PLICHT Anthraciet f 1.60 per H.L. v.h. J. H. KRUL Jr. NEDERLAND-IN SULINDE DOOR DE LUCHT ZELF ONTVLEKKEN EN ZELF VERVEN TWEEDE bLAD ZATERDAG 20 JUNI 1931 voor Turennehaarden en Kachels N.V. STEENKOLENHANDEL De Winkelsluiting De beste manier om Uw goed te bederven J. LOTTGERING ELCK WAT WILS BLADZIJ Tel. 11617-14106 - Overveen Een wekelijksche dienst per 1 October Mededeelingen van de directeuren der P.T.T. e n der K.L.M. STADSNIEUWS De Vergierdeweè ALLÉÉN Z IJ L. S T R A A T 97 Stedelijk Gymnasium Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstr. 5A - Telef. 10771 Een burgemeester vergist zich TREKJES No. 710 dame te kennen, \vant hü knikte met 'n Toen de wet regelend het Algemeen Kies recht enkele jaren gefunctionneerd had, vond de regeering het noodig deze te her zien door er o.m. een artikel betreffende den stemplicht aan toe te voegen, ondanks het feit dat jaren achtereen van alle zijden en uit alle rangen der samenleving geroepen en gestreden was om dit recht te verkrijgen. Wel teekenend voor de mentaliteit van een volk, dat zoo spoedig vergat, dat een ver worven recht in zijn gevolg heeft den plicht om dat recht uit te oefenen! Echter die onverschilligheid, die lauwheid blijkt ondanks de strafbedreigingen zoo groot, dat de uitvoering van het bewuste ar tikel vrijwel illusoir wordt. In onze groote steden vooral kunnen de Rechtbanken on mogelijk tijd vinden om alle gevallen van plichtsverzuim te onderzoeken en te be rechten. Vandaar een. opeenstapeling van dossiers, die na iedere verkiezing hooger rijst. Het door de Regeering voorgestelde middel: dwing-ze-in-te-gaan faalde. En hoewel over 't algemeen de Roomsch Katholieke kiezers het minst schuldig staan aan deze overtreding, zijn er toch nog te veel, die uit gemakzucht soms, uit lauwheid, onverschilligheid en laksheid vaak den gang naar de stembus niet doen. Mochten dezen toch, waar het zoo'n hoogst gewichtig en belangrijk goed geldt als de samenstelling van onze regeerende lichamen in staat, provincie en gemeente, zich herinneren het woord, dat de H. Johannes richtte tot de Laodiceeërs: „Ik ken uwe werken, dat gij noch koud zijt noch heet. Och, of gij koud waart of heet. Maar omdat gij lauw zijt, zal ik u uitspuwen uit mijnen mond." Voor ons Katholieken spreekt het van zelf, dat wij gehoorzamend de overheid on zen plicht vervullen. Wij allen, die thans ter stembus opge roepen worden, hebben het nog schoolgaan de zoo dikwijls en luid uitgezongen: 't Is plicht dat ied're jongen voor d' onafhankelijkheid Van het geliefde Vaderland zijn beste krachten wijdt!" Mogen allen zich dit herinneren. Dan zal de booze opzet van hen, die op de meest perfide en vaak ook bestiaal-brutale wijze de rechtsorde van den Staat bedreigen, ver ijdeld worden. Maar zelf zijn plicht vervullen is niet voldoende; dat reikt verder. Ieder onzer, mannen en vrouwen, ja deze laatsten vooral moeten in eigen kring en daarbuiten de lauwen opzoeken en verwarmen, de tragen aansporen en de onwetenden onderrichten. Zeker, onze propagandisten verrichten pracht-werk; geen moeite, geen zorg, geen arbeid is hun te veel. Maar niet goed, niet Christelijk zelfs is het alles op hun schou ders te laden. Elk van ons moet in eigen kring en daarbuiten propagandist zijn. Pro pagandist door daad en gebed, 't Is immers plicht van den Katholiek ieder moment van het leven te heiligen, zoo niet door een bij zondere doelstelling dan toch door een al- gemeene intentie. En deze moet in de dagen der verkiezingen voor al zijn: bidden voor en medewerken tot het scheppen van een nieu we wereldorde, zooals die door onzen roem- ruchtigen Opperpriester Pius XI in zijn laat ste encycliek in enkele groote lijnen is uit gestippeld. En waar de Roomsch Katholieke Staatspartij uit den aard van haar wezen deze neemt als richtsnoer voor haar politiek in de komende jaren, is het de dure en on afwijsbare plicht voor iederen kiezer te han delen naar haar weloverwogen aanwijzin gen. G. WEUSTINK. Tot den aanvang van de twintigste eeuw werd Nederland in de wereldhistorie het zeevarend volk bij uitnemendheid genoemd. De ontwikkeling van het vliegwezen heeft onzen roem van heiden ter zee uitgebreid tot helden in de lucht! Wij behoeven niet meer te wijzen op de pracht-prestaties, die onze Nederlandsche piloten in enkele jaren geleverd hebben. Ons troetelkindje is altijd geweest de luchtroute HollandIndië. Toen het eerste vliegtuig in 14 dagen van Am sterdam naar Batavia vloog stonden we stom van verbazing, omdat dit nieuwtje een sprookje gelijk was. Langzaam zijn er ver schillende verbeteringen ontstaan, is de motor-techniek vooruit gegaan, totdat ten slotte een vaste veertiendaagsche verbinding vice-versa tot stand kwam. En nu konden wij gisteren reeds berichten dat met ingang van 1 October as. een wekelijksche vlucht zal worden ondernomen. De directeur van het Staatsbedrijf der P. T. T., ir. Damme, deelde in een pers conferentie het volgende mede: De graad van regelmatigheid, welke tot dusver met den 14-daagschen luchtpost dienst tusschen Nederland en Ned. Oost- Indië werd bereikt, is zóó gunstig geweest, dat hierdoor algemeen het vertrouwen in de deugdelijkheid dezer luchtpostverbinding werd verworven. De geheele gedachtenwisseling tusschen Nederland en het overzeesch gebied is echter ingesteld op een wekelijksche postverbinding Indien het publiek afwisselend van de ge wone mail en van de luchtmail gebruik moet maken, wordt de regelmaat in de aankomst der correspondentie verbroken; het zal voor een belangrijk deel hieraan zijn toe te schrijven, dat zoowel door particulieren als door handel en industrie nog geen algemeen gebruik van den luchtdienst wordt gemaakt. En vooral de luchtpost kan eerst goed tot zijn recht komen, indien elke week in beide richtingen een vliegtuig vertrekt. Wie met spoed een brief uitzendt, wenscht ook met spoed het antwoord te ontvangen. Op dezen weekdienst is dan ook door bijna pMe groote handelslichamen aangedrongen. Ook in de pers is herhaaldelijk deze wensch tot uiting gekomen. Hoe staan nu de K. L. M. en de Postdienst tegenover dezen wensch? De K. L. M. heeft tijdens de exploitatie van den 14-daagschen dienst bewezen, dat de verbinding uit het stadium der proefne ming is gekomen. De organisatie van de geheele route heeft belangrijke vorderingen gemaakt. Plaatselijke overheden hebben het belang van den dienst leeren inzien, de ver tegenwoordigers langs de route hebben op goede wijze de belangen van den dienst leeren behartigen, de voorziening van olie en benzine, het uitleggen van reservedeelen, kortom het geheele omvangrijke apparaat, dat bij deze vluchten door vreemde, ver verwijderde landen noodig is, is ingeloopen en werkt soepel, hoewel nog steeds verbete ringen zullen moeten worden aangebracht, waarmedë de K. L. M. ook onvermoeid doen de is. De uitvoering van een weekdienst eischt belangrijke offers. Het is een kostbare on derneming, welke van de K. L. M. den aan bouw eischt van een bijzondere vloot en voorts vele proefnemingen voor het vergaren van de noodige ervaring en welke ook aan den Postdienst belangrijke nieuwe offers oplegt. Voor den Postdienst geldt o.m. de overweging, dat op grond van maatschappe lijke, cultureele en economische belangen met de invoering van een wekelijksche ver binding niet gewacht kan worden tot betere tijden zullen zijn aangebroken, doch dat in tegendeel gunstige postverbindingen de op leving van handel en industrie in de hand werken. Bij de berekening van de firiancieele ge volgen is uitgegaan van de veronderstelling, dat het vervoer per vlucht, dat bij een 14- daagschen dienst ongeveer 200 K.G. bedraagt in de eerste 3 maanden van de wekelijksche verbinding zal terugloopen tot 150 K.G.; in het daarop volgend halfjaar weder 200 K.G. zal bedragen en daarna tot 300 K.G. zal stijgen. Rekening houdende met het feit, dat de totale wekelijksche hoeveelheid mail aan brieven en briefkaarten van Holland naar Indië ruim 1000 K.G. beloopt en dat de drang naar luchtpostverkeer zeer algemeen is, dan lijkt de verwachting, dat de hoe veelheid per luchtpost verzonden correspon dentie in 1933 gemiddeld 400 K.G. per vlucht zal bedragen, stellig gewettigd. Daarbij mag ook gerekend worden op steeds toenemende buitenlandsche belangstel ling, omdat deze lijn niet alleen Nederland en Ned.-Indië bedient, maar tevens mogelijk heden schept voor snelvervoer op Indo China, Siam, Burma, Britsch-Indië, Irak, Perzië, de Straits Settlements enz. Indien deze verwachtingen worden be waarheid, zullen de financieele gevolgen voor den postdienst eerder gunstiger dan on gunstiger zijn dan bü een 14-daagschen luchtdienst. Onder deze omstandigheden is thans be sloten, ondanks de belangrijke financieele offers, welke hierdoor aanvankelijk opnieuw zullen worden gevraagd, en welke voor het overgroote deel ten laste van den Neder- landschen Postdienst komen, tot de instel ling van een wekelijkschen luchtdienst over te gaan en wel met ingang van 1 October 1931. Tevens wordt de mogelijkheid onder het oog gezien om de luchtposttarieven, althans voor de zwaardere stukken, nog eenigszins te verlagen; verschillende berekeningen worden daartoe gemaakt. Bij een wekelijkschen dienst zal voorloopig de mail blijven vertrekken op dezelfde da gen als thans, n.l. op Donderdag uit Neder land, op Vrijdag uit Batavia en op Zater dag uit Medan. Dit is nog op den grondslag van een vliegduur van 12 dagen. Het is buiten kijf, dat deze vliegduur mettertijd geleidelijk zal afnemen, naar mate de orga nisatie van de route verbeterd wordt en de kennis der verschillende weersomstandig heden toeneemt. Reeds thans zijn vluchten van 10 dagen regel en zijn er ook bij uit zondering uitgevoerd in 9, 8 en zelfs 7 dagen. Maar men moet rekening houden met nog mogelijken tegenslag, daar de moessontijd, waarin tot heden nog niet werd gevlogen, thans heeft ingezet en dus moet worden af gewacht, hoe de verschillende terreinen zich daarin houden. Het gebruik echter van radio aan boord van alle vliegtuigen zal naar men hoopt een goed middel blijken om gedurende den zomer zich een weg te banen door het slechte moessongebied en gedurende den winter door het moeilijke Europeesche gebied. De instelling van de wekelijksche snel- verbinding Amsterdam-Batavia is een his torisch feit, waarvan wij misschien op het oogenblik de waarde niet ten volle kunnen beseffen, maar dat zeer zeker diep zal grij pen in de betrekkingen tusschen de beide deelen van het Nederlandsche Rijk in Eu ropa en in Azië en dat op economisch ge bied, alsook voor de particuliere betrekkin gen, van grooten invloed zal blijken. Neder land en Ned.-Indië mogen dit van meet af duidelijk beseffen en thans ook door ruim gebruik te maken van het snelvervoer door de lucht, toonen, dat hun aandrang om tot dit snelvervoer te geraken, gewettigd is ge weest. Wanneer ook iedereen in eigen kring op de nieuwe mogelijkheden van het lucht vervoer AmsterdamBatavia v.v. wijst, wan neer iedereen de aandacht van zijn zaken relaties in binnen- en buitenland daarop vestigt, zal het vervoer ongetwijfeld terstond in cijfers toonen, dat de verwachtingen, welke men van den weekdienst heeft gekoes terd, niet te hoog zijn aangeslagen. De directeur van de K. L. M., de heer Plesman sprak zijn dank uit, voor de hulp in deze zaak van verschillende internatio nale autoriteiten verkregen. Door een weke lijkschen dienst kan het goederenvervoer eerst nu een aanvang nemen. Een stroom van post is uit Amerika te verwachten, om dat voor vele landen de verbinding via de Nederlandsche postvliegtuigen korter is. Voor een wekelijkschen dienst zijn voor loopig 10 vliegtuigen noodig en de heer Plesman stelt zich voor op 30 September a.s. een vloot-revue van al zijn vliegtuigen voor Indië te houden. Indien de hoeveelheid post toeneemt, zullen eenige kleinere vliegtuigen door grootere typen vervangen worden. Er wordt verwacht, dat tegen 1 October vol doende commandanten, werktuigkundigen, marconisten etc. klaar zullen zijn. Voor de toekomst is het voor de K. L. M. zaak, een type vliegtuig te vinden, dat met minder vermogen meer kan doen, d.w.z. een vlieg tuig, dat uiterst zuinig in gebruik is en de piloten in staat stelt in 4 5 sprongen naar Indië te gaan. Dat daaraan veel voordeelen verbonden zijn, laat zich begrijpen (minder landingsterreinen, mindere benzine-belas- ting van het vliegtuig, vluggere reis.) Een krachtige steun van het Nederland sche publiek is noodig. Er komt weliswaar ook post van andere landen in, maar nooit mag daardoor de dienst Amsterdam-Bata via geschaad worden. De postvliegtuigen mo gen in geen geval het uitsluitend Neder- landsch karakter verliezen. De heer Ples man sprak de hoop uit, dat Nederland zal begrijpen, dat de wekelijksche postdienst op Indië een feit van groote nationale beteeke- nis is. Examens L. O. Haarlem, „Da Costa-Kweekschool", Nassauplein 3, 19 Juni 1931 Geëxamineerd 5 candidaten. Toegelaten de heeren H. Kroon te Haarlemmermeer, W. Lindenborn, K. Overgaauw, te Haarlem. Afgewezen 2 candidaten. De examens zijn hiermede geëindigd. In totaal werden geëxamineerd 29 candidaten, waarvan 24 werden toegelaten. B. en W. stellen voor, dat alle winkels Donderdagsmiddags slechts mogen geopend zijn met toestemming van B. en W. B. en W. van Haarlem schrijven aan den Gemeenteraad: De uitvoering van het raadsbesluit dd. 25 Maart j.l. inzake regeling der winkelsluiting, levert blijkens het voor u ter inzage ge legd advies der Commissie, bedoeld in art. 197 Gemeentewet onoverkomelijke bezwaren op. Nagegaan is daarom langs welken an deren weg alsnog het beoogde doel zou kun nen worden bereikt. In overleg met de Commissie bovenge noemd bieden wij u thans een regeling aan, waarbij alleen de winkels met personeel zijn betrokken en, instede van een wellicht niet gemakkelijk tot stand te brengen collectie* contract, de tusschenkomst van het gemeen tebestuur waarborgen zal bieden voor een vrijen namiddag van het personeel. Het ligt in onze bedoeling de betreffende bepaling aldus toe te passen, dat vergun ning als hier bedoeld eerst wordt verleend na inlevering eener schriftelijke bereidver klaring door het hoofd of den bestuurder van den winkel. Ten aanzien van de barbiers- en kap perszaken, in welke branche meer eenstem migheid tusschen werkgevers en werknemers bestaat, is overeenkomstig het reeds vroeger genomen raadsbesluit een algemeene sluiting op Donderdagmiddag ook voor die zaken, waarin geen personeel werkzaam is, voor geschreven. In aansluiting hierop is tevens nagegaan in hoeverre nog overeenkomstig art. 9 der Winkelsluitingswet aanleiding bestaat tot vaststelling van zekere afwijkingen of uit zonderingen dezer wet. Het komt ons voor, dat daarvoor alleen in aanmerking komt de z.g. „Luilak-bloemenmarkt", een oud plaat selijk gebruik ten aanzien waarvan ook de huidige verordening een aparte regeling be vat. Omtrent de z.g. „vliegende winkels", den verkoop van melk en melkproducten en enkele andere bijzondere punten in de hui dige gemeente-verordening geeft de Winkel sluitingswet thans algemeen geldende rege len. Den verkoop door middel van automaten beschouwt de nieuwe wet niet als een aan gelegenheid van winkelsluiting. Zij gaat daarbij uit van het standpunt, dat mede ten gerieve van het publiek den winkelier in het algemeen de vrijheid moet worden gelaten na sluitingstijd zijn waren desge- wenscht door middel van automaten te ver- koopen. Dit neemt niet weg, dat de gemeente bevoegd blijft, zoo noodig dezen automati- schen verkoop aen zekere regelen te bin den. De ondervinding zal o.i. moeten leeren of daartoe hier ter stede aanleiding bestaat, in welk geval te zijner tijd de Algemeene Politieverordening met enkele bepalingen kan worden aangevuld. Wanneer mocht blij ken, dat ook sigarenwinkeliers zich hier van automaten gaan bedienen en het verbod tot verkoop van tabaksartikelen aan kinderen (art. 206 A. P. V.) dientengevolge in de practijk moeilijk zou kunnen worden gehandhaafd zal moeten worden over wogen of laatstgenoemd verbod, het welk dan de normale ontwikkeling van het automaatwezen zou belemmeren, moet worden gehandhaafd, dan wel beter kan worden ingetrokken, zooals onlangs reeds in de gemeente 's-Gravenhage is geschied. B. en W. stellen de volgende verordening voor: Artikel 1. Het is verboden een winkel uitgezonderd in art. 2 dezer verordening waarin op meer dan 5 dagen in de week winkelpersoneel werkzaam is, op Donderdag na des middags 1 uur voor het publiek ge opend te hebben, tenzij met vergunning van B. en W. Vergunning als hierboven bedoeld wordt verleend, indien en zoolang door het hoofd of dén bestuurder van den winkel, op naar het oordeel van B .en W. voldoende wijze, een wekelijksche vrije namiddag voor zijn winkelpersoneel wordt gewaarborgd. Artikel 2. Het is verboden een open of besloten ruimte, waar pleegt gewerkt te wor den in een barbiers- of kappersonderneming op Donderdag na 1 uur des namiddags voor het publiek geopend te hebben. Artikel 3. De bepalingen van art. 2 sub b, art. 4 sub 3 en art. 8 sub 1 der Winkel sluitingswet 1930 Stbl. 460 zullen in verband met de z.g. „Luilak-bloemenmarkt" niet gel den op den Vrijdag-namiddag en Zaterdag voormiddag onmiddellijk voorafgaande aan den lsten Pinksterdag. Artikel 4. Deze verordening treedt in wer king op hetzelfde tijdstip als de Winkelslui tingswet 1930 Stbl. 460. Personalia Te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, getiteld: „Opperbestuur en algemeen bestuur over Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao", de heer H. J Wytema, alhier. Reparatie aan Brillen, Lorgnetten, enz. tegen den zelfkostenden prijs OPTICIENS De Vergierdeweg wordt zeer verbreed, waardoor Haarlem weer een mooien verkeersweg rijker wordt De Bloempjesdag van .Herwonnen Levenskracht" Laatste oproep (Ingezonden) Zoo zal dan morgen Haarlem in het tee- ken van de liefdadigheid staan en zullen weer honderden jonge meisjes aan dames en heeren een offertje vragen ten bate van de R. K. Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose „Herwonnen Levenskracht". En gij??? Zult gij zeggen: Neen, ik koop geen bloempje, want het is een slechte „tijd", of: „Het is eiken keer wat anders, ik schei er nu maar eens mee uit?" Weet gij dan, die zegt dat de tijd slecht is, dat, als ge morgen een dubbeltje offert voor Herwonnen Levenskracht, gij medewerkt aan het licha melijk heil van velen? En moet dit u niet veel waard zijn? Weet dat gij tot plicht hebt, uw evennaaste te beminnen gelijk u zelf, en zoudt ge, zelf ziek zijnde, niet alles doen wat in uw vermogen lag tot uwe genezing? En gij die zegt: Het is eiken keer iets an ders. Hebt gij niet eiken dag God te danken voor het leven en de gezondheid die Hij u weer geschonken heeft? En zult ge dan, als ge herinnerd wordt aan een van uw eerste plichten, zeggen „neen?" Dankt God dat wij niet voor u behoeven te collecteeren en geeft met milde hand uw offertje, opdat wij ook dit jaar weer een flinke opbrengst mogen noteeren. Secretaris afd. Haarlem „Herwonnen Levenskracht." Het eindexamen Geslaagd der le groep voor diploma A: de dames A. L. T. Kamminga en M. W Stalling; voor diploma B: de dames M J. Vrolijk en M. W. Edel en de heeren H. Dy- serinck en W. Coccoris. Afgewezen voor di ploma B 2 candidaten. Met l candidaat wordt het examen voortgezet. Ongeval op het terrein van de Hoogovens Brandwonden electrische stroom Gisterenmorgen deed zich aan de buiten haven van de Hoogovens een vrij ernstig ongeval voor. Aldaar was de in dienst van de fa. Henskes zijnde schilder Van Leeuwen woonachtig in Beverwijk bezig met schilder werk aan een van de loskranen, toen hij in aanraking kwam met den electrischen stroom, tengevolge waarvan hij brandwon den in het gelaat kreeg. De eerste hulp werd verleend door den verbanddienst van de Hoogovens, waarna Van Leeuwen per ziekenauto voor verdere behandeling naar het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk werd vervoerd. A HANDELSCREDIETEN Kluisloketten van 5 p. jaar af NED. MIDDENSTAND SBANK N.V. Kantoor: Haarlem, Gierstraat 14 Telef. 13098 Ongeldige stembiljetten Bij de stemming voor den gemeenteraad van Weesperkarspel heeft zich een abuis voorgedaan, dat tot nu toe op een stem bureau nog niet is voorgekomen, aldus meldt „De Gooi- en Eemlander". Op het stem bureau waar burgemeester J. C. F. Bletz voorzitter was, is door dezen aan de eerste tien personen, die hun stemplicht kwamen vervullen, in ruil voor de, door hen aan den voorzitter ter hand gestelde oproepingskaart, niet het wettelijk voorgeschreven stembiljet overgereikt, maar.een niet-geadresseerd exemplaar der oproepingskaart, van welke laatste er op ieaer stembureau steeds een aantal aanwezig is, om te worden uitgereikt aan kiezers, die verklaren, dafr zij geen op roepingskaart ontvangen hebben, of die kaart hebben verloren. Het zonderlingste van de geschiedenis is, dat ook niemand van die tien kiezers het abuis bespeurd heeft en dat zij met het roode potlood het een of ander teeken heb ben aangebracht op een der candidaten, wier namen, zooals men weet, ook op de oproepingskaart vermeld staan. Op welke zonderlinge wijze men daarbij te werk is ge gaan, kan blijken uit het feit, dat door een der kiezers de letter O van den naam „Oostenrijk" werd roodgemaakt. Een ander streepte met het roode potlood de beginlet ter van zijn candidaat door en meende hier mede aan zijn stemplicht voldaan te hebben. Doch het onbegrijpelijkste is wel, dat de tien oproepingskaarten, welke op die nog niet vertoonde wijze als stembiljet moesten fungeeren, behoorlijk, voor de oogen van 't geheele stembureau, in de stembus werden gedeponeerd! Gelukkig meldde zich om kwart over acht een kiezer aan, die wat scherper toekeek, dan zijn tien voorgangers, en die burge meester Bletz er op attent maakte, dat hij niet een stembiljet, doch een waardeloos op roepingsformulier van hem ontving. Toen eerst bemerkte de voorzitter van het stem bureau, welk een cardinale fout er gemaakt was met de kiezers, die reeds gestemd had den, of juister uitgedrukt, die door het gemaakte abuis niet ir. de gelegenheid waren geweest, op de wettelijk voorgeschreven wijze hun stemplicht te vervullen. Begrijpelijkerwijze heerschte er onder de leden van het stembureau groote conster natie. Reeds spoedig daarop bleek, dat als een loopend vuurtje het abuis door de ge meente was gegaan. Een der kiezers, die foutief gestemd had en daarover inlichting kwam vragen, vernam via den gemeentebode, dat het wel in orde zou komen, waarmede deze echter maar half tevreden was. Nog wat later werd door kiezers geprotesteerd tegen hetgeen tijdens het eerste kwartier van den stemdag had plaats gevonden. Inmiddels had Burgemeester Bletz inge zien, dat zoo spoedig mogelijk de gemaakte fout hersteld moest worden. Aan de hand van de eerst ingeleverde tien oproepings kaarten wist men tenminste met welke kie zers men te doen had. Er werden toen in allerijl auto's gerequireerd, om te trachten zoo spoedig mogelijk de kiezers van hun wo ningen of werkplaatsen te doen ophalen en hen wederom in de gelegenheid te stellen, hun stemplicht te vervullen. Slechts één der kiezers kon men niet meer achterhalen, daar hij in Amsterdam werkzaam was. Het avontuur van juffrouw Lavaar Van zéér „uit de hoogte" keek juffrouw Lavaar het meisje aan Het kind schrok even van die vernietigen de blik uit de koude, grijze, harde oogen, maar liet zich toch niet uit 't veld slaan en deed 'n tweede pogingliep wel zes stappen met 'r meewas zelfs zoo ont zettend brutaal, om juffrouw Lavaar's man tel-mouw vast te pakken. „Laat me met rust!" kraakte haar stem ,,'n Mensch zou werachtig niet met goed fetsoen uit de kerk kenne kommebah dat eeuwige gebedelen dan zoo'n snot meid't is dat je geen schandaal wil makeanders gaf je zoo'n nest 'n draal om d'r oore Ze liep haastig door na deze alleenspraak, gluurde nog even schuins naar achter zuchtte verlichtwant ,,'t kind" scheen geen lust meer te hebben haar te volgen. Ziezoo, dat was dan gelukkig alweer gepas seerd ze beween „zoo'n pastoor" niet., dat die zooiets toestond vlas bij z'n Kerk. zou ze m toch eens over spreken bi) gele genheid. En juffrouw Lavaar die leefde van de op brengst van 'n dozijn onbelaste huisies. on gerekend 'n dik deposito vanwege 'n aardig meegevallen erfenissie van d'r mans-zij sloeg de weg in naar haar woning.... Haar wekelijksche halte was de banket bakkerswinkel in de Geraniumstraat...... waar ze 'n half ons amandel-krullen nam, waar ze tot Dinsdags mee „dee", en 'n ons „Jongetjes" voor de rest van de week.... aster-geen extra visite kwam. Ze was geen drie stappen de winkel uit. toen ze 'n gil hoorde en meteen 'n harde klap op 'r hoofd kreeg.Ze wou ook zoo'n gil laten hooren, maar ze kwam niet verder dan 'n stukje kreun.,.. Ze wankelde en 't werd raar voor d'r oogenallemaal zwarte, groene en gele vlekken en vlammen, die dansten en zwaaidenZe dacht, dat ze in 'n diepte van zestig meter viel maar zoover kwam ze gelukkig nieten de straat werd weer gewoon.... en ze liep weerZe begreep 'r geen laars van en vroeg aan 'n dame, die naast 'r liep, wat er eigenlijk gebeurd was. „Iets héél ernstigs" zei de dame, die naast 'r bleef loopen en haar arm om juf frouw Lavaar's middel lei, als om te voor komen, dat ze zou struikelen. „Iets héél ernstigs?" vroeg juffrouw Lavaar zeer verbaasd „Wat dan?" En ze wilde omkijken naar de plek, waar ze zoo juist die mep had gevoeld. Maar de dame hield haar hoofd tegen, en zei vriendelijk-dringend: „Nee, neeniet omkijken juffrouwgaat u maar met mij meeik Breng u wel waar u zijn moet." „Is dat zoo noodig?" „Jadat is noodig ..Hee'. vriendehjk van u.... dat u me weg brengtmaar ikik voel me heel goed in staat om zelf...." „Nee juffrouwdat verbeeldt u zich heuschlaat u 't nu maar aan mij overdan komt 't wel in orde.... En samen gingen ze verder. Juffrouw Lavaar begreep er nog steeds geen steek van.maar die dame sprak zóó vriendelijk, zóó.... lief zou ze haast zeggen, en ze had zóó'n aangenaam gezicht, dat juffrouw Lavaar d'r liet begaan. De dame maakte 'n praatje over 't weer. over de preek van vanmorgenen juf frouw Lavaar praatte opgewekt meeen had 't idee, of ze 'n ouwe kennis van voor heel veel jaren had ontmoet. „Nee, deze straat inu weet zeker niet goed waar ik woon?" „Ja, toch wel" glimlachte de dame. „maar ik zei u reeds: gaat u maar met mij meedan komt 't wel in orde „Maar wat moet er dan eigenlijk in orde komen?" vroeg de juffrouw met her nieuwde verbazing. ,,'n Oogenblikjedit kleine straatje in Ze bracht juffrouw Lavaar by 'n eenvou dig huisje.... ging zoo maar naar binnen, zonder bellen of kloppentrok haar met zich mee 't Was 'n klein kamertjemet 'n bed.... en daar lag 'n jonge vrouw in... met 'n wit gezichtop 't nachtkastje stonden medicynende jonge vrouw hoestte akelig De dame fluisterde juffrouw Lavaar in 't oor: „Dat is 'n moeder van vier kinde ren.... en ze gaat sterven „Nee toch?" schrok de juffrouw De begeleidster legde haar met 'n gebaar 't zwygen op.... en duwde juffrouw La vaar naar buiten.... En ze liepen weer. Juffrouw Lavaar was er stil van gewor den en de dame liet dat maar zoo. Er kwam 'n ander klein straatjeen de dame ging wéér zoo-maar 'n huisje bin nen.... en de juffrouwze wist zelf niet hoe 't kwamliep uit haar eigen mee nu. Er was wéér 'n kamertjeIn de hoek zat 'n man in 'n gemakkelijke stoel voor t open raampjeHy scheen de glimlachjeen juffrouw Lavaar keek ie alleen maar aanmet groote, holle, bran derige oogen.... met oogen, die de juffrouw heelemaal van d'r stuk brachtenen toch lag er niets angst-aanjagends in eigeniyk meer iets van verdriet en mede lijden. De dame zei: „gaat u maar meevóór ie begint te pratenik ben het beter gewend dan u En buiten zei ze: „Dat is 'n vader en die gaat sterven." „Waarom?" vroeg juffrouw Lavaar ang stig. „Dat durf ik u niet te zeggen Ze kwamen nu in 'n straat, die juffrouw Lavaar heelemaal niet kende De dame duwde weer 'n deur open ging 'n trap or.... en nog 'n trap.... en de juffrouw hijgde haar achterna. Op 'n zolderkamertje kwamen ze...... Naast 'n bedstee zat 'n Vrouwte biddenheel erg te biddenIn 't bed zag juffrouw Lavaar 'n jongetje van 'n jaar of acht 'n wassen beeldje leek 't.... met mooie, lichte krul-haren en oogen als 'n paar drui venToen de vrouw hen zag begon ze te huilen en ze wees naar 't kindToen kwam ze snel op juffrouw Lavaar af die achteruit gilde van schrik Maar de vrouw deed haar geen kwaad ze klielde voor haar neer en s^g haar armen om de heuoen van de juffrouw „Achachhuifde ze in die houding „waarom heeft u dat toch ge daanwaarom heeft u dat toch ge daan. bent u zelf moeder. „Nee" lip-trilde de juffrouw. „Ook nooit moeder geweest?" „Nee" schudde de juffrouw d'r hoofd.. „O.... dat is 'n verschilmaar u heeft toch tenminste wel gevoel, niet waar?" „Ja.dat denk ik welmaar wat heb Ik voor verkeerds gedaan?" De vrouw gaf geen antwoordkeek alleen heel droevig „U hoort 't" zei de dame, die juffrouw Lavaar daar gebracht had „U hoort 't, moederze weet 't zelf nietanders was 'k niet met 'r hier gekomenMaar 't komt nu goed, moeder't komt nu goeder is nog hoop voor je kind We moeten weg nuwant er is nog veel werk.voor my althans.Ik moet 'r van daag nog veel meer hier brengen, moe der't Zal wel erg druk voor je zyn maar dat moet je d'r maar voor over heb ben „Zal m'n jongen niet doodgaan dan?" „Ik zal m'n uiterste best voor je doen meer kan ik niet beloven.... bid en ver trouw maar De dame nam juffrouw Lavaar mee naar buiten weerDaar sprak ze: „Heeft u nu gezien, dat er iets heel ernstigs ge beurd isop 't oogenblik, dat u dat meisje zoo ïornp afweesdaar by 't uit gaan van de kerk?" „Jazei de juffrouw beschaamd ,,'t Was dom en harteloosdat zie ik nu heel duidelijkheel duidelijken ik ben bill, dat u me de oogen heeft ge opend... Wie is u eigenlijk?" Juffrouw Lavaar gaf haast 'n schreeuw want de dame was n*"-eens meer te zier oneens,... en de straat werd -aar scheme rig. en ze hoorde stemm*m maar er was niemand.... Toen zag ze weer zes of zeven gezichten om haar heenze pro beerde ze te herkennenmaar 't lukte nietZe voelde iets vochtigs op haar hoofden langzaam kwam ze vry uit 'n soort doezeligheid.... ze wreef zich over 't gezicht.... keek wat rond.... voelde, dat ze op 'n stoel zat,... keek nóg es.... en ze herkende 't banketbakkerswinkeltje uit de GeraniumstraatDe gezichten wer- nu heelemaal gewone menschenen de juffrouw van de bakker zei: „Nou. dat is nog goed afgeloopen me goeie mensch." En toen hoorde juffrouw Lavaar, dat ze, juist toen ze rnrt '«sud' -k-ullen en „Jongetjes" de winkel verliet, 'n zware bloempot op d'r hoofd had gekregen, die door 'n onvoorzichtigheid uit 'n bovenver dieping was getuimeld.... en haar voor 'n minuut of wat van d'r zeiven had ge bracht.... Men had haar in de banket bakkerswinkel gedragenen de bult op d'r hoofd ingesmeerd met zoete olieAzyn met water en wat Eau de Cologne hadden de rest gedaan. Juffrouw Lavaar bleef nog 'n poosje zit ten.... om wat op verhaal te komen Toen ging ze vriendelijk dankend heen liep terug naar de kerkzag „het meisje" met 't busje en 't kussentje nog.... en betaalde 'n gulden voor 'n speldje van „Herwonnen Levenskracht." t Meisje herkende haar.stond paf. vergat haast te bedanken En juffrouw Lavaar vroeg nog belangstel lend of 't nogal meeviel. „Dat gaat wel, juffrouwwe hebben geen k'agenalleen 'smmer, dat er altijd 'og enkele nvmschen zijn. die. ,.'n Schande!" zei i''.ffvo''w Lavaar,... Maar - Met ze «topvo'"en: .Nee.... -eedat magge *"e rrii zeg-"" moedwillig doet zc'ets Maar., ze weten 't niet, kind.... ze weten 't niet., da's de heele kwestie...." G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5