f3000.- f 7.50.- f250.- f125.- f50.- f40.- DE LOTING DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 26 JUNI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17802 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NIET ZOO EENVOUDIG Ten bate der Kleine Theresiastichting Roeibootje omgeslagen Italië en H. Stoel Ernstig motor-ongeval Engeland en de Oorlogsschulden De vernieling van De anatomische les" Op weg naar het moratorium De moeilijkheden voor Duitschland VOORNAAMSTE cXIEUWS 0 J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Mjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct- p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. by vooruitbet. By contract belangryke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vinger Zal Hoover slagen? Dat is nog de vraag van den dag. Want na het eerste, spontane enthou siasme behalve dan in Frankrijk en België is wel spoedig het besef door gedrongen, dat de zaak toch niet zoo eenvoudig is als velen (misschien zelfs ook Hoover en de zijnen) aanvankelijk gedacht zullen hebben. Men behoeft werkelijk niet blind te zijn voor de moeilijkheden, waarin voor al Frankrijk en België gebracht worden door Hoover's voorstel. Ook al erkent men, dat Frankrijk bij den „vrede" van Versailles en later wreede, onmenschelijke financieeie eischen gesteld heeft, die eigenlijk nooit gesteld laat staan toegewezen had den mogen worden, dat Frankrijk in zekeren zin bloedgeld opstrijkt, zoo doende nog iederen dag opnieuw den wereldvrede bedreigend, men mag ook niet vergeten, dat het Young-plan eenmaal in werking is getreden en dat Frankrijk zich daarop nu eenmaal heeft ingesteld: het is ook voor een groote staathuis houding van belang, of er over een be paald jaar al dan niet 237 millioen gulden beschikbaar zullen zijn. Want daar komt het eigenlijk op neer: krachtens het Young-plan moest Frankrijk over het dienstjaar 19311932 ontvangen 838.4 millioen goudmark; van die 838.4 millioen moet het aan En geland 12.5 millioen pond sterling en aan de Vereenigde Staten 45 millioen dollars betalen, wat in Hollandsch geld omgerekend beteekent, dat Frankrijk van de in totaal te ontvan gen 500 millioen gulden er aan Enge land en Amerika samen 262.5 millioen terugbetalen moet, zoodat er voor Frankrijk de hierboven reeds genoemde 237 millioen gulden zouden overblijven. Met België is het, naar verhouding, nog erger gesteld: dit landje zou 70 millioen goudmark, dus 42 millioen gulden voorloopig? moeten prijsgeven. Zie, daar mogen wij niet te licht over denken. t Zelfs al zijn wij er van overtuigd, dat Frankrijk en België hun geld voor een heel groot deel verkeerd en wellicht tot onheil van de Europeesche samenleving besteden. Aan bewapening. Over 19271928 gaf Frankrijk maar liefst 1.511 millioen goudmark voor be wapening uit en België doet, 't is ge noegzaam bekend, dapper mee. Maar wat er ook van zij, we moe ten erkennen, dat het voor Frankrijk en België, gezien juist de politieke stroomingen en de heerschende angst mentaliteit in die landen, zeer moeilijk is, Hoover's voorstel zonder meer in te willigen. Wat een smaad en hoon heeft Briand nu al niet moeten verduren, omdat hij, beseffend, welke wereld-levensbelan gen hier op het spel staan, zich vóór in williging verklaarde. 't Is opmerkelijk, dat men zelfs hier en daar in Duitschland Fr ankrijks en dus ook België's moeilijkheden bè- grijpt. Zoo schrééf Giinther Stein dezer da gen in het „Berliner Tageblatt": „De Fransche Minister van Buiten- landsche Zaken, die vandaag het Ame- rikaansche voorstel onvoorwaardelijk zou aannemen, was morgen een onbe- teekenend. particulier. Zoo liggen de dingen nu eenmaal in Frankrijk en het heeft geen zin, met woede en vijandschap op feiten los te stormen. Des te minder, omdat men zelf met ontijdige tolunieplannen, met nooit tijdige Stahlhelm-parades, met chauvinistische protserijen ertoe bijge dragen heeft, om dezen Franschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken de parlementaire moeilijkheden te bezor gen, welke hem verhinderen om on voorwaardelijk toe te stemmen in het Amerikaansche voorstel. En vóóral mag men niet over het hoofd zien, dat Frankrijk en Frankrijk alleen niet bijvoorbeeld Engeland bij de regeling onder het Young-plan een zeer groot bedrag kan terugkrijgen, nadat het zijn eigen schulden uit Duitsch geld aan Amerika heeft be taald." De moeilijkheden kunnen voor Frank rijk en België echter niet zóó groot zijn. of zij zullen niettemin overwonnen moeten worden. Duitschland staat aan den rand van den afgrond, en mèt Duitschland zou heel Europa in ellende en wie weet, hoe bloedige ellende ondergaan. De Amerikaansche minister van fi- nantiën, Mellon, is thans te Parijs, waar hij met de regeering onderhandelt, en ook de Amerikaansche staats secretaris Stimson is op weg naar Euro pa. Bovendien moet Laval, de Fransche minister-president, aan Brüning en Curtius hebben laten weten, dat hij hen heel gaarne in Parijs ontvangen zal. Het moet in orde komen. Omdat er anders aan den ondergang niet te ontkomen is. Dat lijkt ons motief genoeg! UIT LIEFDE TOT HET ONVERZORGDE KIND Koopt kaarten voor de op voering van de kinderoperette „ALS DE KINDEREN SLAPEN" (ingestudeerd door mej. Elze— Wille, met begeleiding van mej. A. Bonarius) OP ZONDAG 28 JUNI en WOENSDAG 1 JULI A.S., des namiddags te 2% uur in den Schouwburg aan den Jans- weg. Entréeprijzen 1.voor volwassenen, voor kinderen 0.50. Toegangskaarten ver krijgbaar bij de navolgende adressen Mevr. Kuenen, Ged. Oude gracht 105. Mevr. Schlatmann, Van Eeden straat 6. Mevr. Kahmann, Heerenw. 215. Mevr. Vorstman, Emmalaan 9. Vanaf heden iederen dag plaats bespreken van 103 uur aan den Jansschouwburg. De Deensche Oceaanvliegers Tusschenlanding te Crefeld De beide Deensche Oceaanvliegers Holris en Hillig, die Woensdagmorgen om 8 uur 54 van Harbour Grace waren vertrokken, zijn Donderdagmiddag om vijf uur, geheel onverwacht te Crefeld verschenen en tegen half zes op het vliegveld CrefeldBochum geland. Zij maakten een soort noodlanding. In antwoord op vragen verklaarden de vliegers, dat zij over Spanje en Frankrijk hebben gevlogen, doch den koers waren kwijt geraakt. Het vliegtuig is onbeschadigd. De vliegers v/aren, de omstandigheden in aanmerking genomen, frisch en monter. Zij waren zeer opgewekt. Zij betreurden ten zeerste, dat het hun niet gelukt is direct naar Kopen hagen door te vliegen. Nadat benzine was ingenomen, is het toestel om kwart voor zeven weer opgestegen voor den verderen tocht naar Kopenhagen. Uit Londen wordt nog gemeld, dat de Deensche vliegers hun voorbereidingen voor de vlucht naar Europa in Harbour Grace overhaast hebben beëindigd, toen de Ameri kaansche vliegers Post en Gatty hen reeds voor waren gekomen. Hun Bolanka-eendek- ker, dien zij „Liberty" gedoopt hadden, steeg ondanks de zware belasting gemakkelijk op. Nadat zij eenige malen om het vliegveld hadden gecirkeld om den vereischte hoogte te krijgen, zetten zij koers naar het Oosten. Boven Bremen Na een vlucht van ongeveer 2 uur zijn zij om 20 uur boven Bremen gepasseerd. Het vliegtuig cirkelde rond het vliegveld en zette vervolgens koers naar Hamburg. Spoedig keerden zij echter terug en land den om 10 minuten voor 22 uur vlot op het vliegveld. De piloot was dermate uitgeput, dat men er over dacht een vervanger voor hem te zoeken. Twee dames verdronken In de rivier voor Dordrecht, vlak bij de Zwijndrechtsche veerpont, is gisteravond om 9 uur een roeibootje omgeslagen, waarin twee dames en een heer gezeten waren. De dames, mej. de Bres en mej. van Win gerden, de eerste uit Dordrecht, de tweede uit Zwijndrecht, konden niet zwemmen en verdronken. De heer, Nelemans genaamd, kon zich aan het bootje vastklemmen. Het water was ter plaatse niet diep. De man kon wor den gered. Pastoor L. H. Perquin 40 jaar priester Huldiging door het K.R.O.-bestuur De in geheel Nederland en ver daarbuiten algemeen bekende Pater L. H. Perquin, stichter en voorzitter van den K. R. O., zal op 15 Augustus a.s. zijn veertigjarig priester feest herdenken. Bij deze gelegenheid zal den radio-pastoor door het bestuur van den K. R. O., uit er kentelijkheid, worden aangeboden een door August Falise vervaardigde buste van den jubilaris, die geplaatst zal worden in de groote zaal van het studiogebouw te Hilver sum. Des morgens om 10 uur zal de jubilaris een H. Mis van dankbaarheid opdragen in „Het Torentje" Singel, Amsterdam, waaron der pastoor dr. W. van Koeverden, Utrecht, de feestpredikatie zal houden. Daarna zal een kindercantate worden uit gevoerd en een huldiging in de groote studio van den K. R. O. aan de Heerengracht 118 plaats hebben. Des namiddags bestaat aldaar gelegenheid den juoilaris te complimentee ren. Friesch op de Lagere School Een zevental organisaties, die uitsluitend of mede de bevordering van het Friesch dienen, heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Onderwijs, waarin wordt verzocht ter gelegenheid van de voorgeno men herziening van de Lager Onderwijswet, in het belang zoowel van het Nederlandsche Rijk als van het cultureele leven van Fries land, voorstellen in te dienen, tot wettelijke invoering van het Friesch op de lagere scho len in Friesland. Chauffeur door vermoeidheid in slaap gevallen Auto-ongeval bij De Bilt Omstreeks vijf uur gistermorgen reed een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Rotterdam, op den rijksstraatweg tusschen Utrecht en De Bilt. Op een gegeven oogen- blik, juist waar de weg een sterke bocht maakt, sliep de chauffeur een oogenblik in. Het gevolg was natuurlijk, dat de auto bij de kromming van den weg recht doorreed, door de omheining sloeg en, na met een hevigen slag tegen een mast van het tramnet te zijn gereden, vijf meter lager in een gedempte waterloozing terechtkwam. Eerst door het la waai en den schok van de botsing ontwaakte de chauffeur. Hij wist, meldt de „Tel." even als een kleine jongen die naast hem gezeten was, ongedeerd den wagen te verlaten. Ver moedelijk hebben zij beiden hun leven te danken aan het feit, dat de paal der electri- sche leiding den val gebroken heeft. Het verhoor door de politie wees uit, dat de bestuurder sinds Woensdagmorgen, toen hij uit Roterdam naar Ede via Nijmegen vertrok, slechts een kort oogenblik had ge slapen. Hij geraakte ten slotte zoo vermoeid door den langen rit, dat hij den strijd tegen den slaap niet langer heeft kunnen volhou den. Conferentie van Z. H. den Paus met den Nuntius Z. H. de Paus heeft gistermiddag een langdurig onderhoud met den apostolischen nuntius bij het Quirinaal gehad. Over den inhoud daarvan is nog geen mededeeling ge daan. Omtrent de nota van de Italiaansche re geering, die Woensdag overhandigd is, wordt in Vaticaansehe kringen verklaard, dat de Italiaansche regeering geen bewijzen heeft geleverd voor haar beschuldigingen tegen de katholieke actie. Beleediging van den Fans In Rome worden in het openbaar brochu res verkocht, waarvan de inhoud beleedigend is voor den persoon van den H. Vader, zon der dat de anders zoo strenge censuur dit belet. Het betreft hier de reeds bekende brochure „Langzaam priester" en een nieuwe brochure getiteld „De catastrophale politiek van Paus Ratti", waarin de H. Vader op grove wijze wordt beleedisfd. Een doode en een zwaargewonde Gisteravond ongeveer half negen heeft te Den Bcsch een ernstig motorongeval plaats gehad. De motorrijder P. de C. uit Eindho ven kwam op dat tijdstip in volle vaart ge reden van af de richting Markt naar het Winahamereinde. Door de snelle vaart, die hy had, kon hij den bocht niet meer nemen en vloog met groote kracht tegen het pand van de slagerij Verbruggen. De C. werd op slag gedood. De duozitter P. van der Zande uit Den Bosch werd bewusteloos opgenomen en naar het Groo<- Ziekengasthuis overge bracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Het motorrijwiel is ernstig besc>adigd. De recherche stelt een onderzoek in. De „Nautilus" 19 Juli voortzetting van den tocht De „Nautilus" is gistermorgen de haven van Plymouth binnengesleept. De boot zal daar hersteld worden. Wilkins heeft ver klaard, op 19 Juli zijn onderzoekingstocht naar de Noordpool te zullen beginnen. Onze kolen Na Frankryk ook België Naar het „Hdbd." verneemt, zou gisteren bij het bureau der Belgische Kamer zijn gedeponeerd een wetsontwerp, dat het mo gelijk zou maken om den invoer van steen kolen en eenige andere producten in België te beperken. Geen staking bij Van Vfissingen te Helmond Succes van prof. Aalberse. In een door de arbeiders der N.V. van Vlis- singen te Helmond gisteravond gehouden zeer druk bezochte vergadering werd met al gemeens stemmen besloten een bemidde lingsvoorstel van den rijksbemiddelaar prof. Aalberse te aanvaarden, zoodat het conflict, dat aan deze fabriek dreigde, is voorkomen Spelen met lucifers Kind verbrand. Gistermorgen had het zesjarig doch tertje van den heer V. uit Bergen op Zoom in een onbewaakt oogenblik kans gezien een doosje lucifers te bemachtigen. Bij het spe len met de lucifers zijn haar kleeren in brand geraakt. Toen er hulp kwam opdagen was het kind reeds met brandwonden overdekt. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is de kleine in bewusteloozen toestand naar het Algemeen Burgergasthuis vervoerd. Gis terenavond was haar toestand hopeloos. Dit jaar geen betalingen meer aan Engeland? In aansluiting aan het besluit van de Engelsche regeering, de voorstellen van president Hoover te aanvaarden, zou, naar de „Times" meldt, de Engelsche regeering aan de regeeringen, die schulden te betalen hebben aan Engeland, hebben medegedeeld, dat dit jaar geen verdere betalingen worden verwacht. O Een jaar gevangenisstraf geëischt Voor de vierde Kamer der Amsterdam- sche rechtbank stond heden terecht de werke- looze boekhouder W. T. A. verdacht van ver nieling van „De Anatomische les" van Rembrandt. Zooals men zich zal herinne ren. werd op 17 Febr. j.l. in het Rijksmuseum het schildery van Rembrandt „de Anatomi sche les" van Dr. Dijman, door iemand met bijlslagen ernstig beschadigd. Verdachte was niet ter terechtzitting verschenen, zoodat verstek tegen hem werd verleend. Deze zaak, aldus de officier van Justitie, Mr. Versteeg, heeft onrust gewekt, hoewel de daad slechts onzinnig kan worden gen'oemd. De verdachte heeft een onverschillige hou ding aangenomen. Hij weigerde eerst zelfs te antwoorden en ontkende later, wat hem weinig mocht baten. Verdachte wenschte niet toe te stan, dat er een. onderzoek naar zijn geestvermogens werd ingesteld. In het belang van de be scherming der Nederlandsche kunst wilde spreker echter een zware straf eischen. Spreker requireerde een gevangenisstraf van 1 jaar wegens vernieling. Uitspraak 9 Juli. De Amerikaansche vliegers te Moskou Heden naar Irkoetsk. Naar uit Moskou wordt gemeld zijn de Amerikaansche aviateurs Post en Gatty gis teravond om 7 uur (M.E.T.) op het vliegveld van Moskou geland. Te hunner verwelkoming waren aanwezig vertegenwoordigers van het Commissariaat van Buitenlandsche Zaken, die leider van de luchtmacht, Baranow, de secretaris generaal van de Ossoaviachim en de vertegenwoor digers van de Britsche en Amerikaansche dagbladen. De vliegers verklaarden dat zy den tocht BerlijnMoskou ondanks het ongunstige weder goed hadden volbracht. De Ossoaviachim heeft de beide piloten afgeraden een nachtvlucht naar Siberië te maken. Daarom gaan zij heden naar Ir koetsk. Behandeling van long T. B. C.-patiënten Gunstige resultaten De verschillende Raden van Arbeid heb ben in het jaar 1930 een onderzoek ingesteld naar den toestand van verzekerden, die vroeger wegens long t. b. c. voor rekening van het Invaliditeitsfonds in sanatoria werden verpleegd. Het onderzoek strekte zich uit over drie jaren. Van de 1010 behandelde personen verdienden één jaar na het eindigen der behandeling 595 weei hetzelfde loon als vóór de behandeling, of 62 procent; 114 perso nen verdienden minder loon, of 12 pro cent; 244 patiënten waren om verschillen de redenen niet meer in loondienst, 561 personen verrichtten hetzelfde werk, 185 ander werk en 212 waren werkloos. Van die 1010 patiënten waren overleden 21, nog ziek 104, wegens recidief nog in be handeling 48, tamelijk gezond 204 en gezond te achten 629 (52.8 procent). Dit cijfer geeft een zeer gunstig beeld van de bereikte resultaten. De resultaten van het onderzoek 3 jaar na het eindigen der behandeling, zijn nog gunstiger. Van de 943 behandelde patiënten verdienden 586 personen weer hetzelfde loon als vóór de behandeling: 654 personen (70 pet.) waren genezen te achten. In totaal zijn overleden 19 patiënten of twee procent. Fransche toenadering Nog gisteravond laat bracht de Amerikaan sche secretaris van de schatkist, Mellon, een bezoek aan den Franschen Minister van fi nanciën, Flandin, dat ongeveer 2 uur duurde, De besprekingen betroffen in hoofdzaak het voorstel van President Hoover. Minister Flandin heeft Mellon de economi sche en financieeie motieven uiteengezet, die naast de politieke motieven, de houding van Frankrijk tegenover het Amerikaansche plan hebben bepaald. Mellon zou hebben verklaard, dat hij de Fransche moeilijkheden volkomen begrijpt, zoodat men hoopt, dat zonder al te groote moeilijkheden een compromis zal kunnen worden gevonden tusschen het Fransche en Amerikaansche standpunt. De loting doet je denken aan Een groote loterij. Toch is er nog wel iets verschil, Althans ten naastebij. De prijzen van een loterij Bezorgen geen verdriet. Maar bij de loting trekt men toch Het allerliefst een niet! Vandaag besliste weer het lot. Waar in het alphabet De letter staat, waarmee men op Zijn nummer wordt gezet. Dus naar de letter krijgt men thans Den militairen plicht. Geletterd kom je nu in dienst, Al ben je letter-licht. Het letter-raadsel is vandaag De groote loterij. En die het méé heeft opgelost, Die is ergloeiend bij! MARTIN BERDEN. 100 millioen dollar voor de Rijksbank Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Ter tegemoetkoming aan de betalingen, welke per uit. Juli verricht moeten worden, heeft de Rijksbank met de Bank of Eng land, de Federal Reserve Bank van New- York en de „Banque de France" 'n overeen komst aangegaan, waardoor een herdisconto van grooten omvang mogelijk is. Ieder der vier banken participeert aan het totaal benoodigde bedrag, dat geschat wordt op 100.000.000 dollar. De tegenwaarde zal op verlangen van de Rijksbank ter beschik king der banken worden gestort bij de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel. Trein-ongeluk in den Poolschen corridor Belangryke vertraging De D-trein, welke des avonds om 7 uur uit den Poolschen Corridor in Berbjn moet aankomen, heeft gisteravond een uur ver traging ondervonden. Op het Poolsche traject WarschauKalischPosen heeft dicht bij Posen een botsing plaats gehad tusschen een Poolschen D-trein en een Poolschen arbei- derstrein. De uit Koningsbergen komende Duitsche D-trein, die aansluiting geeft op den Pool schen D-trein kreeg als gevolg van het on geluk belangrijke vertraging. In Posen werden eenige lichtgewonden op genomen, die direct na aankomst in Berlijn naar de ziekenhuizen werden vervoerd. Hij wilde zijn broer laten doodschieten Voor drieduizend gulden en wat kleeren Voor de 5e kamer van de Haagsche Rechtbank stond gisteren terecht de 43-jarige koopman J. J. Sch., geboren te Chretnow, thans gedetineerd in het huis van bewaring, wienby dagvaarding ten laste is gelegd, dat hij in April j.l. opzettelijk door giften en beloften en het verschaffen van inlichtin gen heeft getracht een zekeren G. V., los- werkman, verblijf houdende in De Metro pool, te bewegen om zijn broer, Chaim Sch., opzettelijk en met voorbedachte u rade van het leven te berooven, althans hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, door uit een met scherp geladen revolver op hem te schieten, en genoemden V. daarvoor geld en kleedingstukken te geven en hem een bedrag van 3000 te beloven, indtoi het plan zou worden uitgevoerd. Dit s echter niet geschied omdat V. weigerde. Dr. J. Scholtens, psychiater, als deskundi ge gehoord, verklaarde, dat S„ als verminderd toerekenbaar is te beschouwen. De officier van justitie, mr. P. J. Blok, ging uitvoerig de verhouding tusschen de beide broers na en concludeerde uit de fei ten, dat verdachte met overleg is te werk gegaan. Hij is zoo razend op zyn broer ge worden, dat hij over zijn zenuwen heenraak- te. Verd. was evenwel toch nog zoo slim om een ander voor de straf te laten opdraaien. Spr. wilde rekening houden met het feit, dat verd. door zijn broer zoodanig is ge plaagd, dat hij overstuur is geraakt en wil daarom niet de maximumstraf van 5 jaar vragen. Het misdrijf is evenwel met overleg gepleegd en is als zeer ernstig te kwalificeeren. Spr. vroeg schuldigverklaring van verdach te en diens veroordeeling tot twee jaar ge vangenisstraf. Mr. M. Nathans, als raadsman voor verd. optredend, betwistte, dat S. op grond van de wet een strafbare poging zou hebben ge daan. Immers het door verd. aangewende middel is ondeugdelijk. V. heeft verklaard van den beginne af onder geen voorwaarde, een aanslag op Chaim S. te hebben willen plegen. De poging genoemd in art. 134bis moet geschied zijn om van een strafbaar feit te kunnen spreken. Pleiter vindt veel steun in het rapport van dr. Scholtens. Uit den geheelen opzet blijkt, dat de geest van verdachte verhit is geweest, ten gevolge van langdurige kwel lingen. Deze man is uit een zaak, die hij zelf opgericht had, door zijn broer wegge werkt. Het spook der armoede stond voort durend voor hem. Pleiter vroeg een voorwaardelijke veroor deeling voor S„ die zelf dankbaar is, dat het plan op niets is uitgeloopen, eventueel een straf gelijk aan de preventieve hechtenis. Spr. zou persoonlijk zorgen, dat S. in een om geving komt, waar hij verder rustig kan werken. De rechtbank zal 7 Juli uitspraak doen. Te Dordrecht is een roeibootje omgeslagen, ten gevolge waarvan twee dames zyn ver dronken. (blz. 1, Iste blad) Conflict bij van Vlissingen te Helmond voorkomen. (blz. 1, 1ste blad) Bij een motor-ongeluk te 's-Hertogenbosch zün een doode en een zwaargewonde te be treuren. (blz. 1, 1ste blad) De Deensche Oceaanvliegers zijn te Ham burg geland. (blz. 1, 1ste blad) Doodelijk ongeval op een onbewaakten overweg bij Boxtel. (blz. 1, 1ste blad) Tegen den vernieler van het schilderij „De Anatomische Les" is een jaar gevange nisstraf geëischt. (blz. 1, 1ste blad) Dit jaar geen schuldbetalingen meer aan eenigde Staten. (blz. 2, 1ste blad) Herstelbetalingen en moratorium. (blz. i, 3de blad) Bruening en Curtius waarschynlijk naar Parijs. (blz. jjl, 3de blad) De spionnagekwestie aan het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken opge helderd. (blz. 1, 3de blad) Congres der Vereeniging van Ned. Ge meenten te Rotterdam. (blz. 2, 3de blad) Jaarvergadering der Mij. voor Nijverheid en Handel te Deventer. (blz. 2, Sde blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 775. vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lanaams moeen morgen worden opgestoken om 9.54. Hoogste barometerstand 773.3 te Scilly. Laagste barometerstand 747.3 te Akureiri. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, toenemende bewol king. Droog weer, weinig verandering in tem peratuur. De onbewaakte overwegen Een man gedood Donderdagavond omstreeks acht uur werd de auto van een brouwerij uit Middel- beers bij den onbewaakten overweg op den Oirschotschen grindweg te Boxtel door een D.-trein naar Eindhoven gegrepen en ver splinterd. De chauffeur werd door de buf fers gegrepen en ongeveer tweehonderd meter meegesleurd. De man werd zwaar verminkt en over leed spoedig. Een longen, die mee mocht rijden, was gelukkig juist uitgestapt. De overledene was vader van vier kinde ren. Het „gevaP'-De Hartogh Een nieuwe telling? De heer Boekman, die lid is van een der drie hoofdstembureaux te Amsterdam, heeft, naar het „Volk" meldt, aan zijn medeleden voorgesteld een nieuwe telling van alle stem biljetten te doen geschieden en heeft aan de voorzitters van de beide andere hoofdstem bureaux verzocht hetzelfde voor te stellen. In een heden te houden bijeenkomst zou hierover worden beslist. Dreigende staking bij het Spaansche telefoonsyndicaat Ter verhindering van de verkiezingen In een onderhoud met de journalisten be vestigde de Spaansche minister van Arbeid, dat de geruchten over een dreigende staking bij het telefoonsyndicaat, welke tegen het einde van de week zou uitbreken,, op waarheid berusten. Hij voegde hier aan toe, dat deze staking een poging moet vormen, om de a.s. verkiezingen te verhinderen. De regeering is evenwe) vast besloten, de ver kiezingen Zondag te doen plaats vinden, zelfs wanneer een algemeene staking zou uitbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1