kon zijn. Inderdaad was het zoo; hij had daar al dien tijd gezeten." Oom Chipperton maakte een geluid alsof er een fleschje sterk koolzuurhoudend gember bier werd ontkurkt. ,0, die voet van mij", kreunde hij zachtjes. „Telkens vergeet ik bij het bewegen dien voet, en dan laat hij zich geducht voelen." „Je moet vooral voorzichtig zijn", waar schuwde Wellaby „Nu goedendag hoor! U ziet er beter uit, dan toen ik u voor het eerst zag, meneer Benstone, ik geloof, dat de afleiding en ontspanning u goed hebben gedaan." „Dat zou ik ook denken", riep oom Chip perton, „dat komt van de frissche buiten lucht!" HOOFDSTUK XXIII DE KROON OP HET WERK John James keek op van 't boek, dat hij zat te lezen, en zag Nancy bi) de tennisbaan van het heerlijke September-zonnetje genieten. Hij vergeleek haar met een boot, die haar stuur kwijt is. Toen ze hem zag, kwam zij vlug naar het prieeltje, waar hij zat en nam naast hem plaats. „Ik ben zoo onrustig", fluisterde zij, „en kon niet langer in huis blijven; daarom ben ik maar weggeloopen." „Zonder hoed?" „Nu, je begrijpt toch zeker wel wat ik be doel; Jerry is er. Hij is nu met vader in de bibliotheek." „Ik geloof, dat je niet bang behoeft te zijn, voor het resultaat", zei Benstone glim lachend. „Ik zou er wel een shilling onder durven verwedden, dat oom Theophilus op het oogenblik den jongen zijn zegen geeft." „Of hem de bons geeft. Maar jij bent toch mijn beste J. J. Ik weet niet, hoe wij het zonder jou moeten stellen. Moet je heusch morgen al weg?" „Ja, ik kan werkelijk niet lan"""* blijven. Bedenk eens, hoe lang ik hier al ben? Jij bent al haast een week thuis!" Nancy keek teleurgesteld. Een oogenblik scheen zij te luisteren alsof zij dacht zoo aanstonds een pistoolschot in huis te hooren afgaan. Zij keek op haar armbandhorloge. „Jerry zei, dat het onderhoud met vader stellig niet langer dan twee minuten you duren", mompelde zij. „De klok sloeg juist drie uur, toen zij de bibliotheek ingingen, en nu is het er al tien minuten over." „Kom, maak je niet ongerust, Nancy, en denk aan wat anders." „Dat kan ik niet, ik heb niet zulke stalen zenuwen als jij, J. J. Hoe jij je door alles hebt heengeslagen, kan ik nog niet begrijpen. Zeg eens, denk je dat vadertje nog eens zoo iets in zijn hoofd zal halen?" „Niet voordat ik weer eens een voordracht houd en die door de courant wordt opge nomen, maar ik beloof je, dat ik m" daar voor wel zal wachten." Het gezichtje van Nancy verhelderde. „Juffrouw Weston gelooft ook niet, dat ik bang behoef te zijn, dat het nog eens zal gebeuren; natuurlijk heb ik haar a1'-*; ver teld, omdat je zei, dat ik het mocht. Ik denk, dat zij er nog wel eens met je over zal spre ken." „Ga je naar haar toe, voor je weggaat?" Benstone schudde ontkennend het hoofd. „O ja, J. J., dat moet je' doen, je moet haar beslist goeden dag gaan zeggen." „Ik denk, dat je je vergist, als je meent, dat zij mij graag zou willen spreken." „Waarom?" ,,'t Is de vraag, of zij mij ooit zal verge ven, dat ik al dien tijd niet openlijk voor de zaak ben uitgekomen, vooral toen zij dacht, dat Jerry er voor een gedeelte schuld aan had. En bijvoorbeeld ook op den dag, toen zij mij vertelde van den schat, die in den tuin van Brickie begraven lag. Zij vindt na tuurlijk, dat ik toen had moeten opbiechten, om haar gerust te stellen." „O, maar ze begrijpt nu best, dat het al leen ter wille van mij was, dat je het nie mand wilde zeggen. Heusch, je moet af scheid van haar gaan nemen." „Neen, dat gaat niet; ik weet, dat ik er op kan vertrouwen, dat je er niet vérder over spreekt, maar ik heb haar geschreven en gevraagd, of het haar aangenaam zou zijn, dat ik afscheid kwam nemen. Zij heeft het briefje gisteren al ontvangen en als zij mij een antwoord had willen zenden, zou ik dat vanmorgen wel ontvangen hebben. Daar uit blijkt duidelijk, dat zij mij niet heeft ver geven." „Nu, ik vind het erg kinderachtig, hoor", zuchtte Nancy, „dat meen ik werkelijk." Zij bleef voorover gebogen met de kin op de handen en keek naar een lijster, die over het pad huppelde. Plotseling hief zij het hoofd op en met een vlugge beweging van haar pols op haar horloge ziende, zei ze: „Bijna al een kwartier! Denk je, dat het een hoopvol teeken is? Jerry zei, dat 't da delijk afgeloopen zou zijn. Hoor!" Beiden hielden hun adem in, maar het ge luid, dat hun aandacht had getrokken, bleek niets anders te zijn dan het getoeter van een auto, die in de verte voorbij reed. Nancy schoof dichter bij en leunde tegen den schouder van haar vriend. „Hoor eens, J. J„ ik had zoo juist een in geving. Waarom trouw je niet met tante Edith, zooals Jerry haar noemt?" „Maar beste Nancy!" „Ik geloof, dat je tot over de ooren ver liefd op haar bent, maar er haar niet over durft spreken. Jij bent je nooit van je eigen kracht bewust, voordat je handelen moet. Als iemand je een maand geleden verteld had, dat jij best zou kunnen inbreken, zou je hem uitgelachen hebben; en toch heb je het gedaan! Begrijp je wat ik bedoel?" (Slot volgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9