f 3000.- f 750.- f 250.- 1125.- f50.- f40.- W.J.B.v. LIEMT Y Ter ernstige overweging* den bovensten Candidaat van lijst ZIJ, GRATIS KATHOLIEKEN! STEMT 24 JUNI a.s. Nieuwe Haarlemsche Courant BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 19 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17796 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE PRIJZEN VAN HET RUSSISCH GRAAN 9° so s, I V Wat niet te vreezen is Aan mijn geloof'sgenooten Verduistering door een postbeambte Heropening van het getuigenverhoor Alieen het hokje vóór den naam VAN LIEMT rood maken Een Anti-Dumpingswet in voorbereiding De weder-opbouw van Midden-Europa Besprekingen over de instelling eener studiecommissie De ramp van „De Noordpool' Ernstig verkeersongeval op de Amsterdamschevaart Op de jacht uitgegleden D, nieuwe Spaansche Grondwet Wat zij inhoudt Jubileum A. Machielsen VOORNAAMSTE cJCIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem die zich thans op de abonneeren ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. Telegrafisch Weerbericht De Oost-moesson Vliegtuig in brand gevlogen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 6970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger hij een breuk van been of arm bij verlies **an *n anderen vinger Hét is niet om er op door te blijven borduren, maar om de kwestie van alle kanten te bezien, dat wij nog eens te rugkomen op den invoer van het Rus sisch graan. Wij hebben de cijfers, die wij de vo rige week reeds publiceerden, nog eens nauwkeurig bekeken en ze vergeleken met de waarden, die er naast staan aangegeven in de berichten van de sta tistiek. Uit een narekening van een en ander hebben wij geleerd, dat de prijs van de tarwe in de eerste helft van 1930 ge middeld 108.70 Gld. per ton bedroeg. Van de 312.000 ton, die in totaal werden in gevoerd, kwamen er nog geen 10.000 uit Rusland. Op den gemiddelden prijs kan de dumping van dit land dus maar weinig hebben uitgeoefend. Wij hebben voor den tijd daarna per maand nagegaan den gemiddelden prijs van het Russische graan en den gemid delden prijs van den invoer uit alle andere landen tezamen. Ziehier onze resultaten: Waarde per Waarde per ton van den ton van den tarwe-invoer tarwe-invoer uit Rusland ■uit andere Maand: in Guldens landen in 1930 Guldens Juli 92.89 93.02 Aug. 91.59 94.18 Sept. I 82.65 87.87 Oct. - 67.96 78.84 Nov. - 65.22 74.40 Dec. 59.19 68.34 1931 Jan. 55.33 66.20 Febr. 50.64 68.12 Maart 47.88 64.57 April 50.81 62.80 Om de duidelijkheid van deze cijfers te verhoogen, hebben wij ze op een klein grafiekje overgebracht, waaruit met één oogopslag de dumpingprijzen van de Sovjets in het oog vallen. rusland G-0 •ANDERE IAND6N 3o Wo V 1 1 W. - '7 Jou »\x, sen. oa. not. otu. yt» ft» hfi m 19S0 19Ï1 Wij voegen hierbij geen commentaar meer. Het is klaarblijkelijk, dat Rusland met zijn prijzen vér onder die van an dere landen blijft. Rest nog de vraag, of het ook blijft beneden zijn eigen kostprijzen. Hoewel het zeer moeilijk is, hierover gegevens te verkrijgen, willen wij toch trachten binnenkort met de cijfers in de hand aan te toonen, dat Litwinoff loog, toen hij in Genève verklaarde, dat zijn land geen politiek van dumping voerde. Doch hierover later. Nog iets anders blijkt duidelijk uit de statistiek. Rusland heeft er blijkbaar belang bij steeds beneden de prijzen der anderen te blijven. Waar zit dat belang? Het is er Rusland niet alleen om te doen, op deze wijze politiek of ekono- misch de „kapitalistische staten" te beïnvloeden en te benadeelen; het is Rusland ook om g0ld te doen, om véél geld. De vervulling van het vijfjarenplan kost enorm veel. De meeste machines moeten uit het buitenland komen. Voor buitenlandsche arbeiders en ingenieurs moeten millioenen worden betaald in srouden dollars. Rusland móet geld heb ben. En daar moet een volk voor honger lijden. De moord te Den Haag De verdachte blüft ontkennen De 28-jarige chauffeur D. P., die ver dacht wordt Maandagavond j.l. den 33- jarigen chauffeur H. N. in de Wagenstraat te Den Haag met een dolkmes te hebben doodgestoken, is hedenochtend naar het Huis van Bewaring overgebracht en ter be schikking der Justitie gesteld. P. blijft volharden bij zijn bewering, dat hij ziel; niets weet te herinneren van het geen Maandagavond met hem is voorgeval len. Het mes is nog niet gevonden, maar wel zijn de getuigenverklaringen vermeerderd, welke voor P. bezwarend zijn. Het is een algemeen voorkomend ver schijnsel, dat de verkiezing van den Ge meenteraad zelfs meer belangstelling heeft, dan die voor de Tweede Kamer en stellig veel meer dan die voor Provinciale Staten. Zulks ligt ook wel eenigszins voor de hand. Het gemeentelijk apparaat is in elk geval toch nog iets beter te overzien, dan dat van de grootere lichamen en de ge meentelijke bemoeiing grijpt ook meer di rect en daarom meer zichtbaar in het leven der burgers. Vandaar dan ook, dat op plaatsen waar geen beginselstrijd behoeft te worden ge streden, de belangstelling voor de Gemeente raadsverkiezing vaak nog buitengewoon groot is. ,En nu moge dat op zulke plaatsen wel licht een nadeel zijn, omdat soms te veel het persoonlijk element of bijkomstige za ken op den voorgrond treden, voor de groo tere plaatsen is deze belangstelling zonder twijfel een voordeel. Zeker, ook de strijd bij de Gemeenteraads verkiezing is in wezen slechts een strijd om beginselen. Ook bij het besturen van de Ge meente gaat het er om door welke beginse len zij, die daarvoor worden gekozen, geleid worden; maar hoe zich dat in de nraktijk voltrekt is uiteraard beter waarneembaar dan bij Provincie of Rijk. Beter; want het zal duidelijk zijn, dat men ook bij het besturen der Gemeente niet alles kan beoordeelen; dat men in elk ge val niet alleen heeft te letten op wat ver richt is, op de daden die gesteld zijn, maar, dat men ook rekening moet houden met dien bijna onzichtbaren factor, n.l. op wat voor komen is. En dan is er geen twijfel, dat de sterke positie van onze R. K. raadsfractie op den gang van zaken van grooten invloed is geweest ep dat haar invloed ten goede zal stijgen, naarmate zij meer versterkt uit de zen stembusstrijd te voorschijn treedt. Men versta mij niet verkeerd: niet alleen om kwaad te voorkomen, maar vooral ook om practisch werk te kunnen verrichten, zooals zij in het verleden steeds gedaan heeft. Onze R. K. Staatspartij, steunend op de R. K. beginselen, biedt dan ook in de prak tijk de meeste waarborg, dat met de belan gen van de geheele bevolking zooveel moge lijk rekening wordt gehouden. Zij zal b.v. nooit kunnen berusten, indien een deel van onze burgers door werkloosheid tot pauperisme wordt gebracht, hetgeen in een crisistijd, als wij thans beleven, toch wel bijzondere aandacht verdient. Zij zal dus alle maatregelen, welke er toe kunnen leiden om die inzinking te voorkomen, met alle kracht doorstaan en steunen, zooals het ver leden alweer zeer duidelijk bewezen heeft. Evenmin kan zij, gedreven als zij wordt door onze R. K. beginselen, er in berusten, dat op het gebied der volkshuisvesting, onze groote gezinnen steeds meer in het gedrang zouden komen en zal zij er met alle kracht naar streven om ook voor de financieel wei nig draagkrachtige gezinnen een passende woning beschikbaar te krijgen voor een zoo- danigen prijs, dat daaivan practisch ook ge bruik kan worden gemaakt. Zij zal er naar streven en met kracht be vorderen, dat de gemeente voor naar perso neel zich een goed werkgeefster betoont, zon der nochtans in het ongerijmde te vervalien of de werkelijkheid uit het oog te verlie zen. Van den anderen kant, zal zij er voor wa ken, dat de gemeente ook voor meer draag- krachtigen bewoonbaar blijft en dus 'n beleid voorstaan, hetwelk de lasten niet te zeer boven die van andere gemeenten uit brengt, hetgeen ten slotte weer tot groot nadeel van de sociale voorzieningen zou lei den. Waar nu bij dat alles de juiste grens ligt, is uiteraard niet met volstrekte zekerheid aan te geven, maar wel kunnen we als vaststaand aannemen, dat ook te dien aan zien onze R. K Staatspartij het juiste punt zoo dicht mogelijk zal benaderen, wijl daar in plaats Is voor personen uit alle groepen der bevolking en er naar gestreefd wordt om vertrouwensmannen van de verschillende groepen naar de vertegenwoordigende li chamen af te vaardigen en de R. K. lijst voor onze gemeente is daarvan wel het meest doorslaand bewijs. Het is dan ook geen hol relaas, wanneer wij van onze R. K. Staatspartij zeggen, dat zü is de volkspartij bij uitnemendheid. Zij staat pal voor de rechten en nooden der economisch zwakkeren, zonder daarbij de belangen van andere groepen uit het oog te verliezen; dat is voor de zwakkeren echter geen nadeel, maar veeleer een voordeel, om dat het als een paal boven water staat, dat een verarmde gemeente haar sociale taak niet behoorlijk zou kunnen vervullen. Zoo zou ik kunnen doorgaan, maar ik mag slechts een „kort" artikeltje schrijven en zal het dus bij deze enkele aanhalingen laten. Hetgeen te gemakkelijker kgn, omdat het m.i. voor geen betwisting vatbaar is, het geen ik in den aanhef deed opmerken, n.l. dat het gevoerde gemeentebeleid voor een groot deel door de burgers kan worden be oordeeld en zij dus uit ervaring kunnen we ten van welke groote beteekenis het moet worden geacht, dat onze R. K. Raadsfractie haar sterke positie behoudt en zoo mogelijk zelfs versterkt uit dezen strijd te voorschijn komt. Dé&rop moet dan ook bij den a.s. stembus strijd ons oog gericht zijn. Het gaat er om, enze mooie beginselen steeds meer tot uit drukking te brengen; onze beginselen die algemeen welzijn tot doel hebben en juist daarom op bijzondere wijze op de bescher ming van de economisch zwakkeren gericht zijn. Ik kan mij dan ook moeilijk een R. K. kie zer indenken, die werkelijk kennis neemt van onze beginselen, die de practische toe- -issing daarvan heeft gevolgd en niet met olie overtuiging zijn stem zou uitbrengen op LIJST 5, de lijst van onze R. K. Staatspartij Maar 'wanneer, ondanks alles, er toch nog personen zouden zijn, die zoo weinig Ka tholiek besef en politiek doorzicht zouden toonen, dat zij van onze tegenstanders Iets beters verwachten dan van eigen geloofs- of partij genooten, gekozen uit alle groepen van de bevolking van de arbeiders, behoeven wij zooiets volgens mijn vaste overtuiging niet te vreezen. In hun vak- en standsorganisatie hebben zij dat wel voldoende leeren onder scheiden. Daarom herhaal Ik, wat ik reeds zoo vaak geschreven en gezegd heb: Een R. K. ar beider stemt Roomsch, stemt thans lijst 5, dèt. staat vèst. Het ontstellende bericht in de dagbladen, dat de gemeenteraadsverkiezingen van gis teren een winst van niet minder dan 21 ze tels voor R. K. Dissidenten hebben opgeleverd, doet ons naar de pen grijpen om er nog eens met nadruk aan te herinneren, dat wij al leen verantwoord zijn door te stemmen op de lijst der R. K. STAATSPARTIJ. Ten bewijze daarvan zullen wij geen lan ge redeneering, zelfs heelemaal geen rede neering houden; wij volstaan met slechts twee citaten waarvan de kracht nog volko men onverzwakt bleef, al behooren zij die deze gaven, reeds tot onze groote dooden. Het eerste is de indrukwekkende verkla ring die pp den 2den Nederlandschen Katho liekendag, den 6en Juni 1922 te Nijmegen gehouden, Z. H. E. Mgr. H. van de Wete ring, Aartsbisschop van Utrecht, namens het Doorluchtig Episcopaat van Nederland heeft afgelegd. Zij luidde aldus: „Het Doorluchtig Episcopaat acht zich „verplicht een pijnlijke verklaring af te leg- „gen. Aanvankelijk was mijn plan geen en- „kel woord te reppen van de betreurens waardige splitsing der Katholieken in twee „partijen. Nu mij echter dezer dagen is mee gedeeld, dat o a. in Friesland door een pro pagandist van de Nieuwe Katholieke Par- „tij aan de menschen is gezegd: „Het Epis copaat voelt er veel voor, het bleef toch „alles katholiek", nu acht ik mij verplicht na „overleg met de Hoogwaardige Bisschoppen „hier openlijk te verklaren, dat het Door luchtig Episcopaat de splitsing der Katho lieken in twee partijen diep betreurt. „Meer nog. Ook het Vaticaan betreurt die „scheuring en, zooals de H. Vader mij zelf „verklaarde, had de ondervinding, o.a. in „Polen, Hem geleerd, dat verdeeldheid on- „der de Katholieken steeds een ramp was „voor de katholieke belangen en dat Hij nog „nooit een goed gevolg van verdeeldheid had „gezien. „Ik wensch hieraan toe te voegen, dat wp „gelooven aan de- eerlijke bedoelingen waar mede de actie is begonnen, maar tot een „afscheiding had het nooit mogen komen. „Wij vertrouwen, dat na deze verklaring „alle Katholieken, mannen en vrouwen, op „de officieele lijst der Katholieke Staatspartij „hun stem zullen uitbrengen." Het tweede citaat is van Paus Leo XIH uit de Encycliek „Graves de communi re", over de christelijke democratie: „God heeft behagen In de gezindheid van „hen die, met achterstelling van eigen mee ting, naar de kerkelijke Overheid bij haar bevelen luisteren als naar HEM ZELF; hun „staat Hy gaarne bij, zelfs als zij moeilijke „dingen ondernemen en Hij pleegt wat zij „begonnen hebben, welwillend tot een goed .„einde te brengen." Propagandisten, knipt dit stukje uit en biedt het dengenen die gi; bezoekt ter ernstige overweging aan; geldt het niet voor hen zelf, zij kunnen er ongetwijfeld in hun om geving nut mee doen. Verstandigen zullen zonder meer wel inzien, dat wat gold voor de Nieuwe Katholieke Partij in 1922, nog geldt voor de R. K. Volkspartij in 1931; dat de wensch der Kerkelijke Overheid voor den Katholiek is als een bevel; dat de door Paus Leo XIII beloofde zegen Gods in geen tijd zoo noodzakelijk is als In dezen. ALPHONS STEGER, Algemeen Voorzitter der R. K. Propagandaclub. 18 Juni 1931. In den nacht van 10 op 11 September 1930 werd uit een postzak op het postkantoor te Haarlem een viertal brieven met geldswaar den vermist. Uit een brief aan de Boeren leenbank te Hoofddorp werden vijftien bil jetten van f 1000, benevens eenige effecten vermist. Eenige dagen later werd de hulpbesteller J. D. te Haarlem gearresteerd. Hij bekende den diefstal te hebben gepleegd, doch niet 15 maar 14 biljetten van f 1000 te hebben aangetroffen in den brief. De effecten had hij verscheurd. De Rechtbank te Haarlem veroordeelde den man tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van een deel der voorloopige hech tenis. In hooger beroep eischte de Procureur- Generaal een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Bij interlocutoir vonnis van 2 Juni be paalde het Hof, dat het onderzoek niet volle dig was geweest. Gisteren werd een nader getuigenverhoor gehouden. Get. Slinger verklaarde, op 10 September een brief met f 900 naar Hoofddorp te heb ben gestuurd, de brief was nooit aangeko men. Een expediteur van de Twentsche Bank verklaarde ook een brief met geldswaarden te hebben verzonden. Ook dit geld was niet aangekomen. De procureur-generaal, mr. Van Harinx- ma thoe Slooten, persisteerde bij zijn eisch: 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Dijk, beriep zich op zijn reeds gehouden pleidooi en drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling, subs, gedeeltelijk voorwaardelijk, gedeeltelijk onvoorwaardelijk. Arrest 30 Juni. De DO-X te Bahia gedaald Tusschenlanding bij Macio De DO-X is gisteren om half negen op het Lago Grande nabij Macio, op ongeveer 500 K.M. afstand van Natal, gedaald om zich te voorzien van nieuwe brandstof. Om 10.09 is de vliegboot opnieuw opgestegen voor haar verderen tocht naar Bahia, waar zij om 12,55 is aapgg&onaen. Bij den Raad van State Uit betrouwbare bron verneemt de „Msb.", dat de Regeering een anti-dumpingswet ln gereedheid heeft gebracht. Het legislatiel ontwerp, dat de Regeering de bevoegdheid geeft in evidente gevallen van dumping af- weermaatregelen te treffen, zou zich reeas voor het vereischte onderzoek bij den Raad van State bevinden. Naar het blad verder ter oore kwam, heeft de commissie voor economische politiek zien op drie stemmen na tegen het wetsontwerp verklaard. Niettegenstaande dit votum heeft Minis ter Verschuur toch doorgezet en wil hij zijn voorstel aan het oordeel der Volksvertegen woordiging onderwerpen. Naar de „Matin" weet te melden, heeft Donderdagavond ln het Fransche ministerie van financiën een bespreking plaats gehad tusschen de ministers Flandin en Rollin en een aantal vertegenwoordigers van Fransche financieele en economische kringen. Deze bespreking duurde een uur. Bij de besprekingen is men weer gekomen op het denkbeeld van de vorming van een studiecommissie, die zich naar Midden-Eu ropa zou begeven. De vertegenwoordigers van financieele en economische kringen hebben den minister van financiën medegedeeld, on der welke omstandigheden en op welke voorwaarden zij bereid zijn de kwestie van den weder-opbouw van Midden-Europa bin nen het te Genève voorgestelde algemeene plan te bestudeeren. In den loop der besprekingen is men het over het beginsel van de vorming van een deskundige delegatie eens gewerden, welke delegatie ter plaatse de economische moge lijkheden zou onderzoeken. Woensdagavond a.s. zal in het ministerie van handel een nieuwe bespreking plaats vinden; Het „Petit Journal" meent te weten, dat deze besprekingen in de eerste plaats be trekking hebben op een steunactie voor Oos tenrijk. Het lijk van het laatste slachtoffer gevonden Van den heer Koster te IJmuiden ont ving de heer Dommisse, burgemeester van Maassluis, voorzitter van het landelijk co mité inzake de overbrenging der omgeko men bemanning van de Noordpool, namens den vice-consul, te Aberdeen, de mededee- ling dat ook het lijk van den nog ontbre- kenden schepeling W. Gravemaker, in het schip is teruggevonden. Onmiddellijk heeft de burgemeester zich verstaan met de directie van de Batavier- lijn te Rotterdam, die zich bereid verklaard heeft dit transport den lsten Juli a.s. van uit Aberdeen naar Rotterdam te doen plaats hebben. Maatregelen worden getroffen voor ver dere overbrenging naar IJmuiden. Motorrijder gedood Hedenmorgen heeft op de Amsterdamsche vaart een ernstig ongeval plaats gehad. De 34-jarige P. de Jong, wonende Ruysch- daelstraat te IJmuiden reed op een motor fiets op de Amsterdamschevaart in de rich ting Amsterdam. Uit de richting Amsterdam kwam een vrachtauto. De bestuurder wilde de J. F. Helmerstraat inrijden en stopte om den motorrijder voor te laten gaan. De motorrijder wilde hier echter geen ge bruik van maken en hield it) en ging achter den vrachtauto langs. De vrachtauto reed toen weer naar voren. Door het langzame rijden had de motor rijder een slingerenden gang gekregen. Hij werd aan de achterzijde aangereden en over reden door een anderen auto die uit Am sterdam kwam. De man werd ernstig gewond en bloedde uit mond en neus. Het slachtoffer is naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd en is daar aan de beko men wonden overleden. Door een schot uit eigen geweer gedood De heer C. Hoogland, administrateur van de onderneming Pagger Koenoeng, ge legen in de provincie Oost-Java, residentie Djember, afd. Banjoewangi, district Gen- teng, onderdistript Glenmore, en toebehoo- rende aan de N.V. Rubber Cultuur Mij. Gendeng Lemboe te Deventer, is op jacht zijnde uitgegleden, waardoor zijn geweer af ging. Hij werd in het hoofd getroffen en was op slag:dood. De commissie, welke door de regeering werd ingesteld voor het opstellen eener nieuwe grondwet, Is met haar werkzaamheden ge reed gekomen. Het ontwerp huldigt het denkbeeld dat de staat een eenheid vormt, maar aan enkele gebieden wordt economi sche autonomie toegekend. Het voorziet een tweekamer-stelsel, maar een daarvan, de Senaat, krijgt slechts be perkte wetgevende bevoegdheid. De positie van het staatshoofd is vrijwel gelijk aan die der Fransche Republiek. Er wordt voorzien in scheiding van Kerk en Staat. Het kiesrecht zal zijn gelijk en al gemeen, maar wordt alleen toegekend aan mannen. De uitwijzing van Kardinaal Segura In een brief aan Kardinaal Segura zegt Alcala Zamora, dat de regeering het be treurt, met hem niet dezelfde betrekkingen als met de overige Spaansche geestelijkheid te kunnen "onderhouden. De president zegt verder, dat hij den Kar dinaal verzoekt dit tweede verblijf buitens lands als vrijwillig te beschouwen voor het heil van alle Spanjaarden en der Kerk. Gisteren herdacht de heer A. Machielsen, opzichter bij den Dienst van Hout en Plant soenen, den dag, dat hii vóór 25 jaar ln gemeentedienst trad. Om elf uur had de huldiging in de Stad« F '~?n plaats. De jubilaris met zijn vrouw, temidden van de collega's e.a. Het drama te Bilthoven in hooger beroep voor het Amsterdamsch Gerechtshof. (blz. 1. lste blad) Een anti-dumpingswet in voorbereiding... (blz. 1, lste blad) Besprekingen over de vorming van een studiecommissie voor steunverleening aan Midden-Europa. (blz. 1, lste blad) 17 Juli zullen MacDonald en Henderson een bezoek aan Berlijn brengen. (blz. 1, 3de blad) Vertrouwensvotum in de Belgische kamer aangenomen. (blz. 1. 3de blad) Mellon's conferentie te Londen. (blz. 1, 3de blad) De ministercrisis in Oostenrijk. Dr. Ender niet geslaagd in zijn pogingen tot vorming van een kabinet. (blz. 1, 3de blad) De uitvoering der Tarwewet in de Tweede Kamer. (blz. 2. 3de blad) De Koninklijke Familie te Parüs. (blz. z, 3de blad) Slotzitting der Internationale arbetdscon- ferentie. De arbeidstijd in de kolenmijnen. (blz. 2, 3de blad) f Barometerstand 9 uur vat: 762, stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om; 9.53. Directie N. H. Courant Hoogste barometerstand 765.1 te Weenen. Laagste barometerstand 745.6 te Röst. Verwachting: Aanvankelijk matige, tijde lijk afnemende, Zuid-Oostelijke tot Zuidelij ken, later ruimende en toenemende wind, zwaar bewolkt en betrokken. Aanvankelijk waarschijnlijk eenige regen. Later koeler. Storm waarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt heden morgen om 10.15 uur aan alle posten: Attentiesein neer! Twee prauwen verloren gegaan Gistermorgen moesten tengevolge van den zwaren Oost-moesson de visschers naar de haven van Pekalongan vluchten. Twee booten sloegen om. De bemanning werd gered, doch de prauwen gingen verloren. De ter reede liggende schepen kunnen voorloopig niet laden. Twee vrouwen omgekomen. Twee vrouwen, onder wie de bekende vrouwelijke piloot miss Obrien, hebben gister avond bij Londen den dood gevonden. Kort nadat het vliegtuig, waarin de belde vrouwen hadden plaats genomen, was opge stegen, raakte het door tot nu toe onbe kende oorzaak ln brand. Het stortte naar beneden en ging geheel in vlammen op. Door de geweldige hitte was het personeel van het vliegveld niet in staat hulp te bieden. Van het vliegtuig bleef niets over. De twee verbrande en geheel onherkenbare lijken werden naderhand geborgen. Ooggetuigen verklaren, dat na een slech ten start, op ongeveer 30 M. hoogte, een ontploffing heeft plaats gehad, waarna het vüfitv'? in vlammen gehuld, op den aard bei cn Viel. De hitte was zoo groot, dat men geen hulp kon verleenen. De aviatrice Obrien had reeds ln 1928 bij een vliegoQgeyal eeP been-.verloren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1