f 3000.- f 750.- f250. f125. f50.- f40. Y Ter ernstige overweging ZIJ, GRATIS Nieuwe Haarlemsche Courant VRIJDAG 19 JUNI 1931 EEN UITSPRAAK Verduistering door een postbeambte Het drama te Bilthoven De weder-opbouw van Midden-Europa KIEZERS en KIEZERESSEN Een Anti-Dumpingswet in voorbereiding DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17796 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE PRIJZEN VAN HET RUSSISCH GRAAN Aan mijn geloofsgenoot en f Heropening van het getuigenverhoor Op de jacht uitgegleden Opnieuw 12 jaar tegen Sono geëischt Katholieke Arbeiders Internationale Besprekingen over de instelling eener studiecommissie VOORNAAMSTE cJRIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem die zich thans op de ahonneeren ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. Telegrafisch Weerbericht Vliegtuig in brand gevlogen die op 1 Febr. 1931 1 jaar in Haarlem Pleiter aan het woord wooncjenj doch sedert dien Haarlem heb- BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b|j vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bU vooruitbet Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies ^an *n anderen vinger Terwijl we nog gisteren moesten pole- miseeren met „Het Volk", welk blad maar stokstijf volhoudt, dat de Paus in Zijn jongste encycliek niet meer alle socialisme veroordeelt, aangezien het Engelsche Labour-isme geen veroordee ling opliep en aangezien de Katholieken in Engeland nog steeds rustig lid van Labour mogen zijn, is hetzelfde blad thans zoo actief (hulde!) en zoo vrien delijk (dank!), ons het bewijs in han den te spelen, dat wat wij steeds be weerd hebben voor de Katholieken in Engeland het lidmaatschap van Labour juist daarom niet verboden is, omdat Labour niet zonder meer een socialisti sche partij is: in Labour zijn socialisten en niet-socialisten, maar Labour in z'n geheel is niet een socialistische bewe ging. Met groot gebaar en met een gezicht van „heb ik nou geen gelijk gehad" pu bliceert „Het Volk" nu een nieuwe ver klaring van den Engelschen Kardinaal Bourne over de veel-omstreden Labour- kwestie; te Edingbourgh in Schotland moet de Katholieke Primaat van Enge land Woensdagavond het woord gevoerd hebben over de encycliek „Quadragesimo Anno": „Men verwacht van mij", zeide de kardinaal, „dat ik spreken zal over 't socialisme, maar het is beter de posi tie der katholieken tegenover de drie politieke partijen te bespreken. In Groot-Brittannië is iedereen, man of vrouw, vrij toe te treden tot de po litieke partij, die het meest zijn of haar sympathie heeft. Wanneer een katholiek eenmaal tot een der drie partijen is toegetreden, heeft hij tot plicht zich te keeren tegen verkeerde beginselen, die in zijn partij aan den dag mochten komen. Verder zeide kardinaal Bourne, dat een katholiek nooit zijn geweten ge heel en al aan een politieke partij mag geven. Wanneer zijn geloof en geweten in strijd komen met de eischen van die partij, dan moet hij zijn geweten volgen. In zake algemeene vraagstukken, doceert de katholieke kerk géén be ginselen. De katholiek moet zich ba seeren op zijn eigen moreele opvat tingen en op wat Christus heeft ge leerd. Wanneer een politieke partij dus geheel gebaseerd is op niet-christelij- ke beginselen, is het duidelijk, dat een katholiek niet gerechtigd zou zijn tot een dergelijke partij toe te treden. Gelukkig kan met zekerheid worden gezegd, dat in Engeland thans geen politieke partij bestaat, die gebaseerd is op niet-christelijke beginselen. Goede rechtzinnige katholieken zijn lid van de conservatieve, liberale of Arbeiderspartij en nog kort geleden hebben Lagerhuisleden der Arbeiders partij een klinkend voorbeeld gege ven van hun katholieke beginselen." Op de welbekende manier tracht „Het Volk" nu te suggereeren, dat de Kardi naal de roode redactie te Amsterdam dus prompt gelijk gegeven heeft; groote letters boven het telegram moeten 't hem doen: KATHOLIEKEN VRIJ IN POLITIEKE KEUZE! Kardinaal Bourne verklaart opnieuw, dat een geloovig Katholiek lid mag zijn van de Arbeiderspartij. GEEN KATHOLIEKE BEGINSELEN INZAKE ALGEMEENE VRAAG STUKKEN. Dat lijkt voor den verlichten lezer van „Het Volk" heel wat, maar het is.... niets! Nooit is van Katholieke zijde beweerd, dat de Engelsche Katholieken niet vrij in hun politieke keuze zouden zijn; dat een geloovig Katholiek geen lid van de Arbeiderspartij (Labour) zou mogen wezen, nóch ook dat er inzake algemeene vraagstukken Katholieke be ginselen zouden bestaan daar gaat het niet om. Het is de vraag, of een Katholiek lid mag zijn van een socialistische partij, en daarop heeft Kardinaal Bourne voor de zooveelste maal al noemt hij dit maal het socialisme niet apart) een dui delijk ontkennend antwoord gegeven. Men leze en herleze maar eens: „Wanneer een Katholiek eenmaal tot een der drie partijen is toegetreden, heeft hij tot plicht zich te keeren tegen verkeerde beginselen, die in zijn partij aan den dag mochten komen", in het geval b.v. als de partij socialistisch zou worden. Kardinaal Bourne zeide, „dat een Ka tholiek nooit zijn geweten geheel en al aan een politieke partij mag geven. Wanneer zijn geloof en geweten in strijd komen met de eischen van die partij, dan moet hij zijn geweten volgen." Opnieuw heeft de Paus uitgemaakt, dat geloof en geweten in strijd komen met de eischen van..,, het socialisme, dus moeten ook de Engelsche Katholie ken tegen het socialisme hun geweten volgen. Juist omdat Labour in Engeland niet gebaseerd is op niet-christelijke begin selen zooals dit onweerlegbaar het geval is met het socialisme juist daar om mogen de Katholieken lid van La bour zijn. Kan het nog duidelijker? En zullen de Nederlandsche sociaal- demokraten nu nog voortgaan, onder verwijzing naar Engeland, te beweren, dat de Katholieken wel lid kunnen en mogen zijn van de S.D.A.P.? Het is niet om er op door te blijven borduren, maar om de kwestie van alle kanten te bezien, dat wij nog eens te rugkomen op den invoer van het Rus sisch graan. Wij hebben de cijfers, die wij de vo rige week reeds publiceerden, nog eens nauwkeurig bekeken en ze vergeleken met de waarden, die er naast staan aangegeven in de berichten van de sta tistiek. Uit een narekening van een en ander hebben wij geleerd, dat de prijs van de tarwe in de eerste helft van 1930 ge middeld 108.70 Gld. per ton bedroeg. Van de 312.000 ton, die in totaal werden in gevoerd, kwamen er nog geen 10.000 uit Rusland. Op den gemiddelden prijs kan de dumping van dit land dus maar weinig hebben uitgeoefend. Wij hebben voor den tijd daarna per maand nagegaan den gemiddelden prijs van het Russische graan en den gemid delden prijs van den invoer uit alle andere landen tezamen. Ziehier onze resultaten: Waarde per Waarde per ton van den ton van den tarwe-invoer tarwe-invoer uit Rusland uit andere Maand: in Guldens landen in 1930 Guldens Juli 92.89 93.02 Aug. 91.59 94.18 Sept. 82.65 87.87 Oct. 67.96 78.84 Nov. 65.22 74.40 Dec. 59.19 68.34 1931 Jan. 55.33 66.20 Febr. 50.64 68.12 Maart 47.88' 64.57 April 50.81 62.80 Om de duidelijkheid van deze cijfers te verhoogen, hebben wij ze op een klein grafiekje overgebracht, waaruit met één oogopslag de dumpingprijzen van de Sovjets in het oog vallen. rusland ANDERE IAHDSN V A - 3UJ *vq itn OO. no*. OEA Jan- fii rift APK, 1930 igit Wij voegen hierbij geen commentaar meer. Het is klaarblijkelijk, dat Rusland met zijn prijzen vér onder die van an dere landen blijft. Rest nog de vraag, of het ook blijft beneden zijn eigen kostprijzen. Hoewel het zeer moeilijk is, hierover gegevens te verkrijgen, willen wij toch trachten binnenkort met de cijfers in de hand aan te toonen, dat Litwinoff loog, toen hij in Genève verklaarde, dat zijnland geen politiek van dumping- voerde. Doch hierover later. Nog iets anders blijkt duidelijk uit de statistiek. Rusland heeft er blijkbaar belang bij steeds beneden de prijzen der anderen te blijven. Waar zit dat belang? Het is er Rusland niet alleen om te doen, op deze wijze politiek of ekono- misch de „kapitalistische staten" te beïnvloeden en te benadeelen; het is Rusland ook om g°ld te doen, om véél geld. De vervulling van het vijfjarenplan kost enorm veel. De meeste machines moeten uit het buitenland komen. Voor buitenlandsche arbeiders en ingenieurs moeten millioenen worden betaald in gouden dollars. Rusland móet geld heb ben. En daar moet een volk voor honger lijden. Uitvoering van de Ziekenfondswet Voor 1931 geen bijdragen verschuldigd. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan de bedrijfsvereenigingen bericht, dat hij besloten heeft de in wer- kingtreding van art. 124 der Ziektewet (bij dragen Ziekenfondswet) in afwijking van vroegere voornemens tot een later tijdstip uit te stellen. Krachtens dit besluit zal over 1931 geen bijdrage worden geheven. Het ontstellende bericht in de dagbladen, dat de gemeenteraadsverkiezingen van gis teren een winst van niet minder dan 21 ze tels voor R. K. Dissidenten hebben opgeleverd, doet ons naar de pen grijpen om er nog eens met nadruk aan te herinneren, dat wij al leen verantwoord zijn door te stemmen op de lijst der R. K. STAATSPARTIJ. Ten bewijze daarvan zullen wij geen lan ge redeneering, zelfs heelemaal geen rede- neering houden: wij volstaan met slechts twee citaten waarvan de kracht nog volko men onverzwakt bleef, al behooren zij die deze gaven, reeds tot onze groote dooden. Het eerste is de indrukwekkende verkla ring die op den 2den Nederlandschen Katho liekendag, den 6en Juni 1922 te Nijmegen gehouden, Z. H. E. Mgr. H. van de Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht, namens het Doorluchtig Episcopaat van Nederland heeft afgelegd. Zij luidde aldus: „Het Doorluchtig Episcopaat acht zich „verplicht een pijnlijke verklaring af te leg- „gen. Aanvankelijk was mijn plan geen en- „kel woord te reppen van de betreurens- „waardige splitsing der Katholieken in twee „partijen. Nu mij echter dezer dagen is mee gedeeld, dat o a. in Friesland door een pro pagandist van de Nieuwe Katholieke Par- „tij aan de menschen is gezegd: „Het Epis copaat voelt er veel voor, het bleef toch „alles katholiek", nu acht ik mij verplicht na „overleg met de Hoogwaardige Bisschoppen „hier openlijk te verklaren, dat het Door luchtig Episcopaat de splitsing der Katho lieken in twee partijen diep betreurt. „Meer nog. Ook het Vaticaan betreurt die „scheuring en, zooals de H. Vader mij zelf „verklaarde, had de ondervinding, o.a. in „Polen, Hem geleerd, dat verdeeldheid on- „der de Katholieken steeds een ramp was „voor de katholieke belangen en dat Hij nog „nooit een goed gevolg van verdeeldheid had „gezien. „Ik wensch hieraan toe te voegen, dat wij „gelooven aan de eerlijke bedoelingen waar- „mede de actie is begonnen, maar tot een „afscheiding had het nooit mogen komen. „Wij vertrouwen, dat na deze verklaring „alle Katholieken, mannen en vrouwen, op „de officieele lijst der Katholieke Staatsparty „hun stem zullen uitbrengen." Het tweede citaat is van Paus Leo XIII uit de Encycliek „Graves de communi re", over de christelijke democratie: „God heeft behagen in de gezindheid van „hen die, met achterstelling van eigen mee- Jrning, naar de kerkelijke Overheid by haar „bevelen luisteren als naar HEM ZELF; hun „staat Hij gaarne by, zelfs als zij moeiiyke „dingen ondernemen en Hij pleegt wat zu „begonnen hebben, welwillend tot een goéd „.einde te brengen." Propagandisten, knipt dit stukje uit en biedt het dengenen die gij bezoekt ter ernstige overweging aan; geldt het niet voor hen zelf, zy kunnen er ongetwijfeld in hun om geving nut mee doen. Verstandigen zullen zonder meer wel inzien, dat wat gold voor de Nieuwe Katholieke Party in 1922, nog geldt voor de R. K. Volkspartij in 1931; dat de wensch der Kerkelijke Overheid voor den Katholiek is als een bevel; dat de door Paus Leo XIII beloofde zegen Gods in geen tyd zoo noodzakelijk is als in dezen. ALPHONS STEGER, Algemeen Voorzitter der R. K. Propagandaclub. 18 Juni 1931. In den nacht van 10 op 11 September 1930 werd uit een postzak op het postkantoor te Haarlem een viertal brieven met geldswaar den vermist. Uit een brief aan de Boeren leenbank te Hoofddorp werden vüftlen bil jetten van f 1000, benevens eenige effecten vermist. Eenige dagen later werd de hulpbesteller J. D. te Haarlem gearresteerd. Hij bekende den diefstal te hebben gepleegd, doch niet 15 maar 14 biljetten van f 1000 te hebben aangetroffen in den brief. De effecten had hij verscheurd. De Rechtbank te Haarlem veroordeelde den man tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van een deel der voorloopige hech tenis. In hooger beroep eischte de Procureur- Generaal een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Bij interlocutoir vonnis van 2 Juni be paalde het Hof, dat het onderzoek niet volle dig was geweest. Gisteren werd een nader getuigenverhoor gehouden. Get. Slinger verklaarde, op 10 September een brief met f 900 naar Hoofddorp te heb ben gestuurd, de brief was nooit aangeko men. Een expediteur van de Twentsche Bank verklaarde ook een brief met geldswaarden te hebben verzonden. Ook dit geld was niet aangekomen. De procureur-generaal, mr. Van Harinx- ma thoe Slooten, persisteerde bij zijn eisch: IA jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Dijk, beriep zich op zijn reeds gehouden pleidooi en drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling, subs, gedeeltelijk voorwaardelijk, gedeeltelijk onvoorwaardelijk. Arrest 30 Juni. Door een schot uit eigen geweer gedood De heer C. Hoogland, administrateur van de onderneming Pagger Koenoeng, ge legen in de provincie Oost-Java, residentie Djember, afd. Banjoewangi, district Gen- teng, onderdistrict Glenmore, en toebehoo- rende aan de N.V. Rubber Cultuur My. Gendeng Lemboe te Deventer, is op jacht zijnde uitgegleden, waardoor zijn geweer af ging. Hy werd in het hoofd getroffen en was op plag dood. Op een tafeltje terzijde zijn de stukken van overtuiging, w.o. de kleeren van de slachtoffers, gedeponeerd. Precies te half twee wordt de verdachte Sono door een veldwachter binnengebracht, hy is.een klein, lichtgebruind type, met een jong, niet onvriendeiyk gezicht. Uiterlijk zeer kalm gaat hij zitten en kijkt nieuws gierig de zaal rond, vooral de hooge ven sters en de blauwe lucht trekken zyn aan dacht. Pres.: „Hoe oud bent u?" Via den tolk antwoordt verd., dat hij on geveer twintig jaar oud is, maar precies kan hy het niet zeggen. Pres.: Hij kan het dus niet met zekerheid zeggen, maar op zyn pas staat óók 20 jaar, die pas is in 1928 afgegeven op 18-jarigen leeftyd. Verd. gaf op, dat hy het laatst in Biltho ven woonachtig was. Hierop las de procureur-generaal, mr. Van Harinxma thoe Slooten, de dagvaarding voor. Verd. is moord subs, doodslag ten laste ge legd. Oorspronkeiyk was ook de heer Soe- parwi als getuige opgeroepen, doch op diens verzoek had het O. M. van zijn getuigenis afstand gedaan. Verd. bleef by zijn beken tenis. Als motief gaf hy op, dat mevrouw S. hem beloofd had hem Hollandsch te zullen leeren en dat zij baar belofte niet hield. Pres.: Maar hy kent toch Hollandsch, hy heeft my zooeven behoorlijk geantwoord en ook zyn brieven zyn in zeer leesbaar Ne- derlandsch gesteld. Verd.: „Ik wilde er meer van leeren." Pres.: „Waarom is verd. in hooger beroep gekomen? Heeft hy uit eigen beweging ge handeld?" Verd.: „Gedeelteiyk uit eigen beweging, omdat hy de straf te hoog vond, ook was het hem aangeraden." Als getuige werd hierop gehoord dr. J. Scholten, psychiater aan het asyl te Leiden. Desk. had rapport uitgebracht. Dr. Scholten deelde mede, langen tyd in Indië te zyn geweest. Pres.: Acht u het mogeiyk, dat verd. een reeks van zulke verschrikkeiyke moorden begaat om zóó'n kleinigheid? Dr. Scholten: Dat is zeer goed mogeiyk. Hu voelde zich te kort gedaan. Ook de ramp van de Merapl verd. kwam uit die buurt trok hy zich zeer aan. In dien tyd had hy soms oneenigheid met den heer Soe parwi. Pres.: Acht u het mogeiyk, dat hy aan dergeiyke bewustzijnsstoomissen leed, dat hij niet wist wat hy deed? Desk.: Ja, dat is mogehjk. Deskundige achtte het uitgesloten, dat verdachte verlangens ten opzichte van me vrouw Soeparwi koesterde. Reeds uit het oogpunt van standsverschil noemde des kundige dit uitgesloten. Pres.: Hoe was zyn verhouding tot de fa milie, was hy met huisehjk verkeer? Dat is voor Indië toch zéér ongewoon. Sono wist dit niet precies duidehjk te ma ken, doch uit een bespreking met den ver dediger bleek, dat van huiseiyk verkeer geen sprake was. Raadsheer mr. Wiarda (tot desk.): Heeft verd. wel eens berouw getoond? Desk.: Ja, dat heeft hy wel. Dr. Dommering (tot desk.)Kunt u zeg gen of hu direct de bedoeling had te doo den? Dr. Scholten: Toen hy eenmaal begon nen was met steken, wist hy van geen op houden meer, van voorbedachten rade kan hier niet gesproken worden. Pres.: Heeft verd. de kinderen gedood om geen getuigen te hebben? Desk.: Uitgesloten. Een volkomen bewust- zijnsstoomis Is er naar het inzicht van desk. niet geweest. Hy herinnert zich by na alles nog. Wel was verd. op het oogenblik, dat hij zijn daad volvoerde, geheel anders dan ge woonlijk. Van een pathologische geestesaf- wijking wilde desk. echter niet spreken. Als getuige a décharge werd de 20-jarige meubelmaker C. van Loo gehoord. Get. was vroeger nogal bevriend met verd. Hij kon goed met Sono opschieten, als hij eenvoudig Hollandsch sprak. Uit de gevangenis had Sono hem een kin- deriyken, eenvoudigen brief geschreven, waarin hu zü'n spüt over het gebeurde uit sprak, „doch hij had schuld gedaan", zoo als Sono het uitdrukte, maar..,, zoo schreef hü herhaaldelijk, „mijn gedachten waren weg", In den brief komt wel heel duidelijk de kinderlijke geest van dezen Ja vaan naar voren, zün verlangen naar Bilt hoven, het huisgezin, het wandelen in dff bosschen en het voetballen. '„Ik heb erg medeiyden met den heer Soe parwi en wie moet nu het eten voor hem klaarmaken", zoo schreef hij. Ook verlang de Sono sterk naar Indië en zün familie. Requisitoir Hierop was het woord aan den procureur- generaal mr. Baron Harinxma thoe Sloo ten. Spr. achtte den opzet tot dooden bij verd. bewezen. De groote kwestie waar het hier om gaat is: welke straf moet worden opgelegd? Als motief voor zijn daad gaf verd. op, dat mevr. Soeparwi hem geen Hollandsch wilde leeren. Dit is echter onjuist. Mevrouw S. leerde hem wel degelijk Hollandsch en zy zette die lessen voort ook. Uit de stukken blijkt, dat de heer Soeparwi van meening is, dat Sono niet boos was op mevrouw, doch op hem, Soepaiv/i. Sono zou dan door zün daad den heer Soeparwi willen treffen in het liefste wat hij op aarde had. De heer Soeparwi had kort voor het gebeurde ge zegd: „Sono heeft geen hersenen". Het komt spr. zeer waarschijnlijk voor, dat het motief een wraak was op den heer Soepar wi. Dit geval zou dan grenzen aan voorbe dachten rade. Terecht echter heeft de Utrechtsche Rechtbank getwijfeld en dus het voorbedachte rade laten vallen. De straf zal verd. ongetwijfeld zeer zwaar drukken, daar hy ver van zün vaderland is. Spr. requireerde ten slotte bevestiging van. het Utrechtsche 1 vonnis: een gevange nisstraf xan twaalf jaren. en zich uitte in de daad ten opzichte van mevrouw Soeparwi en cie beide kinderen. Sono was een zeer goedhartige jongen, met een zacht karakter, hü hield veel van de familie Soeparwi. Ook waren zijn brieven naar zün familie buitengewoon aardig, hij hielp steeds waar hü kon. Op den bewusten ochtend vroeg Sono om de Nederlandsche lessen, mevrouw weigerde, en.... een psychische explosie volgde. Tij dens het begaan van zijn misdrijf was er een periode, dat verd. niet wist wat hij deed. Sono heeft een zoodanige explosieve na tuur, dat, ware hy een Westerling, wij hem ongetwüfeld tot de psychophaten zouden rekenen. Tot 12 jaar is hij op school geweest, daar na was hü 2 jaar in Indië in dienst en 2 A jaar hier. Wy komen dan, aldus pl., tot een leeftyd van ruim 17 jaar bij het begaan van zün daad, deze leeftyd geeft de rechtbank een grootere vrüheid bü het opleggen van de straf. Pl. voerde, met betrekking tot den leeftijd o.m. nog aan, dat hy niets weet van een wereldoorlog, van die ramp van de Kloet e.a. gebeurtenissen. Uit een en ander concludeerde spr., dat Sono nog geen 18 jaar is. Er is hier sprake van een voortgezette handeling, van voorop- gezetten rade is geen sprake, volgens spr. Indien verd. ter beschikking van de re geering wordt gesteld, kan hy in een tucht school worden geplaatst en onder streng toezicht werken. Pl. concludeerde dus tot ter beschikking stellen van verd. van de regeering, even tueel gevolgd door een vrijheidsstraf of plaatsing in een tuchtschool. Arrest 30 Juni. Internationaal congres te Utrecht. Aan de Groote Verbondsdemonstratie op Zondag 6 September te Utrecht, zal op Vrij dag 4 en Zaterdag 5 September te Utrecht een internationaal congres vooraf gaan van de Katholieke Arbeiders Interna tionale. Naar de „Volkskrant" verneemt, zullen hier worden besproken: de Encycliek „Quadragesimo Anno" van Paus Pius XI en hare beteekenis voor de strevingen van de arbeidersstandsbeweging; en de overwinning van de wereldcrisis door zedelyke ordening en internationale solida riteit. Ten aanzien van de inleiders kan worden meegedeeld, dat het eerste onderwerp ver- moedelük zal worden belicht door een Belg, het tweede onderwerp, in tweeën gesplitst, door een Duitscher en een Nederlander. Naar de „Matin" weet te melden, heeft Donderdagavond in het Fransche ministerie van financiën een bespreking plaats gehad tusschen de ministers Flandin en Rallin en een aantal vertegenwoordigers van Fransche financieele en economische kringen. Deze bespreking duurde een uur. Bü de besprekingen is men weer gekomen op het denkbeeld van de vorming van een studiecommissie, die zich naar Midden-Eu ropa zou begeven. De vertegenwoordigers van financieele en economische kringen hebben den minister van financiën medegedeeld, on der welke omstandigheden en op welke voorwaarden zij bereid zijn de kwestie van den weder-opbouw van Midden-Europa bin nen het te Genève voorgestelde algemeene plan te bestudeeren. In den loop der besprekingen is men het over het beginsel van de vorming van een deskundige delegatie eens geworden, welke delegatie ter plaatse de economische moge- ïykheden zou onderzoeken. Woensdagavond a.s. zal in het ministerie van handel een nieuwe bespreking plaats vinden. Het „Petit Journal" meent te weten, dat deze besprekingen in de eerste plaats be trekking hebben op een steunactie voor Oos tenrijk. De ramp van „De Noordpool" Het lijk van het laatste slachtoffer gevonden Van den heer Koster te IJmuiden ont ving de heer Dommisse, burgemeester van Maassluis, voorzitter van het landeiyk co mité inzake de overbrenging der omgeko men bemanning van de Noordpool, namens den vice-consul, te Aberdeen, de mededee- ling dat ook het lük van den nog ontbre- kenden schepeling W. Gravemaker, in het schip is teruggevonden. Onmiddellijk heeft de burgemeester zich verstaan met de directie van de Batavier en te Rotterdam, die zich bereid verklaard heeft dit transport den lsten Juli a.s. van uit Aberdeen naar Rotterdam te doen plaats hebben. Maatregelen worden getroffen voor ver dere overbrenging naar IJmuiden. De DO-X te Bahia gedaald Tusschenlanding bij Macio De DO-X is gisteren om half negen op het Lago Grande nabü Macio, op ongeveer 500 K.M. afstand van Natal, gedaald om zich te voorzien van nieuwe brandstof. Om 10.09 is de vliegboot opnieuw opgestegen voor haar verderen tocht naar Bahia, waar zy om 12.55 is aangekomen. Het drama te Bilthoven in hooger beroep voor het Amsterdamsch Gerechtshof. (blz. 1, 1ste blad) Een anti-dumpingswet in voorbereiding... (blz. 1, 1ste blad) Slotzitting der internationale arbeidscon- ferentie. De arbeidstijd in de kolenmijnen. (blz. 1, 3de blad) Vertrouwensvotum in de Belgische kamer aangenomen. (blz. 1, 3de blad) Mellon's conferentie te Londen. (blz. 1, 3de blad) De ministercrisis in Oostenrijk. Dr. Ender niet geslaagd ip zijn pogingen tot vorming van een kabinet. (blz. 1, 3de blad) De uitvoering der Tarwewet in de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) De Koninklijke Familie te Parijs. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 762, stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om: 9.53. Directie N. H. Courant Hoogste barometerstand 765.1 te Weenen. Laagste barometerstand 745.6 te Röst. Verwachting: Aanvankelijk matige, tyde- lijk afnemende, Zuid-Oostelijke tot Zuideiy- ken, later ruimende en toenemende wind, zwaar bewolkt en betrokken. Aanvankelük waarschijniyk eenige regen. Later koeler. Storm waarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt heden morgen om 10.15 uur aan alle posten: Attentiesein neer! Bij den Raad van State Uit betrouwbare bron verneemt de „Msb", dat de Regeering een anti-dumpingswet ln gereedheid heeft gebracht. Het legislatiet ontwerp, dat de Regeering de bevoegdheid geeft in evidente gevallen van dumping af- weermaatregelen te treffen, zou zich reeas voor het vereischte onderzoek by den Raad van State bevinden. Naar het blad verder ter oore kwam, heeft de commissie voor economische politiek zien op drie stemmen na tegen het wetsontwerp verklaard. Niettegenstaande dit votum heeft Minis ter Verschuur toch doorgezet en wil hy zyn voorstel aan het oordeel der Volksvertegen woordiging onderwerpen. Twee vrouwen omgekomen. Twee vrouwen, onder wie de bekende vrouwelijke piloot miss Obrien, hebben gister avond bij Londen den dood gevonden. Kort nadat het vliegtuig, waarin de beide vrouwen hadden plaats genomen, was opge stegen, raakte het door tot nu toe onbe kende oorzaak in brand. Het stortte naar beneden en ging geheel in vlammen op. Door de geweldige hitte was het personeel van het vliegveld niet in staat hulp te bieden. Van het vliegtuig bleef niets over. De twee verbrande en geheel onherkenbare lijken werden naderhand geborgen. Ooggetuigen verklaren, dat na een slech ten start, op ongeveer 30 M. hoogte, een ontploffing heeft plaats gehad, waarna het vliegtuig, in vlammen gehuld, op den aard bodem viel. De hitte was zoo groot, dat men geen hulp kon verleenen. De aviatrice Obrien had reeds ln 1928 bü een vliegongeval een been verloren. De verdediger, mr. Dommering, schetste ben verlaten, moeten ook op 24 Juni in uitvoerig de voorgeschiedenis van het vree- Haarlem komen stemmen. Vrienden en seiyk drama te Bilthoven. Verd. verkeerde familie verzoeken wij beleefd, dit aan een spanning?die cjftBineafliJ ^I>a80B^L^ÖfiaJ^SgB.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1