.GROOT MODEL" M0CCA-TRUFFEL REEPEN LIJST 7 JL J. PRINSERBERG ■%1 Denkt om de Raadsverkiezingen ep 24 Juni a.s. SPORT EN SPEL VOETBAL Nederlaag R.K. V.V. Lisse I--G. D. A. I 2-2 Lisse Veteranen-Concordia Veteranen 4-2 ATHLbiIEK Internationale atletiekwedstrijden Antwerpen WATERPOLO le KI. Ned. Zwembond H. P. C. (Heemstede)--L. Z. C. (Leiden) 2-1 CRICKET Bloemendaal--C. V. H. SOCIAAL LEVEN St. Raphael GEMENGD NIEUWS Brand in een bioscoop STADSNIEUWS Orgelbespeling De electrificatie der baanvakken Amsterdam-Alkmaar en Velsen-Uitgeest cMUZIEK VRAAGT VOORAL HOLLANDSCH- ZWITSERSCHE Personalia „Snelverband" UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL Stemt: VELSEN HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE n m Ms üor HA ARLFMMF.RMEER BEVERWIJK SANTPOORT Voor den wedstrijd LisseG. D. A. werden we vergast op een veteranenwedstrijd. Deze wedstrijd stond werkelijk op een goed peil, van het begin tot het einde zijn de Lisser- oudjes in de meerderheid geweest en slechts in de laatste minuut wisten de Concordianen goals te fabriceeren. Over den wedstrijd LisseG. D. A. het vol gende: Als om 4 uur scheidsrechter Bezu laat beginnen, heeft G. D. A. windvoordeel en zit direct vurig op den bal. Aanval op aanval wordt ondernomen, doch de achter hoede van Lisse zendt alles retour tot plots een felle .G. D. A.-aanval Lisse eenige benauwde oogenbükken bezorgt. Nog is het gevaar niet voorbij of andermaal is de G. D. A.-voorhoede wederom voor Mens, die dan ook ten slotte voor een mooi schot van G D. A.'s mid voor moet zwichten 01. Als is afgetrapt, gaat Lisse er vliegensvlug van door, doch verder dan een onbenullig schot kamt het niet. G.D.A. neemt den aanval over en zonder dat men eigenlijk goed weet wat er gebeurt, moet Mens voor de 2de maal visschen. 02. Dit wordt Lisse toch te bar, ze is nu niet meer te houden, en er wordt nu werkelijk eens goed geplaatst en op tijd afge geven, waardoor de midvoor van Lisse gele genheid krijgt den achterstand te verkleinen. 1—2. Met dezen stand is het rusten. Na de rust direct een G. D. A.-aanval, welke echter op niets uitloopt. Hierna krijgen we een on geveer gelijk opgaand spel met Lisse een tikje in de meerderheid. Na een legio van kansen onbenut te hebben gelaten, maakt bij een snellen Lisser-aanval de rechtsbinnen gelijk. 2—2. Geen van beide aanvallen kun nen het net meer vinden en als scheidsrech ter Bezu einde blaast, heeft G. D. A. het niet tot een overwinning kunen brengen. Wedstrijd Vitesse I--V. V. Z. I uit Zaandam Als scheidsrechter Pirovano beginnen laat verschijnen beide elftallen volledig in het veld. Direct krijgen we een vlug opgaand spel te zien, waarbij om beurten de doelverdedi- gers hun heiligdom moeten verdedigen. Als er ongeveer 20 minuten gespeeld is breekt de Vitesse midvoor, Lotsy Bes door en scoort met een onhoudbaar schot, waardoor dus Vitesse leidt met 1—0. Zoodra V. V. Z. heeft afgetrapt neemt Vitesse den bal en na een mooi samenspel weet de midvoor wederom den Zaand. doelverdediger het nakijken te geven. Dat laat V. V. Z. echter niet op zich zitten en komt geweldig opzet ten, maar voor de rust weet Vitesse stand te houden en kan de doelman Schermer zijn net vrijhouden. De rust gaat in met 20 voor Vitesse. Na de rust is V. V. Z. wederom in den aanval maar de Vitesse achterhoede weet van geen wijken en weet de aanvallen schit terend onschadelijk te maken. Herhaaldelijk zweeft de bal voor het doel van de thuisclub, maar het Juiste schot van V. V. Z. bleef uit. Als Vitesse in den aanval komt loopen de voorhoede spelers in een handig opgezette buitenspel positie van de V. V. Z. achter hoede. De laatste minuten komen, maar V. V. Z., dat hard zwoegt om de eer te red den kan den keeper niet passeerenx en onder groote spanning komt het einde met een ver diende overwinning van Vitesse. Den geheelen wedstrijd werd in een vlug tempo gespeeld, V. V. Z. vormde een goede ploeg, maar daartegenover eoeeiae Vitesse Drachtig open spel, waarbij de viugae mid- vcor zijn goed benutte. Vitesse kan terug óen op een moei» overwinning, wat weer moed geeft btj de volgende wedstrijden nu zij in het komende seizoen in de Fede ratie zullen moeten uitkomen. Nederl. Successen Zondag werd onder zeer groote belangstel ling, er waren zeker 7000 toeschouwers, te Antwerpen het Internationaal athletiekfeest van de Beerschot gehouden, dat uitstekend geslaagd mag worden genoemd. Zeer sterke buitenlandsche athleten na men deel, waaronder eenige beste Engelsche en Poolsche athleten. Ook Nederland was met een groepje snelvoeters vertegenwoor digd en kon eenige successen boeken. Ook de nationale athletieknummers waren uitstekend bezet*. De belangrijkste uitslagen luiden: Discuswerpen: 1. Martin, Spora, Luxem burg, 37.72 Meter. 400 Meter hordenloop: 1. Lord Burgley, Engeland, 54.2 sec. 200 Meter hardloopen: 1. Cohen, Achilles, Londen, 22 sec. 1500 Meter hardloopen: 1. Cornen, Achil les, Londen, tijd 4 min. 14/5 sec. Hoogspringen'. 1. Roelfsen, Amsterdam, 1.80 Meter; 2. Hansen, België, 1.75 Meter. Speerwerpen: 1. Etienne, België, 57.05 M. 5000 Meter: 1. Petkiewicz, Warschau, tijd 14 min. 55 2/5 sec. (nieuw Poolsch record»; 2. Tennyson, Achilles, Londen; 3, Marechal, België; 4. Van Rumpt, België; 5. Bedari, Parijs; 6. Baars, Rotterdam. Polsstokhoogspringer: 1. v. d. Zee, 3.50 Meter; 2. Noel, België, 3.40 Meter; 3. Lee mans, België, Etienne, België en Oorschot, Holland, allen met 3.30 Meter. Eysker (H.A.V.) verbetert het Ned. Record Kogelstooten Bij de Zaterdag te Middelburg gehouden nationale atletiekwedstrijden wist Eysker het record kogelstooten te verbeteren met een worp van 13.42 M. Ook het Ned. record tweehandig stooten werd door hem verbeterd en gebracht van 22.43 M. op 22.90. Voorwaar een kranige prestatie van onzen Haarlem-man R. K. S. V. „Leonidas" Secr. Plataanstraat 37 De eerste athletiekdag ls weer voorbij en alles bij elkaar genomen, hebben onze deelnemers zich uitstekend geweerd. Een zestal prijzen werd behaald en vooral hier uit biijkt, dat er in de prestaties eenigen vooruitgang is te bespreuren. Bij het nummer 5C00 M. hardloopen cracks werd G. Haack derde. Voorwaar op dit zware nummer een goede prestatie. Onze nieuwelingen hebben zich buiten gewoon goed gehouden. R. Knape liep een uitstekende 300 M, en plaatste zich onbe dreigd eerste. Van Aalst moest zich met een mindere plaats tevreden stellen, maar zijn loopen belooft ir. de toekomst nog wel wat. Hoogspringen met aanloop voor nieuwe lingen, werd gewonnen door H. Geels, die met éen sprong van 1.50 op een goeden wedstrijd terug kan zien. Zelfs de cracks kwamen niet hooger. Op kogelstooten wist M. Stals te zegevie ren. Hij zal, ook bij de cracks nog wel van zich laten hooren. En nu ten slotte onze kleine A-Junior Hermans, die een werkelijk mooie 1000 M. liep en zijn tegenstanders, na een mooien eindspurt, ver achter zich liet. Tevens be haald hij op de 60 M. Junioren een tweeden prijs. A. s; Donderdag blijve niemand weg, dan kunnen we met vertrouwen de nog vol gende wedstrijden tegemoet zien. B. H. G., seer. Er was Zondagmiddag vrij veel publiek in de Heemsteedsche bad- en zweminrichting, om getuige te wezen van den lsten thuis wedstrijd van H. P. O. En de toeschouwers hebben kunnen genieten van een forschen. vluggen strijd, waarbij de belde verdedigingen veelal meester bleven over den aanval. Als om kwart voor 4 begonnen wordt, stel len belden ploegen zich compleet op. H. P. O. verschijnt dus met: Kohier, Braam, Leyenaar, W. Moolenaar, Uitendaal, Kooyman, Eldering. Na den ingooi zijn beide partijen gelijk bij den bal. Eldering bemachtigt het leder, met als gevolg een H. P. C.-aanval, waarbij het schot van Kooyman door den keeper wordt verwerkt. Dan onderneemt L. Z. C. een aanval, waarbij de m.-voor overschiet. Het spel gaat soms wat forsch, maar mej. A'lapwijk weet di' door vrije worpen uit te deelen, in de kiem te smoren. Uitendaal schiet eens jammerlijk tegen de bovenlat, een gevolg van het te veel overhangen van het doel. Dan krijgt L. Z. O. de kans van den dag, als de linkervoorwaarts alleen voor Kohier komt, doch blijkbaar probeert den bal ln doel te zwemmen, waarvan Köhler profi teert door hem dit te beletten. Van beide kanten worden snelle rusches ondernomen. Als dan L. Z. C. een vrijen worp krijgt te nemen, liggen de uiterstlinks en m.-voor beiden voor Köhler. ZiJ krijgen den bal en de m.-voor scoort onhoudbaar 01. Vlak er op krijgt H. P. C. een vrijen worp. De bal komt bij den vrijliggenden Kooyman, cie een goed schot lost, dat door den L. Z. C.- keeper gestopt wordt, doch bij den uitgooi door hem door het doel gehaald wordt. Zeer terecht vlagt de grensrechter voor goal 1—1. Direct er op is het rust. Luide aangemoedigd pakt H. P. C. de 2de helft goed aan. H. P. O. krijgt eenige corners te nemen, echter zonder succes. Als Braam weer een zekeren kans heeft onschadelijk gemaakt, plukt hij naar den vrijliggenden Moolenaar, die opeens hard ln- kogelt, welk schot den overigens keurig wer kenden L. Z. O.-keper verwart. 21. Onder de grootste spanning- komt dan het einde en boekt H. P. O. haar 2de over winning. Bloemendaal wint met innings en 9 runs Tegen de verwachting ln wist Bloemen daal C. V. H. een innings-nederlaag toe te brengen. De club van Roodt had echter maar de be schikking over een 8-tal spelers. Bloemendaal bat eerst en brengt het tot 78. G. v. Ham 14 n.o., H. Beljk 13, A. Cassee 12. Voor C. V. H. bowlden: O. Keijzer 7—38, A. Roodt 3—34, C. V. H. faalt hierna volko men met het bat en brengt het slechts tot 13. De bowlingcijfers van Bloemendaal waren: L. v. d. Meü 3—7, G. v. Ham 3—5. Bloemendaal tracht hierna nog een 3de punt te bemachtigen en met succes. Thans brengt C. V. H. het tot 56. P. Rijpma 25, A. Roodt 14. Voor Bloemendaal bowlden: L. v. d. Mejj 1—24, G. v. Ham 1—8, G. Zeeuwe 412, G. Strik 03. Bondsparadedag te Tilburg Gisteren heeft de R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" te Til burg zijn 28en Bonds-paradedag gehouden, die begunstigd werd door schitterend zomer weer. Massaal was de deelname aan dezen dag. Niet minder dan honderd afdeelingen uit den lande waren vertegenwoordigd met in totaal ongeveer zesduizend deelnemers. Zondagmorgen om kwart over 12 woonden de Katholieke spoormannen een H. Mis bij, die door den geestelijken adviseur van de aföeeling Tilburg, den weleerw. heer Van Mierop werd opgedragen in de parochiekerk van den Besterd. De kerk was stampvol. In het priesterkoor stonden de vaandels der di verse afdeelingen rond het altaar. De bondsadviseur, pastoor H. F. M. Don ders, uit Venlo, hield onder deze H. Mis een korte predicatie. Na de H. Mis stelde zich een reusachtige stoet op. Begeleid door zeven muziekkorpsen trok de Indrukwekkende optocht, die zeker wel een kilometer lang was. door de stad naar den Bredaschenweg, waai in den tuin van de paters Missionarissen van het H. Hart de algemeene vergadering piaats vond. Nadat de bondsvoorzitter van St. Raphaël een kort woord van begroeting had gespro ken tot de autoriteiten en twee strofen van het Bondslied waren gezongen, hield de zeereerw. heer C. Roncken, aalmoezenier van den Arbeid te Venlo, een feestrede, waarin hij de katholieke spoormannen aan spoorde krachtig, onbaatzuchtig en heldhaf tig hun katholieke overtuiging naar buiten uit te dragen, om alzoo mede te werken aan de hervorming van de maatschappij in christelijken zin. De bondsadviseur, pastoor Donders, sprak vervolgens nog een kort woord van opwek king, terwijl dr. Moller namens het gemeen tebestuur enkele woorden sprak. Met een kort woord van dank van den Bondsvoorzitter en het zingen van het Strijdlied van het Werkliedenverbond, ein digde deze buitengewoon goed geslaagde Bondsdag van St. Raphaël. Overval te Rotterdam Een bedrag van 800.buitgemaakt Zondagmiddag is in de Nicolaas Beéts- straat te Rotterdam in een benedenhuis, be woond door het echtpaar V., tijdens de af wezigheid van den echtgenoot een individu binnengedrongen, waarschijnlijk met behulp van een valschen sleutel. Na de vrouw be dreigingen, versterkt door eenige stompen, toegevoefd te hebben, heeft de man zich meester gemaakt van een bedrag van f 800, dat ln een kistje onder het bed in de slaap kamer verborgen was. De vrouw was dor het gebeurde dermate over stuur geraakt, dat zij slechts een zeer vaag signalement kon geven van den onge- maskerden roover. In den aanvang gestuit Tijdens de voorstelling brak Vrijdagavond brand uit in de cabine van de bioscoop „Ame- ricaln'" te Roosendaal. De bezoekers, daartoe gewaarschuwd, verlieten langzaam en orde lijk de zaal en bleven afwachten of de voor stelling misschien nog zou worden voort gezet. De politie was spoedig met een bluschapparaat ter plaatse doch behoefde daarmee geen dienst te doen, wijl de directie en de operateur reeds het vuur hadden weten te dooven. De voorstelling mocht op advies der politie dien avond niet worden hervat. Het programma der orgelbespeling in de Groote of at. Bavokerk op Dinsdag 23 Juni 's avonds van 8J4— 9yt uur door den heer George Robert, ls als volgt: 1. Praeludium et Fuga G gr. t., J. S. Bach. 2. a. Pavane, w. Byrd. b. Larghetto, G. F. Handel. 3. Variaties „mein junges Leben hat ein End", J. P. Sweelinck. 4. Sonate III, a, Guilmant. Preludio. Adagio. Fuga. 5. Chant pastoral, Th. Dubois. 6. Offertoire (Grand Choeur), Jos. Jongen. Koninklijk Instituut van Ingenieurs De afdeeling voor verkeer en verkeerstech niek van het Kon. Instituut van Ingenieurs hield, onder voorzitterschap van het lid ir. W. Hupkes, te Amsterdam een vergadering, waarin een drietal leden mededeelingen deed over de electrificatie van de spoorwegen Am sterdamAlkmaar en VelsenUitgeest. Door het lid ir. H. J. van Lessen, chef van de electrlsche tractie der Nederlandsche Spoorwegen, werd uiteengezet op welke wijze de stroomlevering aan de baanvakken Am sterdamAlkmaar en VelsenUitgeest plaats vindt. De hiervoor noodlge electrlsche energie wordt ln den vorm van draaistroom door de N. S. gekocht van de P. E. G. E. M., welke N.V. reeds den stroom leverde voor de baanvakken Amsterdam—Lisse en Haarlem— IJmuiden. De hiervoor bestaande overeen komst kon echter niet zonder meer worden uitgebreid, aangezien de uitbreiding der elec trificatie in het concessiegebied van het Prov. Electrisch Bedrijf in Noord-Holland (P.E.N.) ligt. Een oplossing in dier voege bleek moge lijk, dat de stroom geleverd zal worden door twee centrales, n.l. die van de G. E. W. te Amsterdam en die van het P.E.N. te Velsen, thans nog in aanbouw, terwijl voor het tran sport der energie onder 50.000 Volt spanning naar Uitgeest, waar de levering aan de Spoorwegen plaats heeft, gebruik gemaakt zal worden van het 50.000 Volt kabelnet van het P.E.N. Te Utrecht werd door de Spoorwegen een transformatorenstation gebouwd voor het omzetten van de draaistroom-energie onder 50.000 Volt spanning in 10.000 Volt spanning, welke dient om de onderstations, waar draai stroom in gelijkstroom wordt omgezet te voeden. In dit station komen de 50.000 Volt kabels zoowel van de zijde Amsterdam als van de richting Velsen samen en gaat eveneens een kabel naar het onderstation van het P.E.N. te Oterleek. Langs de nieuw geëleetrificeerde lijnen is een zevental onderstations gebouwd waar gelijkrichters geplaatst zijn, welke den stroom leveren ln den vorm van gelijkstroom onder 1500 Volt spanning, zooals deze door de elec trlsche treinen wordt gebruikt De wijzigingen, welk in de electrlsche uit rusting van het materiaal gebracht zijn, ver geleken bij dat, op de lijn Amsterdam—Rot terdam dienst doende, werden kort beschre ven, waarna eenige mededeelingen volgden over de economische resultaten, tot nu toe met electrische tractie verkregen Op de lijnen, waarop in 1927 de elecrische tractie werd Ingevoerd, valt een veel grootere ver- keerstoeneming waar te nemen dan op die, welke met stoomtractie worden bediend. De Invloed hiervan, alsmede een vergelijking van de kosten van het stoom- en het electrlsche tractiebedrijf toonden aan, dat de resultaten ln economisch opzicht op de reeds geëleetri ficeerde lijnen zeer gunstig te noemen zijn en de onderstelling gewettigd ls, dat nog op verschillende andere baanvakken gunstiger resultaten door Invoering der electrlsche tractie verwacht zouden kunnen worden. Het lid lr. E. Bolleman Kijlstra gaf een overzicht van de wijzigingen, sedert Decem ber 1924 in het electrische materieel aange- bracht, en van de veranderingen in het nieuwe matrieel, voor de lijnen naar Alkmaar toegepast. Ten slotte hield het lid ir. H. G. J. Schel ling een voordracht over de stations en onderstations. Leerlingen-Uitvoering Anny Bonarius De jaarlijksche uitvoering door leerlingen van mejuffrouw Anny Bonarius in den Jansweg-Schouwburg genoot ook ditmaal groote belangstelling. Niet te verwonderen. Er werd dan, zooals gewoonlijk, op con- sciencieuze wijze gemusiceerd. Niet 't minst door de kleinste leerlingen. ,,'t Zangklasje" opende met een paar een voudige liederen. Deze werden alleraardigst, ongekunsteld en toch muzikaal voorgedra gen. Voor afwisseling van de daaropvolgende 16 planonummers ware het wenschelijk ge weest, dat dit leuke groepje kinderen meer- malen had gezongen Hoe correct en muzikaal het grootste gedeelfe dezer 10 nummers ook werd gespeeld, men kreeg waarlijk van het goede te veel. Opvallend was het vrijmoedige optreden van een leerlinge van het tweede halfjaar met „Der Sonntag" van Breslaur, het cor rect rhythmisch spel in een Trio van Baeh, de technische beheersching in een Clementi- ronate, de muzikale en stijlvolle voordracht van een „Caprice Andalouse" van Pesse en het gave, charmante spel ln een der Klavier concerten van Mozart. De keuze der nummers over het algemeen genomen verdient een apart woord van lof. Behalve de reeds genoemde componisten namen, vermeldde het programma o.a. De bussy. Cesar, Franck, Chaminade en Schnitzler. Na de pauze voerden de leerlingen de ope rette „Lentebloemen" van Cath. van Ren- nes op. De hoofdrollen waren uitmuntend bezet. Doch ook de Pages, de kleine en de groote bloemen vertolkten hun rollen lof waardig. Er werd daar, zooals gewoonlijk, op con- gedanst. Deze operette bestaat slechts uit drie kleine bedrijven. Toch loont het de moeite der instudeering ten zeerste. De aanwezigen, zoowel groot als klein, toonden zich uiterst voldaan. O. K. Vischwedstrijd Jubileumwedstrijd „Dageraad" Heemstede Was de vorige week een groote Jubileum wedstrijd georganiseerd voor zustervereni gingen uit den omtrek, Zondagmorgen was er een onderlinge wedstrijd voor de leden. Ook nu weer werd er gevischt op witvisch. Behalve no. 1 die het tot 20 stuks kon bren gen, was de vangst vrij slecht. Na 2 x ll/j uur visschen was de uitslag al volgt: 1. Jac. Schoo, 20 stuks; 2. Jan Schoo, 11 stuks; 3. C. v. Norde, 10 stuks; 4. A. Hom- merse, 9 stuks; 5. T. v. Gelder, 6 st.6. We ber, 5 stuks; 7. H. Leuven, 4 stuks; 8. T. v. Mens, 1; 9. Brinkman 1; 10. J. Neeskes 1. (Deze na loting); 11. J. v. d. Pols, 0. Extra prijs voor de grootste visch Jac. Schoo en voor de eerste Jan Schoo. In een op a.s. Zaterdagavond te houden feestelijke bijeenkomst zullen de prijzen worden uitgereiktl Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het no tarieel examen (tweede deel) de heer J. J. Reyenga, alhier. Te Lelden Is cum lauda geslaagd voor het candidaats-examen godgeleerdheid de heer W. C. van Unnik, afkomstig van hier. De boottochten voor lichamelijk gebrekklgen. 2e verantwoording Hr. D. Z. 103.58 Hr. M. ft 19 70 Mevr. S.-D. ff 22.50 Hr. R. ft 12.35 Mej. T. tt 6.10 Personeel Firma Droste Co. ft 76.75 Hr. A. F. 5.35 Dr. en Mevr. R. ff 10.- Hr. D. ft 2.50 Opbrengst pop boottocht Schiphol 1930 ff 14.— Inzameling Dames de K. Person. Fa. Ruygrok Co. 12.95 Personeeel Sierkan 10.10 N.V. Klaverblad 3. Person. Fa. Kerkvliet 133.9634 160.01 ys Bovendien mochten wij van verschillende firma's toezeggingen in natura ontvangen. Brutale diefstal Portemonnaie met f 45 gestolen Zaterdag is in een werkplaats in de Zijl straat uit een broek, die ln de2fe werkplaats hing, een portemonnaie Inhoudende ongeveer f 45 gestolen. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bij: D. Edam, Zocher- straat 43, armband; Scheerlings, Stuyvesant- straat 31, damesbont; Verkes, Rozenpriëel- straat 79, boekje; Alders, Goudsmidspleintje 6rd., duif; C. C. v. d. Voort, Kennemerstraaf 22, autodop; Cornelisse, Floresstraat 96, auto- dop; C. L. Keuter, Willebrordstraat 101 (IJmuiden), horlogeketting; Kennel „Fau na", Parklaan 119, hondje (gebr. door Bou wen, Schermerstraat 20); v. Kampen, By- zantiumstraat 67, kerkboek; Kennel „Fauna", Parklaan 119, kat (gebr. door Kilian, Klein Heiligland 32); v. d. Broek, Zijhuizen 5, kar,; Schoonhoven. Lange Heerenstraat 2, kat; Steffers, Potgieterstraat 48, kat; Bakerus, Schoterweg 66a, kat; De Jong, Klein Heilig land 9a, kat; v. d. Ham, Oranjestraat 14U, gleed je; v. d. Boon, Berkenrodestraat 12, mesje; Dijkhuizen, Tetterodestraat 24, mes; v. Zonneveld, Tematestraat 42, net; G. Avontuur, Timorstraat 104, overhemd; v. d. Voort, Pijlslaan 16, portemonnaie m. 1.; J. Franken, Julianastraat 30, portemonnaie m. i.; Broekhuizen, Spaamoogstraat 35, porte monnaie; v. d. Meulen, Iepenstraat 26, porte monnaie m. i.; Bureau van Politie, Smede- straat, rozenkrans; Pauel, Jan Steenstraat 10, rozenkrans; C. Stad, Kloosterstraat 27, rijwlelbelastingplaatje; Klein, Gen. Cronjé- straat 82, rijwlelbelastingplaatje; Huijen, Rozenprlëelstraat 3, rozenkrans; Bureau van Politie. Smedestraat, sleutels; Hendriks, Korte Hofstraat 6, monteurstang; K. Stee man, Ampzingstraat 22, wagentje; Frund, Kleverparkweg 70rd., boekje. Proefverlichting Hillegom-Sassenheim Het plan bestaat, den Rijksweg ln de ge- m enten HillegomLisseSassenheim uni form en op moderne wijze te verlichten. Als proef zijn thans tusschen de Hillegommer- brug en de Veenenburgerlaan een achttal lantaarnpalen geplaatst, We zijn dus in de goede richting. Aantal inwoners Zuid-Holland De provincie Zuid-Holland telde ultimo December 1930 1.973.664 Inwoners. Het aan tal inwoners der verschillende gemeenten varieerde van 371 (Peursum) tot 586.283 (Rotterdam) Personalia De heer L. van Gelder, be heerder van het P T. T.-kantoor alhier wordt, onder eervolle ontheffing van zijn beheer, met ingang van 16 Juli a.s ver plaats naar het spoorwegpostkantoor N 2 te Rotterdam. VERKIEZING SVERGADERIN G In het R. K. Vereenigingsgebouw hield de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" Zondagavond een propagandavergadertng in verband met de a.s. gemeenteraadsver kiezing. Na de opening met den Christelijken groet, door den voorzitter, den heer H. P. VAN ROOZENDAAL, deelde deze mede, dat op deze vergadering geen debat zou wor den toegestaan, daar zij alleen is bedoeld als een laatste opwekking voor de verkie zing. Spr. is verheugd over de flinke op komst, doch teleurgesteld over de weinige belangstelling van de kiezers van Velsen- Noord. Spr. memoreerde even de verande ring, welke in het politiek advies is aan gebracht. Al ls de lijst niet geworden, zooals het bestuur had gewenscht, toch is de pro paganda niet verwaarloosd. Doch daar er vergaderingen zijn gehouden buiten spr. kennis, heeft hij gemeend te moeten be danken als voorzitter der Centrale Kies vereeniging. Als er vrouwen zijn, die moeilijk van huis kunnen, zal er, indien hiervan kennis wordt gegeven aan mej. Konijn, tijdelijk hulp aanwezig zijn, Hierna was het woord aan den heer G. P. LANGENDIJK, die begon met op te merken, dat a. .s. Woensdag zal worden beslist, hoe onze gemeente ln de eerstvol gende jaren wordt bestuurd. Spr. betreurt, dat nu de R. K. Staatspartij bestreden wordt door eigen partij- en geloofsgenoo- ten. Ondanks dit behoeven wij niet ont moedigd te zijn, als alle R. K. kiezers en kiezeressen maar stemmen op lijst 3. Wij moeten behouden wat wij hebben, n.l. zes zetels en dit kan. Spr. zet ln het kort het Katholieke gemeenteprogram uiteen. Het kan en mag voor de Katholieken toch niet onverschilig zijn, hoe over ver schillende zaken wordt geoordeeld, vooral als het onze beginselen raakt. Als de R.K. Staatspartij bij deze verkiezing verzwakt in den Raad terug komt, dan is de kans groot, dat de rechtsche meerderheid verloren gaat. De Raadsfractie, zoowel als de Cen trale, hebben alles in het werk gesteld om de eenheid te bewaren, maar door een mis verstand is dit mislukt. Spr. wijst er op, dat de kleine partijen in den Raad niets kunnen bereiken. Met een ernstig beroep op de aanwe zigen, om a.s. Woensdag te stemmen op de Roomsche lijst, lijst 3, eindigde spr. onder luid applaus. De heer H. H. MEUER, de tweede spre ker, verdedigde zich tegen de op hem ge richte aanvallen als arbeidswetovertreder, in het Volksweekblad. Verder deelde spr. mede, op welke manie ren deze overtredingen hebben plaats ge had, waaruit blijkt, dat hij, wat men noemt „gezocht" werd. Door deze gevallen uit te buiten tracht men enkele R. K. arbeiders- stemmen te winnen, maar spr. geloofde niet, dat dit gelukken zal. Spr. moet verder protesteeren tegen de verdachtmaking in eigen kring, dat hij geen arbeidersvriend is. Hij tart ieder, om dit ook maar met een enkel bewijs aan te toonen; juist het tegendeel is waar. Spr. zal thans geen critiek meer uitoefe nen op de wijze van samenstelling der can- didatenlijst. Alleen wil hij dit zeggen, dat het stelsel der candidaatstelling niet deugt. (Applaus). Ondanks de verdeeldheid, welke er heerscht onder de R. K., hoopt spr., dat de geschillen na de verkiezing spoedig zullen worden opgeheven. Laat u toch niet verleiden om in te gaan op het gefluit van den S. D.-vogelaar, zegt spr., daar haar politiek vaak op gespannen voet staat met de waarheid. Spr. heeft echter genoeg vertrouwen in de R. K. ar beiders, dat zij weten, dat de democratie in eigen partij voldoende tot uiting komt Spr. is tegenstander van te veel overheids bemoeiing, maar ook van de steeds grooter wordende kapitalistische maatschappij. Evenmin als de S. D. mogen de R. K. ook hun stem geven aan een der andere partijen. Spr. weidt uitvoerig uit, waarvoor door de R. K. wordt geijverd, maar dit gaat volgens de christelijke gedachte ook op overheidsbemoeiingen. De reparatie aan den electrischen stoel: „Zeg Kobus. ga er 'ns effe op zitte, en kijk eens of ie werrekt." De strijd gaat niet om den persoon, maar om het mooie beginsel. Ook de heer Meijer eindigde met een be roep op de aanwezigen, te stemmen op de R. K. lijst. (Applaus). Na een korte pauze was het woord aan den heer W. F. J. LAURENT, die er op wees. dat er nog vele kiezers zijn, die zich van de zaak der verkiezingen heel weinig aan trekken. Spr. hoopt door zijn betoog hen een weinig warmer te maken. Ieder, die het staatsbefeng verwaarloost is, volgens spr., geen volbloed Katholiek. Wil men ln de gemeente Velsen de R. K. gemeentepoli tiek zien doorgevoerd, dan is men verplicht no. 1 van lijst 3 te stemmen. Wie anders doet, breekt het groote werk van dr. Schaepman af. Deze verkiezing gaat ook om de toekomst van uw kind, n.l. het bijzonder onderwijs Er zijn echter veel meer belangen, die op het spel staan, maar deze zijn alleen te bereiken door eendrachtig samenwerken. Deze eenheid is alleen te behouden en te bereiken door kleine persoonlijke twistpun ten te laten varen. De heer v. ROOZENDAAL dankte de ver schillende sprekers voor de gehouden toe spraken en meende dat zij voldoende hebben aangetoond, dat er slechts één R. K. lijst is. n.l. lijst 3. Na nog te hebben medegedeeld, dat zij, die wegens ziekte of anderszins op den verkie zingsdag willen worden van huls gehaald, dit moesten opgeven aan den heer G. P. Langen- dijk, sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. UITSLAG RAADSVERKIEZINGEN In aansluiting op de reeds gepubliceerde uitslag laten wij nog volgen den gedetail- leerden uitsag: Uitgebrachte stemmen 1249; van onwaar de 20; geldige stemmen 1229; kiesdeeler 111 8/11. Stemdistrlct I is Halfweg, II is Llede; UI is Zuid-Schalkwijk Lijst I Chr. Hist. I Totaal Van der Vegt 51 13 2 66 Polderman 3 27 29 De Jong 1 4 5 Dijkstra 3 3 Agterbos 2 1 3 55 45 6 106 Lijst II S. D. A. P. Winkelman 88 18 0 106 Zwaan 9 1 0 10 Winkelman,. g>sb. Hiljjerson 2 0 0 2 Scholten 0 0 0 0 Agterhof 1 0 1 2 100 19 1 120 Lijst III Vrijheidsbond De Graall 141 15 16 172 Van Essen 63 2 0 65 Gravemaker 3 0 0 3 Cornells sen 4 0 0 4 Witte—Stark 10 0 0 10 Tuinman 0 0 0 0 Comelissen Schouten 1 0 0 1 222 17 16 255 Lijst IV R. K. Van der Laan 145 87 69 301 Stokman 9 12 2 23 Dpunijhoven 1 0 0 1 Tabak 8 1 0 0 Van Seggelen 0 0 4 4 Van der Aar 46 53 0 Dijkseul 1 1 0 Van Stijn 8 1 1 10 Vink 45 136 20 201 Spijker 0 0 0 0 Vriezehoop 0 2 0 2 263 293 96 652 Lijst V Anti-Rev. Blesheuvel 59 29 3 91 Luijt 0 1 0 1 Kranenburg 0 1 0 1 Vink 0 2 0 2 Van Andel 1 0 0 2 60 33 3 96 Aanbesteding Door den heer F. A. v. Straaten te Houtrakpolder werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met smederij. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Bouwbedrijf, vdi. P. Rozenhart Haar lem 9943. Boogaard, Halfweg 9780. C. Grouwelman, Halfweg 8943. Zoete lief, Houtrakpolder 8879. Gebr. v. Keulen, Halfweg 8713. J. Comelissen, Halfweg 8650. Tiggelman, Spaarndam 8199. Kats, Halfweg 7849. W. v. Rijn, Halfweg 7682. P. v. Geldorp, Haarlemmerllede 7498. Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. Personalia Bij ^schikking van den Minister van Justitie ls Ingetrokken de aan C. L. Enzler, thans gepenslonneerd brug wachter van den Haarlemmermeerpolder verleende aanstelling als onbezoldigd rijks veldwachter. AFSCHEID PASTOOR WOUTERLOOD Nadat Zondagmorgen onder H.H. Missen van 7, 8 lA en 10 uur, de Zeereorwaard" Heer Pastoor Snelders uit Wijk aan Zee in de kerk van O. L. Vrouw v. Goeden Raad aan den Arendsweg alhier, gepreekt had voor de nieuw te bouwen kerken in dit Bisdom, be klom de scheidende pastoor, de Zeereerw. waarde heer C. M. Wouterlood, den kansel, cm afscheid tr nemen van zijn parochianen. Zijn Eerwaarde dankte allen voor de hulp en steun welke hij in de negen jaar, dat hij hier had mogen arbeiden, had mogen onder vinden. Noode verlaat hij zijn lief geworden Mariakerk, doch is gehoorzaam aan zijn geestelijke overheid. Z.Eerw. verzocht, wan neer de geloovigen op het kerkhof komen, bij het zien van het grpf van zijn vader, die op het kerkhof begraven ligt, te willen bidden voor hun vroegeren pastoor, terwijl Z.Eerw. beloofde steeds aan Beverwijk te zullen den ken. De geloovigen verlieten, diep onder den Indruk het Kerkgebouw, A.s. Donderdagavond 7 uur, zal door Z.Eerw. een plechtig afscheidslof worden opgedragen. A.s. Vrijdagavond 7 uur, zal de nieuw be noemde pastoor dezer parochie, de Zeereerw. heer P. J. M. J. van de Pavoord! feestelijk plechtig Lol zal worden opgedragen. Van de fiets gevallen Zondagmorgen was een korfbaltwaalftal per rijwiel op weg naar de seriewedstrijden der vereeniging „Sport Vereent" alhier. Door een kuil in den weg geraakte een zeventienjarig meisje de trap pers van haar rijwiel kwijt en gleed van net zadel. Zij viel en kreeg vrij ernstige wonden aan bulk en bovenarm. E. H. B. O. was spoedig ter plaatse en bracht de patiënte bij dokter de Groot. Na verbonden te zijn mocht het meisje slechts als toeschouwster den wedstrijd volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8