Buitenlandsch oJ^Cieuws FEUILLETON VAN HERGENSHUIZEN DERDE BLAD DONDERDAG 25 JUNI 1931 BLADZIJDE 1 De voorstellen van Hoover Belgie's defensie-uitgaven Gemengde (Buitenlandsche Berichten Ernstig ongeluk bij den bouw van een spoorbrug Na den brand in het Glazen Paleis L^ü, KORT NIEUWS HANDEL EN NIJVERHEID STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP blowden over de meening van Engeland In het Lagerhuis heeft de Minister van Financiën Snowden een oelangrijke verkla ring afgelegd betreffende de politiek der regeering inzake de practische uitwerking van de voorstellen van president Hoover. Snowden zeide o.a.: „Zooals de minister-president het Huis op den 22sten Juli reeds heeft medegedeeld, onderschrijft de Engelsche regeering van ganscher harte het principe van het voor stel van president Hoover en is zij bereid mede te werken bij het uitwerken van de details, noodig voor het onverwijld in wer king treden van het voorstel. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om een uiteenzet ting te geven van de stappen, welke wij be sloten hebben tot dit doei te doen Hoe nauwkeuriger wij de verklaring van presi dent Hoover bestudeeren, des te meer komt het ons voor, vooral met het oog op de geschiedenis van de zaak, dat deze verkla ring een zeer groot gebaar vormt van de Vereenigde Staten en het zou buitengewoon betreurenswaardig zijn, wanneer Europa hier op niet in denzelfden geest zou antwoorden. De gunstige uitwerking van het voorstel zou verloren kunnen gaan, wanneer niet door alle betrokken landen stappen werden ge nomen, ten einde het snel in werking te laten treden. Dit is vooral het geval voor Duitschland, dat ten slotte de essentieele moeilijkheid vormt. vtHTU SNOWDEN Wij zijn het eens met het gezichtspunt der Amerikaansche regeering, volgens het welk er geen tijd is voor een conferentie. Een snellere methode moet gevonden wor den voor het in werking stellen van het voorstel tot volledige en onmiddellijke sur séance voor een jaar van alle Duitsche be talingen, welke wij te vorderen hebben. De beslissing ligt natuurlijk niet bij ons alleen en wij wachten dan ook de meeningen van de andere crediteurstaten af, doch wij ho pen, dat het mogelijk zal zijn tot overeen stemming te komen op deze punten en wel zoo spoedig mogelijk. Het voorstel van pre sident Hoover heeft echter betrekking op al le schulden tusschen de regeeringen onder ling. De Engelsche regeering aanvaardt, wat haar betreft, het voorstel, zoowel naar den geest als naar de letter. Derhalve zal ZÜ bereid zijn gedurende een jaar al die inter gouvernementele schulden, welke aan haar verschuldigd zijn, op te schorten, zoodra het voorstel van president Hoover algemeen aanvaard is en in den tusschentijd zal zij vanaf den eersten Juli zich er van onthou den de termijnen op te eischen die dan ver vallen. Wat de rentéschulden betreft de En gelsche regeering onderneemt onmiddellijk stappen om de andere Europeesche regeerin gen die renteschulden te vorderen hebben van haar actie in kennis te stellen en uit te noodigen tot samenwerking. Ten slotte, ofschoon de Engelsche regeering de verkla ring van president Hoover niet beschouwt als direct betrekking hebbende op de oorlogs obligaties der dominions en de regeling tus schen de betrokken regeeringen der domi nions, gevoelen wij, dat wij de wenschen van het land zouden vertolken, wanneer wij zou den besluiten vrijelijk aan de dominions en Indië de zelfde concessie aan te bieden als voor de buitenlandsche mogendheden wordt voorgesteld onder de zelfde voorwaarden. Wanneer wij derhalve de toestemming vragen van de regeermgen der dominions en Indië om de Duitsche betalingen op te schor ten voor £bover betreft het gedeelte waar zij recht op hebben, geven wij te kennen, dat wij op dezelfde basis bereid zijn him de gelegenheid te geven het totale bedrag van hun oorlogsschuldbetalingen aan het Ver- eenigd Koninkrijk uit te stellen voor een periode van twaalf maanden, ingaande den eersten Juli a.s., wanneer zij zul les wenschen. Deze voorstellen zullen een verlies toebren gen aan de loopende begrooting dat bij benadering 11 millioen p. st kan bedragen. Dit is een ernstige opoffering, opgelegd aan de belastingbetalers van dit lana van wie reeds zoo veel geëisebt wordt, doen wij ho pen, dat de stap die wij in samenwerking met de Vereenigde Staten ondernemen meer dan gerechtvaardigd zal worden door de hulp daardoor gegeven aan een herleving van vertrouwen en voorspoed." Een bezoek van den rijkskanse lier overwogen. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat de Fransche regeering in geen geval stilzwijgend het aanbod van Bruening tot een bezoek aan Parijs voorbij kan gaan. Men verwacht, dat minister-president Laval, of de mimster van buitenlandsche zaken Briand, ter gelegenheid van de debatten van a.s. Vrijdag in de Kamer het woord zullen nemen, "ten einde on de uiteenzettingen van den rijkskanselier te antwoorden. Van een officieels strllinemenrng is tot dusverre nog niets bekend, doch officieus wordt genoeg doening nit.gesoroken over de redevoering van den Duit'-chen rijkskanse'ier. „Paris Soir", een over het algemeen goed ingelicht blad, heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat de Fransche ministerraad hedenmorgen zich, beha've met het ant woord aan Hoover, heeft beziggehouden met Bruening's redevoering. Men heeft, a'rtus het Parijsche blad, het denkbeeld van een bezoek aan Parijs van den Duitscben rijk-kanselier en den Duit- schen minister van buiten1 andsche zaken reeds ter sprake gebracht en een wc1 willende hofding ten onzichte van een dergelijke mo- geh'ikheid aangenomen. Wat de overige Fransche persstemmen aangaat, kan men vaststeTen, dat zij als op commando zich van commentaar onthouden. Terwijl de ..Paris Midi" aan Bruening's rede nog een kolom wijdt, vergenoegen de avond bladen zich over het a'gemeen met eenive weinigzeggende woorden. Zoo schrijft de .Temps", dat Bruening een voor Duitschland geheel nieuwen toon heeft laten hooren Het zou verheugend ziin, wanneer men hieruit zou kunnen concludeeren, dat, ook Berlijn tot een gezondere opvatting komt en begrip kriigt voor de Fransche houding tegenover het voorstel-Hoover. De „Intransigeant" legt er den nadruk op, dat Bruening verzocht heeft om een Fransch „Chequers". Dat is ongetwüfeld een geste, welke Frankrijk niet kan afslaan. In Frankrijk. De buiten'andsche commissie van de Kamer is hedenmiddag laat onder voorzit terschap van Paul Boncour bijeengekomen ten einde stelling te nemen tot het voorstel van Hoover. De afgevaardigden Loucheur, Grumbach, Scapini en anderen zetten uitvoerig uiteen onder welke voorwaarden Frankrijk zich bij het Amerikaansche initiatief zou kunnen aansluiten. Alle sprekers drukten er tevens hun teleurstelling over uit, dat de Ameri kaansche regeering het voorstel heeft ge publiceerd zonder van tevoren de ste'ling- neming van Frankrijk af te wachten. In de hierop volgende debatten werd vooral gesproken over de onvoorwaardelijke beta lingen, waarbjj alle aanwezige leden van de buitenlandsche commissie de meening ver dedigden, dat dit gedeelte van het Young- plan in geen geval zou mogen worden aan getast. De voormalige minister van arbeid, Loucheur, legde er vooral "den nadruk op, dat, wanneer Frankrijk in een of anderen vorm nieuwe offers zou brengen aan zijn hoofdschuldenaar, hier van den anderen kant iets tegenover moest staan, dat vooral betrekking heeft op de economische samen werking van Duitschland en Frankrijk. De leden van de commissie hebben hierna de verdere debatten verdaagd, daar de of- ficieele inhoud van de Fransche antwoord nota nog niet bekqnd is. Aan afgevaardige Grumbach werd op dracht gegeven om bij de volgende bijeen komst van de commissie een nauwkeurig rapport over deh toestand in Duitschland uit te brengen. Een verklaring van Stimson. De weigering van Frankrijk om een mora torium van een jaar voor het onbeschermde gedeelte van de Youngplanbetalingen in den zin van het plan Hoover te aanvaarden, heeft te Washington geen opzien gebaard, daar men door persberichten hierop reeds was voorbereid. De inhoud en de toon van de Fransche antwoordnota heeft de Was- hingtonsche regeering er klaarbhjkeljjk van overtuigd, dat een straffe afwijzing van de Parijsche reserves het in werking treden van het moratorium in gevaar zou kunnen bren gen. Staatssecretaris Stimson heeft derhalve heden in een conferentie van journalisten het volgende verklaard: „Het voorstel van president Hoover was duidelijk en eenvoudig gesteld. Ook het doel van dit voorstel was duidelijk. Van deze al- gemeene richtlijn zal niet worden afgeweken. De ve'e details, die met de betrokken mo gendheden zorgvuldig uitgewerkt moeten worden, behoeven onderhandelingen, welke noodzakelijkerwijs langs den gewonen diplo- matieken weg en niet in de pers kunnen worden gevoerd." Stimson weigerde eenige verdere verklaring af te leggen. Een Fransch-Duitsche conferentie'' Naar de Parijsche correspondent van het Wolffbureau verneemt, is in het verloop van den Franschen ministerraad gesproken ever de aansporing tot het houden eener officieele samenkomst van den Rijkskanselier dr Brai ning en den rijksminister van buitenland sche zaken dr Curtius met den Franschen minister-president Laval en den minister van buitenlandsche zaken Briand. Het voorstel is gunstig ontvangen en zal in elk geval binnen korten tijd practische vormen aannemen, wanneer het nauwkeu riger wordt omschreven. Frankrijk's antwoord overhandigd Minister-president Laval heeft tegen zes uur gisteravond aan den gezant der Ver eenigde Staten, Edge, het Fransche antwoord op Hoover's voorstel overhandigd. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft intusschen den tekst van dit antwoord aan den Franschen gezant te Washington laten overseinen, die dit. nog in den loop van den dag aan Hoover overhan digde. Instemming bij Baldwin cn Lloyd George. In aansluiting op de verklaring van Snow den, zeide Baldwin namens de Conservatieve partij, dat hij zich tevreden zou stellen met te zeggen, dat de regeering opgetreden was volkomen in overeenstemming me' de waar digheid en reputatie van Engeland. Lloyd George zeide, dat het hen: verheug de, dat de regeering dit volledige, moedige en ondubbelzinnige antwoord had gegeven op het zeer nobele gebaar van de Vereenigde Staten. Op een door Austin Chamberlain gestelde vraag antwoordde Snowden, dat hij later een verklaring zou afleggen o^er de vraag hoe de star.d van de begrooting in Engeland door de politiek der regeering zal worden beïn vloed. Mussolini's toestemming Mussolini he#t aan Italië's gezant te Washington geseind: Ik verzoek u aan de regeering der Ver. Staten mee te deelen, dat ik het voorstel van den Amerikaanschen president Hoover zeer toejuich. Dit voorstel vraagt aanzienlijke offers, Maar ik heb na rijp overleg besloten, in principe mijn toestemming te verleenen. Ik begroet de maatregelen der Ameri kaansche regeering en wensch een vrede lievende doorvoering van het gelukkig ini tiatief der Amerikaansche regeering niet te hinderen en zoo te handelen, als in de voor stellen van president Hoover wordt beoogd. Ik wensch de Amerikaansche regeering geluk en wil niet verzuimen er aan toe te voegen, dat de heroïeke beteekenis van het initiatief door het Italiaansche volk ten volle wordt gewaardeerd. Een vruchtbare samenwerking tusschen de volken, die door dit plan ongetwijfeld zal worden bevorderd, is van bijzondere beteeke nis op den vooravond der ontwapeningscon ferentie. Verder wordt verklaard, dat Italië zich voorbehoudt, nadere voorstellen te doen ter bevordering van de internationale samen werking, welke ook voor de a.s. ontwape ningsconferentie van beteekenis kan zijn. Amerika en Frankrijk •Naar uit Washington gemeld wordt, is de stemming in het Staatsdepartement nog steeds vol vertrouwen. Er wordt verklaard, dat men zich er van bewust is, dat er eenige tijd zal vergaan voor de Fransche regeering haar tegenwoordig standpunt zal wijzigen. Men hoopt echter beslist, dat men binnen 8 tot 10 dagen tot overeenstemming zal ge raken en wel tot een overeenstemming op de basis van het plan-Hoover, van welks richtlijnen de regeering der Vereenigde Sta ten niet wil afwijken. Op grond van den huidigen toestand wordt aangenomen, dat Stimson's reis naar Europa eenigen tijd zal worden uitgesteld. Uit de Fransche pers Van verschillende kanten tracht men te beduiden, dat „als Hoover een dergelijke onvoorzichtigheid zou durven begaan, er voor Frankrijk niets anders opzit dan een categorische afwijzing te geven". Wij vernemen nog, dat het antwoord voor namelijk het concept volgt door de ministers Flandin en Laval bewerkt. Ook moet nog gewezen worden op het feit, dat de neiging tot eenstemmig optreden, die men gisteren in de Kamer heeft kunnen be speuren, zich ook van de pers heeft meester gemaakt, die met groote instemming op de „Union sacrée" wijst. Enkele bladen beginnen een heftige cam pagne tegen Amerika en spreken reeds, zoo als de „Liberté" gisteravond, van een boycot van Amerikaansche artikelen. O De houding der Katholieke Vlamingen De Belgische Kamer heeft met 94 tegen 77 stemmen het geheele begrootingsartikel, waarbij 210 milioen wordt uitgetrokken, voor de nationale defensie, goedgekeurd. De katholieke Vlamingen, die tegen de versterking van Gent en in samenhang daarmee ook van Antwerpen zijn en aan vankelijk in de Kamer tegen de 10 miliioen voor onteigeningen hadden willen stemmen, hebben van dit voornemen afgezien, nadat minister-president Renkin in een privé-ver- gadering der Katholieke rechterzijde de ver trouwenskwestie had gesteld. Het Europeesch Comité Mr. L. J. A. Trip voorzitter Het Europeesch Comité van economische deskundigen, kwam gisteren te Genève bij een. Het comité, dat ingesteld is door de Euro peesche Studiecommissie, heeft de opdracht, om de verschillende vraagstukken van han del, productie en geldwezen te bestudee ren, voor zoover deze problemen betrokken zijn bij den strijd tegen de economische wereldcrisis: De commissie koos met algemeene stem men tot voorzitter den Nederlandschen financier mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Javasche Bank. Het Vlootprogramma De Eerste Lord van de Britsche Admirali teit Alexander zeide, in antwoord op desbe treffende vragen, dat het programma voor kruiser- en toipedojageraanbouw voortdu rend de aandacht had gehad tijdens den duur der Fransch-Italiaansche onderhande lingen. Daar de hoop bestaat, dat spoedig een gelegenheid zich moge voordoen voor het voortzetten van die onderhandelingen, acht de regeering den toestand niet van dien aard, dat hierdoor op het oögenblik eenige verhooging van het Vlootaanbouw- programma, gelijk dit door het parlement is goedgekeurd, kan worden gerechtvaardigd. Het bestuur der Philippijnen Ontslag van den gouverneur Naar de „Herald Tribune" bevestigt, heeft Dwight Davis, oud-minister van oor log van de Vereenigde Staten, zijn ontslag ingediend als gouverneur-generaal der Philippijnen, met welk ambt hij sinds 1929 was bekleed, om zich weer in het particu liere leven te begeven. Bij den bouw van een spoorbrug te Stahl- hammer, is plotseling een pijler in de diepte gestort, waardoor 2 arbeiders werden mee gesleurd. Een der ongelukkigen werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis ver voerd, terwijl de ander, die van een hoogte van 7 M. neerstortte, onderweg naar het ziekenhuis, aan da bekomen verwondingen overleed. Een strafvervolging De justitie te München heeft, op grond van de verklaringen der directie van het Glazen Paleis, een strafvervolging ingesteld tegen den schilder en diens helper, die even voor het uitbreken van den brand in dit museum bezig waren met het schoonmaken Onderwijzer: „Wat doet de boer als hij zijn koren heeft gemaaid en aan schooven heeft gebonden?" Tommy: „Dan gaat hij schelden op den slechten oogst." (Passing Show) van schilderijen. Men vermoedt namelijk, dat zij door onvoorzichtigheid het uitbreken van den brand hebben veroorzaakt. O u d-m i n i s t e r Vauthier van Eelgië is te Brussel het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. Zijn toestand is hopeloos. De sn e 11 r e i.n naar Philippopel is gis teren gederailleerd. De locomotief stortte ui een rivier, de wagons bicven echter hangen, zoodat een groot ongeluk vco.komen werd. Het personeel was tijdig van de locomotief gesprongen. Verscheidene reizigers werden door glassplinters gewond, hoewel niet zwaar. Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" Een nieuw initiatief Het groote belang inziende, dat er in is gelegen reeds bij de jeugd belangstelling op te wekken voor hetgeen in ons land wordt gemaakt, heeft het bestuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" (Be- zuidenhout 97, Den Haag) eenige jaren geleden een proef genomen door het uit geven van een kinderspel, een modern ganzebord, genaamd: „Een reis door Nederland", in samenwerking met een aan tal fabrikanten. Die eerste proef is schit terend geslaagd. De oplage bedroeg 175.000 exemplaren en wanneer aan alle aanvra gen (niet te vergeten inrichtingen van la ger onderwijs) zou zijn voldaan, zou deze oplage tenminste 200.000 exemplaren groo- ter hebben moeten zijn. Het bestuur heeft dientengevolge beslo ten te trachten op den ingeslagen weg voort tc gaan. Thans wordt overwogen een nieuw kinderspel het licht te doen zien, n.l. een Nederlandsch industrieel kwartetspel. Bij het voorloopig onderzoek, dat het bestuur der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft ingesteld, is reeds gebleken, dat ver schillende fabrikanten het nut van een dergelijke collectieve reclame inzien. Het ligt in de bedoeling verschillende series van een dergelijk kwartetspel uit te geven, zoodat aan elke serie tien fabrikanten (niet concurrenten) deelnemen, die' elk de be schikking krijgen over vier kaarten, terwijl elke deelnemer 5000 spelen ontvangt, zoo dat elke serie zal bestaan uit 50.000 spelen. De verspreiding kan desgewenscht geschie den door de deelnemende fabrikanten zelf of door bemiddeling van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" Het spel zal in acht kleuren worden gedrukt. Door deze collectieve wijze van werken kunnen de kosten binnen de noodige gren zen worden gehouden. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN V. OLDENBARNEVELT (uitr.) 23 Juni v. Suez. P. C. HOOFT 24 Juni v. Batavia te Amst. POELAU LAUT (uitr.) 26 Juni v. Suez. SAPAROEA 23 Juni v. Amst. te Antwer pen. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM (uitr.) 22 Juni v. Cristobal. BAARN (uitr.) 23 Juni v. Cristobal n. Buenaventura. BARNEVELD 24 Juni v. Chüi te Antwer pen. BREDA 22 Juni v. La Plata n. St. Vin cent. GANYMEDES 23 Juni v. Malta n. Pi raeus. CERES 23 Juni v. Constantinopel te Di- kili. ILOS 23 Juni v. Torrevieja n. Amst. JUNO 26 Juni 68 uur nam. v. W.-Indic te Havre verwacht. ORESTES (uitr.) 23 Juni v. Collao n. Moilendo. ULYSSES 23 Juni v. Smyrna te Constan tinopel. ZEUS 23 Juni v. Triest n. Fiume. HOLLAND—AFRIKA-LIJN GIEKERK (thuisr.) 24 Juni v. Port Said n. Marseille. RANDFONTEIN (thuisr.) 23 Juni Oues- sant gep. WESTERKERK (thuisr.) 24 Juni te Mar seille. HOLLAND—AMERIKA-LIJN LOCHGOIL, Rott. n. d. Pacific, 23 Juni v. Londen. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN MEERKERK (thuisr.) 23 Juni v. Antwer pen. STREEFKERK (thuisr.) 22 Juni te Coca- nada. HOLLAND—AUSTRALIË -LIJN TAWALI 24 Juni v. Bremen te Hamburg. JAVA—NEW-YORK-LIJN ENGGANO, Java n. New York 23 Juni v. Colombo. VRIJDAG 26 JUNI 1931 HUIZEN, 1875 M. Algemeen Programma. Verzorgd door de NCRV. 8.00 Schrift lezing 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst 11.00—12.00 Gramofoonpl. 1.2.00 Foi irber. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert. H. Hermann (viool). T. G. v. d. Haar (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello). Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (zang) 2.003 00 Gramofoonpl. 3.004 30 Con cert. Mevr. G. de Knegt-Ter Haar (sopraan), L. de Ruyter (viool), Mej. R. Beute (plano) 4.30 Gramofoonpl. 5.00 H. J. Steinvoort: „Een schemerlampje" 5.30 O"''"'concert R. G. Crevecoeur 6.30 Rad'o-doV.ier 7.00 Tuinbouwpraatje, H. J. Herwig 7.30 Polltieber. 7.45 Gramo foonpl. 8 00—9 00 Concert. Almelo's Chr. Mannenkoor o.l.v. A. E. P. Sommer. Piano: Mej. Geels 9 00 A. J. L. Looyen, „Vischziekten en hun behandeling" 9.30 Concert. Tirijw. Muziekcorps 1ste Halfreg. Huzaren te Amersfoort o.l.v. M. Kl inen 10.00 Tijdsein, Huzaren-Taptoe en Fanfare's 10.10 Vaz Dias 10.18—10.45 Vervolg concert 10.45—11.30 Gramofoonpl. IDLVERSUM, 298 M. 6 45—7.00 en 7.30 —7.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleerekoper 8.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Gramofoon- platen 12 00—2.00 Concert Omroeporkest o.l.v. N. Treep 2.00—2.30 Uitzending voor scholen 2.304.00 Concert AVRO-kwartet o.l.v. D. Grceneveld 4.00 Orgelspel door Joh. Jong 5 15 Concert VARA-orkest oJ.v. H de Groo; 5.45 Zang en piano, resp. Elize de Haas en Joh. Jong 6 05 Vervolg concert 645 Vervolg concert 7.308.00 Vervolg en slot concert 11.00—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.0511.20 Lezing 12.20 Con cert. A. Stewart (sopraan), F. Tilton (barri- ton) 12.50 Orgelconcert door L. H. War ner. Magery Bevan (sopraan) 1.50 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6 20 Berichten 6.50 Tennis-verslag 7.00 Recital door L. Isaacs 7,20 Lezing 7.45 Lezing 9.05 „Tilly of Bloomsbury" Blijspel van Ian Hay 9.30 Berichten 9.45 Berichten 9.50 Lezing 10.05 Con cert. Marie Wilson (viool), Edward Walker (fluit), Maurice Cole (piano). Orkest 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. I.25 Gramofoonpl. 630 Gramofoonpl. 8.20 Hoorspel 9.50 Gramoonpl. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 1.25 —2.50 Orkestconcert 8.20 Koorconcert 10.10 ca. Gramofoonpl. 10.35 Berichten. Daarna tot 11.20 Orkestconcert 11.20— 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1135 M. 12.20—2.20 Orkestconcert 3.20—5.20 Orkestconcert en declamatie 5.20—5.50 Kinderuurtje 8.30—9.30 Orkestconcert en zang 10.00 10.20 Liedjes bij de luit. 10.3511.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508,3 en 338.2 M. 508.5 M. 5.20 Concert 6.05 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en zang 9.20 Vervolg concert 338.2 M.: 5.20 Or kestconcert 6.05 Orkestconcert 635 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert 930 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—7.750 Gra- foonpl. 9.20—12.20 Lezingen 1220 Gra mofoonpl 1.15—2.20 Berichten 2.20— 3.20 Gramofonopl. 3.20—4.50 Lezingen 4.50—5.50 Concert 5.50—820 Lezingen 8.20 Concert 8.50 Komische opera „Das schönste Madchen im Staadtchen" van Conrdai 10.35 Berichten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. ROTTERDAMSCHE LLOYD DEMPO (uitr.) 23 Juni v. Gibraltar. INSULINDE (uitr.) 24 Juni te Belawan. KOTA TJANDI (thuisr.) 23 Juni v. Sin gapore. SOEKABOEM (thuisr.) 24 Juni te Mar seille. ROTTERDAM—ZU1D-AMERIKA-LIJN ALPHERAT (thuisr.) 23 Juni v. B.-Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN MENESTEUS, Japan/Rott., pass. 24 Juni Perim. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMELAND 23 Juni v. Gibraltar, Rosario n. Genua. ARY SCHEFPER, 22 Juni v. Rott. te Havre. BATAVIER TV 24 Juni v.m. 7 u. 30 y. Rott. te Gravesend. DELFSHAVEN 23 Juni v. Bremen n. Hamburg. GALGEWATER 24 Juni v. Jan Nicolas te B.-Ayres. KATENDRECHT 24 Juni Gibraltar gep. Rouaan n. Tuapse. LEKHAVEN 22 Juni v. Wedora, Antwer pen n. Montevideo. MAASHAVEN 23 Juni v. Port Gentil te Havre. MINNEWATER 23 Juni Montevideo gep., Concepcion n. Las Palmas (v. o.). MOLENWATER 23 Juni Fernando Noron- ha gep., O:on n. B.-Ayres. PEURSUM 23 Juni v. New Orleans te Bremen. SLOTLAAN 23 Juni v. San Nicolas te Musel. TIBA 23 Juni v. Walkom n. Zaandam. TRITO 24 Juni v. Dublin te Belfast. Tot zoover was al'es boven verwachting goed gegaan. Een soort van woeste h.lariteit over het nieuwe van mijn verbijsterende positie beroerde al mijn zenuwen. Ik ge voelde een sterke aanvechting, om in scha terlachen uit te barsten of een wals door de kamer te dansen. De gedachte echter aan de emotie van Milford. wanneer hij onverwacht mocht binnenkomen, hieid mij er van terug, myn gevoelens in daden om te zetten. Ik naaide het notitieboekje van Northcote uit mijn zak en nadat ik de bladzijde had gevonden. Waarop hij zijn onm'ddellijke afspraken had genoteerd, begon ik die door te lezen. Terwij' ik hiermede bezig was, gleed mijn linker hand toevallig en onbewust over het lofwerk wan een zilveren spiegeltje, dat aan de eene zijde van de schrijftafel stond. Op een gegeven oogenblik werd mijn aan dacht getrokken door een uiterst zwak ge- luideen geluid, zoo zacht, dat indien mijn Behoor niet zoo bijzonder scherp was ge weest, ik het zeker niet bemerkt zou hebben. Zonder mij te bewegen keek ik schuin in den spiegel. Een lang gordijn, dat klaar blijkelijk een alkoof of portaal naast den haard afsloot, werd zacht opzijde geschoven. Elke spier in mijn lichaam stond gespannen en zoo wachtte ik, terwijl mijn hart geweldig hard en onregelmatig bonsde, de dingen, die komen moesten, af. Opeens kwam in de opening van het gordijn een meisje te voorschijn en stapte onhoorbaar de kamer binnen. Ik was ver baasd en verbijsterd, doch bedwong mij en bewoog niet. Haar gelaat was lijkb'eek en halfbeschaduwd door den lagen rand van den hoed, welken zij droeg, maar zelfs in den spiegel kon ik zien, dat zij wondermooi was. Een enkel oogenblik stond zij stil, dan haalde zij zeer behoedzaam onder haar langen mantel een klein pistool te voor schijn en richtte het langzaam eri voor zichtig op mijn achterhoofd. IV Ik moet op hetzelfde oogenblik, dat zij schoot, voorovergeval'.en zijn. Er volgde geen knal, alleen maar het knersend geluid van een vrijkomenden sterken luchtdruk, maar de kogel drong in het houtwerk voor de plaats, waar zich een seconde tevoren mijn hoofd bevond. Het was een sterk staaltje van uitwijk- kunst, maar ik was niet eerzuchtig genoeg om het nogmaals te vertoonen. In minder tijd, dan noodig om deze woorden te lezen, was ik aan het andere einde der kamer en had den pols van mijn schoone bezoekster gegrepen. Zij deed geen poging tot weerstand. Haar mislukking scheen elke kracht van beweging bij haar te hebben weggenomen. Zoodra ik haar aanraakte, liet zij het pistool omlaag zakken en bleef mij met opengespalkte, afschuwuitdrukkende oogen aanstaren. Met mijn vrije hand ontnam ik haar het wapen. Het was een windpistool en wel een van de sterkste soort, ten volle in staat om iemand op vijftien meter afstand te dooden. Ik stak het in mijn zqk en liet haar pols los. Toen deed ik een paar stappen achterwaarts. „Wilt u niet gaan zitten?" vroeg ik vrien delijk. Mijn uitnoodiging had een onverwacht re sultaat. Met zacht gekreun sloeg zij haar handen voor haar gelaat en toen, nog voor ik haar kon opvangen, zwenkte zij voorover en zonk langzaam op den grond. „Dat komt er van", dacht ik bij mijzelf. Ik kon haar eenter daar zoo niet laten liggen; dus knielde ik, nam haar in mijn ar men en droeg haar naar de sofa. Alles was zoo snel in zijn werk gegaan, dat ik geen tijd had gehad, om na te denken. Doch nu schoot het mij plotseling te binnen, dat het nuttig zou zijn, de deur op slot te doen, ingeval Milford of iemand anders van de huishouding den klap van den kogel mocht gehoord hebben. Daarom liep ik dwars door de kamer en draaide den sleutel in het slot om. Daarna keerde ik terug naar de plaats waar mijn ongewone bezoekster lag. Mijn eerste indruk van haar, in den spie gel, had haar niet voldoende recht doen we dervaren. Er is een zekere klove tusschen bevalligheid en schoonheid, doch het meisje, dat hier voor mij op de sofa lag, had de liefelijke schoonheid van een Grieksch beeld. Werkelijk, behalve de ontsloten mond en de lange, donkere wimpers, leek het, of zij uit marmer was gehouwen. Haar gelaat was ge heel wit en allfeen een nauwelijks merkbaar op- en neergaan van haar borst bewees, dai zij een levend wezen was. Mijn kennis van de wereld was nogal ta melijk uitgebreid, maar hier bevond ik mij in een toestand, zooals ik nooit meemaakte. In waarheid is het probleem, hoe te hande len, wanneer men te middernacht alleen is opgesloten met een jonge dame, dei zoojuist een aanslag op uw leven heeft gedaan, van zoo delikaten aard, dat het zelfs den meest rijke aan ervaring in de war zou brengen Ik vond, dat de eerste stap, welke gedaan moest worden was, haar wederom tot be wustzijn te brengen. Na een weinig brandy in een glas gedaan te hebben, lichtte ik haar voorzichtig op en goot eenige druppels tusschen haar stevig gesloten tanden. Het sterke vocht had een bijna onmiddellijke uitwerking. Er verscheen een uiterst zacht blosje op haar wangen en met een diepen zucht opende zij haar oogen. Toen zij zag, dat ik haar vasthield, hui verde zij hevig en deinsde achteruit tegen de leuning van de sofa. Het was niet erg complimenteus tegenover mij, doch ik be sloot er maar niet op te letten. „Ik hoop, dat u zich nu beter gevoelt", zei ik met een aanmoedigend glimlachje. Haar antwoord was een blik van zoo In- tensen haat en verachting, dat ik van de sofa opstond. „Zeg, mijnheer", sprak zij, „waarom maakt u geen alarm, om mij aan de politie over te leveren?" Zij sprak zacht, doch de klank van haar stem was hartstochtelijk en, ofschono er een buitenlandsch accent in te bespeuren was, toch zeer welluidend. Het was een van die diepe weemoedige contra-alten, welke met al de smarten der wereld schijnen mede te trillen. Ik blikte omlaag en weerstond haar ver ontwaardigden oogopslag. „Ik ben priclpieel tegen inmenging van politie", zei ik „Buitendien zie ik werkelijk niet in, wat de oontic met deze zaak heeft te maken. U heeft per slot van rekening slechts een schrijftafel beschadigd." Voor zij nog gelegenheid had antwoord te geven, werd plotseling het geluid van voet stappen op de gang hoorbaar en onmiddel lijk daarop klopte iemand bescheiden op de deur. „Wie is daar?" riep ik. Eenigszins verontschu'digend klonk daar op de stem van Milford tegen de deur. „Ik ben het maar. mijnheer, ik meende iets in uw kamer tp hooren vallen en daarom kwam lk kijken of ik u misschien van dienst Ko zijn." Een oogenblik aarzelde ik, doch lk ging onmiddellijk naar de deur en opende haar juist zoover dat hij niet kon zien, wie of wat er binnen was. ,,'t Is niets hoor, dank je wel, Milford. Ik was bezig een windpistool op te poetsen en toen schoot het af en raakte het houtwerk van mijn schrijftafel. We zullen het morgen ochtend wel nazien. Wat ik zeggen wil. heeft er, terwijl ik uit was, soms iemand naar mij gevraagd?" Hij schudde zijr. hoofd. „Neen, mijnheer". „Zeg, Milford, straks ga ik nog even uit, om een briefje te posten; dus als je iets hoort, behoef je niet te denken, dat het een inbre ker is, hoor. Wel te rusten." „Wel te rusten, mijnheer." Ik sloot de deur en luisterde naar de zich verwijderende voetstappen van mijn trou wen huisknecht Daarna sloot ik de deur met den sleutel en keerde naar mijn bezoek ster terug. „Het zou misschien wel het beste zijn", zei ik, „dat u mij mijn huissleutel terug gaf." Zij was van de sofa opgestaan en stond mij nu aan te staren, als een of ander prach tig phenomenaal dier. gereed zich op zijn prooi te werpen. Haar mantel was naar ach teren geslagen waardoor de sierlijke lijnen van haar schoone gestalte en de onberispe lijke snit van haar smaakvolle zwarte klee ding zichtbaar werden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9