f 3000.- f 750.- f250.- 1125, f50.- f40. DUMPEN DE RUSSEN? DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 24 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17800 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Staats-uitgaven Nieuwe kardinaal Sociale studieweek van den R.K. Volksbond Politie-agent maakt amok VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné** op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies **an 'n anderen vinger In een tweetal artikelen publiceerden wy onlangs eenige gegevens over den invoer van Russisch graan in ons land. Bij een overzicht, dat wy daarbij ga ven over de prijzen van de sovjet-tarwe, wierpen wij ook de vraag op of uit de cijfers, zooals wy die hadden berekend, tot dumping van de zijde der Russen moest worden geconcludeerd. Het antwoord op die vraag biedt, zoo- als wij reeds opmerkten, een dubbele moeilijkheid: vooreerst is het moeilijk om tot een juiste definitie van het be grip „dumping" te komen en op de tweede plaats is het nog veel moeilyker de noodige gegevens los te krygen van Moskou. Wat het begrip „dumping" betreft, nemen wy aan, dat hiervan eerst kan worden gesproken, als aan twee voor waarden is voldaan: vooreerst moet het betrokken product van de hand worden gedaan tegen een prijs, die lager is dan de kosten van zyn productie en zyn vervoer. Het moet worden verkocht met verlies. En op de tweede plaats moet de invoer van dit product in een bepaald land zóó groot zyn, dat de eigen in dustrie of de eigen landbouw er aan- merkelyk nadeel onder kan lyden. Dat de laatste voorwaarde in ons land wel degelijk een feit is, hebben wy overduidelyk gedemonstreerd in ons eerste artikel, waarin wy aantoonden, dat in het eerste trimester van dit jaar ruim 64 pCt. van onzen tarwe-invoer uit Rusland kwam en dat dit percen tage in de eerste maand 83 pCt. beliep. Thans enkele opmerkingen over de eerste voorwaarde. Hier stooten wy op de tweede moei lijkheid: het verkrijgen van betrouw bare gegevens over de productiekosten van het Russisch graan. Een van de weinige auteurs over Rus land in- den laatsten tyd, die daaraan voldoende aandacht heeft geschonken, is de Amerikaansche journalist H. R. Knickerbocker, correspondent van de New-York Evening Post, die in zyn pas verschenen boek „The red trade mena ce" zijn indrukken uit het Sovjet- Paradys weergeeft. Knickerbocker heeft zich werkelijk van vele dingen goed op de hoogte gesteld en heeft vele waarde volle gegevens weten te verzamelen. Ook betreffende de productiekosten van het Russisch graan. De Russische Staat, zoo verklaart hij, heeft in 1930 aan de privaatboeren en aan de kolchosen (zie hierover ons artikel „Russisch graan") moeten beta len één roebel en veertig kopeken voor een poed tarwe. Een ander schryver: Michael Farb- mann, die zyn bevindingen publiceerde in de Engelsche „Economist", spreekt van één roebel twintig kopeken. Wij kunnen daar vrywel op aan. Welnu, als men weet, dat een roebel a pari 1.25 in Nederlandsch geld verte genwoordigt en-dat een poed een Russi sche maat is, die gelyk staat met 16,38 K.G., dat er dus 61 poed in een ton (1000 K.G.) gaan, kan men zelf heel gemakkelijk berekenen, dat de Staat volgens Knickerbocker 106,75 gld. per ton tarwe heeft betaald. Volgens Farb- mann iets minder, maar toch nog dicht bij de honderd gulden. Men vergelyke dat cyfer eens met de grafiek, die wy verleden week Vrydag publiceerden over de pry zen van het Russisch graan in Nederland. Moskou, intusschen, protesteert hier tegen. Het graan, dat naar het buiten land wordt geëxporteerd, komt, volgens de autoriteiten, niet van de privaat- boeren en niet van de kolchosen, maar van de groote staatslandbouwbedryven, die veel goedkooper produceeren, door dat zij over veel meer technische hulp middelen kunnen beschikken. De officieele berichten verklaren, dat in 1929 het graan van deze sowchosen 1,12 roebel kostte, dat is 85.40 gld. per ten. De oogst van 1930 bracht een ver mindering der kosten tot 80 kopeken per poed. dat is nog 61 gulden per ton. De laatste 5 maanden nu is het Rus sisch graan in Nederland gemiddeld voor veel minder dan dit bedrag ver kocht, ofschoon de vracht van Rusland naar hier er niet by berekend is. Intusschen beweren de sowchosen die onder eigen beheer staan van direc teuren dat zij ieder voor zich winst maken. De oplossing van dit raadsel is zeer eenvoudigde Russische Staat koopt volgens Farbmann het graan op van de groote bedryven tegen zeer hooge bedragen. Bedrijf no. 2 ontving b.v. 1,75 roebel per poed. hetgeen gelyk staat met 132,40 gld. per ton. De „Gigant" ontving byna 100 gld. per ton en de „Nederzetting" bijna 150 gld. Dit feit is typeerend voor de wyze, waarop men in Rusland met boekhou ding en statistieken omspringt en de monstreert bovendien zeer goed, dat het de Russische Staat is, die wetens en willens, doelbewust een politiek van dumping voert. Er is nog meer: Ook de bewering van de Russische potentaten, dat al het exportgraan van de sowchosen komt, kan onmogelyk juist zyn. Knickerbocker berekent, dat de sowchosen in totaal een tarwe-op- brengst hebben van ongeveer 1.250.000 ton, terwijl de totale export zeker veel meer bedraagt en welhaast tusschen 2 en 4 millioen ton moet liggen. (De autoriteiten bewaren hierover vooral een diep stilzwijgen). Bij het exportgraan is er dus' onge twijfeld, dat den Staat veel meer gekost heeft, dan hij opgeeft voor zyn eigen landbouwbedry ven. De Sovjets doen dan ook niet veel moeite meer om op dit ééne punt: den tarweuitvoer, de tendenz van dumping te ontkennen. Maar, zeggen zij, men moet ons niet van dumping beschuldigen, want dum ping bestaat alleen dan, wanneer een dergelyke politiek over heel de linie van den uitvoer wordt gevolgd. Met andere woorden: „goed, toege geven, wij verkoopen het graan met verlies, maar bewys het nu ook eens van de rest." Nu zal het ieder onbevangen lezer duidelijk zyn, dat het zelfs voor men- schen met meer tyd, dan een journalist heeft, een onbegonnen werk zou zyn met alle middelen van de speurders kunst een dergelijk bewys te zoeken. Knickerbocker toont nog aan, dat er zeer klaarblijkelijk verlies geleden wordt op rogge, kolen en petroleum-produc- ten; verder is hy echter niet gegaan; zelfs het lezen van zijn becyferingen is vermoeiend. Behalve dat bezitten wy nog een ver klaring van den bekenden communist Larin, die reeds in 1927 schreef, dat bij na de helft van den heelen russischen export met verlies, en daarvan twee derden met groot verlies werd verkocht. Uit deze enkele grepen, die wy in ver schillende bronnen deden, meenen wij in voldoende mate te hebben aange toond, dat men Rusland wel -degelyk formeel van dumping, van grove dum ping mag beschuldigen. In het maandblad „De Opbouw" geeft mr. J. H. van Zanten belangwekkende verge lijkende cijfers over de staat-uitgaven. Wij mogen er een enkelen greep uit doen. Hieronder volgt een overzicht in millioenen guldens van uitgaven, in 1900, 1913 en 1927 gedaan voor verschillende belangrijke posten: 1900 1913 1927 Algemeen Bestuur 1-4 2.1 3 2 Binnenlandsche Zaken 23.6 25.1 57 6 Munt, Post, Statistiek, Spaarbank 12.3 22.0 2.7 Justitie 3 6 10 6 22 8 Buitenlandsche Zaken 2.2 4.1 9.3 Landsverdediging 32.6 41.9 65.0 Gezondh. en Voikshuisv. 0.2 0.8 14.0 Arbeiderszorg 0.1 2.2 541 Armenzorg 0.5 1.4 2.9 Onderwijs 11.8 35.2 122 4 Landb., handel, nijverheid 1.0 5.2 5.4 Waterst., Scheepv., Spoorw. 12.3 16.1 35.9 Schuld 34.7 38.1 169 0 Overige (hoofdz. pens.) 10.0 14.5 75.6 Totaal 149.0 219.3 638.9 Zeer opvallend is in deze cijfers de gewel dige stijging van sommige posten. Men zie maar eens voor Arbeiderszorg: 'n bewijs hoe ontzaglijk veel er in ons vaderland op sociaal gebied is gedaan. Verder lette men op On derwijs. Enop Schuld. Een zuiverder beeld krijgt men nog, zegt „De Avondpost", wanneer men van de voornaam ste onderdeden uitrekent wat zij percents gewijze gekost hebben, d.w.z. welk percentage zij bedroegen van de totale staatsuitgaven. Daarvan geeft mr. Van Zanten het vol gende staatje: 1900 1913 1927 Binnenland'che Zaken 15.9 11.4 9.0 Onderwijs 7.9 16.1 19.1 Landsverdediging 21.9 19.1 10.2 Spoorw., Scheepv. Waterst. 8.2 7.3 5.6 Arbeiderszorg 01 1.0 8.5 Gezondh. en Voikshuisv. 0.3 0.3 2.2 Landb., Handel Nijverh 0.7 2.4 0.9 Justitie 4.2 4.9 3.6 Schuld 23.3 17.4 26.5 Overige (in hoofdzaak pensioenen) 17.5 20.1 14.4 Totaal 100.- 100.- 100.- Uit deze cijfers ziet men, hoe sterk de uit gaven voor landsverdediging naar verhou ding zijn achteruit gegaan. En dit is een verschijnsel, dat iedereen zal toejuichen en dat de goede bedoelingen van ons land duidelijk bewijst. Maar: onze staats-schuld is op het oogenblik grooter dan ooit. De moratorium-kwestie Eischen der Fransche radicaal socialisten Gistermiddag hebben de verschillende politieke groepen onderlinge besprekingen gevoerd over het Amerikaansche voorstel. In de vergadering der radicaal-socialisten gaf Herriot een uitvoerig overzicht van den in houd van Hoover's voorstel. Hij verklaarde, dat hij zich ten sterkste zou verzetten tegen een moratorium voor 't onbeschermde deel der herstelbetalingen. Besloten werd, van de regeering te eischen, dat zij onvoorwaardelijk zou vast houden aan de betaling van dit gedeelte. Brueningr's radiorede De Parijsche pers geeft de gisteravond ge houden radiorede van den Duitschen rijks kanselier Bruening uitvoerig weer. De meeste bladen wijzen op de politieke beteekenis van deze rede. Het „Journal" noemt haar zelfs een der belangrijkste politieke redevoeringen, die in Duitschland na de ontruiming van het Roergebied zijn gehouden. Geen rede van Stimson Het oorspronkelijke plan der Amerikaan sche regeering, om de publieke opinie ver der te beïnvloeden ten gunste van het mo ratorium-voorstel van president Hoover door een radiorede van den staatssecretaris Stim son, is na overleg tusschen Hoover en Stim son opgegeven, zoodat de voor hedenavond aangekondigde rede van Stimson niet door gaat. Aardbeving in Nieuw-Zeeland Groote schade aangericht Een langdurige aardbeving heeft Wairoha, Nuhaka en Morere op hun grondvesten doen schudden. Schoorsteenen werden om laag geworpen. Groote schade werd in ge bouwen aangericht. Ontploffing in een kruitdepót der Engelsche Marine 10 dooden, 19 gewonden In de nytro-glycerine afdeeling van de kruitfabriek voor de Britsche Marine te Hol ten Heath bij Poole (70 K.M. ten Z. van Portsmouth) heeft gisteren een ernstige ont ploffing plaats gehad. De verwoestingen Omtrent de ontploffing, welke heeft plaats gehad in de munitiefabriek van de Marine te Holten Heath deelt de Admiraliteit mede, dat in totaal 10 personen zijn gedood en 19 gewond. Door de ontploffing van zeer explo sief kruit werden de bewoners uit de plaatsjes in een omtrek van ongeveer 36 K.M. opgeschrikt. De leider der fabriek heeft verklaard, dat de ontploffing plaats heeft gehad In het nytro-laboratorium. De aangrenzende ge bouwen zijn verwoest. Na de eerste explosie is een tank in de lucht gevlogen. Tocht over den Oceaan Amerikaansche vliegers gestart. De beide Amerikaansche vliegers Post en Gatty zijn Dinsdagavond 19 uur 27 (M. E. T.) uit Harbour Crace (Nieuw Foundland) gestart voor een vlucht over den Atlantl- schen Oceaan De aviateurs hopen zonder tusschenlan- ding Berlijn te bereiken. In radioverbinding. Naar het Zweedsche s.s. Drottingholm draadloos mededeelt, stond het hedenmorgen te ongeveer 3 uur in radioverbinding met het vliegtuig van de oceaanvliegers Fracy en Fost, die mededeelden, dat de vlucht een normaal en gunstig verloop had. Het weer was gunstig. Positie-opgave werd niet ge daan. Door ondeugdelijke karnemelk vergiftigd Vijftigtal zieken te Spijkenisse Vermoedelijk tengevolge van het gebruik van ondeugdelijke karnemelk, hebben zich te Spijkenisse bij een 50-tal personen ver giftigingsverschijnselen voorgedaan. De slachtoffers leden aan heftige brakingen en buikkramp, zoodat zij doktershulp moesten inroepen. Op last van den burgemeester zijn naar de ,Tel." meldt, restanten van de meik in verschillende gezinnen in beslag genomen. Deze zullen door den keurings dienst van. waren te Rotterdam worden on derzocht. De karnemelk is afkomstig van een plaatselijken slijter. Naar het oordeel der ge bruikers smaakte zij goed. Velen waren dan ook van meening, dat de ongesteldheid een gevolg was van de warmte. Toen echter zoo veel kinderen ziek uit de school thuis kwa men begreep men, dat er een andere oorzaak moest zijn. Aanvaring op het Merwedekanaa! Door den dikken mist heeft Dinsdagmor gen om ongeveer 8 uur op het Merwedeka- naal nabij de Meerkerksche brug te Middel koop een aanvaring plaats gehad tusschen het motorvaartuig ,,'s-Hertogenbosch II" en het motorvaartuig „Vertrouwen" van Oude Tonge. Het laatstgenoemde vaartuig, hetwelk ge laden was met steenen, verkreeg een groot gat in den stuurboordsboeg. De sleepboot „Vooruit" van C. Duiker uit De Lemmer tracht het in zinkenden toestand verkeeren- de vaartuig boven water te houden, totdat door experts maatregelen zijn genomen. Mgr. Besson Een K.W.P.-bericht uit Genève bevestigt de geruchten, welke sinds eeniger. tijd lie pen, dat in het eerstvolgend consistorie tot kardinaal zou worden benoemd mgr. Marius Besson, bisschop van Freiburg, Lausanne en Genève. De werkloosheid in Duitschland Rond 4 millioen Volgens mededeeling van het Duitsche Rijksinstituut voor arbeidsbemiddeling be droeg het aantal bij de verschillende ar beidsbeurzen ingeschreven werkloozen per 15 Juni rond vier millioen (per 31 Mei j.l. 4.053.000. Per 15 Juni ontvingen rond 1.476.000 personen werkloozenuitkeermg (meer dan 100.000 minder dan per 31 Mei), terwijl per 15 Juni 933.000 personen crisis- uitkeering ontvingen. Per 31 Mei bedroeg dit aantal slechts 4.000. -Door Tucht tot Harmonie' Ingevolge een besluit van een der voor gaande Centrale Raadsvergaderingen van den R.K. Volksbond, zal een sociale Studie week voor de leden en meer in het bijzonder voor de bestuursleden worden gehouden. Daartoe heeft men de beschikking gekregen over het Retraitehuis te Bergen van 3 tot 6 October 1931. De overdreven vrijheidsgedachte (tuchte loosheid) heeft het menschdom gekloofd in op zichzelfstaande individuen met de daar aan voor de samenleving verbonden gevaren, terwijl de katholieke overtuiging is, dat de menschen meer in eendracht tot elkander moeten staan. Het verkrijgen van de noodige harmonie (eendracht) zal de vrijheidlieven- den mensch van heden zelftuchtiging kosten en daaruit voortvloeiende zal ook de maat schappij tot op zekere hoogte tucht moeten worden opgelegd. Deze gedachte wil het Centraal Bestuur van den Volksbond bezien op de studiedagen te Bergen en daarom zul len de te behandelen onderwerpen be- heerscht moet worden door de algemeene gedachte: „Door Tucht tot Harmonie". Als inleidend onderwerp acht het Centraal Bestuur noodig, het geven van een feitelijke schets van den arbeider, de maatschappij en van de verhouding van deze beide in en tot elkander. De titel van dit onderwerp zal dan zijn: „Arbeider en Maatschappij". Na dit inleidend onderwerp moet worden overgegaan tot het behandelen van gedetail leerde onderwerpen, betrekking hebbende op den arbeider eenerzyds en de maatschappij anderzijds. Het Centraal Bestuur stelt zich voor de navolgende onderwerpen te doen inleiden. De Arbeider: 1. Arbeider en genotmiddelen, 2. Arbeider, gezinsleven en opvoeding, 3. Arbeider, en de verfraaiing van het leven, 4. Het zieleleven van den arbeider. De Maatschappij: 1. Individualisme, 2. Organisatie, 3. Be drijfsorganisatie, 4. Internationale organisa tie. Terwijl dan in een slotvergadering volgen zal de behandeling van het onderwerp: „Apostolaat". De kosten voor iederen deelnemer zullen bedragen 6.50, waarbij dan niet inbegrepen zijn de reis- en eventueele verzuimkosten. Jeugdig raadslid Mag zelf nog niet stemmen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Zwammerdam heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat het eenige nieuw-gekozen Raadslid, de heer J. J. Koning (C.H.) nog te jong is om zelf te mogen stemmen. Het zal zeker niet vaak voorkomen, dat iemand op zulk een jeugdigen leeftijd reeds tot raadslid wordt gekozen. Telegram van Z. H. den Paus In antwoord op het telegram van 15 Juni 1.1. van den senaat der R. K. Universiteit en van het Nijmeegsche Studentencorps aan Z. H. verzonden in verband met de moei lijkheden gerezen tusschen den H. Stoel en de Italiaansche regeering, werd gisteren het volgende telegrafische antwoord van Z. H. ontvangen: Zeer gevoelig voor de nartelijke betuiging van deelneming ter gelegenheid der droeve gebeurtenissen van den dag, dankt de H. Vader van ganscher harte en zendt Aposto- lischen Zegen. Gewestelijke Tarwe-organisaties Erkende handelaars in Noord-Holland De eerste voorloopige lijst van erkende handelaars en tusschenpersonen der Tarwe- Organisatie voor Noord-Holland vermeldt de volgende namen: C. Beers Gzn„ Winkel T. 85a„ Tel. 29; H. H. Haytema, Alkmaar, *Zaadmarkt C. 2; M. de Jong, Edam, Vesting; N. V C. Verhoog, Halfweg; In- en Verkocp Bureau L.T.B., Haarlem, Overveen Julianalaan 29; v. Wa- veren's Graanhandel, Haarlem, Kenaupark; C. Immink, Hoofddorp, Hoofdweg 574; H. Peters, Haarlemmermeer, Aalsmeerdyk 51; J. Vrijland, Halfweg, Zwanenburgdijk 479; v. Wijk Kortleve, Vijfhuizen, Vyfhuizer- dijk 44. De Koningin te Trois Epis Tochten in de Vogezen Naar Havas uit Colmar meldt, kwam ko ningin Wilhelmina gistermiddag om vijf uur te Trois Epis aan, waar zy ongeveer tien dagen streng incognito zal vertoeven. Het ligt in de bedoeling eenige tochten te ondernemen in de Vogezen. Zondag zal H. M. te Colmar een kerkdienst bijwonen. De prins zal Maandag te Trois Epis aan komen, waar hij korten tijd zal blijven. Vier dooden en een zwaargewonde Blijkens mededeeling van het Departe ment van Koloniën ontving de Gouverneur- Generaal gisteren van den Gouverneur van Makassar telegrafisch bericht, dat Maan dagochtend tijdens een tournée van den fungeerend controleur van Sindjai te Tom- bolo een oppasser bij de algemeene politie amok maakte en den mantri-politie Roeroek en een kampongman doodde; hij verwondde voorts levensgevaarlijk den houtvester C. R. HelgesonHanser, die denzelfden dag te zes uur 's morgens na operatie in het Militair Hospitaal te Makassar overleed. Ook ver wondde hij zeer ernstig den fungeerend con troleur L. H. F. van Driel, die thans in het Militair Hospitaal verpleegd wordt en het redelijk wel maakt. De amokmaker werd neergeschoten. Noord-Hollandsche Provinciale Brandweerbond Verdeeling der provincie in districten De Noord-Hollandsche Provinciale Brand weerbond heeft in zijn eergisteren te Am sterdam gehouden algemeene vergadering besloten eenige wijzigingen aan te brengen in de statuten, in betrekking tot de organi satie. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren: jhr. J. P. W. van Doorn, burge meester van Heemstede, voorzitter; A. de Bruyn, secretaris van de Vrijwillige Bus- sumsche Brandweer, secretaris-penningmees ter; C. J. v. d. Broek te Haarlem; B. T. Deenik te Naarden; P. H. Ringets, te Alk maar, bestuursleden. De voorzitter werd benoemd tot lid van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Brandweer Vereeniging. Medegedeeld werd, dat de meeste gemeen ten in Noord-Holland vragenlijsten hebben beantwoord, aan de hand waarvan een plan zal worden ontworpen tot verdeeling van de provincie in districten voor onderlinge hulp verleening, zooals reeds voor het Gooi is vastgesteld. Dezen zomer zal een propagan- da-vergadering te Amsterdam worden ge houden, waarvoor de commandant van de Amsterdamsche Brandweer medewerking voor demonstraties heeft toegezegd. Schilderijenzwendel De daders voor de rechtbank Voor de Arnhemsche Rechtbank stonden gisteren terecht de gedetineerden Dreijer en Querido, ter zake van oplichting van den heer C„ te Oosterbeek, voor een bedrag van f 15000. Het betreft hier een reeds uitvoerig be sproken schilderijenzwendel. Q. had met zekeren Lasse en Spaan den heer C. voor ruim een ton aan waardelooze copieën van schilderijen verkocht. Deze collectie zou door een z.g. rijken Amerikaan worden op gekocht, Inderdaad verscheen een Ameri kaan ten tooneele, de verdachte Dreijer, die de geheele partij voor drie ton opkocht. Bovendien kocht deze van Querido, in het bijzijn van den heer C., nog eenige schil derijen en koperwerk voor f 49.000. De heer Q. verlangde van den Ameri kaan een voorschot van f 15.000 op dit be drag en de heer C. was wel zoo vriendelijk dit aan den Amerkiaan te leenen. Sindsdien heeft hij nooit meer iets van de zaak ge hoord. De affaire lekte uit, doordat Dreijer in een café over de geslaagde onderneming pochte. Vermeld zij nog, dat de heer C. in deze aangelegenheden ongeveer een en een kwart ton verspeeld heeft. De officier van Justitie Lasonder, eischte tegen Dreijer een half jaar en tegen Queri do twee en een half jaar gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. Paard en rij tui y .e water Een gezin uit Leiden, bestaande uit man. vrouw en twee kinde-en. kwam met een rijtuigje vanaf Katwijk, waar ze voor plezier waren heen getogen. In de v. Egmondstraat te Katwijk sloeg het piard op hol. In het O verrijn ging het vanaf een pi.m. 2 Meter hoogen wal den Rijn in. De man, die goed kon zwemmen, slaagde er allereerst in, zijn vrouw op het droge te brengen en daarna de kinderen. Inmiddels was voldoende hulp toegescho ten en kon ook het paard worden gered. Allen kwamen er dus nog betrekkelijk goed af. Fantasie van Mistinguett Mistinguett heeft te Parijs de volgende vermakelijke fantasie aan een redacteur van „La dépêche coloniale et maritime" verteld: „Als u de „Marseillaise" had hooren zingen in iedere stad waar „Miss" aankwam Het naïefst, het treffendst zijn wij ontvangen te Volendam, een heel klein dorpje aan de kust, dicht bij Den Haag.Toen wij in het kleine visscherskroegje waren binnengeko men, hebben allen ons dadelijk herkend. Zij zijn tegelijk opgestaan, ceze ruwe zeebon ken, en zij hebben voor trij in onze taal, de „Marseillaise" gezangen, ontroerender mis schien dan alle andere keeren...." Sociale Studieweek van den Ned. R. K. Volksbond in het Retraitehuis te Bergen. (blz. 1, 1ste blad) De Amerikaansche vliegers Post en Gatty maken een wereldvlucht. (blz. 1, 1ste blad) De koningin is te Trois-Epis aangekomen, waar zij tien dagen zal vertoeven. (blz. 1, lste blad) Ontploffingsramp in Engeland. (blz. 1, lste blad) Het Hooverplan. (blz. 1, 3de blad) De Oostenrijkscbe regeeringsverklaring. (blz. 1, 3de blad) Moeilijke Indië-vlucht van Van Dijk. (blz. 2, 3de blad) Bij het geval van amok te Tombolo zijn vier personen gedood en één zwaar gewond. (blz. 2, 3ae blad) i Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64 stilstand LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.54. Hoogste barometerstand 767.7 te Thors- havn. Laagste barometerstand 744.1 te Vardö. Verwachting: Matige tot zwakken. Noor delijke tot Noord-Oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, later opklarend. Aanvan kelijk wellicht eenige regen met kans op onweer. Iets koeler. De ziekte van Weil Een verklaring van dr. Doyer t>2 Hilversum De inspecteur van volksgezondheid, dr. J. J. Th. Doyer, te Hilversum deelt ons aangaande geruchten ter zake van ziekte gevallen te Loosdrecht het volgende mede: Zaterdag 13 Juni werd mij gerappor teerd, dat in de gemeente Naarden een geval van de ziekte Weil was vastgesteld gewor den door den behandelenden geneesheer. Deze ziekte wordt overgebracht door de rioolrat. Daa r het jongetje, bij wien de ziekte werd geconstateerd, te Loosdrecht van uit een bootje in het water was gevallen, zijn in overleg met mij, bij de plassen vallen uitgezet. Prof. Schueffener, te Amsterdam, heeft zich bereid verklaard de gevangen rat ten te onderzoeken. Inmiddels heb ik allen doctoren uit 't district verzocht om mij van elk geval van lichte geelzucht onmiddellijk in kennis te stellen. Er zijn twee gevallen aangegeven, nx één te Hilversum en één te Bussum. Het is zeer positief komen *-ast te staan, dat geen van beiden de ziekte van Weil mag worden genoemd. De uitslag van het onderzoek van prof. Schueffener ben ik nog steeds wachtende; volgens de afspraak, die ik met hem gemaakt heb, zal hij mij onmiddellijk van den uitslag op de hoogte stellen, waarna mijnerzijds zooals ik hem ook heb medegedeeld aan de pers een communiqué zal worden verstrekt. Ik heb de pers. om begrijpelijke redenen, verzocht zich inmiddels van publicatie te onthouden. Tot ongerustheid is m. i. thans geen aan leiding. Mijn eigen kinderen zend ik, han gende het onderzoek, regelmatig naar Loos drecht. Zoodra het onderzoek is afgeloopen, zal ik, volgens afspraak de pers uitvoerig inlichtingen verstrekken. Burgervader in den talcel Hy durfde den toren niet af i In het nabij Oudewater gelegen dorp Ben schop moeten noodzakelijke herstellingen ge beuren aan den dorpstoren. Onder leiding van den tijdelijken gemeente-opzichter moesten de vroede vaderen, die het aan durfden, naar boven klimmen. Ook de burgemeester was van de party, doch eenmaal boven in den toren zijnde, durfde hy niet meer naar beneden Goede raad was duur. Doch er kwam uitkomst. Met takel en touwen liet men het hoofd van de gemeente naar beneden zakken. De moord in de Wagenstraat Gevangenhouding van den verdachte bevolen De derde kamer der Haagsche Rechtbank heeft gisteren de gevangenhouding bevolen van den 28-jarigen chauffeur D. P., die is gearresteerd en ingesloten in het Huis van Bewaring, als verdacht zyn collega den 34- jarigen chauffeur H. N. de vorige week Maandagavond in de Wagenstraat te Den Haag met een mes te hebben doodgesto ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1