f 750.- f 3000.- f250.- 1125.- f50.- 140.- GAAT TOCH NIET OP 24 JUNI den verkiezingsdag, de stad uit of gedurende juist die dagen op vacantie Onze R.K. Partij kan niet één stem missen HET GAAT ER THANS OM! KIEZERS en KIEZERESSEN BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 18 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17795 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VERKEERDE CONCLUSIE EUROPEESCHE GRAANPROBLEMEN R. K. PROPAGANDA Hoe Mussolini regeeren wil VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Aanhouding wegens verduistering Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bü vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies ran 'n anderen vinger Wij spraken dezer dagen de verwach ting uit, dat Z. H. de Paus niet nog eens apart „datgene, wat zekere Engelsche kringen socialistisch believen te noe men," zal gaan veroordeelen; voor- zoover Labour immers socialistisch is, was Labour reeds veroordeeld, en voor- zoover Labour niet socialistisch is, behoeft Labour ook niet veroordeeld te worden! „Het Volk" is blijkbaar erg blij met wat wij schreven en concludeert uit een en ander triomphantelijk: zie je nou wel, dat de Paus tenminste niet alle socialisme veroordeelt! Hoor het triomphale proza: „Steeds duidelijker blijkt, dat, hoezeer de katholieke pers daaraan trachtte te ontkomen, onaantastbaar was de con clusie van onze beschouwingen over de encycliek: de Paus veroordeelt niet meer alle socialisme." Het is ons een raadsel, hoe „Het Volk" uit onze woorden déze conclusie vermag te trekken. Letterlijk toch hadden wij geschreven (en „Het Volk" citeert n.b. ook dezen passus) „Wü schreven het reeds aanstonds na het bekend worden van het officieele résumé der nieuwe encycliek: voorzoo ver Labour echt socialistisch zal blijken te zijn Is Labour reeds veroordeeld- daar gaat niets van af." Onze bedoeling was dus duidelijk ge noeg, teméér nu wij daarop hadden la ten volgen: ,,'t Is echter een feit, dat Labour een mengeling van socialistische en socialis- tischachtige tendenzen kent in vele schakeeringen; het Labour-isme kan men maar niet zonder meer socialisme laat stóan: waar socialisme noemen, evenmin als men zonder meer zou kunnen beweren, dat Labour-isme volstrekt géén socialisme is; veel ver warring wordt er gesticht door het feit, dat de Engelsche Labour-leden zich zelf meerendeels socialistisch voelen cn noemen, ofschoon zij dat althans verreweg de meesten van hen abso luut niet zijn in vastelandschen zin." Was hier nu wel het misverstand mogelijk, dat „Het Volk" zijn verkeerde conclusie deed neerschrijven? Mocht en kon „Het Volk" uit onze woorden concludeeren, dat de Paus naar onze meening niet langer alle socialisme veroordeelt? Neen, natuurlijk. Maar om die verkeerde conclusie al léén was het de redactie te doen, en wat kan het haar dan schelen, of de conclusie op de overwegingen slaat als een tang op een varken. Onverstoorbaar vervolgt de redactie haar „betoog": „Dat het Engelsche socialisme niet veroordeeld wordt, heeft geen andere reden, dan dat in Engeland geen katho lieke partij bestaat en katholieken daar behooren tot die partijen, waartoe ieder van hen uit economisch en politiek oog punt zich het meest aangetrokken ge voelt. Dat in Nederland katholieken belet werd zich by socialistische organisaties aan te sluiten, kwam voort niet uit strydigheid met het katholicisme van de sociaal-democratie, maar uit het be staan van een katholieke partij, die de leden der katholieke kerk voor haar nar tij wilde behouden." „Dat het Engelsche socialisme niet veroordeeld wordtdat staat er zoo maar, of t gedrukt staat: het Engelsche socialisme is natuurlijk wél veroordeeld, evenals ieder ander socialisme; alleen is In Labour niet veroordeeld datgene wat.... niet-socialistisch is. En omdat Labour ook een niet-socia- listischen kant heeft, daarom kunnen de katholieken daarvan lid zijn, daar om voornamelijk is in Engeland ook niet zoo'n groote behoefte aan een \parte katholieke partij gebleken. Onzin is het ten slotte, te beweren, lat de katholieken in Nederland niet ioor de strijdigheid van katholicisme en socialisme van de sociaal-demokratie afgehouden werden, maar door „het be staan van een katholieke partij, die de leden der katholieke Kerk voor haar partij wilde behouden." Nog vóór er in Nederland een eigen lijk gezegde katholieke partij bestond, die haar leden organisatorisch kon be letten, tot het socialisme toe te treden, was het socialisme.... al lang veroor- eeld en wist ieder katholiek dank j de Kerk individueel voor zichzelf, :t hij bij de socialisten niet thuis jorde. De socialisten van die dagen gedroe gen zich trouwens waarlijk anti-kerke lijk genoeg om dit den katholiek dui delijk te maken! Het is een feit, dat West-Europa zich zelf niet in voldoende mate helpen kan aan graan en andere producten van den landbouw. Naar schatting kan het bij de meest volledige ontplooiing van de meest moderne middelen der tech niek 235 millioen menschen voeden, ter wijl er 274 millioen wonen. Wij leven dus in 't éénige gebied der wereld, dat in geen enkele omstandigheid het bui ten invoer van landbouwproducten kan stellen. De werkelijkheid is echter nog on gunstiger, daar de staten van West- Europa grootendeels industriestaten zijn, die dus niet al hun energie op de beoefening van landbouw aanwenden. Dit vermeerdert de graantekorten aanzienlijk. In totaal bedroegen deze het vorig jaar 170 millioen dubbele centenaren (17 milliard K.G.). Tegenover dit alles staat Oost- of lie ver Zuid-Oost-Europa. De Balkanstaten en de staten van de vroegere Donau- monarchie leven voor 70 tot 80 pCt. van den landbouw, produceeren meer dan de eigen bevolking noodig heeft en leveren zoodoende een overschot, dat verleden jaar 50 millioen dubbele cen tenaren 5 milliard K.G. beliep. Nu is het merkwaardig, dat zoowel het Zuid-Oosten als het Westen van ons werelddeel reeds lang leven in een kri- sis. Een krisis van overproductie zoowel in den landbouw als in de Industrie. Het Zuid-Oosten zoekt afzetgebied voor de producten van zijn land, het Westen zoekt afzetgebied voor de pro ducten van zijn industrie. Het Zuid- Oosten heeft behoefte aan schoeisel, aan kleeding, aan landbouwmachines. Het Westen moet graan invoeren met heele scheepsladingen. Uit de cijfers blijkt duidelijk, dat het Westen zonder eenig overschot de heele productie van het Zuid-Oosten kan op nemen, dat het zich niet tot andere werelddeelen hoeft te wenden om graan, dat niet alles uit Australië moet komen, vanwaar de vracht zooveel duurder is, en dat zeker geen zóó groot percentage uit Rusland hoeft te worden geïmporteerd. West-Europa kan zich wenden naar het Zuid-Oosten, kan van da&r veel meer invoeren en kan daar zijn eigen afzetgebied sterk uit breiden: mits: de tariefmuren worden verlaagd. IIIITTM--r1 De heer M. C. Koning Per K. L. M. uit Calcutta Volgens het „Hdbd." is de heer M. C. Ko ning, directeur van de Stoomvaart Mij. „Nederland" te Calcutta in het K.L.M.- vliegtuig PH-AOP gestapt, dat met Geys- sendorfer als eerste bestuurder op weg is naar Nederland. De heer Koning had te Simla, als ver tegenwoordiger van de Nederlandsche Re geering, deelgenomen aan de veiligheids conferentie voor pelgrimsvervoer. Van Sim la is hü naar Calcutta gereisd, waar hij op het vliegtuig wachtte. De OP zal vermoedeiyk Zondag te Schip hol aankomen. Bakkersknecht aangehouden Verdacht van inbraak Eenige dagen geleden werd des nachts door het forceeren van een ruit ingebroken in de bakkerij van de gezusters Verbeten te Groesbeek. De inbreker maakte een bedrag van f 350 buit. De verdenking viel op een vroegeren knecht, die sinds het ontdekken van het misdrijf voortvluchtig was. De man is thans te Venraay aangehouden en naar Groesbeek overgebracht. Hij blijft echter ontkennen, zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt, doch verschillende feiten zün zoo bezwarend voor den man, dat hü ter beschikking van de justitie is ge steld. Een geweldige macht tegen Rusland Een gebedsactie Zijn opvattingen over het conflict met het Vaticaan „Het kind behoort aan den Staat". In een interview met een vertegenwoordi ger van het „Journal" over zün conflict met het Vaticaan verklaarde Mussolini, dat de godsdienst niet slechts voor de massa, doch ook voor de geestelijke bezieling van den Staat dringend noodzakeiyk was. Hij wenschte niets liever, dan dat in het geheele land het geloof verbreid zou zijn, dat de kinderen den Katechismus zouden lee- ren en dat 's Zondags de kerken bezocht zouden worden. Tot dit doel oefenden de priesters hun ambt uit. Dat was de religie. De rest echter was politiek en deze werd door hem vertegenwoordigd. Hij zou niet toelaten, dat iemand ergens aan zou raken, wat den Staat toebehoorde en dat was in ieder geval in den school- plichtigen leeftijd, het kind, dat dan geheel ter beschikking van den Staat behoorde te staan. Ter bereiking van haar doel wenscht de kerk de autoriteit, die alleen den Staat be hoort. Wat den huidigen strüd met de Kerk betreft, verklaarde Mussolini, dat hij de Ka tholieke Actie genoeg had gewaarschuwd, doch dat dit niet had geholpen. Uit de rich ting, die deze beweging insloeg, viel te mer ken, dat aan het hoofd daarvan fanatici stonden van de anti-fascistische volksparty. Derhalve moest worden ingegrepen. Overigens waren de incidenten onbeteeke- nend geweest en is het geheel niet te ver geleken met de Spaansche incidenten. Het fascisme was meester van den toe stand. Mussolini zou niet dulden, dat men het fascistisch regiem zou aanvallen of zelfs slechts zou kritiseeren. Wie zich rustig gedraagt, kan in Italië in vrede leven, ook als hü geen aanhanger van het fascisme is. Alle meeningen zün welkom, voor zoover zij, politiek beschouwd, opbouwend zün. Ernstig ongeluk op Waalsdorp Majoor van zijn paard geslingerd en aan de gevolgen overleden Op den Waaldorperweg te Den Haag heeft gistermorgen een ernstig ongeval plaats gehad. De commandant van het Landstorm-Verband, majoor jhr. E. L. H. Goldman, reed daar te paard in de richting van het kamp toen het paard schrikte van de boomen van den overweg, die plotseling werden neergelaten. Het paard sloeg op hol en liep tegen de spoorboomen aan, waar door zijn berüder er af geslingerd werd. Door den val werd majoor Goldman zwaar gewond; hü werd naar het R. K. Zieken huis aan het Westeinde vervoerd en kort na zyn opneming overleden. De „Nautilus" Een zeldzaam ongeval Aan de gevolgen overleden Dezer dagen had in de Thomas a Kempis- laan te Arnhem een eigenaardig ongeval plaats. Een auto reed aldaar over een los- liggenden steen en deze werd. tegen de vooruit van een passeerende auto geslin gerd. De voorruit werd verbrijzeld en de be stuurder, de 60-jarige B. de R. uit Velp werd door glasscherven ernstig aan het hoofd ge wond. Gisteren is hij tengevolge van infec tie in de wond overleden. De moord te Den Haag Een spoor van den dolk? D. P., die verdacht wordt den chauffeur H N„ Maandagnacht in de Wagenstraat te Den Haag den doodelijken stoot te hebben toe gebracht, blijft nog altüd volhouden, dat hij zich van het gebeurde niets herinnert. Het dolkmes, waarmee het misdrijf moet zijn gepleegd, is nog niet gevonden, doch de politie heeft eenige nadere inlichtingen weten te verkrijgen, welke thans worden onderzocht. Een sterk stukje smokkelaars-brutaliteit Paarden onder douane-beambten doodgereden Op den grooten weg even achter Straelen heeft zich een zeldzaam brutale en zeer ge waagde smokkelscène afgespeeld. Terwül de Zoll-Inspektor van het Strael- sche grenskantoor en nog een beambte te paard even den weg patrouilleerden, naderde met razende vaart een smokkelauto. Beide beambten trachtten door midden op den weg te gaan rijden den auto tot stilstand te brengen. De chauffeur dacht daar echter absoluut niet over. Zonder eenige vaart te verminderen, reed hij op beide beambten in en voor dat dezen zich in veiligheid konden stellen, werden de ruiters links en rechts van den weg neer geworpen. Hun paarden waren op slag ge dood. De dieren hadden den nek gebroken. De berijders mogen nog van geluk spreken, want alleen de Zoll-Inspektor liep een lichte verwonding op. De auto was ondertusschen reeds lang uit het gezicht verdwenen. Waarschynlük heeft men hier te doen met den speciaal geconstrueerden smokkelauto, waarin, volgens beweringen, een vliegtuig motor zou zyn geplaatst en waarvoor de Duitsche douanen reeds meerdere nachten hebben opgeofferd. Men kan zeer goed begrijpen, dat door dergeiyk misdadig optreden van smokke laars, de douane steeds meer verbitterd wordt en zü naast strenger toezicht ook, zoo als in dit geval, voor eigen veiligheid, van haar vuurwapens gaat gebruik maken. Paard van majoor Goldman op hol ge slagen. De berijder aan zijn verwondingen overleden. (blz. 1, 1ste blad) Het bezoek van de Koninklijke Familie aan Parijs. (blz. 1, 2de blad) De gemeenteraadsverkiezingen van gis teren. (blz. 2, 2de blad) Te Annadevararet, in Indië zijn 1200 hui zen verbrand. (blz. 1, 3de blad) De Engelsche regeering onderzoekt het vraagstuk van het gebruik van regeerings- credieten voor den bouw van handelssche pen voor Rusland. (blz. 1. 3de blad) Een aardschok in het Oooten van Japan. Geen slachtoffers en niet aanzienlijke schade. (blz. 1. 3de blad) Bij een bloedbad in een kraal in Natal werden 14 personen om het leven gebracht. (blz. 1, 3de blad) De Vara en de Radio-censuur. (blz. 2, 3de blad) Wetsontwerp tot aanvulling der leerplicht wet door de Tweede Kamer aangenomen. (blz. 2, 3de blad) Interpellatie-Oud over de uitvoering van de Tarwewet. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.53 uur. Hoogste barometerstand 769.2 te Lacoruna. Laagste barometerstand 745.0 te Kinn. Verwachting: Meest matige, Zuid-Weste lijke tot Westelü'ken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waaischüniyk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Carbid-ontploffing Gistermorgen om half negen waren twee werklieden bezig in de machinefabriek van den heer Naaier aan de Helper-Oostsingel te Groningen met het snüden van ijzer. Het carbidvat stond in hun onmiddeliyke nabü- heid. Vermoedelük is een vonk terecht ge komen in het carbid, waardoor een ontplof fing ontstond. De 17-jarige D. S. is met verwondingen opgenomen in het zieken huis. De Amsterdamsche politie heeft een 40- jarigen vertegenwoordiger aangehouden, die ei van wordt verdacht circa f 2000 te heb ben verduisterd. De burgemeester van Win terswijk had te dier zake zijn opsporing, aanhouding en voorgeleiding verzocht. De man zal op transport naar Winterswük worden gesteld. Bij het zwemmen verongelukt Gistermiddag waren in den oostelijken kanaalarm van het kanaal TemeuzenGent drie personen, alle beambten van de Spoor weg-Mij- TemeuzenMechelen, dicht oü het station Temeuzen aan het zwemmen. Plot seling kreeg én hunner een aanval van kramp en riep om hulp. Eén der zwemmers de onderchef T. Gilde, van net station Temeuzen, verleende hulp, doch de man, A. Specht geheeten, woonachtig te Sluiskil, gem. Terneuzen, verdween in de diepte. Red- dinespoGringen werden dadelijk aangewend, doch na een uur dreggen was de man nog liet gevonden. Felle brand te Mierlo Houtzagerij verwoest Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de loonzagery van den heer Stracke te Mierlo-Hout. De heele voor raad hout en alle machines werden een prooi der vlammen. De brandweer slaagde erin de belendende heerenhuizen te be houden. De schade, die ongeveer 18.000 be draagt, wordt door verzekering gedekt. Europa, dat in 1914 „nog maar" 20 douanegebieden kende, heeft ér thans 27. Na den wereldoorlog zijn er 20.000 K.M. nieuwe grenslijnen getrokken. 650 douaneconventies regelen het interna tionaal handelsverkeer. Daarbij komt, dat Engeland vanzelf sprekend de voorkeur gunt aan zijn Dominions. Twee plannen zijn er waarover de wereld den laatsten tijd spreekt, die zich bezighouden met dit Europeesche graanprobleem: het ontwerp-tarieven- unie tusschen Duitschland en Oosten rijk en het tegenontwerp van de Fran- sche politiek onder leiding van Aristide Briand. Beide zijn gericht op het scheppen van een band, een grootere eenheid tus schen de staten van Europa onderling, op het scheppen van een soort Pan- Europa. Er bestaat echter tusschen beide dit groote onderscheid, dat het ontwerp van Curtius en Schober als het ware een Pan-Europa van onderen wil op bouwen, terwijl dat van Briand er een van boven af wil decreteeren. Het plan van Curtius en Schober streeft naar een ekonomische aan eensluiting van twee industrie-staten en is bedoeld als een uitnoodiging tot eko nomische daden van vertrouwen aan alle andere landen. Het plan van Briand daarentegen schermt naar wil lekeur met den in- en uitvoer der Euro peesche landen, omdat het bouwt op een politiek wantrouwen van Duitschland en Oostenrijk. Genève heeft een beoordeeling van het eerste project verwezen naar Den Haag en heeft Briand voorkomend be handeld, omdat hij pas een débacle ge leden had in zijn strijd om het Elysée. Hoe de uitspraak van Den Haag ook zijn zal, wij hopen dat het voor beeld van de beide Duitsch sprekende landen navolging zal vinden en geen politieke afbraak. Het was een daad, die in de toekomst leiden kan tot een betere regeling der uitwisseling van landbouw- en industrieproducten in Europa. die op 1 Febr. 1931 1 jaar in Haarlem woonden, doch sedert dien Haarlem heb ben verlaten, moeten ook op 24 Juni in Haarlem komen stemmen. Vrienden en familie verzoeken wij beleefd, dit aan deze personen Je willen berichten. Rusland! Wat hebben we er al'niet van gehoord! Wat heeft men al niet geschreven en gesproken over het gevaar, de vervolging en de gruwelen van het bolsjewisme! 't Is geen nieuws meer, we zijn er reeds aan gewoon en 't maakt bijna geen indruk meer op ons. Doch niettemin hoe verschrik - kelük blijft nog steeds de toestand in het arme Rusland! Hoeveel duizenden en dui zenden zielen, vooral kinderzielen, worden niet eiken dag systematisch als het ware naar de hel gesleurd. Die zielen zijn toch ook onsterfelijk. Voor hen is Christus toch ook den Kruisdood gestorven. Zij zijn toch ook geschapen voor het eeuwig geluk! Mogen wij die gruwelen aanzien, zonder een vinger uit te steken om onze medemen- schen te helpen? Zou dat van onzen kant geen gruwel zijn tegen het eerste en voor naamste gebod: de liefde tot God en tot onzen evennaaste? Ja, hier moet geholpen worden en een ieder, zonder uitzondering, kan gemakkelük helpen; dusis hij het ook verplicht. Allen moeten meehelpen door het gebed: we kunnen zóóveel door het ge bed, vooral als we samen bidden. Het gebed is 'immers de krachtige hefboom, die de wereld, hoe diep ook gezonken, weer tot den Hemel kan opheffen? Daarom heeft Paus Pius XI heel de wereld opgeroepen tot ge bed: Hij geeft zelf het voorbeeld: Hü heeft bepaald, dat eiken dag na de H.H. Missen de gebeden worden verricht „voor de be keering van Rusland". De H. Vader ver wacht, dat alle katholieken zullen meewer ken, om den Hemel een heilig geweld aan te doen. Wat een prachtig idee, die alge- meene Kinaercommuniedag voor de Russi sche kinderen. Maar kunnen we niet wat meer doen, zoowel de ouderen als de kin deren? Waarom ons niet aansluiten bü de gebedsactie voor Rusland, begonnen door de Paters Cisterciensers, aanbidders van het Allerheiligste Sacrament, van 't klooster O. L. Vr. van Onsenoort te Nieuwkuyk, N.-Br.. Het Allerheiligste is er eiken dag plechtig uitgesteld: behalve het H Officie, dat dage lijks gezongen wordt, komen de monniken beurtelings den Eucharistischen Koning aanbidden, zoodat elke monnik ongeveer 7 uren per dag doorbrengt in gebed voor het Allerheiligste en op elk uur wordt er gebe den voor Rusland. Zij verlangen, dat alle katholieken van Nederland zich in den geest met hen vereenigen, om allen samen den Hemel geweld aan te doen. Eendracht maakt macht! Wie kan er niet één uur oi een half uur of een kwartier in de week oi in de maand vinden, om in gebed neer te knielen of in de kerk of wel thuis? In een particuliere audiëntie heeft mgr. Janssens, generaal-abt der Cistercienser orde, den H. Vader gesproken over deze gebedsactie voor Rusland; zooals men be- grijpt, heeft Z. H. de Paus dit plan goed gekeurd, Hü heeft reeds de katholieken van Nederland gezegend voor alles, wat zij hier voor zullen doen. Bericht aan het klooster O L. Vr van Onsenoort, Nieuwkuyk, N.-Br., welk uur gü elke week (maand) wilt bidden voor Rus land, want aan de monniken wordt eiken dag een lüst gegeven van de personen, met wie zij dien dag en dat uur bidden tot die intentie. Uit liefde voor Jezus' H. Hart. Uit liefde voor de zielen. Verlosser der wereld, red Rusland. De bakboordmotor van den onderzeeer „Nautilus", die onklaar was geworden, is weer hersteld. De kruiser „Wyoming" sleept het vaar tuig met een snelheid van acht knoopen in de richting van Queenstown. De afstand, welke nog moet worden af gelegd, bedraagt zevenhonderd mülen. De onbewaakte overwegen Gistermiddag is bü den onbewaakten over weg nabü Wilhelmsoord tusschen Nieuw- Amsterdam en Emmen een locaaltrein in botsing gekomen met den wagen van den landbouwer J. Jeuring. Het paard werd ge dood. De 69-jarige landbouwer wist bijtüds van den wagen te springen en bleef onge deerd. Het uitzicht is ter plaatse goed. Het treinverkeer ondervond eenige ver traging. Auto-ongeluk te Baam Twee personen gewond. Gisteravond reden twee auto's op den Amsterdamschen Straatweg nabü Huize „Buitenzorg" dicht achter elkaar in de rich ting Soestdijk. De voorste auto van de firma Rintel uit Amersfoort wilde links de Jacob van Lennepstraat nemen en stak den lin ker richtingwüzer uit. De achterste auto, waarin twee heeren uit Hilversum waren ge zeten bemerkte dit te laat, om een botsing te voorkomen haalde de bestuurder van den tweeden auto met kracht naar links uit, waar- bü een üzeren lantarenpaal finaal onderste boven werd gereden. De auto kwam in een tuinhaag terecht. Van de beide inzittenden werd de een licht gewond, terwijl de ander met een diepe wonde in den rug naar het ziekenhuis moest worden vervoerd: in den loop van den avond kon hü echter naar huls worden vervoerd. De auto van den heer Rintel werd licht beschadigd, terwül de bestuurder ongedeerd bleef. De auto uit Hilversum werd totaa; vernield. Duitschland-Holland Voor de a.s. Zondag te houden voetbal wedstrijd tusschen R.K. Duitschland en R.K- Nederland zijn de volgende elftallen samen gesteld. R.K. Nederland: doel W. Alsemgeest, DHL. Achter: J. v. cl. Kley, L en S; Jos. v. Laar hoven, Mulo. Midden: R. Kamer, TYBB; Jos. v. Eeke ren, Mulo; J. Habets, Valkenburg. Voor: N. Lemmers, Caesar; P. Ooster- meyer, VIC; A. Jongbloets, RKTWC. Al semgeest, DHL; G. Kortman, Leonidas. R. K. Duitschland: doel Weidenbacher, Nürnberg. Achter: Keppeler, Freiburg; Pathe, Alte nessen. Midden: Keppeler, Nürnberg; Breuer, Dus- seldorf; Roppelt, Nürnberg. Voor: Müller, Freiburg; Ruppert, Nürn berg; Koll, Duisburg; Bickei, Nürnberg: Jobst, Nürnberg. Scheidsrechter is de alombekende interna tionaal Dr. Bauwens uit Keulen. Passagiersschip in vlammen Bü 60 brandweerlieden verstikkings verschijnselen Aan boord van het passagiersschip „Ber muda" brak brand uit in de haven van Hamilton. Het schip is thans een prooi der vlammen. Men vreest, dat het zal worden verwoest. Niemand werd gewond. Het schip moest naar West-Indië vertrekken. Het was het mooiste schip op de West-Indische route. De oorzaak van den brand is niet bekend. Een Reuterbericht meldt nader uit Ha milton, dat de kapper en een stoker zün om gekomen. Een zestigtal personen dergenen, die het vuur bestreden, vertoonden verstik- kingsverschünselen en werden naar het ziekenhuis overgebracht. Het vuur is be dwongen, ofschoon het nog niet geheel is ge- bluscht. De achterste ruimen staan onder water. Het passagiersschip rust gedeeltelük op den bodem, gedeeltelijk op den steiger. De 360 passagiers zün op een ander passagiers schip overgebracht. De beperking der tinproductie De nieuwe cijfers. De Internationale Tincommissie hield eer gisteren in de legatie van Boliva te Parqs een vergadering. Verschillende ondergeschikte kwesties werden besproken, terwül tenslotte de volgende cijfers, betrekking hebbende op de tinproductie en den export, werden vast gesteld en gepubliceerd: De quota bedragen voor: Maart tot Mei Vanaf lJuni. Nederl. Indië 2493 2097 Nigeria 646 543 Bolivia 2855 2401 Malakka 4494 3779 Omrtent den uitvoer werden de volgen de cüfers gegeven: Mrt. Apr. Mei Maand.gem. Nederl. Indië 2280 2416 2694 2464 Nigeria 610 551 600 587 Bolivia 2861 2813 2690 2788 Malakka 4548 4620 5240 4803 De volgende vergadering van de Interna tionale Tincoromissie zal op 21 Juli te Lon den worden gehouden. De colIectie-Nemes Rembrandt's „Fabius Maximus" naar Amerika Op de veiling van de collectie-Nemes te München bracht het „Portret van een ge- geleerde" door Frans Hals 86000 Mark op. Rembrandt's „Fabius Maximus" haalde den hoogsten prijs van alle schilderüen der ver zameling, n.l. 335.000 Mark. Het portret van Saskia ging voor 80.000 Mark. De „Fabius Maximus" gaat evenals de meeste schilderüen, naar Amerika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1