Sport en Wedstrijden BEKEMjMEM HELLEBREKERS VLIEGEN Wilt U vanVisch eens lel.ker smullen?» Bes'-el vroegtijdig Uwe spullen 2öi ïïeüsrte::* 5 «®3e TOESET TOESET HET LIMBURGSCK DAGBLAD OPENING VRIJDAGAVOND 26 JUNI o GROOTE HOUTSTRAAT 155 DOODT rijke Mijnstreek CRICKET VOETBAL R. C. H.--W. S. C. 3-4 HONDENSPORT ATHLETIEK WATERPOLO LA WNTENNIS RADIO-NIEUWS SCHIETEN GEMENGD NIEUWS Groote brand te Waspik BINNENLANDSCH NIEUWS DE BANKIER HELLEBREKERS BITTER OUDE JENEVER ADVOCAAT M ROTTERDAM P F F WESSELING R T J WAFELEN S TEL. 10737 TEL. 10737 Waarom vinden wij van U geen advertentie De oude aardappelen Nieuwe, versche Malta-aardappelen, oogst 1031 is voor publiciteit in de het aangewezen blad Vraagt GRATIS Proefnummers aan de administr. te Heerier. DE OVERWINNAAR Rood en Wit-Mr. North's XI De eerste dag van de tweedaagsche match tusschen een versterkt RW-team en Mr. North's XI had een ietwat teleurstellend verloop. De battingprestaties van het Engel- sclie team stonden niet op het peil, dat men redelijkerwijze zou mogen verwachten, ter wijl de Hollanders met het bat geheel faal den. Het was eerst bijna 1 uur, toen de groote Nieuw-Zeelander Dempster en de Zuidafri- kaansche testplayer Morkel naar de wic kets trokken, waar de aanval gevormd werd door jhr. W. v. d. Bosch en Bruin. In den eersten over gaf Dempster een heel moeilijke kans achter de palen, die hem 4 runs ople verde, doch verder bood Van den Bosch geen bijzondere moeilijkheden. Zeer zeker bood Bruin die niet, wiens goede ballen recht vooruit gespeeld werden, en wiens te lange ballen alle naa- de legboundary geslagen werden. Bruin werd dan ook spoedig door Schmeink vervangen, die veel meer moeilijk heden opleverde. Toch rees de score gesta dig, al was Dempster op 15 door buitenge woon langzaam anticipeeren van Schill op square leg gemist. Later miste Schill op Schmeink's bowlen heel gemakkelijk, zoo dat de batsmen met lunchtijd nog steeds niet gescheiden waren. Er waren toen omstreeks 60 runs. De lunch bleek echter, als steeds, ook nu weer de scheiding te brengen. Een fraaie slipscatch op Schmeink deed Morkel voor 18 retireeren, terwijl op hetzelfde totaal (62) Glerum een nog fraaie slipcatch deed, waar door Van den Bosch het wicket van Demp ster kreeg voor een zeer fraaie 43. De bow lers bleven de overhand behouden. Nadat Davidson Napper gemist had, werd hij op Schmeink's bowlen opnieuw op brillante wijze door Glerum in de slips gevangen, terwijl Brinkman op 73 clean bowled Schmeink was. De collaps hield aan, en nog voor de 80 op was, nam Schmeink alle pa len van Hille weg. (5-78). Schmeink had op dit moment de fraaie cijfers van 4-27. Het was jammer voor hem, dat Van Eeghen hem daarna zonder aflossing door liet bowlen, want hij beschikte over genoeg bowlers om variatie in den aanval te kunnen aanbren gen. Geleidelijk kwamen nu de batsmen weer in de overhand. De 100 kwam zonder verder verlies op het bord. en eerst een af lossing van v. d. Bosch door Glerum bracht een nieuwe scheiding, toen Glerum in zijn eersten over Maartensz voor II ving op eigen bowlen (6-103) Tot veler verbazing zette Van Eeghen onmiddellijk Glerum weer af voor den vermoeiden v. d. Bosch, die nog al eens naar de legboundery geslagen werd, en eerst op 128, toen Glerum opnieuw werd aangezet, kreeg hij, weer in zijn eersten over, Henderson voor 17 c. and b Op het hetzelfde tctaal ving Davidson Brown voor 13 on Gle- rums bowlen. De vooruitzichten, de Engel- schen beneden de 150 uit te krijgen, waren zeer gunstig, maar Bromage met den Nieuw- Zeelander Allcott zetten den stand van den dag op. Regelmatig kwamen de runs, zij het niet steeds zonder geluk, en Schmeink en de opnieuw aangezette Van den Bosch boden heel weinig verschrikkingen meer. Het was jammer, dat Hartog in die periode een niet zeer moeilijke slipscatch miste, welke fout hij later echter goed maakte, door Bromage op v. d. Bosch zeer fraai te vangen (9176). De aanvoerderen en Allcott voerden de score nog tot bijna 200 op; toen deze echter vrij viel binnen scheen, maakte een goede vang van Van Buren 'n einde aan de innings van Bell, en bleef Allcott met 28 n.o. Het totaal bedroeg 194, waarvan 14 extra's. Glerum met 317, Schmeink met 460 hadden goede cij fers, terwijl Van den Bosch 3 wickets voor 78 runs nam, en Bruin in het geheel geen succes had en in 5 overs 25 runs tegen zich zag slaan. Het fielden van de Hollanders was over 't algemeen heel goed geweest. Het begin van RW deed veel verwachten. Van Bueren en Posthuma bespeelden het bowlen van Morkel en Dempster tamelijk VTij, hoewel soms eelukscig. er snoedig was de 30 op het bord. Op 37 werd Dempster door Allcott vervangen, die onmiddellijk succes had, doordat Van Bueren in zijn oude fout verviel, te laat zijn bat op te heffen, waar door hij op een veel te langen bal clean bow led was. Het werd van nu af aan een komen en gaan, want in de twee volgende overs nam Allcott nog drie wickets. Het bleek, dat behalve Van Bueren met 17 en Posthuma met 16, slechts Hartogh (25 n.o in de dub bele cijfers zou komen. De wijze, waarop de batsmen Allcott en Bell, die in de plaats van Morkel was gaan bowlen, bespeelden, was dikwij'S zeer droevig om te aanschou wen, hoewel niet ontkend kan worden, dat het bowlen van zeer goede kwaliteit was. Fraai van opzet was de wijze, waarop Bell. door de lengte van zijn ballen geleidelijk te vwgrooten, Schmeink's wicket kreeg. Op 48, op 66 en op 67 vielen de drie volgende wic kets. Het achtste wicket viel, juist nadat cie 80 op het bord gekomen was. Het meeste had nog W. v. d. Bosch met 7 (een zes) bij gedragen. Toen de speeltijd voor den eersten dag verstreken was, waren er 81 runs voor 8 wickets. Hartogh met 'n alles behalve kans- looze 25 en Van Eeghen met 0 zullen morgen t,rachfen. den foliowon te ontgaan. Het fiel- van de Engelsche was niet bijzonder goed geweest. Voor de gedetailleerde uitslagen verwijzen wij naar onderstaande cijfers: C. S. Demster c. W. Glerum W. v. d. Bosch 43 D. P. B. Morkel c. W. v. d. Bosch J. Schmeink 18 D. D. Nopper c. W. Glerum J Schmeink 2 S. Hill bowed J. Schmeink 11 T. E. W. Brinkman bowled J. Schmeink 1 S. B. A. Maarten c. a. b. W. Glerum 11 E. J. Henderson c. a. b. W. Glerum 17 H. S. Bronen c. F. A. Davidson Glerum 13 C. J. W. Allcott not out 28 V. B. Bromage c. M. Hartog W. v. d. Bosch 30 R. M. Dell c. P. v. Bueren W. v. d. Bosch 6 Totaal Extra's 180 14 Totaal 194 Wicket fall: 1_62; 2—68; 3—67; 4—73; 5—78; 6—103; 7—128: 8—128; 9—176; 10—194. Bowlingcijfers: O. M. R. W. Jhr. W. v. d. Bosch 26 6 78 3 M. Bruin 5 1 25 J. Schmeink 27 9 60 4 W. Glerum 7 2 17 3 P. v. Bueren bowled C. Allcott 17 Dr. S. Postuma c. Bromage C. Allcott 16 E. J. A. Schill v. Maartensz C. Allcott 2 W. Glerum 1. b. W. R. N. Bell 0 Jhr. W. v. d. Bosch l.b.w. R. N. Bell 7 Jhr. P. Feith bowled C. Allcott 3 M. Hartog not out 25 J. Schmeink bowled R. N. Bell 1 Mr. F. A. Davidson l.b.w. R. N. Bell 3 J. v. Eeghen M. Bruin Totaal 74 Extra's 7 Totaal 81 Wicket fall: 1—37; 2—41; 3—41; 442; 5— 48; 6—66; 7*-67; 8—81. Prachtig spel van de Weensche voetbal profs De vele toeschouwers, die het R. C. H.- terrein gisteravond omzoomden, zullen wel opgetogen huiswaarts gekeerd zijn na de kennismaking met het spel van W. S. C. Dat was voetbalspel in de perfectie, zooals we dat op onze terreinen maar zelden zien. De baltechniek van eiken speler afzonder lijk, het positie kiezen, het plaatsen met den voet zoowel als met het hoofd was in een woord af, waarbij dan bovendien nog in een tempo werd gespeeld, dat groote bewondering wekte. Het publiek verkeerde voortdurend in extase voor de schitterende staaltjes voetbal, die vertoond werden. De keeper maakte niet zoo'n grootschen indruk en had het derde doelpunt moeten voorkomen, de beide backs waren zeer goed, trapvast in alle standen, terwijl hun op stellen bij een R. C. H.-aanval uitstekend was. De middenspelers deden in dat onder deel niet onder, ook hun opstellen was perfect, waarbij het onderlinge verband prachtig was. De spil was hier volkomen de beste vah het trio in elk opzicht. Zijn spel verdeelen, zijn opbrengen van den bal met de vleugelhalves, alles liet niets te wenschen over. De voorhoede deed daar niet voor onder. Het korte spel was wel de sterkste zijde van deze linie, doch het werd zoo in de perfectie uitgevoerd, dat het voor de verdediging van R. C. H. bijna ondoen lijk was zich daartegen te weer te stellen Wist men geen raad met den bal naar voren te spelen, dan ging hij terug naar back of halfback, kortom geen trap werd als het ware onoordeelkundig gedaan, steeds weer belandde het leer bij een speler van eigen partij, er speelde een elftal, dat vol komen op elkaar ingespeeld was. Neem daarbij nog, dat elke speler over alle mo gelijke schijnbewegingen beschikte, dan kan men zich voorstellen, dat het voor R. C. H. een tegenpartij was, zoo sterk als weinig voorkomt. Dat de Racing zich desondanks zoo kranig geweerd heeft, strekt haar tot eer en slechts door een ongelukje in de laatste minuten ontging Krom c.s. een gelijk spel. Het geheele elftal van R. C. H. heeft dan ook uitstekend gespeeld. Kos begon minder gunstig, had zelfs de beide eerste doel punten kunnen voorkomen, al speelde de scherpe zon hem bij het eerste wellicht parten, later herstelde hij zich volkomen en vooral na de rust heeft hij keurig werk verricht. Krom en Prevost hebben schit terend gespeeld. Enorm hard gewerkt niet alleen, doch op solide wijze telkens weer de aanvallen onderbroken. In de midden linie werd eveneens goed gespeeld, waarbij Muller zich bepaald onderscheidde. Welis waar was het plaatsen natuurlijk niet zoo goed als dat der tegenstanders, vaak werd toch gelegenheid gegeven om aan te vallen, middels door die linie goed aangegeven bal len. In de voorhoede verraste Hanse ons op een partij voetbal, die we in langen tijd niet van hem zagen, waarbij De Geus zich goed aanpaste. Verkerk Sr. was niet ge lukkig met plaatsen, wat misschien gevolg was van het zich te veel tijd geven, het geen ook zijn broer nog mankeerde. Daar door kreeg Paape te weinig werk, doch wat hij te doen kreeg was ook uitstekend. R. C. H. kan over haar prestatie tevreden zijn. Scheidsrechter Vrugt volgde het spel o.i. van te grooten afstand, waardoor hij zich met buitenspel nog wel eens vergiste, hij had den wedstrijd echter volkomen in handen. Over het verloop van den strijd nog dit: W. S. C. is direct aanvallend en al spoe dig moet Kos handelend optreden. Enkele snelle aanvallen van R. C. H. stichten eenige verwarring bij de gasten, doch zij handhaven zich volkomen en als de links buiten na tien minuten een scherpen voorzet geeft, loopt Kos er onder door en het is 10. Even later schiet de linksbin nen een vrijen trap hard in, Kos stopt den bal wel, maar via zijn handen belandt hij toch in de touwen, 2—0. Dan komt de Racing meer en meer op zetten en als Paape een hoogen voorzet geeft, loopt de doelman te ver uit zijn doel, waardoor De Geus in het leege doel kan trappen, 21. Als geldt het een competitiewedstrijd, zoo wordt er nu gespeeld en na mooi werk van Verkerk prikt De Geus nummer twee in den uitersten hoek, 22. Nog is het niet genoeg, de R. C. H.-ers spelen nu ook uitstekend, hoewel niet zoo mooi als W. S. C. Vlak voor de rust speelt Ruis een bal door naar Hanse, die snel doorloopt en van de achterlijn af num mer drie achter den keeper om in het Weensche doel deponeert, 3—2. Dan is het rusten. De tweede helft begint met een geweldig offensief van W. S. O. en nauwelijks zijn er vijf minuten gespeeld, of uit een corner maakt de linksbinnen gelijk; 33. Dan volgt een interessante strijd om de leiding, waarbij het publiek volkomen medeleeft. Alle R. C. H.ers spelen voor wat ze waard zijn en al is W. S. C. vrijwel doorloopend aanvallend, men krijgt- geen kans tot sco ren. Kos is nu geweldig en keert tal van fraaie schoten. Er heerscht groote span ning, ook al omdat de Racing nog enkele goede kansen krijgt. Hanse vliegt herhaal delijk langs de lijn. doch ook W. S. C. voorkomt scoren. Totdat kort voor het einde bij een scrimmage voor het R. C. H.- doel Ruis het leder in eigen doel trapt, on houdbaar voor Kos, waardoor de W. S. C.- ers dus goedkoop aan het winnende doel punt komen, 43. Dat is dan ook de eind stand van dezen enerveerenden kamp, waarna allen opgetogen huiswaarts gaan over het spel van W. S. C., doch ook over dat van R. C. H. De elftallen waren: Kos Krom Prevost Geutskens Ruis Muller Hanse de Geus Verkerk Sr. Verkerk Jr. Paape Pillwein Hanel Spona Pevny Aigner Mahal Kellinger Gelbenger Purz Schilling Griftner steeds de situatie meester, terwijl beide doelverdedigers verschillende gevaarlijke schoten uitstekend stoppen. De eerste helft verstrijkt zonder doel punten. Na rust heeft H. P. C. het eerst den bal, doch dit levert haar ook geen resultaat op, de Dolfijnen kunnen zich maar steeds niet losmaken van de H. P. C.'ers, die het snelle tempo volkomen volhouden Als dan Moole- naar en v. d. Veelde beiden een fout maken, zendt van Olst hen het water, uit Als twee minuten voor tijd Kooyman met gebalde vuist naar den bal slaat, moet hij hst water verlaten, met 5 tegen 6 houdt H. P. C nog even stand, doch vlak voor tijd doelpunt v. d. Kamp vrijliggend. H. P. C. zet er nog even alles op. Kooyman zendt een uitstekend schot in, dat Rijke schitterend stopt, onmiddellijk hierop fluit de tijdopnemer tijd en heeft H. P. C. na een prachtwedstrijd met slechts één doelpunt verloren. Een gelijk spel had beter de verhouding weergegeven. De stond luidt thans: Gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. gem. Dolfijn 3 2 1 0 5 51 1 C6 K. P. C. 3 2 0 1 4 4—3 1.83 L. Z. C. 2 0 1 1 1 2—3 0.50 Maas 2 0 0 2 0 1—5 0.— Vermoedelijk speelt H. P. C. I Woensdag a.s. den returnwedstrijd in Heemstede. H Z B 2e klasse A. H. P. C. IV— D. W. K. 6—1. Politiehonden Dresneerclub „Zuiderhout" Op 20 en 21 Juni j.l. heeft te Velsen op de buitenplaats „Rooswijk" de jaarlijkschs voorkeuring plaats gehad voor de afd. N.-H. der Kon. Ned. Politiehondenveresniging. Aan deze voorkeuring werd oa. deelge nomen door de P. D. C. „Zuiderhout" te Haarlem, welke club sinds kort haar oefen terrein heeft aan den Zeeweg te Overveen. Door genoemde dresseerclub was inge schreven met 6 honden, waarvan 5 het vol doende aantal punten behaalden en die dus alle aan de a.s. groote keuring mogen deelnemen. De uitslag der voorkeuring was: 1. J. Cys. 2. G. v. Andel. 3. H. v. Breukelen. 4. M. v. Delden. 5. J. A. Bosman. Rectificatie In ons verslag van 8 Juni hebben wij Jan Zeegers gebrek aan sportiviteit verwe ten, daar hij na de recordpoging op de 2 Eng. mijl de 5 K.M. niet beëindigde. Na een onderhoud met den heer Zeegers geven wij echter volmondig toe ons vergist te heb ben. Bij een dergelijken wind was 'n goede prestatie op de 5 K.M. niet doenlijk en dienden alle krachten ingesteld te worden op de 3018 M. Voor het publiek bleef het ech ter een teleurstelling. le Klasse N. Z. B. Dolfijn I--H. P. C. I 14) Gisterenavond speelden beide zeventallen geheel compleet in Sloten. De opstelling luidt: Dolfijn: G. Rijke J. Pronk, F. Kuijper, G. Mtiller, G. v. d. Kamp, P. v. d. Velde, J. Stender. H. P. O. H. Eldering, J. Kooyman, J. Uitendaal. F. W. Moolenaar, H. Leyenaar, A. Braam, L. Kohier. Scheidsrechter is de heer v. Olst, die uit stekend voldeed. Dolfijn is het eerst bij den bal en zet den eersten aanval op, die echter overgeschoten wordt, hierna ontwikkelt zich een gelijk opgaand spel waarin veel en snel gezwom men wordt, de verdedigingen blijven echter De kampioenschappen van Wimbledon In het heerenenkelspel sloeg Halfroy on zen landgenoot Koopman met 75, 63, 64. resultaten behaald, waarvoor wij verwijzen naar de hieronder volgende uitslagen. De wedstrijden beloven dan ook waarlijk een krachtmeting van vooraanstaande schutters te worden, waarvan de resultaten met belangstelling tegemoet worden gezien. Een attractie vormt de geluksbaan, die zich in een druk gebruik mag verheugen. Voorts zijn door het bestuur dagprijzen ter beschikking gesteld. We willen niet nalaten er nogmaals op te wijzen, dat eenieder in de gelegenheid is aan deze wedstrijden deel te nemen. Het is in het geheel niet noodig dat men bij een be paalde vereeniging is aangesloten. We vertrouwen dan ook dat vele beoefe naars van de schietsport m de komende da gen een bezoek zullen brengen aan ,,'t Wa pen van Heemskerkaan de Breedstraat. De uitslagen zijn als volgt: Afd. A. 'Geweer K. S. O.). Korpswedstrij den A. I. Niet afgeschoten. A II. Niet afgeschoten. A. III. idem. A IV. Willem Teil, Alkmaar, 256. A 'V. Niet afgeschoten. A VI (Personeel.)Maximum 50 p. 1. A. J. Hekker, Haarlem, 49 p.; 2. W. Hoogestem, Bloemendaal, 40 p.; 3. D. Houtgraaf, Bloe- mendaal, 28 p.; 4. J. Peereboom-Voller, Am sterdam, 26 p. A VII (Jubileum). Niet afgeschoten. A VIII (Vaste baan). Maximum 150 p. 1. J. Peereboom-Voller, Amsterdam, 114 p.; 2. F. R. Appelman, Alkmaar, 103 p. A IV. (Vrije baan). Maximum BO p. 1. A Boersen Sr., Alkmaar, 8828 p.; 2. Jb. Kaandorp, Schoorl, 7925 p.; 3. A. Boer sen Jr., Alkmaar, 7923 p.; 4. C. J. Diekman, Haarlem, 79 p.; 5. H. v Galen, Alkmaar, 77 23 p.; 6. A. de Waard, Egmond aan Zee, 76 p. Afd. B (buks). B I. Niet afgeschoten. B II. Idem. B III Idem. B IV (Personeel). Maximum 50 p. 1. D. Huotgraaf, Bloemendaal, 48—44 p.; 2. B. Hoogestein, Bloemendaal, 4644 p.; 3. A. Hekker, Haarlem, 4544 p.; 4. P. Zonne veld, Haarlem, 38 p.; 5. Th. Druiven, Egm. aan Zee, 32 p.; 6. A. de Waard, Egmond aan Zee, 29 p.; 7. J. Peereboom-Voller, Am sterdam, 26 p. B V. (Jubileum). Max. 50 p. 1. A. J. Hekker, Haarlem, 47 p.; 2. D. J.. Houtgraaf, Bloemendaal, 46 p.; 3. Th. Druiven, Egmond aan Zee, 41 p.; 4. W. Hoogestein, Bloemen daal, 38 p.; 5. A. de Waard, Egm. aan Zee, 36 p.. B VI. Niet afgeschoten. B VII. (Vrije baan). Max. 90 p. 1. D. Houtgraaf, Bloemendaal, 8929 p.; 2. A. Hekker, Haarlem, 84—26 p.; 3. W. Hooge stein, Bloemendaal, 8326 p.; 4. P. Zonne veld, Haarlem, 78—24 p.; 5. J. Bakker, Haar- iem> 78—23 p.; 6. Th. Druiven, Egm. aan Zee 76—25 p.; 7. W. Koelemij, Bloemendaar, 75—20 p.; 8. A. de Waard, Egm. aan Zee, 74—24 p. Het bestuur heeft voor iederen dag dag prijzen beschikbaar gesteld. Deze zijn ach tereenvolgens gewonnen door: Vrjjdag 19 Juni: J. Groothuizen. Alkmaar, Zaterdag 20 Juni: C. Kaandorp, Schoorl. Zondag 21 Juni: S. M. Spruit, Alkmaai, D. Houtgraaf, Bloemendaal. Maandag 22 Juni: P. Zonneveld, Haar lem; A. Boersen Sr., Alkmaar. Dinsdag 23 Juni: A. Boersen Sr., Alkmaar; G. Snoeks, Egmond aan Zee. Deze uitslagen geven den stanr aan tot en met Dinsdagavond 10 uur. Nieuwe lampen voor gelijkstroom De nationale schietwedstrijden van „Nimrod" 't Is over het algemeen rustig geweest op de schietbanen. Hoewel de jubileerende ver eeniging zeer vele toezeggingen van buiten Alkmaar heeft ontvangen, en dus een zeer spannende kamp verwacht mag worden zijn van de korpswedstrij den slechts enkele resul taten te vermelden. Allen wachten blijkbaar de laatste avonden af, om daardoor meer een overzicht te hebben over de reeds be haalde punten. Een gevolg hiervan zal zijn, dat geduren de de laatste dagen de banen den geheelen dag in gebruik zullen wezen en men langen tijd zal moeten wachten alvorens een beurt te kunnen krijgen. We zijn er van overtuigd, dat het bestuur onze zienswijze volkomen deelt, indien we van deze plaats er bij de liefhebbers van de schietsport op aandringen, in de ochtend uren te komen. Op de personeele en vrije baan zijn goede Een gloeidraad van 40 centimeter lengte! Het mag als bekend worden verondersteld, dat ontvangtoestellen met wisselstroomvoe ding veel betere resultaten geven dan ap paraten, welke hun voeding uit batterijen betrekken. Dit komt omdat de constructie der indirect verhitte wisselstroomlampen 't mogelijk maakt hun een zeer groote steilheid te geven, waardoor de ontvang- c.q. verster kingskwaliteit, belangrijk verbeterd wordt. Bij algeheele voeding uit het lichtnet wa ren echter tot nu toe de gelijkstroomtoestel len naar verhouding wel erg misdeeld. Voor deze gelijkstroom toestellen toch kan men de spanning niet, zooals bij wisselstroom zonder bezwaar naar beneden transformee- ren, hetgeen voor de vereischte geringe gloeispanning der lampen noodig zou zijn. Om bij gelijkstroom" eenigszins economisch te werken, worden dan ook de lampen ach ter elkaar, „in serie", geschakeld. Hiervoor worden gewone lampen voor accu-voeding gebruikt, welke een geijkte gloeistroomwaar- de hebben en onder den naam „serielam pen" in den handel zijn. Oppervlakkig be schouwd zou het voor de hand hebben ge legen, de indirectverhitte wisselstroomlam pen met hun uitstekende hoedanigheden zonder meer voor gelijkstroom te gebruiken en deze eveneens in serie te schakelen; hier bij echter zou men een stroomwaarde van meer dan 1 Amp krijgen, zoodat men bij een lichtnetspaiming van 220 Volt een ener gieverbruik van ongeveer 1/4 kilowatt zou krijgen. Een dergelijk verbruik, alléén voor de verhitting van de gioeidraden der ïampen, zou natuurlijk te kostbaar worden. Het moeilijke probleem, waarvoor de lam pentechniek stond, is thans opgelost door Telefunken. welke er in geslaagd is, den ge- gelijkstroomlampen de voordeelen te geven der wisselstroomlampen, zonder nochtans 't nadeel van groot energieverbruik te veroor zaken. Deze nieuwe gelijkstroomlampen worden eveneens indirect verhit, maar voisraa:: met een energieverbruik, dat niet veel grooter is dan 1/10 van het hierboven berekende be drag. Om dit te bereiken moest bet moei lijke probleem worden opgelos; binnen de indirect verhitte zeer dunne kathode van slechts 30 m.M. lengte een gloeidraad van bijna Y> M. lengte aan te brengen terwijl men bij de indirect-verhitte wisseistroom- lampen kan volstaan met een draad, welke evenlang is als de kathode zelf. De gloeidraad der indirect-verhitte Tele- funken-gelijkstroomlampen is daarom in spi raalvorm aangebracht. Natuurlijk heeft het heel veel hoofdbrekens gekost, eer de ver eischte stabiliteit en isolatie voor zulk een spiraalvormigen draad verkregen waren, maar men is er in de Telefunken-laboratoria volkomen in geslaagd alle moeilijkheden te overwinnen. Er worden vier zorgvuldig uitgekozen ty pen van deze nieuwe gelijkstroomlampen in den handel gebracht, namelijk een hoog- frequent-schermroosterlamp, een universeel- lamp (bruikbaar als detector, als hoogfre- quentlamp en als laagfrequentversterker- lamp), een eindlamp voor flink vermogen en een pentode-eindlainp. Met deze lampen kunnen alle toestellen volgens moderne sche ma's gebouwd worden. In bestaande toestel len kunnen de nieuwe lampen niet zonder ingrijpende veranderingen worden toegepast. Het is echter te verwachten, dat reeds voor het komende seizoen de industrie met ont vangtoestellen voor gelijkstroom zal uitko men, waarbij deze lampen zijn toegepast, zoodat dan ook voor geliikstroomvoeding ont vangtoestellen met uitstekende hoedanighe den verkrijgbaar zullen zijn. Twee fabrieken en een woonhuis vernield De schade begroot op drie ton Gisternacht is de groote chroomleder- fabriek Waspik, eigendom van den heer Samuel uit Breda, geheel door brand ver nield. Ongeveer half elf werd de brand ontdekt, doch toen sloegen de vlammen reeds van alle kanten uit de oude fabriek. De brand weer was aanstonds ter plaatse, doch aan gezien er groot gevaar dreigde voor de heele omgeving, werd ook de stoombrand- spuit van de gemeente Waalwijk direct om assistentie gevraagd. Toen deze na 20 mi nuten ter plaatse kwam, hadden de vlam men zich ook reeds aan de nieuwe fabriek medegedeeld. Van alle kanten vlogen nu groote vonken door het luchtruim. De woning van de weduwe Boelaars vatte eveneens vlam en brandde geheel uit. Van den inboedel kon niets worden gered. Het dak van de groote boerderij van den landbouwer Timmers had ook vlam gevat, doch de brandweer wist dit pand met uiter ste krachtsinspanning te behouden. De twee groote fabrieken zijn geheel uit gebrand. Ruim 40 arbeiders zijn er werk zaam, doch de zaak, alsook het personeel, is tegen bedrijfsschade verzekerd. De ge bouwen zijn tegen herbouw verzekerd. De schade wordt geschat op 300.000. De oor zaak van den brand is onbekend. Gistermorgen ongeveer 9 uur sloegen de vlammen wederom uit de kantoorgebouwen. De brandweer werkte toen nog met één straal op de waterleiding. De reis van de Kon. Familie Het bezoek aan Tirol aangekondigd Het slot „Lemberg" doel der reis Uit Weenen meldt men aan het „Hdbd.": Het provinciaal landsbestuur van Tirol neeft de officieele mededeeling ontvangen, dat het op het reeds aangekondigde bezoek van koninging Wilhelmina, prinses Juliana en Prins Hendrik in de eerste week van Juil heeft te rekenen. Het verblijf zal vier weken duren. Als reisdoel wordt het slot „Lem berg" in het Draudal in Oost-lirol aange geven, dat een Nederlandsch bankier toebe hoort. het begint er nu naar uit te zien 9 dat we den beroerdsten tijd achter den rug hebben, de berichten worden iets optimistischer en alles bi| elkaar ge- nomen zijn de laatste dagen niet slecht geweest Ik kan me nu tenminste weer eens even tijd gunnen om op m'n gemak naar huis te kuieren en dan voor tafel m'n gebruikelijke glaasje Hellebrekers bitter tja, het leven is nog niet zoo kwaad. zijn over het geheel genomen niet lekker meer, hetzelfde kan gezegd worden van vele Malta aardappelen, die langen tijd werden bewaard, waardoor zij ongeveer alle goede eigenschappen der Malta-aardappelen hebben ver loren en vrfjwel alleen het uiterlijk en den naam hebben overgehouden. zijn aangenaam en smakelijk in het gebruik en kosten bij SCHOUWTJESLAAN 16 TELEFOON 12244, en MR. CORNELISSTRAAT 38 TELEFOON 15014 wegens den enormen omzc' "'""hts 20 cent per kilo. FUT gOBOBOBOBCDBOBOBOBOBCDBCDBOBCDaOBCDBCDB 'CÏOIC3C"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 12