Uit den Omtrek LIJST 7 A. J. PRINSENBERG Stofzuigerhuis 1MBÏEII Proefverlichting Hiilegom-Sassenheim Aantal inwoners Zuid-Holland NOORDWIJK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE BLOEMENDAAL Denkt om de Raadsverkiezingen op 24 Juni a. s. Stemt: WIJK AAN ZEE EN DUIN HILLEGOM HERINGA WUTHRiCH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE HAARLEMMERMEER VOORHOUT VOGELENZANG LISSE KENNEMERLAND BEVERWIJK VELSEN IJMUIDEN SANTPOORT HEILOO Barteljorisstraat 16 - Tel. 1975C Philips' Radio-toestellen Staat van Besommingen MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG MARKTNIEUWS '4^2- Het plan bestaat, den Rijksweg in de ge meenten Hillegom—Lisse—Sassenheim uni form en op moderne wijze te verlichten. Als proef zijn thans tusschen de Hillegommer- brug en de Veenenburgerlaan een achttal lantaarnpalen geplaatst, We zijn dus in de goede richting. De provincie Zuid-Holland telde ultimo December 1930 1.973.664 inwoners. Het aan tal inwoners der verschillende gemeenten varieerde van 371 (Peursum) tot 586.285 (Rotterdam). Burgerlijke Stand van 12 tot 19 Juni Geboren: 11 Juni: dochter van G. v. Roon en H. van Rooijen. 14 Juni: doch ter van L. Steenvoorden en G. Zwiep. 13 Juni: dochter van P. C. Smit en A. v. Schooten. 16 Juni: dochter van J. Pas- schier en J. M. Rietkerk. Ondertrouwd: 12 Juni: W. van Duyn, 27 jaar en L. van Duin, 26 jaar. 19 Juni: J. den Elzen, 28 jaar en M. Steenvoorden, 24 jaar. Getrouwd; 18 Juni: B. de Groot, 23 jaar en J. M. H, Verhoeven, 25 jaar. Overleden: 13 Juni: Hendrika Jeanette Dersjant, 48 jaar, geh. met G. A. E. Duijster. 16 Juni: Anna Maria Tiemis- sen, 49 jaar. Aanbesteding Door den heer P. A. v. Straaten te Houtrakpolder werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met smederij. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Bouwbedrijf, vdi. P. Rozehhart Haar lem 9943. Boogaard, Halfweg 9780. C. Grouwelman, Halfweg 8943. Zoete lief, Houtrakpolder 8879. Gebr. v. Keulen, Halfweg 8713. J. Comelissen, Halfweg 8650. Tiggelman, Spaamdam 8199. Kats, Halfweg 7849. W. v. Rijn, Halfweg 7682. P. v. Geldorp, Haarlemmerliede 7498. Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. EEN LAATSTE OPROEP Morgen zullen onze kiezeressen en kiezers l-.un stemplicht moeten vervullen voor on zen gemeenteraad. Voor ons Katholieken is deze verkiezing belangrijker dan ooit. Immers, het gat er om of wij 6 of 7 zetels in den nieuwen raad zullen bezetten. Zeven zetels! Dat beteekent een Katho lieke meerderheid. Katholieken van Wijk aan Zee en Duin, let op uw zaak! Durft gij de verantwoordelijkheid te dra gen, indien door het verloren gaan van Uw stem de katholieken straks in den nieuwen Raad de minderheid zouden vormen. Laat alle persoonlijke motieven buiten beschouwing. Geen stemmenversnippering! Alle Roomschen stemmen op de officieele lijst der Katholieke Staatspartij LIJST 2. Burg. Stand Geboren: z. van A. J. de Bra bander—Peterson Ondertrouwd: A. de Ruiter en H. A. Tim mer. J. A. Mudde en A. J. C. A. van der Beek. G. P. Haarbrink en R. Kwast. Getrouwd: W. P. Nederstigt en P. L. Turk. C. van Rooden en E. J. C. Lommerse. Overleden: C. van Muiden, weduwe. J. Spijker, 78 jaar. Barak voor besmettelijke ziekten B. en W. overwegen het in 't leven roepen van een studiecommissie inzake de wenschelijkheid van het stichten eener barak voor besmet telijke ziekten in de gemeenten Hillegom, lisse, Sassenheim, Warmond, Voorhout, I oordwitjk en Noordwijkerhout. Parkeerverbod Hoofdstraat Het verzoek van verschillende Hoofdstraat-bewoners om opheffing van het parkeerverbod aldaar, is afgewezen. Wegwijzer aan het station Voorheen stond een wegwijzer op het Stationsplein, die daar goede diensten bewees. Deze is sinds eenigen tijd weg. In den Raad werd door een der leden de noodzakelijkheid van een wegwijzer daar bepleit en B. en W. ver zochten den A. N. W. B er een daar aan te brengen. De bond weigerde. In den Raad werd toen gevraagd er een van gemeente wege te plaatsen, hetgeen met een „we zul len het overwegen'' werd beantwoord. Thans heeft die overweging geleid tot een negatief resultaat, m.a.w. het bord kom er niet. Het Dag. Bestuur acht dit in verband met de kosten niet belangrijk èenoeg. Dit antwoord valt ons nog meer tegen dan dat van den A. N. W. B. We moeten toch aannemen, dat het college de_ situatie daar kent. Is dit zoo, dan is de noodzakelijkheid erkend. Het argument der kosten is spits vondigheid: als men in alles zoo bezuinigt als hier, zullen we spoedig vrijgesteld worden \an belasting! We verwachten dan ook in dezen een voorstel in den Raad en vertrouwen dat dit voorstel met overgroote meerderheid zal worden aangenomen. Nieuwe zaak De heer P. Klaver wet houder dezer gemeente, heeft zijn zaak over gedaan aan Gebrs. Manshande. De laatsten hebben de geheele zaak die op den besten stand der gemeente is gelegen gemoder niseerd. Er zjjn in de Meerstraat drie étala ges bijgekomen en de ruimte is enorm ver groot. Het verbouwingsplan werd ontworpen en uitgevoerd door den heer A. Leliveld, alhier, die eer van zjjn werk heeft. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de firma W. Bakker en Zn., de electrische ver lichting door den heer F. Kok, beiden alhier. De HoofdstraatMeerstraat zijn weder een prachtig winkelhuis rijker geworden. Katholieken van Hillegom, Stemt Woensdag allen zonder uitzonde ring op de Katholieke lijst. Dit is lijst 5. en uitsluitend op no. 1 (P. Klaver), zooals dit om redenen van organisatie behoort. Het is geheel overbodig te stemmen op een anderen candidaat, die een voorloopige plaats op de candidatenlijst heeft, daar hij slechts bij voorkeurstemmen tot lid van den Raad zou kunnen worden gekozen. Immers hebben alle candidaten een schriftelüke ver klaring afgelegd (krachtens artikel 18 van het reglement)dat zij geen benoeming zullen aanvaarden, wanneer zij in afwijking van de volgorde op de candidatenlijst zou den worden gekozen. Als mannen van eer zullen zii nu woord houden tegenover de kiezers, die hen stelden. Men stemme dus uitsluitend op no. 1 van lijst 5. UITSLAG RAADSVERKIEZINGEN In aansluiting op de reeds gepubliceerde uitslag laten wij nog volgen den gedetail- leerden uitsag: Uitgebrachte stemmen 1249; van onwaar de 20; geldige stemmen 1229; kiesdeeler 111 8/11. Stemdistrict I is Halfweg, II is Liede; III is Zuid-Schalkwijk Lijst I Chr. Hist. f I II III Totaal Van der Vegt 51 13 2 66 Polderman 2 27 29 De Jong 1 4 5 Dijkstra 3 3 Agterbos 2 1 3 55 45 6 106 Lijst II S. D. A. P. Winkelman 88 18 0 106 Zwaan 9 1 0 10 Winkelman,. gieb. HUjperson 2 0 0 2 Scholten 0 0 0 0 Agterhof 1 0 1 2 100 19 1 120 Lijst III Vrijheidsbond De Graall 141 15 16 172 Van Essen 63 2 0 65 Gravemaker 3 0 0 3 Comelissen 4 0 0 4 WitteStark 10 0 0 10 Tuinman 0 0 0 0 Comelissen Schouten 1 0 0 1 222 17 16 255 Lijst IV R. K. Van der Laan 145 87 69 301 Stokman 9 12 2 23 Dpunijhoven 1 0 0 1 Tabak 8 1 0 9 Van Seggelen 0 0 4 4 Van der Aar 46 53 0 99 Dykseul 1 1 0 2 Van Stijn 8 .1 1 10 Vink 45 136 20 201 Spijker 0 0 0 0 Vriezehoop 0 2 0 2 263 293 96 652 Lijst V Anti-Rev. Biesheuvel 59 29 3 91 Luijt 0 1 0 1 Kranenburg 0 1 0 1 Vink 0 2 0 2 Van Andel 1 0 0 2 i 60 33 3 96 Perscona-lia Bü beschikking van den Minister van Justitie is ingetrokken de aan C, L. Enzier, thans gepensionneerd brug wachter van den Haarlemmermeerpolder verleende aanstelling als onbezoldigd rijks veldwachter. Leden gemeenteraad Naar wij uit goede bron vernemen hebben de benoemd ver klaarde leden van den Raad dezer gemeente allen hun benoeming aangenomen. De ver spreide geruchten, dat enkele leden hun be noeming niet zouden aanvaarden, berust op onwaarheid. Opbrengst collecte De hier gisteren ge houden collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht" bracht op de somma van 67.55. Bloempjesdag „Herwonnen Levenskracht" Vanwege het plaatselijk comité van „Her wonnen Levenskracht" werd Zaterdagmiddag den jaarlijkschen bloempjesverkoop ten bate van de T. B. C.-bestrijding georganiseerd. Evenals vorige jaren had de stalhouder P. P. Scheepmaker zich wederom beheel be langloos beschikbaar gesteld met zijn vracht auto de muziekvereeniging „Adolf Kolping", welke eveneens geheel belangloos den tocht met haar vroolijke tonen opluisterde, door de talrijke straten van Lisse te rijden, ter wijl een aantal jongedames de bloempjes te koop aanbood. Wethouder Warmerdam be zocht oudergewoonte met eenige evrkoopsters met zijn auto de verafgelegen wijken. De toch t, welke om 3 uur begon, was te on geveer half 9 uur geëindigd. Daarna ver- eenigde men zich in het Bonasgebouw. Bij het controleeren van de opbrengst bleek, dat dit jaar het record was geslagen, want de opbrengst bedroeg niet minder dan 270,50. Een prachtbedrag en tevens een bewijs, dat de Lissenaren gaarne hun of fertje brengen ter bestrijding van de witte pest. De voorzitter van het pi. comité, de heer S. Langelaan, bracht een welgemeend woord van dank, alsmede aan de jongedames koopsters, aan de heeren P. P. Scheepma ker en P. Warmerdam en aan de leden van de R. K. Harmonie „Adolf Kolping" voor hun belangel ooze medewerking. K. J. M. V. Gisteren maakten de leden van de K. J. M. V., onder leiding van haar moderatr, den Weleerw. heer kapelaan K. A gsterof, een reisje naar Gelderland. Aller eerst werd in de parochiekerk van de H. Agthaa deH. Mis bijgewoon, waaronder toe spraak van den moderator en waarna te 6 uur in het clubhuis gezamenlijk werd ont beten om zich voor de reis te sterken. Te ruim kwart over zes vertrok men in opge wekte stemming per autobus via Leiden, Utrecht naar Zeist, waar de eerste rust werd genoten. Na een kleine hartverster king ging het verder via Rhenen, Ooster beek naar Arnhem, waar een —bezoek ge bracht werd aan Huize Vrijland, waar de gastheer was Father C. W. van Graven. Be zichtigd werden de zilvervossenteelt, hoender park, enz., waarna het middagmaal werd gebruikt. Hierna vertrok men naar Nijme-, gen, waar de H. Landstichting werd bezocht. De terugreis ging via Nijmegen, via Arn hem, Ede, Soest, Bussum, Amsterdam, Haar lem, Lisse. Het was voor de K. J. M. V. en voor den moderator een pleizierige reis en een nuttigen dag, welke lang in herin nering zal blijven. H. Priesterwijding Op 19 Juli a.s. ho pen de Weleerw. heeren J. Boon en L. On derwater de H. Priesterwijding te ontvan gen in hun studiehuis Moll-Hill. De Wel eerw. heer J. Boon zal zijn eerste plechtige H. Mis opdragen op 26 Juli en de Weleerw. heer Onderwater op 9 Augustus in de pa rochiekerk van de H. Agatha, alhier. ST. AGATHA DINSDAG, des avonds te 7 uur Maria- congregatie en te 8 uur Maria-congregatie voor de Meisjes. WOENSDAG, des avonds te 7.30 uur Maria- Congregatie voor de Jongens en te 8.30 uur H. Familie voor de jonge mannen. DONDERDAG, des avonds te 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG te 11.30 en te 4 uur biechthooren voor de jongens. ZATERDAG, onder de H. Mis van 8 uur gemeenschappelijke H. Communie voor de jongens; 's namiddags van 4'A tot 8'A uur gelegenheid om te biechten; te 7 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw ter Nood met ge beden voor de ingekomen intenties. Gedurende de week dagelijks reeds te 6 'A uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag collecte voor de sieraden der kerk. AFSCHEID PASTOOR WOUTERLOOD Nadat Zondagmorgen onder H.H. Missen van 7, 8'A en 10 uur, de Zeereerwaarde Heer Pastoor Snelders uit Wijk aan Zee in de kerk van O. L. Vrouw v. Goeden Raad aan den Arendsweg alhier, gepreekt had voor de nieuw te böhwen kerken in dit Bisdom, be klom de scheidende pastoor, de Zeereerw. waarde heer C. M. Wouterlood, den kansel, cm afscheid te nemen van zijn parochianen. Zijn Eerwaarde dankte allen voor de hulp en steun .welke hij in de negen jaar, dat hij hier had mogen arbeiden, had mogen onder vinden. Noode verlaat hij zijn lief geworden Mariakerk, doch is gehoorzaam aan zijn geestelijke overheid. Z.Eerw. verzocht, wan neer de geloovigen op het kerkhof komen, bij het zien van het graf van zijn vader, die op het kerkhof begraven ligt, te willen bidden voor hun vroegeren pastoor, terwijl Z.Eerw. beloofde steeds aan Beverwijk te zullen den ken. De geloovigen verlieten, diep onder den indruk het kerkgebouw. A.s. Donderdagavond 7 uur, zal door ZJSerw. een plechtig afscheidslof worden opgedragen. A.s. Vrijdagavond 7 uur, zal de nieuw be noemde pastoor dezer parochie, de Zeereerw. heer P. J. M. J. van de Pavoordt feestelijk plechtig Lof zal worden opgedragen. DE RADIO-DISTRIBUTIE De vorige week heeft ten stadhuize een vergadering plaats gehad met betrekking tot het vraagstuk der radio-distributie. Naast het college van B. en W. waren aan wezig de drie plaatselijke radiohandelaren, de heeren R. van Lunzen, D. G. Minkema en G. Visser, directeur der N.V. v.h. C. Nijman. De vergadering werd ook bijge woond door den heer H. J. de Groot, direc teur der Gemeente Lichtbedrijven, die inzake de radio-distributie als adviseur op treedt. Door den heer de Groot is een rapport uitgebracht, dat was gebaseerd op de inder tijd door den gemeenteraad aangenomen motie-Maférs, waarbij besloten werd niet tot distributie van gemeentewege over te gaan, doch de exploitatie der centrale op te dragen aan particuliere firma's hier ter plaatse, waar bij de gemeente gerechtigd is de installatie over te nemen. In het rapport werd in overweging gege ven, dat de gemeente de benoodigde Rijks concessie aan zich houdt en deze dan ook zal aanvragen. Verder werd geadviseerd de exploitatie van het particuliere net op te dragen aan de eerder genoemde firma's onder nader door de gemeente te stellen voorwaarden. De drie handelaren hebben zich in prin cipe met dit rapport kunnen vereenigen. Thans zal getracht worden tot overeenstem ming te geraken omtrent de voorwaarden. Op 't punt van instorten Gistermorgen werd aan de politie kennis gegeven, dat de onbewoonbaar verklaarde woning, naast de R. K. Fröbelschool aan de Koningstraat, in een dusdanigen toestand verkeerde, dat voor instorting moest worden gevreesd. Op last van den gemeente-architect, den heer De Bie, is, na onderzoek, onmiddellijk tot afbraak van het oude krot overgegaan. Het was al sedert jaren niet meer bewoond. Aanrijding Gisterenmiddag had op den hoek Velserweg—Vondellaan een aanrijding plaats tusschen een auto, komende uit de Vondellaan en bestuurd door A. B., uit Zaandam en een auto, die op den Velserweg in de richting Velsen reed en bestuurd werd door J. C. S., uit Heemstede. De aanrijding was vrij hevig. Eerstge noemde auto werd zoodanig beschadigd, dat zij weggesleept moest worden. TVee der in zittenden bekwamen lichte verwondingen. De andere auto kon op eigen kracht ver der gaan. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. AANLEG VAN EEN WEG EN EEN PLANTSOEN TE VELSEN-NOORD Bij raadsbesluit van 2 December 1930, werd in handen van B. en W. om advies ge steld, een verzoek van de N.V. Vereenigde Koninklijke Sapierf abri eken der firma Van Gelder Zonen, gevestigd te Amsterdam, om vergunning a. tot het aanleggen van een weg, geprojec teerd tusschen den Wijkerstraatweg en den Groote Hout- of Koningsweg te Velsen; b. tot het bestemmen voor openbaar plant soen van den ontworpen weg tusschen de Smidt van Gelderstraat en den aan te leggen weg sub a bedoeld. Tegen inwilliging van het onder a vermel de verzoek bestond bij B. en W. in beginsel geen bezwaar, mits de aan te leggen weg ook aansluiting zou krijgen met den Groote Hout- of Koningsweg en adressante zich dus den eigendom verzekerde van de voor deze aansluiting noodige perceelen. In overleg met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken hebben zij dit dan ook aan verzoekster medegedeeld. Zij ontvingen hierop ten antwoord dat adressante bereid was aan het vorenstaande hare medewerking te verleenen, indien slechts de helft van de kosten van aankoop van bovenbedoelde per ceelen en van beharding van het over deze perceelen geprojecteerde weggedeelte voor hare rekening zou komen en de andere helft voor rekening der gemeente zou worden ge nomen. De meening der opgemelde commis sie, dat er voor dit geval termen waren om aan het verlangen te voldoen, werd door het college gedeeld, waarom onderhandelingen werden gevoerd om in het bezit van de noo dige perceelen te geraken. Deze onderhande- lingen hebben evenwel niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Het komt B. en W. thans met de meergenoemde commissie ge- wenscht voor, deze kwestie aldus op te los sen, dat aan de N.V. de verplichting wordt opgelegd tot betaling van de bovenbedoelde helft der kosten van aankoop of onteigening en beharding, zoodra de aansluiting van den weg aan den Groote Hout- of Koningsweg tot stand komt. Met inwilliging van het onder b vermelde verzoek kunnen B. en W. zich eveneens ver eenigen. De bedoeling van adressante is om op den grond, waarover de daar bedoelde verbindingsweg is geprojecteerd, een plant soen aan te leggen, ter breedte van 9 Meter, met ter weerszijden een trottoir van 1.50 M. en een rijweg van 2 Meter. Deze indeeling komt B. en W. evenmin als de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, juist voor. Ten einde te voorkomen, dat het rijverkeer toch van deze verbinding gebruik zal maken, achten zij het, evenals genoemde commissie, beter, dat ter plaatse geen rij wegen worden gemaakt en dat, behoudens den aanleg ter weerszijden van een trottoir ter breedte van 2.50 Meter, de bedoelde grond geheel voor plantsoen wordt bestemd. Bebouwing van de ter weerszijde van dit plantsoen liggende terreinen zal, door de ge geven bestemming, op grond van artikel 4 der Bouw- en Woningverordening, bepalen de, dat alleen aan wegen mag worden ge bouwd, niet mogelijk zijn. B. en W. stellen den raad voor in dezen zin een besluit te nemen. VERKIEZINGSVERGADERING In het R. K. Vereenigingsgebouw hield de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" Zondagavond een propagandavergadering in verband met de a.s. gemeenteraadsver kiezing. Na de opening met den Chnstelijken groet, door den voorzitter, den heer H. P. VAN 'rOOZENDAAL, deelde deze mede, dat op deze vergadering geen debat zou wor den toegestaan, daar zij alleen is bedoeld als een laatste opwekking voor de verkie zing. Spr. is ^verheugd over de flinke op komst, doch teleurgesteld over de weinige belangstelling van de kiezers van Velsen- Noord. Spr. memoreerde even de verande ring, welke in het politiek advies is aan gebracht. Al is de lijst niet geworden, zooals het bestuur had gewenscht, toch is de pro paganda niet verwaarloosd. Doch dar er vergaderingen zijn gehouden buiten spr. kennis, heeft hij gemeend te moeten be danken als voorzitter der Centrale Kies vereeniging. Als er vrouwen zijn, die moeilijk van huis kunnen, zal er, indien hiervan kennis wordt gegeven aan mep. Konijn, tijdelijk hulp aanwezig zijn, Hierna was het woord aan den heer G. P. LANGENDIJK, die begon met op te merken, dat a. .s. Woensdag zal worden beslist, hie onze gemeente in de eerstvol gende jaren wordt bestuurd. Spr. betreurt, dat nu de R. K. Staatspartij bestreden wordt door eigen partij- en geloofsgenoo- ten. Ondanks dit behoeven wij niet ont moedigd te zijn, als alle R K. kiezers en kiezeressen maar stemmen op lijst 3. Wij moeten behouden wat wij hebben, n.l. zes zetels en dit kan. Spr. zet in het kort het Katholieke gemeenteprogram uiteen. Het kan en mag voor de Katholieken toch niet onverschilig zjjn, hoe over ver schillende zaken wordt geoordeeld, vooral als het onze beginselen raakt. Als de R.K. Staatspartij bjj deze verkiezing verzwakt in den Raad terug komt, dan is de kans groot, dat de rechtsche meerderheid verloren gaat. De Raadsfractie, zoowel als de Cen trale, hebben alles in het werk gesteld om de eenheid te bewaren, maar door een mis verstand is dit mislukt. Spr. wijst er op, dat de kleine partijen in den Raad niets kunnen bereiken. Met een ernstig beroep op de aanwe zigen, om a.s. Woensdag te stemmen op de Roomsche lijst, lijst 3, eindigde spr. onder luid applaus. De heer H. H. MEIJER, de tweede spre ker, verdedigde zich tegen de op hem ge- richte aanvallen als arbeidswetovertreder, in het Volksweekblad. Verder deelde spr. mede, op welke manie ren deze overtredingen hebben plaats ge had, waaruit blijkt, dat hij, wat men moemt „gezocht" werd. Door deze gevallen uit te buiten tracht men enkele R. K. arbeiders- stemmen te winnen, maar spr, geloofde niet, dat dit gelukken zal. Spr. moet verder protesteeren tegen de. verdachtmaking in eigen kring, dat hij geen arbeidersvriend is. Hij tart ieder, om dit ook maar met een enkel bewijs aan te toonen; juist het tegendeel is waar. Spr. zal thans geen critiek meer uitoefe nen op de wijze van samenstelling der can didatenlijst. Alleen wil hij dit zeggen, dat het stelsel der candidaatsteling niet deugt. (Applaus) Ondanks de verdeeldheid, welke er heerscht onder de R. K., hoopt spr., dat de geschillen na de verkiezing spoedig zullen worden opgeheven. Laat u toch niet verleiden om in te gaan op het gefluit van den S. D.-vogelaar, zegt spr., daar haar politiek vaak op gespannen voet staat met de waarheid. Spr. heeft echter genoeg vertrouwen in de R. K. ar beiders, dat zij weten, dat de democratie in eigen partij voldoende tot uiting komt. Spr. is tegenstander van te veel overheids bemoeiing, maar ook van de steeds grooter wordende kapitalistische maatschappij. Evenmin als de S. D. mogen de R. K. ook hun stem geven aan een der andere partijen. Spr. wijdt uitvoerig uit, waarvoor door de R. K. wordt geijverd, maar dit gaat volgens de christelijke gedachte ook: op overheidsbemoeiingen. De strijd gaat niet om den persoon, maar om het mooie beginsel. Ook de heer Meyer eindigde met een be roep op de aanwezigen, te stemmen op de R. K. lijst. (Applaus). Na een korte pauze was het woord aan den heer W. P. LAUENT, die er op wees, de zaak der verkiezingen heel weinig aan- dat er nog vele kiezers zijn, die ziech van trkken. Spr. hoopt door zijn betoog hen een weinig warmer te maken. Ieder, die het staatsbelang verwaarloost is, volgens spr., geen volbloed Katholiek. Wil men in de gemeente Velsen de R. K. gemeentepoli tiek zien doorgevoerd, dan is men verplicht no. 1 van lijst 3 te stemmen. Wie anders doet, breekt het groote werk van dr Schaepman af. Deze verkiezing gaat ook om de toekomst van uw kind, n.l. het bijzonder onderwijs. Er zijn echter-veel meer belangen, die op het spel staan, maar deze zijn alleen te bereiken door eendrachtig samenwerken. Deze eenheid is alleen te behouden en te bereiken door kleine persoonlijke twistpun ten te laten varen. De heer ROOSENDAAL dankte de ver schillende sprekers voor de gehouden toe spraken en meende dat zij voldoende hebben aangetoond, dat er slechts één R. K lijst is, n.l. lyst 3. Na nog te hebben medegedeeld, dat zij, die wegens ziekte of anderszins op den verkie zingsdag willen worden van huis gehaald, dit moesten opgeven aan den heer G. P. Langen- dyk, sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. R. K. Kiesvereeniging- Men verzoekt ons, ter voorkoming van verwarring, er eens c.e aandacht op te vestigen, dat de heer J. Maas Jr., die genoenad wordt in het verslagje van het R. K. Verkiezingsactie-Comité, niet is de candidaat der R. K. Staatsparty. Dit is ,de heer c. F. J. Maas. te Umuide** Personalia- De heer W. H. Hartenberg alhier slaagde voor het vakexamen telegraaf dienst. Van de fiets gevallen Zondagmorgen was een korfbaltwaalftal per rijwiel op weg naar de serie wedstrijden der vereeniging „Sport Vereent" alhier. Door een kuil in den weg geraakte een zeventienjarig meisje de trap pers van haar rijwiel kwijt en gleed van het zadel. Zij viel en kreeg vrij ernstige wonden aan buik en bovenarm. E. H. B. O. was spoedig ter plaatse en bracht de patiënte bij dokter de Groot. Na verbonden te zijn mocht het meisje slechts als toeschouwster den wedstrijd volgen. De a.s. verkiezing voor den Gemeenteraad Van verschillende zijden is ons gevraagd of het plaatsen van de pagina, gewijd aan de verkiezingen voor den gemeenteraad in ons nummer van Vrijdag j.l., een speciale aan beveling beteekende van de redactie voor lijst 3. Wij stellen er daarom prijs op mede te deelen, dat deze reclame is uitgegaan van de Kiesvereeniging in Velsen. DE REDACTIE. Coöperatieve Boerenleenbank. Vrijdag avond werd in het lokaal van den heer Hel der de algemeene vergadering gehouden door bovengenoemde leenbank. De voorzitter, de heer P. Frans, opende de vergadering en heette allen welkom. Spr. herdacht in zijn openingswoord den overle den kassier, den heer Vrijburg. Als nieuwen kassier stelde spr. voor den heer Jan Akkerman. Spr. wenschte dezen geluk met zijn benoeming. Als waarnemend kassier werd benoemd de heer S. Akkerman, die ook gecomplimen teerd werd. Verder deelde de voorzitter mede, dat niettegenstaande de malaise, de bank in bloei toeneemt. Hierna werden de notulen onveranderd goedgekeurd. De rekening over 1930 vermeldt aan in komsten o.a.: Inhoud van de kas op 31 Dec. 1929 f 4724.01 A, ontvangen v. d. spaarbank f 129912.08; afschrijvingen f 50; op de reser ve gebrachte winst f 790.80 'Aontvangen rente van voorschotten f 1930.15; ontvangen rente in loopende rekening f 2976.21; ont vangen rente van de Centrale Bank f 1229.02 ontvangen rente van jaardeposito Centrale Bank f 499.87. Onder de uitgaven komen voor o.a.: Uit gegeven aan de spaarbank f 136774.38; ge geven voorschotten f 15448; meubilair (brandkast) f 149258.11; uitgegeven rente aan de spaarbank f 4278.62; uitgegeven ren te in loopende rekening f 512.35; salaris van den kassier f 700; inhoud van de kas op 31 December 1930 f 4786.23 K- De rekening en verantwoording, welke sloot in eindbedrag met f 313013.26, werd goedgekeurd. Als vorderingen komen op de balans o.a. voor; Uitstaande voorschotten f 42415.06; te goed in loopende rekening v. d. leden f 65363.39; te goed in loopende rekening v. d. Centrale Bank f 19381.21; en als schul den: aan de spaarbank f 126883.57schul den in loopende rekening aan de leden f 11717.39; schulden reservefonds f4804.12. Het saldo winst is groot f 1113.52. De balans sloot met f 144518.60 Ook deze werd goedgekeurd. Hierna las de kassier het jaarverslag over het afgeloopen jaar. In dit verslag wordt de overleden kassier, de heer Vrijburg, herdacht en verder wordt gezegd, dat de bank vooruit gaat. De vereeniging heeft 111 leden, terwijl de winst in het afgeloopen jaar f 322.71 meer bedraagt dan' in het voorgaande; 50 spaar- busjes zijn in aanloop, wat veel te weinig wordt geacht. De voorzitter deelde mede, dat de winst bij de reserve zal worden gevoegd. Hierna werd overgegaan tot verkiezmg van een lid van het bestuur. De heer K. Muys, die aftredend was, werd herkozen. Tot lid van den raad van toezicht weid benoemd de heer U. Blokker. Aftredend was de heer P. de Jager, die bedankt had. Als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de aftredende heer J. Strooker. Als plaatsvervangend bestuurslid werd eveneens de aftredende heer Corn. Bakker P Kzn. herkozen. Aan de orde kwam nu punt 9: Aandeelen Centrale Bank. De voorzitter zegt, dat de hank een aan deel heeft bij de Centrale Bank a f 50.—, waarop f 10.000 bij de Centrale Bank kan geleend worden. Wanneer de spaargelden minder vloeien en de geldnemers meer be dragen opnemen, zou het kunnen gebeuren, dat de bank aan f 10.000 te weinig had. Daarom stelde de voorzitter voor, zoo noo- dig drie aandeelen te nemen. Dit werd goedgevonden. Bij de rondvraag dankte de heer J. ak- kerman voor de vriendelijke woorden bij het begin van de vergadering tot hem gespro ken. Spr. zal voor de bank doen wat hij kan. De heer Groot doet een voorstel om aan de beste leerlingen (b.v. 5) een spaarbank boekje te geven met een klein bedrag ten einde het sparen te bevorderen. De voorzitter meende, dat dit moeilijk zal gaan, omdat het een neutrale bank is en de winst bovendien nog niet groot genoeg is om gelden voor dit doel beschikbaar te stellen De lieer Groot stelde verder voor een prijs beschikbaar te stellen voor het a.s. zang concours. De heer Eylerts de Haan, voorzitter van den Raad van Toezicht, achtte dit met ge wenscht, gezien de groote malaise in land en tuinbouw. Bovendien is de reserve nog veel te klein om voor dergelijke zaken gelden beschik baar te stellen. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de rente voor spaargelden bedraagt 3 pet. en voor voorschotten 4 3/4 pet., terwijl 1/8 pet. provisie berekend wordt. Hierna sluiting. Het Mobilisatiekruis Donderdagavond werd in het café van den heer J. Admiraal een ledenvergadering gehouden van de ver- esniging »H^t Mobilis&tiskruis De heer G. Smits opende de vergadering wegens het bedanken van den voorzitter en heette allen welkom. Spr. deelde mede, dat sinds de laatste vergadering 4 -nieuwe leden waren toegetreden en een donateur. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den voorzitter, den heer Heidelberg, waarin deze bedankt als voorzitter. Hierna kwam aan de orde het voorstel mzake uitsluiting steun. Zij, die niet om wettige redenen de ver gadering verzuimen, zullen uitgesloten wor den van steun. De heer Jac. v. Gemeren vroeg, voor hoe lang deze uitsluiting duurt. De waarn. voorzitter zei, dat dit besluit voor één jaar geldt. Er zijn menschen, die in geen drie jaar ter vergadering zijn ge weest. De heer Admiraal stelde voor, dat, wan neer 5 vergaderingen in een jaar gehouden worden, men er twee mag verzuimen. De waarn. voorzitter zei, dat het de be doeling is, dit besluit soepel na të leven, 't Is de bedoeling hen, die voor de vereeni ging niets voelen en steeds de vergaderin gen verzuimen, uit te sluiten. Het voorstel werd. aangenomen. Aan de orde kwam het voorstel om een boetestelsel in te stellen. De waarn. voorzitter zegt, dat het bestuur voorstelt, hier niet op in te gaan. De heer Jac. v. Gemeren trok na het aan nemen van het besluit inzake uitsluiting van steun zijn voorstel in. Een voorstel inzake bestelling brandstof fen werd niet aangenomen. Hierna kwam aan de orde behandeling wetsontwerp steun aan invaliden. De vergadering keurde goed, dat het be stuur die stappen doet bij het hoofdbestuur, welke zullen leiden tot een goed resultaat. Aan de orde kwam mededeeling hoofdbe stuur inzake aanvrage steun. Besloten werd, dat het bestuur stappen doet bij het hoofdbestuur, dat zooveel moge lijk steun voor de daarvoor in aanmerking komende personen wordt verkregen. Besloten werd geen steun te verleenen aan bestuursleden. Aan de orde kwam nu bespreking vaca ture voorzitter. Op de vraag van den heer Jac. v. Geme ren of de voorzitter door de leden dan wel door het bestuur gekozen wordt., antwoordde de heer Smits, dat de vergadering den voorzitter kiest. Door den heer Duineveld werd voorgesteld de oud-voorzitter, de heer J. Admiraal. Een breedvoerige discussie had vervolgens plaats, waarna de stemming volgde. Gekozen werd de heer J. Admiraal, die de benoeming aannam. Bij de rondvraag stelde de heer Admiraal voor, de vergadering om de beurt te houden bij den heer Van Gemeren en bij den heer Admiraal. Hierna volgde sluiting. Zwendel? Een zekere A. B. K. te Haar lem, die zich voor magnetiseur uitgaf en aan een goedgeloovige juffrouw alhier waarde- looze kruiden tot een bedrag van ongeveer 30. verkocht, is door de politie opgespoord en na confrontatie met de juffrouw op transport gesteld naar Alkmaar. Autotocht ouden van dagen Naar wij vernemen is het program van een auto tocht voor ouden van dagen als volgt sa mengesteld. Van hier naar Haarlem; over Halfweg naar Schiphol van daar naar Am sterdam, verder naar Purmerend, de Beem- ster, Alkmaar, om vervolgens weer te Heiloo te arriveeren. Nog diene vermeld, dat de motor-brigade te Amsterdam haar mede werking zal verleenen. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS S. D. 153, 2300.—; Clara Nicol, 1800.—; Nellie Geziena, 1600.Gerberdina Jo hanna, 2500.Alma, 3000.Mies en Truus, 1800.—; Petten 2300.—; Olym- pia, 1600.Proef 2, 1700.Oveline, 2100.—; Condor, 2400.—. KOTTERS E. 84, 805.—; E. 245, 1380.—; O. 315, 770.—; H. S. 306, 710.—. LOGGERS K.W. 105, 475.—; K.W. 56, 580.—; K.W. 141, 520.—; K.W 97, 520; K.W. 110, f 420.—; K.W. 167, 405.—; K.W. 473, 590; K.W. 22, 495.—; K.W. 127, 720.—; K.W. 20, 605.—; K.W. 49, 590.—; K.W. 138, 475.—; K.W. 23, 650.—; K.W. 14, 810,— K.W. 147, 630.—. IJMUIDEN, 22 Juni. Tarbot f 0.751.25 per K.G.; Griet f 30—65 per 50 K.G.; Tong f 1.35—2.30 per K.G.; Middel Schol f 38, Zet Schol f 20—40, Kleine Schol f 4.50—23, Schar f 5.508.50, Tongschar f 3151, Pieterman en Poon f 2.1012.50, Groote Schelvisch f 17.50 f 28, Middel Schelvisch f 15—23, KI. midd. Schelvisch f 7.5015, Kleine Schelvisch f 2.50 f 8, alles per 50 K.G.; Kabeljauw f 3547 per 125 K.G.; Gullen f 4—10 per 50 K.G.; Leng f 0.30—2.10 per stuk; Heilbot f 1.10— f 150 per K.G.; Wijting f 1.90—5 per 50 K.G.; Koolvisch f 0 101 per stuk; Makreel f 14—18 per 50 K.G. AMSTERDAM, 22 Juni Amsterdam - sche aardapelprijzen De prijzen waren heden Andyker en Langendijlcer muizen groote f 0.13—0.13.5, kleine f 0.08—0.08.5. Aanvoer 16100 K.G. AMSTERDAM, 22 Juni 1931 Amster- damsche Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd 496 vette Koeien, waar van de prijzen waren: le kwaliteit 1.00— 1.06, 2de kwaliteit 0.860.98, 3e kwaliteit 0.700.84, mindere soorten 0.640.70 per K.G. slachtgewicht. 158 Melk- en Kali* koeien 280380 per stuk. 150 vette Kal veren: 2e kwaliteit 0.66—0.72, 3e kwaliteit 0.580.64 per K.G. levend gewicht. 106 nuchtere Kalveren 713, 28 Schapen 26 32, 10 Lammeren 2228, alles per stuk. 860 Varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 0.44—0.45, zware Varkens 0.430.44, vette Varkens 0.400.42, per K.G. slachtgewicht. 181 Paarden 120230 per stuk. Aangevoerd: 8 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR, Veemarkt 58 vette koeien 260—380, handel stug; 9 vette kalveren 50150; vette kalveren 0.801.25 p. K.G.; 29 nucrtere kalveren, slacht, 1026 per stuk; 519 vette varkens, zware, 0.350.42 per K.G.; Zouters 0.31—0.32 per K.G. Han del goed. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juni. 13.700 K.G. tomaten, A f 42—42.60, B f 38.5C C f 43.20, CC f 36.90; 112.000 K.G. aardap pelen, Schotsche muizen f 10.40—1420, drie lingen f 5.90—8.30, kleine f 2—3.40; 5800 bo wortelen f 10.7012.80. NOORD-SCHARWOUDE, 22 Juni. 15.20: K.G. aardappelen, Schotsche muizen f 10- f 13, drielingen f 6.30—7.70, kleine f 2.30— f 4.40; 140 stuks bloemkool f 11.70. BEVERWIJK, 20 Juni 1931 Aardbeier Aan de Zaterdagavond gehouden expoi markt bewogen zich de prijzen per 100 K van de vroege z. d. tusschen de 44—48.5 's middags 3040. AMSTERDAM, 20 Juni Aardappelmar'- Andijker muizen groote f 0.140.14 'A; La gendijker kleine f 0.08—0.09; Malta f 0.18 0.19. Aanvoer 23400 Kg. AVENHORN, 20 Juni 1931 Coöp. Lar: en Tuinbouw- en Marktvereen. Avenhorn r Omstreken. Vroege Aardappelen. Groc Schotsche 12.10 k f 13.20 p. 100 K.G., aarr 25500 K.G.; Kieine Schotsche 5.60 a 7. p. 100 K.G., aanvoer 4650 K.G. TER AAR. ?C Juni. Centrale Veiling. - - Peulen f 0.90—" 15, Catz f 1.70—1.90, doppe- f 1.802.10, snijboonen f 5.405.90, st' X 3.804.00, dubb. stamb. f 7.80, tuinboonc X 1.45. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2