Berichten uit onze vorige oplage Hillegomsche Brieven De spanning in Duitschland De instorting op de Keizersgracht Motor tegen een boom gereden Bloedige botsingen te Rome De afgehakte hand De verschrikkelijke scheepsramp bij St. Nazaire De Koninklijke Familie naar Parijs Moord in Den Haag STADSNIEUWS De N. Z. H. T. M. UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE NOORDWï.IK AAN ZEE HILLEGOM VELSEN BLOEMENDAAL NOORDWIJKERHOUT VOORHOUT LISSE MIJDRECHT SPORT EN SPEL VOETBAL Tsjecho-Slowakije-Zwitserland 3 SCHIETEN ZWEMMEN WORSTELEN Kampioenschappen worstelen van Nederland te Den Haag Het al of niet-voortbestaan der regeering Brüning Het Duitsche Rijkskabinet is hedenmor gen nog eens in een korte zitting bijeen ge weest en is eenstemmig tot de conclusie ge komen, dat de tot nog toe gevolgde lijn ge handhaafd dient te worden, en dat aan het verlangen der partijen, om een plenaire zitting van den Rijksdag bijeen te roepen, niet kan worden toegegeven. Evenmin als als aan den wensch, om de begrootings- commissie bijeen te roepen. Hieruit blijkt dus thans, dat de tot laat in den nacht gevoerde onderhandelingen met de vertegenwoordigers der verschillen de fracties, voornamelijk der sociaal-de mocratische fractie, zonder resultaat zijn gebleven. De beslissing ligt dus geheel bij de frac ties en Rijkskanselier Dr. Brüning wenscht in elk geval nog vandaag haar beslissing te vernemen. Hedenmorgen zou vergaderd worden door de sociaal-democratische Rijksdagfractie en de Rijksdagfracties der Duitsche Volks partij, van de economische partij, de land volkpartij, Beiersche volkspartij, de Staats partij en de Christelijk socialen. Er is groote spanning, wat de uitslag dezer vergadering zal zijn, en vooral, tot welk besluit de sociaal-democraten zullen komen, waarvan het voortbestaan der re- geering-Brüning direct afhankelijk is. Het seniorenconvent zou te 12 uur bijeen komen. Beslissing Landvolkpartij. De vergadering van de Rijksdagfractie der Landvolkpartij was het eerst afgeloopen. Eenstemmig is besloten in het Senioren convent van den Rijksdag te stemmen voor vervroegde byeenroeping van den Rijksdag. Besluit Duitsche Volkspartij Kort voor het begin van de zitting van het Senioren-convent van den Rijksdag be sloot de fractie van de Duitsche Volkspartij tegen het bijeenroepen van een Rijksdag te Stemmen. De fractie heeft een resolutie ont worpen, welke na de zitting van het Senio ren-convent zal worden gepubliceerd. Nog geen beslissing der soc.-dem. De Rijksdagfractie van de Economische is in haar zitting van Dinsdagochtend nog niet tot een beslissing gekomen. De fractie zal hedenmiddag om 3 uur opnieuw bijeen komen. Nog eenige besluiten. De Rijksdagfractie van de economische party heeft in haar hedenmorgen gehouden zitting besloten in het Senioren-convent voor de bijeenroeping van den Rijksdag te stem men. De Rijksdagfractie'van de Christeiyk-So- ciale Volksparty en van de conservatieve volksparty heeft na de fractiezitting een communiqué gepubliceerd, waarin wordt me degedeeld, dat de fractie tegen de büeen- reeping van den Rüksdag is, omdat de frac tie van de bijeenroeping geen oplossing van de moeilijkheden verwacht. Geen bijeenroeping van den Ryksdag. De vervroegde büeenroeping van den Ryksdag is in het Senioren-Convent ver worpen. Hedenavond zal het Convent opnieuw vergaderen ter bespreking van de vraag, of de huishoudeiyke commissie bijeengeroepen moei worden. Gevaariyk stutwerk De dienst van publieke werken te Amster dam is vanmorgen begonnen met wat men in de bouwwerken neemt te schoren en te stempelen van hetgeen is overgebleven na de instorting van het gebouw van de 1ste H. B. S. aan de Keizersgracht. Het is voorloopig een gevaariyk werk. Met dit stutten zou wellicht een dag of 10 gemoeid zijn. Daarna kan eerst beoordeeld worden, wat nog kan behouden blyven, of wel dat het geheele gebouw zal worden ge sloopt. In dien tusschen tyd hoopt men het dak te ontlasten, door er de pannen af te halen. De berüder gedood. De motorrijder van de Beek, die een auto karavaan met ouden van dagen uit Barne- veld begeleidde, reed Maandagavond op den Dolderschen weg te Zeist door een eigen verkeersfout tegen een boom en overleed na eenige oogenblikken. Gemeld wordt, 'at te Rome bloedige bot singen plaats hebben gevonden. Het verzekeringsbedrog De Rechtbank te Coburg heeft uitspraak gedaan tegen den verzekeringsagent Schad wien ten laste gelegd werd, dat hij zich met bedrieglijke bedoelingen, teneinde een ver zekeringspremie machtig te worden, door aerden een hand nad laten afhakken. Hij werd veroordeeld tot één jaar gevangenis straf, met onmiddellijke in arreststelling. Beklaagde had verklaard, dat hy door Inbrekers was overvallen, die zijn hand tus schen de deur nadden geklemd en haar toen met een scherp voorwerp hadden afgehakt De deskundige, de geneesheer, die den be klaagde in het ziekenhuis het eerst behan deld had, had echter geconstateerd, dat het afhakken van de hand op deze wyze niet kon zyn geschied. Men had een met men- schenbloed oevlekte bijt gevonden, die door beklaagde voor zyn doel moest zyn ge bruikt. 500 a 550 dooden Uit de berichten uit Nantes en Saint Nazaire kan nog steeds niet duidelijk worden opgemaakt, hoe groot het aantal dooden is, dat by de ramp bij Saint Nazaire om het leven is gekomen. Hoewel men aanvankelyk dacht, dat het aantal dooden overdreven was, schynt het thans, alsof men het aantal slachtoffers te laag heeft geschat. Volgens de laatste op telling zouden zich op het oogenblik van cle ramp 440 volwassen passagiers aan boord van het ongeluksvaartuig hebben bevonden en verder ongeveer 100 kinderen tusschen 4 en 7 jaar, 50 kinderen jonger dan 4 jaar en 7 leden van de bemanning. Wanneer men het aantal personen, dat aan land is gegaan, op ongeveer 40 schat en rekent, dat 8 per sonen zijn gered, dan moeten meer dan 400 menschen zyn verdronken. Deze berekening is voornamelijk gebaseerd op de door de ree- dery gepubliceerde gegevens. In totaal zyn thans 69 lijken geborgen. Men vermoedt, dat men in een der ka juiten 200 lijken zal vinden. Vanuit vliegtuigen heeft men in de-om geving vin de plaats des onheils talryke ïyken zien drijven. Behalve de 8 geredden hebben zich thans 43 personen aangemeld, die te Pornic aan land zyn gegaan. De 69 geborgen lyken zullen heden naar Nantes worden overge bracht, waar in het oude kasteel een cha- pelle ardente zal worden ingericht. Verschillende diplomatieke vertegenwoor digers te Parijs, o.a. de Duitsche ambassa deur Von Hoesch, hebben de Pransche re geering blijk gegeven van hun deelneming. 600 slachtoffers Nader wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers 600 zou bedragen. In de Fransche hoofdstad aangekomen Aankomst te Parys Met den gewonen trein, in welken twee salonrytuigen waren gehaakt, zijn gister morgen te '.54 uur H. M. de Koningin, Z. K. H. Prinses Juliana met gevolg op het Gare du Nord te Parys aangekomen. Van de Fransche grens af was de trein begeleid door een inspecteur van de Pran sche spoc-wegadministratie. Hoewel het altyd des morgens bij het Gare du Nord zeer druk is door de vele reizigers en de duizen den forensen uit de voorsteden, was het gistermorgen toch nog drukker dan gewoon- lyk, daar bekend geworden was, dat de Ne derlandsche Koninklyke Familie met dezen trein zou meekomen. Onder de vele belang stellenden, die op de aankomst van de hooge bezoekers wachtten, bevonden zich vele Ne derlanders. De politie had geen speciale maatregelen genomen; er was geen afzetting, zoodat de belangstellenden de hooge bezoe kers van dichtby konden zien. Op het station waren ter begroeting o.a. aanwezig de Nederlandsche gezant te Parys. Jhr. Dr. J. Loudon en diens echtgenoote, de Gezantschapsraad Mr. Dr. L. Carsten, de Gezantschaps-attaché, de heer Labouchère en de Nederlandsche Consul-Generaal te Parys, de heer L. Droogleever Fortuyn en verder van Pransche zijde Generaal Bragon- nier, als vertegenwoordiger van den Presi dent der RepuhHek, de Chef van het Pro tocol de Fouqueres en kapitein Sauzy als vertegenwoordiger van Maarschalk Lyautey. Nadat de heer Loudon de aanwezigen aan H. M. de Koningin en de andere hooge be zoekers had voorgesteld en H. M. eenige har- teiyke woorden met de aanwezigen had ge wisseld, begaven de hooge bezoeke-- zich door den Oosteiyken uitgang naar buiten om plaats te nemen in den gereedstaanden eigen auto van H. M. de Koningin. Onmid- dellyk werd naar Chcvreuse gereden, waar H. M. gedurende haar verblijf in Frankrijk haar intrek zal nemen in de villa Tilleuls. Het was gistermorgen bij aankomst van de Koninklijke Familie mooi zonnig weer. H. M. de Koningin was gekleed in een don- kergrys mantelcostuum met blauwen hoed met veer; Prinses Juliana droeg een beige mantelcostuum en een hoed van dezelfde kleur, terwyl Prins Hendrik in civiel was. Het oordeel der Parijsche pers. De Parysche bladen toonen zich zeer ge troffen door het bezoek van Koningin Wil- hêlmina en Prinses Juliana. Le Journal zegt, dat dit bezoek niet alleen is een bewys van sympathie, maar een te juister tijd gegeven blijk van solidariteit. Deze geest van solidariteit toch, komt zao sterk tot uiting op de Koloniale Tentoon stelling. Het schitterende paviljoen van Neerlands Indië toont, wat moed en intel ligentie van een lflein volk vermogen. Hier door wist het een ryk op te bouwen en te bevestigen temidden der omwentelingen, waaraan de wereld ten prooi was. Thans wordt er samengewerkt aan de oplossing der groote vraagstukken van aan passing der ontwakende nationale aspiraties en beteugeling van het veldwinnende anar chisme. Een gemeenschappelyk doel snoert de Irie groote volken samen, welke de bezitters zijn van Indië: Engeland, Frankrijk, Nederland, die gevaar loopen te bezwijken, als zy niet gezamenlyk strijden. De vermoedelyke dader slapende aangetroffen Hy kan zich van gisteravond niets meer herin neren De vermoedelyke dader, de ongeveer 30- jarige D. Pleizier, wiens signalement in den algeloopen nacht door de politie werd rond gezonden, is gisterochtend slapende aange troffen in een schuurtje aan den Moerweg By zyn verhoor aan het Hoofdbureau van Politie, waarheen hy is overgebracht, zeide hy Maandagavond laat zoo beschonken te zyn geweest, dat hy zich niets meer kon herinneren, van hetgeen hy gedaan had of wat met hem gebeurd was Maandagavond. Verschillende getuigen herkennen in Pi den persoon, die met den verslagene heeft gevochten en ook zijn er onder deze getui gen, die P. in het bezit van een mes hebben gezien. By zyn aanhouding gisterochtend is er op P. geen mes gevonden. In den loon van den dag zal de aangehoudene met het lyk worden geconfronteerd. i Avondschool voor Handelsonderwijs Het eindexamen aan de Gemeenteiyke Avondschool voor Handelsonderwys zal dit jaar worden gehouden van 25 Juni tot en met 3 Juli. Daaraan zal worden deelgenomen door 19 leerlingen. De commissie van gecommitteerden zal bestaan uit de heeren; Th. Beccari, directeur der N.V Stoomtimmer- en Meubelfabriek; Mr. J. F. W. van Duuren, directeur der N V. Kennemer Bankvereeniging; C. Out, hoofd administrateur van het Provinciaal Water leidingbedrijf in Noord-Holland; J. R. Schenk de Jong, oud-voorzitter van het Al gemeen Landbouw Syndicaat en oud-Resi dent van Batavia; J. G. de Vlieger, accoun tant by de Ryksbelastingen te Haarlem. Het jaarverslag over 1930 Aan het thans verschenen jaarverslag der N. Z. H. T. M. over 1930 ontleenen wy het volgende De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van 99.000. Indien wij ons ervan rekenschap geven, dat de voornaamste creditpost, het saldo der exploitatierekening door de in het verslag genoemde oorzaken, dit jaar 114.052.83 Jé ten achter is gebleven bij de overeenkomstige post over 1929 en bovengenoemd wmstsaldo uitsluitend kon worden bereikt door de om standigheid, dat wegens verkoop van ter reinen enkele byzondere inkomsten werden verkregen en bovendien verschillende debet- posten dit jaar lagSr kühden zijn dan het vorig jaar, is er geen reden om met groote voldoening op de uitkomsten van dit jaar neer te zien. Omtrent de in het loopende jaar te verwachten resultaten meenen wij onze verwachtingen ook niet te hoog te mogen spannen. Wij hebben gemeend hierin echter geen aanleiding te moeten vinden het voor ver deeling beschikbaar bedrag daarvoor niet te bestemmen, zoodat voorgesteld wordt het saldo als volgt te verdeelen: Dividend 6% 90.000. Reservefonds 2.400. Tantièmes 6.600. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zal dividendbewijs no. 11 betaalbaar zijn met 30.—. De balans sluit met een bedrag van 14.662.802 33, de winst- en verliesrekening met 957.473.54Jé, de exploitatierekening met 4.144.256.13. Op deze rekening prijkt een voordeelig saldo van 827.534.32 Jé- De balans en de winst- en verliesrekening sluiten met een bedrag van resp. 4.635.651.50 en 131.939.79, die der H. N E. T. met resp. 1.468.953.74 en 30.781,25, die der Mij. tot Expl. van Tramwegen met 2.379.417.11 en 14.241.82. In 1930 werden 10 029.000 reizigers op de lijnen der maatschappy vervoerd, waarin niet begrepen zijn de houders van maand en weekkaarten. Op de lijnen Amsterdam—Haarlem—Zand- voort en AmsterdamSloterdyk werden ver voerd 4.697.000 passagiers op de ïynen Soen- daplein—Heemstede en Verwulftf—Overveen 4.894.400, op de andere Haarlemsche lijnen 2.307.300. Ook in deze cijfers zyn geen abon nementen begrepen. Algemeene vergaderingen In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappy N.V. werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en wer den balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1930 goedgekeurd. Besloten werd tot eene dividenduitkeering van 6 De aan de beurt van aftreden zynde Com missaris, de heer ir. A. G. A. van Eelde, werd herkozen. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Electrische Spoorweg Maat schappij N.V. werden de balans en winst en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en besloten tot eene dividend uitkeering van 6.25 per aandeel. De aan de beurt van aftreden zijnde Oom,, missaris de heer dr. H. van Manen, werd her kozen. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Eerste Nederlandsche Electri sche Trammaatschappij N.V. werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en de aan -> beurt van aftreden zijnde Commissaris, de heer m. H. van Manen, herkozen. Besloten werd om niet te voorzien in de vacature, ontstaan in den Raad van Com missarissen door het overlyden van den heer A. de Clercq, in leven Commissaris der Maatschappij. In de algemeene vergadering van aandeel houders in de Maatschappy tot Exploitatie van Tramwegen N.V. werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en besloten tot een divi denduitkeering van 11.op de aandee- len Serie A. De aan de beurt van aftreden zijnde Commissaris, de heer K. M. van Bemmelen werd herkozen. Zilveren jubileum gemeente-ontvanger Dinsdag was jhr. R. W. F. van Muhlen, gemeente-ontvanger, een kwarteeuw als zoo danig in deze gemeente werkzaam. Op het raadhuis werden reeds vroeg in den morgen eenige bloemstukken voor den jubilaris bezorgd, terwyl een aantal ingeze tenen haar opwachting kwamen maken. Het ambtenaren-personeel kwam des mid dags te half een te zamen om den heer Van Mv.hlen te huldigen. In de zaal prijkten verschillende bloem stukken o.a. van het personeel van de po litie en van verschillende particulieren. In de zaal waren aanwezig, de burgemeester, jhr. J. P. V/. van Doorn, wethouder jhr. A. v. d. Poll, de hoofden der verschillende be drijven, inspecteur van politie, de heer Kern- per en alle ambtenaren van net raadhuis. Nadat de jubilaris met zijn familie had plaats genomen, voerden achtereenvolgens het woord, de gemeente-secretaris, de heer N. Vos, de chef der afd. financiën, de heer Schelling, de controleur, de heer Westra en de deurwaarder, de heer Vester. Allen pre zen de humane wijze, waarop de jubilaris met het overige personeel omgaat. Als blijken van waardeering werden den jubilaris namens het personeel aangeboden een gouden zegelring en namens het perso neel der ontvangers-kamer een boek. Na afloop dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde. Om drie uur werd de jubilaris door B. en W. gehuldigd. Personalia De heer J. de Kleer, alhier aagde te 's-Gravenbage voor de akte N III ny verheidsonder wy s) De raadszitting van Dinsdag 9 Juni werd gehouden in de gerestaureerde raadszaal. Werd in het begin des jaars medegedeeld, dat er regelmatig om de 3 weken zou worden vergaderd, hieraan werd niet de- hand ge houden, vermoedelijk wegens de verbouwing van het Raadhuis, doch o.i. is dat niet de eenige oorzaak. De data waren nl. 19 Maart, 24 April en nu 9 Juni, wat wel wat langer dan 3 weken tusschenruimte beteekent, of schoon de hulpvergadering in de commissie kamer goed geslaagd is! Gelukkig deelde de Burgemeester mee, dat we weer den 3 we- kenkant uitgaan. Hy zei dit, toen de heer Vermeer klaagde over het weer telaat ont vangen der stukken. Alleen regelmatig ver gaderen voorkomt dit euvel, wat er werke lijk een is; als de raadsleden by brokstuk ken de prae-adviezen ontvangen komt er van ernstige bestudeering niet genoeg, ook voor de pers is dat heel lastig. De Burgemeester roemde de restauratie. We moeten eerlijk zeggen, dat er veel verbe tering en verfraaiing is gekomen, wat voor zulk een aanzienlijk bedrag als het gekost heeft toch ook wel mag. Bij dat bizonder welkom van den Raadsvoorzitter in dit „ge restaureerde eigen huis" der raadsleden, kwam ongenoemd onze laatste brief ook ter sprake: ons pleidooi voor een Nieuw Raadhuis. Des Burgemeesters speech heeft ons nog geenszins bekeerd en we zullen in de toekomst wel gelegenheid hebben, daarop terug te komen. Een opvallend contrast tus schen de „ruimte" in de Raadszaal, waarvan de Burgemeester gewaagde was wel het feit, dat er voor de publieke tribune twee banken beschikbaar zijn, dus voor rond 10 menschen en er in de „vergroote" raadszaal de eerste keer de beste 3 menschen tegen de deur moesten hangen bij gebrek aan plaats! Bij de ingekomen stukken was reeds merk baar, dat de verkiezingen op hand zyn, an ders had de heer Fijma niet zulk een ophef gemaakt over het gevalletje van zyn partij genoot Borger. De man overdreef schrome- lyk en opzichtens. genoemden Borger geldt het woord: „vriend, ik doe u geen onrecht". We vonden het jammer, dat een der amb tenaren van P. W. bij die gelegenheid een ontzettende veeg uit de pan kreeg: zooiets kan (waar noodig) beter onder 4 oogen ge schieden. Naar onze meening was het geval Borger niet belangrijk genoeg om er met zulk een grof geschut voor van leer te trek ken. Dat het dreigen-van den heer Fijma met een procedure wel insloeg bleek, daar de Burgemeester eerst nog het advies van den rechtskundigen raadsman wil inwinnen, wat wel indruischt tegen het met vlag en wimpel verliezen door Borger, zooals de voorzitter zei. De zaak is echter eenvoudig als wat: alleen indien het verschil in maat minder is dan 5 pCt. is er winkans voor de zich verongelijkt achtende heer B„ doch hier wordt het ongeveer 25 pCt.! Dat komt dus v/el voos de gemeente in orde, deze heeft trouwen? in dezen uiterst correct gehandeld. Ondeugend was de vraag van den heer Meskers by den verkoop van gemeentegrond aan de Prins Hendrikstraat, of er juist ge meten was. Deze vraag deed de raad glim lachen, doch ze was o.i. gewettigd en voor zichtig. We vonden het keurig, dat de heer Van Lingen, onderwyzer aan de gemeenteiyke ULO met algemeene stemmen tot hoofd werd benoemd; dit getuigt van een ruimen blik by benoemingen, hetgeen weer een con trast vormde toen als badmeester een katho liek gestemd zou worden, toen kreeg Van Eyk maar 7 van de 12! Benoemingen geven nu eenmaal altoos hier stof tot gevoelighe den, een royaal standpunt nemen de niet- Katholieken (op een enkele uitzondering na) niet in. In de vergaderingen van B. en W. schynt het dan ook niet te boteren, anders behoefde de Burgemeester niet te zeggen, dat ie bij benoemingen niet meer meestemt, daar er toch met zyn wenschen geen reke ning wordt gehouden. Wij vinden dat een bittere klacht en gezien de groote capacitei ten van Mr. Pont heel jammer: zoo moet het niet zyn. Bij, de overeenkomst tusschen onze ge - meerite en Haarlem inzake het in de laat ste plaats schoolgaan op Middelb. Scholen van Hillegomsche leerlingen, hield de heer Vermeer een mooi pleidooi om de 1 100 per leerling meer door de gemeente te laten betalen, waar het hier 11 leerlingen betreft vocht de Burgemeester voor die f 1100 ten gunste der gemeente enhij had o.i. ge- iyk. De gemeente kan wel steunen, doch er is een grens. Wat de heer Vermeer zei, dat het onderwijs aan de Middelbare Scholen te Haarlem aansluit bij het U. L. O. hier en dat zulks niet zou gelden voor Leiden, zyn we zoo vrij voor sterk overdreven te houden. We weten van onderwijszaken wel zooveel, om als onze vaste overtuiging te kunnen zeg gen, dat indien het onderwys op een U. L. O. school (bizonder of openbaar) goed is het aansluit by het Middelbaar in el ke stad. Vergeten we ook niet, dat Lelden van oudsher beroemd is geweest om haar uitstekend onderwys op elk gebied. In zoo verre was het betoog van den heer Vermeer dus bepaald onjuist. Ook wat de verbinding betreft was er overdryving in het spel: wie zijn kinderen Middelbaar Onderwijs kan la ten geven, moet toch ook het tram- of bus- geld kunnen betalen en het was O. I. wel het uiterste wat de gemeente doen kan, door desnoods de tramkosten te restitueeren. Bij de reclames inzake het vergunnings recht brak de heer Van Houten een lans voor een 3-tal vergunninghouders om hun reclame aan te houden. Het was van hem collegiaal, doch gewaagd, waar de menschen zelf zich zoo onhebbelijk hadden betoond. Waar B. en W. de zaak goed hadden bezien, ontraadde de voorzitter het voorstel Van Houten, flat door den heer Loerakker ge steund werd enaangenomen met 75. Tot onze groote verbazing stemde ook wet houder Klaver in dit geval voor en dus tegen zyn meening in B. en W. Dat was dus een échec voor B. en W., waaraan een der wet houders zelf meewerkte; was weth. Klaver consequent geweest dan was het voorstel Van Houten gevallen, wat het o. i. verdiende. Het is wel geen vreeselijk gebeuren, maar het was onnoodig geweest. Bij de benoeming van een badmeester kwam de Evenredige Vertegenwoordiging alweer we zouden zeggen voor de zooveelste keer ter sprake. De heer Loerakker legde daarby een verkla ring af, die getuigt van de breede opvatting in het algemeen der Katholieke fractie by benoemingen, die als voorbeeld kan dienen bij anderen. Of het echter effect sorteert be twijfelen w<v getuige de stemming met 1 blanco en 4 op den niet-kathöliek. Per soonlijk voelen we niet zoo byster veel voor dergelijke ontboezemingen; men bindt zich zelf en lokt verwijten uit, als men door de omstandigheden moet afwijken en die moge- lykheid is toch nimmer uitgesloten. B. en W. wisten met bijna alg. st. weer een verhooging van rond f 2000 binnen te krygen voor het hek met inrijpoort aan den Hoftuin. Het is merkwaardig, hoe in dezen vrywel geen geluid meer gehoord wordt van bezuinigen. Alleen de heer De Wreede stem de tegen. Nu zal het daar wel weer mooi worden: het bedrag hoort gedeeltelyk bij'de perfecte „verbetering van het raadhuis", maar het is kostbaar. Hillegom blijkt geluk kig' nog ver van noodlydend. Bij de rondvraag maakte de heer Fijma nog een grooten blunder: hy pleitte voor werkverschaffing aan de nog werkloozen (waarvan er een deel nog in lossen gemeen tedienst zyn) en noemde het aantal werk loozen 60. De voorzitter toonde aan, dat het aantal 26 was! Maak je dan een flater? De instructie-wyziging' van den Gemeen te-ontvanger (tevens ambtenaar ter secre tarie) wilde de heer Vermeer in openbare zitting behandelen, de Voorzitter en de heer Loerakker niet. Van beide laatstgenoemden valt ons de houding zeer tegen: waarom mag de gemeente niets weten? Het stand punt van den heer Vermeer is het breedst en als deze op openbare behandeling aandringt, weet hy wel waarom. Wat er nu gebeurd is weten we niet, maar dat komt wel. We zou-, den over dezen functionaris nog wel wat kunnen schrijven, maar we moeten eindigen. Laten we dat doen met den wensch, dat de Roomsqhe fractie op St. Jan met een schitterend cyfer uit de stembus komt, tot heil van de gemeente! HILLEGOMMER. Bloembollencultuur Gisteravond hieid de afd. Hillegom der Algemeene Vereeniging een goedbezochte ledenvergadering in Hotel Sistermans. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij herdacht de sinds de vorige vergadering overleden leden, n.l. de heeren Jac. Wiedemeijer en Joh. van Til. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Blykens het jaarverslag van den secretaris telt de afd. 482 leden en 21 lid-leerlingen. De voorzitter bracht den secretaris dank voor het mooie overzicht. De penningmeesteres was verhinderd de vergadering by te wonen; van hem was een schryven ingekomen, waarin als kassaldo vermeld werd 1130. Tot verificateurs wer den gekozen de heeren D. E. Nieuwenhuis en C. Freriks. Daarna kwam aan de orde herziening van het huishoudelijk reglement. De voorzitter lichtte de verschillende artikelen toe, waarna het met algemeene stemmen werd aangeno men. Hierbij werd door een der leden een wenk gegeven, den ijverigen secretaris een gratificatie te geven, welken wenk het bestuur in overweging zal nemen. Op het gewyzigde reglement zal de goedkeuring van het Hoofd bestuur worden gevraagd, waarna het in druk verschijnt. Hierna werden het proces verbaal der jury van den „Voortuintjeswed strijd" en de uitslag bekend gemaakt. Eerste pryswinner was de heer V/. Hop man, villa „Zonnehoek". Deze tuin muntte uit door steeds opvolgenden bloei van bol gewassen, ter-wijl door goedgetroffen kleu rencombinaties en door weloverlegde keuze van soorten zeer aan te bevelen effecten werden bereikt. De 2e prys werd toegekend aan den heer A. C. van der Schoot Jr., villa „Vijverhof"; deze wenscht echter als lid der jury buiten verdere mededinging te bhjven. Deze tuin vertoonde een zeer goede architectuur en een welgekozen combinatie van andere planten met allerhande soorten bolgewassen. Derde pryswinner was de heer D. E. Nieu wenhuis; deze tuin legde zelfs een schriftelyk bewys af van wat met bloemen is te berei ken. Een zeer passend opschrift in bloemen deed aardig aan. Van Hillegoms mooiste punt in het voorjaar, de Veenenburgerlaan, gezien, paste de aanleg hierbij zeer aan. Met zeer gering verschil sloot zich als vierde pryswinner de heer L. Stassen aan. Een kleurig en levendig geheel; voor het drukke verkeer dat hier voorbijtrekt een goede demonstratie, wat in het vroege voor jaar met bloembollen te bereiken valt. De vyfde prijswinnaar, de heer P. G. Valk, had slechts een kleine ruimte te züner be schikking. Hij heeft van het eerste begin van het voorjaar een aardige en smaakvolle collectie bolgewassen aangeplant, waarvan de goede groepeering en gezonde stand naar voren traden. Hierna werden de pryzen (Kunstvoorwer pen) uitgereikt en met een dankwoord aan vaard, waarna sluiting volgde. Herziening uitbreidingsplan Bij raads besluit van 9 September 1930 werd een her zieningsplan vastgesteld. Tegen dit plan zyn by Ged. Staten bezwaren ingebracht, welke bezwaren gemeld college aanleiding hebben gegeven aan een commissie uit zyn midden op te dragen een plaatselijk onderzoek in te stellen. Deze commissie heeft aan haar opdracht voldaan, terwijl zij na afloop van haar onderzoek een openbare zitting ten Raadhuize dezer gemeente heeft gehouden. Van Ged. Staten ontvingen B. en W. daarop, onder dagteekening van 20 Mei 1931, het volgende schryven. „De Commissie uit ons midden, welke op 5 Mei 1.1. ten Uwent een onderzoek heeft in gesteld naar de bezwaren, ingebracht tegen het by raadsbesluit van 9 September 1930 vastgestelde plan VTII tot herziening van het uitbreidingsplan Uwer gemeente, heeft ons verslag gedaan van hare bevindingen. De overweging van hetgeen blijkens dit verslag en blijkens de verschillende be zwaarschriften en daarover uitgebrachte be richten van beide zyden is aangevoerd, heeft ons tot de slotsom geleid, dat de be langen van hen, die tegen het vervallen van weg II bezwaar hebben gemaakt, in derdaad daardoor ernstig geschaad zullen kunnen worden. Aan den anderen kant zyn, naar onze meening, voor het lichten van deze straat uit het uitbreidingsplan, wat daarvan overigens zij, in elk geval geen overwegende redenen van algemeen belang aangevoerd. wy meenen dan ook, aan het wijzigings plan, zooals het daar ligt, onze goedkeuring niet te kunnen hechten. Tegen het vervallen van straat I achten wy geen particuliere belangen in die mate geschaad, dat wij ons eveneens tegen het lichten van die st~aat uit het uitbreidings plan zouden moeten verzetten, nu de ge meente,, zelve reeds eigenares van de gron den, waarover de str&at geprojecteerd was, op het behoud daarvan geen prijs stelt. Op grond van het bovenstaande geven wy U in overweging te bevo~deren, dat het herzieningsplan opnieuw door den Raad worde vastgesteld, en wel in dien zin gewij zigd. dat slechts straat I uit het oorspron kelijk uitbreidingsplan gelicht wordt, tenzij er de voorkeur aan wordt gegeven het ge heele he-zieningsplan in te trekken, waar tegen by ons College evenmin bezwaar zou ryzen." Het ïykt B. en W. gewenscht, aan het door Ged. Staten gegeven advies te voldoen door het bovenaangehaald besluit in te trek ken en het herzieningsplan VIII opnieuw vast te stellen, mt dien verstand, dat het lichten van het weggedeelte, geprojecteerd tusschen de Kalverstraat en den Engelmun- dusweg, uit het uitbreidingsplan komt te vervallen en dit gedeelte dan in het uit breidingsplan blijft gehandhaafd. Personalia By beschikking van den Mi nister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen is ingetrokken de aanwyzing van prof. dr. A. Holleman, oud-hoogleeraar, al hier, als deskundige bij de eindexamens der R.H.B.S. te Appingedam. Autobestuurder gestraft De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren den melkboer J. A. D. uit deze gemeente, die op 21 Februari j.l. een 18-jarigen bloemist met een door hem bestuurden auto aanreed en verwondde, tot 14 dagen hechtenis. Burgerlijke stand Geboren: Joannes Theodorus, zoon van J. van Steijn en van Q. A. Langeveld; Petrus Leonardus Antonius, zoon van J. L. Th. van Nobelen en van A. M. Versluijs. Ondertrouwd: Hermanus Leonardus Linde boom, 25 jaar, met Alètta Jacoba Kiebert, 24 jaren, beiden te Voorhout. Getrouwd: H. Duivenvoorden te Noordwij- kerhout met J. A. van der Lans te Voorhout. Burgerlijke stand Geboren: Maria Agatha, dochter van G. v. Oosteh en A. Trompet; Johannes Gerardus, zoon van H. W. v. Oosten en J. E. Plasmeyer. Maria Ber- nardina Hendrica, dochter van H. W. Smak man en M. H. Hulsbosch. GetrouwdA. P. v. Leeuwen en M. W. Ver laan; H. J. Hoogeveen en Th. de Kuyper. Maria vereen» ging. Zondagmiddag ver gaderde de Mariavereeniging in het Paro chiehuis. Bij de stemming voor afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Zwolle werden gekozen de dames C. Blok en E. Kockmann. Fortuna's protest afgewezen Het protest van Fortuna inzake den wed strijd FortunaXerxes het ging tegen het toekennen van den door Xerxes benutten strafschop is afgewezen. De stand blijft dus 21 voor Xerxes. Urania wint het tournooi te Parijs De Zwitsersche club Urania heeft een bui tengewone prestatie verricht door het kam- pioenentournooi te Parys te winnen. Zy sloeg eerst First Vienna met 21 en kwam in de finale tegen Slavia, die Santander met 51 klopte. In de gisteren gespeelde eind strijd zegevierden de Zwitsers met 21 over de sterke Tsjechen. Voorts won First Vienna gisteren met 4—2 van Wolverhampton Wan derers. (Sportkr.) Zaterdag vond voor 15.000 toeschouwers de voetballandenwedstryd Tsjechoslowa- kye tegen Zwitserland plaats. De Zwitsers stonden met de rust met 31 voor! Na de pauze echter speelden de Tsjechen, die een elftal hadden samengesteld uit Spartanen en Bohemians, schitterend en de 31-voorsprong veranderde roemloos in een 73-nederlaag van de Zwitsers. De Spartaspeler Silny speelde schitte rend. Deze landenwestryd gold voor den Europacup. Nationale schietwedstrijden te Alkmaar Door de K. E. Schietvereeniging „Nimrod" te Alkmaar, zijn groote nationale schiet wedstrijden -voor geweer K. S. O. en buks georganiseerd vanaf 19 tot en met 26 Juni en 34 Juli a.s. by gelegenhedi van het 20- jarig bestaan. Een eere-comité heeft zich gevormd uit de meest vooraanstaande personen van Alk maar en omstreken, terwijl vele ook pryzen beschikbaar stelden. Het bestuur beschikt nu over een pracht collectie prijzen, zoowel voor de corps- als de personeele wedstrijden. Zeewedstrijden te Zandvoort Alhoewel er in Nederland slechts een enkele maal een lange afstandzwemwed- stryd in zee werd gehouden, zyn deze in het buitenland zeer in trek en genieten daar een algemeene populariteit. De groote belangsteling, die er in het buitenland voor dergelijke wedstrijden be staat, heeft de Zwemclub „Haarlem" doen besluiten, deze ook in Nederland meer in te voeren. Op Zaterdag 27 Juni a.s. organiseert zy te Zandvoort den tweeden Nederlandschen langen afstandzwemwedstrijd in zee. De afstand van dezen wedstrijd be draagt 1 zeemijl (1850 M.). De deelnemers zullen zich verkleeden in de nieuwe badinrichting „Het Noorderbad", waarna zy met auto's naar den start wor den gebracht, ter hoogte van het Kur- haus. De wedstrijd wordt gezwommen vol gens de bepalingen van het wedstrydregle- ment der N. Z. B. Om dezen wedstrijd nog aantrekkeiyker te maken, zullen eenige bekende buiten- landsche afstandzwemmers worden uitge- noodigd; terwyl de directie van het „Noor derbad", een fraaien wisselbeker beschik baar heeft gesteld. Wanneer het weer nu een beetje wil medewerken, zal het er ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken, wat voor de Nederlandsche zwemsport een prachtige propaganda zou zyn. Zondag 14 Juni vonden te Den Haag wor stelwedstrijden plaats om het kampioenschap van Nederland De af deeling Midden A verliep als volgt: Kampioen W. Massop, „Hercules" Amster dam, wint van Be-gstein, Culemborg, op touché, op punten van Beekman, Amsterdam en Heinsbergen, Haarlem. Tweede pryswinner H. Heinsbergen, H. K. V. „Haarlem", wint van Beekman op touché en Schaap „Sandow", Zaandam, op touché en verliest van M. Massop op punten. Derde prijswinnaar H. Beekman S. S. S. Amsterdam, wint op touché vah Schaap en verliest van II. Heinsbergen op touche en van Massop op punten. De prestatie welke H. Heinsbergen op deze kampioenschappen van Nederland leverde mag zeer hoog geacht worden als men be denkt dat W. Massop als een van de beste worstelaars van Nederland wordt beschouwd en reeds aan verschillende Internationale wedstrijden en de Olympische spelen van 1928 heeft deelgenomen. Bezien wij dan dat Heinsbergen in dezen wedstrijd alleen op punten van Massop verliest, meenen wy zijn prestatie hoog te mogen noemen. Het bestuur van Haarlem meent, indien Heinsbergen zijn sport wat meer beoefent, nog een beter succes niet lang zal uitblijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6