Van een Radiorede f Doorzichtige Grootspraak LIJST 5 LIJST 5 Samenwerking LIJST 5 Het drijven der socialisten Gemeentelijke exploitatie i LIJST S EEN STEM VERLOREN STEM STEMT LIJST 5 Bidt, alsof geen werken Werkt, alsof geen bidden WIE NIET STEMT, misdoet evenzeer, als hij die verkeerd stemt Gepeperde kost op essentieele punten* Hoe stemt de Katholiek? Het doel is het algemeen belang! Nummer 1 van Lijst 5 naar uitgebracht op de R.K. Volkspartij is een VROUWEN! hielp! MANNEN! hielp! ALLEN STEMMEN LIJST 5 KATHOLIEKEN! Uw belangen worden alleen gediend door de Katholieke fractie! Indien gij niet weet hoe te stemmen, vraag dan i£porlichting bij Katho lieke propagandisten R. K. school voor Buitengewoon On derwijs. steeds pleiten voor uitstel en trach ten de een of andere onbruikbare openbare school voor dit doel be schikbaar te stellen, Wanneer wij daar tegenover stel len, dat het moeilijk te bewijzen zal zijn, dat Rechts ooit zich verzet heeft tegen nuttige uitgaven, waarmede het Openbaar Onderwijs gediend kon zijn. doet een dergelijke obstruc tie pijnlijk aan. Ook hierin zullen de heeren be drogen uitkomen. In het algemeen belang STEMT LIJST 5 In Haarlems belang STEMT LIJST 5 In uw eigen belang STEMT LIJST 5 Orde en Gezag STEMT LIJST 5 Rust en Welvaart STEMT LIJST 5 Rood is duur (en niet eens zoo goed) STEMT LIJST 5 Uw kind heeft recht op Bijzonder Onderwijs STEMT LIJST 5 Het groote gezin heeft recht op extra-verzorging STEMT LIJST 5 Geen rood avontuur (ofwel financieel debacle) STEMT LIJST 5 Christendom tegen rood-front STEMT LIJST 5 Zorg voor het kind STEMT LIJST 5 Zorg voor den ouderdom STEMT LIJST 5 Doorvoering Christelijke beginselen in stads-bestuur STEMT LIJST 5 Geen stem weggooien a&n een z.g. dwergpartij STEMT LIJST 5 De wereld moet bekeeren. En God moet triomfeeren. STEMT LIJST dat de R.K. Staatspartij steeds bij ai haar handelingen en in haar geheele optreden voor oogen staat, Het Algemeen Belang - Haarlems Belangen - Uw eigen Belangen EISCHEN Stemt RECHTS Stemt ROOMSCH Stemt W. J. B. VAN LIEMT houdt in Haarlem de verbetering van het verkeersvraagstuk tegen II Ons werk zal zijn opbouwen! Wij hebben een eereschuld in te lossen aan onze voorvaderen! en wij schromen niet te verklaren, dat onze R. K. Raadsfractie daaraan een ijverig aan deel heeft gehad. Men leze gerustelijk den „Open Brief" van wethouder Slingenberg er op na en wij vreezen het oordeel niet. De tegenwoordige tijdsomstandigheden vragen offers, groote offers, alleen al het Burgerlijk Armbestuur heeft in de eerste vier maanden van het loopende jaar onge veer een zelfde bedrag uitgekeerd als over hetzelfde tijdvak in de twee voorafgaande jaren en met een zekere huivering vragen wij ons af, wat zal de toekomst ons brengen? Vooral dit laatste, die niet-te-weerspreken- •nzekerheid, noopt ons geen enkele belofte af te leggen, doch men zoeke in het ver leden de waarborgen voor de toekomst. Een voorzichtig financieel beleid wordt ons als het ware dwingend opgelegd, welnu, dit durven wij wel beloven, aat er gestreefd zal worden om dezelfde politiek te blijven voeren en mochten de komende omstandig heden ons daartoe dwingen, dan zal over eenkomstig gehandeld worden. Evenwel ten allen tijde zal gelet worden op de draag kracht der burgerij en zullen de cultureele en sociale belangen volgens de financieele mogelijkheden behartigd worden. Het dienen van sociale belangen, wil nog lang niet zeggen te dienen socialistische belangen ra zoo is de financieele politiek der arbeiderspartij naar onze vaste overtui ging niet altijd in het welbegrepen belang der arbeiders. Toen op 6 Juli 1.1. de heer Reinalda in een radio-rede de Haarlemsche Gemeente politiek zou behandelen, zal menigeen ver wacht hebben te mogen vernemen, welke weldaden in het verleden de Haarlemsche Gemeenschap aan de S. D. A. P. heeft te danken, zoomede welken heilstaat wij nog in de toekomst van deze partij hebben te ver wachten. Eerlijk gezegd, heeft de voorzitter van de S.-D. Raadsfractie hierin bitter te leurgesteld. Wèl heeft de heer Reinalda het voorgesteld, alsof alléén aan de S. D. A. P. te danken zijn de verbetering der Volkshuis vesting, maatregelen in het belang der Volksgezondheid, bestrijding der Werkloos heid, Scholenbouw, Wegen- en Verkeersver- betering, enz. enz. Maar wanneer we deze pretentie eens nader beschouwen, is het toch wel vrijmoe dig, van dit alles het monopolie voor de S. D. A. P. op te eischen. Het met den heer Reinalda volmaakt eens zijnde, dat het col lege van B. en W. een collectiviteit is, ko men dus alle voorstellen van B. en W. aan den Raad van deze collectiviteit, die sedert lange jaren in meerderheid RECHTS CH is. Wanneer op het gebied der Volkshuisves ting of Openbare Werken door de betref fende Wethouders plannen bU het college van B. en W. werden aanhangig gemaakt, zal dit b.v. op Onderwijsgebied niet anders geweest zijn. Het waren twee opeenvolgende Rechtsche Wethouders, die Haarlem een eervolle plaats onder de Nederlandsche Ge meenten hierbij deden innemen. Niet alleen de heer Roodenburg, doch ook zijn eminente voorganger Mr. Bruch hebben zoowel het La ger-, als het Voorbereidend, het Middelbaar als het Hooger Onderwijs gebracht op her hooge peil, waarop Haarlem trotsch kan zijn. Een weinig bescheidenheid zou juist, wat de behartiging van onderwijsbelangen, ook die van de Openbare, betreft. aan de zijde der S. D. A. P. niet geheel misplaatst zijn. Ook maatregelen in het belang van Volksgezondheid, Armwezen, Werkioozensteun, enz., enz., werden niet door het S. D. A. P.'sche lid van het college via dit college bij den Raad voorgesteld, even min als die, welke door het college nood zakelijk werden geacht tot een betere ou tillage onzer Bedrijven. Het was dan ook de Rechterzijde in den Raad die dit alles, komende van het in meer- De heer Reinalda, leider der Haarlemsche S. D. A, P. .(op de wolken)Als. wij en de zon er niet waren, duister zou alles zijn en niets zou gedijen!!" Leest men de sociaal-democratische verkie zingsorganen, dan verkrijgt men den indruk, dat al het goede, hetwelk in de binnenkort eindigende zittingsperiode van den gemeen teraad in Haarlem is tot stand gebracht, te danken is aan de socialisten, terwijl het feit, dat er nog misstanden bestaan uitsluitend is te wijten aan de niet-socialistische partijen. Deze voorstelling van zaken is tastbaar onjuist; de sociaal-demoeraten bezetten nog niet een derde gedeelte van de gemeentelijke raadszetels; het is derhalve ten eenenmale onmogelijk, dat zü en zij alleen tot stand hebben gebracht, datgene, waarvoor zij thans trachten in den vorm van stemmen den dank der kiezers in te oogsten. Feit is, dat bij het treffen van maatregelen tot leniging van den nood der economisch zwakkeren, tot het bouwen van woningen en het verbeteren der volkshuisvesting, tot het bestrijden van de vreeselijke gevolgen van den modernen geesel Gods, de werkloosheid, zeer zeker de sociaal-democraten krachtigen steun hebben verleend en dat ongetwijfeld de sociaal-democratische wethouder Mr. Ger ritsz eere, wien eere toekomt, ook in den verkiezingstijd de gevolgen der werkloos heid in samenwerking met de overige leden van het College van B. en W energiek mede heeft helpen bestrijden, doch evenzeer is het een feit, dat vrijwel alle andere partijen en speciaal de R. K Staatspartij ten aanzien van bovengenoemde vraagstukken een even krachtigen steun hebben gegeven als die, op het verleenen waarvan de sociaal-democra ten zich thans zoo bij uitstek beroepen. Het is volkomen begrijpelijk, dat in den verkiezingstijd niet ieder woord op een goud schaaltje wordt gewogen, doch het gaat toch te ver, zoo men voor het treffen van maatregelen en het nemen van besluiten, waaraan vrijwel alle partijen eendrachtig hebben medegewerkt, de eer voor zich alleen opeischt. Volkomen onjuist, en, naar het wil voor komen, niet geoorloofd is het 't voor te stel len, alsof de niet-socialisten van ieder so ciaal gevoel en van ieder behoorlijk inzicht in de maatschappelijke verhoudingen zijn verstóken en zij slechts onder den drang der sociaal-democraten een enkele maal van be ter begrijpen hebben blijk gegeven. Het is onaannemelijk, dat niet ieder be hoorlijk denkend kiezer niet onmiddellijk de grootspraak gelegen in de beweringen der sociaal-demoeraten, doorziet. De behartiging der maatschappelijke be langen der kiezers is ook bij de R. K. Staats partij in veilige handen, de behartiging der katholieke en godsdienstige belangen is uit sluitend veilig bij haar. Daarom is het plicht van iederen katho lieken kiezer te stemmen op derheid Rechtsche college over het algemeen van ganscher harte heeft gesteund. Dat het tot de mogelijkheden behoort, dat wij in een Fractie als de onze met ver schillende nuances in materieele opvattingen, een enkele maal met elkander van meening verschillen, is volkomen begrijpelijk. En ik zou haast zeggen, dat dit een gelukkig ver schijnsel is. Daaruit blijkt toch, dat de leden onzer R.K. Raadsfractie kunnen bogen op een zekere persoonlijkheid en zich niet heb ben te getroosten een slaafsche volg zaamheid, wèl bekend bij zekere andere par tijen. Wanneer het echter principieele zaken betreft, staan wij gelukkig en als een pha lanx, schouder aan schouder. Dan vloeien alle nuancen, die onze R.K. Staatspartij omvat, ineen tot één harmo nisch geheel. Wat we dus meer specifiek aan de S. D. A H. te danken hebben, blijft tot nog toe een raadsel. O ja, de heeren verbeelden zich dit wel! Wanneer men in „Het Volk" leest, dat de heer Gerritsz „in vloed heeft op alle, zelfs de kleinste beslis singen van B. en W., om weike reden hij een kracht is in het college, die wij (S. D. A. P.) niet gaarne zouden missen", moet men toch even de oogen uitwrijven en zich afvragen: Missen de overige leden van het college dan elke persoonlijkheid en zelfstan digheid? God zij dank, is dit even anders. Wanneer op de plaats van den heer Ger ritsz een ander Wethouder zou hebben ge zeten, zou er zeker niet minder tot stand zijn gekomen. Ware dit wel het geval, zou deze schromelijk in zijn taak zijn te kort geschoten. Wanneer we zien, wat in onze Gemeente in de laatste jaren is geschied op velerlei gebied als: scholenbouw, wegen- en verkeers- verbetering, bruggenbouw, aanleg van kade muren, verbetering van den Hout en van plantsoenen in alle wijken der stad, perfec- tionneering van onze Bedrijven als het G. E. B., Gasbedrijf, Slachthuis, Gem. Reiniging, waaraan millioenen zijn besteed, daarnaast wat op cultureel gebied als onderwijs, lees zalen, enz. is tot stand kunnen komen en ook is gekomen, is het verbijsterend te moe ten hooren uit den mond des heeren Rei nalda, dat de tot nu toe gevoerde Finan cieele Politiek ontwikkeling en vooruitgang heeft tegengehouden. Zeker, wanneer men het woord des heeren Reinalda: „Wat is geld?" steeds zou toe passen, zou er naast het ontzaglijk vele, dat in de laatste jaren tot de ontwikkeling en de beteekenis van Haarlem als woonplaats heeft bijgedragen, nog veel tot dit doel kun nen ondernomen worden. Maar de vraag is dan ook gewettigd: Waar gaan we heen, wanneer we de grenzen der financieele mo gelijkheden uit het oog verliezen? Want dat in de komende tijden hierop méér dan ooit zal dienen gelet te worden, ver zuimde de heer Reinalda in zijn radio-rede zijn toehoorders mede te deelen. Geschiedt dit niet, dan zal van een dergeliik onverant woordelijk beleid elke stand in onze ge meenschap, ook de arbeidende klasse, de fu neste gevolgen ondervinden. Van zelf spre kend is, dat hiermede niet bedoeld wordt, dat daardoor de cultureele en hygiënische belangen in onze Gemeente mogen verwaar loosd worden. Verre van dat. Maar er zijn toch hobbv's. en de heer Reinalda verzuimde ook deze te noemen, welke wij om der wille van een goed finan cieel beleid op de lijst der vrome wenschen hebben te plaatsen, zii het dan niet met algeheele instemming van den heer Reinal da. Op de allereerste plaats zullen wij onze uitbreidingsplannen met de meeste zorg heb ben vast te stellen, zoo noodig hebben te herzien. Juist om ons de middelen te ver schaffen de volkshuisvesting, e. a. sociale voorzieningen, zoo mogelijk nog krachtiger te bevorderen, moeten wij Haarlem aantrek kelijk maken als woonstad en vooral niet liefhebberen in het maken van z.g. groen- strooken, daar waar ze niet noodig zijn door een toch reeds boschrijke en landelijke om geving. Waar eenigszins mogelijk moet de Overheid bevorderen, dat bouwterreinen, zoowel van particulieren als van gemeentewege ook wor den uitgegeven voor de vestiging van kapi taal-krachtige personen. Dit uitsluitend en alléén te doen voor de volkshuisvesting ver breekt noodwendig in de toekomst Haarlem's financieel evenwicht. Daarom, geen groen- strooken waar villa's kunnen gebouwd wor den en bij de uitgifte van gemeentegrond de voorwaarden van bebouwing niet zéé ma ken dat particuliere bouwers er het laatst aan denken om bij de Gemeente aan te kloppen voor grondaankoop. Ik denk b.v. ten deze aan de gronden van Zuiderhout. Bij het uitvoeren van openbare werken als het bouwen van bruggen, scholen, gebouwen voor openbare diensten enz., enz., niet steeds het meest volmaakste en mooiste, maar dan ook het duurste plan te kiezen met de gedachte: het wordt door de belastingbetalers toch wel betaald. Door dit systeem te volgen komt men noodwen dig tot het ideaal van den heer Reinalda en de zijnen: Belastinghervorming d.w.z. bc- lastingverhooging. Er is meer. Het uitvoeren als plannen voor de Noorderhout voere men in een dusdanig kalm tempo uit, dat dit de eerste jaren kunne dienen als een waardevol object voor werkverschaffing, meer niet. Wij, Haarlemmers, hebben aan dat soort dure liefhebberijen niet die behoefte als b.v. de inwoners van Amsterdam of Rotterdam. Wanneer men ziet, hoe zoo'n Noorderhout ter grootte van circa 40 H.A. is ontworpen in de onmiddellijke nabijheid van het duin en boschrijke Bloemendaal, vraagt men zich nu toch wel eens af met de zich thans voordoende financieele perspectieven: Is een dergelijke luxe van die grootte, die tonnen gouds zal kosten, nu nog wel verantwoord? 't Komt mij dan ook voor, dat alleen als D. H. schreef in „De Vrijheid"; „Nog een orakel-spreuk van het jongste comnfunisten-con- gres in Nederland „Wa,nt arbeiders, die zich uitsloven om hun kinderen wat meer te laten leeren, zijn de slechtste arbeiders." Aanpakken. De mijnheer, die dat zei, heet Peper en woont in Haarlem. Wat de man met die gepe- i perde nonsens bedoelde, weet ik niet. Maar men moet aan nemen, dat hij er toch wel iets mee bedoelde. En dat het ern- stig is gemeend. Zoodat deze S afgevaardigde van de Neder- S landsche bolsjewieken afdee- ling Haarlem aan de arbeiders het parool uitgeeft om hun kinderen stom te houden. Hoe stommer hoe liever. Want hoe S stommer kinderen, hoe beter S arbeiders. Prachtig. In één opzicht heeft de we reldhervormer Peper misschien 5 gelijk. Zulke kinderen kunnen namelijk later prachtig in aan- merking komen als afgevaar- J digde voor een communisten- S congres. En ik vermoed nu, als ik Peper hoor, dat Peper's vader zelf ook de theorie al in j toepassing heeft gebracht." object van werkverschaffing dergelijke plan nen in bezadigd tempo mogen worden uit gevoerd. Het is waar, in een radio-rede van een kwartier was het onmogelijk voor den heer Reinalda alles te zeggen, wat hij op zjjn hart had, jammer was het echter toch wèl, dat hij niet aangaf, waarom hij het gevoer de financieel beleid der laatste jaren (het geen steeds gesteund werd door onze R.K. Raadsfractie) afkeurde, nJ. dat daardoor niet aan alle, volgens zijn socialistisch pro gram voorgeschreven, wenschen kan voldaan worden. De gevolgen daarvan, ook voor de arbei dende klasse, besprak ik reeds hierboven. Ook wij hebben nog onze wenschen, ook wij zijn op sociaal e. a. terrein nog lang niet bevredigd. Maar wij wenschen en zullen dit ook trachten te bereiken zonder dat de finan- - cieele positie van Haarlem schokken zal on dervinden, die noodwendig tot een débacle moeten leiden. Wanneer wij maar eens den ken aan wat ons ons nog te wachten staat op 't gebied der werkloosheid, en wij de bestrij ding daarvan vóór alles op de meest ener gieke wijze zullen hebben ter hand te ne men, is zuinigheid in alles geboden wat eenigszins naar luxe zweemt, in elk geval voor de gezonde ontwikkelnig van Haarlem en zijn inwoners niet absoluut noodzake lijk is. Mogen de kiezers door het afvaardigen van een sterke R.K. Raadsfractie daartoe mede werken. W. J. B. VAN LIEMT. Wanneer straks de verkiezingen voor den Gemeenteraad weer achter den rug zijn, zul len we van S. D. A. P.-zijde weder opnieuw een uitnoodiging krijgen om in het Gemeen tebelang op essentieele punten een sa menwerking tusschen verschillende fracties in den Raad tot stand te brengen. Reeds vorig jaar is dit ons toegezegd, na dat wij toen na ampele overweging tot de conclusie waren gekomen dat een dergelijke samenwerking practisch onmogelijk is. Zeker, met een urgentie program als in 1919 komen de heeren niet meer. Zij zijn verstandiger ge worden en hebber ingezien, dat Rechts daar voor zeker niet te vinden is. Men tracht samenwerking nu in 'n anderen, meer aan lokkelijker vorm te gieten. Wanneer de men taliteit van de voorstellers niet bekend was, zou er nog wel eens over te denken zijn. Nu wij eenmaal weten, dat men wèl wil samen werken volgens 'n methode, zooals men zegt van „geven en nemen", maar het geen in de praktijk neerkomt op een steeds nemen en weinig geven, kun nen de Rechtsche partijen hiervoor onmogelijk te vinden zijn. Het meest markante staaltje van samenwer king, zooals zich de S. D. A. P. die indenkt, is wel het tot stand komen van de Men weet hoe dit is geregeld. De gemeente zal 60 pCt., de Provincie 40 pCt. voor haar reke ning nemen. Geschiedde dit niet, dan zouden deze pl.m. 130 kinderen van deze school ten laste van de gemeente komen en deze op draaien voor de volle 100 pCt. De gemeente zou dan een geheel nieuwe school moeten bouwen, zonder de 40 pCt. van de Provincie, zou de geheele exploitatie voor haar rekening krijgen, enz. En toch, telkens wanneer zich de gelegenheid voordeed, was het de S. D. A. P., die chicaneerde over den bouw, den grond, de voorwaarden, enz. Om een voorbeeld te noe men: In dezelfde Raadsvergadering, waarin èn de Openb. Buiten- of Openluchtschool èn de R.K. Buitengew. school ter sprake kwamen, werd door den heer Reinalda voor de eerste niets goed genoeg gevonden, o.a. met de op merking: „Wat is geld?" terwijl voor de laat ste in alle toonaarden zuinigheid en soberheid werd bepleit. En zoo was het steeds Bjj het vervoer der kinderen! chicane. Bij het vaststellen der voorwaarden niettegen staande de meest geruststellende mededee- lingen van den Wethouder; Chicane. terwijl ook de SJ3A..P. kent 't woord van den heer Schroder, voorzitter van de Ver. van Artsen en Onderwijzers: „Een mooie omge ving werkt gunstig op de opleiding van het zwakzinnige kind." Of is dit aUéén bestemd voor het niet- R.K. zwakzinnige kind? Er zouden meer voorbeelden aan te halen zijn, waaruit zou blijken op welk een zonder linge manier de S. D. A. P. samenwerking op essentiëele punten zich indenkt. Zoolang men een samenwerking inziet, zooals zjj dat doet, blijft deze vooralsnog onmogelijk. Eén kans ziet de S. D. A. P. om te komen tot een werkmeerderheid in den Raad. Het was de heer Joosten, die bij de Begroo- tingsdebatten de hoop uitsprak, dat deze nog eens mogelijk zou blijken, door een na de verkiezingen sterk verzwakte R.K. Fractie in den Raad. Daarvoor is onze R. K. Staatspartij te solide gegrondvest en kon het wel eens anders uitpakken, dan de heer Joosten hoopt en veronderstelt. De wapenspreuk van H. M. de Koningin; Je Maintiendrai" zal ook het parool zijn van onze Roomsche kiezers en propagan disten. Dat wij zullen „handhaven" is ge bleken bij de Statenverkiezingen, de kans is echter groot, bij uiterste' krachtsinspanning, op „méér dan dat!" W. J. B. VAN LIEMT. Kiezer zijn is niet alleen een recht, doch ook een plicht. Een strenge plicht! Katholieken mogen alleen stemmen op die partijen wier beginselen geen gevaar op leveren voor de katholieke gedachte. De Vrijheidsbond en de Vrijzinnig-Demo craten zijn aanhangers van de liberale leer, die bij herhaling nadrukkelijk door het hoog ste kerkelijk gezag is veroordeeld. De Sociaal-Democratische Arbeiderspartij hangt de socialistische levensbeschouwingen aan, waarvan Z H. de Paus in Zijn jongste encycliek nog zeer onlangs getuigde: een goed katholiek kan niet tevens een waar socialist zijn. De beide protestantsch-Christeltfke par tijen zijn uit den aard der zaak voor den katholiek niet aangewezen. Een stem op de R. K. Volkspartij is een verloren stem, die hierdoor indirect aan de liberale en socialistische partijen ten goede komt. Het is met de verkeerstoestanden te Haar lem ellendig gesteld. Een bewoner van het Kleverpark kan, ge bruik makende van de tram, niet op de Groote Markt komen, of hij moet bij het station overstappen, of het laatste gedeelte van den afstand te voet afleggen. Evenmin kan een bewoner van Schoten de Leidsche- vaart bereiken, zonder op het Stationsplein op een andere tram over te stappen. Terwijl èn langs den Zijlweg èn langs den Verspronckweg wel een tramlijn loopt, zijn het Amsterdamsche en Leidsche kwartier van elke verbinding verstoken. Oh ja. De bewoners van deze kwartieren kunnen zich bedienen van autobussen, wel ke het verkeer met het centrum van de stad onderhouden. Er is dus inderdaad een verbinding, maar vraag niet van welken aard die is. De bussen, die uiteraard niet aan rails ge bonden zijn, gaan door allerlei straten en maken daardoor zooveel bochten en kron kelingen, dat men niet dan via een gewel digen omweg de binnenstad bereiken kan. De verkeerstoestanden hier ter stede zijn allerbedroevendst. En de schuld van dat alles berust bij de sociaal-demokraten. Zij zijn het, die mid delen tot verbetering, steeds hebben tegen gewerkt. En zy konden dat doen, want hun wethouder moest pogingen tot verbetering in het werk stellen en was belast met het voe ren van de onderhandelingen, om daartoe te geraken. Er is echter nooit iets van gekomen. Waarom? De heeren hebben het ronduit verklaard: omdat ze gemeentelijke exploitatie wen schen. De Katholieke raadsleden echter hebben zich hiertegen met kracht verzet en geluk kig hebben zij onder hun niet-socialistische collega's genoegzaam steun gevonden, om 't socialistische experiment op dit gebied te Haarlem te voorkomen. Wie nu zou veronderstellen, dat de socia listen zich bij deze uitspraak van de Raads- meerderheid loyaal hebben neergelegd en dus meewerken aan verbetering van den be- staanden toestand, vergist zich danig. Om wille van hun rood geliefhebber op het ter rein van overheidsbemoeiing hebben zjj elke verkeersverbetering gesaboteerd. De Katholieken hebben zich tegen ge meentelijke exploitatie steeds verzet, omdat die te duur is, schatten geld verslindt uit de gemeentekas en de belastingbetalers er voor laat bloeden. Dat gemeentelijke exploitatie duur is, weet trouwens iedereen, maar prachtig is dat nog eens gebleken te Rotterdam, waar de tram Vader va,n een groot gezin tot wethouder Gerritsz, als vertegenwoordiger van de S. D. A. P.: „En gij, meneer Gerritsz, wat hebt gij gedaan voor de groote gezinnen?" Wethouder Gerritsz weet niets te antwoorden. De katholieke kiezer zal a.s. Woensdag voor hem antwoorden. niet lang geleden door de gemeente van een particuliere maatschappij is overgenomen. De uitgaven zijn er enorm gestegen en in tegenstelling met den toestand bij de voor malige R. E. T. M. nam het aantal hoofd ambtenaren schrikbarend toe. Zoo werden den directeur van de R. E. T. toegevoegd een 3-tal hoofdambtenaren voor zijn per soonlijken dienst. De directeur van de R. E. T. M. had er niet een. Bij de R. E. T. M. was een ingenieur, bij de R. E. T. zijn er 5. Dan nog krijgen we een afdeeling personeels zaken, met aan het hoofd een meester in de rechten met bijbehoorenden personeels- staf; een afdeeling economie met aan het hoofd een academisch gevormde en eenige helpers. Verder afdeelingen buiten- en bin nendienst, tractie, voorbereiding, technische dienst, inkoop enz. Als men nu weet, dat aan het hoofd van elk dier afdeelingen een hoofdambtenaar is gekomen met een be hoorlijken staf, dan begrijpt men, dat het aantal hoog bezoldigde functies geweldig ge stegen is. Voeg hier nog bij, dat al deze af deelingen een of meer zeer ruime kantoor lokalen ter beschikking hebben, welke loka len op de meest moderne wijze zijn inge richt. En Donderdagavond nog heeft, bij de be handeling van het voorstel betreffende de arbeidsvoorwaarden voor het trampersoneel, het Rotterdamsche raadslid, de heer Van der Hoeven, verklaard, altijd een tegenstan der van exploitatie van de tram door de ge meente te zijn geweest. Hij heeft, zoo zei hij verder, daarvan altijd de grootste ellende, ook financieel verwacht en het gebeurde heeft hem in het gelijk gesteld. Zoo ziet men, dat het overheidsbedrijf veel en veel meer kosten eischt dan particulier beheer. Intusschen is het niet onmogelijk, dat da Haarlemsche socialisten zoolang met de op lossing van het verkeersvraagstuk traineeren, om te zien, of ze bij deze verkiezingen een meerderheid kunnen behalen voor hun hobby, voor hun dwaasheid, om zoo tenslotte toch nog gemeentelijke exploitatie door te drij ven. Ten koste van de kiezers, die dit socialis tisch geliefhebber met goud zullen moeten betalen. Door hun stem te geven aan de Katholie ke lijst, verkleinen zij de mogelijkheid van dit socialistisch drijven. Men stemme dus de candidaten van de Katholieke lijst, d. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6