in de Gemeente Is Zeven R.K. zetels onmogelijk WAARHEEN m Stemt op 24 Juni No. 1 van Lijst Het kan, het moet LIJST 3 LIJST 3 PROPAGANDA I VERGADERING LIJST 3 Eigen Beheer MAANDAG 22 JUNI j Vriendelijkheid aan de R.K. DINSDAG 23 JUNI Om het behoud onzer Eenheid Nummer 1 Het Groote Gezin ZONDAG 21 JUNI TWEEDE BLAD VRIJDAG 19 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 Aan onze Vrienden Zieken en gebrekkigen 1 - JAC. P. NIJSSEN PROPAGANDA op nummer 1 van Geachte R.K. Vrouwen van Velsen KiesvereenigingSANTPOORTI - VERGADERING Maakt alleen het hokje rood vóór JAG. P. NIJ S S E N Kiesvereeniging IJMUIDEN li GROOTE op s avonds 8 uur in het patronaat Sprekers De Zeereerw. Pater Rector C. P. J. MAAS, raadslid Onderwerp Practische en Principieele Politiek 5 Toegang voor alle R.K. Kiezers en Kiezeressen Debat gewenscht NIJSSEN J. P. MAAS C. P. J. DIEPENDAAL C. LAURENT W. J. F. STRIJBOSCH F. J. A. STEVENS S. P. J. ZWANENBURG J. LANGENDIJK G. P. MEYER H. H. SMAKMAN J. HAMERS H. BEEM M. A. J. v. j Kiesvereeniging Velsen-Noord VERGADERING R. K. Kiezers en Kiezeressen De straten en muren onzer gemeente Vel sen verkondigen luide: de Gemeenteraads verkiezing is in aantocht; hier spreken de steenen: op ten strijde! Niemand heeft zooveel belang Dij den goe den afloop der verkiezing als wij Katholie ken: want wij hebben de kostbaarste goede ren.. te winnen of te verliezen. Socialisten stemmen.... rood Natuurlijk! Communisten stemmencommunistisch. Natuurlijk. En onze Katholieken... Moe ten die nog nadenken wat ze zullen doen? Natuurlijk- no 1 van lijst 3: J. P. Nijssen. Dat is de R. K. Staatspartij, dat is onze Partij Dat eischt ons Katholiek princiep! Dat eischt cfnze eenheid! Groote karakters wijken niet voor kleine onaangenaamheden. Principieele menschen vergooien hun prin ciep niet om bijkomstige omstandigheden of om persoonlijke voorkeur. Katholieke kiezeressen en kiezers van de cene gemeente Velsen: Durft gij U te scharen bij de tegenwerkers van de ééne R. K. Staatspartij? Of schaamt gij u niet te staan bij degenen, die de eene R. K. Staatspartij willen steunen? Of stelt gij er geen eer in, mede te werken tot bloei en steun van de eene R. K. Staats partij? Van u allen: Katholieke kiezeressen en kiezers verwachten wij in dit gewichtig uur het parool: op mij kunt ge rekenen! Dan is „zeven R. K. zetels" niet onmoge lijk. Elf duizend katholieken in onze ge meente wachten op uwe katholieke stem. Want wij katholieken vormen ruim een vierde van onze gemeente, en wij katholieken willen daarom een vierde van de Raadszetels bezetten. Zeven zetels is mogelijk: Het kan! het moet! Want wij katholieken willen ons deel ook hebben aan den financieelen opbouw onzer gemeente; aan den cultureelen opbouw onzer ge meente; aan het bewaren en vermeerderen van nog hoogere goederen in onze gemeente. Wij Katholieken stemmen niet rood, want wat de S.D.A.P. kan geven, kunnen wij ook geven en nog veel meer! En wat de S.D.A.P. alleen kan beloven... 'daar kunnen ze kinderep mee blij maken, maar de gemeente niet mee dienen. Wij katholieken stemmen niet rood, want wij houden niet van agitatie, maar van actie; wij houden niet van oppositie, maar van sa menwerken met alles wat goed is en met allen die het goede voor hebben. Onze ééne R. K. Staatspartij zoekt geen volksgunst, maar volksgeluk. Ook wij Ka tholieken: verfoeien gedwongen werkloos heid en woning-ellende; ook wij katholieken: wiilen door eendrachtige samenwerking met alle welgezinde burgers den steeds hoo- geren bloei onzer mooie en belangrijke ge meente Velsen. En wij Katholieken stemmen aLemaal: no. 1 van Üjst 3: J. P. Nijssen Naar de zeven R. K. zetels. Het kan, het moet! IJ. P. R. Nu de propaganda voor de raadsverkiezing is begonnen en tal van propagandisten met geschrift er op uit trekken om zieltjes te winnen hooren we weer het oude liedje op een nieuwe wijs. Dat welke partij ook zijn candidaten pro pageert is begrijpelijk maar een man of vrouw die zich respecteert doet dit eerlijk en geeft geen verkeerde voorstelling van zaken; laat staan dat met leugens wordt gewerkt. Onze plaatselijke arbeidersbeweging zal straks vier harer leden in den raad zien komen; dat vrienden, is al een antwoord bij voorbaat aan hen die beweren, dat onze vrienden niet het vertrouwen zouden hebben en uw belangen zouden worden of zijn ver waarloosd. Men heeft de score geopend, om eens 'n voetbalterm te gebruiken, met een aanval op de leiders van onze plaatselijke arbeiders beweging, speciaal op haren voorzitter te vens voorzitter van de tegenwoordige raads fractie. Op de bewering dat deze nievs voor de werkloozen zou hebben gedaan gaan wij even nader in. op de overige punten zal hij persoonlijk van antwoord dienen De werkloozensteun nu zooals deze thans is geregeld is voor een goed deel het werk van de drie vakcentralen hier ter plaatse n.l. den IJ.B.B.. den C.IJ.B.B en den R. K. Volksbond; alle conferenties en vergaderin gen (en dat zijn er niet weinige) zijn door ons bijgewoond en mede met onze medewer king tot stand gekomen. Meerdere malen is gebleken, dat het advies van onzen voorzitter op hoogen prijs werd gesteld, terwijl in laat ste instantie in den Raad het voorstel Visser om te besluiten zooals door voornoemde vak centralen was voorgesteld door hem mede is onderteekend met als gevolg steun van onze geheele fractie. Ziehier de juiste toedracht van deze eene raak. Als er voor ons nog een zaak onverklaar baar blijft dan is het deze. Waar waren de S.D.A.P.-raadsleden tij dens deze conferenties? Moest men een achterdeurtje houden voor politieke propaganda? Wij hebben dergelijke propaganda niet noodig, bij ons is het er om te doen om de menschen te helpen en niet om uit hun na righeid en ellende munt te slaan. R. K. Arbeiders laat u in deze dagen niets op uw mouw spelden. Uw belangen worden alleen gediend door oprechtheid want liegen is beneden uw waardigheid. Daarom allen gestemd cp No. 1 van Lijst 3 J. P. Nijssen Het bestuur PI. Arb. Bew. of die om welke reden ook, niet alleen ter stembus kunnen gaan, worden ver zocht aan nevenstaande, onder „Propa ganda" genoemde adressen even een boodschap te bezorgen. DE PROP. COMM. De heer C. P. J. Maas, Voorzitter der K.K. Raadsfractie van alle R. K. Kiezers en Kieze- ressen in de zaal van den heer Arends, Café Uilenboom, Santpoort j Sprekers J. P. NIJSSEN, Wethouder C. P. J. MAAS, Raadslid OnderwerpPrincipieele Politiek S Entree vrij Debat gewenscht 5 Nog enkele dagen resten ons voor de stemming van den gemeenteraad, een stem ming, die als plaatselijk feit en door betere bekendheid met de candidaten meer de be langstelling trekt van den gemiddelden kie zer als andere. En terecht. Over het alge meen is men beter bekend met de huishou ding der gemeente als met die van Rijk eu Provincie. Men ziet beter wat er aan ont breekt, hoe de zaak bestierd wordt en op welke manier de verschillende politieke groepen in den raad de gemeentebelangen dienen. Dat de R.K. fractie steeds de ge meentebelangen en de onze diende, kent geen twijfel en over haar beleid zijn we ten volle bevredigd. Met vertrouwen daarop gaan we straks weer ter stembus en benut ten deze enkele dagen daarvoor de propa ganda voor onze lijst te steunen. Er zijn nog enkelen, die door persoonlijk vooroor deel de groote zaak uit het oog verliezen en door op een andere lijst te stemmen, of zelfs geheel niet te stemmen, de katholieke zaak en ook zichzelf dus schade berokke nen. Elk onzer nu moet het zich als plicht rekenen, dat persoonlijk vooroordeel weg te werken en elk katholiek den plicht voor te houden, hun stem op de katholieke lijst te geven. Steeds feller wordt de strijd tusschen zwart en rood; ziet naar Rusland en Spanje, waar kloosters en kerken worden platge brand en de geestelijkheid verdreven. Het verbod in Italië georganiseerd te zijn in bonden voor katholieke actie, getuigt ook al van onverdraagzaamheid ten opzichte van de Katholieke Kerk. Laat u niet ver leiden door hen, die trachten uw stem te winnen voor de S. D. A. P.; een socialist kan nooit de belangen van een katholiek behar tigen. Voor enkele weken nog schreef de leider van den linkervleugel van de S. D. A. P., de heer Schmidt: „Een goed katholiek kan nooit een betrouwbaar socialist zijn". Elke twijfel daaromtrent dus weg en als één man uw stem gebracht op de lijst der R.K. Staatspartij nummer drie. Wilt gij bovendien uw bestuur der R.K. kiesvereeniging ten volle bevredigen, dan stemt gij no. één van lijst drie JAC. P. NIJSSEN Santpoort, Juni 1931. P. J. A. MOLENKAMP. Ieder, die wil medewerken aan het wel slagen der verkiezingen, wordt verzocht zich aan te melden bij P. J. A. Strij- bosch, Engelmundusweg. IJm.-OostP Molenkamp, Hagelingerweg 142 Sant poort G. P. Langendijk, Schulpweg, Velsen-NoordWitte, Larijstr. 6, IJm. DE PROP. COMM. Het is alles zorgelijk en hoogst bedroevend wat we om ons heen aanschouwen. Heel het geestelijk en economisch leven is ontwricht. Nooit voor dezen, heeft het individueele kapitalisme ons zoo getoond, niet in staat te zijn om de orde en regelmaat in ons econo misch leven te handhaven als thans. De ongebreidelde winstjacht heeft den mensch verlaagd tot winstobjecten, den ar beider vernederend tot een lastigen bedrijfs- f actor. Nooit is het aantal proletariërs grooter ge weest. dan thans. De onzekerheid van het bestaan van mil- lioenen arbeiders met hun gezinnen is in staat de massa tot de wanhoopsdaad te drij ven. Naast gewetenlooze weelde, ontwaart men de bitterste armoede. Naast toomelooze verkwisting, ziet men het gemis der massa aan de meest noodzakelij ke levensbehoeften. Naast grenzenlooze lichtzinnigheid teett een uitgestooten arbeidersleger te hunkeren om hun armoede-ketenen te verbreken. Waarheen? Naar het socialisme of het principieele communisme? Naar 't socialisme, welks Ideologie begrensd ligt in de stof en binnen de enge grenzen van dit leven? Dat alle privaat bezit zegt te loochenen, doch dat slechts hunkert naar bezit, hun kert dat ook zij straks het kapitaal zullen bezitten, waarmee zfj dan weer zullen trach ten te regeeren? Het socialisme dat den klassenstrijd predikt als een principieel onmisbaren factor om tot de broederschap of gemeenschap te komen, waaraan noodwendig vast zit de machtsvor ming met de idee: „Wie den vrede wil, wapent zich ten oorlog"? Naar het principieele communisme dat den mensch verlaagt tot een collectief productie apparaat, met vernietiging van alles wat de mensch krachtens z'n schepping behoort te wezen, met miskenning van elke bovenna tuurlijke orde van den mensch makend het wil- en machtelooze staatsdier? Neen niet daarheen! Waarheen dan? Naar den Christus, naar 't licht, de vrijheid, naar 't geluk, naar den vrede. Naar 't licht ons gegeven door Christus zelf, ons dagelijks voorgehouden door de genen, die in zijn naam ons leeren hoe het moet zijn in een maatschappij, waarin Christus Koning is. Die ons het doel van ons zijn weten te verklaren, niet beëindigd met den smarte- sniir, die het leven voor velen van ons slechts uitmaakt. Die aan den arbeider de waardigheid van z'n stand voorhoudt en den arbeid doet zijn een staat van dienst voor zijn eeuwige be stemming. Die hem leert en aanspoort zijn recht vaardig deel op te eischen van de door hem voortgebrachte goederen. Die hem zijn rechten, doch ook zijn plich ten weet voor te houden, z'n rechten op een gezin en het bezit om het te kunnen onderhouden, zijn plichten om niet tegen God, maar met God zijn gezin te vormen. Naar vrijheid, naar ware vrijheid. Geen dictatuur van welk ïsrne ook, doch de vrijheid, welke het Christendom slechts kan geven aan dengene, die in volmaakten vrijen wil het hoofd opheft en dank zegt aan den Gever van alle goed en gelijk een zoon tot zijn Vader in alle vrijheid gaat en gehoorzaamt, zoo ook de vrije Christen tot zijn God. Naar 't geluk. De drang van elke menschen-ziel, gelukkig te zijn. Overal zoekt men het, in 't spel, in drank, in 't bevredigen van zijn hartstochten, in een ideaal, dat men zich stelt, in het ver krijgen of vermeerderen van z'n bezit, en men vindt het niet. Als een zeepbel zoo broos is het geluk, dat de mensch zich met die zaken kan ver schaffen. veel te nietig voor de grootheid van een menschen-ziel. Het geluk begint dan, als hij zich los maakt van de stof, wanneer hij doordrongen is van de grootheid van z'n Schepper, en bij het stellen van zijn daden, en bij het aanvaarden van de omstandigheden van het leven. Neen, niet bij de menschen, noch bij de idealen, welke de menschen elkander voor spiegelen zonder God of met een God voor zoover hij past in de door hen zelf uitge stippelde levensopvatting, maar bij den levenden Christus, Die aan onze Moeder de H. Kerk de macht schonk het geluk den mensch te schenken, waaraan in onzen tijd zoo'n ontzettende behoefte is, het geluk van den Christen, den Katholiek, die strijdt, lijdt en zegeviert in Gods naam. Naar den vrede. De wensch van iederen mensch, de kreet van millioenen. Vrede, o hoe hunkert men daarna en hoe twijfelt men niet aan de verwezenlijking daarvan! Men spreekt over vrede met den mond en men voert oorlog wreed, ontzettend wreed in onze verheidenschte samenleving om winst, om buit. Bij duizendtallen vallen de slachtoffers langs den weg, overwonnenen, ontwapenden en verbannenen, in, door of uit het bedrijfs leven. Vertrouwen beschamend, idealen vernieti gend, armoede en ontbering opleggend aan millioenen mannen, vrouwen en kinderen, zoo is de oorlog van het mammonisme, on- meedoogenloos staten, volkeren, ja wereld- deelen laat hij ten ondergaan. Dag aan dag, uur aan uur voeren we met onze organisaties strijd, vechten we als in de loopgraven, dan hier wat winnend, dan daar wat verliezend, doch thans voelen we, dat we staan aan den vooravond van een beslissenden slag. Zal uit den chaos van thans het mam monisme zegevierend uittreden, dan zal het beteekenen dte vernietiging van den mensch in het productieproces met ter eener zijde een slavendom, ter anderer zijde een groep oppermachtige heerschers. Zal het socialisme of communisme het winnen, dan zal slechts de macht verlegd worden, de dictatuur van het proletariaat zal dan slechts door strijd, door harden bitteren strijd kunnen blijven verzekerd, dus ook slechts zonder te brengen waar men zoo naar dorst, den Vrede. Of zal de Christelijke moraal het winnen, zoo meesterlijk en grootsch ons voorgehouden door Paus Leo XIII z. g. in zijn encycliek Rerum Novarum en door den thans regee renden Paus Pius XI in de encycliek Qua- dragesimo Anno? Dan zal het vrede zijn, dan zal het bezit die waarde toegekend worden, als aan de stof gegeven kan worden, dan zal de menschelijke arbeid boven het geld worden geplaatst, dan zal het menschelijk handelen in overeenstemming .zijn met het doel van zijn schepping, dan slechts kan er vrede, ware vrede zijn, de vrede door Christus zelf ons beloofd. Wilt ge daarheen? Stelt dan de daad. Daad-Katholieken moeten we in dezen tijd hebben, werkers en zwoegers. Mannen en vrouwen van de daad, wien het ernst is, die in de zorgen van hun gezin, die in den strijd op fabrieken, werk plaatsen, kantoren en ateliers zich harden in den strijd, die door de genademiddelen onzer Kerk zich sterk maken om vol te houden tot de zegen is bevochten. Straks wordt er van u een daad gevraagd, één van de vele, die ge te stellen hebt. Op 24 Juni zult ge getuigen door te stem men op lijst 3 No 1, dat ge zijt voor de waarheid, tegen de leugen, voor de vrijheid, tegen dictatuur van welk ïsme ook, dat ge zijt voor den vrede, tegen den klassenstrijd en tegen den strijd van het mammonisme Dat ge zijt Katholieken van de daad! P. S. Mijnheer Voet, de bekende man van de Christelijk Sociale Partij, van de Christe lijke Volkspartij, van de Neutrale Partij en die thans no. 1 staat van de Christelijk De mocratische Unie is met een auto of autobus een inspectietocht gaan maken naar ons mooie en nijvere Zuid-Limburg. Wat zegt U? Neen, niet voor zijn genoegen, ook niet naar de catacomben, neen, hij is daar op bezoek geweest bij een Dominé. Zeer be grijpelijk. Of hij er lang is geweest is mij niet bekend, maar toen hij terug kwam wist hij wonderlijk veel te vertellen over de on verdraagzaamheid der R.K., dat had hij in een betrekkelijk korten tijd meegemaakt. Maar ziet: daar kwam hem geen R.K. Priester kapittelen, doch een Dominé vond de on verdraagzaamheid van dezen niet-R.K. Noor derling zoo bar, dat hij niet minder dan voor leugenaar werd uitgemaakt. Zoo iemand wil in den Raad; dan kan hij hier zijn papenhaat eens openlijk botvieren, 't Is gek, hij weet voor iedereen raad be halve voor zich zelf. E)e R.K. stemmen zulke elementen nooit, doch brengen als één man hun stem uit nu de tijd weer is gekomen, voor onze Gemeenteraadsverkiezing, en nu wij vrouwen het recht hebben ook onze stem uit te brengen, laten wij nu allen opkomen en een voorbeeld en steun naast onze mannen zijn Dus alle vrou wen op ter stembus LIJST 3, No. 1 Om ons heen aanschouwen we allerlei verbrokkeling, waarvan nog het einde niet te voorzien valt. wy Katholieken, kunnen en moeten daar in ondoorbrokei slag orde tegenover elkaar staan. Zeker, ook on der ons leven allerlei wenschen en begeer ten, maar als 't er op aankomt, offeren wy persooniyke belangen, persoonliike verschil len bereidvaardig op aan de behartiging der beginselen, welke ons allen dierbaar zyn Dierbaar, omdat zU de eeuwen hebben ge tart; dierbaar, omdat wy ze erkennen als de eenig ware grondslagen eener georden de samenleving. Alle andere partyen benijden ons die be zielende eenheid en ook dit maakt het ons tot een lust, te behooren tot het Roomsche leger, dat steeds sterk was ddor zijn een heid. Trekken we daarom in die bezielende een heid op voor den zwarei beginselstryd, die op Woensdag 24 Juni gevoerd moet worden. Beseffen wy diep de groote belangen,, die met deze gewichtige verkiezing gemoeid zyn. Dat niemand onzer verraad plege jegens de Roomsche zaak, verraad iesens de Ka tholieke kerk. voor wier heilige rechten wij ook door dezen verkiezingsstrijd willen op komen. Houden wy ons aan het parool, waaron der wy dezen verkiezingsstryd moeten in gaan: STEMMEN OP No. 1 VAN DE ROOMSCHE LIJST! OP LIJST 3. om het behoud onzer Eenheid. G. P. LANGENDIJK. Aan de Kath. kiezers en kiezeressen der Gemeente Velsen. Nu wü over enkele dagen gaan optrekken ter stembus, wil ik de my hier geboden ruim te zeer gaarne benutten u enkele woorden toe te voegen. Moet ik u nog wyzen op hetgeen onze R.K. Raadsfractie in de afgesloten periode heeft gedaan? Elders in dit blad zult ge daar over van meer bevoegden wel het een en ander vernemen. Echter mag ik u er wel op wyzen dat onze R.K. Staatsparty over al in den lande een vooraanstaande plaats inneemt en terecht, daar zü geen party is van veel beloven, doch als haar devies steeds gevoerd heëft en zal blijven voeren: doen. Mocht nu een Voltaire eens geschreven hebben: „lieg maar raak, er biyft altyd wel iets van hangen," och ook daaraan doet een R.K. Staatsparty niet mee, laat allerlei fu neste bladen of blaadjes dat maar doen. wy Katholieken stellen er echter prijs op ons daar ver van te houden. Mag ik u slechts op enkele feiten wyzen? Wie heeft het leeuwenaandeel in betere woningtoestanden als daar heerschten in een tijdperk hetwelk nog niet zoo heel ver ach ter ons ligt? Niemand met een eeriyk in zicht en geweten zal dit niet willen toe- schryven als een stuk werk onzer R.K. Staatspartij. Wie heeft het leeuwenaandeel in een ver korten arbeidstyd? Is het niet alweer de R.K. Staatsparty die daarvoor het hardst gestreden heeft? Wie heeft het leeuwenaandeel in tal van sociale wetgevingen, het is rlweer de R.K. Staatsparty, die ook op dit terrein zeer ze ker haar sporen heeft verdiend, (denk slechts aan ons mooie bijzonder onderwas, een ge meentebelang bü uitnemendheid), al tracht men ook van verschillende kanten u voor te houden alsof dit alles maar leugen is. Neen! waarheid bovenal. Daarom dus ook gy, Kath. arbeiders, die nu zoo zoet worden verlokt uw stem uit te brengen anders dan op lijst 3 en dan natuur- ïyk no. 1. den heer J. P. Nijssen. Ge zult zeker die vogelaars wel toonen, dat ge uw Katholiek zyn toch ten volle aanvoelt, ook met uw stembiljet in de hand. Wil men eeriyk een strpd voor een betere Maatschappü-orde, niets beter dan te strij- den ais Katholieken, met een wapen in de hand, als een Encycliek Rerum Novarum, waaruit toch zeker voortkomt het welvaarts peil van den arbeider van tegenwoordig en gaan wy dit vergeiy'ken bü slechts een 25 jaar geleden, dan zien wy toch zeer zeker, dat de R.K. Staatsparty het leeuwenaandeel hiervoor geleverd heeft. Dit te kunnen be reiken, een reden te meer voor u. als Ka tholieken, uw steun en stem steeds te biy- ven geven aan de Kath. lust (lijst 3 No. 1, J. P. Nüssen). Hiermede biyft gy steeds doorgaan met bouwen aan een uitbreiding uwer Kath. beginselen, ook in het openbare leven. UJST 3 No. 1, J. P. NIJSSEN, jk Onze Wethouder, de heer J. P. Nijssen In de laatste 4 jaar is meerdere malen aan de orde geweest het groote gezin en is ons R.K. vaak verweten, dat wy daar mets aan gedaan hebben, ondanks het feit, dat dit een van de voornaamste punten is, waaraan wij aandacht hebben te schenken. Voorop stellen wy, dat door de S. D. A. P. in geen enkel geval ooit een poging is aan gewend om iets speciaals voor de groote gezinnen te doen. Als we ons nog herinne ren den strengen winter van voor twee jaar, hoe ons toen verweten is niets te heb ben gedaan voor de noodlijdenden, dan is ons antwoord hierop: Wy hebben geen recla me gemaakt met een oude sok en een uitge rafeld borstrokje, waarvan nog niet is uitgemaakt door wie het verstrekt is! Maar is het niet wat bout gesproken, om uit hetgeen niet naar buiten bhjkt af te leiden, dat niets gedaan is? Bü deze gelegenheid deed het groote gezin opgeld. By het voorstel om onderzoek naar waschhuizen, deed er doet nog het groote gezin mee. Bij de verhooging van den va- cantietoeslag voor de arbeiders in gemeen tedienst was men er voor, als in vredesnaam hun menschen met één en twee kinderen er ook maar van profiteerden. Hier géén prin cipe. Maar niet zoodra had onze fractie een voorstel ingediend tot invoering van een kindertoeslag, of men was er principieel tegen. Wanneer bü den laatsten woning bouw gevraagd werd woningen voor groote gezinnen, dan bleef men doof, maar nu men in deze verkiezingsdagen op de gemoederen moet werken van de huisvaders en vooral op die met groote gezinnen, nu stelt men het voor, alsof het aan de christeiyke par tijen ligt, dat er geen kindertoeslag is en dat er geen groote goedkoope woningen zyn. Wordt er dan iets gedaan voor het kin derrijke gezin? Daar, waar de mogelijkheid aanwezig is en dan wordt bedoeld, wanneer er een meerderheid in den raad is, dan is dat een eerste eisch. Men kan echter geen yzer met handen breken en by elke gelegenheid die zich voordoet, hetzy collectief, hetzy indi vidueel, kan men op den steun van de R.K. raadsleden rekenen. 's avonds 8 nur in den R.K. Volks- bond Velsen-Noord van alle R.K. Kiezers en Kiezeres- sen. SprekersW. J. F. Laurent, S H. H. Meyer, G. P. Langendijk, I allen candidaat. Entree vrij. Debat gewenscht Nog steeds komen by tusschenpoozen stemmen los over eigen beheer of particu lier initiatief Bij een vorige gelegenheid is over dit onderwerp reeds een en ander ge schreven, zy het dan niet principieel. De practische kant is reeds heel bezwaar lijk, omdat steeds uitkomt, dat eigen beheer, opgevat dan als de sociaal-democraten, be langrijk nadeeliger is. Maar principieel is het katholiek standpunt ook onjuist, omdat de overheid het algemeen welzijn der bur gers heeft te behartigen en slechts dan be hoort in te grijpen, wanneer het particulier initiatief te kort schiet of in het algemeen welzijn zou worden geschaad. Wanneer men met eigen beheer meestal aanduidt uitvoering van werken, die beter aan particulieren kunnen worden overgela ten, b.v. woningbouw, dan heeft de over heid die regelen te stellen, waaraan moet worden voldaan en heeft toezicht uit te oefenen, opdat alles geschiedt conform de voorschriften, omdat dit wel het algemeen welzün raakt. De R.K Raadsfractie zal voor de belan gen der burgerij biyven waken, zooals ze dat in het verleden deed en daarom uw stem uitgebracht op no. 1 van lyst 3 J. P. Nyssen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5