Buitenlandsch L FEUILLETON Het plan tot uitstel van betalingen der oorlogsschulden f DE MAN AN RERSENSilUIZEN DINSDAG 23 JUNI 1931 Een rede van Stimson - Er is geen tijd voor conferenties en debatten - Uiteenzetting van het ontstaan van het plan De verkiezingen in Bulgarije Cholera te Bomh? nv KORT NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS RADIO-OMROEP Regeering en importeurs van Amerikaansch meel KUNST EN KENNIS Doctoraal examen theorie en geschiedenis der muziek In een gisteren gehouden persconferentie deelde staatssecretaris Stimson mede, dat de formeele toezending van het Amerikaan- sche plan aan de betrokken mogendheden reeds langs diplomatieken weg is geschied Stimson wees rondweg elk plan om een internationale conferentie ter bespreking van Hoover's voorstel bijeen te roepen van de hand. Hij wees er op, dat de aangelegen heid zoo dringend is, dat men geen tijd heeft voor conferenties en lange débatten. Hetgeen men noodig heeft, is de onverwijlde hartelijke instemming van alle mogend heden. Alleen dat zou het noodige psychologische effect hebben en de latere ratificatie door het Amerikaansche Congres zoo goed als zeker doen zijn. Wanneer echter de actie niet eenstemmig geschiedt, kan hoegenaamd niets bereikt worden. Een lang debat zou alles teniet doen. VERTES STIMSON Stimson gewaagde vervolgens van den brief van Hindenburg aan Hoover, ten op zichte waarvan hij opmerkte, dat deze pas Zondag, dus na de verklaring van Hoover was ingekomen, zoodat het dus niet Hinden- burg's brief is geweest, welke Hoover tot een onmiddellijke actie aanleiding heeft ge geven, doch dat de brief van den Duitschen Rijkspresident slechts de juistheid van Hoover's stap heeft bevestigd. Een vraag inzake de ontwapening beant woordde Stimson in dier voege, dat een goed overleg in een rechtvaardige zaak, n.1. de verlichting van den toestand in Duitsch- land, stellig ook overleg in een andere aan gelegenheid, n.l. de eensgezindheid over de beperking der bewapening tot gevolg zou hebben. Ontstaan van het plan Naar te Washington wordt verklaard, is het voorstel tot opschorting der schuldbeta lingen door president Hoover zelf gedaan in den loop eener geheime conferentie, die Hoover den 5en Juni 1.1. met Stimson, Mellon en Mills, ondersecretaris van de schatkist, heeft gehad. Mellon, die kort daarop naar Europa zou vertrekken, kreeg opdracht het probleem persoonlijk te bestudeeren, en aan verscheidene departementen werd opge dragen den wereldtoestand te onderzoeken. Van dat oogenblik af pleegde Hoover dagelijks overleg over de kwestie en gedu rende zijn reis naar het westen had hij eiken dag verscheidene telefoongesprekken met de ambtenaren, die zich met het pro bleem bezighielden. Reis van Stimson naar Europa uitgesteld Volgens een bericht uit Washington heeft president Hoover staatssecretaris Mellon telegrafisch verzocht zijn reis door de Euro- peesche hoofdsteden voort te zetten ten einde zich van den toestand op de hoogte te stellen. Het vertrek van staatssecretaris Stimson naar Europa is uitgesteld moeten worden, aangezien de president het noodig geacht heeft, dat de staatssecretaris in de huidige omstandigheden te Washington tot zijn be schikking staat. Het overleg met de mogendheden In de vroege morgenuren van gisteren is President Hoover, in gezelschap van den voorzitter van de Financieele Senaatscom missie Smoot en den Staatssecretaris van Financiën Ogden Mills van zijn weekend- reis naar Washington teruggekeerd. Smoot en Mills zullen Staatssecretaris Stimson bij de uitwerking van het gedetailleerde mora torium-plan behulpzaam zijn, hetwelk uiter lijk morgen reeds aan de 13 belanghebben de regeeringen zal worden toegezonden. Stimson heeft aan de persvertegenwoordi gers verklaard dat de inwerkingtreding van iiet plan-Hoover geen conferentie noodza kelijk maakt. De betrokken mogendheden behoeven slechts hun toestemming langs di plomatieken weg of door een openlijke ver klaring kenbaar te maken. De regeering der Vereenigde St. hecht veel belang aan een snelle afhandeling van deze aangelegenheid. MacDonald voldaan De Engelsche Minister-President Ramsay MacDonald heeft in het Parlement zijn vol doening uitgesproken over de plannen van President Hoover inzake een Moratorium. Baldwin, en Lloyd George hebben zich in ge lijken geest uitgelaten. Verklaring van MacDonald ..Het voorstel van Hoover per 1 Juli a.s. alle betalingen van oorlogsschulden en her stelbetalingen, zoowel de annuïteiten als de interest, een jaar op te schorten, gaf giste ren in het Lagerhuis aanleiding tot een korte verklaring van den Engelschen premier, in antwoord op een door Stanley Baldwin ge stelde vraag. MacDonald zeide, dat de regeering van het Vereenigde Koninkrijk de door Hoover afge legde verklaring van harte toejuicht, en dat zij, wat haar betreft, direct wenscht te ver klaren het principe van Hoover's voorstel te ondersteunen en bereid is samen te werken in zake de bijzonderheden om het voorstel onverwijld in praktijk te brengen. In het huidige stadium, zeide MacDonald, kan het Huis niet van mij verwachten dat ik meer kan verklaren. Namens de conservatieven dankte Baldwin den premier voor diens verklaring, terwijl Lloyd George zich hierbij namens de Libe ralen aansloot. Engeland heeft reeds geantwoord De Engelsche regeering heeft gisteroch tend haar antwoord op de moratorium-plan nen van Hoover aan de Regeering van de Vereenigde Staten doen toekomen. Het tele gram komt practisch overeen met de ver klaringen, die MacDonald hedenmiddag in het Lagerhuis heeft afgelegd en volgens welke de Engelsche regeering de voorstellen van Hoover begroet en principieel aanvaardt. De verklaring van Hoover is thans het on derwerp van den technischen arbeid der be trokken Departementen en de daaronder res- sorteerende politieke, financieele, juridische en andere deskundigen. Deze werkzaamheden dragen, naar uit drukkelijk wordt verklaard, slechts een voor- loopig karakter, daar de Engelsche autori teiten uiteraard afwachten hoe de andere staten op het plan reageeren. Henderson naar Parijs De Zaterdag door Hoover afgelegde ver klaring in zake een moratorium der oorlogs schulden, maakt het bezoek, dat de Engel sche minister van Buitenlandsche Zaken in den aanvang van de maand Juli aan Parijs zal brengen, van bijzonder belang. Henderson stelt zich voor 15 en 16 Juli te Parijs door te brengen. Hij zal van de ge legenheid gebruik maken, met de leden der Fransche regeering de voorstellen te bespre ken, over welker principes per 1 Juli zal zijn besloten. Henderson stelt zich voor 16 Juli des avonds van Parijs naar Berlijn te vertrek ken, waar hij zich zal voegen bij den Brit- schen premier, om een contra-bezoek te brengen aan Brüning en Curtius. De leveringen in natura In Duitsche politieke kringen toont men cok een levendige belangstelling voor de vraag, hoe het ingeval van een opschorting der herstelbetalingen met ingang van 1 Juli a.s. met de leveringen in natura gaan zal. Het lijdt immers geen twijfel, of ook deze zullen worden opgeschort. Zij bedragen in het loopende begrootings- jaar 540 mlllioen rijksmarkt. Zooals van zelf spreekt, zullen bepaalde industrieën door een opschorting van de le veringen in natura min of meer getroffen worden. In welingelichte kringen acht men deze schade echter niet buitengewoon groot, daar volgens de meening van deskundigen meer dan de helft, naar geschat wordt, zelfs 60 a 80 procent van de leveringen in natura toch gewoon zal doorgaan. In Italië Gistermiddag heeft de Itaïiaansche Mi nister van Buitenlandsche Zaken in het Palazzo Chigi den gezant van de Vereenigde Staten ontvangen, met wien hij een lang durig onderhoud heeft gehad. Ofschoon over deze gedachtenwisseling van officieele zijde het stilzwijgen wordt bewaard, neemt men aan, dat het onderwerp van gesprek de Moratoriumplannen van Hoover en het aanstaande bezoek van Stimson, die op 5 Juli te Napels verwacht wordt, zijn geweest. Het aanbod van Hoover heeft ook in Ita lië grooten indruk gemaakt. De Itaïiaansche houding kan aldus worden samengevat, dat Italië het voorstel van Hoover met sympa thie begroet, ofschoon het voor Italië een verschil van 17 millioen Lira beteekent. Overigens ziet men in het Amerikaansche voorstel het triumpheeren van de gedachte van Mussolini inzake het verband tusscheu oorlogssehulden en reparatieprobleem. Men hoopt, dat de Amerikaansche stap van fi- nancieele-internationale solidariteit, ook zal leiden tot solidariteit op politiek gebied, inzonderheid wat de ontwapeningskwestie betreft. Niet in de laatste plaats verwacht men in Italië, dat Duitschland de econo mische verlichting niet zou benutten tot het vergrooten van zijn politieke activiteit in het Zuidoosten. Deze stellingneming komt in hoofdzaak ook tot uiting in de Itaïiaansche bladen, welke eerst hedenavond eigen commentaar geven. De „Giomale d'Italia" verklaart o. a., dat Italië niet anders dan met levendigen bij val en dankbaarheid deze eerste beslissende interventie van de V. S. kan opnemen, maar de ongerustheid van Italië, ontstaan in ver band met de medeaeeling over de Duitseh- Oostenrijksche Tolunie op 17 Maart jJ. blijft bestaan. Italië heeft reden met alle midde len deel te nemen aan het hulpwerk, waar om Duitschland en Oostenrijk gevraagd heb ben, doch het heeft evenzeer allen grond er voor te waken, dat deze hulp niet uitloopt op een begunstiging van de weinig heldere politiek van Duitschland. Italië moet Duitschland daarom verzoeken om van zijn kant bewijzen te geven van goeden wil en af te zien van overeenkomsten, die welis waar economisch lijken, doch noodzakelij kerwijs een politieke uitwerking hebben. De reactie van Frankrijk In Fransche politieke kringen wordt er op gewezen, dat Frankrijk bij het stelling nemen tot Hoover's voorstellen de navol gende punten in het oog moet houden. Er moet overwogen worden, of het voor stel van den President werkelijk kans heeft door het Amerikaansche Congres in vollen omvang goedgekeurd te worden. Men mag de houding van de Amerikaansche Volks vertegenwoordiging tegenover het door Mel lon onderteekende Verdrag van Versailles niet vergeten. Vervolgens moet men de vraag onderzoe ken of de Duitsche betalingscapaciteit na afloop van het moratorium, volkomen zal zijn hersteld. Tenslotte moet Frankrijk alles doen, opdat het onbeschermde deel der Duitsche betalingen verder wordt afgedra gen. Ook moet Frankrijk thans de door Duitschland te Locamo geweigerde binden de verklaring eischen, dat de door het Ver drag van Versailles geschapen Oostelijke grenzen onveranderlijk zijn. Vermoedelijk zal de Fransche regeering te Washington laten verklaren, dat zij de voorstellen van Hoever slechts onder die voorwaarde principieel zal goedkeuren, dat Duitschland in dit opzicht de vereischte garanties biedt. De eerste inimistiirbesprekingen Naar verluidt is gistermiddag de eerste voorbereidende bespreking aangevangen tusschen den Minister-president Laval, den Minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, en den Minister van Financiën, Flandin, over het voorstel van President Hoover. De radicaal-socialistische afgevaardigde Margaine, heeft reeds gistermorgen een interpellatie ingediend over de Moratorium kwestie. Het staat nog niet vast, wanneer deze interpellatie in de Kamer zal worden behandeld. Een interpellatie-aanvrage De afgevaardigde Marin heeft gistermid dag een interpellatie ingediend en wel over de deelname van Frankrijk aan de voor onderhandelingen, die geleid hebben tot de verklaring van Hoover, verder over den juis- ten tekst der voorstellen en over hun ge volgen, zoomede over de plannen der regee ring, opdat de Kamer zich, voordat van den kant van Frankrijk eenige verplichting is aangegaan, een nauwkeurig overzicht van den toestand kan vormen over deze voor stellen, overeenkomstig de beloften van den minister-president, zoodat nog gelegenheid bestaat hierover de meening van de Kamer te hooren. Voldoening regeering der Oostenrijksche Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Oostenrijksche gezant gistermorgen staatssecretaris Stimson de groote voldoening van zijn regeering doen kennen over de stap van Hoover en haar haar volledige instemming met het plan. Meening van den Oostenrjjkschen Bondskanselier De Oostenrijksche Bondskanselier, rdr. Buresch zeide naar aanleiding van het plan van Hoover in zake een moratorium, dat dit ook in Oostenrijk ongewone vreugde zal verwekken, aangezien na zoo langen tijd eindelijk weer eens een lichtpunt merkbaar wordt. De Bondskanselier sprak de hoop uit, dat ook de economische verhoudingen in Oostenrijk reeds binnenkort een verbetering mogen ondergaan. Belgische besprekingen In verband met het aanbod van president Hoover hebben gisteren in den loop van den dag langdurige besprekingen plaats gehad tusschen den Minister van Èuiten- landsche Zaken Hymans en den Minister van de Schatkist, Houtard. Verder nam aan de besprekingen deel de heer Gutt, die indertijd deel uitmaakte van de Belgische delegatie op de herstelconferentie te 's-Gra- venhage. In officieele kringen weigert men een verklaring af te leggen over de houding van de Belgische regeering ten opzichte van het aanbod van Hoover. De Berlijnsche pers De Berlijnsche avondbladen houden zic.h in lange artikelen bezig met het voorstel van Hoover De „Germania" schrijft, dat door het aanbod van den Amerikaanschen President de herstelkwestie niet in het minst beïnvloed wordt, terwijl door op schorting van de betalingen voor den tijd van een jaar ook de saneering der Duitsche financiën niet wordt gewaarborgd. Niette min moet dit jaar gebruikt worden om het Duitsche huis van A tot Z in orde te bren gen. In de „Deutsche Zeitung" schrijft de „Oberfinanzrat" Bang: Wij willen geen ge nade, wij willen ons recht Dr. Göbbels zegt Ik houd het plan-Hoover voor volkomen ontoereikend. Het betrof hier een poging en niet een oplossing, doch slechts opschor ting voor een jaar. De „Angriff" noemt het plan-Hoover een nieuw Amerikaansch bloc. Dat Amerika thans tenminste iets doet in de herstel kwestie, is ongetwijfeld een gevolg van de actie der Nationaalsocialisten. De stemming op de Amerikaan sche beurs. Wallstreet stond gisteren bij het begin der beurs geheel onder den indruk van de ver klaring van Hoover. De handel nam een ge weldigen omvang aan en de opwinding was groot. De omzet bereikte reeds binnen het eerste halve uur ca. een millioen stuks aan- deelen tegen een omzet in den laatsten tijd van gemiddeld ca. 2.000.000 stuks per dag. De baissepartij was gedwongen overhaastige dekkingsaankoopen uit te voeren waardoor koersstijgingen van 2 tot 15 dollar plaats vonden. Op de obligatiemarkt waren vóór al les Duitsche obligatiën vast gestemd. De Younleening verbeterde 4 punten. De Amsterdamsche Beurs Als uitvloeisel van het voorstel van Hoo ver was gisteren op de Amsterdamsche beurs over de geheele linie een zeer aan merkelijke koersstijging ingetreden, welke voor de verschillende fondsen circa 25 pCt. bedroeg. De willige stemming kwam mede bijzon der uit bij de verhandeling van Amerikaan sche fondsen. De meening van dr. Van Aalst Naar aanleiding van het voorstel, dat pre sident Hoover heeft gedaan, had het Pers bureau Vaz Dias een onderhoud met dr. C. J. K. van Aalst, president van de Neder- landsche Handel Maatschappij. De heer Van Aalst sprak als rijn meening uit, dat de stappen, die door de Vereenigde Staten zijn gedaan, als een zeer gunstig ver schijnsel zullen moeten worden beschouwd. Hieruit blijkt toch, dat Amerika thans gaat inzien, dat het zich van Europa niet geheel afzijdig kan houden en moet meewerken aan maatregelen, die eventueel een econo misch herstel kunnen veroorzaken. Daar de Vereenigde Staten op velerlei gebied een zoo vooraanstaande plaats innemen, heeft de regeering van dat land een enorme verant woordelijkheid tegenover de geheele wereld. In de omstandigheid, dat Amerika thans het initiatief neemt inzake een wijziging van de betaling der oorlogsschulden, moet niet worden gezien een verandering van de Amerikaansche mentaliteit. Amerika meent door zijn optreden zijn eigen belang het best te dienen, doch tegelijkertijd wordt ook het algemeen belang gediend. De Amerikaansche bankwereld is zeer sterk betrokken bij Europa en nu het er den laatsten tijd naar uitzag, dat de toestand in ons Oude Werelddeel dreigde mis te loo- pen, is het zeer waarschijnlijk, dat door de Amerikaansche bankkringen op de regeering de noodige pressie is uitgeoefend. Dr. Van Aalst gaf voorts te kennen, dat men nu niet eensklaps den toestand te op timistisch moet gaan beoordeelen, want de krisis is door de geste van de Vereenigde Staten nog niet opgelost. Wanneer het wer kelijk tot een uitstel van betaling der oor logsschulden mocht komen, dan zal men reeds spoedig kunnen vaststellen, welk ef fect dit heeft op de geheele wereld. Wanneer een tijdelijke ontlasting van de landen, die thans zulks groote betalingen moeten bewerkstelligen, een zeer gunstig effect op de algeheel financieel-economische situatie mocht hebben, dan is het niet on mogelijk, dat men misschien het tijdstip, waarop die betalingen moeten worden her vat, verder kan verschuiven. Indien alsdan mocht blijken, dat de toestand blijvend zou verbeteren, zou men misschien kunnen ko men tot maatregelen, die zouden kunnen leiden tot een definitieve opheffing van de oorlogsschulden. Natuurlijk is het op het oogenblik nog lang zoo ver niet, doch in ieder geval moet het worden toegejuicht, dat thans een be gin is gemaakt. Het voorstel van de Ver eenigde Staten is een eerste stap op den weg, die moet leiden tot een herstel. Nogmaals, zeide dr. Van Aalst, .dat men op het oogenblik zijn verwachtingen niet te hoog diende te spannen, ook al omdat af gewacht zal dienen te worden, hoedanig op de stappen van de Vereenigde Staten door de andere mogendheden zal worden gere ageerd. Maar het is 'n feit, dat de mentali teit van die menschen, die hoegenaamd geen uitkomst meer zagen, door de daad van Amerika wordt veranderd. De meening in Volkenbondskringen In Volkenbondsknngen is het voorstel van Hoover met vreugde begroet, als een gun stig voorteeken van de aanstaande ontwape ningsconferentie. Uit de republiek Spanje Het ontwerp-grondwet De juridische sub-commissie van de grond wetcommissie heeft voorgesteld in het ont werp-grondwet volledige scheiding van kerk en staat op te nemen. Voor zoover tot dus verre vaststaat, zal het ontwerp bestaan uit 110 artikelen. De eenheid van den staat wordt er in erkend, doch wanneer 2/3 van alle stem gerechtigden van een zeker gebied het ver langen, bestaat de mogelijkheid tot toe kenning van een recht op een zekere mate van autonomie. Van de autonomie blijven uitgezonderd leger, vloot, verkeerswezen en buitenlandsche politiek. De principieele bepalingen inzake de so ciale wetgeving sluiten nauw aan bij de grondwet van Weimar. Het ontwerp handelsverdrag Duitschland-Roemenië Thans gratificeerd De wederzijdsche delegaties, die deelnamen aan de onderhandelingen voor een Duitsch- Roemeensch handelsverdrag, hebben volle dige overeenstemming bereikt en het ont- werp-verdrag geparafeerd. De onderteekening van het verdrag zal dezer dagen geschieden. De verdeeling der zetels Volgens de officieele voorloopige schattin gen hebben de verkiezingen voor de Bulgaar- sche Sobranja de volgende resultaten ge had: Demokratitscheski Sgover 61 zetels, het oppositieblok 137 zetels, communisten 7 ze tels. Volgens van andere zijde gemaakte schat tingen, krijgt het oppositieblok 156 man daten, waarvan de Boerenbond 70, de Demo craten 44, de nationaal liberalen 21 en de radicalen 11. De Demokratitscheski Sgover zou dan 66 mandaten krijgen. De 43 zetels van de Centrale lijst, zouden dan grooten- deels overgegaan zijn op de Communisten, de Sgover en het Oppositieblok. De Socialis ten hebben ditmaal geen mandaat kunnen veroveren, terwijl zij in het vorige parlement 10 zetels innamen. In een Maandagmiddag te houden ministerraad zal Liaptscheff moe ten besluiten of de regeering de consequen tie van deze nederlag zal moeten aan vaarden en aftreden, dan wel of men de bijeenkomst van het parlement en het con tact met de partijen zal afwachten. 450 dooden in één wec Naar te Londen bekend is geworden, heerscht te Bombay sedert eenigen tijd cho lera. Alleen in de laatste week waren er in de stad en de omgeving 1000 personen door de ziekte aangetast, van wie er 450 zijn overleden. Een negeropstand is uitgebroken in den Belgischen Congo. Troepen zijn er heen gezonden. De Amerikaansche millionnair Bast- man heeft de stad Brussel 1.000.000 dollar aangeboden voor de oprichting van een groote tandheelkundige kliniek voor kinderen. De arbitrale uitspraak, krachtens welke de bestaande loonovereenkomst in den Ruhrmijnbouw tot 30 September a.s. weer van kracht wordt, is door den Mijnbond ver worpen. Vervoer van Spaansche bannelingen Door de „Edam" van de Holland- Amerika-lijn. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is het s.s. „Edam" van de Holland-Amerika-lijn Don derdag naar Cuba en New-Orleans vertrok ken, teneinde aldaar de intertijd vóór de revolutie door de Spaansche regeering ver bannen Spaansche burgers af te halen en naar hun vaderland terug te brengen. Aan de bemanning is last gegeven zich voor deze expeditie te wapenen. WOENSDAG 24 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsl. NCRV-Uilzcn- ding 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramo- foonpl. 10.30—11.00 Ziekendienst. 11.00 Har moniumspel M. F. Jurjaanz. Zang: Mevr. D. M>'nhout (alt), Mej. C. d. Jager (alt). 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert. H. Hermann (viool), P. v. d. Hurk (fluit), K. F. Borgers (cello)Mej. L. Lauenroth (piano). 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. lectuur door Mej. Wentink. 3.004.30 Concert. D. Weiman (bas-bariton en decla mator) en L. de Waal (piano). 4.30 Gramo foonpl. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.00 H. Pi- lon: „Granen en hun vijanden". 6.45 Gramo foonpl. 7.00—7.30 Afgestaan. 7.30 Politieber. 7 45 Gramofoonpl. 8.00—9.00 Concert. Kna penkoor o.l.v. Hubert Cuypers. 9.00-9.30 W. J. Bossenbroek: „Het Huisgezin en de wo ning". 9.3011.00 Solistenconcert uit de Eng. Kerk te Amsterdam. Mevr. A. J. de Vink- Verschoor (sopraan), Jean Osllers (viool) en Ant. v. d. Horst (orgel). 10.00 Vaz Dias. 11.00 1130 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiek o.l.v. G. Kleerekooper. 8 00 Gramofoonplaten. 9.30 Orgelspel denr Joh. Jong. 11.00 Gramofoonpl. 11.35 Gra mofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 2.00 Gramo foonpl. 3.15 Gramofoonpl. 4.25 Gramofoon platen. 6.00 Concert VARA-Mandoline-En- semble o.l.v. J. B. Kok. M.m.w. Is. Englander (bariton) en Joh. Jong (piano). 8.00 Concert uit het Muzieklyceum te Amsterdam, door Leerlingen van het Lyceum en een orkest, samengesteld uit Musici van het Lyceum en het VARA-orkest, o.l.v. J. Spaanderman. 9.55 Vaz Dias. 10.15 Vervolg concert uit het Ly ceum. 11.00—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.05 Orgelspel 1.50 Orkestconcert. 2.50 Uitz. voor scholen. 4.20 Concert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Tennisverslag 7.00 Recital door L. Isaacs. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing 10.00 Kamermuziek. Claira Croiza (mezzo sopraan), Trio. 11.2512.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoon. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 6.20 Gramofoonpl 9.05 La Ca- rosse du Saint-Sacrament." Merimée Hoorspel. 10.20 Gramofoonpl. ..LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra mofoonpl. 11.00—11.20 Gramofoonpl. 11.40— 12.20 Muziekuitz. voor scholen 12.20 Gra mofoonpl. 1.25-i.50 Orkestconcert 5.206.20 Concert. Orkest en solisten 8.20 Concert. Koor, orkest en solisten. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.3) Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert. 6.10 - 6.40 Gramofoonpl. 8.35—11.20 Operetie-im zending. 11.35—12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338.2 M. 5085 M. 5 20 Gramofoonpl. 6.05 Concert. 6:50 Gramo foonpl. 8.20 Kamermuziek. 8.55 Zang. 9.20 Gramofoonpl. 338.2 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. 9.35 Dans muziek. ZEESEN, 1635 M. Ca. 7.0Ó—7.50 Gramo foonpl. 9.2012.20 Lezingen. 12.20 Gramo foonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gra mofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert 5.508.29 Lezingen. 8.20 Concert. 8.50 Lezing. 9.20 Concert. 10.35 Berichten en daarna 3de acte van „Die Meistersinger von Nuernberg", van R. Wagner. Ten slotte tot 12.50 Dansmuziek uit Berlijn. Tegemoetkoming in door de Tarwewet veroorzaakt nadeel. In antwoord op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid van der Sluis, deelt minister Ruys de Beerenbrouck mede, dat het hem bekend is, dat aan personeel, in dienst bij importeurs van en groothan delaren in Amerikaansch meel, ciitslag is gegeven en aangezegd. Hoewel een en ande niet ten volle mag worden geweten aan omstandigheid, dat binnenkort de Tarwev 1931 in werking zal treden, is dit ongetw feld een gewichtige factor ten deze gewee De aangelegenheid heeft een onderwei van ernstige bespreking uitgemaakt in d laatstgehouden vergadering van de commis sie van advies, bedoeld in artikel 4 van dl Tarwewet 1931. Overeenkomstig het advies van die com missie zal een regeling worden getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn, diegenen van de bij den import van Amerikaansch. meel betrokkenen en hun personeel, die van de uitvoering van de Tarwewet nadeel on dervinden, tegemoet te komen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt in St.ct. no. 118 van 22 Juni ter algemeene kennis, dat de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht d.d. 17 Maart besloten heeft een doctoraal examen in de theorie en geschiedenis der muziek in te stellen, op den grondslag van elk der in ar tikel 4, 42, van het academisch statuut onder de letters am, vermelde candidaats examens. orthcote boog toestemmend en naar het voorkwam een weinig spotachtig. „U heeft het verwonderlijk juist uitge- ukt," sprak hij. Hij schonk mij een tweede glas brandy in t ik nam er een paar teugjes van. Het voo' - tzicht een millionnair te zijn, al was het lechts voor drie weken, lachte mij onweer- iaanbaar toe. Bovendien was er iets buiten gewoon aantrekkelijks in den fantastischen ard der geheele geschiedenis. Slechts een aar uur geleden had ik bij mijzelf zitten ïopperen over de saaiheid en eentonigheid an het leven en nu kwam 't noodlot mj er een bijna ongelooflijke kans op avon- ur en afleiding aanbieden. Bij die gedachte on ik mijn hart voelen kloppen als een namer. „Als de vraag niet al te onbescheiden is," zei ik kalm, „zou ik gaarne willen weten of en waarom uw gedaanteverwisseling voor een bepaalden persoon van zoo oogenblikke- lijk belang is." De oogen van Northcote krómpen een wei- nigje en zijn lippen krulden zich tot een onaangenamen glimlach. „Dat is een persoonlijke zaak," antwoordde hij op kouden toon, „en ik vrees dat zij het ook moet blijven. Ik kan u echter verzekeren, dat U, door mijn plaats in te nemen, in geen ander gevaar is, dan vermoord te wor den. Ik heb geen misdaad gepleegd'' hij lachte „tenminste geen misdaad in het oog der uitstekende Engelsche wetgeving." „Dat is eenigszins geruststellend," merkte ik op, „maar toch zou ik meer geneigd zijn, uw voorstel aan te nemen, indien ik wist, wie het is, die zoo verlangend is, om zijn mes naar u uit te steken." „Ongelukkigerwijze", antwoordde hij, „weet ik het zelf niet. Indien ik het wist," zijn gelaat verhardde nu voor een oogenblik tot een wreed masker „zou ik u niet noodig hebben. Ik kan u alleen zeggen, dat het ge vaar werkelijk bestaat en zeer dreigend boven uw hoofd hangt. Ik heb alle redenen om te gelooven, dat mijn eigen personeel te vertrouwen is, maar behalve hen vertrouw ik niemand." „Het komt mij wel wenscheüjk voor," zei ik somber, „dat ik maar thuis blijf." Northcote haalde een klein, roodlederen notitieboekje uit z'n zak. „Na de eerste tien dagen kunt u het zich gemakkelijk maken," zei hij. „Om te be ginnen, kunt u aan eenige afspraken gevolg geven; ik heb ze hierin genoteerd." „En zou u denken, dat ik het er goed af zal brengen?" Northcote knikte. „U heeft uitstekende zenuwen en meer dan voldoende gezond verstand. Wanneer u mij uw woord van eer geeft, om uw uiterste best te doen, ben ik volkomen bereid u te ver trouwen. Indien het u niet gelukt hij haalde zijn schouders op welnu, dan heb ik tenminste de kans gehad mij te verber gen." Er maakte zich plotseling een boosaardige vreugde van mij meester bij het vooruitzicht op de beloofde som en het; te beleven avon tuur. Met een bijna onwillekeurige bewe ging legde ik mijn armen op de tafel. „Goed", zei ik, „ik beloof u, dat ik mijn uiterste best zal doen." Hij greep mijn hand en voor een oogenblik zaten wij zoo, ieder aan een kant van de tafel, zonder een woord te spreken. Northcote was de eerste die de stilte verbrak. „Ik benijd u uw zenuwen, mijnheer Bur ton", sprak hij op kouden toon. „Ze zijn niet meer zoo goed als ze geweest zijn," antwoordde ik eenigszins spijtig. Nu scheurde Nothcote een blaadje uit zijn notitieboekje en begon met potlood een schets te teekenen. Ik verplaatste mijn stoel, zoodat ik kon zien, wat hij deed. „Ik maak een schets voor u van het in wendige van mijn huis. Dit is de beneden verdieping en dit is de eetzaal en de biljart kamer. Uw studeerkamer en slaapvertrek zijn op de eerste étage, vlak er boven, zij zijn op de eerste étage, vlak er boven, zij loopen in elkaar uit." Hij teekende de kamers en schreef er de namen in. „Dat is duidelijk genoeg," zei ik, terwijl ik het papier aannam. „Hoe staat het met het personeel?" „Er zijn er maar drie twee meiden en Milford, de huisknecht. Ik heb de overigen allen ontslagen. Deze drie zijn al bij mij, vanaf den dag, dat ik het huis heb gehuurd en ik geloof, dat u ze kunt vertrouwen; Mil ford zeker. Ik heb hem buitengewoon goed en mild behandeld en hij toont zich steeds zeer dankbaar." „Nu," zei ik, „als hij mij voor mijnheer Stuart Northcote slikt, dan geloof ik er wel door te komen." „Ja," zei hij. „De eenige persoon voor wien ik u moet waarschuwen, is mijn neef Mau rice Furnivall." Hij hield even op. „Ik geloof, dat ik heb beloofd, met hem naar Suffolk te gaan en daar eenige dagen te blijven. In dien het u mogelijk is, om van het uitstapje af te komen, zou dat beter zijn. In ieder ge val, wees voorzichtig en op uw hoede, dat u zich niet vergist, als u met hem in gezel schap is." „Wat voor soort man is hij?" vroeg ik. Northcote fronste zijn voorhoofd. „Ik weet niet, wat ik van hem zeggen moet. Hij is de eenige bloedverwant, dien ik in de wereld heb en ik heb hem tot een zekere grens ver trouwd. Dikwijls heb ik mijzelf dwaas gevon den. Maar als ik zeker wistZijn wenk brauwen zakten nog dieper en hij balde zijn vuisten zoo stijf, dat zijn knokkels spierwit werden. „Er ligt in uw manier van doen een sugge- reerende degelijkheid, Northcote," zei ik, „die zelfs op mij indruk maakt." „Als ik voor een kleintje vervaard geweest was," zei hij somber, „zou ik nu niet hier zijn." Hij nam zijn chèqueboek uit zijn zak en schreef een chèque voor acht duizend pond. „Hier is het geld," sprak hij. „Ik heb bovendien nog een honderd pond of wat staan en als u wilt, zal ik een paar chèques teekenen, welke u kunt invullen voor te ma ken onkosten. O, ja, dit nog: U zult moeten probeeren mijn handteekening na te maken: zou u denken, dat het gaan zal?" „Mijn ondervinding als vervalscher is zeer beperkt," lachte ik, „maar ik geloof dat het met een beetje oefenen wel zal lukken. Wat is u van plan zelf met uw geld te doen?" Hij lachte. „Ik heb reeds eenigen tijd geleden mijn maatregelen genomen. Ik heb alleen maar gewacht op de gelegenheid, ze in practijk te brengen." Er werd aan de deur geklopt. Northcote stak het chèqueboek in zijn zak en liep dwars door de kamer naar de deur, waarna hij den sleutel omdraaide. De ober- kellner kwam binnen en bleef met een ver ontschuldigende buiging op de mat staan. „Ik kwam even vragen, of u nog iets noo dig heeft, mijnheer." „Ik geloof het niet," antwoordde North cote op kouden toon. „Of ja, geef mij de nota maar. Ik veronderstel," vervolgde hij, „dat er geen bezwaar bestaat, om deze ka mer nog een poosje te gebruiken. Wjj moe ten nog eenige zaken afdoen." De ober boog. „Zeker niet, mijnheer. Om half een behoeven wij pas te sluiten en zelfs daarna kunt u nog van een slaapkamer ge bruik maken." „Dan hebben wjj nog tijd in overvloed"" onderbrak hem Northcote. Hij nam een bankbiljet van vijf pond en gaf het den kellner, wiens aanbod, het te gaan wisselen, door een onverschillig hand gebaar werd afgewezen. Bijna stom van ver- - rassing over deze koninklijke fooi. mompelde de man eenige onverstaanbare woorden van dank en vertrok geruischloos als een geest. Northcote deed de deur weer op slot en keer de naar de tafel terug. „Ik ben klaar." zei hij kortaf. In een oogwenk had ik mijn kleeren ul en de zijne aan. Behalve zijn mooie schoc nen, die een half nummer te klein waren paste alles buitengewoon; het zat alles al: aan mijn lijf gegoten. Toen ik klaar was beschouwde ik mij zelf met niet weinig vol doening in den spiegel. Voor zoover ik koi ordeelen was de gelijkenis misleidend juist Northcote, die inmiddels mijn verschoter blauwe jas had aangetrokken, vertoonde de zelfde merkwaardige verandering. Hij was hetzelfde beeld, dat ik eiken morgen in mijn spiegel boven de waschtafel zag. Ik ging naar de tafel en schonk twee glaasjes van den heerlijken brandy in. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9