EEN JUBILEUM VAN DEN ONTDEKKER VAN TROJE GEMEENTERAAD van BLOEMENDAAL TWEEDE BLAD VRIJDAG 19 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 Heinrich Schliemann kwam 90 jaar geleden in ons land Woningbouw door „St. Jozef" De onbewoon baarverklaring van een perceel De moeilijk heid bij de Oranje Nassaulaan STADSNIEUWS VAN ONZE RECHTBANK KUNST EN KENNIS SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL WIELRENNEN CRICKET Cricketters tegen tennissers WATERPOLO Haarlem-A. Z. HONKBAL Programma-overzicht ATHLETIEK Schaal 1:1500 i ir i, a. Won rog. 3.West toren. 4. Odeion. 5. Hoofdzaal v. d. vorst 6. Zuid. toren 7. Noord Oost toren roeiers Zeer oude laag. Praehist. Mykenische (Troje v. Homeros). Grieksche laag Romeinsche Niet uitgegraven. Het is dit jaar juist 90 jaar geleden, dat Schliemann, de ontdekker van het oude Troje, zich noodgedwongen in ons land en wel te Amsterdam vestigde. Reeds binnen een eeuw is deze groote figuur in ons land echter in het vergeetboek geraakt. Weinig weet men meer van den ijze ren wil, dien deze eenvoudige jongen moest ontwikkelen, om die groote kenner der klassieke geschiedenis te worden, aie hij thans in de oogen der geheele wetenschappe lijke wereld is. Schliemann werd geboren in Mecklenburg als zoon van een verarmd predikant. Het lot dwong hem op jeugdigen leeftijd met geringe ontwikkeling in zijn eigen onderhoud te voorzien. Ongeveer 14 jaar oud, als leerjongen in een drogisterij, ontwaakte in hem door lectuur, welke hem toevallig in handen kwam, de groote belang stelling voor de oude Grieksche geschiedenis, die een stempel op zijn geheele leven zou drukken. Geboren autodidact, die hij was, maakte hij zich in enkele jaren de kennis van Grieksch en Latijn meester. Zijn studie bracht hem in aanraking met de Ilias van Homerus, het wereldberoemde Grieksche meesterwerk. De beschrijving van de verwoesting van Troje sprak tot zijn verbeelding. Hij kreeg de stel lige overtuiging, dat dit epos meer was dan een dichterlijke overlevering, deze bloeiende stad moest werkelijk bestaan hebben en hij zou haar terug vinden. Zijn verdere loopbaan was slechts een voorbereiding tot zijn levens werk, zijn groot ideaal de overblijfselen van het oude Troje terug te vinden. Zijn gezond heidstoestand dwong hem, nauwelijks 20 jaren oud, om een beroep in de buitenlucht te kiezen. Volkomen berooid neemt hij in 1841 dienst op een zeiler, bestemd voor Venezuela. Zijn geheele uitrusting bestond uit een wollen deken, waarvoor hij zijn jas nog had moeten verkoopen. Doch ook dit weinige zou hij nog verspelen. Zijn schip raakt in een hevigen storm en vergaat nabij Texel op de beruchte Eierlandsche Gronden. Met moeite wordt de bemanning gered. Via Enkhuizen kwam Schliemann bedelende in Amsterdam aan, waar hij dank zij den Duitschen consul, 4je zijn vader gekend had, in dienst kon treden op het kantoor van de firma Quien, Thans breken zijn meest vruchtbare jaren aan. Hij leeft op een scha mele zolderkamer op het Singel te Amster dam en besteedt zijn geheele inkomen aan Zijn studie. Bij al zijn boodschappen draagt hij steeds een studieboek bij zich en ieder oogenblik, dat hij wachten moet op post kantoor of banken, wordt benut, om zich verder in de klassieke talen te bekwamen. Zijn ijver blijft niet onopgemerkthij maakt promotie, doch eerst 24 jaren later slaagt hij erin, zich finantieel onafhankelijk te maken, zoodat hij zijn ideaal, het oude Troje op te sporen, kan gaan volgen. Reeds den eersten dag na zijn aankomst op de Trojaansche vlakte in 1865 bleek hem, dat hier het oude Troje nooit gelegen kon hebben. De aan dachtige bestudeering der oude heldendich ten, die hij in volvoering op dezen klassieken bodem declameert, opende hem de oogen. Menig detail, in de zangen genoemd, ontbrak hier. In de nabijheid van de Menderek, een traag stroomende rivier, vond hij een om geving, die overeenstemde met zijn ver wachtingen. Trots alle bespottingen van de bewoners gaat hij in deze omgeving graven, het geloof in Homerus schonk hem den moed om tot zeer groote diepte door te zoeken. Wonende in een leemen hutje, leidde hij persoonlijk de onervaren arbeiders, die hier te krijgen waren. Eindelijk stuitte men bij het graven op een breede steenmassa, waartusschen men vele urnen en metalen sieraden vond. Ten koste van zware inspanning en vele ontberingen slaagde men erin de resten van een oude stad bloot te leggen, die uit alles bleek het zoo roemrijk bezongen Troje te zijn. Thans is het 65 jaar geleden, dat hij de poort van de oude burcht Ilium bloot kon leggen. Het brandpunt van den Trojaanschen oorlog, die 1184 jaar voor Chr. eindigae, kon hierdoor in origineelen staat hersteld worden. In 1890 maakte de dood een einde aan dit werkzame leven. In ons land is men hem echter vergeten, geen straat of plein in Am sterdam draagt zijn naam, die in de geheele werela zulk een grooten klank heeft. Donderdagmiddag vergaderde de gemeen teraad van Bioemendaal onder voorzitterschap van wethouder Laan, waarnemend burge meester. Afwezig de heeren De Clercq en Schulz. Regeling jaarwedden Bij schrijven van 5 Juni deelt de Commis saris der Koningin mede, dat bij den mi nister van Justitie in overweging is, om de jaarwedde van den commissaris van politie thans in maximum ƒ4550.bedragende, naaer te bepalen op 5000.in maximum. B. en W. stellen voor te berichten, dat de raad zich met gemelde salarisverhooging bolkomen vereenigen kan. Aldus besloten. Eervol ontslag Mej. J. W. C. Brinkman wordt eervol ontslag veneend als onderwijzeres aan school C. Suppl. begrooting Vastgesteld wordt de 7e suppletoire be grooting voor 1930. Benoeming Tot onderwijzer aan school C wordt be noemd K.W. van Beaumont, te Velsen. Verbetering taluds B. en W. stellen voor, een crediet van 7000.toe te staan, ter verbetering van de taluds langs de Leidschevaart. Het crediet wordt verleend. Verbreeding Bloemendaalscheweg/ B. en W. stellen voor, voor de verbreeding van den Bloemendaalscheweg voor den prijs van 10.per M2 aan te koopen van den heer H. H. Hagedoorn een stuk grono langs den Bloemendaalscheweg, groot 30 M2, en van den heer J. W. H. Holgen een stuk grond langs dienzelfden weg, groot 10 M2. Aldus besloten. Woningbouw „St. Jozef" Het Bestuur der Woningbouwvereeniging „St. Jozef" te Vogelenzang, heeft verzocht tegen een erfpachtscanon van 23.50 per woning voor den tijd van 51 jaren in erf pacht af te staan a. een bouwterrein, gelegen aan den Vo- gelenzangscheweg te Vogelenzang, ter op pervlakte van pl.m. 1750 M2 b. een' bouwterrein, gelegen aan de Leid schevaart te Vogelenzang, ter oppervlakte van pl.m. 440 M2 zulks om op die terreinen te stichten en te hebben respectievelijk 6 en 3 woningen. B. en W. meenen, dat door de tot stand- koming van een beperkt aantal arbeiders woningen in de wijk Vogelenzang ui een behoefte zal worden voorzien en dat tegen de beoogde erfpachtsuitgifte geen bezwaren bestaan Verder stellen zij voor, ten behoeve van de stichting van voornoemde 9 woningen aan de woningbouwvereeniging „St. Jozef" te Vogelenzang een voorschot onder hy pothecair verband te verleenen van 37.200 in maximum. De heer CASSéE vindt den erfpachts canon te laag. „Bloemendaal-Noord" moet 45-betalen. De VOORZITTER zet uiteen, dat de menschen van „Bloemendaal-Noord" wel den hoogen canon kunnen betalen die in Vogelenzang echter niet. Nu is die canon wel inderdaad laag, doch dit moest zoo zijn, omdat de huurprijs eigenlijk niet hooger mag worden dan 5.50. De lasten mogen voor de bewoners niet te hoog worden. Ko men er menschen te wonen, die meer kunnen betalen, dan wordt de huur wat hooger vastgesteld. De voorstellen van B. en W. worden aangenomen. Rekening-courant Voorgesteld wordt, aan te gaan een reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en tot belegging der saldi aldaar over te gaan. De heer LUDEN vindt het onbillijk en onredelijk van Ged. Staten, dat men van bankinstelling moet veranderen. Waarom moet men nu overgaan naar een kleine bank, al staat achter deze ook het Rijk Spr. zou eerst nog eens te dezer zake besprekingen willen voeren met de Amsterdamsche en de Twentsche Bank. De VOORZITTER merkt op, dat ge- eischt wordt, dat het geld volledig gedekt is. Dat is heel moeilijk en de gemeenten zijn van dien plicht vrijgesteld, als men de gelden deponeert bij de Bank voor Ned. Gemeenten. De heer NOORMAN zou over deze kwestie eerst het oordeel der Commissie van Financiën willen hooren. Het voorstel wordt aangehouden, om de Financieele Commissie te hooren. Pensioenbijdrage vakonderwijzers B. en W. stellen voor, op het adres d.d. 23 Februari 1931, van het R.K. Bestuur van het St. Jozefgesticht te Bioemendaal, hou dende verzoek, om alsnog aan dat bestuur te vergoeden de uitgaven wegens gestorte pensioensbijdrage voor de in zijn dienst werkzame vakonderwijzers der St. Theresia- school over het jaar 1927, voor zoover dit den dienst 1927 betreft, afwijzend te be schikken. Aldus besloten. Onderwijsvergoeding B. en W. stellen voor, de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, der L.O.-wet 1920 over 1926 voor de St Theresiaschool te Bioemendaal vast te stel len op f 863,68 Z2 en het door die school te weinig genotene a ƒ63,68 alsnog uit te keeren Aldus besloten Wijziging bouwverordening B. en W. stellen voor, eenige wijzingen in de Bouwverordening aan te brengen, waardoor o.m. de zgn. welstandsbepaling in de verordening opgenomen wordt. M Op voorstel van de heer PRINSENBERG zal aan den advocaat der gemeente gevraagd worden, of in art. 11 niet ingelascht moet worden de bepaling, wie de eischen stelt. De wijzigingen worden vastgesteld Ontheffing bouwverordening In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand voor Publieke Wer ken stellen B. en W. voor, ontheffing van de bepalingen der Bouwverordening te ver leenen aan G. Kamphuis W. J. Romp H. S. M. Vrijland; de woningbouwvereeni- g'ng „St. Jozef" en L. Warmerdam. Overeenkomstig aeze voorstellen wordt besloten. Onbewoonbaar verklaring perceel Bij besluit van den raad van 19 Maart j.l. werd perceel Verbindingsweg 49 onbe woonbaar verklard. De eigenaar van dit perceel ging van dit besluit bij Ged. Staten in beroep, die uit overweging „dat uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de woning niet ongeschikt is ter bewoning, al thans dat deze door het aanbrengen van ver beteringen in bewoonbaren staat kan worden gebracht" het beroep gegrond verklaard en gemeld raadsbesluit vernietigd hebben. B. en W. wenschen van den raad te ver nemen, of een beroep op de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten ingesteld moet worden. De VOORZITTER acht hier een grens geval aanwezig. Er is wel veel op het huisje aan te merken, doch er is ook veel verbeterd. Spr. gelooft niet, dat beroep zal baten. De heer CASSéE acht het een principe kwestie ten aanzien van de onbewoonbaar verklaringen, in beroep te gaan. De heer NOORMAN wijst er op, dat er vele gebreken zijn.De Gezondheidscommissie heeft het huis voor bewoning afgekeurd. De heer PRINSENBERG meent, dat nu niet direct gesproken moet worden van een principe-kwestie, daar toch elk geval op zich zelf beschouwd moet worden.' Spr. acht het beter, dat een aanschrijving gericht wordt aan den eigenaar tot verbete ring. Met algemeene stemmen wordt besloten, in beroep te gaan bij de Kroon. De Oranje Nassaulaan Op vragen van den heer DORHOUT MEES deelt de VOORZITTER mede, dat men goed opschiet met de kwestie betref fende de doortrekking van de Oranje Nassau laan. Men is thans zoover, dat men alleen nog behoeft te wachten op de vaststelling van de cautie voor de te onteigenen gronden Die kan uiterlijk binnen 2 maanden ver wacht worden. Mag tot onteigening over gegaan worden, dan is den volgenden dag de brug er. In aansluiting hierop kan spr. mededeelen, dat hij voor 32.500, 6800 M2 grond heeft kunnen koopen voor de gemeente nabij de Prins Hendriklaan. Als men dan de nieuwe brug gepasseerd is, komt men in natuurschoon want het is sprekers bedoeling, daar een boschje aan te leggen. Spr. vraagt den raad, den aankoop goed te keuren, dan kan die goedkeuring in de volgende vergadering in een raadsbesluit vastgelegd worden. De aankoop wordt goedgekeurd. Het politiebureau De heer CASSéE vraagt nadere voorzie ning ter verbetering van den slechten toe stand van het politiebureau. De VOORZITTER wil gaarne beloven, te onderzoeken, welke verbeteringen aange-j bracht moeten worden, maar het kost geld. Het Ambtenarenreglement Besloten wordt, het Ambtenarenreglement zoo spoedig mogelijk te behandelen. ,,'t Kopje" bij Aerdenhout De heer De LESTRIEUX HENDRICHS vraagt maatregelen te treffen tegen hét aanrichten van verwoestingen nabij ,,'t Kopje" in Aerdenhout. De VOORZITTER deelt mede, dat de weggenomen hekken weer geplaatst zullen worden. De aanleg van een verhard pad is niet voldoende men zie bijv. maar eens naar den Zeeweg. Het Hollandsche. publiek begrijpt niet, dat het zich netjes moet gedragen, wanneer het in andermans bezittingen loopt. Hierna gaat de raad in geheime verga dering. Een gratis auto-tocht Zes jongens vadi Haarlem naar Weesp Woensdagmiddag werd met een reinigings auto, geconstrueerd door de N.V. Carosserie- fabriek v. h. Geesink en Zonen, te Weesp, en bestemd voor den reinigingsdienst te Hilversum, een demonstratie gehouden te Haarlem. Terwijl men daarmede bezig was, kwam telefonisch bericht van de firma, om met den wagen spoedig terug te keeren naar Weesp, daar aldaar iemand was om den auto te zien. In een onbewaakt oogenblik klom een zestal schooljongens achter op den wagen. Toen deze zich eensklaps in beweging zette, zagen de jongens blijkbaar geen kans meer, er af te springen. Zoo maakten zij, tegen hun verwachtingen in, een gratis autotocht van Haarlem naar Weesp, want eerst daar stopte de auto weer. Toen de chauffeur zijn niet vrijwillige passagiers bemerkte, werden zij vriendelijk uitgenoodigd af te stijgen. De jongens liepen verder Weesp in en maakten in hun zenuwachtigheid zoodanig kabaal, dat eenige bewoners van de Slijk straat er aan te pas kwamen. Door den heer H. werden de knapen naar he politiebureau geleid, hoewel zij duidelijk te kennen gaven niet veel zin te hebben daar heen te gaan. De chef der politie stelde zich telefonisch in verbinding met Haarlem en 't resultaat was, dat de jongens zoo spoedig mogelijk behouden in de ouderlijke woning terug keerden. Uitslag verkoopingen N De uitslag van de gisteravond gehouden verkooping in 't „Notarishuis" aan de Bilder- dijkstraat 1, bij den Zijlweg, is als volgt: Notaris G. Wolzak Hzn. Nos. 1 en 2 niet geveild. Notaris H. M. van Weel te Bioemendaal. No. 3. Een Winkelhuis met werkplaats en bovenwoning met plaatsje en schuur te Haarlem aan den Heerensingel no. 99, groot 65 centiaren, 7095, N. de Bruin. Notarissen Mr. J. A. de la Hayze te Heem stede, A. L. Haremaker, G. H. C. Hooghwin- kel en E. J. M. Luijkx te Amsterdam. No. 4. Een Heerenhuis met schuur, erve en tuin te Heemstede aan den Heerenweg tegenover de Zandvoortschelaan no. 156, groot ongeveer 3 aren, 51 centiaren. No. 5. Een Heerenhuis met schuur, erve en tuin te Heemstede aan den Heerenweg no. 158 naast het vorige perceel, groot ongeveer 5 aren, 7 centiaren. De perceelen no. 4 en 5 te zamen groot 8 aren, 58 centiaren gecombineerd 25450, J. J. Schretlen q.q. Notarissen Mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven. No. 6. Een Huis met, afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning, erf en tuin te Haarlem aan de Parklaan no. 92 zwart en rood, groot 1 are, 30 centiaren. 10575, J. W. G. Anschutz q.q. No. 7. Een Winkelhuis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning te Haarlem aan de Hagestraat no. 4 zwart en rood, groot 46 centiaren, 4635, J. J. Jacques. No. 8. Een Woonhuis met pakhuis en erf te Haarlem aan de Voorzorgstraat no. 20, hoek de Clercqstraat, 6045, S. de Jong q.q. Notaris T. C. Daey Ouwens. No. 9. Een Huis en erve te Haarlem aan de Haarlem- merliedestraat no. 3, groot 53 centiaren. No. 10. Een Huis en erve te Haarlem aan de Haarlemmerliedestraat no. 5, groot 53 centiaren. No. 9 en 10 gecombineerd 5005, A. C. van Eekhout. No. 11. Een Huis en erve te Haarlem aan de Haarlemmerliedestraat no. 7, groot 53 centiaren, 2600, A. Uylenburg. No. 12. Een Huis en erve te Haarlem aan de Haarlemmerliedestraat no. 9, groot 53 centiaren, 2485, J. Ec'.hardt. No. 13. Twee Huizen met erven te Haar lem aan de Van der Hulststraat nos. 4 zwart en rood en 6'zwart en rood, groot 35 en 39 centiaren, 6970, P. Hogenbosch q.q. No. 14. Een Huis met erf te Haarlem aan de Caeciliasteeg no. 5, groot 94 centiaren, 3350, A. Uylenburg. Notaris G. Wolzak Hzn. No. 15. Een Arbei derswoning en erf te Haarlem aan de Oran jeboomstraat no. 33d., groot 35 centiaren, 610, M. Dirks. Notaris B. M. Serné. No. 16. Een Pakhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Gasthuislaan no. 105, groot 38 centiaren, 5560, J. P. Th. Bolle. No. 17. Een Huis en erf te Haarlem aan de Oranjestraat No. 155, groot 53 centiaren, ƒ4025. J. W. M. Rijbroek. Notaris D. W. van Niekerk. No. 18. Een Huis met afzonderlijke boven woning te Haarlem aan de Wouwermanstr. no. 37 zwart en rood, groot 1 are, 18 centi aren, 7150. D. Goede. Notaris B. M. Semé. No. 19. Een Woon- en Winkelhuis te Haar lem aan de Ruysdaelstraat no. 4 zwart en rood, groot 1 are, 3 centiaren, 6400. C. Booy. Notaris D. M. Kif) zing. No. 20. Een Huis met afzonderlijke boven woning en erf te Haarlem aan de Wouwer- manstraat No. 43 zwart en rood. 6850. A. Uylenburg. Uitspraken van Donderdag 18 Juni 1931 M. T., vrachtrijder, wonende te Amster dam. „Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld." 14 dagen hechtenis o.v. J. J. H„ koopman, wonende te Haarlem. „Appel overtr. Motor- en Rijwielwet." Vrij gesproken. W. P. V., groentenhandelaar, wonende te IJmuiden-Oost. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Drie dagen hechtenis met ont zegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. J. P., handelaar, wonende te Westzaan. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vrij gesproken. J. D., rijwielhandelaar, wonende te West zaan. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet." Vonnis Kantonrechter Zaandam bevestigd. J. M. v. D., chauffeur, wonende te Am sterdam. „Appèl overtreding Motor- en Rij wielreglement." f 5.boete subs. 5 dagen hecht. o.v. P. T., timmerman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Octrooiwet." f 25.— boete subs. 25 dagen hecht. o.v. R. G. V., ingenieur, wonende te Haarlem. „Appel overtr. Motor- en Rijwielwet." f 15. boete subs. 15 dagen hecht. o.v. Th. W., bakker, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement." f 40.— boete subs. 10 dagen hecht. o.v. Kon. Vlaamsche Academie Nieuwe leden en eere-leden Tot nieuwe leden van de Koninklijke Vlaamsche Academie zijn gekozen Emanuel de Bom en Joris Eekhout, tot buitenland- sche eereleden Mawer 'Engeland) en me vrouw Henriëtte Roland Holst, wonende te Bioemendaal. „Hè, kijk uit, vader! T heb mijn pakkie pas op geperst!" Life Eindstrijd om den H. V. B.-Beker Zaterdagmiddag te 4 uur zal, op het ter rein van E. D. O. aan de Kleverlaan de eindstrijd om den H. V. B.-beker worden gespeeld tusschen Schoten en Halfweg. Het is van dit seizoen voor het eersrt, dat deze wedstrijden gespeeld worden. Op ver zoek van de 3e en 4e klasse K. N. V. B.- vereenigingen ging het Bondsbestuur van den H. V. B. over tot het instellen van deze wedstrijden-reeks, waarvoor een beker, genaamd de H. V. B.-beker, als wisselprijs werd beschikbaar gesteld. Ter aanmoediging stelde de vereeniging Halfweg dit jaar voor den winnaar van dit tournooi een zil veren lauwertak beschikbaar. Het wordt daardoor interessant, dat juist Halfweg zich in den eindstrijd wist te plaatsen. Beide par tijen ontloopen elkaar niet veel in krachts verschil, zoodat een felle strijd om den beide prijzen kan worden verwacht. Amsterdamsche Stadionbaan Laquehave wint achter groote motoren. Voor het interessante programma, dat de Amsterdamsche Stadionbaan Donderdag avond bood, bestond weer de belangstelling, waarin het Stadion zich nu reeds voor de derde maal op Donderdagavond mag ver heugen. Zooals gewoonlijk, vormde het stayersnummer den hoofdschotel voor dien avond, waarvoor dan ook de eerste buiten- landsche krachten waren uitgenoodigd. Begonnen werd met een wedstrijd voor amateurs in 6 ritten over 1 K.M. elk. Eer ste en tweede aankomenden van dezen rit waren resp. v. d. Lmden en Jansen, van Dijk en Loozer, Sabbee en van Egmond, Corne- lisse en Pelser, van Steenbergen en Kalb, Looyen en Homma, die tegen elkaar uitko men in 3 ritten voor de halve beslissing. In den len rit gaat Sabbee als eerste over de eindstreep, op een halve wiellengte afstand gevolgd door den amateur-kampioen-sprin- ter v. d. Linden. Tot ieders groote verbazing wordt officieel medegedeeld, dat v. d. Linden eerste is. Zoowel het publiek als Sabbee pro testeeren. De tweede en derde rit worden gewonnen resp. door van Dijk en v. Egmond. Hoewel van der Linden aanbiedt den rit nog eens over te rijden, deelt de jury mede, dat Sabbee niet geprotesteerd heeft. In de finale komen dus uit v. d. Linden, van Dijk en van Egmond. Uitslag: 1. v. d. Linden. 2. v. Egmond. 3. v. Dijk Een premiewedstrijd voor beroepsrjjders en onafhankelijken over 6 K.M. met na el ke ronde 2 premies, wordt gewonnen door Metz. Uitslag: 1. Metz. 2. De Graaf. 3. v. d. Heiden. 4. Ooms. 5 De Wolf. Een bizondere attractie vormt de wedstrijd voor triplets in 3 ritten elk over 1 K.M. De totaal uitslag hiervan luidt: 1. HoevensEngelmeerBosman 3 punten. 2. Brilmanvan Wijk—Teves 7 punten. 3. Ooms—DietermanKesselaar 8 punten. 4. AnspachZendveldtHiddes 12 punten. In het hoofdnummer, de wedstrijd voor beroepsstayers, te verrijden in 3 ritten, resp. over 20, 30 en 40 K.M., komen in de baan de Duitsche wereldkampioen E. Möller (gang maker Carman), de Duitscher Sawall (Gros- limond), de Franschman Laquehaye (Bus sen), de Belg Thollembeek (Krüger) en onze landgenooten Schlebaum (Kaser), Blekemo- len (Didier) en v. d. Wulp (Slesker). lste rit over 20 KM.: Schlebaum neemt dadelijk den kop, gevolgd door Möller, Ble- kemolen, die de achterste plaats heeft, pas seert reeds na 5 ronden in één ren Sawall, v. d. Wulp en Thollembeek en neemt de vierde plaats in. Als eenige ronden later Laquehaye Möller zeer laag laat passeeren, Iaat Möller uit protest zijn gangmaker los, waardoor hij op de laatste plaats komt te liggen en hij na 20 ronden door Schlebaum gelapt wordt. Ronde na ronde jaagt Laque haye nu Schlebaum op, maar elke aanval wordt gedecideerd afgeslagèn, zoodat de uit slag is: 1. Schlebaum, in 16 min. 4 sec.; 2. Laquehaye, 60 M. achter; 3. Thollembeek 450 M.; 4. Sawall 480 M.; 5. Möller 600 M.; 6. v. d. Wulp 700 M.; 7. Blekemolen, die door motorpech ver achter is. 2de rit over 30 K.M: Sawall neemt den kop, gevolgd door Laquehaye. Schlebaum die aanvankelijk de zesde plaats heeft, loopt in tot de 3de plaats en blijft voorloopig achter Laquehaye zitten. Als er nog 20 ronden te rijden zijn, doet hij zijn eersten aanval op Laquehaye, die echter wordt afgeslagen. In de allerlaatste ronde doet Laquehaye nog een verwoeden aanval op Sawall, die echter nog juist even voor hem over de eindstreep gaat. Uitslag: 1 Sawall in 24 min. 28 sec.; 2. La quehaye op 5 M.; 3. Schlebaum 100 M.; 4. Thollembeek 125 M.: 5. Möller 150 M.; 6. v. d. Wulp 200 M.; 7. Blekemolen 625 M. 3de rit over 40 KM.: Thollembeek, wiens motor voor den start kur envertoonde, neemt den kop. gevolgd door Sawall, Schlebaum en Laquehaye. Er ontstond al dadelijk een wilde jacht. Möller passeert Laquehaye, ge volgd door Blekemolen, die even Schlebaum passeert. Schlebaum die eenige malen Laque haye hinderlijk met passeeren belet, krijgt een waarschuwing en wordt even later toch gepasseerd. Dan krijgt Kaser motorpech, waardoor Schlebaum 7 ronden achter komt en dus practisch geen kans meer heeft. Ook Möller heeft pech en komt 5 ronden achter. Weder om waagt Laquehaye op den laatsten kilo meter een aanval op Sawall, die zich echter handhaaft. Uitslag derde rit: 1. Sawall in 32 min. 39 sec.; 2. Laquehaye op 60 M.; 3. Thollembeek 250 M.; 4. Blekemolen 300. M. 5. v. d. Wulp 450 M.; 6. Möller 2750 M.; 7. Schlebaum 3600 M. Totaal klassement: 1. Laquehaye 6 punten; 2. Sawall 6 punten; 3. Thollembeek 10 punten; 4. Schlebaum 11 punten; 5. Möller 16 punten; 6. v. d. Wulp 17 p.; 7. Blekemolen 18 punten. Rood en Wlt-Comb.—H(aarl.) L(awn) T(ennis) C(lub). Nadat de leden de H. L. T. C. in de afge- loopen winter getoond hadden, ook op voet- balgebied wat te kunnen presteeren, hebben de tennissers in een treffen met hun zomer- sche buren ook nu gedemonstreerd, allround te zijn, al dierven zij ditmaal 't onderspit. Wellicht zou met een andere bezetting van de wicket-keepersplaats al een beteren uit slag voor de H. L. T. C. ten gevolge gehad hebben, want er waren maar liefst 36 ex tra's en er werden 10 kansen achter de pa len gemist. Overigens stond 't fielden op een hoog peil. Fraaie catches van Van der Togt (J.), Jhr. H. van Riemsdijk, Sturm en Kruijt dienen gememoreerd. Het totaal der R. W.-comb. werd in 2% uur spelen 158 voor 9. Goede prestaties leverden v. Aken 19 (vele kansen), Schmeink Sr. 23, Dorsman 18, Faber 26 en ook een zeer goede 32 not out van Van der Togt. Verder 36 extra's Bowlingcijfers: Kruijt 248, Chabot 341, Van Houten 17, (waaronder 5 wides), J. van der Togt 226. Ondanks 't plotseling niet kunnen door spelen van Kruijt viel 't H. L. T. C. totaal, na een groote collaps (310) zeer mee. Van Houten die deze drie wickets overleefd had en J. van der Togt, brachten door goea cricket verbetering. Zij werden topscorers resp. 22 en met een niet geheel kanslooze 46. Verder kwam alleen nog maar Jhr. Mr. B. W. F. van Riemsdijk in de dubbele cij fers met 10. Jhr. P. Quarles van Ufford bleel not out. Er waren slechts 4 extra's. H. van der Togt deed 2 zeer fraaie cat ches achter 't wicket en stumpte bovendier. 2 maal uitstekend, "t Totaal werd 96. Bowlingcijfers- Chapon 529, Schmeink Sr 2—4, Dorsman 0—21, Faber 0—6, Schmeink Jr. 214, Goosens 017. HAARL. CRCKET BOND Programma voor Zondag 20 Juni Bioemendaal—C.V.H.; A.V.O.S.—Haar lem 3. R.C.H. 3Bioemendaal 2; Haarlem 5C.V H. 2; Rood en Wit 4Haarlem 4. Nereus I-Haarlem I 3-0 Gisteravond deed Haarlem zijn intrede ln de 2e klasse met een uitwedstrijd tegen Nereus uit Zaandijk. Onder groote belangstelling fluit scheids rechter J. de Vries de volgende Haarlem- ploeg in het water: Th. Hölsken, C. v. Ellinckhuyzen, W. Hölsken W. v. d. Bogaart J. v. Hemsbergen, A. Liezenberg, C. Zeeman. Liezenberg is van zijn spilplaats verhuisd naar midvoor, wat het verband in de voor hoede wel ten goede is gekomen, terwijl de nieuwe opstelling van de achterhoede wel spoedig gewend zal raken. Van Zethoven, de middenvoor van Nereus, scoort direct onhoudbaar, doch wordt den verderen wedstrijd door v. d. Bogaardt goed bewaakt. Haarlem is wel sneller, maar Nereus speelt tactisch beter, wat zij voor rust nog in een doelpunt weet uit te drukken. Na half time wegen de partijen goed tegen elkaar op en worden door Haarlem een serie goede aanvallen opgezet; keeper Stam verdedigt zijn doel echter meester lijk, terwijl aan de overzijde Hölsken een gemakkelijken bal door zijn handen laat gaan, zoodat het einde komt met een ver diende 30-zege voor Nereus. Dinsdag a.s. speelt Haarlem om 8 uur in de Nieuwe Inrichting aan de Houtvaart te gen de Amsterdamsche Zwemclub. Reeds viermaal is op verzoek van de tegen partij een wedstrijd van Haarlem I of H uitgesteld. Ook de wedstrijd Z. R. C. H—Haarlem II zal Zaterdagmiddag wel niet doorgaan, daar ook door Z. R. C. II om uitstel is verzocht. Haarlem I ontvangt Zondagmorgen op het Sportterrein aan de Kleverlaan bezoek van Quick. Hoewel Quick spelers genoeg heeft om met twee negentallen uit te komen is het zeer de vraag of er wel negen te vinden zijn, bereid om naar Haarlem te trekken. Haarlem snakt naar een wedstrijd, komt bijna op volle kracht uit en we verwachten dus een klinkende overwinning. Op hetzelfde terrein, maar Zondagmiddag ontvangt H. H. C. a Ajax IL Ook dezen keer zal het H. H. C. weinig moeite kosten de punten binnen te halen. Het andere negental van H. H. C. trekt Zaterdagmiddag naar D. E. C. H. Door een betere kennis van de spelregels slaagt H. H. C. er vermoedelijk wel in dezen keer te winnen. Van de overige wedstrijden zijn alleen be langrijk A. G. H. C. I—Ajax I en Blauw Wit IZ. R. C. I. We vermoecien dat ln beide gevallen de ontvangende vereeniging met de punten school gaat. Zondag: HET PROGRAMMA Eerste klasse. A. G. H. C. IAjax I Blauw Wit I—Z. R. C. I Tweede klasse D. E. C. II—H. H. C. II Z. R. O. IIHaarlem II? A. H. V. J. I—Ajax II T. O. G. O. II—A. G. H C n Zondag: Eerstae klasse Haarlem—Quick I. Aanvang 10 uur aan de Kleverlaan Tweede klasse H H. C. I—Ajax II Aanvang 2 uur aan de Kleverlaan Nationale avondwedstrijden Feyenoord Voor deze athletiekwedstrijden te Rotter dam bestond groote belangstelling. Het Feyenoordveld leende zich echter minder goed voor athletiek-wedstrijden. De baan was klein en verre van vlak. Bijzondere prestaties werden dan ook niet geleverd. De volledige uitslagen waren als volgt: 80 M. Juniores. 1. Vourdides, Hellas, 10.2 sec.; 2. Rijk v. d. Gracht, V. en L., 10.6 sec.; 3. W. Nes, Pro Patria, 11 sec. 100 M. Klasse B. 1. v. Waelê, 't Noor den, 11.9 sec.: 2. 't Hart, Pro Patria, 12 sec.; 3. Eykmans, Haarlem, 12.1 sec. 800 M. invitatie. 1. P. Nieuwland, Feyen oord, 2 min. 4.8 sec.; 2. W. Effem, Haarlem, 2 min. 5.6 sec.; 3. W. Kok, Trekvogels, 2 min. 8.8 sec. 1500 M. klasse B. 1. Jansen, Feyenoord, i min. 38.2 sec.; 2. C. Hermes, Trekvogels, 1 min. 44 sec.; 3. B. Hendriks Hellas 4 min, 45 sec. 100 M. klasse A. 1. C. Berger, Haarlem, 11.1 sec.; 2. W. Hummel Trekvogels, 11.4 sec.; 3. H. de Boer, V, en L., 11.6 sec. 5000 M. klasse A. 1. Baars, Pro Patria, 16 min. 49.6 sec.; 2. Hartman, D.O.S., 16 min. 55.2 sec.; 3. Kemp, D.O.S. 4 x 100 M. 1 Haariem, 46.2 sec.; 2. Trekvogels, 46.5 sec.; 3. Pre Patria, 47 3 sec. 3 x 1000 M. 1. Feijenoord; 2. D.O.S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5