'Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer .Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN TWEEDE KAMER Plichtsverzuim door een arts? RADIO-NIEUWS Honderd kilowatt voor Oostenrijk! Chippendale De verboden Matteotti-herdenking KUNST EN KENNIS SOCIAAL LEVEN De Internationale Arbeidsconferentie LANDBOUW EN VEETEELT Tarwewet en meelprijs 5 391 Vergadering van Woensdag INTERPELLATIE-WIJNKOOP Voortgezet wordt de behandeling der in terpellatie-Wijnkoop over de wering der Tri bune. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. TERPSTRA heeft zelf den inspecteur gewezen op de uitlatingen van de Tribune. Van eeiiige opdracht kan geen sprake zijn. Moeilijk te aanvaarden is, dat een openbare leeszaal lectuur van iedere richting moet hebben. Spr. heeft ernstige bezwaren tegen de motie-Knottenbelt, omdat die uitspreekt, dat elk advies der Centrale Vereeniging moet worden gepubliceerd. Het is geen gewoonte een advies van een niet-ambtelijk college zonder diens bewilliging te publiceeren. Spr. bestrijdt verder den heer Marchant. De vrijheid van gedachtenuiting wordt hier geenszins aangerand. Ook met de vrijheid van de leeszalen loopt het nogal los. Die vrijheid hebben zij volledig, mits zij zich houden aan de regelen der moraal, die ech ter door de Tribune verre zijn overschreden. Aan den heer Kersten vraagt de minister: wat zoudt gijdoen, als gij achter deze groene tafel stond? Met subsidie-voorwaarden mag de regeering niet luchtig omspringen. Als de subsidie-regeling gewijzigd moet worden kan dit bij een passende gelegenheid besproken worden. Minister REYMER betoogt dat de spoor wegen volkomen bevoegd zijn zelf te beoor- deelen, welke lectuur niet moet worden toe gelaten. De regeering heeft hierbij geen aandrang uitgeoefend. Den heer Marchant antwoordt spr. dat hij zich geheel passief gehouden heeft. Er is van regeèringswege een enkele suggestie uitgegaan. De heer WIJNKOOP zal tegen de motie- Knottenbelt stemmen, omdat hij die dub belzinnig acht en handhaaft zijn eigen motie. De heer KNOTTENBELT wijzigt zijn mo tie zoodanig, dat zü komt te luiden: De Kamer, van oordeel, dat een van rijkswege aan openbare leeszalen en bibliotheken verleend subsidie slechts onthouden mag worden, nadat het advies van het bestuur der Centrale Vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken is ingewonnen en dat bij afwijkend inzicht dit wordt gemoti veerd en deze motieven worden gepubliceerd, gaat over tot de orde van den dag. Minister TERPSTRA meent, dat in deze motie toch staat een indirecte publicatie van het advies. Hiertegen blijft hij bezwaar ma ken. De motie-Wijnkoop wordt verworpen met 45 tegen 23 stemmen. De motie-Knottenbelt wordt verworpen met 43 tegen 24 stemmen. Luchtvaartverdrag. Aan de orde is het wetsontwerp Goedkeu ring van het Protocol van 15 Juni 1929 in zake wijziging van de art. 3, 5, 7, 15, 34, 37, 41 en 42 en van de slotbepalingen van het Verdrag, houdende regeling van de lucht vaart van 13 October 1919. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen. Tramweg ZutphenDeventer. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver hooging van het rentelooze voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en in exploitatie brengen van een tramweg van Zutphen naar Deventer. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen. Leerplichtwet. Aan de orde is het ontwerp tot aanvulling der leerplichtwet. De heer TILANUS (C.H.) betoogt, dat het ontwerp slechts voor zeer weinig kinderen van belang is. Alleen kinderen, die het ze vende leerjaar nogmaals zouden moeten doorloopen, kunnen volgens dit ontwerp dien tijd doorbrengen op een lagere land- en tuinbouwschool. De heef TER LAAN (S.D.A.P.) wijst erop, dat de ambachtsscholen leerlingen na 6 jaar lagere school toelaten. De lagere land- en tuinbouwscholen geven minder onderwijs dan het Nijverheidsonderwijs. De Minister moest veel verder gaan met de aanvulling der leer plichtwet. De heer ZIJLSTRA (A.R.) juicht het ont werp toe. Het heeft tot gevolg, dat vele kin deren, die naar de lagere land- en Tuinbouw school gaan, een jaar eerder het bedrijf kun nen ingaan. De heer EBELS (VB.) oppert bezwaren tegen iedere poging om aan den 7-jarigen leerplicht te tomen. Tegen dit ontwerp, dat den land- en tuinbouw tegemoet komt, heeft spr. geen bezwaar. De heer VAN VOORST TOT VOORST £R.K.) acht het voor den landbouw noodig, dat de kinderen zoo spoedig mogelijk in het bedrijf meehelpen. Daarom juicht hij het ontwerp toe. De heer VAN DE BILT (RH.) hoopt, dat deze wijziging de belangstelling van belang hebbenden voor het lager land- en tuin- bouwonderwijs zal prikkelen en is dankbaar voor het ontwerp. De MINISTER VAN ONDERWIJS, KUN STEN EN WETENSCHAPPEN kan niet aan vaarden het laten eindigen van den leer plicht na voltooiing van het zevende leer jaar en kan de gelijkstelling van het land en tuinbouwonderwijs met het nijverheids onderwijs niet toezeggen. Voor 't zoover kan komen zou het land en tuinbouwonderwijs geheel moeten worden gereorganiseerd. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. Bij art. 1verdedigde de heer v. d. HEU VEL (A. R.) een amendement beoogende dat de voorgestelde faciliteit niet alleen zal gelden voor de door het Rijk gesubsidieerde lagere land- en tuinbouwscholen, maar ook voor „gelijke land- en tuinbouwscholen door anderen gesubdieerd." De MINISTER geeft den heer v. d. Heu vel een redactiewijziging ln overweging en laat de beslissing over aan de Kamer. De heer v. d. HEUVEL brengt de wijziging aan. De MINISTER neemt het amendement over. Het ontwerp wordt aangenomen zhst. Wijziging Landarbeiderswet. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de Landarbeiderswet. De heer DE BOER (S.D.A.P.) bepleit een herschatting van de plaatsjes. De heer WEITKAMP (C.H.) betuigt zijn instemming met het ontwerp, doch wanneer de kosten op de gemeenten drukken, zal er weinig van terecht komen. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW, de heer RUYS DE BEERENBROUCK zal nagaan of de vruchten en het door den heer De Boer ge vraagde onderzoek opwegen tegen de lasten op de administratie. Het ontwerp wordt aangenomen z.h.st. De uitvoering van de Tanvewet. De heer OUD hield vervolgens een inter pellatie met betrekking tot de uitvoering van de Tarwewet. Spr. hefinnerde aan het sub-amende- msnt-Oud, door den heer Boon overgeno men, dat aanleiding is geweest, dat men is gaan sprekenvan het stelsel-Boon-Oud. De Minister heeft verklaard ernstig te zul len overwegen een proef te nemen met dit stelsel, het bijleveringsstslsel, dat naar spr. s oordeel vele moeilijkheden zou kunnen ondervangen. Spr. licht een twaalftal vragen toe. De Minister van Staat, de Minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw, de heer RUYS DE BEERENBROUCK ant woordt op de eerste vraag, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, den algemee- nen maatregel van bestuur, strekkende tot uitvoering van de Tarwewet 1931 te d n in werking treden in het begin van de vol gende maand. Het hoofdbezwaar is wel, dat het stelsel- Boon-Oud een uitgebreide, zeer kostbare en toch niet doetreffende controle noodig zal maken. Ook is te vreezen, dat een handel zal ontstaan in bloem van inheemsche tarwe, welke het den molens, die alleen inlandsche tarwe voor bloem vermalen, voor dit deel van hun bedrijf zoo goed als onmogelijk zal maken door te werken. Een ander ernstig bezwaar is het feit, dat waar hier te lande ongeveer 6.000 brood bakkerijen zijn, die wekelijks ongeveer 240.000 balen bloem van 50 K.G. verbrui ken, bij een percentage van 20 pet. inheem sche tarwe, te vernielen met buitenlandsche tarwe, een hoeveelheid van 48.000 balen bloem wekelijks afzonderlijk uit inheemsche tarme, zal mosten wovden vermalen. Het ligt in de bedrijven voor welke het voor de bereiding van hun product ge- wenscht is onvermengd bloem, hetzij uit buitenlandsche, hetzij uit inheemsche tarwe gemalen, te gebruiken, in de gelegenheid te stellen deze te betrekken. Voor die bedrijven echter, voor welke het, uit technisch of financieel oogpunt, niet zoo zeer noodig is alleen bloem van buiten landsche tarwe te betrekken, zullen maat regelen worden getroffen, dat het prijsver schil tusschen bloem uit inheemsche tarwe en die uit buitenlandsche tarwe 't brood niet al te zeer drukt. Tot deze bedrijven zijn o.a. te rekenen die, welke banket, biscuit en zelfrijzend bakmeel bereiden. Het gemiddeld bedrag van den toeslag zal afhangen ^an het prijsverschil tusschen bloem van inheemsche en van buitenland sche tarwe. De meellmporteurs zullen in de gelegen heid zijn althans ten deele hun bedrijf in stand te houden. Vermoedelijk zal onge veer 7000 ton onvermengde bloem voor de blóemverweakende industrieën en de bakke rijen noodig zijn. Op voorstel van de commissie van advies heeft spr. besloten aan de meelcentrale toe te staan aan de bij den import van bloem betrokkenen een vergoeding te geven ter tegemoetkoming in de door hen te lijden schade als gevolg van de uitvoering van de Tarwewet, welke hen tevens in staat zal stellen zooveel mogelijk hun personeel aan te houden. De tarwe-organisaties treden als ver koopster voor de landbouwers op door mid del van haar Centrale, de „Centrale Tarwe- organisatie". Van den aanvang af is gestreefd naar het rekening houden met de belangen van dien handel. De regeling dienaangaande is overgelaten aan de gewestelijke tarwe- organisaties en organisaties van de hande laren. Vrijwel in alle streken van ons land is men tot goede overeenstemming ge komen. Het ligt in het voornemen van de orga nisaties, om bij levering van de tarwe niet direct den vollen prijs uit te betalen, maar in gedeelten in te houden, ter. nadere ver rekening, met de uitdrukkelijke bedoeling dit ingehouden bedrag later uit te keeren. zoodat aan het eind van het seizoen ge middeld 12.50 zal zijn uitbetaald. Spr. is tot de overtuiging gekomen, op grond van door hem ingewonnen inlichtin gen, dat een stijging van den bloemprijs met 1.50 a 1.75 per 100 K.G. een stijging van den broodprijs met één cent per brood van 8 ons tot gevolg mag hebben, De stijging van den bloemprijs zal ten gevolge van de toevoeging van 20 pet. bloem uit inheemsche tarwe tenminste 1.60 per 100 K.G. bedragen. De noodzakelijke ver hooging van den bloemprijs kan thans nog niet met absolute zekerheid' worden aan gegeven. De laatste vraag beantwoordend, ver klaart spr. geen vrees te koesteren voor het leggen van abnormale en onnoodige kosten op de bevolking. Met de meeste nauwgezet heid zal hij de ontwikkeling te dien aanzien volgen en er met de hem ten dienste staande middelen voor waken, dat hetgeen wordt gevreesd, niet zal worden verwezen lijkt. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Opzienbarend besluit van den gemeenteraad van Groesbeek Sedert eenigen tijd is te Groesbeek een kwestie hangende tusschen den gemeente geneesheer dr. Beijnes en het gemeentebe stuur, naar aanleiding van kfechten, dat de arts zijn armenpraktijk schromelijk zou hebben verwaarloosd en ook overigens han delingen zou hebben gepleegd, die den toets aer critiek niet kunnen doorstaan. Als ge volg van een en ander werd indertijd een raadscommissie ingesteld, teneinde een onderzoek naar de juistheid der klachten in te stellen. Het rapport van deze commis sie is thans, naar het „Hdbd." meldt., ver schenen en in een openbare vergadering van den gemeenteraad uitgebracht. In dit rapport deelt de commissie mede, dat de ernst der bij haar ingekomen klachten het wenschelijk maakte eenige dezer klachten op schrift te stellen en door de klagers te doen onderteekenen. Het aantal mondelinge en schriftelijke klachten, dat bij de com missie inkwam, was zóó groot, dat het niet mogelijk was alle in het rapport te behan delen. Alle klachten werden in afschrift aan dr. Beijnes toegezonden, terwijl aan deze een aantal schriftelijke vragen werd gesteld, die hij schriftelijk heeft beant woord. Als gevolg van een en ander is de commissie tot de conclusie gekomen, dat dr. Beijnes zich onrechtmatig en dubbel heeft laten betalen voor door hem verplichte diensten, dat hy niet genegen is het on rechtmatig genotene aan de-gemeente en de betrokkenen terug te betalen, dat door het weigeren van doodschouw, anders dan tegen contante betaling en of tegen voldoening van openstaande vorderingen een gevaar ontstaat voor de openbare orde, de veilig heid en de volksgezondheid, dat de arts hardvochtig geweigerd heeft in diverse ge vallen van uitersten nood genees- en heel kundige hulp te verleenen en dat alle tegen hem ingebrachte klachten in hoofdzaak ge grond zijn. Op grond van het bovenstaande gaf de commissie den Raad in overweging, den arts volgens art. 2 van de Verordening, regelende de genees-, heel- en verloskundige armen verzorging in de gemeente Groesbeek en overeenkomstig art. 37 der Armenwet oneer vol te ontslaan en bijaldien op wettelijke gronden direct ontslag niet mogelijk is, den arts in zyn functie van gemeentegenees heer te schorsen tot aan het oogenblik, waarop dit ontslag mogelijk en wettig zal zijn. Bij de behandeling van dit rapport in den gemeenteraad kwam het tot zeer hef tige discussies. Een adres was ingekomen van 380 ingezetenen met verzoek het rap port als onrechtvaardig, menschonteerend en onchristelijk voor kennisgeving aan te nemen. De Raad besloot echter, dat de Raadscommissie zich zal wenden tot Ged. Staten van Gelderland en de departementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Justitie, met verzoek een onderzoek in te stellen naar de klachten. Gemeenteraadsverkiezingen Hilversum. By de verkiezingen werden in totaal uit gebracht op de R.K. Staatsparty 5361 stem men, A.-R. 2737, C.-H. 2891, Chr. Arb. Party 1015, R.K. Volkspartij 329, St. Geref. Party 362, Chr Dem. Party 103, V. B. 3727, V.-D. 629, S.D.A.P. 6552, Communisten 223, Rev. Soc. Party 252. De nieuwe raad zal als volgt zyn samen gesteld: R.K. Staatsparty 7 (6), S.D.A.P. 9 (6), A.-R. 4 (3), C.-H. 4 (4), Chr. Arb. Partij 1 (ii, .St. Geref. Partij 0 (0), Chr. Dem. 0 (0), R.K. Volkspartij 0 (0), V. B. 5 (4), V.-D. 1 (1), Comm. Partij 0 (0), R. S. P. 0 (0). Het aantal raadsleden is met 6 uitge breid. Maastricht By de verkiezing werden uitgebracht op de R. K. Staatsparty 13.591 stemmen; op de S. D. A. P. 7199; op de R. K. democra ten 3238; op Onafhankelijken 641; lijst-Den Hoed 214; lijst-Heuts 183. De nieuwe raad zal zyn samengesteld uit R. K. Staatsparty 18 (v. j. 19)S. D. A. P. 10 (9); R. K. democraten 4 (2); Onafhan- kelijken 1 (0) 's-Hertogenbosch Bij de verkiezingen werden uitgebracht: op de R. K. Staatspartij 8130 stemmen; lijst- Van Roeckel (Dissidente Katholieken) 3385; R. K. vrye hjst 236; A. R. en C. H. U.- 557; Prot. Arb. 46; Vryz. Dem. Bond 216; V. B. 361; lijst-Kuypers (vrije lijst) 2691; S. D. A. P. 994. De R. K. Staatspartij behaalde 14, lyst- Vaii Roeckel 6, A. R. en C. H. 1, lyst-Kuij- pers 4, S.D.A.P. 2 zetels. De R. K. Staatspartij won 1 zetel, de hjst- Van Roeckel 1 zetel, de P. D. A. P. verloor 1 zetel, de lyst-Kuijpers won 2 zetels en de A. R. en C. H. wonnen 1 zetel. Steeds meer krachtige zenders De belangrykste zender, dien ipen in Oos tenrijk op het oogenblik bezit, is het sta tion „Radio Wien", dat in de nabyheid van Weenen is opgesteld en een energie heeft van 15 K.W. Toen dit station vier jaren geleden werd opgericht, werd dit vermogen alleszins voldoende geacht en nam Radio- Wien een eerste plaats onder de Europeesche zendstations in. In den laatsten tijd nam het aantal krachtiger zenders echter zoo sterk toe, dat Weenen dreigde ingesloten te worden door zenders met een grooter ver mogen. Daarom bestaat in Oostenrijk sinds eenigen tyd het plan een nieuwen zen der te bouwen, die aan de tegenwoordige eischen beantwoordt. Dezer dagen vond een vergadering plaats van de uitvoerende commissie van de K. A. V. A. G. Hierby werd het voorstel van den technischen directeur, prof. Dr. Gustav Schwaiger, om een 100 K.W.-zender in Oos tenrijk te doen bouwen, uitvoerig besproken. Op grond van net feit, dat ook een drietal professoren, bij wie men raad had inge wonnen omtrent den zenderbouw, adviseer den dat het oprichten van een dergelyk station van zeer veel belang was, heeft men besloten opdracht te geven tot den bouw van een 100 K.W. zender. De plaats van den nieuwen zender is nog niet definitief vastgesteld. Wel is het zeker, dat het station niet in de nabyheid van den ouden zender zal komen, daar deze te dicht bij de stad gevestigd is, en de luisteraars in Weenen hierdoor onmogelyk andere sta tions in het buitenland zouden kunnen be luisteren. Meester William Hogarth, de beroemde schilder en kopergraveur, zocht geschikte lijsten voor zijn nieuwste schilderijen „Een mode-huwelyk"; deze zes zoo fyne satirische' schilderyen zouden op waardige wyze wor den ingelyst. Al wat zyn vroegere ïystenmakers hem aanboden, stond hem tegen alle ontwer pen en schetsen, die zij hem boden, wierp hy verachteiyk in den hoek. „Rococo en niets dan die verdraaide rococo' mompelde de schilder woedend, „wat ben ik die prullerige versieringen toch moe!" Engeland moet een eigen kunst bezitten, „los van Frankrijk!" dat moet onze leus zijn! „Meester, Sir Hogarth!" waagde de kleine Gamble zijn jongste leerling verlegen in het midden te brengen, „ik zou wel een schryn- werker weten, die u de gewenschte lysten kan leveren!" Meester William keerde zich verrast naar den „kleinen David", aan wien hy tot nu toe nog geen speciale aandacht geschonken had. Hy had den kleinen Gamble slechts uit plichtsgevoel by zich genomen, omdat hy by diens vader, den bekenden goudsmid Elias Gamble, de ciseleerkunst geleerd had. Voor het talent van den kleinen David Gamble gaf Hogarth niet veel, misschien, dat hy mettertyd een goed kopergraveur werd een schilder van beteekenis in ieder geval niet „Nu kleine man, wat heb je me te zeggen?" vroeg Hogarth zoo zacht mogelijk. Hij was anders gewoon om als een brute wachtmees ter met zijn leerlingen om te springen. „Dicht bij ons", begon David Gamble ver legen, terwijl hy van trots een kleur kreeg, omdat de beroemde meester hem gewaardig- de iets te vragen, dicht by ons (wy wonen in de St. Martinus Lane) is een schrijnwer ker, Mister Thomas Chippendale, een arme drommel die een zorgvol bestaan leidt, maar die prachtige dingen maakt. Hij maakt de meubels heel anders dan in dien prullerigen Rococo-stijl. Hy vervaardigt alle meubels al leen uit het zwaarste roodbruin mahoniehout en ze vertoonen prachtig-voomame rechte lynen!" „Hallo kleine! dat is mijn man!" jubelde meester Hogarth. „Breng me direct naar hem toe. De schilder deed vlug zijn fluweelen jasje aan, trok de fluweelen muts met een ruk over de ooren en voort ging het naar de St. Martinus Lane. Maar de weg naar de St. Martinus Lane was goed twee uur van meester Hogarth's atelier verwyderd en Gamble'sloeg voor, de omnibus te nemen. Toen de eerste de beste omnibus aangera teld kwam, klauterden meester en leerling boven op het dak en toen zij goed en wel boven aangeland waren, bleek, dat meester Hogarth, onnadenkend als gewoonlijk, zyn beurs vergeten had. Gamble had natuurlyk ook geen cent op zak De grommerige con ducteur wilde ziin passagiers, die niet kon den betalen weer van de bus zetten, toen de schilder vroolijk riep: „Hallo! hallo, dames en heeren, is er nie mand onder u, die den schilder William Ho garth het geld voor de bus tot St. Martinus Lane wil leenen?" Oogenblikkeiyk gleden zes handen in den zak; zy kenden immers maar al te goed den grooten Londenschen meester der satire. Het geld werd betaald en meester Hogarth en zijn kleine leerling schommelden met de omnibus mee. In een buitengewoon armoedig, klein huisje was de werkplaats van meester Tho mas Chippendale. William Hogarth trok een bitter teleurgesteld gezichtdaar zou wel niets bijzonders te vinden zyn, meende hij. Hoe aangenaam verrast was meester Ho garth echter, toen hij de werkplaats van meester Chippendale betrad! De meubels, die hy te zien kreeg, beant woordden volkomen aan de eischen van meester Hogarthdaar was de eenvoudige schoonheidsiyn streng bewaard, de ornamen tiek van den rococo slechts hoogst spaar zaam gebruikt De meubels met hun voornamen eenvoud geleken precies op de meubelen, die meester Hogarth al tyd ais modellen teekende. De be roemde schilder was verrukt, hij prees de werken van meester Chippendale buiten gewoon en deed direct een groote bestelling. Terwijl beide meesters zoo opgewonden on derhandelden, hield een elegante equipage stil voor het huisje van Chippendale, Een buitengewoon schoone dame stapte uit en trad de werkplaats van meester Chippen dale binnen. „Ah! de schoone Miss Siddons!" mompelde meester Hogarth verrast. „Ik wilde alleen maar vragen, wanneer fnijn slaapkamerameublement eindelijk klaar zal zyn?" vroeg de knappe tooneelspeelster. „Volgende week, Miss Siddons; volgende week zeker!" antwoordde Chippendale. „Maar dan moet u eindelijk eens woord houden, meester!" schertste Miss Siddons, „want iedere week hebt u een andere uit vlucht. Nu eens is het hout niet droog ge noeg, dan weer ontbraken u de buitenland sche houtsoorten en het ivoor, dat er in ge legd moest worden!" „Kyk eens hier Miss", antwoordde meester Chippendale goedgeluimd, „voor zoo'n parel der schepping, zooals u bent, wil ik slechts een waardig ameublement maken!" „Ei! vindt men ook Vleiers onder de eer bare meesters van het handwerk!" lachte de schoone Miss. „maar u bent geen hand werksman, u bent een kunstenaar by de ge nade Gods!" Bravo! Dat is goed gesproken!'" riep nu meester Hogarth, die zich tot nu toe op den achtergrond gehouden had. „Hé, wien hebben we daar?" vroeg de too neelspeelster nieuwsgierig. „Ah! Goeien mor gen meester Hogarth wat doet u hier?" .„Op dit oogenblik beklaag ik mezelf en mijn penseel, dat het slechts satiren maakt. Ja, nog meer, ik benyd mijn collega, meester Garisbourrough, dat hy een zoo schoon mo del, als u, Miss Siddons, bezit." „Nu wordt het me toch wel al te erg hier in deze werkplaatsik vlucht naar mijn tooneelrepetitie naar Covent Garden. Vaar wel! meesters der hoogere vleikunst! Meester Hogarth wordt toch niet ontrouw aan uw devies: „Waarheid is schoonheid! Vaarwel!" En de schoone tooneelspeelster gleed rui- schend naar de wachtende equipage. Meester Hogarth koos nu zijn lijsten en de beide meesters kwamen overeen, dat het gladde, roodbruine mahoniehouten moesten zijn met een smal gouden randje als eenige versiering. In een minimum van tyd had meester Ho garth Chippendale beroemd gemaakt. Ieder vermogend aristocraat en iedere rijke burger van Old England wilde voortaan door niemand dan den rechtlijnigen meester Chip pendale bediend worden. Men zal dus waarschijnlijk een plaats kie zen, die ongeveer 20 tot 30 kilometer van Weenen verwijderd is. Men hoopt, dat dit station binnen een jaar gereed zal zijn. De kosten bedragen ruim een millioen gulden. Internationale Katholieke Radio-Commissie Congres te Zürich De Internationale Katholieke Radio-Com missie, waarin de Katholieke Radio Comité's vertegenwoordigd zijn der navolgende lan den: België, Duitschland, Engeland, Frank rijk, Nederland, Ierland, Italiè, Lithauen, Luxemburg, Oostenrijk, Polen, Hongarije, Ver. Staten van Amerika en Zwitserland, vergaderde te Zürich, onder voorzitterschap van den president, Pastoor L. H. Perquin O.P. Amsterdam. Als sprekers traden op de heer P. A. M. Speet, secretaris van den Katholieken Radio Omroep Holland, met het onderwerp: „De Internationale samenwerking op radio-ge- bied" en Pater L. Esch S.J., Keulen, met het onderwerp: „De houding der katholieken ten opzichte van niet- en anti-katholieke uitzendingen. De directeur, de heer B. Marschall, te Keulen, die de leiding heeft over het Inter nationaal Katholiek Radio Bureau aldaar, gaf een uitvoerig rapport over de actie, welke de katholieken in de verschillende lar.den op radiogebied ontplooid nebben na het con gres te Miinchen in 1929. De vertegenwoordigers, die in hun land met de katholieke radio-belangen belast zijn, beschouwden het als een plicht om er voor te waken, dat de katholieke cultuurgoederen by het opmaken der programma's volledig tot uiting zullen komen, daar de radio als cultureele factor in het volbrengen van haar schoone taak hiermede rekening heeft te houden. Voor onze katholieke luisteraars schijnt de radio welke over de grenzen van alle lan den heen de verschillende volkeren door we- derzydsche uitwisseling van hun kostbaarst cultureel bezit, direct met elkander bekend maakt een der meest geschikte middelen voor de verzoening en weaerzijdsche achting der naties. Daarom werd ook den gedele geerden met klem verzocht, met alle midde len te trachten de radio-organisaties er toe ie bewegen, haar programma's ook te stel len in dienst van de gemeenschappelijke sa menwerking der volkeren en den vrede over de wereld. Tot slot van het congres werd een tele gram van hulde aan Z. H. de Paus gezon den. Het volgend jaar zal het congres waar schijnlijk te Weenen worden gehouden, Het hoofdbestuur van de VA.EA ter verantwoording geroepen. Gisteren heeft de radio-commissie in haar kantoorgebouw te Den Haag vergaderd ten einde het hoofdbestuur van de V.A.R.A. in de gelegenheid te stellen zich te verantwoor den over de uitzending van de uiteenzet ting, door den secretaris van het hoofdbe stuur van de V.A.R.A., betreffende den gang van zaken ten opzichte van de weigering door de commissie om de uitzending van de door de V.A.R.A. georganiseerde Mat teotti-herdenking toe te laten. Dr. De Visser, de voorzitter der Radio- contróle-commissie, heeft de byeenkomst geopend en precies medegedeeld, hoe het geval der vérboden Matteotti-herdenking zich heeft toegedragen. Dr. De Visser wees er op, dat de commissie de rede van den heer Zwertbroek ongetwyfeld had afgebroken, indien de V.A.R.A.-secretaris de gewraakte zinsnede niet aan het einde, doch aan het begin van zyn uiteenzetting had uitgespro ken. Deze- zinsnede toch werd door de con trole-commissie geacht de veiligheid van den Staat in gevaar te brengen. De heer De Vries heeft vervolgens, vol gens het verslag in het „Hbld." het verloop der gebeurtenissen medegedeeld namens de V.A.R.A. Hierna heeft hy uitdrukkelyk tegen de commissie gezegd, dat het hoofdbestuur van de V.A.R.A. vierkant staat tegenover de commissie. De V.A.R.A. heeft de heer De Vries gezegd, meende dat juist de ge wraakte zinsnede gezegd moest worden voor de veiligheid van den Staat. Publicatie van berichten omtrent Mat teotti-herdenking in het orgaan van de V.A.R.A. en in beide organen van de S. D. A. P., alsmede van de verboden rede voering van den heer Schevenels hebben tot nu toe voor de justitie en het dep. van Bui- tenl. Zaken geen aanleiding gegeven in te grijpen of althans maatregelen te treffen. Ook uit Italië zijn, naar de heer De Vries aan de Commissie mededeelde, geen opmer kingen gekomen over den door de commis sie gewraakten zin. Dat die zinsnede in derdaad ook geen gevaar voor den Staat zou opleveren, hebben de feiten uitgewezen. Immers, aldus de heer De Vries, is er na dien niets gebeurd. Verder heeft de heer De Vries tegenover de commissie betoogd, dat zij partydig is in haar oordeel, hetgeen de woordvoerder van de V.A.R.A. heeft trachten aan te toonen door een opsomming van enkele stukken of fragmenten, die zoo algemeene bekendheid hebben, dat opzending voor de uitzending aan de commissie door de V.A.R.A. niet noo dig werd geoordeeld, al is dat natuurlijk na het verzoek van die zijde wel gebeurd. Volgens de V.A.R.A., aldus zeide de heer De Vries tegen de Commissie, wordt van haar meer dan tweemaal zooveel opgevraagd dan van de andere omroepvereenigingen te zamen. Dr. de Visser heeft hierop positief ver klaard, dat de radio-contróle-commissie niet partijdig is. Een verklaring van de cijfers, door den heer De Vries gegeven, kon dr. De Visser, volgens eerstgenoemde, niet geven De V.A.R.A. heeft daarop medegedeeld, dat zij bij voortduring van deze houding van de commissie in het geheele land zoo krachtig mogelijk hiertegen zou optreden. Medegedeeld werd ook, dat de V.A.R.A. blijft de commissie verbieden op de wyze als tot nu toe is geschied haar toevlucht zal nemen tot de wijze van uitzending als met „gevleugelde daden" is gedaan. Mr. Van der Goes de Naters heeft met een enkel woord in de commissie-vergade ring het juridische gedeelte van de zaak toegelicht. Wanneer de commissie fair wilde handelen, zoo heeft hy gezegd, had zy den kantonrechter een beslissing moeten laten nemen. De V.A.R.A. had zich dan het recht voorbehouden om als getuige 4 décharge op te laten roepen den minister van Buiten landsche Zaken. Over maatregelen van schorsing of een uitzendverbod is niet gesproken. Het Weensche Radiuminstituut De gemeente Weenen heeft eenigen tyd geleden vyf gram radium ter waarde van twee millioen Schilling gekocht en bevindt zich sindsdien in het bezit van een der grootste radiumkwantiteiten der wereld. Een deel van het kostbare element werd reeds naar Weenen gebracht en aldaar in een ge pantserde inrichting opgeborgen. Een groot instituut voor stralenbehandeling, dat inge richt is volgens de eischen der laatste ge neeskundige navorschingen, is thans byna gereed en zal spoedig geopend worden. Kinderarbeid in de niet-indnstrieeie beroepen De internationale arbeidsconferentie heeft de kwestie van het bepalen van den mini- mum-leeftyd voor toelating van kinderen tot de niet-industrieele beroepen behandeld. De Zwitsersche regeeringsgedelegeerde, mej. dr. Dora Schmidt, bracht namens de des betreffende commissie rapport uit. Overeenkomstig de gebruikeiyke procedure zal dit jaar de conferentie slechts een uit voerige vragenlyst opstellen betreffende deze materie, welke vragenlyst aan de regeerin gen zal worden toegezonden. Aan de hand van de antwoorden hoopt men dan aan de conferentie van het vol gende jaar een ontwerp-conventie te kunnen voorleggen. In principe werd besloten, dat de leeftijds grens voor toelating van kinderen tot niet-» industrieele bedryven op 14 jaar zou wor den gesteld. Een verhooging van den meelprijs met e en dubbeltje per maalprocent blijkt on toereikend te zijn Naar het „Hdbd." verneemt, zijn de Ne- derlandsche meelfabrikanten tot de conclu sie gekomen, dat de thans gepubliceerde prijzen, waarvoor zij na invoering van de Tarwewet de verplicht te vermalen 20 pet. inlandsche tarwe zullen moeten koopen, zóó hoog zyn, dat hun aanvankelijk voor genomen en onderling afgesproken verhoo ging van den bloemprijs met een dubbeltje per maalpercent (dus bij de huidige 20 pet. met twee gulden) onvoldoende zal zyn. Zij beraden er zich over, of zij de overeenkomst in dien zin zullen wijzigen, dat per maal percent niet een dubbeltje, doch eenige centen méér prijsverhooging zal worden be rekend, dan wel, dat ieder voor .zich den grondprys van zijn mélange zal verhoogen met een zelf vast te stellen bedrag, waar overheen dan de gemeenschappeiyke twee gulden zal komen. De aap bekeek eerst Wim nauwkeurig, Dacht: „Wat die jongen van we wil?" Kwam nader en nam Wim's hoofd te pakken, Diens hart stond hem bykans stil. Maar de aap keek vriendeiyk naar den jongen, Dacht vast: „Dit is er een van myn soort, De directeur heeft hem in de kooi gelaten, Omdat hy zeker by my hoort." 392 Achter hooge steenen verborgen, Wachtten bei de wilden af, Ze mikten eerst goed op de zwarten, Toen klonk snel: pief, poef, paf. De wilden stoven eerst uit elkander, Het geknal had hun verschrikt gemaakt, En menigeen viel stervend neder, De kogels hadden te goed geraakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10