f 3000.- f 750.- f250.- f125. f50.- f40. Elke R.K. Kiezer(es) R. K. STAATSPARTIJ LIJST 8 J. P. HANDGRAAF AMERIKA EN EUROPA VELSEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 23 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17799 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Hopeloos gecompromitteerd Afsluiting van de Zuiderzee Vier kaden eener stad afgebrand STEMT WOENSDAG 24 JUNI A.S. op de VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij terlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Sinds jaar en dag is het uitentreure beweerd en verzekerd: Duitschland zucht onder al te zware schuldenlasten, Duitschland kan zóó niet leven; in het belang van Europa, ja, van heel de wereld moeten er mid delen gevonden worden om Duitschlands lasten te verlichten. Toen is de algemeene ekonomische malaise den toestand nog komen verer geren, de noodlij denheid werd in Duitschland algemeen en de werkloozen waren bij millioenen te tellen. Op alle mogelijke manieren, vooral door protectiemaatregelen en door po gingen, zichzelf ekonomisch onafhanke lijk te maken van het buitenland, heeft Duitschland getracht aan den moorden den greep van het noodlot te ontkomen, doch 't mocht allemaal niet baten: het Verelendungsproces duurde voort, niet te stuiten in zijn wreed en tragisch ver loop. Ten einde raad bereidde de regeering een noodverordening voor, zóó drastisch, dat men zich af moest vragen, of deze wel zou kunnen bijdragen tot leniging van den nood of deze niet eer den uiteindelijken, ontzettenden krach zou bespoedigen. Intusschen had de ministers-confe rentie van Chequers plaats, en het blijkt thans wel, dat de Duitsche ministers daar met succes geconfereerd hebben: zij blijken de Engelsche regeering er van te hebben kunnen overtuigen, dat Duitschland aan het einde van zijn krachten was gekomen, dat er verlich ting van schuldenlasten moest worden gegeven, wilde men Duitschland niet tot een politieke en ekonomische ruïne in een zien storten, met alle ontzettende gevolgen van dien. Van Londen is het alarmsignaal uitge gaan naar Amerika, waaraan heel Euro pa dank zij nog steeds den lieven oorlog schatplichtig is en vanwaar alleen de redding zou kunnen komen: de Europeesche geallieerden zouden Duitschland (niet uiT, menschlievend- heid, maar uit overwegingen van eigen belang) wel eenigszins willen ontlasten, maar dan moest de algemeene schuld- eischer Amerika ten opzichte van hen hetzelfde doen; het moest wel uitgeslo ten geacht worden, dat de Europeesche geallieerden aan Duitschland uitstel van betaling of kwijtschelding van schulden zouden toestaan en tegelijkertijd den Amerlkaanschen schuldeischer zouden kunnen blijven voldoen. Alleen in Amerika kon 't verlossende woord gesproken worden. En het is thans gesproken! Amerika verleent een moratorium van een jaar, wil voor een jaar alle schuld betalingen, zoowel renteschulden als oorlogs- en herstelschulden van regee ringen aan regeeringen opschorten. Dit zal president Hoover tenminste aan Senaat en Huis van Afgevaardigden voorstellen, maar het lijkt geen twij fel, hij zal zijn zin wel krijgen: reeds aanstonds schijnt zijn voorstel in alle verantwoordelijke en belanghebbende kringen met instemming," ja zelfs met vreugde begroet te zijn. Dat stemt hoopvol. De Europeesche geallieerden zullen Duitschland nu zóóveel kunnen ontlas ten, dat het laten wij hopen nog van den ondergang gered wordt. Nu behoeven wij intusschen geen oogenblik te gelooven, dat Amerika uit menschlievende motieven tot deze, voor heel de wereld werkelijk zoo hoogst be langrijke daad gekomen is; neen, Ame rika zond Mellon, den schatkistsecreta ris, naar Europa om te controleeren, of de toestand werkelijk zoo kritiek was, als het in Chequers was voorgesteld, en Mellon moet tot de overtuiging gekomen zijn, dat een Europeesche krach niet zou uitblijven, indien niet onmiddel lijk hulp geboden werd; een Europeesche krach zou beteekend hebben een streep door alle Amerikaansche rekeningen en een verergering van den in Amerika tóch al zoo ernstigen ekonomischen toestand: een Europa-in-puin ware ook voor Amerika een vreeselijke ramp, en daarom 't Is anders wèl op het laatste nip pertje, dat in Amerika het gezond ver stand is gaan spreken, en wel, nadat president Von Hindenburg persoonlijk stappen gedaan heeft. Het heet, dat Von Hindenburg den Amerikaanschen president zeer onheil volle voorspellingen gedaan heeft voor het geval men Duitschland thans niet terstond bijsprong: de ineenstorting was nog maar een kwestie van dagen! Reeds Donderdag, zoo wordt gemeld, zou de Rijksbank niet meer in staat geweest zijn, aan de regeering de sommen voor de uitbetaling der rijksambtenaren-sala rissen voor te schieten en reeds hield men er rekening mede, dat de assignaat persen weer zouden gaan draaien en dus de inflatie weer zou intreden! En stortte Duitschland Inéén, dan was een Europeesche krach niet te verhinde ren: hoe zou Rusland zijn slag geslagen hebben! Voor deze overwegingen is Amerika gezwicht, en nu hopen wij maar, dat de hulp niet te laat komt. Dat is onze eerste zorg. Op welke wijze de Europeesche gealli eerden nu en later de zaak met Amerika verder zullen regelen, komt voor ons op de tweede plaats. Hoe ontzettend belangrijk ook dit vraagstuk overigens zijn moge. Hopeloos heeft net sociaal-democratisch hoofdorgaan zich en anderen gecompromit teerd. Gecompromitteerd door de verdediging van de drie afgezanten van het roode N. V. V., die op dit oogenblik Indië bereizen. Bekend is, dat een drietal vakvereenigings- leiders door deze Vakorganisatie zijn afge vaardigd, om door eigen aanschouwing zich van de koloniale verhoudingen op de hoogte te stellen. Dit drietal, namelijk de leden der Eerste Kamer Danz en Moltmaker, benevens het lid der Tweede Kamer, de heer Kupers, woonden dezer dagen de opening van den Volksraad bij. Een Aneta-telegram, dat Holland bereik te, bracht de tijding van de zonderlinge houding, door het sociaal-democratisch trio aangenomen. Het bevatte het volgende: BATAVIA, 16 Juni. (Aneta). De meeste Europeesche dagbladen critiseeren op zeer scherpe wijze het feit, dat de leden van de N. V. V.-delegatie bleven zitten bij het onder de tonen van het Wilhelmus bin nenkomen van den Gouverneur-Generaal en bij diens heengaan voor en na de ope ning van den Volksraad, terwijl de dele gatie de openingszitting bijwoonde op uit- noodiging van den voorzitter van den Volksraad. Het hoofdbestuur van de Vaderlandsche Club sprak in een communiqué aan de pers zijn „diepe verontwaardiging" uit, dat de leden van de delegatie van het N. V. V. „zich niet hebben ontzien om hun anti- gezags- en anti-nationale gevoelens zoo ver uit te strekken." Zoo luidden de eerste berichten, die de redactie van „Het Volk" met blijdschap ver meldde over de principieele beslistheid waar mee deze partij genooten in Indië voor hun socialistische belijdenis uitkwamen. Deze onvoorwaardelijke verdediging en lofprijzing gaf het blad over deze manifes tatie: „Van anti-gezags- en anti-nationale ge voelens is natuurlijk geen sprake. Het ge zag berust niet bij de koningin en zij is evenmin de natie. De critiek zou zich veel eer hebben te richten tot de provocatie je gens genoodigde gasten, die het Wilhelmus beteekende. Het spelen van dit Wilhelmus is toch al zeer onkiesch jegens de verte genwoordigers van het overheerschte volk. In dit geval had voor het minst de ge noodigde N. V. V.-delegatie vooraf gewaar schuwd dienen te worden, dat zij getrac- teerd zou worden op het lied, dat in Ne derland tot anti-socialistisch lied gedegra deerd is. Het heeft er nu van, of men hen in de val gelokt heeft." Het klinkt prachtig: „het gezag berust niet bij de Koningin", het spelen van het Wil helmus „provocatie" en zeer „onkiesch", „de socialistische voormannen in een val ge lokt", enz. enz. Maar nu, schrijft de „Standaard komt de bittere ontknooping: de heeren Moltmaker cs. hebben ijlings protest ingediend tegen hetgeen hun ten laste is gelegd, zij zijn op gestaan, ze hebben het Wilhelmus aange hoord, zij hebben aan een tegenmanifesta- tie niet gedacht. „Het Volk" heeft hen gecompromitteerd door zoo onhebbelijke dingen van hen aan te nemen. „Het Volk" heeft zichzelf gecompromit teerd door voor anderer fatsoen eigen ge dragslijn tot maatstaf te nemen. Ordeverstoring op het Station D. P. Twee beambten mishandeld Zondagavond omstreeks 10 uur hebben de gebroeders P., de 25-jarige scheepsmakelaar M. P. en de 27-jarige scheepsmakelaar J. P., op het eerste perron van het station D.P. te Rotterdam de orde verstoord. De beide broers hadden een verschil van meening met den kellner uit de wachtkamer, omdat zy glaeen bier naar den trein wilden bren gen, hetgeen de kellner trachtte te beletten. In den trein bevonden zich familieleden van de beide broers, die zij gingen wegbrengen. De onderstationschef gaf den controleur opdracht den beiden menschen bij het ver laten van het station hun naam te vragen. Toen de gebroeders P. door de controle wilden gaan, heeft de controleur hen tegen gehouden en hen naar hun naam gevraagd, dien zij weigerden op te geven. De onder stationschef heeft zich daarop weer in de zaak gemengd. M. P. heeft hem een klap in het gezicht gegeven, waardoor hij een bloedneus opliep. Intusschen was J. P. slaags geraakt met den controleur, dien hij een zoodanigen stomp gegeven heeft, dat de man achterover op zijn stoel viel en eenige ribben brak. De controleur J. v. Z. is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij na behandeld te zijn naar huis is gebracht. De politie heeft de gebroeders P. op het politiebureau in verzekering gesteld. Onderzoek naar de wenschelijkheid van voortzetting onnoodig Door den heer Lingbeek was eenige weken geleden aan den Minister van Waterstaat ge vraagd of deze het niet gewenscht achtte, dat zoowel met het oog op-de verantwoorde lijkheid der Regeering en Volksvertegen woordiging, als tot geruststelling' der natie, zou worden overgegaan tot instelling eener onpartijdige, deskundige commissie van on derzoek, die hebbe na te gaan of het wel- ge wenscht is met de afsluiting van de Zuider zee, door middel van den reeds voor een deel tot stand gebrachten dijk, nu reeds ten einde toe door te gaan. Minister Reymer heeft thans hierop het volgende geantwoord: Vast staat, dat. zoodra de onlossine van 't sedert jaren aanhangige vraagstuk nopens de droogmaking der Zuiderzee gevonden was in aanleg van een afsluitdijk tusschen de Noord-Hollandsche en de Friesche kust, mén er zich van bewust geweest is, dat tegen dien dijk en langs de om de Waddenzee ge legen kusten de waterstanden en voorname lijk bij storm hooger zouden zijn dan zonder afsluitdijk het geval was. Naarmate de uit voering van de werken naderbij kwam, deed zich meer en meer de behoefte gevoelen aan steeds nauwkeuriger kennis omtrent de hoogte, waartoe het water bij stormvloed zou kunnen stijgen. Het zou onverantwoordelijk geweest zijn. met de werken aan te van gen, vóórdat men zich een zoo nauwkeurig mogelijke voorstelling omtrent het bij storm vloed te bereiken peil had gevormd. Zoo werd op voordracht van den Minister, dr. Lely, een Staatscommissie ingesteld welke tot taak had „te onderzoeken in hoeverre, als gevolg van de afsluiting van" de Zuiderzee, te verwachten is, dat tijdens storm hoogere waterstanden en een grootere golfoploop, dan thans het geval is, zullen voorkomen voor de kust van het vasteland van Noord- Holland, Friesland en Groningen alsmede voor de daarvoor gelegen Noordzee-eilan- den." Deze commissie, welke onder leiding van wijlen prof. dr. H. A. Lorentz in 1918 haar werkzaamheden aanving, heeft niet minder dan ongeveer acht jaar noodig gehad om haar verslag uit te brengen, hetwelk in 1926 is verschenen. Men zal bezwaarlijk kunnen volhouden, dat in dit zeer uitvoerige en ge documenteerde verslag de zaak niet van alle zijden is behandeld en dat, wat menschelij- kerwijze gedaan kon worden om een zoo juist mogelijke voorstelling te krijgen van hetgeen ten aanzien van .de verhooging der waterstanden te wachten stond, niet gedaan zou zijn. Er is 'geen enkele reden om het onderzoek der commissie te herhalen of om te ver wachten, dat men tot andere resultaten zou koméri; ook in de dagbladartikelen, waar naar de steller der vraag verwijst, zijn geen feitelijke gegevens medegedeeld, waaruit na der onderzoek zou moeten voortvloeien. Met name was het peil van 4.15 -f N. A. P. te Ezumazijl, waargenomen op 12 Maart 1505, aan de Staatscommissie bekend (zie den staat tegenover bladz. 69 van haar verslag) en heeft zij met dezen stand rekening ge houden; voorts heeft het bedoelde vloed merk bij den storm van 23 November 1930 de voorspellingen der commissie bevestigd, zooals deze luidden ten aanzien van den stand van de werkzaamheden op dat' oogen blik d.i. bij nog niet geheel afgesloten Zui derzee. Uit een sedert het stellen der vraag ver schenen nader artikel is voor het overige reeds gebleken, dat onjuiste grondslagen zijn gebruikt voor een betoog, waardoor in som mige kringen ten onrechte onrust is gewekt omtrent de veiligheid der buiten de afslui ting gelegen dijken. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de wij ziging van de waterbeweging ten gevolge van de uitgevoerde werken geregeld nauwkeurig wordt nagegaan. Tot nu toe is hierbij geen enkel feit waargenomen, dat niet in behoor lijke overeenstemming was met de verwach tingen omtrent de stormvloedsstanden ge grond op het rapport der Staatscommissie. Ook hierin ligt dus gereede aanleiding om vertrouwen in den arbeid der commissie te blijven stellen. De stad zelf door omslaan van den wind gered Op het havenemplacement van St. John in New Brunswick (Canada) is een groote brand uitgebroken. Talrijke graansilo's en vele in de haven voor anker liggende sche pen zijn een prooi der vlammen geworden. Het stoomschip „Express" van de Canadian Pacific Line werd door een ketelexplosie, die op den brand volgde, verwoest. Men vreest, dat hierbij vele personen om het leven zijn gekomen. De materieele schade bedraagt vele millioenen dollar. De brandweercorp sen deden vergeefsche moeite, het snel om zich heen grijpende vuur te bestrijden. St. John door den wind gered De in de haven van St. John woedende brand dreigde op de stad over te slaan, toen deze door het plotseling omslaan van den wind van den ondergang gered werd. Tot dusverre is een persoon gedood, terwijl tal rijke anderen gewond werden. Vier. kaden zijn volkomen afgebrand. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Acht oude schepen ten verkoop aangeboden Naar aanleiding van een onjuist bericht deelt de 'directie der Koninklijke Nederland- sche Stoomboot Maatschappij mede, dat 16 van haar 89 schepen tellende vloot op- liggen en zij daarvan 8 oude schepen ten verkoop aanbiedt. Eenige verandering in haar diensten wordt daardoor niet gebracht, maar wel zal een terugzetting in rang en ontslag van jonger personeel het onvermij delijk gevolg er van zijn Heel de stad is nu in actie, Schutting, muren zijn beplakt, Ja, men heeft zelfs met den kalkkwast Groote namen neergekwakt. Alles ademt nu verkiezing, Iedereen, ja, spreekt er van Iedereen maakt propaganda En natuurlijk voor „zijn" man. De partijen zijn in veèlvoud Rood en zwart en geen van twee, Zelfs gesikkeld en gehamerd. Stem, o stem toch met ons mee! Maar de Katholieken worden Door die veelheid niet verrast, Daarvoor zijn ze, en gelukkig! Veel te veel beginselvast! Het gefluit der vogelaren Is gewoonlijk zeer verdacht, Enkel van een Roomsche leiding Kan het betere verwacht! Daarom, alle Katholieken, Stemt voor uw gemeenteraad Wat uw plicht en roeping voorhoudt: Op den Roomschen candidaat! MARTIN BERDEN. Echtelijke twist De vrouw met een mes gestoken Gisteravond om 6 uur hebben twee be woners van de derde étage van een pand aan de Prinsenstraat te Rotterdam, de 45- jarige vrouw B J. en de 35-jarige losse werkman O. v. Jt ruzie gekregen, waarbij de man de vrouw met een broodmes in den rechterbovenarm heeft gestoken. Zij zijn beiden de trap afgeloopen, waarbij de man zeide, dat hij zich bij de politie zou gaan aangeven. De vrouw is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, vanwaar zij, na behandeld te zijn, naar huis kon kee- ren. De dader is nog voortvluchtig. Brand te Oude Tonge Zes auto's vernield Gisternacht ongeveer 2 uur werd brand ontdekt in de garage van Pullemans auto bedrijf aan den Zuiddijk te Oude Tonge. Door de vele licht brandbare stoffen stond het geheele huis spoedig in lichter laaie en brandde tot den grond toe af. Een groote voorraad banden en zes auto's werden een prooi der vlammen. De voorraad benzine kon nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. Inbraak gefingeerd door een dienstbode Het geldkistje had zij Bïlf gestolen Gistermorgen deed de heer P., wonende Caumerbeeklaan, te Heerlen, bij de politie aangifte, dat in den afgeloopen nacht bij hem was ingebroken en een geldkistje met ruim f 300 was entvreemd. De recherche stelde onmiddellijk een onderzoek ter plaatse in. Zij vond in de benedenkamer de meubels onverhoop liggen, terwijl een der ramen open stond. Daar de recherche aan den buitenkant van bet raam geen sporen van braak vond, kwam het verhaal van den heer P. haar verdacht voor. De dienstbode, zekere H. M. R., uit Voerendaal, verklaarde, naar de „Tel." meldt, dat, toen zij gister morgen in haar dienst kwam, het raam open stond en dat zij toen onmiddellijk mijnheer had gewekt, waarna deze de po litie had verwittigd. De recherche herkende echter in het meisje R. een recidiviste, die voorwaardelijk was veroordeeld en nog on der toezicht stond. Na een scherp verhoor viel zij eindelijk door de mand en bekende den diefstal te hebben gepleegd. Zij had namelijk, om den schijn te wekken, dat er was ingebroken, het raam aan den binnen kant open gemaakt, daarna den inboedel overhoop gehaald en vervolgens haar pa troon van de inbraak in kennis gesteld Het geldkistje nad zij in den kelder ver borgen, waar de recherche het in beslag nam. Het meisje werd gearresteerd. Van zijn motor gevallen Gisteravond te half 8 kwam de heer H. Sak uit Budel met zijn motorrijwiel, doordat hij de macht over het stuur verloor, te Maar- heeze zoo ernstig te vallen, dat men voor zijn leven vreest. Dr, Peeters uit Weert ver leende geneeskundige hulp. Hij werd, na ter plaatse voorzien te zijn van de HH. Sacramenten der Stervenden, gebracht naar het klooster der Eerwaarde Zusters te Budel. Naar een conflict in de cartonindustrie? Loonsverlaging afgewezen De uitslag van de stemming', gehouden onder de leden van de Nederlandsche Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders, welke plaats vond te Winschoten, Oude Pekela, Stadskanaal, Hoogezand, Groningen en an dere plaatsen, waar stroocartonfabrieken zijn gevestigd, is van dien aard, dat in principe is besloten om met ingang van 1 Juli a.s. bij het afloopen van het oude contract het werk te staken. De stemming heeft uitgemaakt, dat af wijzend beschikt zal worden op de door de werkgevers voorgestelde loonsverlaging van 20 pet. De instorting aan de Keizersgracht Wat ruw houten planken, afsluitend het gedeelte van de oneven zijde der Amsterdam- sche Keizersgracht, dat gisteren voor een week de belangstelling van honderden op zich gevestigd zag en een agent aan eiken kant van de afzetting, beiden ietwat ver veeld kijkend vanwege de eentonigheid ter plaatse ziedaar het beeld, dat nog her innert aan het ongeluk bij de verbouwings werkzaamheden aan de Eerste H.B.S. met 5- jarigen cursus. De door Jacob van Campen gebouwde voorgevel staat nog fier overeind en vrijwel niemand kijkt er meer naar. Ook op het terrein achter den gevel is de rust teruggekeerd, waarmede we bedoelen, dat de nerveuze spanning van zeven en zes dagen geleden er niet meer is, en, naar we hopen, niet meer zal terugkeeren. De „zwevende zol der" met de in het midden zoo sterk gebo gen daklijst zijn er nog wèl, maar de kans op een nieuwe instorting is aanzienlijk ver kleind door het aanbrengen van een langen paal, welke, van dwarsbalken voorzien, het vrijhangende deel van den kap 6Chraagt. Personeel der aannemersfirma Van der Tak is aan het werk op het dak en op den zolder, want er moet nóg een stutpaai worden aan gebracht, een karwei, waarvan Jan Jelle, die verleden week Dinsdag naar boven was ge klauterd om de stalen treklijnen van de brandweer vast te maken, het min of meer riskante gedeelte verzorgt. Een kleine ploeg arbeiders houdt zich in tusschen onledig met het opruimen van den door de instorting teweeggebrachten puin- chaos en eerst als dit werk, te zamen met het stutten, is afgeloopen, zullen de deskun digen van Publieke Werken met kans op suc ces hun onderzoek naar de oorzaak van de ramp kunnen aanvangen, welk onderzoek voor het lot van den gevel beslissend zal zijn. Kerkconsecratie Gistermorgen werd het mooie, nieuwe kerkje van Zwijndrecht door Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, plechtig geconsacreerd. Zondagmiddag werd Mgr. namens de parochianen, die daartoe op het schoolplein samengekomen waren, door Pastoor Lammers verwelkomd. Federatie van zangersbonden De samenstelling van het bestuur Te Utrecht heeft een vergadering plaats gehad der federatie van Nederlandsche zan gersbonden. Vertegenwoordigd waren: de bond van Haagsche zangvereenigingen, de bond van Leidscne zangvereenigingen, de bond van zangkoren in Friesland, de bond van Amsterdamsche zangvereenigingen, de Noord-Hollandsche zangersbond, de bond van Haarlemsche zangvereenigingen, de bond van Amsterdamsche Christelijke zang- en muziekvereenigingen, de bond van Christe lijke zang- en muziekvereenigingen in den Zuid-Oosterhoek van Friesland, de bond van Christelijke gem. zangvereenigingen in de Provincie Groningen en de bond van Chris telijke zangkoren in Drenthe, vertegenwoor digende 294 zangvereenigingen met 14500 zangers en zangeressen. Bonden, die nog geen mandaat tot aanslui ting hebben, werden verzocht dit alsnog voor 1 November a.s. definitief aan het secreta riaat op te geven. Tot dagelijksche bestuur ders werden gekozen: P. Versloot te Nijmegen, voorz.; W. Kreeft, Leidscheweg 150, Voorschoten, secr., en J. R. Visser te Amsterdam, penningmeester. Als algemeene bestuurders werden aangewezen J. C. G. van Evers, Den Haag; A. Lek, Ber gen; D. F. Algera, Tijnje (Fr,); F. S. Heem stra, Groningen; B. A. Kooper, Haarlem; (voorloopig) en H. L. Verleur, Amsterdam. Het dagelijksch bestuur werd opgedragen een ontwerp statuten en huishoudelijke reg lementen samen te stellen, welke op een nader te bepalen vergadering zullen worden vastgesteld. Mosselvisscherij in de Zuiderzee Gedeeltelijk gesloten verklaard De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 25 Juni 1931 tot een nader vast te stellen da tum, gesloten verklaard voor de visscherij met eenig mosselvischtuig het gedeelte van de Zuiderzee, in het noorden begrensd aoor de lijn, gaande van het kustlicht bij de Ven (Noord-Holland) naar den toren van Warns (Friesland), en in het zuiden door de lijn, gaande van den lichtopstand op den Leeker- hoek (Noord-Holland) over de roode ton met bol no. 6, de roode tonnen no. 5 en no. 4, de roode lichtboei no. 3 van het Enk- huizerzand over de R.Z.H.S. bolton van het Val van Urk en over de zwarte lichtboei van den Steilen Hoek naar den toren van Sondel (Friesland). De afsluiting van de Zuiderzee. (blz. 1, 1ste blad) Een tegemoetkoming voor importeurs van Amerikaansch meel. (blz. 1, 3de blad) De rijksuniversiteit te Utrecht heeft een doctoraal muziekexamen ingesteld. (blz. 1, 1ste blad) Jaarverslag van de Nederlandsche Bank. (blz. 1, 2de blad) Ernstig motorongeluk te Alphen aan den Rijn. Twee zwaargewonden. (blz. 2, 3de blad) De kwestie van het moratorium. Verkla ring van Stimson. (blz. 1, 3de blad) Groote brand te St. John in Canada. (blz. 1, 1ste blad) f Barometerstand 9 uur vju.: 7.67, stil stand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. Hoogste barometerstand 765.6 te Valencia. Laagste barometerstand 737.7 te Hapa- randa. Verwachting: Zwakke, veranderlijke wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, droog weer, behou dens kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. De „Nautilus" in Ierland aangekomen De onderzeeboot .Nautilus" is gistermor gen, gesleept door het Amerikaansche oor logsschip „Wyoming", in de nabijheid van Cork (Ierland) aangekomen, alwaar het vaartuig voor anker is gegaan. Welkome afwisseling op de reis. Passagiers en bemanning van de „Volen- dam" van de Holland Amerikalijn, welk vaartuig gisteravond te Rotterdam aan de Wilhelminakade arriveerde, waren vol van de ontmoeting, die zij Zaterdagmiddag had den gehad met de „Nautilus", de duikboot van kapitein Wilkins, waarmede deze naar de Noordpool denkt te gaan. De „Telegraaf" vond den eersten stuur man, den heer J. Munnik, bereid een en an der over deze ontmoeting te vertellen. Al hadden wij, aldus de heer Munnik, draadloos bericht gekregen, dat de „Nauti lus" gesleept door den Amerikaanschen krui ser Wyoming op weg was naar Cork, toch hadden wij er niet op gerekend zoo vlak langs dit interessante schip te zullen koer sen. Zaterdagmiddag tegen 2 uur toen wij ons op ongeveer 240 mijl van de Scilly- eilanden bevonden, heeft de officier van de wacht gerapporteerd, dat de sleep in het zicht was. Onmiddellijk waren alle hens aan dek en ook de passagiers die van deze af wisseling wilden genieten, waren allen pre sent. Het was mooi weer, er was een goed hel der zicht en de wind was N.N.W. Zoodra wij de sleep in het zicht kregen zijn wij er naar toe gevaren. Wij behoefden onzen koers daarvoor niet noemenswaard te wijzigen. Tenslotte zijn wij de sleep op ongeveer een scheepslengte afstand gepasseerd. Hoewel het mooi weer was liet de toestand van de zee niet toe, dat de bemanning der Nauti lus zich aan dek bevond. De toren was ge sloten en wij konden niemand waarnemen. Duidelijk hebben wij gezien, dat de „Nauti lus" moeite had met sturen, want zij gierde van Noordoost tot Zuidoost. De sleeptros had naar schatting een lengte van 300 meter. Oogenschijnlijk had de .Nautilus" geen scha de bekomen. Wij konden ook de masten met de radio duidelijk waarnemen. Aan boord van de „Wyoming" waren alle hens aan dek. Ter begroeting hadden wij drie stooten op de fluit gegeven, welke groet door de „Wyoming" werd beantwoord. Door de passagiers werden verschillende foto's gemaakt, doch men vond het jammer dat men de kranige bemanning van „Nau tilus" niet persoonlijk kon toejuichen. Het was, zoo besloot de eerste stuurman zijn ver haal, voor onze passagiers een welkome af wisseling op de reis. Deken A. J. C. Schraag De Hoogeerw. heer A. J. C. Schraag, de ken van Schiedam en pastoor van de pa rochie van O. L. Vrouw Visitatie aldaar, is in het R. K. Ziekenhuis, de dr. Noletstich- ting, opgenomen voor het ondergaan van 'n kuur, waarmee vermoedelijk een vijftal we ken zal zijn gemoeid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1