SMAKELIJK ETEN ALS POES MOET INNEMEN Goedkoope Patronen UIT 'S LEVENS PRACTIJK OP VERZOEK m r \'W//\ j^rpn 6/86 6 Z/Z SCHOTELTJES VOOR HERSTELLENDEN. ONZE HUISDIEREN »Uii_ V,*#- OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Wij kennen in onze omgeving wel allemaal menschen, en vooral vrouwen en meisjes, die zich „vervelend" voor doen. Zij zijn vervelend voor zichzelf en voor anderen. Zij raken nergens enthousiast voor, vinden alles heel gewoon en doen tegenover alles even zuur. Het is bij ve len een karakter-eigenschap, maar ge woonlijk is het niets anders dan je reinste aanstellerij. En daarmede verve- Ie- zij haar omgeving en zijn ook voor zichzelf om niet te genieten. Het vreemde bij dit verschijnsel is, dat dergelijke aanstellerige schepsels onmid dellijk kwaad zullen worden, als haar het verwijt wordt gemaakt, dat zij aan stellerig en vervelend zijn. Je kunt haar van alles verwijten: je kunt ze zeggen, dat zij dom zijn en leelük, dat zij zich wat fleuriger moeten kleeden of wat minder opzichtelijk zij zullen het accepteeren. Niet, dat zij je gelijk zullen geven, daar denken zij niet aan, maar het laat haar koud. Verwijt je ze echter, dat zij zich zoo vervelend voordoen, dan is het mis met de rust, en verdragen zij dat niet. Hoe komt dat eigenlijk? Grootendeels door een gemaakte onverschilligheid. Zij zijn beu van alles, wat er om haar heen gebeurt, of doen alsof. Zij interesseeren zich voor niets, zü zijn zoo koud als een steen voor alle vreugde. Zij hebben ner gens pleizier in, hebben op haar manier alles al gezien en zijn toch ontevreden, omdat zij het leven niet meer kunnen genieten. Niemand kan in werkelijkheid van zulke menschen houden, omdat zij ieder tot last zijn. Er gaat geen opgewektheid van haar uit en zij zouden vreemd op kijken, wanneer iemand haar eens de volle waarheid durfde zeggen door het ronduit uit te spreken, dat zij opzettelijk een traagheid naar den geest aankwee- ken. Het is niet gemakkelijk zulken men schen levensvreugde bij te brengen. Het „Meer Vreugde" doet nog altijd opgeld in onze maatschappij en als gebrek daar aan op den voorgrond treedt, dan kun nen wij er van op aan, dat er iets aan het geestelijk evenwicht ontbreekt, wat slechts kan worden hersteld, niet door genoegens van buiten, maar door te wij zen op de verplichting, dat kniesoorig- heid een ondeugd is, waaraan niet mag worden toegegeven. Wanneer wij bij onze kinderen bemer ken, dat zij op weg zijn „vervelend" te worden, kunnen we niet genoeg ons best doen met dat in de kiem weg te wer ken. Er is een leeftijd, waarop wij bij iedere „aanstellerige blaag" gaarne wat door de vingers zien. „Tusschen mal en dwaas" is een levensperiode, welke ieder meisje meemaakt al meenen wij vaak, dat de werkelijke „Backfisch" is gaan behooren tot de verdwijnende soort. Dit laatste komt, omdat er eigenlijk geen jonge meisjes meer bestaan, die niet heel Vroeg met waanwijsheid zijn behept. Toch dienen wij er op te letten, dat in alles gewone natuurlijkheid in het optreden niet door het stadium van ver veeldheid wordt vervormd tot aanstel lerij. Evenmin mag natuurlijke vroolijk- heid aan banden worden gelegd. Laat onze jeugd uitbundig zijn en uitbundig doen. Uitgelatenheid moeten wij bij haar niet beschouwen als iets, dat uit den booze is, en wij moeten niet vergeten, dat ieder op zijn tijd ook wel eens min der vroolijke buien kan hebben. Alles op zijn tijd, mits er maar de noodige na tuurlijkheid aan ten grondslag ligt. Maar wat wij moeten vermijden, is de gemaakte beuheid, de stelselmatig aan gekweekte geblaseerdheid, welke op la ter leeftijd tot een ziekte wordt. Een der beste middelen daartoe is, dat we de vreugde des harten weten te bewaren door in alles in 't leven 't gods dienstig element den boventoon te la ten voeren. Werkelijk godsdienstige men schen zullen door verveeldheid voor zich zelf en voor anderen niet gemakkelijk worden aangevreten. Het aankweeken hebben de ouderen bij de kinderen zelf in de hand. En het is in dezen tijd voor behoud van het noodige evenwicht aller noodzakelijkst. Doorgaans weten we dat wel, maar het weten is nog niet altijd doen. En toch komt het op dit doen aan. Doen wij dus zoo, om veel in het latere leven, dat dan zoo moeilijk meer te ver vormen is, te voorkomen. MARIE HOLLAND Soms willen kleine kindertjes niet uit een flesch drinken, terwijl ze nog te klein zijn om met een lepeltje gevoerd te worden. Weet ge dan wat ge moet doen, jong moedertje? Ge koopt een schuitje of napje in een winkel waar verplegingsartikelen te ver krijgen zijn en geeft daarin de pap aan baby. Bij een mijner kennissen is een kleine vent van ongeveer 9 maanden, die aldus gevoed wordt. De pap is nu in een kleine 5 6 minuten naar binnen gespeeld, waardoor hij op temperatuur blijft tot 't laatste restje naar binnen is gespeeld, terwijl vroeger de voeding met een lepel tje een eindeloos geduld vroeg en- ten slotte geheel koud was geworden. M. A. K// lil Benoodigd: 2.30 M. stof van 80 A 90 c.M. breedte, 5 knoopjes, 4 drukknoopen. Bovenstaande jurk maakt ge van mous seline, tweed of een andere soepele, niet te dikke stof. Ge maakt het patroon van het bovenstuk en van de mouw; de plooiverdeeling van den rok kunt ge meteen op de stof afteekenen. Na de patronen op de vaste lijnen uitgeknipt te hebben, legt ge ze zoo op de stof, dat ge eerst het geheele voorpand (dus met rok), daaronder het rugpand, en daar weer onder de beide mouwen weg kunt knippen. Alles wordt met een naad uit geknipt, terwijl ge onder aan de jurk nog 8 c.M. extra voor zoom bijrekent. Manchetjes, kraagje, ceintuur en split- reepen kunnen uit de overblijvende stuk ken van voor- en achterkant geknipt worden. Wanneer de jurk geknipt is, kan* se schouder-, zij-, rok- en mouw naden dichtstikken, waarna ge onderaan een 6 c.M. breeden zoom inmaakt. Hier na kunt ge de plooien en het rokje maken. Het op de teekening gearceerde gedeelte valt weg, terwijl ge op het bij gegeven modelplaatje duidelijk kunt zien, dat de plooien naar middenvoor toe vallen. Aan den achterkant worden ze op gelijke wijze ingemaakt. Hierna kunt ge den inknip dichtstikken, waarna de rafels met een boorlintje worden weggewerkt. Den splitreep knipt ge 16 c.M. lang en 8 c.M. breed. Deze wordt eerst aangestlkt, vervolgens zoover om gevouwen, dat de vouw 2 c.M. over het midden komt; daarna neemt ge den splitreep 4 cM. breed, en stikt haar op de jurk vast. Het einde loopt puntig toe. Links wordt een stukje tegengestikt voor het onderslagje. Het kraagje knipt ge 36 c.M. lang en 16 c.M breed, waarna .ge het dubbel stikt. Het kraagje sluit pre cies tot middenvoor en wordt opgestikt en overgezoomd, terwijl de 2 c.M. over slag van het splitje tegen elkaar in wor den geslagen. Onder aan de mouw wordt een manchetje gezet, dat na afwerking 4 c.M. breed en 20 c.M. wijd is. Bij het inzetten der mouwen komt de mouwnaad 3 c.M. meer naar voren dan de zijnaad. De ceintuur valt aan den voorkant op de plooien en loopt achter door. Na het jurkje geperst te hebben, worden druk knoopjes en knoopen op de daarvoor aangegeven plaatsen aangezet. DINY Wanneer onzé zomergarderobe nog eenige aanvulling behoeft, kunnen we van gebloemde voile nog een japon maken met pelerine-kraag, die van ach teren tot bijna de taille neervalt en van voren bij de puntige halsuitsnijding ein digt. De rok met de boogvormig opge stikte biezen geeft een zeer mooie heup lijn. Voor dergelijke namiddag- of avondtoiletjes zijn de rokken nog lang (6171). Voor een sport- of morgentoiletje, zooals op no. 6186, kunnen de rokken zeker een dertig c.M. van den grond zijn. Zoo'n jurk van wit of geel linnen maken we heel eenvoudig met eenige platte plooien en een recht schouderstuk. Dik wijls wordt daar ook een zwarte lak ceintuur bij gedragen, wat heel pittig staat. De mantels zijn dit jaar werkelijk een beetje in de verdrukking. We zien in den zomer bontmantels dragen en we zien ze ook van crêpe georgette, die maar even een waasje geven over de japon. Wij Hollandschen kunnen nog geen afscheid nemen van het tweed, dat ook eigenlijk het meest in overeenstemming is met ons klimaat en onzen aard. Wie echter niet het heerenmodel wil of de echte Engelsche sportjas, maakt zich eens een drie-kwart mantel, volgens bij gaand model, op een rokje van dezelfde stof (6212). POLA. Ze behooren tot de „lastige gevallen" voor de huisvrouw: de herstellende patiënten, die nog niet voldoenden eet lust hebben en die toch door flink eten juist hun verloren krachten moeten her winnen. 't Wordt als het ware een voeleft en tasten naar mogelijkheden, die èn aan de voorschriften van den dokter vol doen èn aan de wenschen van den pa tiënt; een zoeken naar schoteltjes, die met plezier naar binnen gaan en die te gelijkertijd een behoorlijke hoeveelheid voedende bestanddeelen bevatten; geen „liflafjes" dus, die alleen den smaak streelen, maar ook vooral geen te zwa re gerechten, die kans hebben de spijs vertering in de war te brengen en den eetlust nog meer te doen zakken. „Opwekkende" middeltjes hebben in deze gevallen een groote waarde; stof fen, die prikkelend werken op de spijs vertering, omdat ze ten eerste den smaak der spijzen verbeteren, maar om dat ze ook dikwijls het geheele zenuw stelsel aanzetten tot een levendiger werkzaamheid, die dan o,a. ook aan de vertering van het voedsel ten goede komt. Moeten we over 't algemeen in de keus van dergelijke opwekkende stoffen eenige voorzichtigheid betrachten en er in den regel geen aanwenden zonder dat de dok ter geraadpleegd is, enkele kunnen we noemen, die aan verreweg de meeste patiënten geoorloofd zijn; en daartoe re kenen we dan in de eerste plaats den bouillon. De geurige bestanddeelen uit het vleesch eigenlijk nog meer de „extrac- tiestoffen" uit het vleesch doen in korten tijd de geheele stofwisseling meer actief worden, terwijl ze daaren boven nog een zeer specialen invloed uit oefenen op de maagsapafscheiding, dien belangrijken factor bij het verteren van eiwithoudend voedsel. Een kopje bouillon, een half uur vóór den eigenlijken maaltijd gebruikt, brengt de maag al van te voren in gunstige con ditie voor het verteringsproces; maar ook de toevoeging van bouillon aan de ge rechten zelf werkt bevorderend op hun vertering. Of we in dat geval dagelijks bouillon moeten trekken van vleesch? Volstrekt niet. Dezelfde opwekkende stoffen, die in een dergelijken van vleesch getrokken bouillon de hoofdrol spelen, vinden we kant en klaar in de Maggi's bouillonblokjes; en de kans, dat we den één of anderen patiënt den wel- dadigen invloed van de extractiestoffen laten benutten, wordt door dit hulpmid del des te grooter, omdat onnoodige on kosten en tijdverlies er door worden uit geschakeld. Trouwens, de medische wetenschap is tegenwoordig van dit feit overtuigd, en in de voorschriften omtrent het ge bruiken van bouillon wordt stilzwijgend verondersteld, dat „getrokken bouillon" en „bouillon van Maggi's bouillonblokjes" synoniem zijn. Een soepje, een smakelijk sausje, een groentegerecht, een purée van erwten of boonen, een voedzaam meelgerecht in den vorm van macaroni, rijst of iets der gelijks, een eiergerecht zelfs die alle vragen als het ware om de hulp van het bekende „bouillonblokje" om er juist dót van te maken, wat voor den herstel lenden patiënt gewenscht is. Een paar voorbeelden mogen deze be wering illustreeren. ERWTEN- OF BOONENPURÈE 75 gr. (1 gewoon theekopje) groene erwten, bruine boone'n, witte boonen of linzen, 10 gr. (M afgestreken eetlepel) boter, 1 Maggi's bouillonblokje. Wasch de peulvruchten en laat ze in water ruim een nacht weeken; breng ze den volgenden dag met hetzelfde water op een zacht vuur aan de kook en laat ze gaar worden (ongeveer 1 y„ uur). Breng ze over op een zeef en vang het vocht op; wriif dan de peulvruchten door de zeef en voeg er nu en dan, als de massa te droog wordt, een lepel bouil lon bij (van het Maggi's bouillonblokje opgelost in ongeveer theekopje wa ter) het zeven gaat daardoor veel ge makkelijker en vollediger. Warm ten slotte de verkregen purée even op en roer er de boter door. Gebruik, wanneer een dunnere purée verlangd wordt (geschikt .om uit een bouillonkop te worden gedronken) een iets grootere hoeveelheid water voor het oplossen van het Maggi's bouillonblokje (1% d.L. b.v. in plaats van 14 d.L.). GEKLOPT EI MET BOUILLON 1 ys d.L. (114 gewoon theekopje) ko kend water, 1 Maggi's bouillonblokje, 1 ei, 1 partje citroen, beschuitje of stukje geroosterd brood. Klop het ei, na verwijdering van het hagelsnoer, zorgvuldig, zoodat wit en geel een volkomen gelijkmatig geheel vormen; gebruik hiervoor bij voorkeur niet den bouillonkop zelf, omdat die licht door het aanhangend ei zijn frischheid zou ver liezen. Los het bouillonblokje op in het ko kende water, giet den bouillon onder voortdurend roeren bij het geklopte ei en breng dan vlug het mengsel over in den met kokend water vóórgewarmden schoonen bouillonkop. Leg er het partje citroen (zonder pit ten) en het beschuitje of het stukje ge roosterd brood bij. pan al onze modellen, die genummerd zijn boven 4000, zijn verkrijgbaar aan Het Patronenkantoor, Postbus No. i, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dameskleeding in de maten 88, 96, 104 bovenwijdte, a f 0.55. Kinder- kleeding, alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a 0.35. Bij elk patroon handleiding voor het knippen en naaienbenevens een verkleinde patroon- schets. Franco toezending, direct na ontvangst van besteb ling, met het verschuldigde bedrag aan postzegels in- gesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt en bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam recht onder de armen door, gewoon glad, zonder extra toegift. Met katten moet men bij het toedienen van medicijnen weer anders omspringen dan met honden, omdat ze minder ver standig en handelbaar zijn. Het is een lastig werkje, dat zachtheid en geduld eischt. De beste manier om vloeibare medicij nen in te geven, is een spuitje te nemen met stevige rubber-buis. Daarin zuigt men de vereischte hoeveelheid medicijn op en nadat men de kat door streelen en toespreken in een goed humeur heeft gebracht, duwt men met duim en mid delvinger zachtjes aan weerszijden on de kaken, terwijl men den wijsvinger op den neus legt. Poes doet dan haar bek open en door middel van het spuitje wordt de vloeistof langzaam achter op de tong ge druppeld Een kat kan niet slikken met open bek, daarom moeten slechts enkele druppels tegelijk worden toegediend, zoo dat het dier telkens den bek kan sluiten en slikken. Door zachtjes over de keel te wrijven in neerwaartsche richting wordt het slikken bevorderd. Droge medicijnen kunnen soms in het voedsel verborgen worden, hoewel katten uiterst gevoelig zijn voor geuren, en eenigszins vreemd-riekend voedsel spoe dig laten staan. Moeten de geneesmiddelen in den vorm van pillen of poeders gegeven worden, houdt dan den kop van de kat achter over, leg ze achter op de tong, en dwing het dier tot slikken door zachtjes de keel te wrijven. Somige katten gaan zóó te keer, wanneer ze moeten innemen, dat het noodig is, ze vast te binden. Neem in dat geval een stevig stuk stof, met in het midden een gat, groot genoeg om den kop erdoor te steken en neem van achter de vier punten in beide handen, zoodat ze een zak vormen. Een tweede persoon kan dan de medicijn toedienen, zonder bezwaar voor kat of - verpleegster! Wanneer huidziekten of zweren behan deld moeten worden met uitwendige ge neesmiddelen, dienen „we tevens te voor komen dat de kat aan de zieke plaatsen krabt of aan de zalf likt, die vaak vol strekt niet geschikt is voor inwendig ge bruik! Een beschermend dekje kan gemakke lijk gemaakt worden door een stuk fla nel te nemen, groot genoeg om rondom het lichaam te gaan en waarin men op de juiste afstanden gaatjes voor de poo- ten knipt. Men bereikt dit heel eenvou dig door Poes' voetzooltjes met olie in te smeren en haar zoo op de lap te zetten. Ze geeft dan zelf de juiste plaatsen aan. Zijn de gaatjes geknipt, dan wordt Poes weer op het flanel gezet, de pootjes gaan door de gaatjes en het flanel wordt om haar heen geslagen. Met enkele veilig- heidsspelen of een paar drukkertjes wordt het bevestigd. Het is goed, twee van die jasjes te hebben om ze tegen el kaar te kunnen wasschen. Wondjes, veroorzaakt door krabben of beten van andere dieren, worden twee maal daags met lauw water gewasschen en daarna met boorzalf ingesmeerd. Wanneer ze omvangrijk zijn, worden ze met flanellen reepen of zoo noodig met het bewuste jasje verbonden. Als de zieke plek niet spoedig geneest, en integendeel opzwelt, terwijl de kat koortsig wordt, is er waarschijnlijk et tervorming. Open in dat geval de wond met een dikke uitgegloeide naald en druk rondom, tot de kwade stoffen naar buiten reden. Herhaal dit dagelijks tot de zwel ling verdwijnt en de temperatuur nor maal wordt. NOACH. Men past hoe langer hoe meer de succesvolle handelwijze toe van het inbouwen van meubels in nissen en ver loren hoeken, daar, waar een beperkte ruimte is. De meeste moderne appartementen, en dit komt wel het sterkst naar voren bij den modernen flatbouw in 't buitenland, hebben overvloedig veel vensters, die, hoewel zij de gezondheid der bewoners en de vroolijkheid verhoogen, het ar- rangeeren en decoreeren moeilijk maken. Een klein stukje ziet u nog van het bed, waarvan de volgende teekening u meer laat zien. Het hoofdbord, waarvoor het bed en de twee moderne kastjes staan, is van zwart glas. Vaak zien we, hetgeen op onze teekening niet het geval is, opzij van het bord ingebouwde hang en leg-kasten. Bedsprei en gordijnen zijn van eenzelfde materiaal, n.l. van zijden ribstof in combineerende en moderne patronen. Een volgend voorbeeld laat onze leze ressen een kamer zien in zeer kostbare uitvoering van noten hout. Onze teekening toont u de dichte schuifdeuren tusschen twee kamers, welke, wat betreft paneelwerk en loop van hout nerf, één geheel vormen met de boekenkast, het buffet en de wanden opzij van de schuif deuren. Het plaatje er naast laat u de boekenkast wat meer van nabij zien. Schuiven we het ronde schermpje weg, dan is De vaak rond uitsprin gende ramen met uitgang op den daktuin, geven juist aan de kamer een onhandig vlak waartegen geen enkel meubelwerk kan staan zonder over vloedig veel ruimte in te nemen. Op onze teekening zien we in een dergelijke ka mer 't probleem van on handige hoeken opgelost door keurige ingebouwde meubels en door absolu te beperking van alle niet noodige voorwerpen. De schrijftafel is inge bouwd. Het einde der schrijftafel vormt één der steunen voor de sofa, het andere einde vormt de nis voor boeken. De stookplaats is ge maskeerd door'n vooruit stekende omlijsting van triplex. De spiegel daar boven reikt tot aan het plafond en heeft metalen zijden waarachter lampen. De ondiepe nissen aan iederen kant der vensters zijn benut door boekenplan ken, bestaande uit glasplaten, welke de zachte kleur reflecteeren, waarmee de nissen beschilderd zijn. De muren zijn gewaterverfd en de gor- dijnenUn twee tinten, combineerend met de muren, uitgevoerd in een vrij patroon. De volgende teekening toont u, wat er bereikt kan worden met ingebouwde meubels op een moderne slaapkamer. De heele lengte der kamer is ingeno men door een montage van laden, plan ken, kasten, kortom: bergruimten. De kasten voor de vensters, met den spiegel in het midden, vormen de toi lettafel. De rondloopende einden zijn met glasplaten belegd, waarop de toilet artikelen gezet kunnen worden. Het spie gelglas is omrand door licht of heeft soms van boven een st-ook licht, welke reflecteert. v qo <S het een cocktail cabinet, met onder een berging voor flesschen en glazen. Een zeer modern meubelstukje wel, als we bedenken, hoe weinig bij ons de cock tailpartijen in gebruik zijn. Ten slotte willen we u het toppunt van modemisme niet onthouden: Een kostbare eetkamer. De metalen stoelen, met kalfshuid bekleed, glijden door de lange glijders gemakkelijk over het karpet en zijn voor de eetkamer zeer comfortabel, daar de bewegingen niet belemmerd kunne» den door lastige armleunKM»**. De stookplaats wordt niet voor u&ai doel gebruikt, doch het rolbare einde van de tafel gaat er van uit. De tafel n.l. kan geheel uit de stooknis getrokken worden en net zoolang gemaakt worden als men wenscht. De spiegel daarboven is speciaal om de tafel en de kamer srooter te doen liiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7