ZOON Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen Laatste Nieuws Zilvervossen Stofzuigerhuis MAERTENS 24 Juni HERINGA WUTHRICH, HAARLEM ELECTRÏCITEIT De „Graf Zeppelin" niet naar de Noordpool De brand te New-Brunswick STADSNIEUWS Agenda 23 Juni Agenda Installatie Pastoor v. d. Pavoord De bloempjesdag van „Herwonnen Levenskracht" Opstelling van den optocht Tegen stilstaanden auto gebotst Barteljorisstraat 26-28 f 175.-, f 195.-, f 210.- Ned. R. K. Bond van Loodgieters- en v Koperslagerspatroons Te groote snelheid en verblinde lichten De Gemeenteraads verkiezingen De bekendmaking van den uitslag Aanrijding te Aerdenhout Auto tegen een boom gereden Kennemer Fotokring Wielrijder door auto aangereden Tegen een boom geslagen Controle-bureaux St. Bavo, Smedestraat St. Josephpatronaat. Donker Begijnhof R. K. Weeshuis, Hagestraat; Patronaatsgebouw, Teylerplein; Patronaatsgebouw. Koningsteinstraat Woning, Zandvoortpad no. 4; St. Rosa Patronaat, Nassaulaen Kantoor Billitonstraat 34; Leonarduszaal, school Westergracht Bibliotheekzaal naast de R.K. Kerk, KJeverparkweg Gebouw naast de R.K. Kerk te Oud-Schoten Concert in het Bloemendaalsche Bosch BURGERLIJKE STAND Afsluiting van de Zuiderzee Onderzoek naar de wenschelüjkheid van voortzetting onnooclig INGEZONDEN Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- De openbare zedelijkheid in gevaar LIJST 5. Vorige Koersen Koers 2.15 54 49% 7% 15 200% 23% 221 106 415/n 8% 7s/!, 80 58 33% 10 213% 242 175% 72 115% 58% 272%, 81% 60 45 32 113% 216 247 355 280 Waarschijnlijk naar Siberië en de Caraïbische Zeer j.»u, aangezien, de „Nautilus" van Sir Hubert Wilkins averij heeft, waarschijnlijk de pooltocht van de duikboot niet doorgaat, heeft dr. Eckener definitief ook de vlucht naar het Noordpoolgebied van de „Graf Zeppelin" afgezegd. Waarschijnlijk zal het luchtschip in de plaats van deze vlucht tegen het einde van Juni twee andere vluchten maken en wel een naar Siberië en een naar de Caraïbische zee en Midden - Amerika. De schade geschat op 10 millioen dollar De brand, die heeft gewoed te New- Brunswick, de haven van St. John, is de grootste brand, dien men in Canada heeft gehad sinds in 1917 het westelijk deel van de stad Hallifax door het vuur werd ver vernield. De schade wordt geschat op 10 millioen dollar. Slechts aan het feit, dat de wind draai de, is het te danken, dat niet de geheele stad, die 80.000 inwoners telt, door het vuur is vernield. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig bureau 8J4 uur „St. Caecilia" 8 uur Bestuur Bond van Overheidspersoneel 8 uur R. K. Kr aamverzorging 2 tot 3 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert 3% tot 3% uur. Restaurant „Brinkmann" Groote Markt Ledenvergadering H. O. V. 4 uur Opening der Jaarvergadering Ned. R. K. Bond van Loodgieters- en Koperslagers- patroons 11 uur. Aanvang van het Con gres 2y~ uur Feestavond 9% uur. Gebouw „De Nijverheid" Jansstraat Vergadering Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde 8 y, uur. Rembrandt-Theater „Caïn" 7 en 9 K uur (voor volwassenen). Palace-Bioscoop „Studentenliefde" 8'A uur (voor volwassenen). Gebouw „St. Bavo" Haarlemsche Inkoop- XI (ELF) - 23 Juni. combinatie, 8.30 uur „Kunst na Ar beid", 8 uur R.K. Kiesvereeniging 8 uur R. K. Juvenaat 2 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Restaurant Brinkmann R. K. Bond van Loodgieters- en Koperslagerspatroons Voortzetting der Jaarvergadering 10% uur. Rembrandt-Theater „Caïn" 7 en 9% uur (voor volwassenen). Palace-Bioscoop „Studentenliefde" 8 uur (voor volwassenen). As. Vrijdagavond 7 uur wordt de Zeereer- waarde heer P. v. d. Pavoord door den Hoogeerw. Heer Deken Lucassen plechtig geïnstalleerd als pastoor van de Parochie O. L. V. van Goeden Raad aan den Arends- weg te Beverwijk. Na de installatie wordt door den nieuw benoemden Pastoor een plechtig Lof opge dragen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de parochianen om hun nieuwen herder feestelijk te ontvangen. Over den bloempjesverkoop schrijft men ons het volgende: Zondag 1.1. heeft het bestuur van boven genoemde vereeniging een bloempjesdag ge organiseerd, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. Reeds vroeg in den morgen was er een groot aantal meisjes aanwezig, die met rappe handen vele bloempjes aan den man brach ten, met als gevolg, dat de mooie som van 2350 werd bijeengebracht. Het is voor het bestuur van „Herwon nen Levenskracht" prettig, te mogen con- stateeren, dat, ondanks het feit dat er in den tegenwoordigen tijd groote werkloosheid heerscht en malaise in de bedrijven, het to taalbedrag der opbrengst ruim 300 hooger dan het vorig jaar is. Wel een bewijs, dat velen ervan overtuigd zijn, dat het niet de tuberculosen moeten wezen, die de reactie voelen van werkloos heid en slechte tijdsomstandigheden. Neen,.... als er een ziekte is, die met kracht bestreden moet worden, dan is het toch zeker wel de tuberculose. De tuberculose immers is een ziekte, die ontelbare slachtoffers eischt, die verdriet brengt in menig gezin, en vele toekomst- droomen als rook doet vervliegen. Dit moet de gedachte geweest zijn, die velen er toe gebracht heeft een milde gift in de busjes van de dames-bloempjesverkoopsters te de- poneeren. Helaas, worden er altijd nog menschen ge vonden, die wel het standpunt innemen van: we zijn allen broeders en zusters, doch op zoo'n bloempjesdag deugt die leuze niet en houden ze sterk rekening met het feit dat het voor de Katholieke tuberculose is. Dit is somtijds op zeer hatelijke wijze aan de da mes-bloempjesverkoopsters kenbaar gemaakt. De dames-medewerksters echter zijn niet bang uitgevallen en trekken zich van die heethoofden niets aan, doch werken onver moeid door voor de arme tuberculosen. Een woord van hulde op de allereerste plaats aan allen die de collecte met een bijdrage heb ben gesteund en op de tweede plaats aan de dames-bloempjesverkoopsters en heeren medewerkers die voor het sympathieke en schoone doel dat „Herwonnen Levenskracht beoogt, hunne medewerking hebben ver- Wij vertrouwen dat de liefde welke ten opzichte van de tuberculosen aan den dag gelegd is, nog moge groeien, opdat de bloempjesdagen in de toekomst nog menig maal een succes mogen worden. Rest ons nog te vermelden, dat de heer Lohman, Chauffeurschool Billitonstraat, Heemstede, op den bloempjesdag geheel be langloos een auto met chauffeur aan het bestuur van „Herwonnen Levenskracht heeft ter beschikking gesteld. Een sympa thieke daad. De opstelling van de propagandastoet van hedenavond is als volgt: (tusschen de verschillende reclamewagens rijden groote groepen wielrijders en particuliere auto's). Muziekvereeniging „Utile Dulci" in groote touringcar Centraal bestuur R. K. Kies vereeniging „Credo Pugno"; Hoofdbestuur Alg. R. K. Propagandaclub; R. K. Raads fractie en overige canlidaten in 6 auto's; reclamewagen afdeeling St. Antonius; re clamewagen afd. St. Bavo; muziekvereeni ging „Euphonia" in groote touringcar; re clame wagen afd. St. Jan, twee reclamewa gens afd. O. L. Vr., waarop muziekvereeni ging „De Spaarnebazuin"; reclamewagen afd. St. Jozef; groep Lyceïsten wielrijders; apto afd. H. Hart; groep R. K. J. M. V. „De Kring" met auto; muziekvereeniging „St. Cecilia" in groote touringcar; reclame wagen, 10 particuliere auto's en wielrijders van de afdeelingen uit Haarlem-Noord. Alle deelnemers worden dringend verzocht op tijd aanwezig te zijn, daar de stoet op bevel van de politie preci'ïs 7 uur uit het FQorapark moet vertrekken. De deelnemers uit Haarlem-Noord vertrek ken precies 6.30 uur van de Zaatnenlaan. WEILL Op den Amsterdamschen straatweg tus schen Haarlem en Halfweg, ter hoogte van de timmerfabriek Phoenix, heeft gisteravond omstreeks half 11 uur een vrij ernstig auto ongeluk plaats gehad. Aan den kant van den weg stond een auto, toebehoorend aan een Hagenaar en uit de richting Haarlem gekomen, stil voor de re paratie van een band. Uit de richting Amsterdam kwam een auto met felle koplichten en tezelfdertijd naderde met razende vaart een auto van den Haar- lemschen kant. De bestuurder hiervan, de heer Bekker, bemerkte, waarschijnlijk door het felle licht, den stilstaanden wagen niet en reed dezen aart. Een heer, die juist wilde instappen, werd eveneens aangereden. Met een gebroken been en ingedrukte borstkas werd hij later naar de Maria-Stichting vervoerd.. Door den schok verloor de aanrijdende auto een der voorwielen, maakte een draai en kwam op de trambaan terecht; de be stuurder bleef ongedeerd. Dat de aanrijdende auto een zeer groote vaart had, valt wel op te maken uit het feit dat de auto na de botsing nog 36 M. doorslipte. Naar wij vernemen, heeft de bestuurder, de heer B., eenige jaren geleden ook een aanrijding gehad op de Amsterdamsche vaart nabij de Israëlietische begraafplaats, met een motorrijder. Bij deze aanrijding werden toen twee jongens gedood. Bij informatie in het ziekenhuis deelde men ons mede, dat de toestand van den heer B. naar omstandigheden vrij goed is. Voor het opmaken van den uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen hebben de drie Haarlemsche dagbladen wederom een ver- kiezingsbureau gevormd, dat morgenavond zitting zal houden op de bureaux van de ,;Nieuwe Haarlemsche Courant." Het is de bedoeling, naar mate de resulta ten van de verschillende stembureaux bin nenkomen, ook de partieele uitslagen te pu- bliceeren. Dit zal bi] ons geschieden aan den voorgevel van ons gebouw aan de Nassau- laan, waarvoor ruim voldoende verlichting zal worden zorggedragen. Het bureau zal trachten, de belangstelling gaande te houden, door, oehalve den stand van de partijen, telkens ook aan te geven, over hoeveel zetels elk van de partijen op dat oogenblik reeds kan beschikken, om dan ten slotte, den definitieven uitslag bekend te maken. Vermoed wordt, dat de eerste publicatie tusschen zeven uur en half acht kan wor den tegemoet gezien. Hoewel het moeilijk is, bij voorbaat te zeg gen, wanneer de uitslag van het laatste stembureau binnen zal zijn, wordt veron dersteld, dat de totaaluitslag tusschen half tien en tien uur kan worden bekend ge maakt. Gisteravond ongeveer half 10 reed de heer S. uit Haarlem met zijn auto met groote snelheid op de Zandvoortschelaan van de richting Heemstede naar Zandvoort. Vlak voor hem reed een auto in dezelfde richting. In de bocht bij den Zwarteweg botste de tweede auto tegen een boom van twee deci meter dikte, die geheel omver werd gedrukt. Daarna kwam de auto tegen een tweeden boom, die echter voldoenden weerstand bood. Door den schok braken de ruiten van den auto, waardoor de bestuurder en diens echt- genoote door glasscherven werden gewond. Zij werden bij Zuster Rohling binnenge bracht en, na door den aldaar passeerenden dokter Van W. die tijdelijk te Zindvoort logeert, alsmede door dokter D. te Aerden hout, verbonden te zijn, met een anderen auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Na behandeld te zijn konden ze naar hun woning terugkeeren. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. In verband met den foto-wedstrijd, welke door de vereeniging „Haerlem" is uitge schreven noodigt het bestuur van den Ken- nemer Fotokring de leden tot een clubtocht naar de Haarlemsche Hofjes uit voor den morgen van Zondag 28 Juni a.s„ verzame len des morgens half negen op het Ver- wuift. Bij ongeschikt weer wordt deze clubtocht automatisch een week verschoven. Gistermiddag omstreeks twee uur werd aan den Steekerweg onder Alphen a.d. Rijn een jongeman in bewusteloozen toestand, tusschen zijn rijwiel bekneld, langs den weg aangetroffen. Het bleek te zijn de 19-jarige H. Snijder, leerling aan de Middelbare Technische School alhier, die omstreeks elf uur door een hem tegemoet komenden auto werd aangereden. Hij was daarbij tegen een boom geslingerd en had het bewustzijn ver loren. Een geneesheer constateerde ernstige inwendige kneuzingen Per auto werd hij naar zijn familie overgebracht. Vierde jaarvergadering Ter gelegenheid van het eerste lustrum van bovengenoemden bond wordt heden en morgen een congres gehouden. Hedenmorgen werd dit congres aangevan gen met de vierde jaarvergadering. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. H. v. Langen, opende de vergadering met den christelijken groet en herdacht de onlangs overleden leden, waarna het woord was aan den heer J. W. M. Rijbroek, voor zitter der afd. Haarlen^ van den bond. Spreker heette de aanwezigen met eenige hartelijke woorden welkom en sprak zijn voldoening er over uit, dat dit eerste lus trum te Haarlem gevierd wordt. De vooriztter van het hoofdbestuur bracht hulde aan de afdeeling Haarlem voor de wijze waarop het congres is voorbereid. Spreker gaf met eenige korte woorden een overzicht van het ontstaan en den groei van den bond. „U allen zult begrijpen, dat door den groei van onzen bond onze positie verbeterd," aldus spreker. Spreker dankte ten slotte de bestuursleden, medewerkers van het bonds orgaan en allen die tot den groei van den bond hebben bijgedragen. Vervolgens deed de voorzitter o.a. mede- deeling, dat binnenkort het bondsorgaan wekelijksch zal verschijnen, waarna door den secretaris de ingekomen stukken wer den voorgelezen. Ingekomen waren o.a. een schrijven van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent, een schrijven van de Kamer van Koophandel, Ned. R.K. Middenstandsbond, den Zeereerw. Heer Pastoor v. d. Heijde en van vele anderen. De notulen werden wegens tijdgebrek niet voorgelezen, waarna aan de orde was uit- brenging van het jaarverslag door den secretaris, mr. G. W. J. Jonker, waaraan wij ontleenen, dat het aantal afdeelingen van den bond met 2 is uitgebreid, waarna reke ning en verantwoording werd afgelegd door i den penningmeester. Een en ander werd onder dankzegging goedgekeurd. Behandeld werd vervolgens de begrooting over 1932, welke werd goedgekeurd. Benoemd werden in de commissie, belast met het nazien der rekening en verant woording van den penningmeester, de hee- ren Kroesen en Plekker. Bepaling van de plaats waar het volgend jaar de jaarvergadering zal worden gehou den, werd aan het bestuur overgelaten. De contributie werd wederom vastgesteld op 5 per jaar. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren L. G. Bergman en M. J. M. Broeckse, werden bij acclamatie herkozen. Genoemde heeren namen onder dankzegging hun herbenoeming aan. Vaandel-onthulling Het hoogtepunt van dezen dag was de tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Zijne Hoogwaardigheid kwam hedenmorgen persoonlijk het bestuur com plimenteeren. De voorzitter heette Z. H. hartelijk wel kom en hield de volgende toespraak: „Het is mij vergunt als voorzitter een hartelijk welkom toe te roepen. Het is een groote eer voor ons, dat U door uw tegen woordigheid ons lustrum komt opluisteren." „De eerste vijf jaren zijn voor een ver eeniging de moeilijkste." aldus spreker. „Ons belang is zoo groot dat wij alle moeite ge troost hebben een bond tot stand te bren gen. Wü hebben niet alleen den taak te letten op de belangen der leden, doch ook de bevordering van het sociale vraagstuk." De voorzitter van de afdeeling Haarlem sprak ook eefiige woorden en achtte het een buitengewoon groote eer Z. H. het welkom toe te mogen roepen. Spreker was in 1930 reeds tot de overtui ging gekomen, dat de afdeeling Haarlem een eigen vaandel moest hebben en thans was men er in geslaagd een vaandel te kunnen aanschaffen. Vervolgens werd door Z. H. Exc. onder luid applaus het vaandel onthuld, waarna door alle aanwezigen „Roomsche Blijdschap", werd gezongen. Voortzetting der vergadering Aangezien Mgr. er prijs op stelde het ver dere verloop der vergadering bij te wonen, werd het volgende punt der agenda: Voor stellen van het hoofdbestuur en der afdee lingen, behandeld. Rede van den Bisschop Vervolgens hield Z. H. Exc. de volgende toespraak: „Twee punten in den toespraak van uw voorzitter hebben mij bijzonder getroffen. Ten eerste, dit punt: „Niet alleen de Bis schoppen willen dat er katholieke vakorga nisaties zijn, doch wij zelf willen, dat ook." Het heeft mij bijzonder aangenaam getrof fen, dat de katholieke werkgevers hoe lan ger hoe meer deze overtuiging hebben ge kregen. Het is mi) bijzonder aangenaam dit nogmaals hier hooren, omdat ik daardoor de overtuiging krijg, dat er een propagan distische geest heerscht onder het bestuur en de leden van dezen bond. Op deze wijze kunt gij andere katholieke loodgieters overhal erttot uw bond toe te treden tot groetmaking van dezen bond. Op de tweede plaats heeft het mij aan genaam getroffen uit den mond van uw voerzitter te vernemen: „Wij beschouwen onzen bond niet alleen als een middel om te zorgen voor het geestelijk en stoffelijk welzijn van onze leden, doch ook tot oplos sing van het sociale vraagstuk." Dit is een schitterende gedachte; het is ten volle waar, onze Katholieke bonden hebben vooral tot taak te helpen de maat schappelijke orde te herstellen en te volma ken. Het voomamste doel der R. K. vak bonden ls te trachten mede te werken tot het herstel der maatschappelijke orde. Dit zegt ook onze Paus in zijn nieuwe encycliek, waarmee Hij ons verrijkt heeft. Wanneer we trachten den inhoud van deze encycliek te volbrengen, zal de maatschap pelijke orde hersteld zijn. Uw jonge bond heeft reeds zooveel tee kenen van vitaliteit gegeven en hij zal mede werken tot verwezenlijking van de encycliek De Paus wijst in zijn encycliek op deze drie belangrijkepunt en; op de eer ste plaats het looncontract tusschen werk gevers en werknemers. Hij stelt voarop, dat het looncontract in wezen niet verkeerd ls en dat wij Het looncontract kunnen hand haven. Tot aanvulling moe t de FaUs o.a. Op den dag der verkiezing, 24 Juni a.s., zijn in de stad Haarlem tot voorlichting der kiezers de volgende bureaux gevestigd: Voor het afhalen van zieken en hulpbe hoevenden gelieve men zich op den dag der verkiezing aan een der bovenstaande bureaux te vervoegen. Ook zij die ons bij het zoo noodzakelijke Propaganda-werk persoonlijk willen helpen, gelieven zich aan genoemde adressen te mel den. In het algemeen Katholiek belang, zij ten slotte ieder Propagandist in zijn eigen om geving, opdat niet eene stem voor onze R.K. Staatspartij verloren ga. Vergeten wij niet, dat onze eenheid is, onze grootste kracht. Het bestuur der R.K. PROPAGANDACLUB. de billijkheid van het streven der arbeidefs tot medezeggenschap in de bedrijven; Hij noemt als middel deelneming in de winst, Het is wenschelijk. dat de toestand ver beterd wordt door toepassing van boven staande punten en hierop zullen de Katho lieke vakbonden hun aandacht moeten ves tigen. Op de tweede plaats bedrijfsorganisatie, instelling van beroepsstanden; patroons en arbeiders moeten zih groepeeren tot geza- melijke bonden om gezamenlijk hun belan gen te kunnen bespreken. Een groote ramp, zegt de Paus, is dat de samengang tusschen de groepen is verbro ken. Corporaties moeten verhev enworden tot lichamen, die samenwerken. Daarom vindt ik het verblijdend, dat in vele vakbonden een bedrijfsraad bestaat. Dit is de kiem, waaruit de beroepsstanden moeten groeien. Het verheugt mij te zijn in het midden van een bond die deze gedachte naar voren heeft gebracht. Het is is voor alles noodzakelijk een om keer in de zeden der maatschappij te bewer ken. De arbeiders moeten beseffen dat zij niet zonder het kapitaal kunnen en de werkge vers, dat zij niet zonder de arbeiders kunnen. Ziehier drie punten die de Paus naar vo ren heeft gebracht. Wü moeten hét voor beeld geven, om deze punten te verwezen lijken. De rede van uw voorzitter staat mij hier borg voor. Ik wenseh u geluk met het resultaat, dat gij in deze vijf jaren behaald hebt en met den katholieken geest zooals die hier heerscht. Ik hoop, dat uw ledental en aantal af deelingen in de tweede vijf jaar zoo mogen groeien, dat wanneer ik van uw Tweede lus trum getuige mag zijn, deze al onze ver wachtingen hebben overtroffen. Een hartelijk applaus dankte Z. H. Exc. voor zijn boeiende rede. Na beëindiging van den toespraak van den Bisschop werd een foto gemaakt, waarna Z. H. Exc. onder luid applaus de vergadering verliet. Morgen wordt de vergadering voortgezet. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Door Mondharmonicaclubs Door de Haarlemsche R. K. Mondharmo nicaclubs zal Woensdag 24 Juni, des avonds van 8 tot half 10 uur, een concert gegeven worden onder leiding van den heer M. G. Dijkstra, in het Bloemendaalsche Bosch. Een afwisselend programma zal ten ge- hoore worden gebracht. Na toestemming van de betrokken autori teiten zal men in marsch naar en van de muziektent trekken. Tentoonstelling schilderwerken Van 20 Juni tot 11 Juli wordt in de kunstzaal J. A. Boskamp en Zonen te Over- veen een tentoonstelling gehouden van schilderwerken van Willy Jocque. Eindexamen Gymnasium HAARLEM, 22 Juni. (Stedelijk Gymna sium 2e groep). Geslaagd voor diploma A de dames J. J. Bloemen, S, Dieters en H. Koster en de heeren C. C. v. Valkenburg en L C. Brands Na verlengd examen geslaafd voor diploma A mej. H. H. Oud. Meisje sleutelbeen gebroken Gisteren reed op den hoek. Kloosterstraat én Tugelastraat een 16-jarige wielrijdster. Achter haar kwam een auto aan, die haar voorrang moest verleenen doch dit niet deed. Het gevolg was dat een aanrijding ontstond. Het rijwiel werd geheel vernield en het meisje brak haar sleutelbeen. Door een lid van den O. D. is zij per atax naar het St, Elisabeth's gasthuis vervoerd. Tegen den autobestuurder wordt proces verbaal opgemaakt. Geboren: 19 Juni: d. van A. G. M. Brug mande Graaf d. van C. Persson—Brou wer z. van F. HesselsDamsteek z. van M. de WitZandbergen 29 Juni: z. van C. W. M. Bruijnv. d. Laarschot z. van J. M TrapTermaat z. van M. A. de ZwartDocter 21 Juni: d. van S. C. KeizerJunge d. van J. S. E. Booi- manCorten d. van J. M. Milatzde Lange 22 Juni: z. van H. Steensma Nooitgedagt. Overleden: 20 Juni: J. L. F. de Meijere, 68 jaar, Gasthuissingel H. Vellinga, 70 jaar, Westergracht J. J. de Jong, 51 jaar, Waldeck Pyrmontstraat P. Schrama, 89 jaar, Kolkstraat. Door den heer Lingbeek was eenige weken geleden aan den Minister van Waterstaat ge vraagd of deze het niet gewenscht achtte, dat zoowel met het oog op de verantwoorde lijkheid der Regeering en Volksvertegen woordiging, als tot geruststelling der natie, zou worden overgegaan tot Instelling eener onpartijdige, deskundige commissie van on derzoek, die hebbe na te gaan of het wel ge wenscht is met de afsluiting van de Zuider zee, door midd^ van den reeds voor een deel tot stand gebraehten dijk, nu reeds ten 'inde toe door te gaan. Minister Reymer heeft thans hierop het "Igende geantwoord: Vast staat. dat. zoodra de ODiossine van 't sedert jaren aanhangige vraagstuk nopens de droogmaking der Zuiderzee gevonden was in aanleg van een afsluitdijk tusschen de Noord - Ho' J andsche en de Friesche kust. men er zich van bewust geweest is, dat tegen dien dijk en langs de om de Waddenzee ge legen kusten de waterstanden en voorname lijk bij storm hooger zouden zijn dan zonder afsluitdijk het geval was. Naarmate de uit voering van de werken naderbij kwam, deed nich meer en meer de behoefte gevoelen aan steeds nauwkeuriger kennis omtrent de hoogte, waartóe het water bij stormvloed zou kunnen stügen. w«=t -ou onverantwoordelijk geweest zijn. met de werken aan te van gen, vóórdat men zich een zoo nauwkeurig mogelijke voorstelling omtrent het bij storm vloed te bereiken peil had gevormd. Zoo werd op voordracht van den Minister, dr. Lely, een Staatscommissie ingesteld welke tot taak had „te onderzoeken in hoeverre, ais gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee, te verwachten is, dat tijdens storm hoogere waterstanden en een grootere golfoploop, dan thans het geval is, zullen voorkomen voor de kust van het vasteland van Noord- Holland, Friesland en Groningen alsmede voor de daarvoor gelegen Noordzee-eilan- den." Deze commissie, welke onder leiding van wijlen prof, dr. H. A. Lorentz in 1918 haar werkzaamheden aanving, heeft niet minder dan ongeveer acht jaar noodig gehad om haar verslag uit te brengen, hetwelk in 1926 is verschenen. Men zal bezwaarlijk kunnen volhouden, dat in dit zeer uitvoerige en ge documenteerde verslag de zaak niet van alle zijden is behandeld en dat, wat menscheiy- kerwijze gedaan kon worden om een zoo juist mogelijke voorstelling te krijgen van hetgeen ten aanzien van de verhooging der waterstanden te wachten stond, niet gedaan zou zijn. Er is geen enkele reden om het onderzoek der commissie te herhalen of om te ver wachten, dat men tot andere resultaten zou komen; ook in de dagbladartikelen, waar naar de steller der vraag verwijst, zijn geen feitelijke gegevens medegedeeld, waaruit na der onderzoek zou moeten voortvloeien. Met name was het peil van 4.15 N, A. P. te Ezumazijl, waargenomen op 12 Maart 1905, aan de Staatscommissie bekend (zie den staat tegenover bladz. 69 van haar verslag) en heeft zij met dezen stand rekening ge houden; voorts heeft het bedoelde vloed merk by den storm van 23 November 1930 de voorspellingen der commissie bevestigd, zooals deze luidden ten aanzien van den stand van de werkzaamheden op dat oogen blik d.i. bij nog niét geheel afgesloten Zui derzee. Uit een sedert het stellen der vraag ver schenen nader artikel is voor het overige reeds gebleken, dat onjuiste grondslagen zijn gebruikt voor een betoog, waardoor in som mige kringen ten onrechte onrust is gewekt omtrent de veiligheid der buiten de afslui ting gelegen dijken. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat de wü- ziging van de waterbeweging ten gevolge van de uitgevoerde werken geregeld nauwkeurig wordt nagegaan. Tot nu toe is hierbij geen enkel feit waargenomen, dat niet in behoor lijke overeenstemming was met de verwach tingen omtrent de stormvloedsatanden ge grond op het rapport der Staatscommissie. Ook hierin ligt dus gereede aanleiding om vertrouwen in den arbeid der commissie te biyven stellen. EEN WOORD VAN VERDEDIGING Aan den vooravond van de gemeente raadsverkiezing moet terwille van de waar heid iets recht gezet worden. In het gisterenavond ontvangen nummer 4 van „De Arbeid" staat bij de bespreking over het werk van den sociaal-damocrati- schen wethouder over tot stand gekomen werken in de gemeente, dat deze „een en ander heeft gedaan niet dank zy het finantleel beleid der raadsmeerderheid, maar ondanks dit finantieel beleid", Dit gezegde is grievend en onjuist. Voor een groot deel zal hier worden be doeld de woningbouw voor arbeiders; de raadsmeerderheid heeft daaraan met bereid willigheid medegewerkt. Alleen de wyze van uitvoering en het te lang uitstellen van eerst toegezegde plannen hebben herhaaldelijk aanleiding gegeven tot verschil van meening. Dat de wethouder bierby zün plicht heeft gedaan, zooals trouwens de wethouders De Breuk en Slin- genberg vóór hem ook hebben gedaan.... dat spreekt m.i. vanzelf. Daartoe bekleeden de heeren dit belangrijke ambt. Maar de legende moet de wereld uit, dat een meerderheid in den Raad, 't zy finan tieel, 't zy op andere wyze hierin tegenge werkt heeft. Wie dit beweert verkondigt een onwaar heid, met name mijn eigen fractie heeft ondubbelzinnige biyken gegeven van het tegendeel Dat wü anderen en voordeeliger bouw heb ben gewild voor groepen van de minst draag- krachtigen is waar. Ook is het waar, dat daartoe na jarenlangen strijd thans is overge gaan onder aansporing van de Regeering; gelukkig, want daarmee is groote verbetering gebracht voor vele (nog lang niet alle» krot- en noodwoning-bewonersmaar het had volle vier jaar eerder kunnen geschie den. Betreft de door my gewraakte opmer king mede scholen- en bruggenbouw, dan houd ik hetzelfde staande. De raadsmeerder heid heeft medegewerkt, enkel zijn er soms bezwaren geweest tegen het onnoodig kost bare van eenige plannen. ZOO is de verhouding geweest en is ze het nog. Geachte Redactie, wü hebben geen gele genheid meer, om dit op andere wyze dan in uw geëerd blad, tot uiting te brengen. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. JOHS. VISSER 23 Juni 1931. Zooals bekend, wil men van gemeente wege den Noorderhout doen aanleggen. Als men het ons vraagt, dan moeten wü den aanleg in deze benarde economische omstandigheden ten sterkste ontraden. Maar er is meer. Indien we ons niet vergissen, dan wil vooral wethouder Gerritsz den aanleg uit buiten tot eigen meerdere eer en glorie en den Noorderhout laten worden tot zijn mo nument en zal daar, wie weet, misschien zelfs een standbeeld voor den rooden wet houder verrijzen. Dat dit nog niet zoo onmogelijk is, blijkt wel uit de manier, waarop in de socialisti sche verkiezingsblaadjes zelfs de plaatsing van een urinoir uitgebuit wordt als te zijn te danken enkel en alleen aan de 6D.AP. De aanleg van den Noorderhout interes seert ons vooral hierom, daar het de bedoe ling van den wethouder schijnt te zün, een ruimte open te laten voor een z.g. speel weide, met in het midden een plasvyver. We zullen hier niet te veel over zeggen. Algemeen bekend is, welke rare tooneelen zich afspelen ln dergeüjke gelegenheden langs den Rijn en Moezel en te Weenen. De Betreffende Episcopaten hebben er met greote bezorgdheid tegen gewaarschuwd. Ook weten we dat is al verschülende malen duidelijk gebleken welken maatstaf de sociaal-democraten aanleggen bü de be oordeeling van de zedeiykheid en we hou den ons hart vast, als we bedenken, wat ook hier in Haarlem dreigt te gebeuren, als de socialisten hun hobby doorgedreven weten te krijgen. In het belang daarom van de openbare ze delijkheid, brenge morgen ieder zün stem uit op de Katholieke lijst, DINSDAG 23 JUNI 1931 Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4% Nederl 1916 4% Nederl. 1917 4% Nederland 1931 4% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). industrieën Unilever Calvê Delft Alg. Kunstzüde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accousttek Ned. Ford fndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum nortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Oü Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. TapanoeU Serbadjadl öiiau V. 1. O. O. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lün dito Gem. Eigend Kon. Ned Stoomt) Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pret Suiker H, VA. ......Hm..... Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Dell Jostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Waoasn Jhlc. Mllw St. PauJ Kansas City South Erie Ralir Prolongatie 101% l03ls/le 10315/j6 98% 107 "7% 123 179% 101 77% 45% 95% 120% 58% 268 39 73 14% 38% 18 47 ~8% 8% 38 109 322% 20% 82 45 280% 170% 16% 6% 481\, 23% 1 101% 10315/lg 103»/„ 10115/i, 98% 53% 49% 72% 23 222 8% 7% 19% >2 170% 16 6% 34 DINSDAG 23 JUNI 1931 Parijs Brussel uonden New-York (cable Berlijn Zurich Rome MM.M.MW.W Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 9.75 34.55 34.60 12.08% 12.09% 2.48% 2.48% 58.95 59.05 48.15 48.25 13.— 13.05 24.— 24.20 66.50 66.60 66.60 66.70 66.50 66.60 7.35 7.40 34.85 34.95 27.— 29.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2