^Binnenlandsch Nieuws 3 Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN TWEEDE KAMER VERGADERING VAN DONDERDAG Het bezoek van H. M. de Koningin aan Parijs GEMENGD NIEUWS RADIO-NIEUWS KUNST EN KENNIS De macht der reclame LANDBOUW EN VEETEEL1 SOCIAAL LEVEN De Internationale Arbeidsconferentie FAILLISSEMENTEN BOEKBESPREKING De oude leunstoel zijn eenig ideaal Maar zijn vrouw wist raad Nu weer zoo frisch als een hoentje. Aan de orde zijn verscheidene ontwerpen en conclusies, o.m.: Conclusie van het verslag der commissie voor de Rijksuitgaven omtrent de staats rekening over 1928; Conclusie van het verslag der commissie voor de rijksuitgaven omtrent de rekeningen van ontvangsten en uitgaven over 1928 ter zake als volgt: a. Zuiderzeefonds; b. Wegen fonds; c. fonds voor verbetering van de kust verdediging; d. fonds voor de voltooiing van het vestingstelsel; e. Leeningfands 1914; f. fonds voor de uitvoering van de Tiendwet 1907; g. Alg. Burg. Pensioeivfonds. Wetsontwerp bekrachtiging van de over eenkomsten met de N.V. Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen en met de N.V. H.IJ.S.M., tot wijziging van de overeenkomsten van 1929 S.S., H.S. en van de overeenkomst 1930 N.S. Wetsontwerp onteigening ten behoeve van het verlengen van goederensporen van K.M. 1.40 tot K.M. 1.790 van den spoorweg HaarlemUitgeest tusschen het station Haarlem en de Kleverlaan aldaar met bij komende werken. Deze ontwerpen en conclusies worden zon der beraadslagingen vastgesteld. Uitvoering Tarwewet. Daarna wordt voortgegaan met de behan deling van de interpellatie-Oud over de uit voering van de Tarwewet. De heer OUD (VD.) is den minister zeer erkentelijk voor zijn uitvoerig antwoord. Dat wil echter niet zeggen, dat spr. voldaan is. Hij heeft nooit gezegd, dat het systeem BoomOud zonder bezwaren is. De vraag is maar: aan welk systeem kleven de minste bezwaren. En dan gelooft spr., dat juist zijn systeem veel minder controle eischt dan dat van den minister. Wat de kosten der uitvoering betreft ge looft spr. niet, dat deze zoo gering zijn. Spr. berekent een stijging van 3.20 per 100 K.G. bloem. Wanneer nu 1.50 per 100 K.G. bloem neerkomt op 1 cent verhooging van den broodprijs, dan zal ongetwijfeld de broodprijs met 2 cent verhoogd worden. De bevolking moet 20 millioen opbrengen en de boeren krijgen maar 10 millioen. Waar blijft de rest? Dat weet niemand. Spr. concludeert, dat het systeem der wet niet deugt. De heer v. VOORST TOT VOORST (R. K.) meent, dat deze wet voor den land bouw een daadwerkelijken steunmaatregel beteekent. De boeren zijn met deze wet tevreden. De broodprijs behoeft niet of slechts luttel te worden verhoogd omdat de winst der bakkers groot is. De beroepen van bakker en slager zijn de meest lucratieve. Maar als de prijs nu eens 1 cent hooger zou worden, zou spr. dat niet erg vinden. Ook de han del zal geen nadeelen er van ondervin den. De heer WEITKAMP (C. H.) vraagt of een bedrag van 2 cent per brood meer voor de boeren, zoo erg is. Ons volk geeft millioenen uit aan alcohol en tabak. De doorsnee boer is de slechtst betaalde ar beider. Doch de broodprijs behoeft niet eens met 2 cent verhoogd te worden. De heer AMENT (R. K.) meent, dat men de zaak zóó moet stellen: de akkerbouw werkt met verlies, de gemeenschap profi teert. Deze wet, die in de richting van het evenwicht werkt, is ons zeer sympatiek. De heer BIERMA (V. B.) is verheugd, dat verschillende geruchten, die in den lande liepen over de uitvoering der tarwe wet, door deze interpellatie konden wor den rechtgezet. De minister blijkt andere eischen aan de controle te stellen dan de heer Oud. Met den laatste is spr. het niet geheel eens. Wanneer de maalindustrie op onrede- liike wijze zou willen profiteeren van deze wet, zullen de landbouworganisaties zelf maalderijen oprichten. De heer Oud be schouwt het als een axioma, dat de brood prijs met 2 ct. zal stijgen. Spr heeft echter geen reden aan te nemen, dat de bereke ning van den minister niet gefundeerd is De heer Oud gaat uit van een wereld- tarweprijs van 6 gulden en deze staat geenszins vast. De broodprijs hangt niet alleen af van den bloempriis, ook niet alleen van de arbeidsvoorwaarden. De heer Dr. VOS (Lib.) is niet geheel gerust over de uitvoering dezer wet. Het is niet juist aan den minister een blanco volmacht te geven. De tarwewet is dan ook een sprong in het duister. Vreest de minister niet een grooten smokkelhandel in meel en vreest hij ook geen broodinvoer uit België? Gelooft de minister ook niet, dat het bakken van eigen brood zal toenemen? De heer VLIEGEN (S.DA.P.) wijst er op. dat de minister eenmaal in het schuitje zit en varen moet. terwijl de stroom hem mee neemt naar dingen, waaraan hij nooit ge dacht had. Spr. heeft gelezen, dat er een sterkere uitzaai van tarwe is te constatee- ren. Naarmate er meer inlandsche tarwe komt, zal er meer aandrang komen om het percentage in het brood te gaan verhoogen Spr. betoogt, dat de regeering een veel eenvoudiger weg had moeten kiezen, waarbij zij niet zooveel ontstemming zou hebben gewekt. De heer LOVTNK (C. H.) sluit zich aan bij den heer Bierema. De boeren hebben geen enkel bezwaar tegen den toeslag, die ru eenmaal noodzakelijk is. Het product kan men hier op de kleigronden niet telen omdat de prils te laag is. Men kan nu niet zeggen, dat de boeren te veel krijgen. Spr. aanvaardt de consequentie van broodprijsverhooging. Maar hij gelooft niet. dat die verhooging 2 cent zou zijn, omdat de broodprijs reeds veel te hoog is. De heer WIJNKOOP (C. P.), dient twee moties in, de eerste om broodprijsverhooging te voorkomen en de tweede om de voordee- len van de wet alleen ten voordeele te doen komen van de arme boeren. De eerste motie wordt alleen door den heer Floris Vos ondersteund, de tweede vindt in 't geheel geen steun. De heer BRAAT (P. B.) hoopt, dat de organisatie der instanties niet te lang zal duren. Over broodprijsverhooging weet men niets. Men moet daarover niet fantaseeren. Dat het publiek meer betaalt dan de boe ren ontvangen, is logisch, omdat de uitvoe ring der wet geld kost. De heer LOERAKKER (R. K.), hoopt, dat de landbouwers, die een behoorlijken prijs krijgen, niet zullen vergeten, dat hun werknemers ook recht hebben op een goed bestaan. Menschen die onredelijk andere menschen ontslaan, dienen van deze wet niet te kunnen profiteeren. De heer KERSTEN (S. G.) meent, dat er werkgelegenheid komt als de verbouw van het product loonend wordt. De regeering neme in dit opzicht geen dwangmaatrege len. Intusschen zullen de boeren met de volgens dit ontwerp geldende prijzen geen hooge winsten maken. De inlandsche tarwe moet in Nederland verbruikt worden. Ge beurt dit niet, dan benadeelt men den land bouwer. De heer VAN HELLENBERG HUB AR (R. K.) zegt, dat de uitvoering der tarwe wet wel eenigszins anders is, dan spr. zich had voorgesteld. Ze hebben een meer kunst matig karakter aangenomen. Het mengper- centage van 20 komt hem wel wonderlijk hoog voor. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) meent, dat men alleen moet vragen hoeveel de broodprijs behoeft te worden verhoogd niet met hoeveel hij zal worden verhoogd. Zou een bepaalde groep deze verhooging te groot maken, dan is dat niet de schuld van de wet. De ko6ten vindt spr. niet bijzonder hoog. De distributie van andere artikelen is veel duurder gebleken. MINISTER RUYS DE BEERENBROUCK bespreekt eerst de vraag, welk bedrag van de 20 millioen aan den landbouw ten goede komt. Een precies bedrag is niet te noemen Het is niet bekend, hoeveel de inheemsche tarwe opbrengt. De meelcentrale heeft geen regelend, maar alleen een uitvoerend karak ter. Wanneer de bloem van de inheemsche tarwe niet in het brood zou komen, ont staat een handel daarin, hetgeen niet in het belang is der kleine bakkers. Het meng- percentage van 20 werd vastgesteld met het cog op den tarwevoorraad van 1930 en den te verwachten voorraad. Het laat zich niet aanzien, dat dit percentage het volgend jaar lager zal zijn. Over de kwestie van de landarbeiders, die de heer Loerakker ter sprake bracht, zal spr. gaarne zijn gedachten laten gaan. Spr. hoopt, dat een der gevolgen van de tarwewet tevens zal zijn een versterkt organisatie leven van de boeren. De heer OUD spreekt de hoop uit, dat de toekomst zal leeren, dat de minister de juiste oplossing gekozen heeft. De interpel latie wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd. Onderscheidingen Naar wij vernemen heeft H. M. Koningin Wilhelmina aan den Franschen Gezant te 's-Gravenhage, den heer F. A. Kammerer het Grootkruis der Orde van Oranje Nassau verleend; aan Maarschalk Lyautey het Groot kruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw en aan den Franschen Minister van Koloniën, Paul Reynaud, het Grootkruis der Oranje Nassau Orde. Tweede niet-officieel bezoek aan de Tentoonstelling. Naar wij vernemen ligt het in het voorne men van Hare Majesteit Zaterdagmorgen a.s. een tweede, niet-officieel bezoek te brengen aan de Int. Koloniale Tentoonstelling. Het diner, dat Maarschalk Lyautey heden avond zal aanbieden aan de Koninklijke Familie zal een strikt intiem karakter dra gen. Het verblijf te Chevrenze. Gistermorgen, juist voor het vertrek naar Parijs, heeft H. M. de Koningin den burge meester van Le Molière, een der plaatsen in het Chevreuse-dal ontvangen. De burge meester was vergezeld van den pastoor van Le Molière, een Nederlander, in Limburg geboren, die reeds zestien jaren daar ver toeft en die tijdens den wereldoorlog belang rijke missies naar Engeland en Nederland heeft vervuld, waarvoor hij indertijd het rid derkruis van het Legioen van Eer ontving. Pastoor Voorare was zeer opgetogen over het feit, dat Hare Majesteit hem hier wilde ontvangen. Een klein meisje uit Le Molière bood Hare Majesteit bloemen aan. Tevredenheid van Hare Majesteit. Naar wij vernemen heeft Hare Majesteit Hare buitengewone ingenomenheid betuigd over Haar verblijf te Chevreuse en over de hartelijke ontvangst die de Koninklijke Fa milie overal werd bereid. Hare Majesteit maakt herhaaldelijk, slechts vergezeld van een hofdame, wandelingen in de omgeving van het dorp. Ten zeerste stelt Hare Majes teit het op prijs, dat de bevolking van Che vreuse Haar zoo hartelijk bejegent en toch Haar niet in Haar persoonlijke vrijheid be lemmert. Prinses Juliana en Prins Hendrik hebben gistermiddag een autotocht gemaakt naar Rambouillet. waar zich het zomerverblijf van den President der Fransche republiek be vindt. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik zullen Maandag as. te ongevear 11 uur Chevreuse verlaten om per auto naar den Elzas te gaan. Prinses Juliana blijft nog een week te Pariis, doch zal haar intrek blijven houden te Chevreuse. Armenzorg en Weldadigheid Jaarvergadering te Leiden In de Stadsgehoorzaal te Leiden is giste ren de 24ste algemeene vergadering begon nen van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid, onder leiding van den voorziter, oud-minister dr. J. Th. de Visser. De secretaris, de heer H. J. J. Scholtens te 's-Gravenhage bracht het jaarverslag uit. Na goedkeuring van het jaarverslag deelt de voorzitter mede, dat in de reorganisatie commissie hebben zitting genomen de hee- ren: dr. J. Adriani te Utrecht, W. Drees te 's-Gravenhage, mr. J. Everts te Amsterdam, prof. Pompe, te Utrecht, jhr. Quarles van Ufford te Utrecht en A. C. A. van Vuuren te 's-Gravenhage. De rekening van den penningmeester, mr. C. P. M. Romme te Amsterdam, sluit met een batig saldo van pl.m. f 900. Tot leden van het bestuur werden geko zen de heeren: P. H. Schuurman te Amster dam, mr. H. L. M. H. Sark te 's-Gravenhage, mr. C. J. Cluysenaer te Winschoten, mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen te Haarlem, J. W. Jurrema te Amsterdam en J. Weber te Arnhem. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd Eindhoven aangewezen. De heer Kleyn uit Haarlem besprak de wenschelijkheid om wettelijke bepalingen in het leven te roepen, die meerder toezicht op drankzuchtigen enz. mede met het oog op hun nakomelingschap zouden mogelijk maken. Prof. Noteboom wees in dit verband op de laatste wijziging van de drankwet en van het B.W., waardoor het mogelijk is gewor den drankzuchtigen onder curateelen te stel len enz. Spr. wilde eerst de werking van deze nieuwe bepalingen afwachten, alvorens stappen te doen in de richting, zooals door den heer Kleyn aangegeven. De vergadering vereenigde zich met het advies van prof. Noteboom. In het stedelijk museum „De Lakenhal" had na de excursies de officieele ontvangst door het gemeentebestuur van Leiden plaats. Dubbele aanrijding Wielrijder zwaar gewond Gistermiddag is in de Burghard van den Bergstraat te Nijmegen een ongeluk ge beurd. Een motorrijder, die met groote snel heid van den Graafscheweg kwam rijden, trachtte tusschen twee met een paard be spannen voertuigen door te rijden. De mo tor reed een van de paarden aan en slin gerde naar links van den weg. Daar pas seerde op dat moment de heer Frankenhuis, vonende te Nijmegen, met zijn rijwiel. De heer Frankenhuis werd aangereden en tegen den grond gesmakt, waar hij bewusteloos bleef liggen. Dr. Ten Horn was spoedig ter plaatse en constateerde verschillende zware verwondingen. De heer Frankenhuis had o.a. een gecompliceerde beenbreuk bekomen. Na voorloopig verbonden te zijn werd het slachtoffer naar het Wilhelmina-ziekenhuis overgebracht en daar ter verpleging opge nomen. Zijn toestand is zorgwekkend. De motorrijder kwam er met eenige schaafwon den af. V erkeersongeval ff Landbouwer op slag gedood. Woensdagmiddag te omstreeks drie uur is de landbouwer A. van der Spek, by het oversteken van den Zuidelijken dwarsweg onder Nieuwerkerk aan den IJsel door een auto aangereden. De man werd op slag gedood. Het auto-ongeluk bij Zevenaar Nog een doode. De heer A. Jr. uit Deventer, een der slachtoffers van het auto-ongeluk, dat Zon dagavond op den Rijksweg Arnhem—Zeve naar op de grens van Duiven en Zevenaar plaats vond, is in het ziekenhuis te Zeve naar aan de bekomen verwondingen over leden. De toestand van den heer A. Sr., die eveneens ernstig gewond werd en in het zelfde ziekenhuis wordt verpleegd, is naar omstandigheden redeiyk wel. Verdronken In de gemeente Zuidwolde is een 65-ja- rige arbeider in een wijk geraakt en ver dronken. Een oorspronkelijke Hollandsche operette voor de microfoon Door den K. R. O. zal Zondagavond 21 Juni a.s. een oorspronkeiyke Hollandsche operette worden uitgezonden: „De Paarlen van Montmartre," in drie bedryven. Muziek van Hubert Cuy- pers. Libretto en zangteksten van Otto Zee- gers. Aan deze uitzending werken mede; het be kende koor „Schola Cantorum" en het ver sterkte K-R.Ó.-Orkest, onder leiding van Hubert Cuypers, terwyi het libretto, tus schen het muzikale gedeelte, zal werden voorgedragen door den auteur Otto Zeegers met medewerking van eenige leden van „Schola Cantorum." Sam Vlessing Officier d'Académie De heer Sam Vlessing, musicus te IJmui- den, is door de Fransche Regeering benoemd tot „Officier d'Académie", als waardeering voor de door hem aan de Fransche kunst bewezen diensten. Welk een geweldige macht er heerscht in een onnoozel krantenberichtje, wordt door het volgende, historisch verhaal bewezen: Het huis Durangon te Parijs, in hand schoenen, dassen, flanellen en halsdoeken, was in 1867 opgericht en mocht zich ver heugen in de klandizie van de heele wyk. Er werd voor honderd francs per dag ont vangen, waarvan veertig francs zuivere winst De zaak was gelegen in de voorstad St. Honoré. De heer Durangon had eenige jaren voor den Fransch-Duitschen oorlog een zekere juffrouw Porrichat, de dochter van een cor- settenmaakster gehuurd. Daar hy na enkele jaren als weduwnaar zonder kinderen was achtergebleven, nam hij in het begin vap dit jaar het besluit, zich üit de zaken terug te trekken en daar hp wegens de concurren tie der groote magazijnen z'n zaak niet dan zeer onvoordeelig van de hand kon doen, zoo besloot hy te liquideeren. Een man van zaken uit den omtrek zond hem een van zyn klerken, een slimmen kerel, die zich met de taak belastte, uit het boeltje te halen wat er uit te halen viel. In de doozen van het achtermagazijn vond Jules Roseray, zoo heette het slimme jong- mensch, een party handschoenen met twee knoopjes van by zonder vreemde kleur, licht voorjaarsgroen, dat den onvoorzichtige, die op dat wonder der verfkunst z'n oogen ves tigde, onmiddellijk deed knipoogen. „Wat is dat?" vroeg Roseray. Durangon slaakte een diepen zucht. „Dat is het ongeluk van myn leven", mom pelde hij. „Die handschoenen dateeren nog uit den tijd, toen de aniline-verven het eerst in zwang kwamen. Een Zweedsch reiziger heeft er me mee beet gehad. Ik heb daar in de la nog een heele beschrijving die de kwakzalver er my van gegeven heeft. Lees maar: de aniline is een kleurloos vocht, met den reuk van wijn en een scherpen smaak. Ze is uitgevonden door een schei kundige te Stockholm en wordt in de ververij veel gebruikt. Dank de verbeteringen van den drogist Perkins, is de aline het hoofd bestanddeel geworden van een groot aantal kleurstoffen, violet, bruin, blauw, rood, groen en geel, met een verblindenden glans. „Ik heb dien reiziger aanzienhjke partijen zp en huiden te verven gegeven. De roode halsdoeken de paarse handschoenen, de blau we dassen zyn goed van de hand gegaan, maar met dat rommeltje daar in die doozen ben ik blyven zitten. Eén keer, 's avonds om tien uur, heb ik een paar van die hand schoenen verkocht aan een Amerikaan, die stomdronken was. Den volgenden dag kwam hij ze terug brengen en wierp ze met een vloek op de toonbank. De man ging gewel dig te keer. Ik geloof nog altijd, dat dit voorval tot den ontydigen dood van mijn arme vrouw heeft bijgedragen." „Heb je veel van die handschoenen?" vroeg Roseray. „Twaalf gros, dus twaalf maal twaalf do zijn; geen kleinigheid." „En de prps?" „De prys? Wat een gek er voor geven wil. Ze hadden zes francs het paar moeten kos ten; later heb ik ze voor één franc ge prijsd, maar niemand wou er aan." Roseray nam een potlood en ging aan 't uitrekenen. „Twaalf maal twaalf is honderd vier en veertig; honderd vier en veertig maal twaalf isenfin we zullen er wel van afko men." „Hoe dat?" vroeg Durangon en zette groo te oogen op. „Wel, door ze te verkoopen." „Aan wien?" „Aan het publiek natuurlijk, dat er storm om zal loopen." „Dat i* niet mogelijk." „Als je me maar twintig procent geeft van den bruto-verkoop." „Aangenomen", riep Durangon. „Schrijf het op", zei Roseray: „ik houd me alleen aan geschreven contracten." De overeenkomst werd geschreven en ge- teekend en den volgenden morgen kon men in een der boulevard-bladen de volgende ad vertentie lezen: „Huis Durangon. Groote aanvoer van groene Russische handschoenen, komkom- merkleur, de furore van St. Petersburg. Van alle kanten komen bestellingen. De mode is, zooals men weet, de meest despotieke der vorstinnen. De prins van Wales heeft slechts twee paar komkommerkleurige handschoe nen kunnen krijgen en het Oostenrijksche hof heeft een aanzieniyke bestelling ge daan!" In het zelfde blad stond onder een andere rubriek het volgende te lezen: „Huweiyk. Een jonge weduwe, 23 jaar, gunstig uiteriyk, met een fortuin van twee millioen, wenscht een nieuwe verbintenis aan te gaan met een heer tusschen de 25 en 40 jaar, van goeden huize en aangenaam voorkomen. De jonge dame zal zich over morgen, Dinsdag, van drie tot vier uur n.m. bevinden op het terras der Tuilerieën, voor de Oranjerie. Reflectanten worden verzocht zich kenbaar te maken door de thans in den smaak zijnde, uit Rusland geïmporteerde, komkommerkleurige handschoenen met twee knoopjes te dragen." Den zelfden dag werd de winkel van Du rangon letteriyk belegerd. „Wat is er van uw dienst, mynheer?" „Een paar Russische handschoenen, kom- kommerkleur." ,;Als 't u blieft, mynheer!" „Weet u zeker, dat deze handschoenen op het oogenblik in den smaak zyn?" „Iedereen moet ze hebben, mynheer. Ik heb m'n correspondent al moeten schrijven, my gauw een nieuwe zending te sturen. Maar het schijnt, dat ze aan de fabriek de navraag niet kunnen behouden." De koopers verdrongen elkander; een groot aantal rijtuigen hield voor den winkel van Durangon stil, die nog nooit zoo'n drukte in z'n zaak beleefd had; er waren koopers van allerlei stand en leeftyd. Den tweeden dag was er geen enkel paar komkommerkleurige handschoenen in den winkel meer voorhanden. „Ik denk", zei Roseray, „zich vergenoegd in de handen wrijvend, „dat we goed zullen doen, den winkel tot het eind van de week te sluiten." „Waarom?" vroeg Durangon. „Om onaangenaamheden te voorkomen. Er kunnen koopers zyn, die zich bekocht achten en het is beter zich niet aan hun kwade luim bloot te stellen." „Zooals je wilt", zei Durangon. Den derden dag kon men aan de verschil lende ingangen van den tuin der Tuilerieën een menigte onberispeiyk gekleede heeren zien binnenkomen, die nieuwsgierig en on rustig om zich heen zagen. De een na den ander haalde een paar handschoenen uit den zak, waarbij het groen der boomen don ker scheen, zy wendden zich allen naar het terras en de gewone wandelaars keken met verbazing die onrustige heeren aan, welke naar eikaars handen keken en woedende blikken wisselden. Bakkers en Tarwewet Zij zullen slechts VA pCt. van hun normalen omzet in den vorm van onvermengde bloem mogen ontvangen. Naar het „Hdbd." verneemt, heeft de minister besloten, om by de uitvoering der Tarwewet een bepaling te maken, waar door den bakkers wordt toegestaan, om zeven en een half procent van hun nor male bloemverbruik te betrekken van de Meelcentrale in den vorm van onversneden buitenlandsche bloem, dit ten behoeve van hunne bereiding van nevenproducten. Blykens de verklaring van den minister in de Tweede Kamer bij de beantwoording van de interpellatie-Oud zal de prys van deze vrije bloem ongeveer f 2 a f 240 per 100 K.G. hooger zyn dan normaal. Uit de verklaring van den minister bleek tevens, dat de prijs van onversneden bin- nenlandsche bloem 5 x f 1.60 is f8 hoo ger zal worden dan thans het geval is en dus pl.m. f 18 zal worden. Arbeidsconventie voor de kolenindustrie aangenomen De internationale arbeidsconferentie te Genève heeft gisteren haar slotzitting ge houden en daarin de internationale conven tie, betreffende de arbeidsvoorwaarden in de kolenindustrie, aangenomen met 81 tegen 2 stemmen en ruim 30 onthoudingen. In zyn sluitingsrede van de internationale arbeidsconferentie wees Albert Thomas er op, dat thans de Volkenbond weer een taak in zake het steenkolenvraagstuk te vervullen heeft. De internationale arbeidsconferentie heeft thans door de aanneming van de kolen- conventie datgene gedaan, wat de Volken bond van 1929 van haar verlangd had. Een delegatie uit de internationale mijn werkersfederatie heeft in een audiëntie by de steenkolendelegatie van het Economische Volkenbondscomité er op aan;. ïrengen, dat de Volkenbond thans met grooten spoed zyn bemoeiingen inzake het steenkoolvraagstuk zal voortzetten en er op gewezen, dat de toe stand thans wel gemakkeiyker is, doordat door de totstandkoming der conventie over den arbeidstyd in de steenkolenmynen het gevaar van concurrentie ten aanzien van een der factoren van het kolenvraagstuk is uit geschakeld. 18 Juni opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 17 Juni: F. H. van Meeuwen, Amsterdam, Reguliersgracht 15. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. E. Heldring, Amsterdam, Raadhuisstraat 52. 17 Juni: W. Wagelaar, schoenmaker, Am sterdam, Weesperstraat 53. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. M. Voolen, Amster dam, Keizersgracht 330. 17 Juni: Wilha. Freda. Zuiver, Amster dam, Pythagorasstraat lboven R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur Mr. M. Voolen, Am sterdam, Keizersgracht 330, Opgeheven wegens gebrek aan actief: 17 Juni: A. Reinecke, laatstelyk Amster dam, thans zonder bekende woon- of ver- blyfplaats. Vernietigd na gedaan verzet: 15 Juni: M. H. Wensma. Den Haag. 17 Juni: S. P. Blonk, koopman en mole naar, Ermelo. R.c. Mr. W. A. Vos. Cur. Mr. H. J Bouman, Zwolle H. Loohuis, vroeger caféhouder, voorheen Deventer thans Goor. R.c. Mr van Schaeck Maton. Cur. Mr. W. Veniet, Hengelo (O.). E. Kamper, bakker, Oldenzaal, Nieuwstr. 52. R.c. Mr. van Schaeck Mathon. Cur. Mr. Baron Sloet tot Everlo, Oldenzaal. A. Jansen, garagehouder, Enschedé, Crom- hofbleekweg. R.c. Mr. van Schaeck Mathon. Cur. Mr. Dons. Enschedé. N. Post, veehouder, Odijk. R.c. Mr. T. J. Dorhout Mees. Cur. Mr. B. R. Wesseling, Utrecht. A. v. d. Kuy, Utrecht, Lepelaarstraat 15bis. R.c. Mr. T. J. Dorhout Mees. Cur.. Mr. H. W. Wierda, Utrecht. J. Boekhoudt, landbouwer, Stadskanaal (O.). R.c. Mr. J. F. B. J. Godding. Cur. Mr. E. J. Bulder, Veendam. T. Pruis, meubelmaker, Hoogezand. R.c. Mr. J. F. B. J. Godding. Cur. Mr. J. H. Bast, Hoogezand. B.. C. Hoek, kapper, Klaaswaal. R.c. Mr. J Bentfort van Valkenburg. Cur. Mr. A. van Os, Dordrecht. S. J. B. Strijbosch, schilder en behanger, Gorinchem. R.c. Mr. van Aken. Cur. Mr. A. Murman, Gorinchem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 16 Juni: J. Tennekes, De Bilt. C. van Leeuwen, Nieuwkoop. De Technische Gids Voor de Missie. Het elfde, weer keurig verzorgde, num mer opent met een artikel, waarin tal van belangryke artikelen aangekondigd worden betreffende de techniek ten dienste der Missie. Architect Zeegers behandelt het onder werp „Stalen Ramen", Prof. Dr. Mulder geeft interessante beschouwingen over acous- tiekverbetering. De heer Hans Schnabel bespreekt een voor ons land geheel nieuwe Kerkverlich- ting aan de hand van een drietal foto's, terwijl de heer van Ringelestein „Radio en School" onder de loupe neemt. Een nieuwe rubriek, de Discotheek, wordt geopend onder het motto, dat ook in tal van Katholieke Utiliteitsgebouwen de Gramofoon een voor name plaats heeft in te nemen. Televisie Bouwbeschrijving voor de Tekade- Radiovisie - Ontvanger(Systeem Telehor)Uitgave Vlaamsche In- dustriëele Radio Onderneming, Turnhoutsche Baan 432, Antwer- pen-Borgerhout. Deze brochure, grooter van afmetingen dan in Holland over het algemeen gebrui kelijk is en bedoeld als handleiding by de Tekade-bouwdoos, bevat voor den Televi sie-enthousiast ongetwyfeld belangrijke ge gevens. Berlijn (op golflengte 419 Meter), Königs- wüsterhausen (1635 Meter) en Londen (Brookmanspark, op golflengte 356 Meter) geven regelmatig televisieuitzendingen, die met behulp van den Tekade-ontvanger op genomen kunnen worden. Men moet daar toe dit apparaat achter het Radio-toestel schakelen. Het mechanische en het electrische ge deelte van den Tekade-ontvanger worden afzonderiyk uitvoerig besproken. Men moet zich bij het lezen van deze bro chure even gewennen aan de van het Hol landsche taalgebruik eenigszins afwykende woordenkeus. Hij was een half-zieke, energielooze man zonder werklust en zonder ambitie. Gelukkig greep zyn vrouw in. Zy deed hem het middel aan de hand, waardoor reeds duizenden de kracht der jeugd terugkregen en het leven weer licht en zonnig werd. Maar laat hem zyn geschiedenis zelf ver tellen: „Ik voel-me verplicht Kruschen Salts een bekentenis te doen. Vroeger lachte ik om die handige Kruschen-advertenties! Hoewel ik vry zwaar ben, stond ik 's morgens op zonder eetlust en had den heelen dag geen ander verlangen, dan in mijn oude leunstoel te mogen zitten en slapen. Maar op een goeden dag zag myn vrouw Kruschen Salts en haalde mij over, het ook te gebruiken. Het resultaat was een open baring voor me! Ik gebruik Kruschen Salts nu geregeld en ben er een ander mensch door geworden, lichamelyk zoowel als gees telijk en voel me den heelen dag zoo frisch als een hoentje. Sinds drie maanden gebruik ik 't nu en moet bekennen, dat ik zonder Kruschen Salts het drukke zakenleven niet zou kunnen volhouden. Ik heb het alleen te danken aan die kleine dagelijksche dosis." L. W. Als U nog nooit deze volmaakte samen stelling van zes minerale zouten geprobeerd hebt, die Uw lever, ingewanden en nieren in gezonden staat houdt, mist U een der grootste verrassingen van Uw leven. Kru schen Salts verschilt van alle andere zouten. Het geeft half-zieke, afgetobde vrouwen en mannen dat heerlyke gevoel van stralende jeugd en gezondheid. lederen morgen een kwart theelepel in warm water behoedt U voor hardlijvigheid, hoofdpyn, maagzuur en rheumatiek. Millioenen menschen over de geheele we reld nemen 't iederen morgen en blyven daardoor in blakende gezondheid. Het is de kleine dagelijksche dosis die 't hem doet! Kruschen Salts is uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en drogisten A 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) 393 Wim behoefde, hij zag het, niet te vreezen, Al was zyn angst ook eerst zeer groot, „Ik zal," dacht Wim, „goede vrienden worden", De aap wordt myn vriend in den nood. Wim leerde den aap heel gauw kunsten, Ook den boksprong leerde hy snel. De aap sprong telkens over den jongen, Ja, dat spel, dat leek hem wel. 394 Maar toen de geweren waren leeg geschoten, De kogels hun werk hadden gedaan, Toen kwamen de zwarten, woedend, springend, Op Pim en zyn makker aan. Maar zy waren niet bang uitgevallen, Verdedigden zich nu met hun geweer, Met de kolven sloegen zy naar den vyand, Sloegen er nog velen neer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10