Buitenlandsch odCieuws HAAS AZIJN FEUILLETON DE INTERNATIONALE LANDBOUWKRISIS VOOR UW GEZONDHEID DE BESTE De nieuwe Belgische regeering Het regeeringsregiem der fascisten De Oostenrijksche Kabinetskrisis DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD VRIJDAG 19 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 De Duitsche Noodverordeningen Dr. Ender geeft de opdracht terug Gemengde Buitenlandsche Berichten RADIO-OMROEP KORT NIEUWS UITLOTINGEN n. pbrengst van den landbouw -..—o. heeft in 1930 ongeveer 20 tot 25 milliard R. M. minder bedragen dan in 1929. Hier tegenover staan prijsverminderin gen van 510 percent voor de, door de in dustrie vervaardigde, benoodigdheden van den landbouw, zoodat het netto-verlies aan koopkracht voor den wereld-landbouw in 1930 op iets over 10 milliard R. M. moet worden geschat. In Duitschland waren, zooals het Instituut voor Conjunctuur-onderzoek vaststelt, in 1930 de prijzen der landbouw-producten ge middeld 11 percent lager dan in 1929. De prijsverlaging der benoodigdheden is echter niet zoo groot; de prijzen voor machines, ge reedschappen, kunstmest, bouwstoffen, enz., welke de helft der bedrijfskosten uitmaken, zijn van 1929 op 1930 ongeveer 3 percent ge daald. Deze besparing, tegenover de vermin dering der opbrengst gehouden, geeft een achteruitgang van de koopkracht voor den heelen Duitschen landbouw van iets meer dan 0.5 milliard mark. In het buitenland, Italië, Polen, Hongarije, Joego-Slavië, Canada en Nieuw-Zeeland zijn de prijzen voor landbouw-producten bij zonder sterk gedaald. In Italië zijn de af- zet-moeilijkheden op de zijde-markt de oor zaken hiervan. In Polen zijn reeds in 1929 de prijzen aanmerkelijk gedaald; in 1930 lag het gemiddelde prijs-niveau 30 pet. beneden den stand van 1928. In de Vereenigde Staten van Amerika be draagt de achteruitgang der prijzen tegen 1929 en 1928 ongeveer 16 percent. Hier zijn tegelijkertijd de prijzen voor de landbouw- benoodigdheden 8 pet. gedaald. Over het algemeen is de verkoop-op brengst van den landbouw van 1929 op 1930 ongeveer 18 pet. achteruitgegaan. Dat betee- kent een verlies aan inkomsten van den landbouw der heele wereld van ongeveer 20 tot 25 milliard R. M. De, door den landbouw gekochte industriewaren zijn in 1930 gemid deld 5 tot 10 percent goedkooper geworden dan in 1929. Het verlies aan koopkracht van den wereld-landbouw kan van 1929 op 1930 op iets meer dan 10 milliard R. M. worden geschat. Gemeend is hier de heele verkoop opbrengst der wereld, onverschillig of de producten in het binnenland of op de we reldmarkt worden afgezet. In 1930 was het jaarlijksche gemiddelde der wereld-marktprijzen voor 30 landbouw producten 25 percent lager dan het vorig jaar en 31 pet. lager dan in 1928. Daaren tegen zijn de engros-prijzen der industrie slechts ongeveer 10 tot 15 pet. gedaald, zoo dat de uitvoerlanden een verlies aan koop kracht van ongeveer 10 pet. hebben geleden, dus ongeveer 3 tot 4 milliard R. M. De goedkoope prijzen der landbouw-pro ducten verminderen aan den eenen kant de koopkracht van den landbouw, maar komen aan den anderen kant den verbruikers van landbouw-producten als verhooging der koopkracht ten goede. Hieruit vloeit weer voort, dat het verbruik van landbouw-pro ducten (vleesch, boter, eieren) of de hier uit vervaardigde waren (textiel-waren) min der sterk gedaald is dan de inkomsten der verbruikers. Beslissend is, dat door de sterke prijsverlaging op de landbouw-markten de verdeeling der koopkracht veranderd is en er dus met een andere krachtverhouding moet gerekend worden dan een of twee jaar geleden. De toekomstige vorm van prijs en koop kracht van den landbouw zal vermoedelijk niet gelijk zijn. Er moet mee gerekend wor den, dat bij een stijgende conjunctuur de „schaar" tusschen de prijzen van landbouw producten en landbouw-benoodigdheden weer meer sluit en wel, omdat bij een gemak kelijkere crediet-situatie het aanbod op de wereld-markt zal verflauwen en de koop kracht der industrie-bevolking weer zal toe nemen. Daarentegen zal bij de plantaardige producten (tengevolge van den technischen vooruitgang in de voortbrenging) en bij de producten der veeteelt (tengevolge van de productie-vermeerdering in bijna alle lan den) een prijsdruk zijn op te merken. Of deze de koopkracht van den landbouw zal benadeelen, hangt af van de prijs-ontwikke- ling der landbouw-benoodigdheden, wier prijzen waarschijnlijk eveneens zullen dalen. Of dit in dezelfde mate als bij de land bouw-producten het geval zal zijn, is nog niet te beoordeelen. Ten slotte zal de koop kracht van den landbouw niet alleen af hankelijk zijn van de verhouding tusschen productie en benoodigdheden, maar in hooge mate ook van den vorm der productie-kos ten, dus van techniek, organisatie-vorm en richting der voortbrenging. Een redevoering van Stegerwald Tijdens een bijeenkomst van vertrouwens lieden der Christelijke vakvereenigingen van Berlijn heeft de rijksminister van arbeid, Stegerwald, een redevoering gehouden over den strijd om de noodverordeningen. STEGERWALD Door de noodverordeningen aldus spr. worden allen getroffen, de niet-bezittenden intusschen het zwaarste, aangezien er nog slechts weinig menschen zijn, die in goud- waarde een hoog inkomen genieten en door dat zooveel kapitaal in den oorlog is ver loren gegaan, terwijl door kapitaalvlucht het resteerende nog meer verminderd is. Wan neer men nu het nog aanwezige kapitaal wegneemt, wordt Duitschland tot een land met werkkrachten, doch zonder kapitaal, waardoor een barbaarsehe verarming der massa's ontstaat welke niet te vergelijken is met den tegenwoordigen toestand. De laatste noodverordening eischt van ongeveer 15 millioen menschen hoogere be lastingen en van rond 10 millioen vermin dering van inkomsten. Dat een legislatief werk, dat op een zoobreed front in het leven van een volk ingrijpt op tegenstand zou stooten, was te verwachten, doch onver mijdelijk. Het is thans algemeen bekend, wat in Duitschland gebeurd is in de afge- loopen weken. De crisis in het vertrouwen bestond in de wereld reeds, voordat de Duit sche vertrouwenscrisis het hoogtepunt bereikt had. Het ineenstorten van den Oostenrijk- schen Kreditanstalt was daarvoor het tee- ken. Hierop volgde de groote storm van bijna alle partijen en belangengroepen op de nood verordening. De Duitsche Volksparty nam het besluit, dat de Rijksdag bijeengeroepen moest worden. Al deze zaken hadden ten gevolge, dat de buitenlandsche credietgevers van Duitschland in korten tijd ongeveer 1 milliard R.M. opgevorderd hebben. Dit was weer de oorzaak ervan, dat credieten ten bedrage van ongeveer 2%—3 milliard R.M. van het particuliere bedrijfsleven terugge vorderd werden. Dat beteekent weliswaar nog geen valutacrisis, doch wel een onder drukking van crediet op groote schaal, 'n ontzagiyke vergrooting van de werkloosheid in korten tijd. Het staat vast, dat het Ryk voor Juni een crediet op korten termijn van 250 millioen R.M. noodig zal hebben. Deze credieten werden Donderdag II Juni des avonds overeengekomen tusschen den rijks minister van financiën eenerzyds en de rijks bank en een bankconsortium aan de andere zydè. Hierop besloot de Duitsche Volkspartij rs wwfcf vu 9TO ife 'um '■«■"'*5 „Myn grootvader was harpoenier op een wal- vischvaartuig, mijn va der was ook harpoenier op 't zelfde schip en daarom kreeg ik nou dit baantje, omdat ik des kundige ben, snap-ie?" dat de Ryksdag byeen moest komen. Dit besluit had ten gevolge, dat in negen dagen alleen reeds ruim 200 Millioen R.M. schul den werden afgesloten. De buitenlandsche geldschieters nu bewe ren, dat Duitschland slechts credietwaardig is, wanneer het een sluitende begrooting heeft. De huidige Ryksdag is niet in staat de Noodverordening en daarmede de sluiten de begrootings op zijde te zetten, daar niet in plaats van de Noodverordening iets beter geboden kan worden. In een dergelijke po sitie zegt de Rijksregeering: Wij hebben de wereldmeening echter het begrip bijgebracht, dat Duitschland onder alle omstandigheden hulp noodig heeft. De Rijksregeering heeft dus nog vertrouwen, de Rijksdag echter niet meer. Wanneer de Rijksdag of de Begrootingscommissie bijeen gekomen waren, zou een nog grooter ont trekken van credieten niet te vermijden zijn geweest. Hierdoor zou Duitschland in Juni zijn verplichtingen niet kunnen nakomen. In deze situatie nu besloot de Rijksregeering: bijeenroeping van den Rijksdag of de Be grootingscommissie beteekent ons aftreden. Wanneer de Rijksdag ons moeizame werk verwerpt, wijst de regeering de verant woordelijkheid af. Wat kan aan de Noodverordening veran derd worden? In de volgende maanden en den aanstaanden winter staat men voor het probleem of de werkloozenverzekering be houden moet worden of weer moet worden veranderd in steun voor behoeftigen. Wij moeten het feit onder het oog zien, dat een geheele reeks maatregelen niet ge nomen kan worden in den vorm van een werkloozenverzekering. Tegenover deze feiten blijven nog drie mogelijkheden open. Of men scheidt de crisiswerkloozen af uit de werk loozenverzekering en de crisiswerkloozen worden in de werkloozenverzekering anders behandeld dan de overige beroepen en be drijven, of zij worden geheel uitgesloten van de eigenlijke werkloozennverzekering of ten slotte: men heft in het algemeen de werkloozenverzekering op en voert voor alle overige arbeiders den steun voor behoeftigen dus practisch de armenzorg in, Dat is de ware stand van zaken. De offers, die de Rijksregeering eischt, zijn dezelfde als die welke van een ernstig zieke door den dokter geëischt worden. Staat en bedrijfsleven zijn in Duitschland in ieder geval zwaar ziek. Een Kamer-meerderheid van 18 stemmen De Belgische Kamer heeft met 95 tegen 77 stemmen en vijf in blanco uitgebrachte stemmen een votum van vertrouwen in de nieuwe regeering aangenomem- Besprekingen van Mellon Met Mac Donald Over de besprekingen die de Amerikaan- sche minister .van financiën, Mellon, giste ren met MacDonald heeft gevoerd, wordt ge meld, dat ook de minister van buitenlandsche zaken Henderson en eenige andere ministens hieraan hebben deelgenomen. De besprekin gen zullen heden worden voortgezet. Bij Montagu Norman Mellon, de Amerikaansche minister van fi nanciën, die gisteren een onderhoud had met MacDonald en Henderson, dejeuneerde heden met Montagu Norman, den gouver neur van de Bank van Engeland, met wien hy een langdurig onderhoud had. Opnieuw bij MacDonald en Henderson. Mellon had gisteren opnieuw een onder houd met MacDonald en Henderson. Besprekingen over den algemee- nen toestand. Ofschoon men verzekert, dat het bezoek van Mellon een niet-officieel karakter draagt, gelooft men algemeen, dat Mellon bespre kingen voert betreffende de schadevergoe dingen, de oorlogsschulden en algemeenen financieelen toestand. Montagu Norman woonde heden het on derhoud van Mellon met MacDonald en Henderson bij, dat één uur duurde. Nieuwe Perswet in Egypte Geen hoofdredacteur en parlementslid te zamen De nieuwe perswet, door het Egyptische kabinet goedgekeurd en ter onderteekening aan den koning voorgelegd, omvat maatre gelen, in staat te leiden tot een verminde ring van het aantal bladen. De hoofdredacteuren van Arabische bla- de<i moeten Egyptenaren zijn, tenminste 25 jaar oud, een goede reputatie genieten en geen parlementslid zijn. De bladen, die meer dan driemaal per week verschijnen, moeten een depót storten van 300 pond, de andere van 150 pond. Er worden straffen bedreigd tegen den redacteur van ieder verboden blad, dat on der een anderen naam zou worden uitgege ven. Vlootvermindcring Britsche Rijk Meer dan 2 millioen ton niet vervangen De minister van Marine heeft verklaard, dat er van de zeemacht van het Britsche gemeenebest sedert den wapenstilstand 2.020.195 ton aan schepen (kleine vaartuigen niet inbegrepen) was afgeschaft zonder ver vanging. Beschuldigingen worden afgeperst De „Osservatore Romano" maakt naar de correspondent van de „Times" te Rome meldt, gewag van het volgende geval in ver band met de actie tegen de jeugdvereeni- gingen der katholieke actie. Een onderwijze res te Poggiomarino by Sarno merkte op dat op het schrift van een harer leerlingen het portret van Mussolini met potlood was zwart gemaakt. Zy rapporteerde het geval dadelyk aan den plaatselyken fascistischen secreta ris, die op zijn beurt de politie er van in kennis stelde. De eigenares van het schrift, een klein meisje van acht jaar, zei dat ze dit gedaan had om haar misnoegen te uiten over de sluiting van de katholieke meisjesclub. Zy voegde er by dat zy een hevig standje voor haar optreden had gekregen van de voorzit ster der club, signorina Buonacura. De majoor der plaatselyke Carabinieri wilde de zaak juist laten loopen, toen hjjHan meening veranderde als gevolg van het her haalde aandringen van den fascistischen secretaris. Aan het kind werd daarop een beschuldiging afgeperst tegen signorina Buo nacura, aan wie ten laste werd gelegd, dat zy het kind tot de daad had aangezet. Signorina Buonacura werd gearresteerd, samen met de penningmeesteres der club, signorina Annunziata. De beide vrouwen werden eerst tè Pompei en daarna te Pog- gioreale gevangen gezet en werden te Na pels tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Er werd echter de bepaling aan toegevoegd dat zy haar straf niet ten volle behoefden te ondergaan. Na contact met de partyleiders heeft Dr. Ender gisteravond den Bondspresident Mi- klas medegedeeld, dat hij de opdracht om een nieuw ministerie te formeeren, terug geeft. De Landbond eischte een onderzoek in zake de Kredit-Anstalt, voorts saneering der begrooting door bezuinigingen en niet door verhooging der lasten, garantie van de handelspolitieke bescherming van den land bouw en voortzetting van de Tol-Uniepolitiek. De Sociaal-Democraten hebben slechts kennis genomen van de uiteenzettingen van den Kanselier. In den namiddag werd bekend, dat zy niet in kunnen gaan op de gedane voorstel len, aangezien zonder de Sociaal-Democraten een meerderheid van 2/3 niet mogelyk zal zyn. Afgevaardigde Dr. Guertler, leider van den gèmatigden vleugel der Christen-Democra ten, heeft van den Bondskanselier opdracht gekregen te trachten een kabinet te vormen. Besprekingen gevoerd. Gisteravond heeft de Bondspresident, na de besprekingen met Dr. Guertler, een reeks politici ontvangen, o.a. Dr. Seipel. Ook de vertegenwoordigers der vroegere meerder- heidspartyen werden uitgenoodigd tot een bezoek aan den president. Om kwart over negenen ontving de bondskanselier den voorzitter van den Nationalen Raad. Engelsch-Amerikaansch bezoek aan Berlijn Van 17—19 Juli xs. Tot nu toe zijn schikkingen getroffen dat Mac Donald en Henderson 16 Juli ajs. Enge land zullen verlaten en 17 Juli te Berlijn zullen aankomen. Zij zullen dan van 17 tot en met 19 Juli te Berlijn doorbrengen als gasten der Rijksregeering. De Amerikaansche staatssecretaris voor Financiën, Mellon, zal zich, in tegenstelling met andersluidende berichten, naar de Ri viera begeven. De Amerikaansche staatssecretaris Mellon zal eerst 21 Juli, dus na het bezoek van de Britsche ministers, te Berlijn arriveeren. Kascrediet voor Duitschland Intermediair crediet Officieel wordt medegedeeld, dat de onder handelingen over de garandeering van een crediet van 250 millioen R.M. thans geëin digd zijn. Het betreft hier een kascrediet welks dekking door de normale inkomsten zoowel als door de op grond van de nood verordening te verwachten inkomsten, ge waarborgd zal worden. De verstrekking van het crediet zal in Juni en Juli plaats heb ben. Over het te ontvangen bedrag worden biljetten met een looptijd van drie maanden verstrekt, die tot het einde van het loopende rekeningjaar kunnen worden verlengd. Negen huizen in brand Daarby 4000 wijnstokken beschadigd Donderdagavond tegen 4 uur ontstond in een woonhuis in Uerzigsan aan den Moezel een brand, die met razende snelheid om zich heen greep en binnen korten tijd 9 huizen in lichter laaie zette. Daar in het plaatsje geen brandweer is, moesten de brandweren der aangrenzende gemeenten assistentie verleenen. Ondanks de grootste inspanning was 't vuur om 8 uur nog niet geblrscht, het werd zelfs op een gegeven moment nog zoo gevaarlyk, dat het kerkje van het plaatsje ernstig bedreigd werd. De negen woonhuizen brandden tot de fundamenten toe af. 11 huisgezinnen wer den dakloos. Van de achter de huizen ge legen wijnbergen zijn ongeveer 4000 wijn stokken zoo beschadigd, dat zij waarschijn- lyk als verloren moeten worden beschouwd. Knoeierijen op een renbaan Omgekochte politiebeambten De arrestatie van vier politiebeambten op de Karlhorst-renbaan bij Berlijn, welke Za terdag verricht werd, is aanleiding geweest tot nieuwe arrestaties. Gisteren werden nog eenige politiedienaren in hechtenis genomen, die eveneens door bookmakers zyn omge kocht. Storm op de Bodensee Vele personen gewond Naar gemeld wordt, heeft boven de Bo densee een hevige storm gewoed. Aan boord van het schip „Bregenz", dat zich op enkele kilometers afstand van Lindau bevond, wer den vele ruiten verbryzeld. Talrijke passa giers in den tweeden klasse-salon werden door glasscherven gewond. Den artist Adolph Fischer uit Linz werd het gelaat vrijwel ver minkt. De schade aan het schip is aanzien lijk. De Bodensee is op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. Na de ramp van de „St. Philibert'* Bijzetting van 70 slachtoffers In tegenwoordigheid van de Ministers van Buitenlandsche Zaken, Marine en Handel, zijn gisteren 70 slachtoffers van de ramp van het s.s. „St. Philibert" te Nantes bygezet. Het garnizoen bewees den dooden de laatste eer, in tegenwoordigheid van vele duizenden belangstellenden. Smokkelaar gedood Hij smokkelde cigarillo's Gistermorgen is buiten Aken een smokke laar, die drie duizend cigarillo's by zich had, door een douane-beambte doodgescho ten. De beambte had eerst een waarschu wingsschot gelost. Toen de smokkelaar, die per fiets was, doorreed, kreeg hij een schot in den rug, dat hem doodde. Hevige stormschade in Weenen Eigenaardige ongevallen. Het in het Prater te Weenen opgestelde circus Hagenbeek is door een uitgebarsten noodweer hevig beschadigd. Een hevige wind stoot scheurde de tent. Een der vier groote masten werd gebroken, zoodat het geheel instortte. Niemand werd gewond. De mate- rieele schade echter is groot. Een eigenaar dig ongeval geschiedde bij bouwwerkzaam heden in de Verrengasse. Een arbeider, die aan een kraan bezig was, werd door den storm verrast. Hy liep naar een steiger, waar een aantal arbeiders werkten. Deze steiger zakte door, zoodat 7 arbeiders neer stortten. Zy werden allen gewond, drie van hen zwaar. Door een omgewaaiden boom werd een persoon verder levensgevaarlyk gewona. Te Atzgersdorf bij Weenen brak een brand ZATERDAG 20 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin 12.00 Politieber. 12.15 Concert KRO-Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.45 Postduivenberichten 1.502.30 Gramofoonpl. 2.30—3.00 Vragenhalfuur- tje voor de jeugd 3.004.30 Kinderuurtje 4.455.45 Gramofoonpl.5.45 Esperanto- nieuwsberichten 6.00 De a.s. Esperanto- Landdag te Nijmegen 6.156.35 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart 6.35 7.00 Gramofoonpl. 7.00 E. Teilingen: Man and Superman" 7.30 Pater F. Esser. ..Zelfbeheersching in de Sportoefening 7.45 Politieber. 8.0011.00 Concert door het KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen m.m.v. Den Dré (Voordracht) 11.0012.00 Vroolijke Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiek o.l.v. G. Kleerekoper 8.00 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA- septet o.l.v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2 40 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 3.30 Vervol' concert 4.005.00 Slot Concert 5.35 Vocaal concert door een Klein Koor „De Stem des Volks" o.l.v. A. Krelage Jr. 6.00 Vervolg koor- coxicert. 6.30 Gramofoonpl. 7.15 Orgel spel door Joh. Jong. 7.35 Vervolg orgel spel. 8.00 Concert VARA-orkest oi.v. H. de Groot 9.20 Vervolg concert 9.50 Zang en piano resp. door Max Dekker en Joh. Jong 10.00 Vaz Diaz 1010 Ver volg zang en piano 10 20 Slotconcert 11.0012 00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 1.202.20 Orkest concert 3.50 Concert. Militair Orkest, A. Lilley (sopraan) 5.05 Orgelspel door R. Foort 5.35 Kinderuurtje 6.20 Zang door Joan Coxon (sopraan) 6.35 Berich ten 6.55 Zang door Anne Thurston en Sumner Austin 7.20 Lezing 7.35 Lezing 7.50 Concert. Koor, orkest en solisten 9.20 Berichten 9 35 Berichten 9.40 Lezing 10.10 „Portland Cement", van Ch. Brewer. Koor, orkest, Clapham en Dwyer 11.0012.00 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Orkestconcert 2.503.20 Gramofoonpl. 3.505.50 Orkestconcert. Omroeporkest en solist 8.209.20 Concert omroeporkest 9.5010.10 Pianoconcert 10.2511.25 Concert solist 11.2512.25 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gramofoonpl. 10.3511 05 Gramofoonpl. 12.2012.55 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert en solist 2.553 45 Gra mofoonplaten 5.206.10 Orkestconcert, solisten 6.106.40 Dansmuziek 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.50 Nacht concert 11.501.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. en 338.2 M. 508.5 M. 5.20 Concert 6.05 Concert omroepor kest 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Concert omroeporkest 9.25 Cabaret. ZEESEN 1635 M. 7.00—7.50 Gramo foonplaten 10.552.20 Lezingen en Be richten 2.203.20 Gramofoonpl. 3.20 4.50 Lezingen 4.505.50 Concert 5.50 8.20 Lezingen 8.20 Zangwedstryden uit München 10.20 Berichten en daarna tot 12,50 Dansmuziek. uit, die door den storm snel om zich heen greep. Drie woonhuizen stonden spoedig In brand. Een huis brandde tot den grond toe af. Een arbeider werd hierby levensgevaar lijk gewond. De 21-jarige metselaar Hans Ruppert, is door het gerechtshof te Neuren berg, wegens moord op de 18-jarige arbeid ster Kaethe Bertl ter dood en tot levens lang verlies van eer veroordeeld. In een voorstadje van Dresden liepen twee tramwagens met zoo groote kracht op elkaar, dat zij door twee motor wagens van elkaar moesten worden getrok ken. Er werden by de botsing 17 personen ge wond; van wie vier zwaar. PARIJS 1898 Trekking van 5 Juni 1931 No. 413.339 met 200.000 frs., no. 369.067 met 50.000 frs., no. 92.490, no. 251.182, no. 568.123 en no. 649.376 elk met 10.000 frs., nos. 199.823, 278.992, 297.666 en 586.742 elk met 5000 frs. De 40 volgende nos. elk met 1000 frs. 20.055 24.101 26.875 73-517 76566 91.991 99.462 109,915 116.728 120.535 134.687 142.932 192.366 196.389 221.045 237-571 255 466 268 525 269 424 292 488 299 686 303 421 313 762 384 498 428 980 443 896 479 738 484 608 507 916 530 718 555 796 595 196 600 421 633 102 647 691 649 898 677 437 678 005 684 985 691 839 2. Zeven a acht weken verblijf in Engeland waren voldoende geweest, om al myn hoop den bodem in te slaan. Ik veronderstel, dat Engelsche zakenlui van nature voorzichtig zijn en daarom van een vreemdeling alle mogelijke officieele inlichtingen betreffende zijn verleden verlangen, alvorens zy aan zijn beweringen eenige waarde hechten. Nu mijn verleden, hoe interessant ook voor mijzelf, was van een te veel bewogen aard geweest, om vertrouwen in te boezemen by kapita listen, wier levenskringetje zich niet verder uitstrekte dan Lombardstreet en laten wy zeggen, Maidenhead. Hoe het ook zij; mijn reis was een mis lukking en, zooals ik Billy had verteld, wa ren myn middelen tot den laatsten penning uitgeput, zonder dat ik een stap verder was gekomen, dan toen ik begonnen was. Ik was over de mislukking niet verdrietig. Mijn rus teloos leven had mij zeer ongeschikt ge maakt voor de eentonige eerbiedwaardighe den van Londen en ik was begonnen de straten, de menschen en werkelyk alles om mij heen met een vreeselyken steeds aan- groeienden weerzin te beschouwen, 't Is waar, dat New-York even onaangenaam of mis schien nog erger zou zijn, maar ik had geen plan, om lang in die hel van oorverdoovend geraas te blijven. In de eerste plaats zouden mijn geldmiddelen het niet veroorloofd heb ben en bovendien begon my die woeste jacht naar weelde te hinderen. Als ik binnen en kele dagen een sympathiek kapitalist zou vinden, nu dan was het goed anders zou ik mijn hoofd niet verder over de zaak breken. Laat het goud dan maar liggen waar het is, tot een reiziger het vindt, die beter in staat is dan ik, om het te exploiteeren. Het leven is ten slotte toch hoofdzaak en ik was niet voornemens mijn tyd te verknoeien met wachten voor kantoordeuren, conferenties, te houden met rijke, welgedane heeren in rok, terwyl de geheele wereld met al haar vroo- lykheid en avonturen voor mij lag. Toen ik onder een lantaren stilhield en over den kaaimuur leunde, staarde ik naar de lichten van een kleine stoomboot, die snel de Theems afvoer. Er maakte zich een wilei verlangen van mij meester, om deze ver stikkende atmosfeer van zoogenaamde be schaving te ontvluchten. Het scheen mij toe, of ik den smaak van het zoute zeewater op myn lippen proefde en wederom den warmen zachten ademtocht van de open Pampa rook. Myn hart sloeg sneller en harder en onwillekeurig neuriede ik een bekend Zuid- Amerikaansch liedje van zee en zon en vlak ten en avonturen. Ja, dat was het, waaraan ik behoefte had en bovenal het ruwe leven met zijn vroo- lijkheid en zorgen, ver weg van deze adem benemende straten, waar het menschenhart ingebeeld en kouder wordt. Ik trok myn ar men terug en haalde diep adem. „Mijn God!" mompelde ik half luid, „ik heb hier voor altyd genoeg van!" „Ik feliciteer u," klonk een stem. Ik heb mijn zenuwen tamelyk goed onder bedwang, maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik bij dat onverwachte antwoord een schok kreeg. Toen ik my omdraaide stond ik tegenover een groot, breedgeschouderd man, zyn avondcostuum half zichtbaar on der een lange, gele overjas. Een oogenblik kwam zijn voorkomen mij eigenaardig be kend voor en ik staarde hem verbaasd aan, terwijl ik mij trachtte te herinneren, waar ik hem al meer gezien kon hebben. Toen opeens drong de werkelykheid in haar volle klaarheid tot my door. „Allemachtig!" zei ik, „is u een spiegel?" Behalve zijn kleeding was de man mijn volmaakt evenbeeld. Hy glimlachte op eigenaardige wyze; al leen maar door een licht krullen van zijn lippen, doch de koude blauwe oogen, die elk détail van my in zich opnamen, verhelder den of verwijdden zich niet. „Een hoogst merkwaardige gelykenis," sprak hy rustig: „ik wist niet, dat ik er zoo goed uitzag." Ik maakte een buiging. „En ik heb nooit geweten, dat ik zoo keurig gekle«d was," antwoordde ik op half schertsenden toon. „Zelfs onze stemmen," mompelde hy. „Wie was die gek, die durfde beweren, dat er geen mirakelen meer gebeuren?" Ik schudde mijn hoofd. „De gelykenis schynt ook in wederzydsche onbekendheid te bestaan," zei ik. Er volgden eenige oogenblikken van stilte, gedurende welke wy elkaar met dezelfde openhartige nieuwsgierigheid en belangstel ling opnamen. Toen haalde hij een fijn gouden kaartjesétui uit zyn zak. „Myn naam is Stuart Northcote; misschien heeft u dien wel eens meer gehoord," sprak hij, terwijl hy mij een kaartje overhandigde. Ik geloof niet, dat ik myn verrassing deed blijken, ofschoon de hemel weet, hoe groot die was. Evenals bijna iedereen in Londen, had ik natuurlijk van Stuart Northcote gehoord. Trouwens, ik zou dat moeilyk hebben kun nen ontkennen, aangezien alle kranten vol gestaan hadden van zyn weelde en rykdom, sinds hij op geheimzinnige wyze in het begin van het .season" als uit de lucht was komen vallen en het paleis van Lord Lammersfield in Park-Lane had gehuurd. Ik nam echter zyn kaarsje zonder eenig blyk van emotie aan, alsof het ontmoeten van millionnairs dagelyksch werk voor my was. ,Myn eigen naam is John Burton", zei ik. „Een visitekaartjesétui behoort op het oogenblik niet tot mijn inventaris." Hy boog. „Nu mijnheer Burton", begon hy, als met zichzelf overleggend, „aangezien het toeval ons op deze wyze by elkaar heeft ge bracht, zou het jammer zijn als wij niet na der met elkaar kennis maakten. Als u niet gepresseerd is, hij hield even op zou u mij misschien wel het genoegen willen doen met mij te gaan soupeeren." Ik weet niet, wat het was ik denk iets in zijn stem maar hoe het ook zij, het klonk mij of hy vreeselijk verlangend was, dat ik zijn uitnoodiging zou aannemen. Ik wilde hem echter op de proef stellen. ,,'t Is zeer vriendelyk van u", zei ik met een glimlachje, „maar ik heb zoo juist ge dineerd." Hy weerde mijn bezwaar met een handbe weging af. „Nu, een flesch wijn dan. Ten slotte ontmoet men toch niet iederen dag zyn dubbelganger." Hy wenkte een juist voorbijrijdende taxi. Toen het voertuig naar ons omzwenkte, schoot een der menschelijke wrakken op de taxi toe, alsof hij de deur voor ons wilde openen. Ik keek juist op dat oogenblik naar Northcote en ik stond verbaasd van de plot selinge verandering, welke bij hem plaats greep. Hy zag er uit als iemand, wien een vreeseiyk gevaar boven het hoofd hangt. Bliksemsnel gleed zyn hand in zijn zyzak met een gebaar, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. „Pak je weg", zei hij ruw. De landlooper, verwonderd door den toon waarop hy sprak, bleef plotseling in het schijnsel van het electrisch licht stilstaan. „Neem mij niet kwalijk, meneer", teemde hij, „ik wilde alleen maar de deur voor u open doen, meneer". De koude blauwe oogen vestigden zich een oogenblik nauwkeurig onderzoekend op het individu. „O, dat is goed, vriend", sprak hij met ge heel andere stem, hier". Hy wierp een halve kroon op het trot toir en de verraste landlooper bukte zich, om het geldstuk op te rapen. Terwijl hij dit deed, stapte Northcote vooruit en hield het portier voor mij open. „Wil u maar instappen, mijnheer Burton", sprak hij en terwyl ik plaats nam, hoorde ik hem tot den chauffeur zeggen: „Restau rant Milan." Daarna stapte ook hij in en sloeg het portier achter zich dicht. Toen wij wegreden zag ik het bleeke ge laat van den landlooper, die buiten het schijnsel van het licht stond en ons na staarde. Northcote had vermoedelyk be merkt, dat zijn opwinding my niet was ont gaan, want hij lachte gedwongen. „Ik heb een hekel aan die kerels", sprak hij, ,,'t Is eigenlijk dwaasheid men moet eigenlijk medelijden met die arme drommels hebben maar ik weet niet waarom, doch ik kan het niet hebben, dat zij in mijn nabijheid komen." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9