Berichten uit onze vorige oplage Zijn schoonzuster vermoord STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND KERKNIEUWS UIT DEN OMTREK Derde Orde-dag te Noordwijk IJMUIDEN HAARLEMMERMEER LISSE UITHOORN VELSEN NIEUWVEEN VOETBAL St. Raphael Bondsparadedag te Tilburg Z-ndag heeft de R. K. Bond van Spoor - en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" te Til- btirg zijn 28en Bonds-paradedag gehouden, die begunstigd werd door schitterend zomer weer. Massaal was de deelname aan dezen dag. Niet minder dan honderd afdeelingen uit den lande waren vertegenwoordigd met in totaal ongeveer zesduizend deelnemers. Zondagmorgen om kwart over 12 woonden de Katholieke spoormannen een H. Mis bij, die door den geestelijken adviseur van de afdeeling Tilburg, den weleerw heer Van Mierop werd opgedragen in de parochiekerk van den Besterd. De kerk was stampvol. In het priesterkoor stonden de vaandels der di verse afdeelingen rond het altaar. De bondsadviseur, pastoor H. P. M. Don ders, "uit Venlo, hield onder deze H. Mis een korte predicatie. Na de H. Mis stelde zich een reusachtige stoet op. Begeleid door zeven muziekkorpsen trok de indrukwekkende optocht, die zeker wel een kilometer lang was. door de stad naar den Bredaschenweg, waai in den tuin van de paters Missionarissen van het H. Hart de algemeene vergadering piaats vond. Nadat de bondsvoorzitter van St. Raphael een kort woord van begroeting had gespro ken tot de autoriteiten en twee strofen van het Bondslied waren gezongen, hield de zeereerw. heer C. Roncken, aalmoezenier van den Arbeid te Venlo, een feestrede, waarin hij de katholieke spoormannen aan spoorde krachtig, onbaatzuchtig en heldhaf tig hun katholieke overtuiging naar buiten uit te dragen, om alzoo mede te werken aan de hervorming van de maatschappij in christelijken zin. De bondsadviseur, pastoor Donders, sprak vervolgens nog een kort woord van opwek king, terwijl dr. Moller namens het gemeen tebestuur enkele woorden sprak. Met een kort woord van dank van den Bondsvoorzitter en het zingen van het Strijdlied van het Werkliedenverbond, ein digde deze buitengewoon goed geslaagde Bondsdag van St. Raphaël. De dader definitief tot levenslang veroordeeld De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatie-beroep van den 23-jarigen G. Malipaard, uit Oss, die in Hooger Beroep door het Haagsche Gerechtshof is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf, we gens doodslag onder verzwarende omstan digheden, gepleegd op zijn schoonzuster in de Willebrordusstraat te Rotterdam. Armand Falliéres "j* Oud-president der Fransehe republiek Armand Falliéres, oud-president der Fran sehe republiek, is overleden. Hij werd 6 November 1841 te Mézin (de partement hot en Garonne) geboren. Hij studeerde in Parijs en Toulouse in de rechtsgeleerdheid en werd eerst advocaat en later burgemeester van Nèrac. Uit politiece overwegingen werd hy uit dit laatste ambt ontzet doch in 1876 werd hij tot lid der Ka mer gekozen. In September 1883 werd hij minister van onderwijs en sindsdien heeft hij nog vele maanden aan het hoofd van een ministerie gestaan. Toen Loubet in 1899 president der repu bliek werd voigde Falliéres hem als president van den Senaat op en 17 Januari 1906 werd hfj ook Loubet's opvolger als president van Frankrijk. Hij verwierf 449 stemmen tegen Doumer (de tegenwoordige president) 371. Na zijn aftreden in 1913 trok Falliéres zich terug op zijn landgoed Chateau du Loupcil- lon bij Mezin. Mgr. Aengenent-sigaren Gedeeltelijke opbrengst voor 't Mgr. Taskin- fonds. Door C. van Velzen, sigarenfabrikant te Delft, is een nieuw serie-merk sigaren in den handel gebracht, n.l. de Mgr. Aengenent- serie. Een gedeelte der winst wordt gereserveerd voor het Mgr. Taskinfonds. ter opleiding van priesters. Volgens toezegging aan Monseig neur geschiedt het bepalen van dit gedeelte onder toezicht van een accountant. De bloempjesdag van .Herwonnen Levenskracht" Opbrengst 2350. Zondag heeft wederom de jaarlijksche collecte voor „Herwonnen Levenskracht" plaats gehad. Hard is er gewerkt om de opbrengst zoo groot mogelijk te doen worden en dank zij de groote medewerking is men buitengewoon goed geslaagd. Wie zou ook weigeren een bijdrage te geven voor het prachtige doel (bestrijding der tuberculose) dat deze instel ling nastreeft? De opbrengst overtreft dan ook alle ver wachtingen; ruim 2350, dat is 300.— meer dan verleden jaar. Voorwaar een prachtig resultaat! Een woord van dank komt den dames en heeren, die geheel belangloos geholpen heb ben dat resultaat te bereiken, zeer zeker toe. Verschillende verkeersgevaren Verbetering gewenscht geacht Vanwege de plaatselijke Verkeerscommissie is in het gebouw „De Centrale" een verga dering gehouden onder voorzitterschap van den heer A. Mars. Door dezen werd verslag uitgebracht van het onderhoud met den Directeur van Openbare Werken, waarbij verschillende wenschen van de Commissie werden besproken. De gevaarlijke toestand in de Linnaeuslaan juist bij het snijpunt van de tram, kwam opnieuw in bespreking, vooral omdat daar kort geleden opnieuw een ongeluk is ge beurd. Het is onmogelijk voor een autobe stuurder komende van de Oosterhoutlaan de uit de stad komende tram te zien, wat zeer gevaarlijk is. Nogmadls zal worden aangedrongen op het doen aanbrengen van een belsignaal, dat de komst van de tram signaleert. Ook het parkeeren op de Groote Markt n.l. op den rijweg voor Brinkmann kwam ter sprake, met het gevolg, dat besloten werd tot de autoriteiten het verzoek te richten, op de^en rijweg alleen enkele taxi's te doen parkeeren en die in rijrich ting te plaatsen. De wegindeeling te Bloemendaal is reeds in enkele organen bekritiseerd en ook ter vergadering kwamen verschillende klachten tot uiting, waarom werd besloten hier een nauwgezet onderzoek in te stellen, om daarna een verzoek tot het gemeentebestuur van Bloemendaal te richten, teneinde te trachten de in het belang van het verkeer ncodige verbeteringen te verkrijgen. Ten slotte werd besloten de aandacht der politie te vestigen op het slippingsge- vaar dat bestaat op de volgende plaatsen, vooral bij eenig regenachtig weder, de Houtbrug, Groote Markt, Kennemerplein en in de Spaarnwouderstraat nabij het Klaver blad. Reeds werd meermalen een klacht geuit over het urenlang neerzetten van auto's en wel aan de beide zijden van de straat, met het gevolg, dat het verkeer ern stig belemmerd wordt. Het zal gewenscht zijn in het belang van het verkeer hiertegen wat strenger op te treden, doch dit dient dan ook te geschieden tegen de eigenaren van autoherstelplaatsen, welke voor hun garage de straat aan beide zijden bezetten met een aantal auto's. Er werd ook gewe zen op de Dubbele Buurt, welke nauwe toe gang tot het Slachthuiskwartier veelal bijna wordt afgesloten door reparatieinrichtingen op de openbare straat. R. K. Lyceum Eindexamen H.B.S. A op 19 en 20 Juni Geëxamineerd 8 candidaten: Geslaagd F- J. H. M. Diokmann, H. J. E. Everard, Hen drik Hartog, J. H. A. Nas, J. L. Reygersberg. J. B. Sanders, Th. J. Smit, M. J. M. Stall. Geboren: 17 Juni A. Koopman—v. Sinde- ren, z. 18 Juni. J. M. Terpoorten—Schoots, z. W. v. d. Klugt—v Poorten, z. 19 Juni. A. E. DijkstraVergouw, d. A. Mollema Jansen, z. N. HummelingJongeneel, d. 20 Juni. B. Meijerv. Poelgeest, z. Getrouwd: 20 Juni. N. Springveld en H. A. v. Genk. Overleden: 19 Juni. M. P. Willemsen Steen, 60 jaar, Ceramstraat. P. de Jonge, 34 jaar, Gasthuisvest. De Sint-Adelberts-Pelgrimage Ook dit jaar hopen de Amsterdamsche pelgrims de jonge -traditie te handhaven, en in den nacht van Zaterdag op Zondag nè het feest van Sint Adelbertus ter bede vaart op te trekken naar het graf van hun heiligen Patroon, om daar te gaan bidden. In het offer van dien tocht willen zij dank brengen voor al wat God in Sint Adelbert aan Holland heeft gegeven. Zij willen eer herstel brengen aan de geschandvlekte nagedachtenis van die apostelen, die op on zen vaderlandschen bodem het licht van het evangelie hebben ontstoken, om daarmee deze heiligen te smeeken, hun apostolisch werk niet te laten rusten, maar vanuit den Hemel voort te zetten, opdat Gods naam weer in onze Kennemer Gouw wordt gepre zen, niet door een klein kuddeke getrouwen, maar door een groote schare. Zij willen zelve dien apostolischen arbeid hier beneden voortzetten, deze pelgrims. Ieder in eigen omgeving, ieder naar eigen omstandigheden. Zij willen, deze pelgrims, voluit christen zijn, omdat dit voor hen de meest directe vorm van apostolaat is. De beêvaart is geen manifestatie. Het is een bescheiden poging om voor de heiligen van ons vaderland, in het bijzonder de eer ste geloofsverkondigers een méér dan ge wone, méér dan wetenschappelijke belang stelling te wekken. Een poging tot eerher stel, schreven we hierboven. Want él te lang zijn Hollands heiligen aan een stomme vergetelheid prijs gegeven. Al te lang rust het puin der heiligdommen in den bodem. Al te lang heeft de triomf der vrijbuitende woestelingen van geuzen over de monumen ten onzer katholieke kuituur gezegevierd en belet, dat wij deze met eigen hand weer konden opbouwen. Nog altijd is de plek, waar Egmonds Regale Abdij de offerplaats was van den lof aan God, en waar de zonen van Sint Benedictus het Opus Dei als een handwerk van smeekende en dankende schoonheid beoefenden, een verlaten wei land. Nög heeft de grafplaats van Sint Adel bert geen overhuiving dan het houten dek- bert van de waterput. En tóch zingt het Brevier van deze bron, dat, toen het lichaam van den heiligen apostel, op aansporing van een hemelsche verschijning, uit het graf gelicht werd, een zeer zoete vloed van zuiver water welde, dat tot heil der geloovigen blééf stroomen. Nooit is deze put droog gevallen, nooit ook is de gedachtenis aan den hemgen Leviet in de dorpen daar rond geheel vergeten. Maar wanneer wij van dit water drinken, zullen wij bidden op zijn graf, dat God in zijn Kerk, die de Kerk van heel ons Holland moet worden, den Geest, die den heiligen Adelbertus bijstond, moge zenden, en wij, van dien Geest vervuld, ons beijveren om te beminnen, wat hij beminde en het werk te volbrengen, wat hij is begonnen te leeren. Wjj hebben een schuld te delgen, erfenis van een voorgeslacht, dat zich had laten meesleuren in een woedenden stormloop te gen Gods Kerk op onzen vaderlandschen grond. En deze schuld wordt niet ancien- be taald, dan met zielen, die ons geslacht den weg naar de Hemelpoort moeten wijzen door onzen weg te richten naar Gods Hart. Dit is de intentie voor deze nachtelijke pelgrimage. De pelgrims gaan Zaterdag 27 Juni met den trein, die van Amsterdam (C.S.) ver trekt om 23.30 (van Haarlem, waar moet worden overgestapt, om 23.48) naar Sant poort. (Niet zooals andere jaren naar Velsen). Van Santpoort gaat de tocht te voet naar Egmond-Binnen, waar de door de pel grims gezongen H. Mis te 6 uur zal worden opgedragen door prof. Henneman van het Groot-Seminarie Warmond, Bij gunstig weer zal dit geschieden op den Adelbertusakker; mocht onverhoopt het weer niet meewerken, dan is de Mis in de parochiekerk te Rin- negom. 350 tertiarissen in de plaats van St. Jeroen verzameld Begunstigd door stralenden zonneschijn vertrokken gistermorgen half negen van de Groote Markt in autobussen circa tweehon derd deelnemers naar Noordwijk, om aldaar den Derde Ordedag, die in het teeken stond van de vereering van St. Jeroen, te vieren. De Franciscaansche blijdschap was van hun gezichten te lezen en degenen, die van dit vertrek getuige warén, zullen wel de overtuiging gekregen hebben, dat juist in de Derde Orde plaats is voor opgeruimde, vroo- lijke naturen. De rit had een vlot verloop. Bij aankomst te Noordwijk klonk den deel nemers klokkengebeier tegen en aan den in gang der kerk werden zij ontvangen door den Hoogeerw. Keer Deken en het college van Paters en Studenten van het Willibordus College te Katwijk. De H. Mis werd gecelebreerd door den Zeer Eerw. Pater Werenfridus Neefjes met assistentie van den Z.Eerw. Pater Adelbertus Ruypenaars als Diaken en Gonsalvas Peer- deman als subdiaken. De Z.Eerw. Pater Revocatus Beekman hield de predicatie en teekende den tertia rissen St. Jeroen te voeten uit. Voor dege nen die graag historisch materiaal willen verwerken diene, dat St. Jeroen in het jaar 856 is vermoord door de Noormannen we gens zijn getuigenis voor het geheim der H. Drievuldigheid. De Eerw. spreker wees er op, dat de tertiarissen ook door de belijde nis van hun overtuiging in de tegenwoordige maatschappij als _yoorbeeld moeten worden gesteld en hiernaar geheel hun leven moe ten richten. Na eenige verpoozing gingen de deelne mers deels per autobus, deels in optocht, naar het martelveld, alwaar door den Di recteur der Federatie, den Z.Eerw. Pater Hentzen, de aanwezigen werden toegespro ken en gezamenlijk gebeden werden gestort, om van God te verkrijgen meer priester- en speciaal missionaris-roepingen en stand vastigheid in het geloof. Feestvergadering. Des middags om half drie werd in de zaal van Hotel „Royal" een feestvergadering ge houden, waar als redenaar optrad de Zeer eerw. Zeergel. Pater mr. Ezechiël van der Helm O. F. M. Ongeveer 350 tertiarissen waren aanwezig. Het dameskoor der St. Antoniuskerk te Haarlem, onder leiding van den heer F. Pielage, zong een tweetal strofen van een lied ter eere van den H. Antonius; de ove rige coupletten werden door allen gezamen lijk gezongen. Pater Hentzen opende vervolgens de bij eenkomst met den christelijken en den Fran- ciscaanschen groet en uitte ziin verheugenis over de groote opkomst, welke bewees, dat de tertiarissen van Haarlem en omstreken het nut van dergelijke bijeenkomsten inzien. Bijzonder verwelkomde spr. Deken Borsboom van Noordwijk, de directeuren der Derde Orde-afdeelingen en den Pastoor der Fedc- ratiekerk, den Z.Eerw. Pater Reijnenberg O. F. M. Spr. betreurde het, dat Plebaan Westerwoudt door ongesteldheid verhinderd was, dezen Derde Ordedag bij te wonen, terwijl hij bij vorige gelegenheden steeds aanwezig was. Onder applaus werd besloten het volgen de telegram aan Deken Westerwoudt te zenden: Tertiarissen, in Noordwijk vergaderd, zen den u den Franciscaanschen groet en bid den voor uw volledig herstel. Hentzen, Voorzitter. Voor het herstel van Deken Westerwoudt werden hierna een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden. Pater Hentzen verwelkomde vervolgens hartelijk den feestredenaar, waarna het da- meskoortje een lied ter eere van St. Fran- ciscus zong. Feestrede. Het woord was dan aan Pater van der Helm, wiens verschijnen op' het spreekge stoelte met luid applaus begroet werd. Het deed spr. genoegen, het woord te mogen voeren tot zoo'n groot aantal tertiarissen, kinderen van St. Franciscus. Het doel van spr.'s woorden zou zijn, te wijzen op het mooie van het Derde Orde-lidmaatschap en op de zegeningen, aan dit lidmaatschap ver bonden. We mogen, aldus spr., blij zijn over ens lidmaatschap van de Derde Orde, om dat het een weldaad is. Met nadruk wees spr. er op, dat de Derde Orde niet alleen voor de dames is. Het aantal mannelijke tertiarissen is aanmerkelijk minder dan dat der vrouwelijke. Spr. betreurt dit. De Derde Orde bedoelt op de allereerste plaats de zelfheiliging der leden, maar z(j heeft ook haar sociale taak heerlijk ver vuld. Men kan dan ook niet zeggen, dat de Derde Orde een muffe, duffe instelling is. De Derde Orde is ook niet alleen een ge- bedsvereeniging. Zij is meer. Zij vraagt meer van haar leden dan enkel het gebed, maar zij geeft ook meer. De leden moeten door stipte nakoming van de geboden streven naar het volkomen christelijk leven. En een goed tertiaris stelt zich dit ten eereplicht. De Derde Orde geef haar leden een hech ten en blijvenden steun bij het streven naar de volmaaktheid van het christelijk leven. Natuurlijk kan men dit leven ook buiten de Derde Ordte bereiken, maar een mensch heeft nu eenmaal van tijd tot tijd een opwek king en aansporing noodig. Deze nu geeft de Derde Orde. Wij moeten bidden om Gods genade, maar door het lastige leven komt er dikwijls zoo weinig van het gebed. De Derde Orde nu schrijft haar leden dagelijks bepaalde gebeden voor en brengt haar leden in de gebedsstemming. Alleen al door deze bepaling werkt de Derde Orde stuwend in de goede richting en alleen door voortdu rend naar de volmaaktheid te streven, kun nen wij deze bereiken. De professie beteekent de gelofte, te streven naar deze volmaakt heid; ze is de openbare getuigenis, dat men wil trachten te zijn een voorbeeldig Katho liek. De Derde Orde geeft ook leiding aan dit streven. Ze schrijft daartoe een bepaal den leefregel voor, ze verleent een rijken schat van aflaten, laat de leden deelen in de vruchten van de goede werken, door de leden der drie Orden verricht. Kortom, de Derde Orde leidt haar leden op de reis naar den Hemel. Ze brengt ons in de noo- dige stemming, om zooveel mogeliik gebruik te maken van de H.H. Sacramenten, om rijkelijk te putten uit de bron van Jezus' Genademaal. De Derde Orde maakt voor ons, menschen, den tocht naar den Hemel comfortabel. Daarom is de Derde Orde pok voor den modernen mensch een pracht-in- stituut. Goed gezien is het daarom, dat de professie begint met een woord van dank aan God, dat we lid mogen zijn van de Derde Orde. Spr. hoopt, dat de leden dankbaar zullen zijn jegens God voor de bekomen weldaden en, zoo noodig, het voornemen maken, beter dan tot nu toe, de regels na te leven. Het doel: de volmaaktheid, is het ten volle waard, dat we er wat voor over heb ben. De Derde Ordeling onderhoudt de ge boden, maar uit liefde voor Christus wil hij, net als de rijke jongeling uit het Evangelie, meer doen. Hij wil het ideaal van Chris tus zoo dicht mogelijk benaderen. Hij wil zich onderscheiden van een doorsnee-Katho liek. Het model van den tertiaris is de rijke jongeling. Zich heelemaal los maken van de aardsche goederen ,is onmogelijk, maar men kan het wel zooveel mogelijk. De tertiaris kan een apostel zijn niet alleen en op de eerste plaats op charitatief terrein, maar de sociale taak van de Derde Orde is vooral het planten van echte christenen in de we reld, welke hoel anger hoe meer zich los maakt van Christus. Het leven van den tertiaris moet zijn het wijzen naar omhoog, in den top moet triomfeeren Christus' kruis. De tertiaris durft en mag zijn katholicisme uitdragen in de wereld. Spr. eindigt zijn rede met deze woorden: De wereld moet bekeeren. En Christus Jezus triomfeeren. (Applaus) Pater Hentzen dankte den redenaar voor diens opwekkende woorden, waarna het da- meszangkoortje een tweetal Marialiederen ten gehoore bracht. Na een korte pauze liet wederom het da meskoor zich hooren, dat van alle liederen een zeer lofwaardige uitvoering gaf en tel kens met een warm applaus beloond wera. Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Pastoor Reijnenberg verwachtte veel pro paganda voor de Derde Orde, als van bijeen komsten, zooals die van heden, uitvoerig verslag werd uitgebracht. Dergelijke versla gen zullen zeker er toe bijdragen, dat nog meer afdeelingen worden opgericht. In antwoord hierop deelde Pater Hentzen mede, dat naar aanleiding van den Derde Ordedag te Alkmaar, een federatie is opge richt voor afdeelingen tusschen Hoorn er. Enkhuizen. Spr. verbond hieraan den wensch, dat ook tusschen Haarlem en Lei den overgegaan zou worden tot de oprich- reld. welke hoe langer hoe meer zich los- Leiden bestaat geen federatie. Spr. hoopte, dat deze Derde Ordedag daarin wijziging zou brengen. (Applaus). Een der deelneemsters beval aan. voor de dagelijks voorgeschreven 12 Onze Va ders een aparte overweging toe te voegen. Pater Hentzen sloot zich hierbij volkomen aan en verzocht den tertiarissen tot den volgenden Derde Ordedag dagelijks drie Onze Vaders te bidden voor den bloei van de fe deratie Haarlem. (Applaus) Pater Hentzen sprak tenslotte een dank woord. Allereerst dankte spr. God, Die zegen heeft gegeven over dezen Derde Ordedag, welke schitterend is geslaagd. Nogmaals dankte spr. dan Pater van der Helm, van wien spr. hoopte, dat hij bereid zou zijn, weer eens het woord voor de Derde Orde- lingen te voeren. Dank bracht spr. verder aan Deken Borsboom voor diens aanwezig heid en medewerking bij het voorbereiden van dezen Derde Ordedag. Dank ook aan de heeren Vierhout en Klaver voor hun vele werk tot het slagen van dezen dag. Dank aan de Paters en Studenten van het Mis siehuis en aan den predikant, Pater Beek man. Ten slotte bracht spr. een woord van dank aan den heer Pielage en zijn dameskoortje, die nu reeds voor de vierde maal hun me dewerking verleenen aan den Derde Orde- dag. Met het zingen van het vaandellied der Derde Orde werd de bijeenkomst beëindigd. De werkloosheid in het visscherijbedrijf Het Fonds voor Sociale Voorzieningen be richt Over de week van 6 tot en met 12 Juni werden aan 325 (208) werklooze opvaren den uitkeering verstrekt tot een totaal be drag van f 1903.15 (f 2078). Dit aantal was als volgt over de verschil lende gemeenten verdeeld: 152 Velsen, 75 Egmond, 17 Katwijk, 26 Scheveningen, 55 overige gemeenten. Aan het eind der verslagweek waren in totaal 883 (440) uitgetrokken en wel: 302 (109) Velsen, 188 (84) Egmond, 86 (36) Kat wijk, 154 (110) Scheveningen, 153 (101) ove rige gemeenten. De tusschen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op dezelfde week van het vorig jaar. Nieuwe Sleepdienst Door de Vletterlie- denvereeniging „De Vischploeg" alhier is een sleepdienst opgericht. Deze beschikt over een flinke motorsleepboot. De bedoeling is zoo spoedig mogelijk tot uitbreiding van het ma teriaal over te gaan. Geniesluizen In den Sloterweg alhier, ter plaatse waar de geniedijk is gelegen, ver toonden zich verzakkingen,' die het noodza kelijk maakten naar de oorzaak daarvan een onderzoek in te stellen. Het is gebleken dat de houten fundeeringsplaten van de aldaar gemetselde geniesluis in een slechte conditie verkeerden, zoodat vernieuwing daarvan zal moeten plaats hebëen, waarbij dan ongetwij feld ter verkrijging van een sterke construc tie een ander systeem zal worden toegepast. Ook ten aanzien van de destijds te Hoofd dorp gebouwde groote geniesluizen werden verzakkingen geconstateerd en zal de fun deering een geheel of gedeeltelijke vernieu wing moeten ondergaan. Personalia De heer J. A. van Arkel te Nieuw-Vennep slaagde te Leiden aan de Chr. H. B. S., litterair" economische afdee ling. Burgerlijke Stand van 16 tot en met 22 Juni 1931. Geboren: Boukje Maria, d. van J. M. Smit en B. Tel Hendrik, z. van C. v. d. Luit en D. Sappee Peter Govert, z van H. M. van Buijten en T. A. van Rijswijk Jacob Klaas, zoon van G. Bakker en A. T. Slooten Willemina, dochter van H. van Oene en C. Olderburg Geert, zoon van G. Lahman en J. Tobij Johannes Fran ciscus Aloysius, zoon van P. A. Arrachart en M. van Oosten Louwerina Catharina, dochter van N. Honcoop en P. Eveleens Maartje Emmy, dochter van J. Nieuwenhuijs en E. M. Pickardt. Ondertrouwd: Dirk van den Oever, 22 jaar- en Aagje van den Berg, 25 jaar Marinus Jozef Wilhelmus Hartog, 25 jaar en Heiltje Cornelia Jacoba Elisabeth Roodenburg, 22 jaar Willem Borst, 36 jaar en Johanna Hesseling, 27 jaar Cornells Pijlman, 24 jaar en Elisabeth Hendrika Zoeteman, 25 jaar Jacobus Johannes van der Veldt. 32 jaar en Maria Johanne Dam, 22 jaar. Getrouwd: Cornelis Verkerk, 31 jaar en Trijntje Maria Elenbaas, 24 jaar Abra ham Jacobus Kats, 24 jaar en Trijntje Eijken, 32 jaar Marinus Korsuize, 22 jaar en Lena Trommel, 27 jaar Lambertus Johannes Duk, 24 jaar en Margareta Schar- righuisen, 20 jaar Arie Vellekoop, 28 jaar en Alida Johannes van der Groef, 24 jaar, DE RAADSVERKIEZINGEN Den dag nadat wij den uitslag der gemeen- teraatk verkiezingen in deze gemeente hadden gepubliceerd met het daarbij passende com mentaar werd. ons van andere zijde (aan welker betrouwbaarheid wij meenden niet te behoeven twijfelen), een aanvulling gezonden, die neerkwam op het volgende: De gisteren door ons gepubliceerde uitslag der gemeenteraadsverkiezing behoeft eenige aanvulling. Bij de opgave van de oude zetelverdeeling in den Raad wezen wij de C. H. Partij twee zetels toe en bij de nieuwe het. Ifde aantal, zoodat het leek alsof de partijstsrkte van de C. H. deze'fde gebleven was. Bij den ouden toestand had de C. H.-Partij echter niet twee, doch één zetel (Verduijn), en de christelijke Volkspartij één zetel (Kui pers) Na de laatstgehouden verkiezingen heeft de Chr. Volkspartij haar zetel echter moeten afstaan aan de Chr. Hist. Partij, zoodat deze evenals de R.K. Staatspartij een zetel (Jac. Kingma) meer behaald heeft. Men maakt ons er echter op attent, dat deze laatste voorstelling van zaken niet juist is, maar dat onveranderd het eerstgegeven commentaar moet blijven gehandhaafd. Burg. Stand Geboren: Hendrik, z. van Joh. G. Snel en M. Mastenbroek. Sophie Jo hanna Cornelia, d. van P. van Duin en M. Kortekaas. Johannes Maria, z. van H. A. Akerboom en C. A. Staphorst. Bartholomeus Johannes, z. van J. C. Bouckaart en M. Balkenende. Ondertrouwd: A. Imanze en C. de Jong. H. v. Haaster en M. A. v. Winsen. Getrouwd: J. W. v. d. Veer en G. M. v. Diemen. Overleden: Wilhelmus Johannes Josephus van Schie, 7 jaar. DE VERKIEZINGSCIRCULAIRE VAN DE AFDEELING UITHOORN VAN DE S. D. A. P. De afd. Uithoorn van de S. D. A. P. heeft gemeend een circulaire rond te moeten zen den aan de kiezers van Uithoorn. Daarmede heeft die partij goed gedaan. Want het is een schrijven waarvoor de christelijke par tijen inderdaad de S. D. A. P. dankbaar hebben te zijn, te meer nu die circulaire zoo te juister tijd verspreid is, n.l. vlak voor de verkiezing voor den Gemeenteraad. Want in deze circulaire heeft de S. D. A. P. nu eens ronduit gezegd wat die christe lijke partijen te verwachten hebben van de S. D. A. P. op het gebied van het onderwijs, als het de S. D. A. P. zoude gelukken op dat bied de lakens uit te deelen. Natuurlijk weten die christelijke partijen dat al sinds jaar en dag. Doch het is goed, dat de S. D. A. P. in dagen als van de Ge meenteraadsverkiezing dit nog eens duidelijk zegt. Dat frischt het geheugen van de leden der christelijke partijen weer eens op. Want, wat is volgens die circulaire nu eigenlijk de groote grief, die de S. D. A. P. tegen de christelijke raadsmeerderheid heeft? Niets anders dan dat deze meerderheid heeft goedgekeurd de aanvrage van gelden voor den bouw van de Hervormde school. Nu meet men dat eens goed bekijken. De lagere onderwijs-wet stelt de voorwaar den vast waaraan een aanvrage om gelden uit de gemeentekas moet voldoen voor het oprichten van een school. Is aan deze voor waarden voldaan, dan kent de wet aan den aanvrager het recht op deze gelden toe. Zou de gemeenteraad het weigeren, dan zal in alle hoogere instanties het weigerend be sluit van den gemeenteraad vernietigd wor den en ten slotte zal de gemeente gedwon gen worden die gelden toe te staan. De samenstellers van die circulaire weten dat even goed als ondergeteekende. De gemeenteraad had dus niet te beslissen of deze gelden zouden worden toegestaan de wet had dat onder zekere voorwaarden reeds beslist de Raad had eenvoudig te onderzoeken of aan de door de wet gestelde voorwaarden bij die aanvrage was voldaan. Dat daaraan niet was voldaan, dat kon zelfs het socialistisch gemeenteraadslid niet aantoonen. De samenstellers der circulaire weten dan ook zelf maar al te goed welke onwaarheid ze neerschreven in die circulaire met de woorden: „dat de christelijke partijen zich achter de bepalingen van de onderwijswet verscholen, toen zij de aangevraagde gelden toestonden". Hoe moet men nu een dergelijk geschrijf verklaren? Wel heel eenvoudig. De S. D. A. P. heeft bij het opstellen van deze circulaire blijkbaar alleen en uitsluitend rekening gehouden met de verstandelijke ontwikkeling van haar eigen partijgenooten die opstellers zijn immers overtuigd, het is duidelijk, dat deze een dergelijke bewering wel slikken en hebben deze ontwikkeling als maatstaf genomen bij hun beoordeeling van het verstandelijk vermogen der christelijken. En dét loopt nu een beetje fout. Want deze kennen de onderwijswet een beetje beter. Als dus die S. D. A. P. begint met bij haar eigen leden bij te brengen een weinig meer kennis van de onderwijswet, dan zal ze daar mede een nuttig werk doen. Nu laten de partijgenooten zich op dit gebied het is uit deze circulaire wel duidelijk nog zoo'n beetje knollen voor citroenen verkoopen door hun eigen partijgenooten nog wel. Doch, er zit in die circulaire nog wat an ders, wat de christelijke partijen goed moe ten begrijpen. En wel dit: le. Die Christelijke partijen hebben te ver wachten dat, als de S. D. A. P. eens weer in ons land niet maar naar de macht tracht te grijpen hm 1918! maar ze ook in handen krijgt, dat ze dan door die S. D. A. P eenvoudig, ten minste wat het onderwijs be treft, buitende wet zouden worden gesteld. Want ondanks het recht, dat de wet haar geeft, zou de S. D. A. P. dat recht niet erkennen, ze zou, het is uit deze circulaire duidelijk, wet en recht eenvoudig aan haar laars lappen. 2e. De S. D. A. P. heeft ook in deze cir culaire duidelijk aangetoond hoe ze over het confessioneele onderwijs denkt en natuurlijk over de geheele Unie van af het bewaar school-onderwijs tot het uni\«ersitaire on derwijs toe. En dat is niet de minste ver dienste van deze circulaire. Als het van die zijde eens goed gezegd wordt, dan gaat het er bij onze menschen het beste in. Ze vergeten dat wel eens. Och ja, als de vos zoo tegen het voorjaar pas verhaard is, lijkt de pels wel aardig, maar de vos blijft de vos en leert zijn streken nooit af. Ik wil maar zeggen, de S. D. A. P. heeft met het rondzenden van deze circulaire aan de christelijke partijen een door deze nooit genoeg te waardeeren dienst bewezen. Een dankbetuiging in Ons Weekblaadje aan die S. D. A. P. van de zijde der christe lijke partijen den volgenden Zaterdag zoude niet misstaan. De S. D. A. P. heeft het In derdaad verdiend! En ik kan het mij indenken dat de christe lijke partijen zich bij volgende verkiezingen aanbevolen houden voor meer dergelijke cir culaires van de afd. Uithoorn van de S. D. A. P. Het bespaart aan die christelijke partijen tijd en geld om zelf circulaires rond te zen den. En die kunnen dan wel voor iets anders gebruikt worden in dagen van verkiezingen Dus S.D.A. P. tot den volgendên keer. Van harte welkom en bij voorbaat dank! EEN KATHOLIEK LEZER. Onteigening van gronden In ce afdee ling IJmuiden begint zich, door de steeds voorschrijdende bebouwing, als gevolg van den sterken bevolkingsaanwas, de behoefte aan bouwterrein te doen gevoelen. Teneinde in dit euvel te kunnen voorzien en tevens een regelmatige uitbreiding van de bebouwde kom in dit gedeelte der gemeente te verkrij gen achten B. en W. het gewénscht, dat de gemeente kan beschikken over de perceelen liggende aan en nabij den Oasterduinweg, den Velserduinweg, de Evertsenstmat en de J. P. Coenstraat te IJmuiden, kadastraal be kend gemeente Velsen, afdeehng IJmuiden, sectie M, nos. 2133 gedeeltelijk (hakhout), 2132 (bouwland), 115 (bouwland). 2136 (hak hout), 125 gedeeltelijk (tuin), 2126 gedeelte lijk (huis, schuur en bouwland), 120 (werk plaats en bouwland), 121 (hakhout), 122 (huis en erf), 124 (bouwland, 1543 (bouw land), 4433 (huis, erf en bouwland) en 133 (huis, schuur en erf). Zooals uit de gevoer de correspondentie en onderhandelingen is gebleken, is echter een deel van de eigena ren van die perceelen niet genegen deze te verkoopen, terwijl een ander deel zulke exor bitant hooge prijzen voor zijn eigendommen vraagt, dat daarop niet kan worden inge gaan. Het lijkt B. en W. daarom noodzake lijk, dat de gemeente door middel van ont eigening de beschikking over bedoelde per ceelen verkrijgt. Zij stellen den raad mits dien voor, het plan tot onteigening van de meerbedoelde perceelen ten name van de ge meente Velsen, overeenkomstig de Onteige ningswet, voorloopig goed te keuren en daar toe een besluit tè nemen. Verkoop van grond Door K. Bakker te IJmuiden is aan het gemeentebestuur ver zocht, aan hem te willen verkoopen, een gedeelte bouwterrein, ter grootte van onge veer 726 M2, liggende aan de Beukenstraat aldaar. Verzoeker is bereid voor dezen grond een prijs te betalen van 7.per M2. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen en stellen mitsdien voor, tot den verkoop over te gaan. Gem. Dienst der Arbeid t 'eling en Werkloosheidsverzekering Te c.uon 150. Overzicht per 20 Juni 1331. Bieden zich aan: a.) Bouwvakarbeiders: Betonijzervlechters 10, bouwk. opzichters 1, gasfitters 1, glazen- wasschers 1, grondwerkers 30, loodgieter 1, metselaars 15, opperlieden 13, schilder 1, straatmakers 5, stucadoo's 2, timmerlieden 35. b.) Metaalbewerker: Bankwerkers 19 w.o. 2 ben. 18 jaar, constr. werkers 1, electriciens 3, leerling electriciens 1, handlangers 2, ke telmakers 3, lasschers 2, machinisten 21, me- taalboorder 1, metaaldraaiers 7, metaalscha vers 3, monteurs 6, plaatwerkers 2, pijpfit- ters 1, piipleggers 1, scheepstimmerlieden 3, stokers 25, vormers 3, vuurwerkers 7, ijzer- werkers 1. c.) Kantoorpersoneel: Bedienden ml. 19, idem vr. 9, aank. bedienden vr. 2. d.) Huish. beroepen: Werksters 3. e.) Diverse beroepen: Houtzagers 1, kui pers 5, mandenmakers 3, meubelmakers 1, leerl. modelmakers 1, aardewerkers 2, ban ketbakkers 1, broodbakkers 1, broodbezorgers 1, koks 3, sigarenmakers 1, bloemisten 1. tuinlieden 4, kruideniersbedienden 2, mag.- bedienden 6, vertegenwoordigers 1, winkel bedienden vr. 3, bakkenschippers 2, chauf feurs 5, dekknechts 3, kellners 1, kraandrij vers 1, matrozen 3, opzichters 1, incasseer ders 2, controleurs 3. f.) Zonder vakkenis: 186 losse en fabrieks arbeiders. Aanvragen In de gemeente: Schilders, leerl. timmer man, dienstboden, werksters. Mededeeling. De aandacht van belanghebbenden wordt nogmaals gevestigd op den sinds eenige we ken loopenden crisis-cursus voor motordrij vers, die gehouden wordt in school B aan de Bothastraat. Het is wellicht aan vele werkloozen niet bekend, dat zonder eenige formaliteiten nieu we leerlingen voor dezen kosteloozen cursus kunnen worden toegelaten. Het is werkelijk te betreuren, dat vele werkloozen deze mooie gelegenheid om hun vakkennis te vermeerderen ongebruikt laten voorbijgaan. Concert Programma van het concert, te geven door de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" op Woensdag 24 Juni, des avonds tusschen kwart voor 8 en kwart voor 10 uur in de muziektent in het Park Velserbeek. 1. Pro Gloria, Marsch, Jac. Grit 2. Madchen von der Spule, Ouverture, Fr. v. Suppé 3. Mireille, Fantaisie, Ch. Gounod 4. Theresen Grande Valse de Concert M. J. H. Kessels 5. „Peter Schmoll", Ouverture, C. M. v. Weber. 6. Ouverture Fantastique A. Govaert 7. Le Pardon de Ploërmel, Fantaisie, G. Meyerbeer. 8. Marsch Finale. Personalia De heer P. v. Poelgeest al hier slaagde dezer dagen aan het Conser vatorium te Amsterdam voor de theoreti sche eindexamens. Medai lie-wedstrijd Teylingen I-St. Martinus I (A'dam) 0-1 Nadat de junioren van bovengenoemde vereenigingen een pittigen wedstrijd hadden gespeeld, werd onder leiding van F. Homan om twee uur begonnen. Teylingen telde invallers voor P. Nobel en F. Homan, terwijl Martinus volledig was. Teylingen won dan toss en speelde 't eerst tegen zon en sterken wind. Direct vergastten de Amsterdammers ons op een vlug spel, wat de Teylingers eenige oogenblikken deed aar zelen. Diverse aanvallen liepen op corner uit, of kwamen in de veilige handen van keeper Homan. De geheel nieuwe rechter achterhoede van Teylingen stond in het be gin raar te schutteren en ook de voorhoede nam het nogal gemakkeiyk op. Na herhaal de pogingen der gasten kwam eindeiyk na een half uur spelen succes. 01. Hierna werden de bakens langzamerhand verzet. Teylingen ziet in, dat er tegen deze vlugge gasten beter moet gespeeld worden. De voorhoede wordt dan ook wat meer actief en we zien weer een meer geiyken strijd. Homan aan den linkervleugel geeft eenige goede voorzetten, doch de achterhoede is ook daar niet voor de poes. Een schot van War- menheven scheert juist den paal. Met Teijlingen in het offensief brak rust aan. Na rust kwam Teijlingen met den wind mede overdonderend opzetten. Geweldig werd de druk, maar goede schoten werden meestal door de achterspelers verhinderd, v. d. Ploeg probeert het een paar maal op verren af stand en zoekt het doel op de verkeerde plaats. Eenige scherpe voorzetten 'an Ho man maakt de keeper onschadelijk. Tegen het einde, toen Teijlingen den moed opgaf, werd keeper Homan nog eenmaal aan den tand gevoeld en een hardnekkige poging van v. d. Ploeg teniet gedaan, zoo dat het einde aanbrak met een 1—O-voor sprong voor Martinus. Het geheel was een aardige en vlugge strijd, waarbü Homan uitstekend leidde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6