Buitenlandsch cdCieuws Gratis FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD ZATERDAG 20 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 De Belgische verdediging Besprekingen in de Kamer De fabricage van verdoovende middelen Beginselbesluit tot beperking De Kabinetskrisis in Oostenrijk Dr. Seipel belast met de Kabinetsvorming De nieuwe Hebriden De relletjes in den Thuri ^"chen Landdag Gemengde Buitenlcindsche (Berichten KORT NIEUWS GEMENGD NIEUWS KERKNIEUWS St. Adalbertus-viering 25 Juni RADIO-OMROEP De Belgische Kamer heeft het wetsont werp besproken tot het verstrekken aan de regeering van de credieten voor de na tionale verdediging. Minister Dens verzocht de Kamer een crediet toe te staan van 210 milloen francs, dat voldoende zou zijn voor het bekostigen van de uitgaven, noodig vóór dat de volgende begrooting aan de orde komt. De minister gaf een overzicht van het totaal der werken, die moeten worden uit gevoerd tot het verzekeren der nationale de fensie van het geheele grondgebied te be ginnen bij de Oostgrens, waar permanente werken de verrassing van een plotselingen aanval zullen verhinderen. De minister zeide, dat vestingwerken in geen enkel op- zich in strijd waren met de politiek van Genève. De minister geloofde, dat indien zich een gevaar zou voordoen als dat van 1914, alle Belgen zouden opstaan om het land te verdedigen, ongeacht welke verde diging in gereedheid was gebracht. Dit was wat de regeering wilde. Vandervelde (leider der socialisten) ver klaarde nog steeds te gelooven, dat gegeven de verdragen van Locarno, een aanval on eindig minder waarschijnlijk was gewor den. In Frankrijk had men erkend, dat het plan de gelegenheid zou geven, zoowel een aanval uit het Zuiden, als een aanval uit het Oosten te weerstaan, en pen terugkeer beteekende tot de politiek van neutrali teit van voor den oorlog. Vandervelde ge loofde echter niet, dat de Engelsche regee ring de uitgaven voor het leger, die men in België wenschte te doen aan den voor avond van de Ontwapeningsconferentie, niet gunstig opnam. Frankrijk toonde zich nog minder voldaan dan Engeland. Men zeide er openlijk, dat het Fransch-Belgisch mili tair accoord wat den geest er van betreft, dood is. Verscheidene leden verzochten de regee ring af te zien van het crediet van tien mil- lioen francs voor de onteigening van ter reinen in Antwerpen en verklaarden zich tegen vestingwerken hetzy te Antwerpen, hetzij te Gent. Dens antwoordde dat het verdedigings stelsel moest zijn geïnspireerd door den wil het land te verdedigen en niet door de ge dachte, een naburigen staat onaangenaam te zijn. De discussie over de forten voor Gent en Antwerpen dienden tot niets. In dien de oorlog op Belgisch grondgebied werd overgebracht, zou het zijn ondanks België en zou België zich overal moeten kunnen verdedigen. Wat betreft de forten van Antwerpen, de eerste gordel was gede classeerd, de tweede was zonder militaire waarde. Er was geen sprake van het vol tooien van den derden gordel. De minister kon niet afzien van de tien millioen francs, waarom hij vroeg. De plannen betreffende vestingwerken aan de Schelde waren aan nadere studie onderworpen. De studie moest worden beëindigd en een begin moest wor den gemaakt met den bouw der vestingwer ken. Renking verklaarde dat de regeering drie verdedigingslinies wilde bouwen, de eerste aan de grens, de tweede aan de Maas, de derde aan de Schelde, de Dender en de Lys. Renking drong er op aan dat de Kamer het crediet van tien millioen francs voor de ont eigening zou voteeren. Het Kamerlid Sap verklaarde het amen dement strekkende tot verhindering van den bouw van vestingwerken om Gent in te trekken. De beraadslagingen werden gesloten. Woensdag heeft de stemming plaats. De internationale conferentie tot beperking der fabricage van verdoovende middelen nam gisteren met 14 tegen 2 stemmen en eenige onthoudingen in beginsel het plan tot beperking der fabricage aan, dat van Fransche en Japansche zijde is voorgesteld. Door dit plan aan te nemen zijn de voor stellen, door de opiumcommissie van den Volkenbond aan de conferentie gedaan over de verdeeling der fabricage van verdoovende middelen over de fabriceerende landen (dus Duitschland, Zwitserland, Frankrijk, Enge land) naar een bepaalde verdeelingsmethode verworpen. Fabricage met het doel om uit te voeren wordt toegelaten op de basis van de door de produceerende landen* ontvangen bestellin gen, onder controle van een internationale centrale autoriteit. De beraadslagingen der conferentie zullen nog minstens twee weken in beslag nemen. Bij zonnebrand, doorzitten, stukloopen enz. is Purol zeer verzachtend en genezend. Allen d» dezer dagen in Apotheek en Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een boekje over huidverzorging en huidgenezn,'-. Tot groote verrassing van de meeste per sonen in parlementairen kring, heeft de bondspresident dr. Seipel belast met het voeren der onderhandelingen met de ver schillende partijen. Reeds gistermiddag voerde dr. Seipel met de verschillende par tijleiders besprekingen. Hij zou willen trach ten een concentratiekabinet te vormen. Een officieuze bespreking met de sociaal-demo craten zou, naar verluidt, tot resultaat heb ben gehad, dat de sociaal-democraten slechts onder bepaalde omstandigheden be reid zouden zijn aan een concentratiekabi net mede te doen, waarin zij een groot aantal zetels zouden bezetten. De sociaal-democraten weigeren medewerking De onderhandelingen over de Kabinets formatie werden gisteravond voortgezet met een gemeenschappelijke bespreking met Dr. Seipel en verschillende partijen. Na deze besprekingen verklaarde Dr. Seipel niet te kunnen deelnemen aan een fractieregeering, gelijk deze was voorgesteld. Uit een officieel bericht van de sociaal democratische partij blijkt, dat zij met het oog op den moeilijken noodtoestand niet principieel heeft geweigerd een concentratie van alle democratische partijen door deel neming mogelijk te maken. Zij kon echter niet deelnemen aan de regeering, die den tot dusverre gevolgden koers der burgerlijke partijen zonder essentieele veranderingen voortzet. Een geneigdheid om principleele veranderingen toe te passen, is haar echter uit het verloop der besprekingen niet geble ken. De onderhandelingen worden thans voortgezet tusschen Dr. Seipel en de Groot- Duitschers en den Landbond. De onderhandelingen zonder resultaat Een formatie van een regeering, die vol gens een officieele mededeeling te verwach ten was, is mislukt. De onderhandelingen moesten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om twee uur zonder resultaat afgebroken worden. Tot on geveer middernacht leken de onderhandelin gen van Dr. Seipel met de vroegere meer derheidspartijen nogal gunstig te verloopen. Daarna ontstonden echter moeilijkheden, o.a. doordat Dr. Schober weigerde deel uit te maken van een zelfde kabinet als Dr. Kien- böck, terwijl Dr. Seipel van zijn kant ver klaarde, Dr. Kienböck als minister van fi nanciën niet te kunnen missen. Men slaagde er niet in tot overeenstemming te komen. Het is nog onzeker of de onderhandelingen heden door Dr. Seipel zullen worden voort gezet, dan wel of zij op een andere basis ge voerd zullen worden. Wanneer hij de onder handelingen voortzet, bestaat er nog een mo gelijkheid, dat een minderhedenkabinet wordt gevormd, waarin de Chr. Socialen en de Oostenrijksche Landbond vertegenwoor digd zijn. De economische toestand Besprekingen op het Witte Huis President Hoover heeft gisteren over zijn besprekingen in het Witte Huis verklaard, dat hij met verscheidene leiders der politieke partijen gesproken heeft over maatregelen ter saneering van den economischen toe stand, zoowel in de Vereenigde Staten als in het buitenland en in het bijzonder over maatregelen ter versterking van de positie van Duitschland. Men heeft nog geen be sluiten genomen over bepaalde plannen, doch de wijze, waarop de vertegenwoordigers van beide partijen op deze zaak zijn inge gaan, is volstrekt bevredigend geweest. Onderhandelingen over verkoop Naar de „Morning Post" meldt, worden sedert eenigen tijd tusschen Frankrijk en Engeland geheime onderhandelingen ge voerd over den verkoop van de Britsche rechten op de eilandengroep der Nieuwe Hebriden in den Stillen Oceaan, aan Frankrijk. De V. S. en het Ontwapeningsvraagstuk Wat Hoover wil Volgens een bericht van „New York Eve ning Past" werd in Washingtonsche militaire kringen bekend, dat de regeering van de Vereenigde Staten heeft besloten, haar tot dusverre gehandhaafden energieken tegen stand tegen het aannemen der oorlogsbe- grootingscijfers als basis voor bewapenings beperkingen te laten varen op voorwaarde, dat de oorlogsbegrooting alleen mag dienen als maatstaf voor bewapeningen van net be treffende land en niet ter vergelijking met de bewapeningen van andere landen. Deze radicale zwenking der regeering verklaart men door er op te wijzen, dat Hoover voor zoover Amerika betreft, iederen hinderpaal op den weg naar een succesvol einde der Wereldontwapeningsconferentie uit den weg wil ruimen. Disciplinaire straffen opgelegd. Na heropening van de zitting van den Thiiringschen Landdag deelde de voorzit ter mede, dat het Senioren Convent beslo ten had den nationaal-socialist Sauckel die het sociaal-democratische lid Gruendler had lastig gevallen en den nationaal-so cialist Papenbrook, die Gruendler in het gezicht had geslagen, voor drie dagen van de zitting uit te sluiten. Gruendler werd tot de orde geroepen. De voorzitter deelde nog mede, dat de nationaal-socialisten het Senioren Convent tijdens de beraadslaging hadden verlaten, waarmee zij in strijd met de discipline hadden gehandeld. De Thü- ringsche Landdag verwierp een communis tisch voorstel om den Landdag te ontbin den, waarbij de sociaal-democraten zich van stemmen onthielden. Sportfeesten met politieken inslag verboden De Politiepresident van Berlijn deelt mede, dat hij, doordat de radicale partijen in den laatsten tijd pogen om onder den dekmantel van sportfeesten politieke optochten en de monstraties te houden, zich genoodzaakt heeft gezien het nationaal-socialistische sportfeest van Zaterdag a.s. en de z.g. Sparta- kiade, die de communisten van 412 Juli wilden houden, te verbieden, aangezien ge bleken is, dat het eigenlijke doel dezer spor'- feesten klaarblijkelijk politieke demonstratie is. Angstig boottochtje van meisjesscholieren In den storm geraakt. De leerlingen van een meisjesschool te Hamburg hebben Donderdag met hun leer aren een boottochtje gemaakt naar de Luehe. Ongeveer 1000 personen namen aan het uit stapje deel. Op den terugweg geraakte de boot op de Elbe by Segei in een hevigen storm. De angstig geworden kinderen yiden naar de leizijde van het schip, dat hierdoor lichte stagnatie bekwam. Onder de opvaren den ontstond een paniek. De meisjes, onder den indruk van het gebeurde by St. Nazaire, begonnen te huilen. Eenigen hunner vielen in onmacht. Toen de stoomboot ten slotte gemeerd was, keerde de kalmte terug. Eenige meisjes moesten veenwel door den geneeskundigen dienst huiswaarts worden gevoerd. Ineen klein logement te Milaan heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor een brand werd veroorzaakt, waarin drie huurders omkwamen. De gemeenteraad van Kaap stad en het bestuur der spoorwegen hebben een overeenkomst geteekend om 2 millioen pond sterling te besteden voor de ontwik keling van badplaatsen aan de kust van de Kaap. De politie in Letland heeft na huiszoeking een tachtigtal communisten gearresteerd, die er van verdacht werden, pogingen te willen doen, om tijdens mili taire manoeuvres onlusten te verwekken. Het aantal radiovergunningen, uitgegeven door P. T. T. in Engeland, is in de laatste maanden met 38.000 gestegen, zoo dat het totaal aantal thans 3.711.000 be draagt, waaronder 23.000, die gratis aan blinde personen zijn verstrekt. Een dolle hond Drie menschen gebeten Een groote hond van den landbouwer Bre- kelmans te Oss vertoonde gistermiddag plot seling teekenen van hondsdolheid. Hy sprong in het weiland van den landbouwer P. v. Geffen en beet een der daar loopende koeien in de achterpooten en in den buik, zoodat het bloed er uit liep. Van Geffen kwam toe- loopen en trachtte den hond te verdryven, doch deze sprong tegen hem op en beet hem in den linkerarm. Op zyn hulpgeroep kwa men de buren Tiebosch en Fr. v. Lieshout, die in het naburige weiland aan het melken waren, aangeloopen. Maar ook zij werden beiden door 't dolle dier gebeten. Met drie man wisten ze intusschen den hond uit de wei te jagen. Juist passeerde op dit moment de heer Fr. Hoep, drogist te Uden, per fiets over den weg. Het dier viel op den niets kwaads vermoedenden man aan, sleurde hem van de fiets en verwondde hem deerlyk aan „Kijk eens Nugu wat een slecht snit Pigi in zyn kleeding heeft!" gezicht, beenen en handen. De veldwachter van Dijk, door omwonenden gewaarschuwd kwam ter plaatse en doodde het dier met drie welgemikte revolverschoten. De slachtoffers maken het naar omstandig heden, vrij wel. Naar verluidt zullen zy naar Utrecht gaan, om zich met serum tegen hondsdolheid te laten inspuiten. Keert de bloedzuiger terug? Een helper i«i den strijd tegen de trombose In den tyd, dat grootvader met grootmoe der trouwde, verheugde de bloedzuiger zich in de groote sympathie van velen. In Duitsch land werden zij met millioenen uit Rusland en Hongarye ingevoerd. De bloedzuiger vangers hadden toen een ellendig beroep. Die menschen gingen vooral in Hongarye met de bloote beenen in de groote plas sen staan en roerden zoolang in het siyk, tot de diertjes zich in voldoend aantal in het menschehjk vleesch vastgebeten hadden. Dan kwam het er op aan, ze zoo snel moge lyk te verwyderen, omdat ze waardeloos zyn, wanneer ze zich vol bloed gezogen hebben. Het gelukte natuurlijk niet altijd, dit te voorkomen. Geen wonder dus, dat dit zeldzaam wild de jagers vroegtydig ten gronde richtte. Honderd jaar geleden werden in de Zie kenhuizen van Parijs niet minder dan 6 mil lioen bloedzuigers per jaar gebruik. Toen kwamen echter de (laat) koppen en zy ont wikkelden zich tot zoo'n heftigen concur rent van den bloedzuiger, dat het haast vol ledig gedaan was met den teelt en de vangst van dit dier. Nu schijnt den vriend van onze groot ouders een soort verrijzenis te wachten. Reeds eenige jaren heeft men geconstateerd, dat de bloedzuiger by zyn zuigende werk zaamheid een stof hirudin genaamd afscheidt, die de wonde, door het dier ver oorzaakt, reinigt. Sindsdien begint men den bloedzuiger weer te verkiezen boven den mechanischen kop. En in den laatsten tyd is er nog een an der hoogst gewichtig voordeel van het na- tuurlyk middel tot aderlating waargenomen. Twee geleerden: Sulger en Bosain, zyn tot de conclusie gekomen, dat bovengenoemd hirudin het bloed, dat later nog uit de ont stane wond druppelt, stelpt. Nu lag het dus voor de hand, den bloedzuiger dienstbaar te maken in den stryd tegen de trombose. Deze verstopping der bloedvaten door gestolde bloeddeeltjes, die storend werken op den bloedsomloop en de wanden der bloedvaten beschadigen, wordt beschouwd als een speciale neiging tot stollen van het bloed; wanneer die trombose in de slag aderen optreedt, heeft zij een directen dood ten gevolge. In alle beschaafde landen is trombose sedert den oorlog een opvallend veel voorkomende ziekte geworden. Er zyn wel drie- of viermaal zooveel ge vallen geconstateerd als een tiental jaren tevoren. Volgens een uiteenzetting van dr. Otto Butzengeiger (Wuppertal-Elberfeld) in het Duitsch Medisch Weekblad, was dit feit te beschouwen als een gevolg der wyd- verbreide griep-epidemie, die ook thans nog niet geheel verdwenen is. En op grond zy- ner ervaringen is hij tot de conclusie geko men, dat de trombose met succes bestreden kan worden met behulp van den bloedzuiger, dank zy de hirudine, die deze afscheidt. Wel werd de bloedsomloop niet geheel beïnvloed, dus niet de aanleg tot trombose van het lichaam geheel overwonnen, maar er trad een stilstand en vooruitgang by de reeds ingetreden trombose-verschynselen in, ook in de zwaarste gevallen, waarin reeds de bekkenaderen aangetast waren. Aangeraden wordt, direct na het optreden der eerste symptomen van trombose met de behande ling van bloedzuigers te beginnen. Zoodra de dieren ongeveer parallel met den loop der aangetaste aderen gezet worden, treedt een groote vermindering van pijn, van opzetting en gespannen gevoel in. In haast alle gevallen, die dr. Butzengeiger met bloedzuigers behandelde, bleek het diertje een uitstekend helper in den stryd tegen de trombose. Evenals voorgaande jaren, zal ook nu weder het feest van St. Adalbertus te Egmond- binnen op plechtige wijze worden gevierd. Op Donderdagmorgen wordt om 10 uur door den Zeereerw. heer Pastoor W. Nolet van Amsterdam op den Akker een H. Mis opgedragen. Nu door de excursie nè, den vyfden Ned. Katholiekendag de historische plek nog meer bekendheid verwierf, de plek, waar eens het lichaam van den H. Adalbertus rustte, waar door de eeuwen heen de bron van zoet water bleef opwellen en de devotie voor den Diaken bleef voortleven, waar eens de Kerk van Egmond stond, zooals door de opgra vingen van dr. Holwerda werd aangetoond, nu zal sterker nog dan voorheen belang stelling gevoeld worden voor den Patroon van Kennemerland. Haarlem's beminde Kerkvorst ging voor, door het instellen van een commissie, die speciaal belast is met het doen verryzen van een Kapel op den geWijden grond, en door zijn bezoek op 28 Mei. Nederlands Katholie ken, en zeer zeker die uit Noord-Holland, zullen niet achterblijven! Voorzitter van de bedoelde commissie is ae bekende Pastoor W. Nolet, die ook op. 25 Juni onder de aangekondigde H. Mis een toe spraak tot de verzamelde pelgrims zal houden. Op dien dag wordt om half 3 nog een gods dienstoefening bij den St. Adalbertus-put ge houden. Een groep Amsterdamsche Adalbert-vrien- den heeft weder het plan opgevat op Zondag 28 Juni een bedevaart naar Egmond te ma ken. Dan zal in den vroegen morgen een H. Mis worden opgedragen. Op dien Zondag viert ook meer bijzonder de Parochie haai Patroon door een optocht naar den Akker en een middag-oefening, te leiden door Pastoor Roovers van Rinnegom. Inlichtingen zullen verder gaarne gegeven worden door den secretaris van genoemde commissie, den heer J. Verheggen te Eg- mond-binnen. ZONDAG 21 JUNI 1931. HUIZEN, 1875 M. 8.30—9.30 KRO., 9.50 NCRV., 12.00—6.00 KRO., 6.00 NCRV., daar na KRO. 8.309.30 Morgenwyding door Pa ter J. Dito O. P., 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Den Haag-Oost. 12.001.30 Concert KRO-Sextet o. 1. van P. Lustenhou- wer. 1.302.00 W. J. Jonkergouw: „Moderne accoustiek-problemen". 2.00—2.30 L. Licht veld: „Nederlandsche vioolmakers". 2.304.00 Middagconcert door het A capella Koor o. 1. van A. Vranken. 4.00—4.20 Gramofoonpl. 4.20 —6.00 Aansl. met Stadion te Wupperthal (Elberfeld), Voetbalwedstryd R.K. Duitsch landR.K. Holland. 6.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Stryen. 7.458.10 Pater H. Mulder: „Gewetensvryheid". 8.10 Voetbal uitslagen. 8.1510.40 „De Paarlen van Mont- martre", operette in 3 acten. Muziek van H. Cuypers. Tekst Otto Zeegers. Schola Canto rum, m. m. van KRO-orkest, dirigent Hu- bert Cuypers. Vervolgens Vaz Dias en Con cert KRO-orkest o. 1. van Joh. Gerritsen. 10.4011.00 Epiloog door het Klein Koor o. i. van J. H. Pickers. HILVERSUM, 298 M. 12.00—5.00 AVRO, 8.0012.00 AVRO. 8.30 Gymnastiek o. 1. van G. Kleerkoper. 8.45 Voetbal- en Postduiven- berichten. 9.00 S. S. Lantinga: „Heggen en hun verzorging". 9.30 Concert VARA-orkest o. 1. van H. de Groot. 10.20 Vervolg concert. 11.2012.00 Slot Concert. 12.00 Gramofoon pl. 12.15—1.00 AVRO-octet o. 1. van L. Schmidt. Solo-viool: Boris Lensky. 1.001.30 L. J. Jordaan: „De Teekenfilm". 1.302.00 Vervolg AVRO-octet. 2.00—2.30 Dr. H. B. F. van Westerouen v. Meeteren spreekt over: „Psychologie van den Angst", door Calsar. 2.30—4.00 Kovacs Lajos en zyn orkest. Gra mofoonpl. 4.004.30 Lezing door Casper Hö- weler over: „Humor in de muziek". 4.305.00 Gramofoonpl. Vaz Dias. 5.306.00 Orgelspel Joh. Jong. 8.00 Vaz Dias. 8.158.45 Concert Omroeporkest o. 1. van N. Treep. 8.459.00 Gramofoonpl. 9.00—9.30 Vervolg Omroepor kest m. m. van Hélène Cals (soraan). 9.30 9.40 Gramofoonpl. 9.4010:05 Radio-too- neel „Ukridge verhuurt kamers", van P. G. Wodehouse. 10.0510.30 Omroeporkest. 10.30 Gramofoonpl. 10.35 Omroeporkest en H. Cals. 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerk-cantate No. 9 van Bach. 4.05 Kinderuurtie. 4.20 Le zing. 4.35 Concert. Yvonne Arnaud (piano), orkest. 5.50 Zang door J. Cross (sopraan). 6.20 Bybellezing 6.50 Kerkdienst. 8.20 Kerk dienst. 9.05 Lezing. 9.10 Berichten. 9.25 Con cert, orkest, D. Bennett (sopraan), Albert Sandler (viool). 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Religieuze muziek. 1.20 Gramofoonpl. 1.50 Gramofoonpl. 2.20 Gramo- geeft U een zachte mooie teint foonpl. 4.20 Gramofionpl. 8.20 Concert Or kest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Orkest concert. 8.208.50 Gramofoonl. 92510.20 Kath. Morgenwijding. 11.5012.20 Bacht-can- tate No XIII. 1.202.50 Orkestconcert. 4.50 —6.35 Concert. 5.306.00 Sportverslag. 8.05 Orkestconcert, J. Ros (piano). Intermezzo: Des Knaben Wunderhorn (3)9.5010.35 Verslag van den voetbalwedstryd Duitsch land-Noorwegen (2e speelhelft). 10.35 Be richten. Daarna tot 11.20: Orkestconcert; 11.2012.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—1.20 Or kestconcert. 3.40—5.30 Orkestconcert en zang. 5.30—5.50 Gramofoonpl. 8.20—10.20 Concert. Orkest, koor en solisten. 10.5511.25 Orkest concert. 11.25—12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.30 Orkestconcert. 6.05 Gramofoonpl. 6.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkest concert en zang. 9.05 Hoorspel. 920 Vervolg concert. 338.2 M.: 5.30 Orkestconcert. 620 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkest- concert en zang. 9.20 Orkestconcert ZEESEN, 1635 M. 7.20 Concert. 8.20—9.15 Berichten. 8.15 Morgenwijding. 11.50 Bach- cantate: Ach Herr mich armen Siinder". 12.50 Concert. 2.50 Solistenconcert. 4.20 Ver slag van de Jubileums-Roeiwedstrijden te Berlijn. 4.50 Blaasconcert. 6.20 Hoorsuite „Innsbruck", Her-uitzending van Weenen. 8.50 Vroolijk concert. 9.15 Her-uitzending van Weenen, Zonnewendefeest. 10.50 Berich ten en daarna tot 12.50 Dansmuziek door Dajos Bela en zijn orkest. MAANDAG 22 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. UitsL NCRV-Uitzen- ding 8.00 Schriftlezing 8.159.30 Gramofoonplaten 10.3011.00 Zieken- dienst 11.00 Lezen van Chr. Lectuur door mej. Doyen 11.30—12.00 Gramofoonpla ten 12.00 Politieberichten 12.15 Orgel concert, Jan Zwart 1.453.15 Gramofoon platen 3.15—3.45 Knipcursus 4.00— 5.00 Ziekenuurtje 5.00620 Concert mevrouw I. MulderBelser (alt-mezzo), H. E. Wittpen (fluit), G. Hengeveld (piano) 6.30 J. van Neerden „Vurige Kolen" 7.00 F. de Mos: „Wat is levensverzekering" 7.30 Politieberichten 7.45 Gramofoonpla ten 8.15—10.15 Concert Chr. Oratorium- Vereen. Utrecht met medewerking van het Utr. Sted. Orkest onder leiding van A. v. d. Horst. Met medewerking van Jo Vincent (sopraan) 10.1510.25 Vaz Dias 10.25— 11.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. Algemeen Program ma. Verzorgd door de AVRO 8.0010.00 Gramofoonplaten 10.0010.15 Morgen wijding 10.15—10.40 Egbert Veen speelt oude pianomuziek 10.4012.00 Orgelcon cert Frans Hasselaar. Met medewerking van S. HaasePieneman (sopraan). Joh. Lam men (bas) 12.00—2.00 AVRO-kwartet onder leiding van D. Groeneveld 2.30 3.00 Kamermuziek Concertgebouw-Trio 3.004.30 Concert Stafmuziek van het 5e Reg. inf. onder leiding van J. R. v. d. Glas 4.305.30 Kinderuurtje 5.307.00 Ko vacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte (Refreinzang). Gramofoonplaten 7.00 dr. P. H. Ritter: „Eenige kleine werken uit de moderne litteratuur" 7.308.00 Omroep orkest onder leiding van N. Treep 8.00 Gramofoonplaten 8.1510.00 Omroepor kest onder leiding van N. Treep. Met mede werking van G. WeijnschenkHogenbirk (sopraan), Pierre Palla en Bob Scholte (Re freinzang) 10.00 Vaz Diaz. 10.00-11.00 Ver volg concert 11.00—12.00 Gramofoonpla ten. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgen wyding 11.05 Lezing 12.20 Concert P. Edmundson (sopraan), Strijkkwartet 125 Orkestconcert 2.20 Gramofoonpla ten 2.50 Uitzending voor scholen 3.40 Dansmuziek 4.05 Concert. Helen Gaskell (hobo), Kathleen Murray (piano) 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Berichten 6.50 Verslag van Lawn Tennis wedstrijd 7.00 Recital door L. Isaacs 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Gramo foonplaten 8.50 „La Bohème" van Puc cini (eerste bedrijf) 925 Berichten 9.40 Berichten 9.45 Lezing 10.05 Con cert. D. Vane (sopraan), Orkest 10.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten 12.50 Gramofoon platen 1.25 Gramofoonplaten 620 Gramofoonplaten 9.05 'Concert. Kwintet en zangeres 9.50 Vervolg concert. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonplaten 11.0011.20 Gramofoon platen 12.20 Gramofoonplaten 1.25 2.50 Concert. Orkest en vocale solisten 5.206.20 Pianospel en toelichting 820 Orkestconcert 9.05 „Medi-Zynisches". Hoorspel. Daarna: berichten en tot 1120 Concert 11.20—12.20 Dansmuziek. ..KALUNDBORG, 1153 M. 1220—2.20 Orkesteoncert 3.505.50 Orkestconcert en declamatie 8.20—8.40 Viool-recital 8.40— 8.50 Radio-sketch 8.50—9.25 Concert. Ba lalaika, guitaar en mandoline 8.25—9.45 Hoorspel 9.4510.05 Liederenvoordracht 10.2011.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508,5 en 338,2 M. 508,5 M.: 5.20 Concert. Orkest en solisten 6.50 Gra mofoonplaten 8.20 Concert en declama tie 9.20 Dansmuziek. 338,2 M.: 5.20 Or kestconcert 6.05 Gramofoonplaten 6.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Orkestconcert 9.05 Declamatie 9.20 Vervolg concert. ZEESEN, 1635 M„ ca. 7.007.50 Gramo foonplaten 10.30—12.20 Lezingen 1220 Gramofoonplaten 1.15—2.20 Berichten 2203.20 Gramofoonplaten 3.20420 Lezingen 4.50—5.50 Concert 520—8.20 Lezingen 8.20 Concert 9.10 Berichten 9.35 Kamermuziek 10.20 Berichten en daarna: Concert. SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTR. 27 PHILIPS- en „ERREM 3" TOESTELLEN 3. zyn woorden klonken redelyk en natuur- ïyk genoeg, maar zy overtuigden mij niet in het minst. Ik heb te veel menschen in le vensgevaar gezien, om mij in de verschynse- len te vergissen. Aangezien het geval my niet aanging, maakte ik geen bemerking op zijn gezegde en gaf het gesprek een andere wending. „Ik vrees, dat ik voor „Milan" niet goed genoeg gekleed ben", zei ik. „Ik weet niet of u dat hindert." Hij haalde zyn schouders op. „Wy zuilen een aparte kamer nemen", antwoordde hy, „dat is aangenamer." Ik zat er juist aan te denken, hoe jammer het was, dat ik mijn hongerige maag by Parelli zoo noodeloos had gevuld, toen de taxi den hoek omsloeg en het „Strand" op reed. Northcote stak zyn hoofd uit het raampje en gaf den chauffeur eenige aan wijzingen, welke ik niet verstond. Een oogen- blik later werden ze my echter duidelyk, want juist voor wy aan het prachtige restau rant kwamen, hielden wy stil voor een klei nen zy-ingang. wy stapten uit en nadat Northcote den chauffeur had betaald, ging hy my voor in de hal, waar een zeer deftige hoofdkellner ons tegemoet kwom. „Ik zou gaarne een aparte kamer en een of ander licht souper hebben", zei North cote. „Uitstekend, mijnheer, uitstekend", ant woordde de man. „Wilt u my maar volgen?" Hy leidde ons door een lange prachtig verlichte gang, tot hy bij de laatste deur stilhield en haar voor ons opende. Het was een kleine, doch weelderig ingerichte kamer, waar een tafel voor een souper gedekt stond en zeer kwistig en smaakvol met bloemen versierd was. „Deze kamer was voor dezen avond be sproken door een heer van de Russische am bassade". verklaarde hy ons, „maar zooeven is het souper telefonisch afbesteld; als u er dus gebruik van wilt maken, mynheer...." ,,'t Is goed zoo", onderbrak hem Northcote. Er kwam een andere kellner om onze jassen aan te nemen. Northcote weerde hem echter met een gebaar af. Breng ze maar niet weg; hang ze maar over een stoelZich vervolgens tot den hoofdkellner wendend, sprak hy: „Het zal my aangenaam zyn, ais u ons zelf wilt be dienen." De man maakte een diepe buiging en gaf den onderkellner te verstaan, dat hij kon gaan. Daarna bracht hy het menu by ons. Northcote keek het even door en overhan digde het toen aan my. „Is er iets bizonders by, waaraan u de voorkeur geeft?" vroeg hy vriendelijk, „ik geloof, dat de kookfantasie van Milan nogal belangryke afmetingen heeft". Ik haalde myn schouders op. „Ik zal in ieder geval min of meer toeschouwer zyn", zei ik. „Het beste zal, dunkt my, zyn, dat u de kwestie maar oplost." Northcote keek de kaart nogmaals door en bestelde toen een paar gerechten, waar van de namen my niet in het minst betref fende de spijzen inlichtten. „En breng een flesch Heidsieck van *98", voegde hy er by, „en ook wat van dien ouden brandy". De bediende boog en na de stoelen voor ons gereed gezet te hebben, verliet hy ge- ruischloos het vertrek. Ik was vreeselijk benieuwd, of de bizonder treffende gelykenis van Northcote en my hem had verbaasd, maar indien het zoo was, dan had hy daarvan, door geen enkel teeken biyk gegeven. „Zoo'n oberkellner", merkte ik op, „oefent wel het meest kunstzinnige vak uit.' „Ja", zei Northcote, terwyi hy aan tafel plaats nam, „en bijgevolg het meest verach- teiyke." „Dat klinkt wel een beetje ondankbaar", vond ik. Northcote keek my doordringend aan. „Kunt u zich iemand voorstellen, die niet totaal verachtelyk is en zich opzettelijk ver vormt tot een slaafsche machine, met het doel om een gemakkelyk leven te hebben? Ik heb veel meer achting voor een dief, dan voor een volmaakten tafeldienaar." Ik lachte. „Het ls mogelyk", antwoordde ik. „In ieder geval moet ik bekennen, dat er zyn, die aan langvingerigheid de voorkeur geven." „Wat is u?" vroeg hy plotseling. De vraag deed my door verrassing schrik ken en ik aarzelde een oogenblik. „Ik vraag het niet uit bloote nieuwsgierig heid", zei hy. „Dat veronderstelde ik ook niet", ant woordde ik hoffelijk. „Daarom aarzelde ik met mijn antwoord." Hy glimlachte en keek my op eigenaardige, verwarringbrengende manier aan. „Laat ons daarom openhartig tegenover elkaar zyn", zei hy plotseling. „De zaak is deze, dat u het toevallig in uw macht heeft, mij een belangryken dienst te bewijzen, mijnheer Burton." Hy hield even op. „Werkelyk?" zei ik schynbaar onverschil lig, terwyl ik een sigaret opstak. „Daartegenover staat", vervolgde hij, „dat ik met zekerheid u van dienst kan zyn." Ik dacht onmiddellijk aan zyn onmetelijke rijkdommen en aan mijn mooie goudveld in Bolivia. „Het is wel mogelyk", zei ik eenigszins ernstig. Hy leunde voorover en legde zyn handen op tafel en ik zag, dat zy zwaar gespierd en door de zon bruin-gebrand wa ren; het waren handen van iemand, die zwaren lichamelijken arbeid had verricht. „Maar ik moet meer bizonderheden van u weten", zei hy. „Wie zyt gy? Waar komt gy vandaan? Welke eischen stelt u aan het leven?" Toen hy de laatste vraag stelde, ging de kamerdeur open en bracht de kellner het souper binnen. Terwyl de bediende bezig was met de schotels en den wyn inschonk, die voortreffelijk was sprak Northcote over verschillende alledaagsche onderwerpen, waarop ik hem slagvaardig antwoord gaf, maar ik was toch geheel vervuld van de sug- gereerende woorden, welke hij zooeven tot my had gesproken. Ik was vreeselyk nieuws gierig, wat toch in 's hemelsnaam de dienst kon zyn, welke ik hem kon bewyzen. Dat het betrekking had op onze sprekende ge lykenis, daarvan voelde ik mij heilig over tuigd, maar behalve dat, was het onmogelyk iets te gissen. De geheele geschiedenis onze ontmoeting op de kade, zyn uitnoodi- ging o*i te soupeeren en de vreemde toe speling op een onbekend voornemen was zóó plotseling, zóó onverwacht en roman tisch, dat ik een gevoel had, of ik de held geworden was uit een gemoderniseerd Duizend-en-een-nacht-sprookje. Toch kon het geen kwaad, als ik hem met myn eerlyk verleden en myn kommervolle tegenwoordige omstandigheden bekend maakte. Er was niets, behalve de ligging van myn goudveld, dat ik verborgen behoefde te houden en het scheen goed te pas te komen, dat ik hem als tegenprestatie voor den onbekenden dienst, welken hy van mij vroeg, voor mijn onderneming kon interesseeren. Hoe het ook zy, nieuwsgierigheid alleen al zou my op de zaak doen ingaan, nu het zoover gekomen was. Ik voelde by instinct, dat de voorstellen van mynheer Northcote van beslist belang ryken aard zouden zyn. Ik begon dus, zoodra de kellner het vertrek had verlaten, glimlachend de nieuwsgierig heid van mijn dischgenoot te bevredigen. „Er valt per saldo niet veel te vertellen", zei ik. „Om te beginnen, ik ben vier en der tig." Hij staarde my scherp aan. „\l lijkt vijf jaar ouder", sprak hy. „Ja", gaf ik ten antwoord, „als men vyf- tien jaar in Zuid-Amerika heeft geploeterd, dan laat dat kennelijke sporen achter." Er gleed gedurende een paar seconden een glimp van verrassing over zyn gelaat. Dan lachje hy droogjes. „O", zei hy. „In welk gedeelte van Zuid- Amerika is u geweest?" „In de meeste", zei ik, „maar Argentinië ken ik het best." „Wat deed u daar?" „Het zou korter duren, om te zeggen, wat ik niet deed. Ik ben boer geweest, veekooper, winkelier, soldaat, goudzoeker en nog in ;r- schillende andere vakken, die zich van tyd tot tyd voordeden. Zuid-Amerika is een goed land, om iemand te leeren een breeden kijk op het leven te hebben en om te werken." „Dat geloof ik ook", zei hy. „En wat voert u naar Engeland?" „Een onjuist begrip van den Engelschen ondernemingsgeest", antwoordde ik. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9