I Eiken dag spaart he'él wat in een jaar Eerste groote propaganda-vergadering R. K. Kiesvereeniging TWEEDL blad WOENSDAG 17 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 STADSNIEUWS Bede van Mr. Bomans en L. F. Guit De klachten over de postbestellingen Hoogheemraadschap van Rijnland Opdracht SOCIAAL LEVEN Conflict bij de N.V. van Vlissingen'? Katoenf abrieken De Int. Arbeidsconferentie De arbeidstijd in de mijnen GEMENGD NIEUWS Nikkelen Brillen-montuurs met lichten en donkeren rand 1.50 ALLFFn ZIJLSTRAAT97 Trein-ongelukken in Amerika Man onder een wagen Een 17-jarige moordenaar Al Capone bekent schuld Gisteravond werd de eerste groote propa- ganda-avond van de R. K. Kiesvereeniging gehouden in gebouw St. Bavo aan de Smede- straat. De zaal was geheel gevuld, talrijke raadsleden waren aanwezig. De voorzitter, Dr. Th. Koot, opende de vergadering en gaf onmiddellijk het woord aan den eersten spreker. Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten verkreeg dan het woord. Spreker besprak allereerst het financieel beleid van Mr. Slingenberg, welk beleid door de katholieke fractie werd gesteund. In dit verband merkte spreker op, dat de sociaal-democratische kritiek op het financieel beleid onwaarach tig is, ze moeten eerst maar naar Rotterdam en Amsterdam kijken. Waar sociaal-demo cratische wethouders aan het bewind zijn, worden opcenten geheven op de gemeente fondsbelasting. De S. D. A. P. wilde de be lasting in Haarlem verhoogen, niets is fa taler voor onze stad. In Amsterdam en Rotterdam zullen de ambtenaarssalarissen verlaagd worden. Haarlem is als woonstad een der aangenaamste steden van Neder land, de welvaart is gestegen; dank zij de financieele politiek zijn de salarissen van arbeiders en ambtenaren niet achteruit ge gaan. Dit is het gevolg van een 12-jarig goed financieel beleid. Dit zou niet zoo ge weest zijn, als de soc.-dem. aan het bewind zouden geweest zijn. De beste stuurlui moe ten daarom aan het bewind blijven. De schuld, die op elke familie in Haar lem drukt is f 2000. Het euvel is te zoeken in openbare werken en onderwijs. Voor openbare werken wordt 4 ton belasting o.a. straatbelasting) opgebracht, maar er is nog eens 4 ton voor noodig. Spreker wil niet spreken van de noodzakelijke en wettige uitgaven, maar luxe uitgaven mogen in de zen tijd niet voorkomen. En dan het onder wijs. Men zegt zoo gemakkelijk dat voor het kind toch niet genoeg gedaan kan worden. Maar het Lager Onderwijs gaat achteruit, hoewel de kosten schrikbarend toenemen. En met de kennis van de Lagere School gaan velen voor goed de wereld in. Er moeten goede scholen, goede leerkrachten zijn! Maar ook hier geldt het principe: goed is wat noodzakelijk en nuttig is. Luxe is overbodig. Spreker vergeleek liet openbare en het bijzondere onderwijs. Kosten per kind 1931 openbare scholen f 60 en voor het bijzon der onderwijs f 43 per kind. Waarom moet het openbare zooveel meer hebben, nu wij de wet hebben op de financieele gelijkstel ling. Voor het buitengewone L. O. en het voorbereidend L. O. gelden dezelfde cijfers. Spreker wilde nog zwijgen over de andere takken van onderwijs. Maar het is onjuist, dat het openbare onderwijs in Haarlem ton nen en tonnen meer kost dan het bijzon dere. Er moet bezuinigd kunnen worden, ge leidelijk aan zouden er scholen kunnen wor den opgeheven, zonder dat daardoor schade voor de kinderen zou ontstaan. De ouders van het bijzondere kind betalen de meeste gelden, omdat daar nu eenmaal de groot ste inkomens zitten. Rede L. F. Guit De heer L. F. Guit, lid der Tweede Kamer, wees op de samenstelling in den Haarlem- scben Raad: 12 S.D.AP.'ers, 12 Apostelen, die niet de ware zullen blijken te zijn en 11 R. K., onze vertrouwensmannen. De libera len hebben afgedaan, ze spelen in onze da gen practisch geen rol. Het gaat overal tus- schen de Sociaal-Democraten en de Katho lieken. De strijd, dien wü moeten voeren, is een principieele Spreker wees op de Ency cliek „Immortale Dei". Daaruit moet men Mr. J. B. BOMANS Spreker hoopt van harte, dat 't gemeente bestuur van Haarlem de vier volgende jaren op deze factoren zal letten. De schuld van Haarlem neemt schrikbarend toe, er moet voor verdere uitbreiding gewaakt worden. Belastingverhooging moet vermeden worden, dit zou een grooteren druk op den kleinen man ten gevolge hebben, omdat de groote heeren de stad zouden gaan verlaten. Spreker besprak den open brief van Mr. Slingenberg aan de S. D. A. P. en vulde dezen met eenige getallen aan. De kleine man heeft momenteel niet te klagen over het belastingpercentage in onze stad, als hij gaat vergelijken met andere steden. Er zijn nog wenschen, maar het zou een dorre boel zijn, als we niets meer te wenschen hadden. We leven in een donkeren tijd, in dagen van een wereld-omwenteling. Meer dan een eeuw zijn we beland in het kapitalisme, uit- I gegroeid tot l>et machinale kapitalisme. Er komt een tijd, aldus spreker, dat de strijd tegen dat kapitalisme voor goed uitgevoch- j ten zal zijn, omdat er geen kapitalisme meer zal zijn. Er zal een omwenteling komen in I het economische stelsel. Groote gevestigde maatschappijen beginnen te vreezen en te wankelen. Ditmaal zal men er wel weer bovenop komen, maar het gevaar zal groo- ter terugkeeren. Sovjet en het vijfjaren-plan zeggen voldoende, schreeuwen ons toe! Wij zullen ons productie-systeem moeten wijzi gen, als Rusland zoo doorgaat met plan matige productie. Wat heeft dit met de gemeenteraadsverkiezingen te maken? Op elk terrein heeft elke man en elke vrouw een plicht te vervullen. De Katholieke Partij is door haar eenheid van ontzettend groot belang, gezamenlijk kan veel, heel veel be reikt worden. Spreker wees op de laatste encycliek van Z. H. den Paus. 'Geen econoom heeft ooit een wijzer woord gesproken dan Leo XIII en thans Pius XI. Zullen de universiteiten luisteren, zullen de banken studie ervan maken, zal de sociaal-demo cratie kennis ervan nemen? R. K. stemmen, dat is begrijpen dat de vijanden ons belagen, dat is getuigenis af leggen. Wie wil nog zeggen, dat we niet in schok kende tijden leven? Nu de monarch-kronen over de straat rollen, nu de kardinalen uit Spanje verdreven worden, en de kloosters in katholieke landen verbrand worden. Wij zul len straks moeten getuigen, moeten getuigen voor een nieuwen economischen levensweg voor onze kinderen (langdurig applaus). L. F. GUIT begrijpen, dat men zich niet aan de propa ganda mag onttrekken, dat het voeren van politiek voor ons zuiver principieel is. Samen moet de strijd gevoerd worden, niet door groepen of standen. En het is de vrouw, die met den man samen heeft te strijden, omdat zij het is, die in het nart van het jonge kind ons politieke principe moet inprenten, omdat zij het voornamelijk is, die het kind opvoedt. De rollen op de werkplaatsen moeten wor den omgedraaid: onze Katholieke arbeiders zullen zich moeten verdiepen in de gebeur tenissen, ze zullen uit de katholieke bladen moeten knippen, wat voor hun verdediging kan gelden, ze zullen de politiek in den raad moeten volgen. Dan zullen ze in de werk plaatsen kunnen getuigen van onze politiek en triomfantelijk kunnen uitroepen: „Zet daar eens wat tegenover." In dit verband besprak spreker de verkiezingskrant van de Sociaal-Democraten. V Het geloof der S.D.AJP. is een geloof van materie. Over de Volkshuisvesting wordt in de krant „De Arbeid" geschreven. Men doet het voorkomen, alsof de S.D.A.P'ers alleen 318 woningen hebben gebouwd. Maar ze zeggen er niet bij, dat de R. K. in den raad vóór ge stemd hebben, dat onze 11 mannen evenveel recht hebben op hulde bij woningbouw. Als we de zaken verder gaan beschouwen, zijn het de Katholieken die meer voor den woningbouw en voor de afbraak van krot woningen hebben gedaan! Spreker wees op de bekende foto's „Vroe ger" en „Nu". Wij doen niet aan volksmis leiding en daarom publiceeren wij dergelijke foto's van woningbouw niet: Maar we zouden er honderden kunnen vinden!! Er wordt in de krant over. „Medezeggen- schtp" geschreven. Spreker vraagt of de so- ctaai-democraten heelemaal geen schaamte gevoel meer hebben, om daar over te durven praten! Op dit oogenblik is het Haarlemsche Ge organiseerd Overleg verbazend slecht en, roept spreker uit: „Geef mij dan Bomans maar!" (applaus). Spreker verhaalde ten slotte hoe Z. H. de Paus verklaarde, bij het laatste bezoek van de Nederlanders, dat Hij er naar verlangd had, den Katholieken een pluim op den hoed te geven, voor hun blij en groot Katholiek leven. „Ik ben trotsch op de Katholieken van Nederland," riep Z. H. enthousiast uit. Spreker sprak de hoop uit, dat wij bij de a.s. verkiezingen trotsch zullen mogen zijn op de Haarlemsche Katholieken! De voorzitter dankte de beide sprekers, wees op den propaganda-avond van a.s. Maandag en op den optocht van a.s. Dinsdagavond. Spreker riep tenslotte meer dere propagandisten op en sloot de verga dering met den chr. groet. Faillissementen Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn 16 Juni 1931 in stat van fail lissement verklaard: J. Ruis Azn., metselaar, wonende te IJmuiden-Oost Velserduinweg 334; cura tor mevrouw mr. G. BiewengaGymink, wonende te IJmuiden. H. C. Witbraad, winkelier in radio-arti kelen, wonende te Haarlem, Timorstraat 66: curator mr. J. Deenik, wonende te Haar lem. A. Kramer, koopman in scheepsbenoodigd- heden, wonende te IJmuiden, Trawlerkade C 70; curator mevrouw mr. G. Biewer.ga Gymink, wonende te IJmuiden. De nalatenschap van Hendrik Bakker, caféhouder, te Wormer, eerder te Benne- broek; curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, wonende te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen, wegens gebrek aan actief, van: H. Greuter, wonende te Beverwijk; cura tor mr. W. de Rijke, wonende te Haarlem Th. P. G. J. Muus, wonende te Ilpendam: curator mr. H. H. Riepma, wonende te Edam. Geëindigd is het faillissement door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lljst van: A. J. Willems, wonende te IJmuiden; cu rator mr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden. Personalia De heer P. Iwenna, alhier slaagdt te Lei den voor het doctoraal examen rechtsge leerdheid. De heer C. P. Voorvelt, alhier, slaagde aan het K. K. Gymnasium voor het diploma A. De diepte van het Noorder Buiten Spaarne Gisteravond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Jubileum N.Z.H.T.M. De VOORZITTER spreekt woorden van gelukwensch in verband met het jubileum van de N. Z. H. T. M. Klachten postbestelling. In de op 12 Mei j.l. gehouden vergadering der Kamer werden door den heer v. d. Burg klachten geuit betreffende het bezorgen van poststukken. Bij schrijven van 18 Mei j.l. bevestigde de heer v. d. Burg deze klachten onder overlegging van bewijsstukken, die aan den directeur van het postkantoor ter hand zijn gesteld. Uit het door den directeur ingestelde on derzoek is gebleken, dat slechts in één ge val een vertraagde aflevering kon worden geconstateerd, waarvoor de directeur van 't postkantoor zijn verontschuldiging aan den betrokkene heeft aangeboden, ofschoon de vertraging een gevolg kan geweest zijn van het ontbreken van straat en nummer. Ove rigens bleken onvolledige en onduidelijke adresseering o.m. door het ontbreken van straatnaam en/of huisnummer oorzaak te zijn van onjuiste bestelling. De heer v. d. Burg heeft ook gevallen genoemd van klachten over de huis-aan-huis bezorging zonder adresseering der stukken. Het is volkomen duidelijk, dat men by deze wyze van bezorging niet kan eischen, dat elk gezin een exemplaar van de op deze wyze verspreide stukken ontvangt, omdat stellig niet gevorderd mag worden dat. zon der aanduiding van adres, aan de post be kend i&, of een woning door één of meer gezinnen wordt bewoond. De klacht, dat een of meer straten waren -vergeslagen, Week een gevolg te zijn van het zenden van een onvoldoend aantal exemplaren van het te distribueeren stuk door den afzender. Bleken derhalve de door den heer v. d. Burg aangebrachte klachten op één uitzon dering na ongegrond, juist die uitzondering geeft het Bureau aanleiding tot een opmer king. De bedoelde brief was namelijk op een Zaterdag gepost, en eerst den daaron volgenden Woensdag te Haarlem bezorgd. Ofschoon deze vertraging een op zich zelf staand geval wel heel groot is, is het een bekend feit, dat in tegenstelling met de vlugge bezorging van poststukken in de week, snelheid der verzending van Zaterdag op Maandag zeer veel te wenschen laat. veel meer dan door den Zondag kan worden ver klaard. Het Bureau stelt zich voor op dit bezwaar nogmaals de aandacht der betrok ken autoriteiten te vestigen. Reclame op spoorwegkaartjes. In antwoord op de vraag van den heer v. d. Burg in de op 12 Mei j.l. gehouden vergadering van de Kamer betreffende de al of niet wenscheiykheid van het plaatsen van reclame op de achterzyöe van spoorweg kaartjes, deelt het Bureau mede, dat z.i. de door hem gemaakte vergeiyking met re clames op poststempels niet opgaat, daar een spoorkaartje niet aan anderen in handen komt dan den reiziger ze'ven, die er gebruik van maakt en derhalve de bezwaren, die te gen het poststempel met reclame beston den, hier niet aanwezig zijn. Het bureau heeft derhalve geen aanleiding om de Ka mer in overweging te geven tegen de recla me op spoorkaartjes op te komen. Verplaatsing wachtpost IJmuiden. In de op 12 Mei j.l. gehouden vergadering der. Kamer werd een schrijven van den Mi nister van Financiën aangehouden, d.d. 5 Mei 1931, zünde een antwoord op het schry- ven van de Kamer van 12 Januari 1931 be treffende de verplaatsing "an den wacht post te IJmuiden. Adressanten is van dit schrijven van den Minister meoedeeling ge daan met het verzoek eventueele opmerkin gen aan de Kamer te willen zenden. By schryven van 12 Mei 1931 werd medegedeeld, dat belanghebbenden geen prys stellen op het doen van verdere stappen door de Ka mer, zoodat deze aangelegenheid hiermede als afgehandeld beschouwd kan worden. Hoofdstembureau Door B. en W der gemeente Haarlem zijn benoemd in het Hoofdstembureau voor de op 31 Juli 1931 te houden verkiezing van een lid der Kamer, ter voorziening in de vaca- ture-Brinkmann de heeren: W. J. B. van Liemt, voorzitter; B F. Enschedé, J. F. Klercq en jhr. J. C. Mollerus, leden; C. ten Boom, plaatsverv voorzitter; H. J. L. Klein Schiphorst, D. Treur en Mr. A. A. Deenik, plaatsverv. leden. Demonstratie Nederlandsch Fabrikaat. Het Bureau stelt voor, afwijzend te be schikken op het verzoek, deel te nemen in het garantieionds der Arnhemsche demon stratie van Nederlandsch Fabrikaat, daar de industrie in het gebied der Kamer niets voor de demonstratie voelt. De heer DEDDENS bepleit aanhouding van het verzoek. De SECRETARIS leest het desbetreffende verzoek van het Ned. Fabrikaat voor. De VOORZITTER acht aanhouding niet noodig wegens de weinige belangstelling. De heer HOOIJ kan zich daar wel mede vereenigen Ook z.i. is het een hopelooze zaak. Het voorstel van het Bureau wordt aan genomen. Door belanghebbenden werd de Kamer ge wezen op de onvoldoende diepte van de vaargeul in het Noorder Buiten Spaarne en wel in het gedeelte tusschen de spoorbrug en de vroegere grens in het noorden der ge meente Haarlem. By een nader onderzoek is het Bureau in derdaad gebleken, dat de industrieele onder nemingen, daar ter plaatse gevestigd, nadee- len ondervinden van de onvoldoende diepte, zoodat het meer dan eens voorkomt, dat schepen of in het geheel niet of eerst na veel moeite te bestemder plaatse kunnen komen. Deze bezwaren zouden te ondervangen zijn indien de onderhavige vaargeul uitgediept zou worden tot plus minus 4.20 Meter A. P., waardoor een diepte zou verkregen worden gelyk aan die der vaargeul tusschen Spaarn- dam en de bovenbedoelde grens der gemeen te Haarlem. Het Bureau stelt voor, B. en W. van Haar lem te verzoeken die maatregelen te wil len treffen, dat aan het bezwaar zoo spoe dig mogelyk in het belang der industrieele ondernemingen tegemoet gekomen wordt. Aldus wordt besloten. Het Arbitragereglement. Eenige bespreking vond plaats over het voorstel van het Bureau tot intrekking van het oude en vaststelling van een nieuw Arbitragereglement. De eindstemming wordt tot de volgende vergadering aangehouden. De openbare vergadering wordt gesloten. De gefailleerde Hollandsche Cultuur Maatschappij te Bennebroek Betaalbaarstell'ng der niet uitgelote obligatiën De Trustee voor de 6 le Hypothecaire obligatieleening ten laste der Hollandsche Cul tuur Maatschappy te Bennebroeg, oorspron- keiyk groot 600.000, bericht, dat uit de opbrengst der verkochte verbonden goederen zal worden overgegaan tot aflossing van de uitstaande obligatiën en betaling van achterstallige rente. Dientengevolge worden de niet extra uit gelote abligatiën, voorzien van de coupon per 1 December 1930 en volgende, per 19 dezer betaalbaar gesteld met f 1063 per 1000 ten kantore van de Incasso-Bank te Amsterdam, alwaar mede de December 1930 coupons ad 30 van de extra-uitgelote obligatiën ter betaling kunnen worden ^aan geboden. Geknoei bij de verkiezing van een hoofdingeland Naar wij uit Alphen aan den Ryn ver nemen, zouden by de verkiezing van een Hoofd-ingeland voor het 12e district van het Hoogheemraadschap van Rynland ern stige knoeierijen hebben plaats gehad. Er waren voor de verkiezing twee candidaten gesteld, n.l. de heeren van der M. te Bent huizen en van der S. te Waddinxveen Alsof het een politieke verkiezing van den eersten rang betrof, waren de kiezers in twee elkaar heftig bestrijdende partijen verdeeld. Op 2 April j.l. had de stemming plaats, doch deze stemming werd ongeldig verklaard, omdat was gebleken, dat er onregelmatighe den waren gepleegd. Zoo waren b.v. 8 stem men uitgebracht namens iemand, die reeds een jaar tevoren was overleden. Dergelyke knoeieryen konden gesch'eden, omdat de mo gelijkheid bestaat, bij volmacht te stemmen. Een tweede verkiezing heeft plaats gehad op 11 Juni jJ. By deze verkiezine nu heb ben de aanhangers van den candidaat van der T. geen middel ontzien, om hun can didaat gekozen te krygen. Zoo is er o.m ge stemd op grond van valsche en vervalschte volmachten. Reeds zijn over de vervalsching der volmachten klachten bij de Justitie in gediend. Inmiddels zyn thans de ingelanden ge noodzaakt, voor de derde maal te stemmen, daar het te voorzien is, dat ook de tweede stemming ongeldig zal worden verklaard. Nederl. Natuurhistorische Vereeniging Men schryft ons: Op uitnoodiging van de afdeeling Alkmaar maakten ook dit jaar Haarlemsche en Alk- maarsche leden van bovengenoemde vereeni ging een gemeenschappeiyke excursie In een ruime touring-car vertrok het geze'schap plm. 11 urn- uit Alkmaar naar Schoorl. Een by- zonder afwisselende wandeling met mooie vergezichten van de hooge duintoppen over het po'derland, voerde vandaar over Groet naar Camperduin. Van de groote verscheidenheid planten noe men we klein taschjeskruid (Peesdalia nudl- caulis). een gids: Lagurus ovatus of haze- staart, in een slootje; klimopwaterranonkel. Op walstroo werd een gal opgemerkt: Daay- neura galü. Op de Hondsbossche zeewering werden be halve eenige paddestoelen: marasm'us orea- des, lycoperdon sacchatum en de weidecham pignon voor de Haarlemmers minder bekende p1 anten bekeken als: Deensch lepelblad en hertshoorn weegbree. Gierzwaluwen scheerden om 't torentje van Groet, in de brakwaterplassen achter de zee wering broedden bergeenden. Daar werden de volgende planten aangetroffen: zeekraal, zoutgras, schorrenkruid, melkkruid, schyns- purrie. Mede door het heerlijke weer was het een genotvolle leerryke tocht, waarvan de Haar lemmers per trein te 17.24 hier terugkeerden O O DE NIEUWE MARGARINE - ^0 SXL-D1-OJ53H W; In Augustus a.s. zal het landgoed „Roos wyk" te Velsen onder den hamer komen. Hierboven een foto van het schilderachtige gelegen heerenhuis. Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen Algemeenc vergadering De Vereeniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen houdt haar huishoudelyke ver gadering op den avond van den lsten Juli in het Gemeentelijk Concertgebouw alhier. O.a. zal aan de orde komen de verkiezing van een nieuwen voorzitter der Vereeniging, daar de tegenwoordige voorzitter, de heer Ir. J. W. Albarda, zich niet herkiesbaar stelt. Op den volgenden dag, den 2den Juli, vindt de behandeling der prae-adviezen plaats. Door den directeur van den Gemeentely- ken Reinigingsdienst te Alkmaar is aan P. J. Uvenhoven alhier, opgedragen het bouwen van een grof-vuil-verbrandingsoven met schoorsteen. Staking geproclameerd By de N.V. van Vlissingen's Katoenfabrie- ken te Helmond is een conflict uitgebroken, dat tot gevolg heeft gehad, dat door de sa menwerkende vakbonden St. Lambertus, Unitas en De Eendracht tegen 29 Juni op die fabrieken de staking zal worden gepro clameerd. Ongeveer 800 arbeiders zyn by dit con flict betrokken. Met groote meerderheid, nX 6716 stem men, is het ontwerp-conventie op den ar- beidstyd in de mynen in eerste lezing door de Int. Arbeidsconferentie aangenomen. Mgr. Nolens hield gedurende de discussies een pleidooi voor aanneming van de con ventie, waarby hy wees op de noodzakelijk heid, dat de ondergrondsche myn-arbeiders minder dan acht uren werken, niet alleen uit humanitaire overwegingen, maar in het belang van de mynindustrie zelf, aangezien na een bepaalde limiet de arbeid niet meer productief kan zijn. Met het oog op de bijzondere omstandig heden waaronder de mijnwerkers hun zwi- ren arbeid moeten verrichten, is mgr. No- lens voorstander van een korteren arbeids- tyd dan acht uren. Mgr. Nolens verklaarde vooral op twee punten den inhoud der conventie te betreu ren. In de eerste plaats betreurde mgr. Nolens, dat het verbod om vrouwen en jongelieden beneden de 16 jaar ondergrond- schen arbeid te doen verrichten tenslotte weder uit de conventie verdwenen is. Op de tweede plaats betreurde mgr. Nolens't, dat de conventie niet verplichtend voorschrijft een korteren arbeidstijd op den Zaterdag. De mynindustrie zou er zelf voordeel bij gehad hebben als door een vryen Zaterdag middag den mynwerkers, die zoo'n zwaren arbeid verrichten, een behoorlijke rusttyd zou zijn verzekerd. Ondanks deze twee pun ten verklaarde mgr. Nolens toch voor het ontwerp-conventie te zullen stemmen. Aanneming van de ratificatie der conven tie zal een kalmeerende en bemoedigende uitwerking hebben in de mynwerkerskringen der verschillende landen. Morgen vindt de eindstemming, waarvoor tweederde meerderheid noodig is, plaats. Gratis kerseneten Een amusementsrit naar de Betuwe. Te Culemborg wordt ter bevordering van het vreemdelingen-verkeer naar de kersen boomgaarden en omgeving aldaar door de V. V. V met medewerking van de motor club „De Betuwe" een amusementsrit uitge schreven. Aan dezen rit kunnen motorrij ders en automobilisten deelnemen en op een aangename wyze een Zondag (de juiste da tum is nog niet vastgesteld) doorbrengen engratis kersen eten. Het horloge van den vermoorde Na 10 jaar de dader ontdekt Tien jaar geleden ongeveer werd de be stuurder, Hübscher van het voormalig offi cierscasino te Lansdorf, vermist. Men vond eenigen tyd later zijn lijk in een greppel. Het geld, dat Hübscher bij zich droeg was gestolen, evenals zyn horloge. Men conclu deerde dus dat de man het slachtoffer was geworden van een roofmoord. De verdenking viel op een café-houder, •ekeren Goletz, bij wien Hübscher zich den lag, dat hy niet meer naar huis keerde had opgehouden. Wegens gebrek aan bewys 'ton men echter niets tegen den herbergier ondernemen. Goletz. die begin van dit jaar naar Duis burg verhu'sde, heeft daar echter thans het horloge van Hübscher te koop aangeboden en is thans, verdacht van den moord, ge arresteerd. OPTICIENS Dooden en gewonden „J" het, New-Yorksche voorstadstatioa Woo dia wn is een geheel met passagiers be zette wagon van een trein ontspoord en tegen een goederentrein geworpen, om daar na in brand te vliegen. Dertig passagiers werden gewond van wie een levensgevaarlijk. In de nabyheid van Columbia in Penn- sflvania, zyn enkele wagens van een goe derentrein ontspoord, waarbij twee beamb ten werden gedood en verscheidene andere Mislukte sorong Jongen door auto overreden en gedood Te Wateringen is de 16-jarige bode-knecht y. A. uit Monster, by het overspringen van een wagen op den bode-auto onder den reeds rijdenden auto geraakt De jongen be kwam zeer ernstige verwondingen aan hoofd en borstkas en is in het ziekenhuis te Den Haag, waar hy werd opgenomen, aan de ge volgen overleden. Aan de bekomen verwondingen overleden Op den weg van Loon op Zand naar Til burg had gistermorgen een doodelyk ongeval plaats. De zestig-jarige J. E. uit Kaatsheu vel, die met zyn hondenkar naar Tilburg reed, wilde onderweg uitwyken voor een met steenen zwaar beladen wagen. E. kwam daarby echter onder dien wagen terecht en werd in zeer zorgwekkenden toestand naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Spoedig na aankomst is hij daar aan inwendige verbloeding overleden. Liefhebbers der vrijheid Uit een gevangenis ontvlocht Tydens het luchten zijn twee gevangenen uit de strafgevangenis te Luettringhausen er in geslaagd, van de gevangenisbinnen plaats te ontvluchten. Hoewel er drie bewa kers op de binnenplaats aanwezig waren, wierpen de beide gevangenen onverwachts een van ijzeren haken voorziene ladder over den muur en klommen bliksemsnel naar boven. Hun vervolging leverde geen re sultaat op. Een hunner, een 33-jarig gevangene, werd veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf, terwijl de andere ontvluchte, die 26 jaar oud is, nog 7 jaar tuchthuisstraf moest uit zitten. 14-jarig meisje doodgeschoten Dinsdag na Pinksteren werd in een bosch by Rücken de 14-jarige Emilie Kindia uit Hartau vermoord gevonden. Het liik ver toonde 4 wonden, die door op korten af stand geloste schoten toegebracht moesten zyn. Thans heeft de 17-jarige glasslijper Koeh- ler uit Wallisfurth bekend dat hij den moord heeft gepleegd. Koehler had zich indertijd als getuige bij de politie aangemeld, daar hy de uitgeloof de premie wilde verdienen. Zijn verklarin gen wekten evenwel twijfel, evenals de op gaaf van zyn alibi en by het voortgezette onderzoek rees zooveel verdenking tegen Koehler, dat hy in hechtenis werd genomen. Thans heeft hy eindelyk voor den rechter van instructie bekend. Slechts 214 jaar hechtenis Naar uit Chicago gemeld wordt, heeft A1 Capone, tegen wien, naar men zich herin neren zal een proces is aanhangig gemaakt, schuld bekend. Hierdoor worden de regee ring groote proceskosten bespaard en komen verzachtende omstandigheden in aanmer king. Naar verluidt zou Al Capone met een straf van 2(4 jaar hechtenis vrijkomen. Het vonnis tegen Al Capone zal 30 Juni worden gewezen. Vier züner handlangers werden veroor deeld tot straffen varieerend van vyf tot een jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5