Sport en Wedstrijden 41 SUCCES Door adverteeren ADVERTEER CRICKET KA A TSEN Competitie-wedstrijden te Amsterdam PAARDENSPORT GYMNASTIEK WATERPOLO Zignea I--R. D. Z. 0-6 LANDBOUW EN VEETEELI VRAGENBUS CORRESPONDENTIE Niet alle advertentiën hebben reeds bij één enkele plaatsing Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust tot koopen opgewekt in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" N. C. B. XI--Mr. North's XI (Tweede dag) De Engelschen winnen met 7 wickets. Het batten der Hollanders in de 2e innings een ware processie. Gisterochtend hervatten de Engelschen Brinckman en Hill de innings. Kort achter elkaar verdwenen beiden ech ter en daar ook de staart niet kwispelde, sloot het totaal reeds op 139. Het bowlen van Grootmeyèr was uitste kend geweest. Zijn 420 was dan ook wel verdiend. Ter wiel 441. Vol moed werd dan ook door het N. C. B.- elftal aan de 2e innings begonnen. Maar het eene wicket viel na het andere. Het was een komen en gaan. Met de lunch waren reeds 5 wickets neer voor 30 runs, waarvan Jannink alleen met 15 in de dub bele cijfers was gekomen. Hl) was trouwens de eenige, die eenigszins behoorlijk batte. Na de lunch werd het 6 en 7 voor 30 en het was de vraag, of het benoodigde totaal (40) om een innings nederlaag te ontgaan wel gemaakt zou worden. Met Alandt en Hamburger op de mat, gebeurde dit inder daad en laatste sloeg een brutale 4, waar door in ieder geval de Engelschen nog eens moesten batten. Morkei had de zeer mooie cijfers van 5 voor 10 in 12 overs, waarvan 6 maidens, ter wijl Allcott in 10.3 overs (6 maiden) 4 voor 13 nam. Mr. North XI behoeft in zijn tweede in nings dus slechts 4 runs te maken om de match te winnen. Tweede innings der Engelschen. R. M. Bell en Maartensz gaan het eerst aan bat. Reeds in den eersten over van Grootmeyer gaat de Engelsche captain uit op een slipcatch van Glerum (01). Even later wordt Baxter door Terwiel gebowld (12). Dan komt Dempster, de Bradmany van Nieuw-Zeeland in. Tot aller verwonde ring maakt hij slechts een run, want Witte- bol ziet ook vandaag kans hem te vangen en het is opnieuw Grootmeyer die bowlde (23). Even later sluiten de Engelschen hun innings op 4 voor het verlies van drie wickets. Zij hebben dus met zeven wickets in handen op de tweede innings gewonnen. De volledige scores waren als volgt: le innings Mr. M. F. North's XI C. Baxter, b. Grootmeijer 0 D. P. B. Morkei, c. Terwiel, b. Van Stuyvenberg *2 D. D. Napper, l.b.w. Terwiel 5 E. J. Henderson, b. Terwiel 11 C. S. Dempster, c. Wittebol, b. Groot meijer 6 C. P. W. Allcott, b. Grootmeijer 1 T. E. Brinckman, b. Terwiel 37 S. C. Maartensz, c. Van Stuyvenberg, b. Terwiel 2 S. W. HUI, not out 49 J. G. M. BeU, c. Hamburger, B. Groot meijer 4 R. M. Bell, c. Labouchère, id0 Extra's 16 Totaal 139 N. C. B. XI Jannink, b. Morkei 13 Grbotmeijer, b. Morkei 3 Gierum, c. Napper, b. Morkei 4 Stuyvenberg, b. Allcott 2 Hartog, run out 9 Labouchère, c. Maartensz, b. Allcott 2 Wittebol, b. Allcott 1 Mr. Hamburger, niet uit 6 Aland, c. Maartensz, b. Morkei 5 Terwiel, c. Maartensz, b. Morkei0 Greimering, b. Morkei 0 Extra's 6 42 Bowlingcijfers North's XI Morkei 510; Dempster 011; Allcott 4—13; R. M. Bell 0—2. 2e innings North's XI R. M. Bell, c Glerum, b. Grootmeijer 0 Maartensz, niet uit 1 Baxter, b Terwiel 0 Dempster, c. Wittebol, b. Grootmeijer 1 Morkei, niet uit 2 Totaal 4 (voor drie gesloten). Bowlingcijfers N. C. B. XI Grootmeijer 2—1; Terwiel 1—3. Hilversum kampioen, Den Haag degradeert. Op het schitterend gelegen Mosveld te Amsterdam hadden Zondag jJ. bovenge noemde wedstrijden plaats. Dank zij het gunstige weer is het een mooie kaat-sdag ge worden. Wij noteerden niet minder den 4 partijen 55, 66, o.a. verloor Haarlem in dezen stand tegen Utrecht. De loting, in twee afdeelingen had het volgende resultaat Groep I. 1, Hilversum: M. Veenstra, T v. Ruiten, J. Dorhout; 2. Den Haag: A.Slot, H. Bosma, F. Oosterdijk; 3. Amsterdam: W. Goinga, S. Harkema, R. Wijngaarden. Groep II. 4. Rotterdam: L. Dilkstra, H. Dijkstra, H. Faber; 5. Utrecht: J. Walinga, R. Jaarsma, R. v. d. Sluis; 6. Haarlem: D. Goodijk, S. Broersma, K. Riinma. Er wordt in twee perken tegelijk begon nen. Allereerst Hilversum tegen Den Haag en Rotterdam tegen Utrecht. Al spoedig blijkt, dat de opslagers veel hinder hebben van den sterken wind. Hilversum verovert het eerste SDel, dank Bij eenige ferme bovenslagen van Veenstra, doch Den Haag neemt door slechten opslag van Hilversum spoedig de leiding ovër (23). Dan komt Hilversum onweerstaanbaar op zetten en gunt Den Haag geen eerst meer (5—2 6—0). De partij tusschen no. 4 en 5 biedt een strijd tusschen twee nagenoeg gelijkwaar dige tegenstanders. Veroveren beide partijen aanvankelijk beurtelings een eerst, tenslotte geeft de betere uitslag van Utrecht den door slag. Vervolgens treden de rivalen HUversum en Amsterdam weer in het strijdperk, waarbij Hilversum revanche neemt voor de bij de Zijlstra-partij geleden nederlaag. De einduit slag werd ten slotte 55 66. waarna Veen stra een kleine kaats voorbi'sloeg en aldus den wedstrijd in het voordeel van Hilversum beëindigde. Vermelding verdient het kranige perkspel van S. Harkema. die niet minder dan 9 bovenslagen plaatste. Tegelijkertijd speelt Haarlem tegen Rotter dam, Het wordt zoo langzamerhand ge woonte bij „Frieia", dat zij de tegenpartij aanvankelijk laten uitloopen. Zoo behaalt ook R'dam een voorsprong van 3 eerst waar te genover Haarlem slechts 10 punten stelde. Dan haalt het „Frisia"-partuur echter kra nig op om op 33 66 door een boven- slag de leiding te nemen. Ook het volgen de eerst komt door een Herculesslag op 43 66 aan Haarlem, zoodat zij dus vijf eer sten achtereen behaald hebben. Het resteerende eerst weet „Frisia" door tactischen opslag van Goodijk te veroveren. Het verloop was als volgt: Schema Rotterdam 8886426684 Haarlem 2628888848 Direct daarop binden Den Haag en Am sterdam den strijd aan. Alhoewel de uitslag het niet zou doen vermoeden (55 6—6), is dit een betrekkelijk futlooze partij gewor den. Ten slotte gaf de meerdere ..ausdauer" van Amsterdam hun de overwinning, zoodat zij noch voor den kampioenswedstrijd noch voor degradatiewedstrijden in aanmerking kwamen. In het tweede perk streden inmiddels Haarlem en Utrecht een onderlingen strijd. Door zes poedels van Walinga en twee Her culesslagen van de „Frisia"-perkspelers ver overen laatstgenoemden een voorsprong van een spel. Dan maakt Utrecht gelijk om ver volgens weer twee bordjes aan „Frisia" af te staan. Op een gegeven moment staan de Haarlemmers dan voor met 53, waarna de kansen plotseling keeren. Een algeheele in zinking, speciaal aan den opslag, aan de zijde van de Haarlemmers was de oorzaak, dat de Stichtenaren gelijk konden maken en zelfs nog met de overwinning gingen strijken. Verloop; Utrecht: 00886482888 Haarlem: 88268848226 Utrecht als winnaar van groen n moest nu met Hilversum uitmaken .welke afdee- ling het sterkste partuur in de huidige eerste klasse heeft. Het laat zich aanzien, dat eerstgenoemde het tegen Veenstra c.s. zal bolwerken. Zij behalen in een minimum van tijd een vporsprong van drie eersten; dan gaat Veenstra voorin staan en voor best opslaan, waarna het eene winstpunt na het andere voor Hilversum volgde. Het gevolg is, dat Utrecht geen bordje meer aan den hang krijgt. Hilversum is hiermede kampioen. Tenslotte moeten Rotterdam en Den Haag nog uitmaken, welke vereeniging het vol gende jaar in de B.klasse zal moeten uit komen. Het is een waardig slot van dezen kaats- dag geworden en de vierde partij, welke met 55 6—6 eindigde. Tegen aller verwachting in moest Den Haag, dat zich tegen Amster dam prachtig geweerd had, het onderspit delven. Zij nog vermeld, dat de heer Wiersma (Amsterdam) de leiding van den wedstrijd had, terwijl de heer van Duren, voorzitter van de kaatsvereeniging „Amsterdam", den kampioensbeker aan Hilversum overreikte. Het concours-hippique Het bestuur van de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer heeft thans haar voorloo- pig programma voor het op Donderdag 16 Juli a.s. op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp te houden groote concours-hippi que vastgesteld. Het luidt als volgt: 1. 10 uur: eenspannen dekhengsten, goed gekeurd landbouwtuigpaard. 2. 10.20 uur: eenspannen, tuigpaard, in Nederland geboren (hengsten en gedekte merriën uitgesloten). 3. 10.40 uur: dressuurproef klasse B. (in dividueel) Kampioenschap voor Noord-Hol land a. voor landelijke ruiters; b. voor poli tieruiters. 4. 11 uur: tweespannen, landbouwtuigpaar- den, aangespannen voor boerenwagen, toebe- hoorende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouwer is. 5. 11.20 uur: springen met groepen: a. voor landelijke ruiters; b. voor politieruiters. Pauze van 121.15 uur. 6. 1.15 uur: M. C. merriën; voorkeuring om 8.30 uur op het achterterrein. 7. 1.30 uur: eenspannen, luxe-tuigpaard, beneden 1.55 M. 8. 1.50 uur: schoonste rijpaard; voorkeuring in den voormiddag om 10 uur. 9. 2.10 uur: eenspan fokmerriën, type land bouwtuigpaard, tcebehoorende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouw is. 10. 2.30 uur: eenspannen, luxe-tuigpaard, open klasse, 1.55 M. en daarboven. 11. 2.50 uur: eenspannen fokmerriën van de jaren 1929 en 1930 en eerste en tweede prijswinners van nummer 9. 12. 3 uur: championaat tusschen de prijs winners van de nummers 2, 7 en 10. 13. 3.15 uur: tweespannen landbouw-tuig- paarden voor luxe-rijtuig. 14. 3.25 uur: opmarsch van alle landelijke ruiters en prijsuitreiking der dressuurproef voor afdeelingen met parade. Voorkeuring op 15 Juli 1931 des morgens te 10.30 uur, op het concoursterrein. 15. 3.40 uur: tweespannen luxe-tuigpaard, open klasse, boven 1.50 M. 16. 4 uur: groote historische quadrille van 183L 17. 4.20 uur: tandems. 18. 4.40 uur: springconcours voor paarden le, 2e, 3e en 4e klasse met handicap; bij buitenlandsche deelname vervalt de handi cap; eereprijs de zilveren wisselbeker, de beker van Hoofddorp. De beker van Hoofd dorp, als wisselbeker uitgeloofd door de ver eeniging „Vooruit" te Haarlemmermeer, wordt verreden in de jaren 1929 tot en met 1933. Buitengewone K. N. G. V.- vergadering i Zondag hield het K. N. G. V. in Amster dam een buitengewone algemeene vergade ring onder leiding van Mr. N. Groenewegen. Werden tot dusver in de laatste jaren de afgevaardigden voor de Bondsvergaderingen benoemd door de leringen, Zondag was het voor de eerste maal, dat deze afvaardiging in handen was vqn de vereenigingen. Uit den Kennemer Turnkring waren alle in aanmerking komende vereenigingen ver tegenwoordigd, behalve de B. G. V. „Tum- lust". Na enkele wijzigingen van minder belang werden de Statuten en het Huishoudelijk Reglement vastgesteld, zooals zij waren aan genomen door de in Maart gehouden Bonds vergadering. In de vacature-W. Boer (technisch Bonds- bestuurslid voor het vrouwentumen) werd voorzien door de benoeming van den heer J. v. d. Berg. De vergadering koos met 107 stemmen dr. J. H. O. Reijs (de eenige tegen- candidaat H Bierman kreeg 48 stemmen). De scheidende voorzitter, mr. N. Groene wegen, werd, behalve uit de vergadering, gehuldigd door de Bondsbestuursleden L. J. A. van Ekeren (secretaris) en W. de Graaf (2e voorzitter). De Bondscontributie voor 1932 werd vast gesteld op 2.waarvan 75 ct. bestemd is voor de kringen. De Bondsuitvoering zal, zoo mogelijk, in Rotterdam worden gehouden. Bij de rondvraag werden verschillende huishoudelijke aangelegenheden besproken. le Klasse Dames Zondagmiddag speelde in Stoop's Bad het eerste zevental van de dameszwemclub „Zignea" tegen de Rotterdamsche dames club. Om ongeveer 1 uur wordt onder leiding van den heer Meyer begonnen. „Zignea" speelt in de volgende opstelling: D. Roos, M. v. Ommeren, H. v. Ubs, B. Witkamp, B. Venema, R. v. Spaendonk, C. Kammeyer Bij het uitzwemmen zijn de R. D. Z.- dames het eerst bij den bal en ondernemen direct eenige aanvallen. Mej. Klapwijk is nog steeds de gevaarlijkste voorspeelster der Rotterdamsche dames, mej. Witkamp heeft haar echter goed in bedwang, zoodat voor- loopig doelpunten uitbleven. De „Zignea"-dames ondernemen ook eenige aanvallen, doch tot een gevaarlijk schot komt het niet. De druk op de „Zig- nea"-achterhoede wordt, doordat de voor hoede geen opluchting brengt, te zwaar en het duurt dan ook niet lang, voordat mej. Klapwijk met een hard schot mej. Roos passeert. Voor de rust doelpunt mej. Klapwijk nog eenmaal, terwijl „Zignea" het doel niet kan vinden. Na de hervatting is fïet R. D. Z.-overwicht grooter, de Rotterdamsche achterhoede is zeer beweeglijk en brengt veel verwarring voor het „Zignea"-doel. Regelmatig voeren de dames Klapwijk en Van Gelder de score op tot 60. De „Zignea"-aanvallen zijn zeer sporadisch en absoluut ongevaarlijk, daar het schieten ook nu nog zeer zwak is. Het einde brengt dus een zware neder laag voor de „Zignea"-dames. Neptunus II--H. V. G. B. II 3-0 Zaterdagavond speelden de H. V. G. B.- reserves in Zaandam tegen de Neptunus dito's. Ondanks het overwicht van de H. V. G. B.'ers, hebben zij het niet tot een over winning, zelfs niet tot een doelpunt weten te brengen. De H. V. G. B.'ers zijn het eerst bij den bal, doch Neptunus onderneemt een aanval en doelpunt onmiddellijk. Nu zijn de H. V. G. B.'ers in den aanval en de voorhoede krijgt verschillende kansen, maar het schieten, is zeer slecht. Bij een Neptunus-aanval stelt één der spelers zich op binnen de 2 meter en moet het water verlaten. Met de nummerieke meerderheid zijn de H. V. G. B.'ers niet van het Zaan- sche doel weg te krijgen, maar doelpunten levert het niet op. Neptunus weet bij een plotselinge uitbraak zelfs een doelpunt te forceeren. Spoedig hierna is het rusten. Na de her vatting weer het zelfde spel. Beide partijen zijn om beurten in den aanval. Neptunus is iets gevaarlijker, doch voorloopig weet geen der partijen te doelpunten. De H. V. G. B.-voorhoede krijgt nog een prachtige kans om den achterstand te verkleinen, doch Bongertman schiet juist over. Neptunus profiteert beter van een mis verstand in de achterhoede van H. V. G. B. en vergroot haar voorsprong. Spoedig hierna is het einde, zoodat de H. V. C. B.-reserves hun tweede nederlaag te slikken hebben gekregen. De landbouw op de Internationale Bouwtentoonstelling in Berlijn De beste boerderij Het is merkwaardig, dat, wanneer er van „bouwen" gesproken wordt, bijkans iedereen onmiddellijk denkt aan het bouwen in de groote stad, aan de vele technische en so ciale vraagstukken, die daarmee samenhan gen. Hoe en wat er op het platteland ge bouwd wordt, schijnt buiten de belangstel ling van ingenieur en architect te liggen. En toch heeft het platteland, heeft de landbouw, in dit opzicht, wellicht nog meer voorlichting, nog meer de hulp van de mo derne techniek en rationaliseering van noode dan de groote stad. Juist wijl de landbouw de laatste jaren met moeilijkheden heeft te kampen, die over het algemeen nog heel wat grooter zijn dan die van handel en industrie. Ook en vooral voor den landbouw moet het eerste en voornaamste streven zijn: kost prijsverlaging. Maar een vermindering van de onkosten tot het laagst mogelijk pijl kan slechts dan tot stand worden gebracht, wan neer alle factoren meewerken; wanneer niet alleen de techniek van het bedrijf, maar ook' de organisatie daarvan zoover doorgevoerd wordt, dat met de minst mogelijke kosten en moeite het grootst mogelijk nuttig, effect be reikt wordt. En daarvoor is in de eerste en voornaamste plaats een goed gebouwde, goed ingerichte boerderij noodig. Man en vrouw werken op het land vaak dertien uur per dag. En juist dit werk in woning en keuken, in stallen en op het land bestaat uit een groote reeks geheel verschil lende arbeidshandelingen, waarbij het heen .en weer loopen zonder direct nuttig effect een zeer groote rol speelt. Kan men nu, door boerderij en stallen op de juiste manier te boqwen en in te deelen, bij al deze hande lingen ook maar een uiterst kleine spanne tijds sparen, dan kan men in een jaar niet alleen uren en dagen, maar zelfs maanden uitsparen. De boerderij is in den loop der eeuwen tot een organisch geheel gegroeid. Zoolang deze boerderij met plaatselijke arbeidskrachten en uit het ter plaatse aanwezige materiaal ge bouwd werd, zoolang de boer genoeg ver diende om zonder machines zich en zijn ge zin te onderhouden, was het eigenlijk niet noodig aan de bouwtechniek iets te veran deren. Maar toen eenmaal nieuwe bouwstoffen en bouwmachines hun weg naar het platte land vonden, toen de economische omstan digheden voor den landbouw steeds moeilij ker werden, was het noodig hier dezelfde beginselen toe te passen, die de industrie sinds jaar en dag op haar gebied aanwendt. Goed, d.w.z. efficient bouwen, beteekent niet alleen zoo goedkoop mogelijk bouwen, want het is heel goed mogelijk, en zelfs zeer waarschijnlijk, dat tenslotte het goedkoopste het duurste blijkt te zijn. Want wat baat het, of men op de kosten van muren en dak spaart, wanneer daardoor de warmteisolatie van woning en stallen zoo sterk achteruit gaat, dat men meer moet stoken ofkou moet lijden. Er zijn de laatste jaren tal van nieuwe bouwmaterialen, van nieuwe bouwmethoden gekomen, die op het platteland nog niet voldoende ingang hebben gevonden. Huizen, samengesteld uit hout en staalconstructies, bekleed met platen van het een of andere lichte materiaal. Constructies, die het ook zonder een extra geraamte, mogelijk maken op de bouwkosten te sparen en tégelijk een grootere warmteisolatie te krijgen dan met gewone baksteen. Van even groot belang is de indeeling van de boerderij, van woning en stallen. Wij hebben in ons land verschillende typen van boerderijen, typen, die met de provincie wis selen, die honderd, vijftig jaar geleden wel licht, een uit de historie gegroeiden, idealen toestand beteekenden, maar die thans geens zins meer een optimum aan efficiency le veren. Iedere boerderij een kleine fabriek Iedere boerderij moet, als geheel, een klei ne fabriek zijn, in dier voege, dat men ook hier er steeds op uit moet zijn arbeid, en dus kosten, te sparen; zóó gebouwd en zóó ingedeeld, dat men met de minste moeite het beste resultaat verkrijgt. In vele gevallen kan men onmogelijk van een reeds bereikt ideaal spreken En wat er deze maanden op de groote bouwtentoonstel ling op dit gebied te zien is, bedoelt ook geenszins een definitieve oplossing te geven van alle problemen, die zich kunnen voor doen, maar wel een aanwijzing voor het groote aantal problemen, dat er bestaat. Men heeft hier op het open gedeelte van de tentoonstelling een groot aantal model boerderijen gebouwd; de benedenverdiepin gen geheel afgewerkt en ingericht; boven verdieping en dak slechts in constructie, zoo dat men methode en techniek van den bouw geheel kan volgen. Daarenboven is een van de groote tentoonstellingszalen geheel inge richt met alles wat op den landbouw be trekking heeft. De modelboerderij Langs de verschillende wegen, die het on afzienbare terrein binnen de ijzeren pergola doorsnijden, werden meer dan tien verschil lende boerderijen gebouwd, waarbij niet al leen gebruik werd gemaakt van de nieuwste en goedkoopste bouwmaterialen en bouw methoden, maar waarbij, volgens aanwijzing ook van een commissie, uit vrouwen van landbouwers bestaande, de indeeling zóó werd gekozen, dat al het werk, dat er ge daan moet worden, in den kortst mogelijken tijd en met de minste moeite gedaan kan worden. Eerst iets over de bouwmethoden. De kosten van de gebouwen nemen, in ver houding tot de totaalkosten van een boerde rij, een wel zeer groote plaats in. En men moet in de allereerste plaats er naar stre ven deze kosten zoo laag mogelijk te hou den. Een zoo groot mogelijk deel van het bouwwerk zal in den winter gedaan moeten „Wie van jullie kan mij zeggen, hoeveel elementen er zijn?" „Ja, juffrouw: Twee! Het bier en de thee!" „Hoe kom je daar aan?" „Mijn vader zegt altijd, dat ie in zijn element is, wanneer hij een flesch bier heeft, en mijn moeder zegt hetzelfde, wanneer zij een kopje thee heeft." (Buen Humor) kunnen worden; weinig metselwerk dus; veel geraamten uit hout- of ijzerconstructie; be dekt met platen van „heraklith, tekton, ten- test" of hoe deze materialen meer mogen heeten. De gemetselde muren worden, 20 tot 25 cM. dik, uit holle baksteenen gebouwd, waardoor de warmteisolatie grooter is dan bij de vroegere muren van 38 c.M. Er zijn op deze tentoonstelling drie model boerderijen voor 15 H.A. In een daarvan zijn woning en stal onder één dak saamge- bracht; de schuur staat los daarvan; beide gebouwen hebben een schuin dak. Bij de twee andere voorbeelden werden woning, stal en schuur te saam gebouwd onder één plat dak (een definitief antwoord op de vraag, wat beter is: een schuin of een plat dak, is nog niet gevonden). Een van deze laatste boerderijen is als een kwadraat ge bouwd, waardoor de oppervlakte van den buitenwand het geringst is en de afkoeling eveneens zoo laag mogelijk blijft. In de meeste boerderijen werd een woon keuken gebouwd, om de plaats, waar de maaltijden gebruikt worden, buiten de eigen lijke keuken te houden. Maar ook de woon keuken is, in den zomer, geen ideale ver blijfplaats en men ging er dan ook toe over, in deze woonkeuken een aparte nis te ma ken, waar gekookt en afgewasschen wordt. Ook de verschillende problemen, die zich b)j de voedselbereiding voor het vee kunnen voordoen, worden hier opgelost. De stallen zijn alle modelstallen, met de beste en nieuwste methoden van veebeves tiging, verlichting en ventilatie. Aan de oostzijde van het terrein vindt de bezoeker een hoenderfarm voor 1000 kippen, met allerlei electrische apparaten ingericht. Dan drie verschillende warmoezerijen; één kweekerij met 500 vierkante meter onder glas; één vrucht- en één bloemkweekerij. De beide laatste zijn ongeveer gelijk ingericht, alleen is bij de laatste .voning een tweede verdieping aanwezig, terwij) bij de eerste woning, bureau en bergplaatsen alle op den beganen grond liggen. Op deze wijze hoopt men mee te helpen aan de beantwoording van de vraag, welke bouwmethode voor een woning voor één familie economischer ls, één of twee verdiepingen. De bloemkweekerij tenslotte is geheel uit hout gebouwd, met het gevolg, dat de isola tie veel gunstiger is dan bij steenen gebou wen. Voor en aleer men echter dit laatste systeem, dat bouw en warmte technisch zoo veel voordeelen heeft, verder zal kunnen in voeren, zullen hypotheekbanken en verzeke ringsmaatschappijen deze methode moeten bestudeeren. Economisch bouwen immers is slechts dan mogelijk, wanneer deze woningen evenals andere gebouwen' beleend en verzekerd kun nen worden. Vr.: Hoe lang moet men in de gemeente Haarlem als bewoner zijn ingeschreven, om stemrecht voor de gemeenteverkiezingen te hebben? Antw.: Men moet 1 Januari 1931 minstens één jaar in de gemeente woonachtig zijn geweest. Vr. De laatste week heb ik veel last van de z.g. pismieren. Het zijn kleine roode beestjes en bijten verschrikkelijk. Ze zijn niet weg te krijgen en de kinderen hebben er erg veel last van. Ze zitten onder den vloer van het huis. Kunt u mii ook een middel opgeven, om ze afdoend te verwilderen. Antw. Het eenige afdoende middel is, den vloer opbreken, het nest opzoeken en dit verdelgen door het te begieten met petro leum. Vraag: Hoe kan men het best zomersproe ten verwijderen en wegwerken? Antw.: Vragen van geneeskundigen aard worden in deze rubriek niet beantwoord. Wendt u daarvoor tot een geneesheer. Vragen omtrent loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om te trachten een betrekking te krijgen aan de H. S. M.? Antw.: Wendt u tot de directie van de Nederlandsche Spoorwegen (H. S. M. bestaat niet meer), Utrecht. Vraag: Ik ben in het bezit van twee ka narievogels. Deze hebben veel last van luis. Ik heb de kooi al 2 3 maal schoongemaakt met kokend water en soda. Ook heb ik hen al eens ingespoten met insectenpoeder, doch alles tevergeefsch. Misschien kunt U mij een geheel afdoend middel opgeven? Antw.: De diertjes lijden waarschijnlijk aan verzwakking. Geef ze als hoofdvoedsel goed raapzaad en als bijvoer een hard ge kookt ei met beschuit vermengd of dagelijks een stukje vogelbiscuits. Vraag: Ik ben als dagmeisje in betrekking. Nu heb ik den lOden van deze maand mijn betrekking opgezegd. Ik ontvang de eerste van de maand mijn salaris. Ben ik nu ver plicht tot de volgende maand 10 Juli te blijven, of kan ik met den laatsten van de ze maand vertrekken? Antw.: De wettelijke opzegtermijn is 1 Augustus. Er moeten tusschen de opzegging en het- vertrek twee betalingstermijnen lig gen. Vraag: Eenige personen (bezoekers van mijn café) willen een heel lot gaan spelen in de 376ste Hamburger Staatsloterij, waar van directeur is: Samuel Heckscher Senr., Dammtorstraat 14, Hamburg 36. Is de Ham- burgsche Staatsloterij waarvan Samuel Heckscher Snr. directeur is, betrouwbaar? Antw.: Wij kunnen ons over de betrouw baarheid van loterijen niet uitlaten. Vraag: Is men verplicht een vaste werk ster bij ziekte haar loon uit te betalen? 2. Is men tevens verplicht een vaste werkster uit te betalen als de familie voor korten of langen tijd op reis gaat? Antw.: 1. Bij ziekte gaat het loon gedu rende een korten tijd door, b.v. 8 of 14 da gen. 2. Ja. Vraag: Ik ben 1 April 1930 als winkeljuf frouw in betrekking gegaan. In dat jaar heb ik een week vacantie gehad. Nu ben ik per 1 Juli 1931 opgezegd en krijg 4 dagen va cantie. Is dit juist? Ik ben met contract voor 8 dagen per jaar aangenomen. Antw.: U hebt geen recht op meer vacan tie. Immers er worden 8 dagen vacantie ge- geven voor elk jaar dat u in dienst bent. Voor het eerste jaar hebt u de vacantie ge had en voor het tweede hebt u nog geen recht. Vraag: 1 September 1930 huurde ik een slaapkamer met gedeeltelijk pension èi 30 gl. per maand, welk bedrag steeds op den lsten der maand voldaan werd. 1 Mei 1931 heb ik de kamer opgezegd op 15 Juni, dus zes weken van te voren. 1 Juni voldeed ik de schuld over de maand Mei en bij mijn vertrek op den 15den Juni betaalde ik 15 gld. voor de halve maand. De pensionhoudster meent recht te hebben op 30 gld., dus het volle be drag over de maand Juni. Wie is in dit ge val wettelijk in zijn recht? Antw.: De kamerhuurder is niets meer schuldig. Vr.: Eenigen tijd geleden stond er in Uw blad een bericht aangaande de T.T.-races van 11 Juli te Assen. In dit bericht werd medegedeeld, dat er binnenkort een boek je zou verschijnen met bijzonderheden aangaande de races, hotels^ enz. Ik heb bij verschillende restaurants hier ter stede ge ïnformeerd, maar deze hadden niets ont vangen. Tot wien moet ik mij wenden om zoo'n boekje te krijgen en wat is de prijs daarvan? Antw.: Voor alle gewenschte bijzonder heden moet u zich wenden tot de Propa ganda Commissie der T.T., Beilerstraat 97. -sen. rambal EL, CUARPIA „U heeft nw wandelstok «stuk ge slagen op het hoofd van dezen man. Wat heeft u ter uwer verdediging te zeggen. „Het was niet mijn bedoeling, om dien wandelstok te breken." (Ben Humor.) Vraag: Kunt u mij ook zeggen, waar de halve en lange Goedenwagenspijpen ver krijgbaar zijn? Ik ben al in verschillende winkels geweest maar tot nu toe zonder resultaat. Antw.: In een goed gesorteerden winkel kunt u ze wel krijgen. De firma Goeden- wagen is gevestigd te Gouda. Vraag: Ik heb iemand opdracht gegeven een waschfomuis te verkoopen en dat daar iets voor hem aan zat. Nu is het verkocht en de tusschenpersoon heeft 1.gekre gen. Nu eischt de kooper dien gulden, daar hij meent, dat die hem toekomt, omdat hij het fornuis gekocht heeft. Voor wie is nu die gulden? Antw.: Voor den tusschenpersoon natuur lijk. Vraag: Ik ben in het bezit van A, een bil jet van 1000 kronen, gedateerd 2 Januari 1902 met een rood stempel: DeutschOes ter elsch. B. één biljet van 1 kroon, gedateerd 1 Dec. 1916 eveneens DeutschOestereich. C. 1 biljet van 1000 en 1 biljet van 20 kronen van Hongarije, gedateerd respectie velijk 1 Juli 1923 en 1 Jan 1920. Hebben deze biljetten nog waarde? Zoo ja, hoeveel? Antw.; Neen, deze biljetten hebben geen v/aarde. Vraag: Ik heb een nieuw huis en nu loopen er sinds een paar dagen in de hoeken veel mieren. Wanneer ik er nu petroleum over giet verdwijnen ze dan, of acht u het raadzamer het mierennest op te sporen? Het bevindt zich waarschijnlijk onder den vloer. Antw.: Het eenige afdoende middel is het nest opsporen en met petroleum begie ten om het te vernietigen. Vraag: Ik heb kleine wratjes op mijn handen. Alles heb ik geprobeerd doch tever geefs. Kunt u mij een afdoend middel op geven of het adres van een huidarts in Lelden? Antw.: Wend u voor de beantwoording van deze vraag tot een geneesheer in deze rubriek, doch het adres opgeven van een dokter kunnen wij niet. In de vragenbus in het blad van Vrijdag 12 dezer zijn de gegeven antwoorden op vragen over erfrecht niet juist. De antwoorden moeten zijn: 1. Ja, de vrouw kan onterfd worden, doch alleen bij testament. 2. In dat geval houdt de vrouw haar recht op de halve gemeenschap (dus haar reeds bestaande eigendom) en erft het kind de rest, dus de geheele nalatenschap van den vader. Vraag: Is een patroon wettelijk verplicht gelegenheid te geven voor doktersbezoek en mag hij dit verzuim inhouden ja, of neen? Volgens de geneeskundige is hij wettelijk verplicht daartoe. Ze kan echter deze wet telijke bepaling niet achterhalen. Antw.: Voor zoover ons bekend neen. Vraag: 1. Welke taal is de handelstaal? 2. Welke taal is de wereldtaal? 3. Is het Esperanto een taal met succes in de toekomst? Antw.: 1. Een „handelstaal" is er niet. In den handel wordt veel gebruik gemaakt van Engelsch, Duitsch, Fransch en Spaansch; 2. Een wereldtaal kennen wij niet; 3. Er zijn menschen, die beweren van wel, zeker weten doet niemand zulks. Vraag 1: Mag iemand lid zijn van den Land- arbeidersbond en tevens van den L. T. B. en als het winter is, van dien Landarbeiders- bond trekken? 2. Kan een invalide ook in den Land- arbeidersbond zijn, wanneer hij ongeveer 55.per jaar van den Raad van Arbeid trekt en des zomers en des winters zoo lang als er werk is bij de landbouwers, werkt? Antw. I: Men kan wel lid van beide bon den zijn, doch wanneer men lid van den L. T. B. is, kan men als regel niet uit de werkloozenkas van den Landarbeidersbond trekken. Antw. 2: Lid van den Landarbeidersbond kan men wel zijn, werkloozengeld is alleen voor hen, die wel werken willen en kunnen, doch geen werk kunnen vinden. Aan K. L. te U.: Uw ingezonden stuk is van te persoonlijke strekking dan i dat wij het zouden kunnen plaatsen. Wenscht u rehabilitatie, dan wende u zich tot den raad uwer gemeente. 'IWWSI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7