De gemeenteraadsverkiezingen van gisteren OPTOCHT mmm MARIA-STICHTIKG Dinsdag 23 JUNI HONDERDEN FIETSEN 11 HEEMSTEDE I HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HAAPI rMMFRMF.ER ZANDVOORT 's avonds 7 uur 6 GROOTE RECLAMEWAGENS 5 MUZIEKCORPSEN Doet U ook mede? HEEMSTEDE GEMENGD NIEUWS Internationale oplichter gearresteerd De onbewaakte overwegen Auto-ongeluk te Baam Een zeldzaam ongeval De moord te Den Haag IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Uitgebracht 5971 (4419), ongeldig 144 (163), geldig 5827 (4237). S. D. A. P.: J. Grimm 704 H. J. W. B. Wisselkoen 16 W. A. de Tello 3 J. Koper 9 Ph. Cohen 7 J. Th. Groen geb. Zeylmaker 3 A. van Deutekom 0 C. J. Cogenbach 1 A. May 4 H. Alkema 1 Totaal 748 Roomsch-Katholieken E. A. M. Droog 2134 J. W. van der Erf39 W. M. de Boer7 N. J. van der Linden 11 C. A. M. Jonckbloedt 25 H. A. Meeuwenoord 11 E. J. van Lent 7 A. J. W. van Sambeek 9 F. G. Zijm 0 P. J. J. van den Putten 7 J. C. Behage 1 P. H. M. Peeperkom 5 Totaal 2256 Vrije Lijst: Van Pel, J. A45 Totaal 45 Anti-Revolutionnairen Van der Heuvel, Chr471 Kwak. Com. L. 39 Muller, K20 Fockens, H. M8 Wierda, 5 Verkuyl, Joh. 8 Baas. A. R0 Versluis, G. H8 Totaal 549 Vrijheidsbond Van Unen, H. M670 Rtjkes, 891 Venhuizen (geb.) Kesseler. A 119 Herweyer, Y. C. W 13 Bakhuizen v. d. Brink, R. C21 Selle, W. F. 14 Buurman, A0 Postumus, L. E60 Totaal 994 Vrijzinnigen: Vring Sr., J 343 Audretsch, A. P82 Blikslager, Th. 28 Groustra, 16 Kat, D. 1° Verspoor, A. J. 37 Roes, A. 14 Hoogervorst, A. 5 Kramer, 6 Sevenhuysen, J. M. W3 Totaal 544 Christelijk-Historischen Van de Poll, Jhr. A. 576 Moen. A. 40 Attema, 3 Granneman Jr., D. H42 Roest, J. 4 Koudijs, 7 Van Wijk, L. 3 Van Wickevoort Ciomnftlin, H3 Van Dijk, A5 Verheul, 4 Totaal 691 De zetels zijn dus als volgt verdeeld: S. D. A. P2 (1) zetels (309) Roomsch-Kath. 6 (6) (1827) Vrije lijst 0 (0) 0 Anti-Rev1 (1) 272) Vrijheidsbond 3 (3) 701) Vrijzinnigen 1 (2) 438) Chr.-Hist2 (2) 690) Gekozen zijn van de S. D. A. P. de heeren J. Grimm en H. J. W. B. Disselkoen. Roomsch-Kath.: de heeren E. A. M. Droog, J. W. van der Eerf, W. M. Ie Boer, M. J. van der Linden, C. A. M. Jonck bloedt en H. A. Meeuwenoord. Anti-Rev.: de heer Chr. van den Heuvel. Vrijheidsbond: de heeren H. M. van Unen, S. Rijkes en mevrouw Venhuizen geb. Kesseler. Vrijzinnigen: de,heer J. Vring Sr. Chr. Historischende heeren Jhr. A. van de Poll en A. Moen. In den gemeenteraad keeren niet terug de heeren: P. H. M. Peperkom CR. T"V C. L. Kwak (A. R), A. P. Andretsch ijz.), mevrouw De Voogd de Vogel (V. B.), T. G. Zijm (R. K.), J. Moolenaar (Chr.-Hist.). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van den uitslag der Raadsverkie zingen in 1927. NIEUW GEKOZEN RAADSLEDEN De heer H. A. MEEUWENOORD werd geboren in deze gemeente op 28 Nov. 1898 en bezocht alhier de R. K. Lagere School. Hij begon daarna als drukkersleerling,, doch voelde zich meer aangetrokken tot het vak van electricien. Al spoedig kreeg hij gelegenheid zich te ontwikkelen, door onder de bekwame leiding van Ir. de Haan mede te werken aan de electrificatie van de Pa pierfabriek van Van Gelder Zonen te Velsen. Ook aan andere groote werken, als de electrificatie van Zaandam, heeft hij mede gewerkt en aan de electrificatie van St. Philipsland. Doordat hij meer en meer de toestan den in het arbeidersleven leerde kennen, kreeg hij steeds meer inzicht in de mis standen, die er heerschten en voelde hij zich meer en meer aangetrokken tot het orga nisatieleven. Zijn bestuursfuncties waren le gio, oa. was hij vice-voorzitter van den R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Haarlem, bestuurslid van den R. K. en Chr. Metaal bewerkersbond in Nederland, van de V. E. V. (Commissie tot afneming van Examens voor sterk- en zwakstroommonteurs). Behalve deze functies was hij voorzitter of bestuurslid van verschillende vereenigingen, o.a. voorzitter van de afdeeling Heemstede van den R. K. Volksbond. De heer Meeuwenoord, die reeds veel heeft bijgedragen tot ontwikkeling van de arbeiders, is een veelzijdig ontwikkeld mensch, die altijd tijd vindt voor nuttige en leerzame zaken. De heer CHR. VAN DEN HEUVEL, die thans den zetel in de A. R. Party over neemt van den heer C. L. J. Kwak, werd geboren op 12 Februari 1887. Reeds vroeg nam hy in het organisatie leven een leidende plaats in. In 1915 werd hy gekozen als lid van den raad van Haar lemmermeer, welken zetel hij bezette tot zyn verhuizen naar Heemstede. In 1922 als Kamerlid gekozen, is hij dit tot op het huidige oogenblik. In den annexatie-stryd heeft de heer Van den Heuvel zich fel gekant tegen an nexatie. Voorts is hy lid van den Hoogen Raad van Arbeid en lid van verschillende Staats commissies. Naast deze functies beheert hij nog een landbouwbedrijf, is hy directeur van een drukkerij en lid van de directie van een ziekte- en ongevallenverzekering. H. J. W. B. Distelhoen werd geboren te Sliedrecht 24 Nov. 1894. Hy is lid van een Amsterdamsche uit- geversmaatschappy en lid van de plaatse- ïyke afdeeling der S. D. A. P. De heer J. Grimm werd in 1885 geboren te Leeuwarden, bezocht daar eerst de lagere school en daarna de 5-jarige Ryks H.B.S. Van 1902 tot 1920 was de heer Grimm ambtenaar by de Ned. Spoorwegen, waarna hy benoemd werd tot opziener by het Ryks- toezicht op de spoorwegen, tramwegen en autobussen. 0.a. is hy hoofdbestuurder van de Internationale Arbeiderstoeristenvereeni- ging te Weenen. Mevr. A. Venhuizen geb. Kesseler werd geboren te Amsterdam op 6 Juli 1896, ecbt- genoote van Mr. L. J. Venhuizen, advocaat en is eenige jaren in Heemstede woonachtig, zy is lid van het bestuur van Je Vrouwen groep van de afdeeling Heemstede van de Liberale Staatsparty de Vrijheidsbond. Zij zal de plaats innemen van mevr. de Voogd- de Vogel, die voor een herbenoeming als raadslid bedankt had. De partijverhoudingen dezelfde gebleven De uitslag van de stemming voor den ge meenteraad is als volgt: Stembureau I uitgebrachte stemmen 712, van onwaarde 12. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 1229. Kiesdeeler is 111 8/11. Christeiyk Historischen 106; S. D. A. P. 120; Vrijheidsbond 255; Roomsch Katholiek 652; Anti Revolutionnair 96. Aantal zetels zyn dezelfde gebleven over de partyen: Roomsch-Katholiek 6; Vry- heidsbond 2; Chrlsteiyk Historisch 1; Anti- Revol. 1; S.D.AP. 1. Gekozen zyn M. v. d. Laan (RJC., aftr.), C. Stokman (R.K., aftr.), Jac. v. Duynho- ven (RK., aftr.), N. J. Tabak, J. v. d. Aai en M. J. Vink (aftr.), allen R.K., H. M. v. d. Vegt (C.H., aftr.), A. Biesheuvel (AR., aftr.). G. de Graaf (aftr) en P. H. v. Essen (Vrijheidsbond) en E. Winkelman (S. D. A. P., aftr.) In den Raad zullen niet weer terug keeren de heeren P. Kroon (R. K.) die bedankt had, de heer Stork (Vryheidsbond) die be dankt had en P. G. van Seggelen (R. K.), die door omstandigheden niet weer is her kozen. Ais nieuwe leden zullen in den Raad ko men de heeren N. J Tabak (RJK.), J. v. d. Aar (R.K.) en P. H. van Essen (Vryheids bond) Door eenige verdeeldheid in de Katholieke Partij is het Politiek Advies niet gevolgd. Er waren nl. twee stroomingen, t. w. land bouwers en arbeiders. Door de Politiek-Ad- vies-Commissie was de tegenwoordige wet houder M. J. Vink no. 9 geplaatst (geen verkiesbare plaatst. De landbouwers hebben toen een actie ontplooid ten gunste van den heer M. J. Vink. Daartegenover hadden de arbeiders eenzelfde actie ontplooid ten gunste van hun candidat met het gevolg, dat no. 6 en no. 9 beiden met groote meerderheid van voorkeurstemmen zyn gekozen. De heer P. G. van Seggelen van Zuid- Schalkwyk die no. 5 op de lyst stond is ge heel uitgeschakeld. Het gevolg is dat nu toch 3 landbouwers en 3 arbeidef-s in den raad komen en eerst- genoemden hun eigen candidaat hebben doen vallen. In alle stembureaux is zeer goed gestemd. Aantal geldige stemmen 10593 Aantal ongeldige stemmen 246. S. D. A. P.: 2027 stemmen, 4 zetels (was 3 zetels). R. K. Staatsparty: 2371 stemmen, 5 zetels (was 5 zetels). Communisten: 216 stemmen, 0 zetels (was 0 zetels). Staatsk. Geref.: 178 stemmen, 0 zetels (was 0 zetels). Vryheidsbond: 1136 stemmen, 2 zetels (was 2 zetels). Christ.-Hist.1950 stemmen, 4 zetels (was 4 zetels). Lijst-D. Treur: 164 stemmen, 0 zetels. Anti-Rev.: 2551 stemmen, 6 zetels (was 5 zetels). De raad is van 19 op 21 leden uitgebreid. Gekozen zyn: S. D. A. P.: Jac. Griekspoor (aftr.), P. J. Joore (aftr.), Jan Troost en C van der Welle. R. K.: H. Koning (aftr.), J. G. Rands- dorp (aftr.), C. Jansen (aftr.), P. W. Blom (aftr.) en S. Beljaars (aftr.). Vryheidsbond: P. C. de Zeeuw (aftr.) en B. Asjes. Christ.-Hist.: K. Kistemaker (aftr.), J. A. Bos (aftr.), J. W. Bras (aftr.) en G. C. van Arendonk (aftr.). Anti-Rev.: p. Ouwerkerk (aftr.), Jon. Bie- mond (aftr.), S. van Wyk (aftr.), F. H. Bos (aftr.), J. C. Gehrels (aftr.), L. G. Faas (aftr.). Nieuwgekozen leden: B. Asjes (Vryheids bond), Jan Troost (S.D.A.P.), L. G. Faas (Anti-Rev.), C. van der Welle (S.DA..P.). Uit den raad verd' ijnen: J. Vreeken (S.D.A.P.) en D. Treur (Vryheidsbond). Winst voor: Anti-Rev. 1 zetel en S.D.A.P. 1 zetel (de twee nieuwe zetels). DE UITSLAG De gemeenteraadsverkiezingen stegen de laatste dagen tot ee~. zeer nooge spanning, al bleef gelukkig die felheid uit, die anders aan zoo'n dag vooraf gaat op ons dorp. Een factor, waar men in verschillende kringen vooral belang in stelde, was de Ujst- Zwaan, die by deze verkiezing ontbrak en waardoor twee raadszetels ter beschikking kwamen, die van den heer Zwaan en die van den heer Termes. Bij de verkiezing in 1927 had de lyst- Zwaan 438 stemmer.. Een belangryk aantal, waarvan zelfs een gedeelte als winst bij een andere partij of groep gevoegd, een winst zou kunnen geven. Gedacht werd, dat de Chr.-Historischen het grootste gedeelte van deze stemmen zou den krijgen. Dit schynt niet het geval ge weest te zyn, want niettegenstaande de styging van het totaal aantal kiezers van 2953 in 1927 tot 3186 in 1931, ging deze party terug van 357 op 341 stemmen. Van de twee zetels, die deze partij bezat, is er een verspeeld. De stemmen van de ïyst-Zwaan zyn grootendeels gekomen op de lijst-Molenaar. Het stemmen-aantal steeg van 292 in 1927 tot 597 by deze verkiezing. De groep-Mole- naar, die een zetel had, zal dus een winst van twee zetels boeken. Ook Gemeentebelang steeg in stemmen- aantal. Van 497 by de vorige verkiezing, werd nu 521 bereikt. En hoewel deze stem- rnencyfers geen vooruitgang beteekenen, toch zal by rest ook deze groep een zetel winst maken. De S. D. A. P. heeft een zetel winst en haar stemmeficyfer steeg van 267 tot 483, waardoor ook een winst van een zetel be haald wordt. De Volksparty daalde van 376 tot 205 en verspeelde daardoor haar tweeden zetel. De lyst van de Katholieken vertoont een goede percentsgewyze styging van 388 op 451. Toch blyft het verschil met de Staten verkiezing, waar 565 stemmen op de Katho lieke lyst werden uitgebracht. Waar wy in den heer Stegers een vakman in den raad hebben als vertegenwoordiger, die ook by zijn tegenstanders algemeen ge acht wordt om zyn serieuzen arbeid als raadslid, hadden we, met het vertrekken van den heer Zwaan als wethouder gaarne een anderen achtergrond van deze raads verkiezing. Bovendien bleef er altyd nog een kans bij eendrachtig samenwerken op een derden zetel door een rest. We zeggen een kans, maar niemand zal beweren, dat het een onmogelijkheid zou kunnen zyn. De bewering, dat kleine partijen verloren stemmen zyn, is bewaarheid by deze verkie zing. Federatieve Bond 102 stemmen, Commu nisten 20, Koenderman 77 en Anti-Revolu tionnairen 79. De andere cyfers zyn: Volksparty 205, Vryheidsbond 290, Roomsclj-Katholieken 451, Gemeentebelang 521, Christeiyk-Historischen 341, Lyst Molenaar 597, S. D. A. P. 483. By eerste meerderheid van stemmen zyn gekozen de heeren Ranch, Vrijheidsbond; Geers, R. K.; Padt, Gemeentebelang; Ko ning, Chr.-H.; Molenaar en Groen, groep- Molenaar; Van der Moolen, S. D. A. P.; Elffers, Gemeentebelang. By de resten komen daarbij de heertn Druyf, Volksparty; Stegere, R. K.; Van Ryn- kerk, S D. A. P. Nog twee zetels biyven dan over, waarvan er een door kiesdeeler zal komen aan groep- Molenaar, met gemiddeld van 199 en den heer W. Paap een zetel zal bezorgen. Bij den anderen zetel zal het gaan tusschen Gemeentebelang en Chr.-Historischen, waar bij Gemeentebelang een voorsprong heeft van enkele stemmen met een gemiddelde derde van 173 tegen de Chr.-Historischen 170. Voor Gemeentebelang zal de heer Bolwidt de derde plaats innemen. De raad zal dus zyn: R. K.: Geers en Stegers. Volksparty: Druyf. Vryheidsbond: Rauch. Gemeentebelang: Padt, Elffers en Bol widt. Chr.-HistorischenKoning. Groep Molenaar: Molenaar, Groen en Paap. S. D. A. P.: Van der Moolen en Van Ryn- kerk. Doordat ïyst-Molenaar en lyst-Gemeente- belang geen vast politiek program hebben gesteld, is van een groepeering nog moeilijk Iets te zeggen. Wel is bewezen dat het oude dorp geen „vreemde" neemt en dat het democratisch gevoelen duidelijk naar voren is gekomen. Voor den Politierechter Een-twee-drie klaveraas. Kaarten is een erg prettige ontspanning; wie van u kan niet klaverjassen of pandoe ren en hoeveel gezellige avonden brengen wy niet met een spelletje kaarten door. Op Julianadag had zekere J. F. op de Ged. Oude Gracht een kaartavondje georgani seerd, hier speelde men echter geen pandoe ren of één en dertigen, maar het beruchte een-twëe-drie klaveraas. Er werd niet om den „keizer zyn baard" of om curagausjes gespeeld, neen, de inzet was 5, 10 en zelfs 100 gulden. Verscheidene kaartlustigen werden het slachtoffer van den organisator van dit ge zellig avondje. Zoo ook P. H. M. Deze per soon was dol op kaarten, hy kon de gelegen heid dan ook niet voorbij laten gaan be proefde zyn geluk. Het begon met een kwartje. M. verloor, nog eens probeeren, het geluk kan keeren dacht hij en werkeiyk hy won. Hierdoor moed gekregen hebbende ver hoogde hij den inzet tot een gulden, verloor, twee gulden weer mis en zoo ging het maar door. „Je hebt geen geluk" zei de kwartjes vinder. Het einde van de historie was, dat de man zijn heele weekloon groot 30. verloren had. Het ging velen anderen geiyk hem. De kwartjesvinder had zich gisteren voor den politierechter te verantwoorden en Zijn bovengenoemd slachtoffer was als getuige gedagvaard. De verdachte zeide: „Hy (de getuige) kan toch even goed een borrel op gehad hebben als ik." De politierechter vroeg wat dit met de zaak te maken had, doch <^it wist de ver dachte ook niet. Tot zyn verontschuldiging zeide verdachte: „Wie zou nu eigenlyk de hoofdschuldige zyn, hij die zijn huishouden De schitterende reclame-optocht voor de a.s. verkiezing zal worden gehouden op vanaf het Florapark Tal van auto's, waarin o.m. zullen plaats nemen: R.K. Raadsfractie, hoofdbestuur R.K. Kiesvereeniging en Propagandaclub. Alle R.K. Dames en Heeren boven 18 jaar kunnen aan dezen tocht per fiets deelnemen besteelt, of ik die tracht op deze manier mijn brood te verdienen en tenslotte, men wint en men verliest toch." De Officier van Justitie antwoordde: „Ver liezen doen jullie anders meestal niet." Ten slotte bood verdachte aan, den poli tierechter even te laten zien hoe het spel eigenlyk is. Tot ons aller spyt was de poli tierechter hier echter niet op gesteld, zoodat dit spelletje kaarten in de rechtszaal niet door ging. De politierechter veroordeelde den ver dachte, gezien het zeer zware strafregister dat hy reeds heeft, tot een gevangenisstraf van één maand. De verdachte nam het nogal gemoedelijk op. Op de vraag of hij nog iets te zeggen had, anwoordde hij: „Ach, wat zou ik nog te zeggen hebben." „Dat vind ik ook," zeide de Officier en verdachte verliet heel gemoedelijk de rechts zaal. Toen de kwartjesvinder gearresteerd was, had de politie ook 15.— van hem in be slag genomen. De getuige vroeg nu of hij niet een gedeelte van zyn geld kon krijgen, waarop de politierechter antwoordde dat hij den verdachte maar moest vragen of hij het in beslag genomen geld mocht hebben. De getuige liep op een holletje den ver dachte achterna. Hij is echter niet terug ge komen om het geld te halen, zijn zending schynt dus mislukt te zijn. Liefdes-tragedie. J. J. Z. had verkeering met N. L., alles was „rozengeur en maneschyn" zooals men dat noemt. De jongen was dol op het meisje en het meisje dito op den jongen. De menschelijke gevoelens kunnen echter veranderen, zoo ook in dit geval. Het meisje kreeg genoeg van den jongen en gaf hem omstandigheden in aanmerking nemen en en alles zou waarschijnlijk goed verloopen zijn als er niet iets by gekomen was. Op zekeren dag zat Z. in een café, toen zyn gewezen verloofde daar ook binnen kwam, zy kwam aan het tafeltje by hem zitten, niet met de bedoeling om zich met hem te verzoenen, doch om hem eens flink te plagen. Dit plagen gelukte haar uitstekend, zóó goed zelfs dat verdachte een soort zinsver bijstering kreeg, een kogelfleschje opnam en daarmee op het hem eens zoo geliefde hoofd sloeg, met het resultaat dat de jonge dame bewusteloos werd en een gat in haar hoofd kreeg. De Officier van Justitie achtte het ten 1 laste gelegde zeer ernstig, doch wilde de omstandigheden i naanmerking nemen en vroeg daarom een geldboete van 30.te vervangen door 15 dagen hechtenis. Conform den eisch werd de man veroor deeld. Hoera! voor de Katholieken Een voorbeeld voor anderen! De uitslag der verkiezing. Toen de uitslag der verkiezing bekend was, heerschte er in het Roomsche kamp groote vreugde. Men was niet zoo erg gerust over den uitslag, en of de party haar aantal zetels zou kunnen handhaven. Er is vooral op den verkiezingsdag enorm hard gewerkt door het legertje propagan disten en succes kon dan ook niet ultbly- ven. Na den uitslag was het verzamelen in het R. K. Vreeenigingsgebouw. Behalve dan de propagandisten waren er de gekozen en niet-herkozen leden. Er werd gespeecht, èn door den voorzitter der Pro pagandaclub èn door den voorzitter der R.K. Kiesvereeniging, maar ook door de gekozen raadsleden, waarby dank werd gebracht aan het legertje propagandisten en de R. K. kie zers, die weer zoo trouw hun plicht hadden gedaan Ook onzerzyds woorden van dank. Deze uitslag is weer een teeken, dat als de ka tholieke kiezers worden opgeroepen voor de goede zaak. zy altijd weer trouw zyn aan hun beginsel. Politie-honden Afdeeling Kennemerland Woensdagavond had in Hotel „Het Room- huis", te Overveen, de prijsuitreiking plaats van den op Zondag 31 Mei j.l. gehouden Wisselbeker-wedstryd op het villa-terrein Driehuis, waaraan door viif dresseerclubs werd deelgenomen. Van de afd. N.-H. wa ren de bestuursleden L. Koperberg en F. L. van der Most aanwezig. De voorzitter, de heer J. Doombosch, opende den feestavond met een woord van weikóm aan de talryke aanwezige leden met hun dames en bracht zyn dank aan de mede-commissieleden van het dagelyksch bestuur voor de verleende huln. De heer P. L. van der Most, uit Amster dam, reikte de prijzen uit. De le prys was behaald door D. Doorn bosch met „Prins", waardoor de Dresseer- club „Kent u zelf", te Haarlem, dit jaar beslag legde op den wisselbeker Kennemer land; 2e prys C. C. Haak. te IJmuiden; 3e prys K. Broekhuysen; 4e prijs C. Panne- koek, te Santpoort. De heer Jansen ver wierf den troostprijs. Verder werden pryzen behaald door Wassink, L. P. Bakker en Van Gelder. De Jazz band Paap, uit Zandvoort, zorgde voor het muzikale gedeelte. TaHooze banken tot slachtoffers gemaakt Dank zy de aanwy zingen van de Brussel- sche politie, is de politie te Genève er in geslaagd, den internationalen oplichter Luigi Crema te arresteeren, die, door zich uit te geven als secretaris van de New- York Bankers-trust, er in is geslaagd, tal- looze banken in Amerika en in Europa voor duizenden gulden op te lichten. Aardverschuiving Werktrein ontspoord Uit Jogjakarta wordt gemeld: Dinsdagavond heeft een ernstige aard verschuiving plaats gehad op de lijn Maros Bandjar. Door den slechten toestand van de baan is een werktrein bestaande uit een locomotief en 7 wagens ontspoord. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Dienstmeisje door twee schoten^ gewond Weer het einde van een liefdes geschiedenis? Toen de heer V. te Blerick omstreeks elf uur thuis kwam ontdekte hy in huis een scherpe kruitlucht. Naar de oorzaak hiervan zoekende, ontdekte hij het dienstmeisje, dat zwaar gewond neerlag op haar kamer. On middellijk werd politie gewaarschuwd en medische en geestelijke hulp ingeroepen. Alles was zeer spoedig aanwezig. Uit het ge neeskundig onderzoek bleek, dat, alhoewel de wonden zeer gevaarlijk waren, direct levensgevaar niet aanwezig was. Zij had twee schoten naast het hart. De revolver een dienstrevolver had zy bij den heer des huizes ontvreemd. Omstreeks middernacht werd zij per brancard naar 't ziekenhuis te Venlo overgebracht. De vermoedeiyke oor zaak van deze daad moet een liefdesgeschie denis zyn. Een houtopslagplaats en een hooiberg afgebrand Aan het einde van den Rietwykeroorder- polder tegenover de gemeente Haarlemmer meer is een groote houtopslagplaats met schuren en een hooiberg, eigendom van de aannemersfirma Koning en Dykman afge brand. Door onbekende oorzaak is gister middag brand uitgebroken en door den ste- vigen wind, die er stond, duurde het niet lang of het geheele complex stond in vlam men. Daar dit nog Amsterdamsch grondge bied is, werd de brandweer per telefoon van het vliegveld Schiphol gewaarschuwd. De wagens, die uitrukten, moesten via het dorp Amstelveen door de Karsenlaan het terrein van den brand bereiken, doch daar de weg er te smal werd, moesten zy een paar hon derd meter ervoor blyven staan. Spoedig waren een groot aantal slangen aaneenge- koppeld en had men een motor-polderspuit zoo dicht mogelijk naar het terrein gediri geerd. Met het water uit de Nieuwe Meer werden spoedig door 5 stralen de brandende schuur, hooiberg en houtstellingen bespoten. Alles brandde echter af. Het nawerk van de brandweer zal nog lang duren, oihdat er onder de houtstapels en hooiberg nog diep vuur zit. Op het gebied van Haarlemmer meer was veel belangstelling van het pu- publiek en talrijke motorbootjes, die op de Nieuwe Meer aanwezig waren, zetten koers naar den brand, die van zeer verre te zien Bij het zwemmen verongelukt Gistermiddag waren in den oostelijken kanaalarm van het kanaal TemeuzenGent drie personen, alle beambten van de Spoor weg-Mij. Temeuzen—Mechelen, dicht oij het station Terneuzen aan het zwemmen. Plot seling kreeg én hunner een aanval van kramp en riep om hulp. Eén der zwemmers de onderchef T. Gilde, van net station Temeuzen, verleende hulp, doch de man, A. Specht geheeten, woonachtig te Sluiskil, gem. Terneuzen, verdween in de diepte. Red- dinespoaingen werden dadelijk aangewend, doch na een uur dreggen was de man nog niet gevonden. Felle brand te Mierlo Houtzagerij verwoest Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de loonzagery van don heer Stracke te Mierlo-Hout. De heele voor raad hout en alle machines werden een prooi der vlammen. De brandweer slaagde erin de belendende heerenhulzen te be houden. De schade, die ongeveer 18.000 be draagt, wordt door verzekering gedekt. Carbid-ontploffing Gistermorgen om half negen waren twee werklieden bezig in de machinefabriek van den heer Naaier aan de Helper-Oostsingel te Groningen met het snyden van yzer. Het carbidvat stond in hun onmiddellyke nabij heid. Vermoedeiyk is een vonk terecht ge komen in het carbid, waardoor een ontplof fing ontstond. De 17-jarige D. S. is met verwondingen opgenomen in het zieken huis. Aanhouding wegens verduistering De Amsterdamsche politie heeft een 40- jarigen vertegenwoordiger aangehouden, die ei van wordt verdacht circa 2000 te heb ben verduisterd. De burgemeester van Win- terswyk had te dier zake zyn opsporing, aanhouding en voorgeleiding verzocht. De man zal op transport naar Winterswyk worden gesteld. Gistermiddag is by den onbewaakten over weg naby Wilhelmsoord tusschen Nieuw- Amsterdam en Emmen een locaaltrein in botsing gekomen met den wagen van den landbouwer J. Jeuring. Het paard werd ge dood. De 69-jarige landbouwer wist bijtyds van den wagen te springen en bleef onge deerd. Het uitzicht is ter plaatse goed. Het treinverkeer ondervond eenige ver traging. „Wat een eigenaardige tegenstelling is dat toch; op jouw zwarte broek geeft de modder witte vlekken en op mijn witte kousen zwarte!" Bakkersknecht aangehouden Verdacht van inbraak Eenige dagen geleden werd des nachts door het forceeren van een ruit ingebroken in de bakkerij van de gezusters Verbeten te Groesbeek. De inbreker maakte een bedrag van f 350 buit. De verdenking viel op een vroegeren knecht, die sinds het ontdekken van het misdrijf voortvluchtig was. De man is thans te Venraay aangehouden en naar Groesbeek overgebracht. Hy blyft echter ontkennen, zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt, doch verschillende feiten zyn zoo bezwarend voor den man, dat hij ter beschikking van de justitie is ge steld. Twee personen gewond. Gisteravond reden twee auto's op den Amsterdamschen Straatweg naby Huize „Buitenzorg" dicht achter elkaar in de rich ting Soestdyk. De voorste auto van de firma Rintel uit Amersfoort wilde links de Jacob van Lennepstraat nemen en stak den lin ker richtingwyzer uit. De achterste auto, waarin twee heeren uit Hilversum waren ge zeten! bemerkte dit te laat, om een botsing te voorkomen haalde de bestuurder van den tweeden auto met kracht naar links uit, waar by een yzeren lantarenpaal finaal onderste boven werd gereden. De auto kwam ln een tuinhaag terecht. Van de beide inzittenden werd de een licht gewond, terwijl de ander met een diepe wonde in den rug naar het ziekenhuis moest worden vervoerd; ln den 'loop van den avond kon hy echter naar huls worden vervoerd. De auto van den heer Rintel werd licht beschadigd, terwyl de bestuurder ongedeerd bleef. De auto uit Hilversum werd totaa! vernield. Aan de gevolgen overleden Dezer dagen had in de Thomas Kempis- laan te Arnhem een eigenaardig ongeval plaats. Een auto reed aldaar over een los- liggenden steen en deze werd tegen de vooruit van een passeerende auto geslin gerd. De voorruit werd verbrijzeld en de be stuurder, de 60-jarige B. de R. uit Velp werd door glasscherven ernstig aan het hoofd ge wond. Gisteren ls hy tengevolge van Infec tie in de wond overleden. Een spoor van den dolk? D. P., die verdacht wordt den chauffeur H. N„ Maandagnacht in de Wagenstraat te Den Haag den doodeiyken stoot te hebben toe gebracht, blijft nog altyd volhouden, dat hy zich van het gebeurde niets herinnert. Het dolkmes, waarmee het misdrijf moet zyn gepleegd, ls nog niet gevonden, doch do politie heeft eenige nadere inlichtingen weten te verkrygen, welke thans worden onderzocht. Een sterjj stukje smokkelaars-brutaliteit Paarden onder douane-beambten doodgereden Op den grooten weg even achter Straelen heeft zich een zeldzaam brutale en zeer ge waagde smokkelscène afgespeeld. Terwyl de Zoll-Inspektor van het Strael- sche grenskantoor en nog een beambte te paard even den weg patrouilleerden, naderde met razende vaart een smokkelauto. Beide beambten trachtten door midden op den weg te gaan rijden den auto tot stilstand te brengen. De chauffeur dacht daar echter absoluut niet over. Zonder eenige vaart te verminderen, reed hy op beide beambten in en voor dat dezen zich in veiligheid konden stellen, werden de ruiters links en rechts van den weg neer geworpen. Hun paarden waren op slag ge dood. De dieren hadden den nek gebroken. De berijders mogen nog van geluk spreken, want alleen de Zoll-Inspektor liep een lichte verwonding op. De auto was ondertusschen reeds lang uit het gezicht verdwenen. Waarschynlijk heeft men hier te doen met den speciaal geconstrueerden smokkelauto, waarin, volgens beweringen, een vliegtuig motor zou zijn geplaatst en waarvoor de Duitsche douanen reeds meerdere nachten hebben opgeofferd. Men kan zeer goed begry'pen, dat door dergelijk misdadig optreden van smokke laars, de douane steeds meer verbitterd wordt en zy naast strenger toezicht ook, zoo als in dit geval, voor eigen veiligheid, van haar vuurwapens gaat gebruik maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6